STADSNIEUWS Hensen HENSEN GEHEEL GEBIT De Reorganisatie van de Groote Markt Haarlem, 4 April SALARISVERLAGING He eren Stofjassen RADIO MOORSn.v. De St. Vincentiusbibliotheken DE TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN TANDHEELKUNDIG INSTITUUT HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 4 APRIL 1936 B. en W. bij Kon. besluit uitgenoo- digd de herziening der wedden en loonen binnen drie weken in te voeren PALMPAASCHFEEST EEN PRACHT-TENTOON- STELLING Oude kunst in 't „Frans Hals" Dr. WAGENAAR OVER DE RUBENS CANTATE RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- met gar., pijnloos trekken '.nbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 7-9 u. ST. JOSEPHS-GEZELLEN Weekagenda afd. Haarlem I, Jansstraat 59 COMITÉ VAN KATH. ACTIE Jubileum Haarlems Postaal Mannenkoor KOSTBARE RING GEVONDEN Jubileum Treffende woorden r:'m VERLAGING ERFPACHTS CANON Een motie van den heer Klein FA.WIU-EMJJ HET NEDERLANDSCHE KUNSTVERBOND Lezing H. C. Verkruyisen AGENDA Bioscopen 5 April Bioscopen Philips Radiotoestellen Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie de Graal Algemeen nieuws Sportnieuws Protestvergadering „Onze Vloot" Israelieten en de Emmabloem- collecte 6 April Gewetensgeld Hij heeft geen enkel verzoek noch een bekentenis gedaan Verschenen is een Koninklijk Be sluit van 3 April I 936, no. I 5, waar bij het college van Burgemeester en Wethouders van Haarlem wordt uitgenoodigd, binnen een termijn van drie weken de wedden en loo nen van het personeel van die ge meente te herzien overeenkomstig de door den minister van Binnen- landsche Zaken gegeven richtlijnen. vervangen het costuum, zij be- hooren dan ook correct te zitten en solied te zijn afgewerkt. Voor zoo'n jas slaagt U zeker bij Grijs .f2.25,2.75,3.50,4.25 Gekleurd f2.65, 3.25, 4.00, 4.75 VAK K L E DIMGMAOAZVN PAARLAARSTEEC l.TEU 12 842 Wij kunnen thans nadere mededeelingen doen omtrent het Palm-Paaschfeest in de Amster- damsche Buurt, uitgaande van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen en uit gevoerd door de Commissie van het Speeltuin werk. De kinderen komen met hun Palm-Paasch naar de speelplaats der Broederscholen, ingang Teylerplein, alwaar de stoet wordt opgesteld. De stoet zal worden samengesteld met pl.m. 400 kinderen, een auto met een grooten Palm- Paaschboom, muziekvereeniging „De Spaame- bazuin", trommel- en mondorgelclub „St. Jan". De optocht trekt langs de volgende route: Tey lerplein. Nagtzaamstr., Nagtzaampl., A'damstr., Heerensingel, Romolenstr., Vooruitgangstr., 2e Vooruitgangstr., Nagtzaamstr., Ted. v. Berk- houtstr.. Dr. Schaepmanstr., Hofdijkstr., Zomer- kade, Nagtzaambrug, Kruistochtstr., Emostr., Damiatestr., Gauwweteringkade, Graaf Wil- lemstr., Kruistochtstr., v. Keulenstr.. Bissch. Ottostr., Graaf van Wiedstr., Barbarossastr., Byzantiumstr., Com. v. Noordestr., Slachthuisstr. en Speeltuin. Pl.m. twee uur komt de stoet bij den speeltuin aan. Als de optocht is aangekomen, wordt de groote Palm-Paaschboom op een daartoe afgezet ge deelte van den speeltuin geplant, de kinderen zingen daarna eenige oude Palm-Paaschliedjes, terwijl de meisjes der hoogste klassen eenige rij- dansen uitvoeren. voorzeker waard is ook door het tegenwoordig geslacht gekend te worden, maar tevens, omdat hiermede een daad van piëteit en dankbaarheid verricht zal worden tegenover den kunstenaar, wiens streven er geheel op gericht was, om het Vlaamsche en Nederlandsche element in de muziek te verheffen, te doen groeien en bloeien. W.g. JOH. WAGENAAR. De afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond organiseerde, onder deskundige leiding van een harer adviseerende leden, den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum, in de nieuwe zaal van genoemd Museum een zeer fraaie tentoonstelling van oude schilder- en teekenkunst. De meeste der kostbare doeken zijn werken van Haarlemsche schilders, in Haarlemsch bezit. Zoo stonden de familie Koenigs, de heeren Enschedé, Heerkens Thijssen Jr., Hoog, Velt- man. Droste e.a. hun waardevol bezit tijdelijk af. Voorts zijn er schilderijen uit de collecties Goudstikker en Katz, terwijl vele prenten in leen werden gegeven door het Gem. Archief. Er zijn werken van Rembrandt, Frans, Nic. en Dirck Hals, Jan van Goyen, Joh. Ver- spronck, J. en S. van Ruysdael, Saenredam, Jan Steen, Adr. Brouwer, Jan de Bray, Cabel en Bega, Molenaer, Molijn en Fot, de Witte, Claesz, en anderen. Alle namen die klinken als een klok in de schilderswereld. De expositie werd overzichtelijk samengesteld, met smaak en zorg. Zij mag inderdaad heerlijk genoemd worden. Welk een meesters, welk een groote kunst 1 Deze mannen konden wat zij wilden. Nog beven wij op onze stoelen bij hun geweldigen harteslag, aldus de kernachtige uitspraak van Lod. van Deyssel. Men kan op al die doeken een schitterende techniek opmerken, een zeldzame kunstvaar digheid, maar tevens een adel des gemoeds, die zijn gunstige uitwerking op den aandachtigen beschouwer niet zal missen. Noemen we b.v. het Klare Drieluik, met de geboorte, het ster ven en de opstanding des Heeren, een toepas selijk werk dus in den blijden Paaschtijd. De kleuren zijn blank en schoon, zooals dit by de primitieven steeds het geval is. De schil dering is zeer knap en boeiend. Wijzen we voorts op de groote kunstwerken van Steen, Hals, Ruysdael en de Witte, enz. Een kunstvol kerkinterieur is van laatstge noemde te bewonderen. Prachtig zijn er de schilderijen en teekenin- gen van Jan van Goyen, onzen grooten rivier schilder. Wij zagen enkele potlood-teekeningen van dezen begenadigden meester, zóó vlot, doch levenswaar, zóó soepel en artistiek, dat men alléén voor zoo'n kunstvol „krabbeltje" een be zoek aan de tentoonstelling zou brengen. Wij deden slechts een zeer onvolledige greep van al het prachtige, dat daar valt te aan schouwen, dat ons opheft tot den adel des ge moeds van groote kunstenaars, die vooral spreekt uit hun schoonen toon. Hedenmiddag werd de expositie officieel ge opend. Zij is toegankelijk voor slechts 50 ct. De opbrengst is ten bate van het Nederlandsch Kunstverbond, dat met de gelden weer behoef tige kunstenaars steunt, die het in dezen ab- normalen tijd zoo zwaar te verantwoorden heb ben. Is een opwekking tot bezoek nog noodig? Neen, immers, kunstliefhebbers van Haarlem! Zondag: geen spreekuur. 8.30 adspirantencursus a ten b. 7.30 tafeltennis O.Z., ontspanning. Maandag 8.00 repetitie tooneel; 8.30 Pala dijnen, damclub T. E. P. Dinsdag: Geen Gezellen Geen Schola Can torum 9.30 Esperantocursus. Woensdag wegens biechthooren voor Witten Donderdag geen verplichte avond; Gezellen ge opend van 8.0010.15. Zaterdag: 8.00 tafeltennis O.Z. District Haarlem: a.s. Dinsdag om 8.15 ver gadering van de bestuiten der tafeltennisonder- afd. in het district Haarlem, voor Gezellen. N B. Voor Donderdag en Vrijdag: zie bord in Gezellenhuis. Maandag bestemd voor godsdienstige veree- nigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 7 April 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw St. Bavo. Woensdag, 8 April, 8 uur: Repetitie Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeni- ging voor het geheele koor in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mejuffrouw W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Zooals gemeld zal op 21 December a.s. Haarlems Postaal Mannenkoor zijn eerste lus trum vieren. Er is een jubileum-comité ge vormd, bestaande uit de heeren J. Hattem, W. v. d. Wateren, J. Schelt en B. W. v. Straten. Het comité heeft besloten een feesteoncert te organiseeren, waaraan zullen medewerken eenige solisten van de Italiaansche Opera en het jubileerend koor. Vrijdagmiddag vond eten der werklieden, werk zaam bij het rooien van de boomen op de Ramp laan, ongeveer 1 meter diep in den grond een zwaren antieken gouden ring. Op den bovenkant bevindt zich een geslepen, roode edelsteen, waarschijnlijk een robijn. De zijkanten, nabij dezten kopsteen, zijn dubbel, met verbindings stukjes tusschen den binnen en buitenkant. Hierop bevindt zich links en rechts een rij groene en roode edelsteenen. Blijkbaar is het een ring van niet geringe waarde. In elk geval is het een buitenkansje voor den vinder. Op 8 April herdenkt de heer L. v. d. Dijk, wonende Soutmanstraat 37, alhier, den dag dat hij voor 40 jaar in dienst trad als stoffeerder zadelmaker bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Spoorwagens Fa. J. J. Beijnes. Die dag zal voor den heer v. d. Dijk wel niet onopgemerkt voorbij gaan. Op verzoek van het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, gaf dr. Johan Wagenaar, directeur van het Kon. Conser vatoir te 's-Gravenhage, zijn oordeel over de opvoering en artistieke waarde van de Rubens Cantate, welke wij hieronder laten volgen: Met groote voldoening heb ik vernomen, dat de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring het Plan heeft opgevat om Peter Benoit Rubens Cantate dezen zomer in de openlucht en in passende omgeving uit te voeren, onder leiding van Jos. de Klerk. Toen ik in 1934, bij gelegenheid van de Benoit-feesten te Antwerpen, o.a. een gloed volle uitvoering van deze Cantate mocht bijwonen (ik had het werk in vele jaren -niet meer gehoord), werd ik opnieuw getroffen door de grootsche allure van dit kunstwerk. Alleen reeds het schoon^ Beiaardslied, dat als éénheids-idee door het geheele werk loopt en dat ook het triomphantelijk slot daarvan vormt, getuigt al van de genialiteit van den grooten Vlaamschen Meester, Gaarne herhaal ik dan ook hier eenige woor den van waardeering, die ik toen in de feestelijke Academische Zitting te Antwerpen heb uitge sproken. „Benoit's muziek wortelt vast m aen „Vlaamschen geboortegrond. „Al de schoone eigenschappen dezer muziek „op te sommen, zou mij thans te vér voeren. ",Ik moge dus volstaan met te wijzen op de bovenal gezonde populariteit, door Benoit in grooten stijl geuit; voorts op den glansrijken „luister zijner instrumentatie, die, in haar "gloedvolle kleuren doet denken aan de pracht l.der groote Vlaamsche schilders. Treffend „is ook zijn machtige conceptie, die getuigt „van een geestvervoerenden scheppingsdrang. „De samenvatting en het begrip van dit alles „leidden er toe, dat de Nederlandsche kunste- naars van Benoit's tijd intens geïmponeerd „werden door de sterke kunst van den stam verwanten Vlaamschen Meester. Door zijn ,'triomphantelijke macht werden zij gesterkt „in hunne eigene begrippen omtrent een „nationaal-Nederlandsche muziek." En verder: „Zijne (Benoit's) belangstelling voor de „toonkunst in Nederland was groot en blijvend. Uit zijn brieven en geschriften blijkt herhaal delijk. dat hij een sterk verband met de noor delijke Kunstbroeders zocht en dit noodig dchtte, om de gemeenschappelijke rechten de handhaven en te doen eerbiedigen De „vervulling van dit ideaal noemde hij „een .heerlijk vooruitzicht!" Aansluitend aan het voorgaande juich ik het dus hartelijk toe dat men één van 's Meesters beste en populairste werken opnieuw in Neder land zal gaan uitvoeren. En dit niet alleen, omdat de Rubens-Cantate STATION BERENDE TAXI Auro-5 VOOR AUTO PARKEFR- ?C PLAATS -J vmDAi rrrv tfOODQ De heer Klein, lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, heeft de volgende nota aan den Raad gericht: Ondergeteekende had reeds in de raadszit ting van 12 December 1934 een motie ter indie ning gereed, waarbij de Raad B. en W. uit- noodigde de Algemeene Voorwaarden, waar onder de gemeente gronden in erfpacht geeft, in gunstigen zin te herzien. Daar juist dien dag- een ministerieel schrijven om tot huurverlaging te geraken, was verschenen en mede naar aan leiding van een toezegging van den wethouder van Openbare Werken, dat aan de motie „Meijers" een veel wijdere strekking zou wor den toegekend, werd bedoelde motie niet in gediend en de verdere ontwikkeling van dit vraagstuk afgewacht. Na dien werd verschil lende malen de behandeling der motie „Meijers" toegezegd, totdat ondergeteekende er in de raadszitting van 17 Januari j.l. op terug kwam. wethouder Roodenburg antwoordde 22 Januari daarop als volgt. „Ten aanzien van de erfpacht is aangevoerd, dat deze te hoog zou zijn. In de pers is zelfs gesproken van een onbillijke erfpacht, hetgeen B. en W. ook wel bekend zou zijn, doch dat zij zich maar op de regeering beroepen en deze hooge erfpacht tegen beter weten in blij ven vergen. Voor een groot aantal gevallen zit echter in de erfpachten, die te hoog waren, niet meer de minste onbillijkheid. Men mag n.l. een ding niet uit het oog verliezen, en derwerp: „De eerste schipvaart der Hollanders naar Oost-Indië (159515Ö7)." De voordracht zal met lantaarnplaatjes wor den toegelicht. VERVORMEN VERVEN STOOMEN VAN DAMESHOEDEN W1LHELMINASTRAAT 16. TEL:I©884 HAARLEM De heer Joh. van den Burg schrijft ons: Naar aanleiding van de reorganisatie van de Groote Markt, alhier, heb ik mij (hoewel daar bij geheel buitenstaande, echter veel belangstel ling ervoor gevoelend) ertoe gezet een juist idee te vormen van den toestand, welke alsdan ont staat. Ter toelichting bij nevenstaande teekening diene het volgende: 1. dat het „verkeer" vanuit de Groote Hout straat permanent is; 2. dat het verkeer gemerkt I gelijktijdig plaats kan vinden; 3. en het geheele verkeer in drie tempo's. 4. Er is geen verkeer IV (zie schets) noodig, aangezien het nu reeds zeer geringe verkeer Gr. Houtstraat naar de Zijlstraat, zonder bezwaar om den grooten vluchtheuvel geleid kan worden. Bovendien kan dit verkeer tot een minimum beperkt worden. Indien voorgeschreven wordt, dat auto's, fietsers, enz. komende uit de Groote Houtstraat zuidzijde en van de Ged. Oude Gracht oostzijde, bij het Verwulft de route Ged, Oude Gracht, Postkantoor moeten volgen; 5. dat fietsers, komende uit de Zijlstraat of Barteljorisstraat. indien zij richting Groen markt willen gaan, achter de parkeerende auto's om hun weg kunnen vervolgen. Dit laatste ver keer is mogelijk drukker dan van Gr. Houtstraat naar de Zijlstraat; 6. dat de snelheid van de diverse vehikels op de Gr. Markt hoogstens 12 K.M. per uur be draagt. 7. dat de parkeerende auto's zooveel moge lijk op „amerikaansche" wijze worden opgesteld, .teneinde gemakkelijk te kunnen wegrijden en wel, dat de meesten van degenen, die destijds, toen zij een belangrijken erfpachtscanon moes ten betalen, hebben gebouwd, die panden al weer verkocht hebben, waarbij de nieuwe koo- pers rekening hebben gehouden met den hoo- gen erfpachtscanon. Zou men nu verlaging van de erfpacht doorvoeren, dan zou men 'juist in die gevallen onbillijkheden scheppen, door dat de nieuwe koopers als het ware een kapi taaltje in den schoot geworpen kregen, ter wijl de oude eigenaars, die bij den verkoop gedupeerd zijn, daar voor niet de minste ver goeding meer zouden krijgen." (Zie de verslagen van het gesprokene op bladzijde 2*32, 22 Januari 1936). De waarde der gronden is in het algemeen zeer gedaald, het rentetype eveneens. Zij, die gronden in erfpacht hebben, genieten noch van het eene, noch van het andere en worden dus het slachtoffer van de omstandigheden. Dat bedoelde gronden ten deele van pachter veranderd zijn, zal al heel weinig- er toe bij dragen om de huren van de woningen te ver lagen. Opgemerkt mag ook worden, dat zeer vele erfpachtsgrondnemers nog de oorspronke lijke bezitters der opstallen zijn en dus wel de gelijk, ook in het oog van den wethouder van Financiën door den te hoogen erfpachtscanon gedupeerd worden. Het systeem „gronden in erfpacht geven" wordt dan ook kapot gemaakt. De ervaring der laatste jaren is, dat vanwege de gemeente haast geen gronden meer in erf pacht worden gegeven, doch wel worden ver kocht. Het verwachte „Vaste Lasten-ontwerp" is in gewijzigden vorm verschenen, doch schrijft om trent de erfpachtsvoorwaarden weinig voor, terwijl de procedure om tot verlaging van den canon, eventueel1 huurwaarde der woning te geraken, vrijwel omslachtig wordt en zich blijk baar slechts beperkt tot gerechtigden enz., welke bewijzen kunnen onmachtig tot betalen te zijn. Men zal worden verwezen naar z.g. huurkamers en bij voorbaat staat vast, dat van een algemeene verlaging der huren 'niets zal komen, worden de bezitters van erfpachts- gronden gedupeerd, omdat de grondwaarde en het rentetype dalen, zonder dat zij er eenig voordeel van trekken, de huren der op deze gronden gebouwde woningen blijven op een hoog peil. Bovenstaand geeft ondergeteekende aanlei ding uw raad de navolgende motie voor te stellen en aan te bevelen; De Raad der gemeente Haarlem; noodigt Burgemeester en Wethouders uit, de Algemeene Voorwaarden, waaronder de gemeente gronden in erfpacht uitgeeft in voor de pachters gunstigen zin te herzien en gaat over tot de orde van den dag Dit verbond stelt zich ten doel, de Neder landsche beeldende Kunst, in het bijzonder de schilder-, beeldhouw- en grafische kunst, te steunen door het aankoopen, op aanbeveling- van adviseurs, van kunstwerken vacn levende kunstenaars. Om eenige meerdere bekendheid aan dit werk te geven in Bloemendaal ten om streken en ook, om de leege kas-van de afdee ling Haarlem eenigen steun te geven, werd Vrij dagavond in 't Jeugdhuis een voordracht gehou den door den heer H. C. Verkruysen, oud-di recteur van de school voor bouwkunde, versie rende kunsten en kunstambachten te Haarlem, welke voordracht vergezeld ging van een serie door hem opgenomen lichtbeelden en films over „Gondelvaarten en wandelingen door Venetië." Velen hebben de gelegenheid om dist goede wérk te steunen, aangegrepten, zoodat de zaal van het Jeugdhuis geheel bezet was. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., voorzitter van het bestuur der afdeeling Haarlem, opende met een woord van welkom, tevens zijn harte- lijken dank uitsprekende aan 't adres van 't da mescomité, dat door zijn ijver voor de goede zaak erin geslaagd was, nagenoeg alle toegangs kaarten geplaatst te krijgten. Hierna kwam de heer Verkruysen aan 't woord, die begon met een algemeene beschouwing over de sprookjesstad Venetië, waarvan het ontstaan moet gezocht worden in dten tijd van de groote „Volksverschuiving," toen velen op de lagunen- eilanden vluchtten, om zich in veiligheid te stellen tegen de woeste Hunnen. Uit deze ves tiging is de stad Venetië gegroeid, dat later, in de middeleeuwen zich ontwikkelde tot een koop stad van geweldige beteekenis en eten machtige republiek, welker schepen de verste uithoeken van de toenmalige bekende wereld bezochten. Uit den bloeitijd dier republiek dagteekenen de prachtige paleizen met hun rijke kunstschatten op beeldhouw-, schilder- en architectonisch ge bied, de sprookjesachtige kerken in Byzantijn- schen stijl enz. Verder deelde de heer Verkruysen tal van andere merkwaardigheden over Venetië mede. Zoo b.v. dat 't bestaat uit 117 eilandjes, gescheiden door oude, schilderachtige kanalen en grachtjes en verbonden door plm. 400 groo- tere en kleinere bruggen, dat er geen rijdend verkeer is, noch van auto's of karren of zelfs van rijwielten, dat 't vervoer er plaats vindt per gondel of schuit, dat de stad doorsneden wordt door 't ongeveer 4 K.M. lange Canal Grande, dat diep genoeg is voor groote oorlogsschepen en zeestoomers, enz. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes werden toen de voornaamste kerken en gebou wen besprokten en vooral van het dogenpaleis, de bibliotheek, de Campanula en de San Marco werden detailopnamen besproken, waardoor spr. gelegenheid had, zijn gehoor te wijzen op de vele schoonheden aan schilder- en beeld houwwerken, die deze gebouwen ktenmerken. Na de pauze werden het eerste en vierde ge deelte van de Venetië-film vertoond, n.l. een; gondeltocht door en om de stad en een wandel tocht langs de voornaamsté gebouwen rondom, het S. Marco-plein, waarbij de beroemde duiven niet vergeten waren. Ben dankbaar applaus bewees, dat èn voor dracht èn lichtbeelden een warm onthaal hadden gevonden. De heer Jhr. Teding van Berkhout dankte den heer Verkruysen voor den mooien en genot vollen avond en sprak ten slotte eten opwekkend woord om de tentoonstelling in 't Frans Halsmuseum, „de mooiste tentoonstelling, die ooit in dit mu seum gehouden is," te bezoeken. Gebouw „SÉ. Bavo" Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Geiel-Wit, 6 uur. R. K. Raadsleden half 3. Bestuusr Provinciale Kieskring, half 2. Stadsschouwburg Ruth Tobi, Kinderuit voering 2.30. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Oude Kunst", 2.304^uur. Rembrandt-thater Nederl. film „Het le ven is niet zoo kwaad" met Lou Bandy en Fientje de la Mar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Episode" met Paula Wessely. Op het tooneel Alex de Haas, liedjes aan den vleugel 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „De Melkboer" met Ha rold Lloyd (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 u. Gebouw „St. Bavo" Kring R. K. Spoorweg personeel, half 2. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Oude Kunst", 104 uur. Ken; bra nut-theater „Sportvreugde - Sport - sensatie" half 12; Nederlandsche film „Het leven is niet zoo kwaad" met Lou Bandy en Fientje de la Mar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. palace „Episode" met Paula Wessely. Op het tooneel Alex de Haas, liedjes aan den vleu gel, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „De Melkboer" met Harold Lloyd (geprolongeerd), 2, 4.30, 1 en 9.15 uur. PHILIPS RADIO KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR het „verkeer" daarbij zoo weinig mogelijk te hinderen; 8. dat de parkeerende auto's bij „C" vóór de Vischhal om kunnen wegrijden; 9. dat bij den grooten vluchtheuvel auto's aan beide zijden geparkeerd kunnen worden, bij „E" onderling anderhalven meter afstand hou dend, bij „D" taxi's vóóraan; 10. dat de bestaande mast van de electr tram bij „a" naar „a I" en de idem bij „b" naar „b I" zou verplaatst dienen te worden; 11. dat bij „a I" tevens een vleuchtheuvel komt; 12. dat de vluchtheuvel vóór het Stadhuis een anderhalven meter ingekort zou kunnen worden, teneinde het verkeer uit de Zijlstraat of Barteljorisstraat in de richting „ronde vlucht heuvel" soepeler te doen plaats vinden; 13. dat de groote vluchtheuvel aan de oost zijde wat ingekort zou kunnen worden; 14. dat de tramrails vóór de Vischhal iets dichter naar het trottoir verlegd kunnen worden en de vluchtheuvel daar ter plaatse eveneens, zoodat een breeden autobus nog gemakkelijk kan passeeren. Door een en ander wordt de weg tus schen den grooten en den kleinen vluchtheuvel breeder; 15. Indien de „Vischhal" inderdaad voor overdekte autoparkeerplaats wordt bestemd, het uitwendig aanzien zoo weinig mogelijk gewijzigd worde. Mogelijk zijn enkele mijner Ideeën voor ver wezenlijking vatbaar. Wanneer ik mij hier of daar vergaloppeerd mocht hebben, bied ik bij ivoorbaat mijn excuses aan. Vanaf Zondagavond zijn de Graalhuizen ge sloten, 2den Paaschdag (met de Bondswedstrij den) worden zij weer geopend. De Graal is bezig tennisclubs te formeeren, waar ieder Katholiek meisje zich bij aan kan sluiten. Op Maandagavond is er een ongeoefen- den-club met trainer, waar nog enkele plaatsen open zijn. Mocht u er voor voelen, vraag dan spoedig inlichtingen. Wegens het sluiten der huizen zich te wen den tot Spaarne 98, tel. 10107. Op Dinsdag 7 April, namiddag 2 uur, houdt de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers een Protestvergadering tegen het Wetsontwerp tof verlaging van som mige vaste lasten en huren. U leze de in dit nummer voorkomende advertentie. Voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afd. Haarlem en Omstreken spreekt Woensdag 8 April, des avonds om 8 uur, in Restaurant Brinkmann, de heer J. C. Mollema over het on- De Emmabloem-collecte is door een vergis sing, of liever gezegd een onwetendheid, vast gesteld op Woensdag 8 April, den datum, waarop dit jaar het Israëlietisch Paaschfeest valt. Van Israëlietische zijde is bezwaar ge maakt tegen dezen datum, omdat het daar door voor geloovige Israëlieten onmogelijk is aan deze ook voor hen zoo sympathieke col lecte deel te nemen. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, is in overleg met den heer Rabbijn bsloten om voor Israëlieten reeds Maandag 6 April Emmabloempjes beschikbaar te stellen aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Door dezen maatregel is het mogelijk dat ook Israëlieten hun offer brengen aan de strijd tegen de tuberculose en zich op den Bloemendag tooien met het Emma- bloempje, het eereteeken van weldadigheid en gemeenschapszin. De minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen 6.30. VOOR VERSPREIDING v. GOEDE LECTUUR Inschrijfgeld 10 cent. Catalogus inbegrepen. Leesgeld 3 cent per boek in de week. DE BIBLIOTHEKEN ZIJN GEOPEND: N. GROENMARKT 22 Woensdagmiddag 3 tot 4 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag 2 tot 3.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 7.30-8.30; Vrijdagavond 7.30-8.30 KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagmiddag 1.30-2.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 7.308.30 GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Woensdagmiddag 3.305 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond 8.30-9.30 - Vrijdagavond 8.30-9.30 ÈEMSTRAAT (Jongensschool) Woensdagmiddag 2.30-3.30 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond v. 8 tot 9 - Vrijdagavond v. 8 tot 9 Gebouw „St. Bavo" Cursus Kleermakers, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Bestuur Winterhulp, 8 uur R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Café-restaurant Cebr. Brinkmann. Frans Hals-museum Tentoonstelling „Oude Kunst", 104 uur. Apotheekdiensten De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 4 tot en met 10 April waargenomen door Bosch- en Vaartovereenkomst, Bosch en Vaartstraat 26 en de Fa. H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. Te ruim half drie hedennacht seinde Reuter: Het doodvonnis is aan Hauptmann voltrokken. De executie had ruim zevenenveertig minuten na het vastgestelde uur plaats. Hauptmann was doodelijk bleek, toen hij door twee bewakers naar de kamer der executie werd geleid. Eenmaal wendde hij zich om en zag naar de vijf en twintig ge tuigen, die de kleine kamer met haar moe- zelig witte muren vulden. Hij deed geen enkele bekentenis en werd te 20.41 in den stoel geplaatst, waarin hij een halve mi nuut later met banden werd vastgemaakt. Hy sprak geen enkel woord, toen de beul de schakelaars der electriciteit voor het laatst inspecteerde en hem vervolgens de kap, gedrenkt in pekel, over het hoofd trok. De beul liet den stroom te 20.43 voor het eerst door Hauptmann's lichaam gaan, daar na nog twee maal met tusschenpoozen van telkens één minuut. Te 20.47 verklaarde de medicus der gevan genis: „Deze man is overleden." Twee andere medici onderzochten daarop het 'lichaam van Hauptmann en verklaarden even eens, dat alle levensgeesten waren gedoofd. De riemen waren spoedig van het stoffelijk overschot losgemaakt, hetwelk in het vertrek der lijkschouwing werd binnengedragen. Kim- berlin, sprekend over Hauptmann's laatste oogenblikken, zeide; „Er is eigenlijk weinig te zeggen. Hauptmann heeft geen enkel verzoek, noch een bekentenis gedaan. Hij heeft tot het laatst zijn moed weten te bewaren, doch ook nimmer had hij een minachtenden glimlach." In de doodskamer was door de bewakers een klok in de hoogte gehouden tijdens de executie, zoodat de getuigen den preciezen tijd konden vaststellen waarop de electrische stroom door het lichaam werd gevoerd. Bij de executie las dominee Matthiesen, de geestelijke raadsman van Hauptmann, gebeden volgens Luthersche voorschriften in 't Duitsch overluid voor. Nader wordt uit Trenton gemeld, dat Haupt mann vlug en met lichten gang op den electri- schen stoel toetrad; men meende 'n lichten trek van misnoegen op zijn gelaat te zien, dat bui tengewoon bleek was. Zijn armen werden krachtig ondersteund door een tweetal bewa kers, zijn hoofd was geheel kaal geschoren. Kimberlin, die Hauptmann zoo dikwijls in zijn cel had bezocht, stond met gebogëft hoofd en afgewende oogen in de doodskamer, toen Hauptmann daar binnentrad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2