Hoe men uit hout kleeding maakt Melk blip ft de gezondste drank FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR Tv CRÈME r M HET KUNSTZIJDE PROCES Sport en spel De weerstoestand Dagfilm J VRIJDAG 3 APRIL 1936 Beverwijk-Wijk aan Zee en Duin Tweede Kamer neemt het wets ontwerp tot samenvoeging aan EISCH IN ERFGOOIERS- KWESTIE AFGEWEZEN Een volledige showfabriek in werking op ,,'t Volle Profijt" te Enschede Intensieve propaganda Van eigen bodem PUBLICATIE Steunvergoeding erwten Niet op de lijst, géén uitkeering RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEËN Verbazingwekkende beterschap Sociale Studiedagen R.K. Volksbond ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 1500 meter vrije slag Jack Medica verbetert Arne Borg's record met 0,4 sec. DE ZON GAAT SCHIJNEN KEURIGE PRESTATIE VAN PETER FICK Wereldrecord 100 yards vrije slag van Weissmüller geëvenaard VOETBAL Wordt A.F.C.—E.D.O. opnieuw gespeeld? Nederlandsch Studenten-elftal NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED! een weldaad voor Uw huid Minder gunstig weer Het blijft koelweinig regen te verwachten Landbouwhoogeschool CURSUSSEN VOOR JEUGD LEIDERS Zaterdag 4 April K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN De Tweede Kamer heeft z. h.st. aangenomen het wetsontwerp tot samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, BU de voorbereiding der plannen tot het organiseeren van een groote tentoonstelling te Enschede welke intusschen ,,'t Volle Pro fijt" is gedoopt kwam aanvankelijk de vraag naar voren, op welke wijze de industrie aan deze show zou medewerken. Dat de Twentsche textielnijverheid met groote moeilijkheden kampt is algemeen bekend. Aan den eenen kant heeft zij veel van haar oude productie mogelijkheden ingeboet, aan den anderen kant weet zlf nog niet precies, welke ontwikkelings lijn zij in de toekomst zal moeten volgen. Maar na lang wikken en wegen is men tot het be sluit gekomen om aan de kunstzijde-industrie „'t volle: profijt" te geven en haar op deze '"tentoonstelling in haar voüedigsten vorm te demonstreeren. Dit besluit werd niet weinig beïnvloed door de overweging, dat men in de kunstzijde voor Twente perspectief ziet en hier en daar het oude katoenbedrijf reeds ge deeltelijk is omgebouwd in kunstzij debedrijf. De afdeeling kunstzijde-industrie van ,,'t Volle Profijt" men weet dat deze expositie gehouden wordt van 26 Augustus tot en met 2 September te Enschede wordt als het ware een tentoonstelling op zich zelf, verklaarde in een persconferentie ir. G. Jannink de voorzit ter der commissie ad hoe. De kunstzijde-tentoonstelling, welke gegroe peerd wordt in hallen, welke direct bij den in gang van het terrein worden opgesteld, zal be staan uit drie afdeelingen. De eerste afdeeling, de fabriek: „Van hout tot kleeding", zal het fabricageproces zoo vol ledig mogelijk met in werking zijnde machines demonstreeren en het publiek toonen, hoe het wondere kunstzijde-product ontstaat, zelfs dus danig, dat het kant en klaar in geconfectio- neerden vorm in deze show-fabriek gereed wordt gemaakt. De benoodigde machines zullen groo- tendeels komen uit Duitschland, Frankrijk, En geland, en van diverse huizen hier te lande, terwijl er eveneens reeds aanvragen zijn van Amerikaansche firma's. In de tweede afdeeling, de stoffengalery, zul len de Nederlandsche textielfabrikanten toonen, welke schitterende kunstzijdestoffen hier te lande worden vervaardigd. Deze stoffengalerij zal tevens dienen als een model etalage-straat voor speciaal textielgoederen. De verlichting en de geheele aesthetische aankleeding zullen hier een zeer belangrijke rol spelen. De z.g. handelsafdeeling completeert het ge heel. Hier zullen de machine-fabrikanten en machine-handelaren de machines en andere apparatuur, welke in de kunstzijdefabriek ge bruikt worden, exposeeren. In deze afdeeling ztillejA eveneens de nieuwste machines voor de wol- en katoennijverheid tentoongesteld worden. De Kunstzijde-Tentoonstelling beoogt ten eerste het verbruik van kunstzijde in ons land te stimuleeren, en ten tweede, te toonen welk een groot aantal artikelen en welk een groote verscheidenheid hierin door de Nederlandsche fabrieken vervaardigd wordt. Ten derde beoogt men door het geven van waschdemonstraties het publiek voor te lichten omtrent de behan deling van kunstzijden goederen in de wasch. Het is zeer te betreuren, dat nog steeds aan zienlijke hoeveelheden kunstzijden garens- en kunstzijden goederen uit het buitenland worden betrokken, waardoor de Nederlandsche arbei der en de Nederlandsche Industrie in hooge mate benadeeld worden. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, werden in Nederland gedurende 1935 aan kunst zijden garens voor een bedrag van ruim twee millioen en aan kunstzijden goederen voor een bedrag van ruim zes millioen, waaronder de belangrijke importen van geconfectioneerde kunstzijden-goederen niet zijn begrepen, uit het buitenland ingevoerd. Indien deze goederen in Holland geproduceerd waren, zou men duizen den werkloozen jaarlijks nuttig te werk heb ben kunnen stellen. Het doel van deze kunstzijde-tentoonstelling, een intensieve propaganda te maken voor de kunstzijde in het algemeen en speciaal voor die kunstzijde, welke in Nederland gesponnen en tot een gereed artikel wordt verwerkt, zal hopelijk hierin een kentering ten goede bren gen. Koopt bij „Goudal", 't bekende Radio-verzend- buis voor: Ferrocart Pan-Europa Super, Schaa. per, Megatron-Bouwdoozen, enz. Hooge korting RADIO „GOUD A L" ELECTRA Alb. Cuypstraat 93 - Tel. 28982 - Amsterdam Ged. Gracht 8 - Tel. 4108 - Zaandam De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 15 Maart tot en met 21 Maart 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respec tievelijk ƒ3.60 en 3.10 per 100 K.G zal be dragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D, zal respectieve lijk 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft arrest gewezen in het civiel geding tusschen een aantal erfgooiers, die gjeen uitkeering uit de opbrengst van het natuurreservaat hebben ge kregen en de Vereeniging Stad en Lande van Gooiland. Ongeveer 200 personen meenen, hoe wel zij niet voorkomen op de ledenlijst van 1932, toch recht op uitkeering te hebben. De rechtbank had hun eisch afgewezen; het Gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank bevestigd en overwoog o.m. dat alleen zij, die op de lijst voorkomen deelgerechtigd zijn in de opbrengst van het natuurreservaat. (Ingezonden Mededeeling) Academische examens LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Ni- tratie van benzylanjline en derivaten," de heer P. van den Berg, geboren te Schipluiden. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde, letter H. de heer W. J. M. v. d. Weyden. Deze dame was zoo gelukkig, dat Kruschen Salts haar van de ondraaglijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: „Kruschen is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheumatische pijnen, en het heeft mij wonderbaarlijk ge holpen. Mijn knieën waren zoo pijnlijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u begrijpen wat dit voor mij beteekende. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruit ging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt dezen brief gerust pu- bliceeren." Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwellingen in spieren en ge wrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afval stoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w.z. ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen om ten slotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche zuivere bloed uw> geheelen gezondheids toestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen verdwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond zal ook dit jaar wederom Sociale Studiedagen houden. Deze zullen gehouden worden in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, op 22, 23, 24 en 25 Augustus. Tijdens de Amerikaansche overdekte zwem- kampioenschappen, welke te Chicago worden gehouden, heeft de beroemde Amerikaansche zwemmer Jack Medica het wereldrecord over de 1500 M. vrije slag, dat de 'groote Zweedsche zwemmer op 2 September 1927 te Bologna op zijn naam had gebracht, met een tijd van 19 min. 7.2 sec., verbeterd en gebracht op 19 min. 6.8 sec. In vele gevallen is het voorgekomen, dat Me dica wereldrecords heeft gevestigd, waarbij het later bleek, dat die om verschillende redenen niet konden worden gehomologeerd. In het bo venstaand bericht over het verbeteren van het wereldrecord over 1500 M. vrije slag wordt niet gesproken dat aan alle voorwaarden, die voor erkenning noodig zijn, is voldaan. Vollediger mededeelingen zijn dus hieromtrent nog nader af te wachten. IIUIIIII1IIIIIIIIIII1IUIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Ofschoon de hooge drukking zich ver naar het Zuiden tot over ons land heeft uitgebreid is vereeniging met de Zuidelijke hooge druk king niet tot stand gekomen en vertoont zich de Westelijke depressie in de Golf van Biscaje. De hooge drukking breidt zich nog verder over Scandinavië uit, zoodat Oostelijke winden te wachten zijn, die tot op 1000 meter hoogte sterk zijn afgekoeld. Op de Britsche Eilanden daalde de tempera tuur en hield de regen op. In Noord-Scandi- navië waaien Noordelijke sneeuwstormen, waarbij te Vardö 18 m.m. viel; de vorst heeft zich bijna over geheel Scandinavië uitgebreid, zonder in het Noorden in beteekenis toe te nemen. Duitschland heeft zwaar bewolkte lucht met regen in het Oosten en sterk ge daalde temperatuur in het Noorden. Ook Frankrijk heeft grootendeels betrokken lucht, de tempei-atuur bleef er nog- boven normaal. Voorloopig is weinig of geen neerslag' te wachten met kans op nachtvorst, terwijl over dag de zon de koude zal temperen. Tijdens de zwemwedstrijden om het Ameri kaansche overdeke kampioenschap te Chicago verrichtte de Amerikaansche vrije slag-zwem mer Peter Fick een mooie prestatie, door het wereldrecord over 100 yards vrije slag, dat Johnny Weismüller op 5 April 1927 te Ami Arbor met een tijd van 51 sec. heeft gevestigd, te evenaren. Blijkens de beslissig van de Protestcommis sie van j.l. Zaterdag is thans officieel vastge steld, dat de scheidsrechter tijdens den wed strijd A.F.C.E.D.O. een vergissing heeft be gaan, welke deze laatste practisch het afdee- lingskampioenschap zou kunnen kosten. Wij vernemen, dat E.D.O. thans pogingen in het werk stelt dezen wedstrijd opnieuw vastge steld te krijgen. Het Nederlandsch studenten-elftal, dat op 3 Mei a.s. te Brussel tegen de Belgische studenten speelt, is als volgt samengesteld: Van Poeteren (GVO, doel; Boesman (Kam pong) en Kolkman (HVV), achter; Exalto (H VV), Koreman (HW) en Gentis Jr. (HVV), midden; Gentis Sr. (HVV), Pasteur (HVV), Dommering (Vitesse), Freeve (ZAC) en Jen- sema (Be-Quick), voor. Reserves: Slingenberg (HFC) en Dekker (Kampong) Doos 20ct In den loop van deze week is het mooie, war me lenteweer geleidelijk overgegaan in regen achtig, koeler weer. Het was moeilijk te ver wachten, dat het nog veel langer zoo warm zou blijven, daar deze weersgesteldheid voor dezen tijd van het jaar bij zoo langen duur toch zeer abnormaal is. Daarentegen kan men in dezen tijd van de lente eerder koel weer met Noorde lijken wind verwachten en het is eigenlijk iets bijzonders, dat wjj den laatsten tijd zoo zelden zulk weer gehad hebben. Noordelijke windrichtingen zijn in alle jaar getijden koud, omdat hiermede koude lucht uit hoog Noordelijke streken wordt aangevoerd. Een veel voorkomende toestand is, dat zich in dezen tijd over Skandinavië een uitgebreid gebied van lage luchtdrukking ontwikkelt, terwijl in het Westen boven den OCeaan een gebied van hoo- gen druk ligt. Er loopt dan een breede stroom van koude lucht van het Noorden naar het Zuiden, die in den regel over geheel West- Europa koel weer brengt. Welnu, nadat gedurende de geheele tweede helft van de maand Maart de luchtdrukverdee- ling juist ongeveer de tegenovergestelde is ge weest dan de boven beschrevene, hadden wij een Zuidoostelijken wind, die warme lucht aanvoer de. Langzamerhand is hierin een verandering gekomen en is de luchtdrukverdeeling meer in overeenstemming geworden met die, welke voor dezen tijd van het jaar normaal is, en nu dringt een koele Noordelijke luchtstroom hoe langer hoe verder over West-Europa door. Het is daarom zeer waarschijnlijk, ja, wel zoo goed als zeker, dat het weer eenige dagen koel zal zijn, ook Zondag. Daarbij zal echter slechts weinig regen vallen, aan het einde der week' waarschijnlijk geheel niet. Aanvankelijk zal hét weer zwaar bewolkt of betrokken zijn, daarna gaandeweg w'at opklaren en afwisselend zonnig zijn. De windrichting zal naar het Noorden draaien en de wind zal over het algemeen matig tot zwak zijn. Of deze minder gunstige weerstoestand lang zal duren is nog niet zeker maar vóór het einde der week is geen warm weer te verwachten. (Nadruk verboden) WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, de heer ir. H. J. Schophuys, geb. te Bandoeng, op proefschrift met stellingen, getiteld: „Hst stroomgebied van de Barito", landbouwkundige kemschets en landbouwvoor lichting. De Diocesane-Jeugdraad te 's Hertegenbosch, «elke zich met voldoening herinnert hetgeen vóór jaren bereikt werd door cursussen aan de jeugdleidsters en -leiders, meent daarom het oogenblik gekomen om haar voorlichting aan de leidsters en leiders weder in handen te ge ven van een aantal bevoegden op dit terrein en organiseert nu nieuwe cursussen, bestaande uit drie week-ends. Daar zal theoretisch en prac tisch les worden gegeven in zang, leekenspelen en dans, terwijl eenige inleidingen meer alge- meene inzichten zullen bijbrengen over cultuur en de nieuwe stroomingen. Deze cursussen worden gegeven door mej. J. Möller en de heeren Jan Beerends, Jop Poll- mann en Spierings. Ook zal er een uur besteed worden aan een causerie over blokfluiten. De eerste cursus zal aanvangen 25 April en wel daar waar de meeste deelnemers zijn. De bedoeling is dat in 's Hertogenbosch, Eindho ven, Nijmegen en Tilburg genoemde inleidings bijeenkomsten zullen plaats hebben. Voor nadere inlichtingen en opgave tot deel name melde men zich bij het Diocesaan Jeugd- secretariaat, Lange Putstraat 44, te 's Herto genbosch. 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek Mozart- programma) 10.30 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek (Kamer muziek van Beethoven) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. inge leid en besloten door gewijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (Marek Weber-orkest) 12.40 KRO-Orkest o. 1. v. MaHnus van 't Woud 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Pouwels 2.30 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 3.00 Kinderuurtje, verzorgd door mevr. S. Nuwenhuisv, d. Rilst 4.00 Op last v. d. minister afge- 5.00 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus- tenhouwer 5.30 Esperantonieuws door P. Heilker 5.45 KRO-Melodlsten o. 1. V. Piet Lustenhouwer 6.00 Zenderverzorging 6.05 KRO-Meiodisten o. 1. V. Piet Lustenhouwer. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek („Grieg- Erinnerungen" v. Urbach) 7.00 Politieberichten 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. „De aanwezigheid van Aard olie" door mr. dr W. A. J. M. van Waterschoot van dei- Gracht. 7.35 „Lichtbakens", tien-minuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr.. Ingeleid en be sloten met muziek) 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen. 8.10 Actueele aetherflitsen. 8.30 Het KRO-Orkest o. 1. v. Ma- rinus van 't Woud. 9.15 „Reisprogramma's In Roomsch Verband" door F. X.. M. Schiphorst. 9.30 Solistenconcert door 't KRO- Orkest o. 1. v. Marinus v. 't Woud m. m. v. José Candel, sopraan 10.00 Declamatie door Else Flügel u. h. Passieverhaal van Cy- rlel Versehaeve. 10.15 Gramofoonmuziek (bezinning in schoonheid) 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Parijs II (Actualiteiten voor Katholieken) ORKEST-CONCERTEN 10.10 Hamburg (het Nedersaksisch symphonie-orkest) 11.20 Parijs I 12.35 Parijs I 3.20 Brussel II 3.30 Hilversum I (Rotterdamsch Philh. orkest) 5.35 Brussel I (omroeporkest) 6.50 Brussel I (omroeporkest) 7.35 Beromiinster 8.05 Boedapest 9.25 Luxemburg 9.30 Weenen (Poolsche muziek dcor het Weensche Sympho nie-orkest) 10.50 Droitwich (BBC-orkest) LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 11.20 Langenberg 11.20 Kalundborg 11.20 Deutschlandsender 11.30 Hamburg 12.00 Hilversum I (Vara-orkest) 12.15 Brussel I (Salonorkest) 12.20 Langenberg 12.20 Luxemburg 12 35 Brussel II (Zigeunerorkest), 12.50 Luxemburg 12.58 Parijs II (Omroep-Salonork 1.00 Hilversum I (Vara-orkest) 1.05 Deutschlandsender (gevar. concert) 1.20 Brussel I (Zigeunerorkest) 1.20 Brussel II (Salonorkest) 1.20 Droitwich 1.20 Hamburg (vrooltjk concert) 2.20 Hilversum 1 (Vara-orkest) 2.20 Droitwich 2.40 Kalundborg (jazzmuziek) 3.20 Langenberg (gevar. progr.) 4.20 Parijs I José Candel, sopraan, verleent Zaterdagavond solistische mede werking aan het concert, dat ioor het K. R. O-orkest wordt uitgevoerd Hilversum II 9.3010.00 uur) 4.50 Hilversum I Phiih. orkest) 5.20 Luxemburg (Rotterdamsch GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel II 9.35 Hamburg 11.20 Droitwich 12.17 Brussel II 12.25 Parijs II 12.35 Droitwich 12.45 Hilversum I (Benjamino Gigli) 1.35 Langenberg 2.23 Brussel I 2.30 Deutschlandsender 2.50 Hilversum I (platen der maand) 2.50 Parijs I 4.10 Luxemburg 5.20 Droitwich 5.20 Deutschlandsender 5.40 Beromünster 5.50 Parijs I 5.50 Luxemburg 6.05 Luxemburg 6.20 Deutschlandsender 6.50 Parijs I 7.00 Parijs II 7.35 Brussel II 8.30 Weenen 8.50 Hilversum I 8.50 Parijs II 9.35 Beromünster 10.50 Parijs II 11.00 Hilversum I 11.20 Brussel II 11.20 Luxemburg 11.40 Hilversum I 9.26 Deutschlandsender 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel II VARIA KAMERMUZIEK 4.35 Brussel I (trio) 5.00 Beromünster (klarinet en piano) 8.20 Kalundborg (Deensche muz.) 9.50 Deutschlandsender (kameror kest) SOLISTEN-CONCERTEN 3.50 Beromünster (planorecital) 6.20 Langenberg (alt m. beg. van orgel) 7.20 Brussel I (zangrecital) 8.55 Luxemburg (zang) 9.50 Kalundborg (liedjes bi] de lult) OPERA EN OPERETTE 2.22 Brussel II (u. d. Kon. Ned. Schouwburg: „Willem Teil") 4.25 Beromünster (fragm. „Una vela, sul lago",: operette v. Ludwig) 6.50 Weenen („Wiener Frauen", operette v. Lëhar) 7.00 Hilversum I (eerste tafereel v. „Boris Godounov", muziek drama v. Mousscrgskt. instru mentatie van Rimsky Korsa koff) 7.25 Hilversum I (tweede tafereel v. „Boris Godounov") 7.50 Hilversum I (derde tafereel v. „Bons Godounov") 7.55 Milaan (1. „H. Tabarro", Puc cini. 2. „Suor Angelica", opera v. Puccini. 3. „Gianni Schic- chl", opera v. Puccini) 8.20 Hilversum I (vierde tafereel v. Boris Godounov") 8.35 Parijs I (uitzending uit Thé- atre de 1' Opéra) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.07 Hilversum I 9.20 Berlijn 10.15 Hilversum I (Uitzending voor arbeiders in continubedrijven) 4.30 Hilversum I (filmpraatje) 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht) 7.15 Hilversum I (film en theater) 8.05 Hilversum I (SOS-berichten) 9.45 Hilversum I (Ferry vertelt: „hoe mijn liedjes ontston den") 10.20 Droitwich (het Orpheus Koor van Glasgow) SPORT De Nivas verkocht 1380 suiker. ton superieure 11.50 Droitwich (verslag van de boatrace tusschen Oxfort en Cambridge) 3.10 Droitwich (ooggetuige-verslag van den interlandwedstrijd EngelandSchotland) 3.10 Hilversum I (voor de schaak- liefhebbers: S. Landau) 4.55 Droitwich (ooggetuige-verslag v. d. wedstrijden om de „Bri tish Empire Trophy" voor auto's) 9.50 Langenberg (reportage van een boksmatch) BERLIJN 356.-7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 M. ROME 420.8 U. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAK DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In de vergadering van de Landbouw Mij. Ngoepit werden de vooruitzichten met be trekking tot den nieuwen oogst nog onzeker geacht. Men is er in geslaagd, de prijzen iets te verhoogen, icaarvoor Duitschland ta bak mag koopen. De mogelijkheid is er ook, dat Amerika iets meer zal afnemen in ver band met het nieuwe handelsverdragDe export van Vorstenlanden-tabak moet ech ter opnieuw worden opgebouwd. De kost prijs voor het nieuwe oogstjaar zal wel weer lager zijn en in verband hiermede is er re den voor een gematigd optimisme. Blijkens het jaarverslag van de Koninkl. Aeö. Stoomboot Mij. is het exploitatie- tekort geringer. Het saldo van de exploita- tie-rekening bedraagt 1.092.070 credit te gen 191.955 debet het vorig jaar. De invoer der Buitengewesten (excl. Su matra's Oostkust) bedroeg in Februari 4-700.000 tegen 4.500.000 in Februari 1935; in de eerste twee maanden 9.400.000 tegen 10.200.000 in dezelfde periode van het vo rig jaar. De uitvoer beliep in Februari f 15.100.000 (f 12.800 000) en in de eerste twee maanden f 30.500.000 (f 25.400.000). Blijkens den weekstaat per 27 Maart is de goudvoorraad van de Bank van Frank rijk met fr. 114 mill, afgenomen n.l. van fr. 65700 mill, tot fr. 65586 mill. De goudprijs te Londen is met 1 d. tot 140/7 d. per ounce gedaald. 208.000 werd aan goud omgezet. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 7 17/32 d. per lb. De Engelsche Ford Motor Co. keert over 1935 'n onveranderd dividend uit van 5 pCt. De omzetten van de Ver. Glanzstoffabri- ken AG. waren in 1935 niet onbevredigend. De financieele resultaten beantwoordden echter niet aan de verwachting, tengevolge van de belangrijke mededinging op de biii- tenlandsche markt. De Mij. heeft evenmin als de I. P. Bemberg een winst behaald, dat een uitkeering aan aandeelhouders mogelijk zou zijn. De stad Zurich stelt de inschrijving open op 4y, pCt. kasbiljetten met een looptijd van vier jaar, ter gedeeltelijke conversie respect, terugbetaling van de in Juli en September 1936 vervallende 4 pCt. kasbil jetten. De Zwitsersche banken hebben deze leening al vast overgenomen en van 15 April af kan worden ingeteekend tegen een koers van 98pCt. Jurgens Ltd. boekte in 1935 een stijging van de winst bedrijfswinstdividend, ren te- en andere ontvangsten) van 321.764 tot 360-248 en keert een dividend op de gewone aandeelen uit van 6 pCt. tegen 5 pCt. het vorig jaar. Het saldo op de nieuwe rekening is van 130.066 tot 162.455 ge stegen. De kasmiddelen, ten bedrage van 90.905, zijn vrijwel gelijk gebleven met verleden jaar. Van den Bergh Ltd. boekte in 1935 een stijging van de winst van 432.710 tot 444.949Na betaling van 230.659 dividend óp de preferente aandeeie/n wordt" een divi dend uitgekeerd van 15 pCU tegen 12), pCt. in 193.4. Het reservefonds bedraagt 'thans 600.000 na toevoeging van 100.000. Naar raming bedraagt de winst van de General Motors Corp. S 1.10 a, 1.20 per aandeel in het eerste kwartaal, tegen 0.68 per aandeel in het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. De hoogste kwartaal winst-in 1935 bedroeg 1.17 per aandeel. De winst van de Chrysler Corp. wordt geraamd op S 2-50 per aandeel, tegen 2.12 een jaar geleden. De Studebaker Corp. moet een winst behaald hebben in het eerste kwar taal, hetgeen vooral te danken is aan de gunstiger resultaten in Maart. De productie bedraagt thans ruim 2000 wagens per week. De president van de Bethl. Steel Corpora tion verklaarde, dat de vooruitzichten voor de staal-industrie in het tweede kwartaal zeer gunstig zijn. Zijn Mij. werkt thans op 60 pCt. der capaciteit. De president van de U. S. Steel Corporation verklaarde, ook op 60 pCt. der capaciteit te werken en te ge- looven, dat het tweede kwartaal een verdere verbetering zal brengen. De Standard Oil of California heeft den petrolèumprijs met 0.02/4 per gallon ver hoogd, welke verhooging geldt voor de ge heele Padfickust. Professor Rogers aan de Yale-universiteit voorspelde, dat er een groot gevaar bestaat voor inflatie in. de Vereen. Staten, indien de regeering haar begrooting niet in evenwicht brengt. Het zal noodig zijn, dat de Fed. Re serve Board de reserve-eischen voor de M'emberbanks verzwaart, teneinde de sur plus-reserves te verminderen. Het oud-lid van de Federal Reserve Board Miller verklaarde principieel voorstander te zijn van een terugkeer tot den gouden standaard, maar waarschuwde tegen een te voorbarigen terugkeer. Wij hebben tien jaar geleden deze fout gmaakt en mogen deze niet herhalen. De gevolgen zouden catastro faal zijn voor het geheele economische le ven. Amerika en Engeland moeten tezamen het terrein effenen en het juiste oogenblik voor een terugkeer weten te kiezen. Miller acht den gouden standaard den grootsten waarborg voor monetaire stabiliteit. Op 1 April was in de Amerikaansche schatkist 13.908 101.000 aanwezig en wijst de Staatsschuld een vermeerdering aan van 939.479.000. De herstel-uitgaven bedroegen S 213.950.000. De Neiv-Yorksche makelaar sleening en bedroegen in de afgeloopen week 1.019 mill, tegen 962 mill, in de hieraan vooraf gaande week. Volgens het jaarverslag van de Anaconda Copper Mining Co. overtroffen de verkoo- pen de productie. Door de aflossing van S 60 mill, bankschulden door middel van een 4\A pCt. obligatieleening en door den verkoop van kopervoorraden is de financieele posi tie aanzienlijk verbeterd. De kopervoorraad verminderde met 53.776.871 ton. De netto winst bedraagt 11.18 mill, tegen 1.92 mill, en de winst per aandeel S 1.29 tegen 0.22 het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 7.297.30 (vorig slot 7.29%); de Frank op 9.69'4—9-70% (vorig slot 9.70)4) en de Dollar op 1.471.47% (vorig slot 1.47 3/16). Bij de eerste gehouden inschrijving op Sumatra-tabak heerschte een vaste stem ming. De prijzen van Delr Mij .-soorten ev van Senembah zandblad liepen ver bover, de taxatieprijzen uit. Duitschland was sterf in de markt en ook de Nederlandsche fa brikanten lieten zich niet onbetuigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6