DE BLOEMBOLLENVELDEN BELGIE-NEDERLAND De Maaier van den Dood PRIJS F 10.00 NAAR DEN VOETBALWEDSTRIJD Per Trein en Per Luxe Autocar HET CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Kerkelijk Leven AANGRIJPENDE KLACHT VAN DEN NEGUS t<0tgie i*»- TE BRUSSEL - 2-3MEI STADIONKAARTEN BIJ ONS TIJDIG TE BESTELLEN ZATERDAG 4 APRIL 1936 MOOIE ROUTES Er zijn reeds tal van fraaie plekjes te bewonderen voor de minnaars van Hollands bloementapijten Mededeelingen van onze correspondenten In Santpoort Te Hillegom Te Noordwijkerhout Te Limmen Te Heemstede Te Lisse Te Heemskerk EEN PAASCHEI VOOR HET ZWAKKE KIND Staatsblad afgekondigd .et® Vertrek Zaterdagmiddag Terugkeer Zondagavond REIS A REIS B PER TREIN: PRIJS vanaf Amsterdam f 12.50 vanaf Den Haagf11.00 vanaf Rotterdam f 10.50 PER AUTO: Internationale handel Rede van oud-minister Posthuma MATTH. WIEGMAN 50 JAAR Retrospectieve tentoonstelling ALG. NED. PERSBUREAU De groote radiodienst wordt Maandagmiddag gesloten VOET AFGEREDEN Acte N XIX Academische examens Examen Apothekersassistent GOUDEN PRIESTERFEEST Pater Pius Steenhagen O.F.M. Onvermoeide strijd is noodig De meeste dagbladen in Indië zijn N.S.B.-gezind BUITENLANDSCHE KERKELIJKE LEENINGEN BUITENLANDSCH OVERZICHT Genève Oost-Indisch doof Zusters Augustinessen Keulen Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Tooneelgezelschap „De Schakel" Evenals vorige jaren hebben onze correspon denten ons een en ander medegedeeld over den stand der bloembollenvelden in hun ge meente. Wij laten deze mededeelingen hier volgen: Reeds in het allereerste „stadium" van de Noordelijke route, zijn tal van fraaie plekjes te bewonderen voor de minnaars van Hol lands bloementapijten. Wanneer men, van Bloemendaal komende, bij de Wüstelaan de spoorbaan is overgestoken, Ziet men aan zijn rechterhand in de laag gelegen tuinen die men met den historischen naam „Elta" aanduidt narcissen en hyacin ten. Dit is werkelijk een der fraaiste plekjes uit de omgeving in deze periode. Vanaf de onvergelijkelijke Wüstelaan, en uit het Philipspark, krijgt men een fantastisch perspectief over de bollenpracht, het nog lager gelegen polderland en het silhouet van Haar lem daarachter. Onze „wandeling door Hollands arcadia" op moderne wijze per fiets of auto vervolgend, gaan we naar den Rijksweg HaarlemVelsen. Bij den Slaperdijk liggen eenige in vollen bloei staande velden narcissen en „blauwe druifjes". Langs den Rijksweg zelf is zooveel te zien, dat het niet noodig zal zijn de aandacht er speciaal op te vestigen. Wie oogen heeft om te etc.! Wielrijders kunnen zonder bezwaar een van de talrijke zijwegjes naar links inslaan. Automobilisten doen er goed aan den Rijks weg tot Velsen te volgen en langs Velserbeek over Driehuis en langs „Duin en Kruidberg" terug te keeren wanneer de plannen ten minste niet verder reiken! Van de talrijke binnenwegen, die de moeite van het zien waard zijn, noemen we Biezen- weg, Kweekerslaan, Kruidbergerweg, Kerkpad, Doodweg. In plaats van den Rijksweg kan men ook den Hagelingerweg volgen. De pracht zal hier zeker nog wel eenige we ken aanhouden. Langs officieele zijde zullen de a.s. bezoe kers der Bloemenvelden worden ingelicht via het A. N. P. door de Centrale Commissie der 7 vereenigde gemeenten, waardoor verkeerde voorlichting is uitgesloten. Vorige week zijn de bloemen zeer hard gegroeid; thans gaat het weer langzamer. In ieder geval zullen er met Faschen veel hyacinten in bloei staan. De crocussen zijn uitgebloeid, doch thans be kerhout reeds flink te bloeien, terwijl er ook enkele Narcissenvelden met vroege soorten be ginnen te kleuren. Voor liefhebbers is er a.s. Zondag reeds heel wat moois te zien. Voor een mooi ritje kunnen wij den Heerenweg met de Kerkstraat en ook de Dorpstraat en Goorweg in de richting Noordwijk aanbevelen, terwijl ook de Buurweg met Leeweg voor hen, die uit de richting van het station de gemeente naderen, een heele mooie wandeling met aar dige velden te zien geeft. Dank zij het prachtige lenteweer der laatste weken gaat de ontwikkeling der bollenvelden dit voorjaar bijzonder vlug. De lrorussen zijn uitgebloeid, dorh thans be ginnen de gouden tinten der Narcissen door de nog kale heggen te schitteren. Eenige vroege soorten staan reeds in vollen bloei. Er is dan ook reeds veel moois te zien, in het bijzonder langs den Middenweg, Molenweg, Kerkweg, Rijksweg en Disseldorp en Wester zijde. Reeds beginnen ook de hyacinten een kleurenwaas te vertoonen, bij dezen voortgang staan deze laatste met de Paaschdagen in vollen bloei. De regen der laatste dagen heeft al wat kleur gegeven aan de bloemenvelden. Toch is het Zondag nog geen bloemendag, ook al zullen vele liefhebbers reeds een uitstapje maken. Voor degenen die per fiets reizen of zich de luxe van een auto kunnen permitteeren telt Heemstede vrijwel niet meer mee; men zal zich meer in Zuidelijke richting dienen te be- beven. Toch is er, vooral voor hen die te voet gaan of zich met een klein reisje tevreden moeten stellen, nog wel iets te zien. Die per tram komen, stappen uit aan de IJzeren Brug, loopen dan even door tot de ga rage der firma C. L. J. v. Lent. Men gaat dan tusschen de beide garages door tot de vaart en slaat dan links om, in de richting v. Merlelaan. Men kan dan de v. Merlelaan wandelen tot waar het vorige jaar de ingang was van het autoparkeerterrein der Flora, waar men dan door het Grotstuk Groenendaal kan bereiken. In Groenendaal kan men volop genieten van de fraaie groepen narcissen, die nu aan beide zijden van den Lelievijver in vollen bloei staan. Als met kwistige hand daar neergestrooid staan er de duizenden narcissen in groote ver scheidenheid, daarnaast het blauw der scilla's en blauwe druifjes, benevens nog wat hyacinten, vroegbloeiende tulpen en talrijke andere bijgewassen, vooral daar waar de groote inzending der firma Tubergen het vorige jaar geplant is. Staande op de brug van den Lelie vijver krijgt men een imposanten indruk. Naast Groenendaal, waar het vorige jaar het autopark was, bloeien nu ook de eerste vroege tulpen, o.a. de roode en witte Due van Thai. Behalve deze bloemenweelde begint Groe nendaal zich al met zijn voorjaarspracht te tooien. De vroege heesters staan al in het jonge groen en de nieuwe aanplant nabij den waterval is het bezichtigen overwaard. Bij goed weer zal Groenendaal morgen weer volop belangstelling trekken. De stand van de bloemboïlenge wassen is thans zoodanig, dat er reeds enkele mooie kleurige velden hyacinten en narcissen zijn te bewonderen. Een bezoek aan de bloembollen streek een dezer dagen is dan ook reeds zeer aan te bevelen, want men kan volop ge nieten van de mooie kleurenpracht der te vel den staande bloembollen. De narcissen zijn reeds voor een groot gedeelte in bloei, terwijl vele soorten hyacinten reeds eveneens in vollen bloei staan en men zelfs enkele velden zeer vroege tulpen kan zien bloeien. Lisse, het centrum voor de bloembollencul tuur, biedt den bezoekers ongetwijfeld mooie vel den, die afgewisseld worden door het ontsprui tende groen van de boomen en heesters van het landgoed Keukenhof en zijn omgeving. Vanuit en naar Lisse kan men schitterende wandelingen maken langs de bloeiende velden. De prachtige en stille wegen van Lisse en de omgeving loopen geheel door deze velden heen. Men moet evenwel de drukke hoofdverkeers wegen zooveel mogelijk ontwijken, omdat men hierop niet intensief kan genieten van de bloembollenweelde. Naar wij vernemen geven de directies van de N. Z. H. Tramweg Mij. en de Ned. Spoor wegen reductie op het vervoer gedurende den bloembollentijd. Nog vermelden wij dat verschillende wandelingen zijn aangegeven door bemiddeling en in overleg met de Centrale Commissie tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer in de bloembollenstreek. i>eze z.g. tramwandelingen bevelen wij in het bijonder aan. Weliswaar is men hier nog niet genaderd tot de alom bloeiende bloembollenvelden, maar toch wordt het oog al meermalen aangenaam gestreeld door in vollen bloei staande narcis sen, druifjes en scilla's terwijl de snelle ont wikkeling der tulpenvelden veel doet hopen voor de as. weken. Een tochtje langs de verschillende wegen als Hoogdorperweg, G. v. Assendelftstraat, door het dorp langs Marquettelaan en Noorderlaan richting Noorddorp, geeft al een voorproefje van de te verwachten kleurenpracht, terwijl langs deze wegen men mede in oogenschouw neemt de sloten Assumburg en Marquette, de N. H. kerk, alles sprekende van een grijs ver leden en herinnerend aan fel bewogen dagen. Verder is niet te versmaden een tocht langs de Heemskerkerduinen en verschillende binnen wegen, die een beeld geven van de intensieve cultuur ter plaatse. Vanaf Beverwijk kan ook de route Maerten v. Heemskerkstraat, dorpsgedeelte, en vervol gens Marquettelaan—Noorddorp gevolgd wor den. Op uw deernis met het zwakke kind, dat door geschokte gezondheid maar een heel klein deel kan hebben in de blijdschap van zijn gezonde makkertjes, komt het Ned. R. K. Huisvestings comité in dezen Paaschtijd een beroep doen. Het zond in de voorafgaande jaren meer dan 23000 zwakke Nederlandsche kinderen uit naar den frisschen buiten, naar bosch en strand en legde aan deze uitzending meer dan een mil- lioen gulden ten koste. Nimmer echter was het aantal kinderen, die dringend uitzending noodig hebben, zoo groot als op het oogenblik; nimmer ook viel het zoo moeilijk om de daarvoor benoodigde gelden bijeen te brengen. De overheidssubsidies verminderden niet onaanzienlijk, de particuliere bijdragen wer den kleiner. Moeten nu kinderen, die uitzending noodig hebben, uit gebrek aan middelen geweigerd wor den? Als vele kleintjes tezamen komen, wordt een groot bedrag gevonden. Daarom vraagt het Ned. R. K. Huisvestings-Comité van alle kindervrien den één paaschei voor het zwakke kind. Om het hun gemakkelijk te maken, biedt het in tal van plaatsen in de komende week een Paascheizakje aan, dat onmiddellijk na Paschen zal worden opgehaald en dat het warm in aller mildheid aanbeveelt! Waar het niet mogelijk bleek het Paaschei zakje te verspreiden, kunnen onze kindervrien den hun zeer gewaardeerde bijdragen recht streeks inzenden aan het Centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité, Hekellaan 6, 's Hertogenbosch, gironummer 34348. Laat dit beroep op uw deernis voor het zwakke kind niet vruchteloos zijn. De nood is groot, uw hulp onmisbaar! In het Staatsblad is Vrijdag afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij is bepaald, dat met ingang van 15 April as. in werking treedt het Kon. Besluit van 15 Maart 1934 tot toepassing van artikel 8 der Landbouwuitvoerwet 1929 met be trekking tot andere dan gepasteuriseerde en ge steriliseerde melk en room, alsmede tot onder- melk en karnemelk. Zaterdag: 's Middags te 14.23 uur vertrek van Amsterdam; te 15.18 van Den Haag en te 15.46 van Rotterdam; 's avonds diner te Brussel; rondwandeling; logies. Zondag: Bijwoning der H. Mis; ontbijt; be zichtiging der voornaamste bezienswaardig heden (desgewenscht per auto a 0.75 p.p.); lunch; per auto naar het Eeuw-Stadion en terug; diner; terug naar Holland vanat Noord-Station te 18.53 uur; aankomst te Rotterdam 21 uur, te Den Haag 21.27 uur en te Amsterdam 22.20 uur. Zaterdag: 's Middags vertrek van Amster dam te 14.30 uur, van Haarlem te 14 uur, van Utrecht 15.30 uur; rit over Gorinchem, Breda en Antwerpen, alwaar diner, naar Brussel; rondwandeling; logies. Zondag: Bijwoning der H. Mis; ontbijt; groote autotoer door de stad; lunch; per auto naar het Stadion heen en terug; diner in Antwerpen; verder terugreis evenals heenreis; terug te Utrecht 23 uur, te Amsterdam 24 uur. rrijzen 4.25 en ƒ3.50 (beide overdekt); ƒ2.40 (onoverdekt); ƒ1.(staanplaats), alle verhoogd met ƒ0.20 voor administratie. 3BF" Zij, die niet in het bezit zijn van paspoort of bewijs van Nederlanderschap kunnen zich voorzien van een z.g. voetbalpasje tegen betaling van 0.30. Zich aan te melden, liefst zoo spoedig mogelijk, daar entrée-kaarten uitverkocht dreigen te raken; in ieder geval vóór 23 April a.s. Men geve zich op aan een onzer bureaux of aan ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL", N.Z. VOORBURGWAL 65-73, AMSTERDAM, TEL. 46878 In hotel „Du Commerce" te Eindhoven heeft dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, in een hedenmid dag gehouden vergadering, belegd door het Co mité tot Stichting van een Departement Oost- N.-Brabant van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, een rede gehou den over „De intematonale handel, zijn moei lijkheden en mogelijkheden". De waarde der internationale goederenbewe ging is in de periode 1929/1934 verminderd met ruim 66% oftewel met 2/3 deel! Houdt men rekening met de devaluatie, welke sedert 1929 in vele landen plaats vond, dan bedroeg in ponden Sterling uitgedrukt, de waarde van den we reldhandel in 1934 circa 55% van 1929, het vo lume van den wereldhandel in 1934 circa 77% van den omvang in 1929. De buitenlandsche handel van Nederland bedroeg in 1929 4,7 mil liard gulden en in 1934 1 3/4 milliard gulden, een waardevermindering van circa 63%. Wat de belemmeringen, welke sinds vele ja ren aan het internationale goederenverkeer in den weg worden gelegd, betreft, zeide spr. de wereld, economisch gesproken, te zien als een aantal enorme internationale warenhuizen, welke tengevolge der tallooze overheidsmaatrege len hun afzet, d.w.z. hun verkoopen, voort durend zien inkrimpen. Het spreekt vanzelf, dat deze internationale warenhuizen dientengevolge hun aankoopen van derden eveneens moeten verminderen, zoo dat de bedrijvigheid, d.w.z. de werkgelegenheid niet alleen in die warenhuizen, maar ook in alle andere zaken, die daarmede ten nauwste sa menhangen, moet smelten als sneeuw voor de zon. Het behoort tot de moeilijke taak onzer Re geering, door een juiste en doeltreffende han delspolitiek ons internationale handelsverkeer zooveel mogelijk zekerheid te geven. Komende tot de mogelijkheden van den inter nationalen handel, zeide spr., dat het gelukkig niet te loochenen valt dat de internationale handel ondanks tallooze handelsbarrières, betalingsmoeilijkheden, e. d. zelfs heden ten dage zijn wegen zoekt en vindt, zij het in geringer volume dan voorheen het geval was. Aan de hand van statistische gegevens toonde spr. aan, dat er gelukkig eenige teekenen zijn, die wijzen op een lichte verbetering van den wereldhandel. Nederlands aandeel in de totalfe waarde van den wereldhandel bedroeg in 1929 2,78% en in 1935 2,92%. In geldswaarde uitge drukt daalde onze invoer in 1935 t.o.v. 1934 met 9,9% en onze uitvoer met 5,2%. Maar ondanks het minder gunstige beeld, dat onze buiten landsche handel te zien geeft, doen zich ook in ons land eenige lichtpunten voor. Deze licht zijde zag spr. o.a. in de vermeerdering van on zen nationalen uitvoer naar bepaalde landen, welke in 1935, vergeleken met 1934, in hoeveel heid toegenom enis met 539.900 ton; in gelds waarde uitgedrukt beteekent deze exportverrui ming ruim f 33.000.000. Spr. zeide tenslotte, dat men moedig voor waarts zal moeten gaan, niet wanhopen en het beste hopen. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zal in de maand Mei een retrospectieve tentoon stelling worden gehouden van de werken van Matth. Wiegman, die in deze maand 50 jaar wordt. Verschillende autoriteiten en vooraan staande personen hebben zitting genomen in een comité, met het doel den schilder een waar dige hulde te bereiden. Eere-voorzitter is de heer E. Boekman, wethouder voor Kunstzaken te Amsterdam, terwijl in het eere-comité zit ting namen: Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam: C. W. H. Baard, Zandvoort, oud-directeur der gemeentelijke musea van Amsterdam; P. Boendermaker Czn., Bergen N.-H.; prof. J. Bronner, Amsterdam; dr. Aug. Cuypers, Voorburg; Albert van Dalsum, Am sterdam; Herman van den Eerenbeemt, Amster dam; mevr. mr. H. van Dam van Isselt, Am sterdam; Leo Gestel, Blaricum; dr. H. E. van Gelder, Den Haag; directeur van den dienst van K. en W.; D. Hannema, directeur Museum Boymans, Rotterdam; prof. J. J. Henneman, directeur Bisschoppelijk Museum, Haarlem; pastoor B. Hoosemans, Amsterdam; prof. mr. J. van Kan, Londen; dr. G. Knuttel Wzn., Den Haag, conservator gemeentemusea; Hildo Krop, Amsterdam; jhr. Pieter van der Meer de Wal cheren; mr. Wies Moens, St. Gilles; prof. W. A. E. van der Pluym, Overveen; Johan Polet, Am sterdam, tevens voorzitter van het Uitvoerend Comité; jhr. D. C. Röell, Amsterdam, direc teur der gemeentelijke musea; Arthur van Schendel, Amsterdam; H. Siedenburg Jr., Am sterdam; Jan Sluyters, Amsterdam; A. A. M. Stols, Maastricht; B. H. Vroom Wzn., Amster dam; L. M. Weterings, Haarlem; H. R. B. Wiesman, Overveen; prof. H. J. Wolter, Am sterdam; Piet van Wijngaerdt, Amsterdam. Uitvoerend Comité; Johan Polet, voorzitter, H. R. B. WSesman, secr.-penningmeester, J. W. Peschar, tweede secretaris. De groote radiopersdienst van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A. N. P.", welke via den Zakelijken Omroep Scheveningen-Haven geleverd werd aan de Nederlandsche dagblad pers buiten Amsterdam, zal Maandagmiddag 4 uur, in verband met de in gebruik neming van het groote telexnet van het A. N. P„, dooi de directie met een korte toespraak worden gesloten. De rangeerder J. K. v. Velzen te Abcoude had Vrijdag het ongeluk bij het rangeeren van de treeplank te glijden en op de rails te vallen. Te zelfdertijd kwam een wagen langzaam aanrij den, die hem over het rechterbeen ging, juist boven den voet. Ook werden drie vingertoppen van de rechterhand afgeknepen. Nadat dr. Van Gortel het eerste verband ge legd had, werd de ongelukkige met den eerst- volgenden sneltrein naar het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hem de rechter voet moest worden afgezet. DEVENTER Voor het verkrijgen van de acte N XIX zijn geslaagd de dames M. B. van Dalen, A. Dogterom, M. L. C. Dijken, A. M. J. Grootegoed, C. S. van Maanen, C. Platte, T. Smit, A. G. de With te Deventer en de dames: A. J. H. Beeks, F. B. Borgelink, M. E. Crijns, P. M. Daniëls, A. Prinsen, H. T. L. M. Reiring, A. Stadig, M. G. Tielen, D. T. Veninga, E. Ver meulen, W. T. Visser, T. J. A. G. de Vries te Posterholt. AMSTERDAM. Cand.-ex. rechten de heeren L. Hartkamp en L. de Wolff. AMSTERDAM. Geslaagd Mej. J. H. P. M. Ruygrok te Voorburg. 10 April (Goeden Vrijdag) zal het 50 jaar ge leden zij, dat pater Pius Steenhagen O.F.M., de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Na een vruchtbaar priesterleven als assistentie-pater te Weert, Maastricht en Woerden, als rector van het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam, en als kapelaan te Wijchen, Nijmegen en Haarlem, geniet de jubilaris thans 'n welverdiende rust in het klooster zijner medebroeders te Venlo. (Maagdenbergweg 23). 13 April (2en Paaschdag) hoopt de gouden Priesterjubilaris des morgens om 9 uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God op te dragen. „De Nieuwe Tijd" (orgaan van de Indische Katholieke Partij) schrijft onder den titel „Ge vaarlijke stromingen", dat door verwarring brengen week-in week-uit propaganda wordt gemaakt tengunste van de N. S. B. Het blad voegt hieraan o.m. het volgende toe: Daartegen is onvermoeide strij d geboden, want wij zien overal om ons heen, dat de pro paganda gevaarlijk is en ook tegoedertiouwe menschen heelemaal van hun stuk brengt. De groote massa beschikt zelf niet over voldoende critisch vermogen om zelf te kunnen onder scheiden, dat de gesignaleerde N. S. B.-propa- gandisten allerlichtvaardigste conclusies presen- teeren; conclusies, die ondeugdelijk en mislei dend zijn en bovendien nog gevaarlijk. De meeste dagbladen in Indië zijn N. S. B.- gezind. Gunstige uitzonderingen vormen slechts: De Koerier, Het Bat. Nieuwsblad en De In dische Courant, te Soerabaja. De Java Bode echter en het Nieuws van den Dag, het A. I. D., de Preangerbode, de Locomotief en het Soer. Handelsblad, zij zijn alle voortdurend in de weer om de N. S. B. ingang te doen vinden bij hun lezers. Zij gaan zich daarbij te buiten aan rede neeringen wij hebben er al verschillende onderhanden gehad die den toets der cri- tiek niet kunnen doorstaan, maar wij moeten er ons rekenschap van geven, dat ook ave- rechtsche redeneeringen tegenwoordig grif ge accepteerd worden als nationale wijsheid. Daar om moeten wij onvermoeid stjijden tegen de propaganda der Indische N. S. B.-bladen. Wij moeten onophoudelijk tegenstroom geven. Want ons Nederlandsche volk en de Neder landsche onderdanen dienen beschermd te wor den tegen het bederf van de» nationaal socia- listischen geest door ieder die de pen hanteeren kan. Juist om het behoud der beste Nederlandsche tradities van recht en vrijheid. Juist ter be scherming onzer dierbaarste nationale goederen. De beschavingaooriotg gdnoemde verove ringsoorlog, welke ontaard is in een vernietigingsoorlog schijnt met rassche schreden zijn einde te naderen. Na de neder lagen, welke de Abessiniërs in Enderta, bij den Amba Aradam, den Amba Aladji, en thans bij het Asjangi-meer hebben geleden, waarbij successievelijk Ras Kassa, Ras Seyoem, Ras Immeroe en ten slotte de Negus zelf werden verslagen, hebben de Italianen ongeveer een derde van het Abessinische grondgebied bezet. Alleen Ras Nassiboe in het Zuid-Oosten heeft een nog betrekkelijk onbeschadigd leger tot zijn beschikking. Hoe hachelijk de toestand voor Abessinië is geworden, blijkt wel uit de aan grijpende klacht van den Negus, door Wolde Mariam te Genève geuit, een klacht, die tot een felle aanklacht werd zoowel voor het Roode Kruis-ambulances en open steden bom- bardeerende, met gifgassen werkende Italië als voor den zich tot slappe sancties bepalenden en verder lijdelijk toezienden Volkenbond. Aan het slot van zijn met bittere verwijten gekrui de bede om hulp stelt de Negus de schrijnende vraag: „Is het te veel verlangd, dat alle Vol kenbondsstaten en alle Volkenbondsorganen zich de essentieele taak van den Volkenbond in herinnering zullen brengen, n.l. om de macht van het recht te doen zegevieren boven hei recht van de macht?" Arme, naïeve Negus, onoverwinnelijke Leeuw van Juda, inderdaad, gij verlangt te veel. Gij verlangt, wat anderen vóór U tevergeefs verlangd hebben. U kent toch wel de geschiedenis van dat andere achterlijke land, dat zich illu sies maakte over den steun van den zoo idealis tisch en principieel gewaanden Volkenbond, het door den slokopperigen Japanschen wolf be dreigde Chineesche Roodkapje? Dat was geen sprookje, maar trieste werkelijkheid. Zeker, China kreeg van Genève groot gelijk net als U maar daarbij moet het verder ook blijven. Hel is toch schoon niet waar, de gelijkhebbende martelaar te zijn, ook al moet men daarvooi folteringen en barbaarsche kwellingen door staan? Gij had u de superieure Europeesche beschaving wellicht ietwat anders voorgesteld in Uw barbaarsch gescholden Afrikaansche hart, maar dat is natuurlijk slechts te wijten aan Uw levendige Oostersche fantasie. Heusch, Genève laat U niet in den steek. Het zal de Commissie van Dertien bijeenroepen en als die beraadslaagd heeft over de principieele moge lijkheid van het staken der barbaarsche vijan delijkheden en het openen van vredesonderhan delingen, dan zal de sanctie-commissie bijeen- rotten en haar intelligente aandacht wijden aan de kwestie of het principieel reeds maan den geleden genomen besluit tot het instellen van een petroleum-embargo al dan niet alsnog zal moeten worden uitgevoerd. Het recht moet toch zijn officieelen loop hebben en dat die loop wat langzamer en trager is dan die van het snel en veelvoetige onrecht, is weer een van die wonderlijke zegeningen der wonderlijke Westersche beschaving. Gij moet wat geduld hebben, zwarte koning, ook al worden uw on derdanen als ratten met gifgas uitgeroeid en al houden de stalen bommenwerpers van het triomfeerende Italië ook een meedoogenlooze drijfjacht op Uw vluchtende legerscharen. Arme, naieve Negus, gij hebt blinde pech ge had en tegen pech valt evenmin te vechten als tegen een met internationaal verboden strijdmiddelen opereerende overmacht. Duitsch- land heeft U den strop aangedaan, door zóó veel onrust in Europa te wekken, dat men er wel wat anders aan het hoofd heeft gekregen dan Uw onbeduidende zwarte zorgen, waarvoor men zich aanvankelijk zoo oprecht scheen te interesseeren. Wat beteekent uw lot, vergeleken bij het lot van Europa? Gij zijt maar een Afri kaander en daarom kunt U dat natuurlijk niet zoo goed inzien en begrijpen als de hoogbe schaafde en nobele Westerling. Daarom zullen wij het U trachten uit te leggen, al vreezen wij, dat U het toch niet zult kunnen bevatten. Italië heeft tegen U een veel ernstigere ver dragschending gepleegd, dan het nationaal-so- cialistische Duitschland tegenover de Locarno- mogendheden. De Locarno-mogendheden hebben echter den steun van Italië tegen Duitschland noodig en daarom willen ze hem zelfs tot po- litie-agent benoemen over den Duitschen ver- dragschenner. Italië is terzake meer dan des kundig. Het petroleum-embargo werd over wogen, toen Europa door Duitschland nog niet op stelten gezet was, maar thans kan Europa zich de luxe van een dergelijken maatregel niet meer permitteeren. Het is beter dat gij opge offerd wordt, dan dat Europa te groot risico loopt. Dat is wel niet prettig voor U, maar wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen nietwaar. En zwaarder dan het lot van Armeniërs, Sy rische of Abessinische Christenen weegt na tuurlijk de vrede in Europa, ook al moet die dan ook op verdragschendingen en rechtsverkrach tingen worden gebaseerd. Europa is heusch niet van het eerste onrecht gebarsten en zal dat voorloo- pig ook nog wel niet doen. Niet de macht van het recht, maar het recht van de macht geeft in de beschaafde wereld nu eenmaal den doorslag en het is geen bewijs van overmatige intelligentie, dat u dat nog kwestieus acht. De toevoerwegen voor wapenen en munitie zijn u nu afgesneden, uw steden liggen in puin, een groot gedeelte van uw land is door den vijand bezet, uw ontredderde legerscharen worden als kudden weerloos slachtvee te samengedreven naar het binnenland, en Engeland, dat eerst zoo krachtig optrad om den Volkenbond met het instellen van slappe sancties zichzelf in durf te laten overtreffen, verroert thans geen vin meer voor u. De gematigde sancties wa ren immers voldoende om de Italiaansche oor logsmachine te remmen en eindelijk te stagnee- ren, niet waar? Gij bemerkt het nu zelf. Gij wenscht thans evenals Mussolini en het zege vierende Italië principieel' een vrede in den geest en binnen het kader van den Volken bond. Welaan, gij zult krijgen wat u vraagt alleen zal de geest van den Volkenbond wat hersenschimmiger uitvallen dan u in uw meest pessimistische buien durfde veronderstellen. Wat u in uw benauwdheid thans nog slechts overblijft, is de geringe kans, dat de Italianen de Engelsche belangen rondom het Tsana-meer zullen schaden. Indien dat gebeurt, zou Enge land zich misschien zijn vroegere kordaatheid willen herinneren. Niet terwille van het recht, maar terwille van zijn eigenbelang. Het eigen belang van Europa is meer waard dan uw be langen en meer dan het recht. Zoodra gij dat inziet, zult gij behoorlijke vor deringen hebben gemaakt in de beschaving, ten opzichte waarvan gij nu nog maar een argeloos en onwetend kind zijt. Vrijdag is onder voorzitterschap van den heer K. G. Goedewaagsn in een der zalen van het gebouw der Industrieele Club te Amster dam een tweede vergadering gehouden van houders van 7 pCt. eerste hypothecaire obli gaties ten laste van de Orde der E. E. Zusters Augustinessen te Keulen om in stemming te brengen de bekende voorstellen tot rentever laging. Thans waren aanwezig elf obligatie houders, die een bedrag hadden gedeponeerd van ƒ26.000. Wederom waren ter vergadering verschenen de heeren dr. Warsch en dr. Lau- ter, als vertegenwoordigers van de Genossen- schaft. De voorzitter kon de verheugende mededee- ling doen, dat het den heeren Warsch en Lau- ter gelukt is de Belgische orde St. Vith te be wegen, zulks met toestemming van den Bis schop van Luik, de met de naar België ge smokkelde gelden gekochte obligaties, waarover alleen de Belgische orde het beschikkingsrecht heeft, aan de trustee ter vernietiging te over handigen. In totaal zijn aldus ingeleverd 223 >4 obügaties, waarvan 116 7 pCt. obligaties, een totaal bedrag vertegenwoordigende van ƒ223.500. In antwoord op een desbetreffende vraag, deelde de voorzitter mede, dat de coupons van 1 Juli 1935 op de ingeleverde obligaties alle aanwezig zijn en die van 2 Januari 1935 voor het grootste deel. De vergadering nam daarop de voorstellen met algemeene stemmen aan. Vervolgens werd de tweede vergadering ge houden van de houders van 8 pCt. obligaties. Op verzoek van de Orde was alsnog als punt van behandeling aan de agenda toegevoegd: „goedkeuring tot ontslag uit het hypothecair verband van 40 are 37 c.a. grond te Nieder- zündorf en Reisdorf". Het deskundigen-rapport, dat op verzoek van de trustee is uitgebracht over de vraag, welke waarde de vrij te geven perceelen bezitten, heeft tot conclusie, dat dooi de transactie voor de obligatiehouders een ver hooging der zekerheid ontstaan zal. Er ontspon zich een zeer langdurige discussie met een der obligatiehouders, die de handelin gen van de debitrice veroordeelde. Met name kwam hij op tegen het feit, dat de Genossen- schaft aansprakelijk was gesteld voor het be talen van de boete ad 121.000 R.M., waartoe de Zuster-Overste persoonlijk veroordeeld was. Ook in deze vergadering werden de voorstel len aangenomen, hier met 65 stemmen voor en 16 blanco. In de week van 30 Maart tot 4 April 1936 is door De Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 8608586151. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 20,1 millioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hier onder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten door De Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeeveer R.M. 600.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste af gerekende volgordenummer was 21686. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 14.— millioen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koersfixee ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Het Tooneelgezelschap „De Schakel", direc teur Antoh Ruys, vertrekt 30 April a.s. naar de Oost. Adolphe Engers, Cruys Voorbergh, Joan Rem- melts en Anton Ruys zullen om beurten de regie voeren, ook in de bezetting der hoofdrol len zal zooveel mogelijk afwisseling worden ge bracht. Verschillende décors, naar ontwerp van Hardholt en van Dam zullen worden meegeno men. Deze Indische reis zal voor Anton Ruys een lustrum beteekenen, namelijk zijn vijfde in 10 jaar, terwijl de eerste voorstelling te Batavia, op 22 Mei a.s. tevens de 750ste zal zijn, die hij, als zakelijk leider der diverse gezelschappen, in Indië zal hebben tot stand gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5