De verrichtingen van de Italiaansche luchtmacht 1 I r De besprekingen te Londen Geheime Communistische propaganda Het is niet waar Het nieuws van heden DE CONFERENTIE DER L OCARNO-MOGENDHEDEN HET VLIEGVELD VAN DIREDAWA BESCHOTEN MERKEL. KUNST Zij die treuren om Hauptmann De „Hindenburg" geland Het tegenvoorstel van Frankrijk DEMMER-GASFORNUIZEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 5 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19884 De houding van Engeland is in geen geval geestdriftig te noemen Italië houdt zich op den achtergrond Von Ribbentrop blijft namens Duitschland weigeren zijn houding te wijzigen Muiterij aan boord Vechtpartij op een Fransch mail schip in de Donauhaven Cespel 99 99 Europeanen vluchten uit Abessinië uit vrees voor de bom bardementen Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren Communiebanken rHE0D. JORNA Zn. Nieuwe Abessinische nota aan Genève Het 176e legerbericht Een nieuwe klacht van Abessinië Wat het Italiaansche leger noodig heeft Het Tsana-meer bereikt? Zijn oude moeder, geslagen door de smart, spreekt dikwijls wartaal Het Weer Met toestemming van de regeering van Joego~Slavië heeft Krupp te Zenica een fabriek voor oorlogswerktuigen gebouwd KR00N-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De eerste oceaanreis volkomen normaal volbracht Het plan wordt voorgelegd aan de Locarno-mogendheden en den Volkenbond Japansch stoomschip vergaan I' ^k\\\\WVA\AV!lll I11JJ UllUIZZZTM. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 4 April. (Reuter). Men deelt in welingelichte kringen mede, dat de Brit- sche regeering langs den gewonen diploma- tieken weg officieel in kennis is gesteld van den wensch der Fransche regeering, dat de conferentie der aan het Locarno-pact trouw gebleven mogendheden tegen Woensdag a.s. te Brussel bijeengeroepen wordt. Eden heeft dit voorstel zorgvuldig overwo gen en hedenmorgen den Franschen zaakge lastigde en den Belgischen ambassadeur bij zich ontboden. Hij deed opmerken, dat tegen Woensdag reeds de zitting van de Commissie van Der tien te Gehève bijeengeroepen was, en dat hij het onder deze omstandigheden onge- wenscht achtte, dat terzelfdertijd een confe rentie der Locarno-mogendheden plaats vindt, omdat de bijeenkomst van de Com missie van Dertien in elk geval voldoende gelegenheid biedt voor een gedachtenwisse- ling tusschen de betrokken regeeringen. In bevoegde kringen, aldus wordt te Rome van officieuze zijde medegedeeld, wijst men er op, dat Italië zich zijn standpunt wil voorbe houden ten aanzien van de besprekingen, die plaats zullen vinden tusschen de generale sta ven van Engeland, Frankrijk en België, en dat omtrent deelname van Italië aan deze bespre kingen nog niets is besloten. LONDEN, 4 April (Reuter). Met betrek king tot het bezoek, dat von Ribbentrop gisteren aan Eden heeft gebracht, wijst men er In officieele kringen op, dat het doei hiervan alleen was, nog eens een duide lijke uiteenzetting te geven van de houding van de Duitsche regeering ten aanzien van de besprekingen der generale staven, zooals deze in de Duitsche nota is geformuleerd. Eden heeft von Ribbentrop doen opmerken, dat ondanks de pogingen der Britsche regeering de Duitsche regeering blijft weigeren, eenige wijziging te brengen in haar houding ten aan zien van de versterking der Rijnzone, zelfs voor den duur van de interim-periode. Het onderhoud tusschen Eden en von Ribben trop had uitsluitend betrekking op de kwesties verband houdende met de besprekingen der generale staven en de versterking der Rijnzone en die op de naaste toekomst van invloed zijn. In officieele Engelsche kringen spreekt men de berichten tegen, die in de Engelsche en buitenlandsche pers zijn verschenen, volgens welke von Ribbentrop in zijn onderhoud van gisteren met Eden zou hebben voorgesteld, in ruil voor het laten vallen der besprekingen tus schen de generale staven, de garantie te geven, dat de Rijnzone niet zal worden versterkt tij dens de periode voorafgaande aan de tot stand- koming van een algemeen Europeesch accoord, zooals beoogd in de voorstellen, die door de Locarno-mogendheden aan Duitschland zijn ge daan. Dr. Dieckhoff, de directeur van de politieke afdeeling van het Duitsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken, die von Ribbentrop naar Londen heeft vergezeld, is hedenmiddag met nog een aantal leden van de Duitsche delegatie per speciaal vliegtuig van Croydon naar Ber lijn vertrokken. Von Ribbentrop zal nog eenige dagen te Lon den blijven. BOEDAPEST, 4 April. (Stefani) Aan boord van het Fransche mailschip „Jean Millot", lig gende in de Donauhaven Cespel, nabij Boeda pest, heeft muiterij plaats gehad. Tusschen twee groepen der bemanning heeft een bloe dige vechtpartij plaats gevonden, waarbij één der zeelieden werd gedood en tien anderen ern stig werden gewond. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg kondigt in het parlement den bondsdienstplicht af HAAKL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM TEL. 48539 ADDIS ABEBA, 4 April. Men vermoedt, dat de tocht van de vliegtuigen boven Addis Abeba -hedenochtend alleen een verkennings vlucht was. Het beschieten van het vlieg veld was een gevolg van de omstandigheid, dat juist twee Abessinische vliegtuigen ge reed stonden te vertrekken. Een van deze toestellen werd in brand geschoten, het an dere werd zoo zwaar beschadigd, dat het ver moedelijk niet meer kan worden gerepareerd. Naar thans vernomen wordt, hebben Italiaan sche vliegtuigen het vliegveld van Diredawa met mitrailleurs beschoten. Een ander vliegtuig is over Harrar gevlogen. In verband met het bombardement van Harrar en Diredawa en den opmarsch der Italianen, verlaat de Europeesche bevolking Abessinië en met eiken trein komt een ge deelte te Djiboeti aan. De Katholieke bisschop van Harrar heeft bij den Volkenbond geprotesteerd tegen het bom bardement van, Harrar door Italiaansche vlieg tuigen. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „De slag aan het Asjangi-meer is hedenmorgen geëin digd. Alle onder bevel van den Negus staande troepen vluchten wanhopig naar het Zuiden. De geheele luchtmacht is bezig deze in wan orde verkeerende massa te bombardeeren en met mitrailleurs te bestoken." In een toespraak tot de jeugdige Balilla's ver klaarde Mussolini, dat de Italiaansche troepen vandaag het definitief breken van den tegen stand der Abessiniërs hebben voltooid. De Abessinische minister van Buitenlandsche Zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram gezonden: „De Abessinische regeering protesteert op de meest besliste wijze bij alle staten-leden van den Volkenbond tegen den aanval op Addis Abeba, dien vijf Italiaansche vliegtui gen hedenmorgen tegen acht uur hebben ondernomen. Daarbij werd uit zeer geringe hoogte gevuurd uit machinegeweren. Aange zien de geheele stad volkomen ontbloot is van troepen en verdedigingsmiddelen, zoo dat de vijandelijke vliegtuigen op zeer ge ringe hoogte over de stad konden vliegen, vormt dit optreden een aanval op een open stad en bewijst onweerlegbaar de bedoeling van den vijand haar met flagrante inbreuk op artikel 25 van de vierde Haagsche con ventie van 1907 te bombardeeren." Het agentschap Stefani seint, teneinde het mogelijk te maken zich een idee te vormen van de moeite en inspanning, die de Italianen zich in de maand Maart hebben getroost, de volgen de cijfers.. De colonne van Starace, die Gondar heeft bezet, had voor haar concentratiebewegingen 500 vrachtauto's noodig. Achter de colonne moesten uniformen en schoenen worden opgestapeld ter vervanging van de versleten kleeding en schoe nen van 6000 manschappen. Hiervoor moesten per muilezel 600 vaten en kisten vervoerd wor den. Voorts moesten 80.000 rantsoenen levens middelen in blik, 10.000 artillerie-projectielen, allerlei sanitair materiaal, 300 vaten benzine, 80 vaten olie en vet worden aangevoerd. Het zelfde moest verricht worden om in de behoef ten te voorzien van de derde Erythreesche bri gade, die van,-' Debarek naar Gondar trok en voor de 80.000 manschat>pen, die aan de Ta- kazze geconcentreerd waren. De intendance heeft op vooruitgeschoven bases aan de Takazze levensmiddelen voor 20 dagen, 10 millioen patronen, 70.000 handgranaten en 65.000 artillerie-projectielen bijeengebracht. Ter zelfdertijd waren voor den opmarsch ten Zuiden van den Aladsji en van Fenaroa levensmiddelen noodig voor 12 dagen voor twee legercorpsen, 10 millioen patronen, 160.000 handgranaten, 45.000 mortierbommen, 36.000 granaten, 75.000 artillerie-projectielen, 20.000 hoefijzers, alles on geteld de gebruikelijke intendancebenoodigd- heden. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint: Het eerste Italiaansche legercorps en een corps Askari's staan thans reeds ten oosten van het Asjangi-meer, dicht bij Kworam. De opmarsch geschiedt, ondanks het moeilijke terrein, in zeer snel tempo. De Italiaansche troepen hebben, naar niet-officieel bekend wordt, Donderdag reeds het Tsana-meer bereikt. Volgens een semi-officieele Abessijnsche mededeeling zou de Italiaansche regeering aan maarschalk Badoglio en generaal Gra- zlani hebben medegedeeld; dat zij het aan hen overlaat een beslissing te nemen be treffende de wenschelijkheid Addis-Abeba,' Diredawa en den spoorweg Addis-Abeba Djiboeti te bombardeeren. KAMENZ, 4 April (Havas). Een vertegen woordiger van Havas heeft een bezoek ge bracht aan de moeder van Hauptmann te Kamenz. Eergisteren hoopte zij, dat haar zoon nog zou worden gered, thans gaat ook zij gebukt onder het verdriet. Heur haren schijnen in deze twee dagen wit ter, haar rimpels dieper te zijn geworden, haar handen en geheel haar lichaam beven. Bij troostwoorden breekt zij in tranen uit en stamelt: „Nee, nee, ik kan niet gelooven dat het waar isWaar is de genade des hemels? Waar is de berg Gods? Den geheelen nacht heb ik gebeden. Mijn lieve Richard was mijn eenige hulp, mijn eenige hoop." Dan mompelt zij woorden zonder zin,- waarin dikwijls de naam Richard voorkomt. Verwachting: Krachtige tot matigen, later afnemende Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. =j Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk iets zachter. Men herinnert, zich, dat bij het verleener. van het paspoort aan den Sovjet-gezant in Uruguay wegens meedoen aan de geheime communistische propaganda, die tot het uitbarstender revolutie heeft geleid, Lit- winof te Genève op handige wijze heeft gebruik gemaakt van vormelijke voorstellingen, om te gen de beschuldiging van Sovjet-medewerking te protesteeren. Bij die gelegenheid hebben wij geschreven, dat de Sovjet-regeering in den regel haar betrekkingen met de communistische In ternationale pleegt te verloochenen. Tegen deze beschuldiging is toen De Tribune aan het krij- schen gegaan van „het is niet waar", dat het communisme in Uruguay, Brazilië en omliggen de Staten geheime propaganda dreef. Wat die tegenspraak door De Tribune waard is, moge het onderstaande vertrouwelijke docu ment aantoonen, dat wij uit het authentieke Portugeesch vertalen met weglating om op- portuniteitsredenen van enkele details en redenen. Het document is een rondschrijven, dat van hand tot hand aan de communistische agitatoren werd doorgegeven. De letterlijke tekst luidt VERTROUWELIJK. HET PLAN DER COMMUNISTISCHE ACTIE. „De politiek-maatschappelijke revolutie, die door het communisme moet worden bewerkt, zal de volgende onmisbare karakteristieke fazen doorloopen: A Voorbereidende periode van voorgewende doctrine, gebaseerd op voorloopig beleden be ginselen, het zij teneinde de revoiutionnaire actie te vergemakkelijken door die elementen aan te lokken, die onze volledige leer zouden afwijzen, hetzij teneinde ons veroveringswerk mogelijk te maken onder het geldende regime en onder bescherming van de wet. Op het laatst gehouden Zuid-Amerikaansch internationaal congres, werden op voorstel van onze gedelegeerden, de volgende richtlijnen vastgesteld, waaraan men zich te houden heeft: 1) De leer zuiveren van eiken, zelfs den meest onschuidigen vorm van internationalisme, door juist van het nationalisme de hoofdlijn, den ruggegraat van de leerstellige beweging te ma ken. De aldus gewijzigde leer. zal tegelijkertijd in Brazilië, Uruguay en Argentinië verspreid worden, met een nationalistisch etiket, opdat zij de groote massa moge aantrekken. Om ver volgens de werklieden te lokken, die met onze geheime cellen nog niet zijn verbonden, zal een ander grondbeginsel dienst moeten doen. 2) Het niet betalen van buitenlandsche devie zen, betere verdeeling van de rijkdommen, de nationalisatie van de vervoermiddelen, enz. daarbij evenwel de verzekering gevende te wil len beschermen 3) Het gezin, de vrijheid van eeredienst en Godsdienst; 4) Oorlog aan het imperialisme en aan het fascisme. Moedige campagne voor den vrede; 5)Bescherming van het Jodendom; 6) Op de basis van deze beginselen, zullen de drie bewegingen bijna tegelijkertijd in de drie genoemde landen in gang worden gezet, met verschil van enkele maanden, en wel: a) in Brazilië; b) in Argentinië; c) in Uruguay. Ge eerste 'periode moet zeer kort en hevig zijn: speciale instructies zullen worden gezon den aan alle communistische afdeelingen en cellen, opdat deze, hun geheimen arbeid voort zettend, toch tevens den gang der beweging bevorderen. In geen enkel geval moet het woord communisme worden uitgesproken, als verband met de nieuwe bewegingen. Hoogstens zal in Brazilië en Uruguay zijn toegestaan de ideeën nationalisme en socialisme met elkaar te ver binden, met het doel voor de beweging de bij de regeering invloedrijke groepen der socialis ten te interesseeren. 7) Er zullen worden gevormd nationale di- rectoriën, met onderdirectoriën, voor de depar tementen, staten en provincies en afhankelijk daarvan gemeentelijke kernen. Er moet komen en in stand worden gehouden een volmaakte geleding, met de meest absolute discipline. De cellen zullen geheime orders ontvangen maar de leden er van moeten volkomen onkun dig blijven over het verband en den oorsprong der nieuwe beweging van het communisme. Zoo noodig moet zelfs het nationaal centraal Direc torium elk verband van de beweging met het communisme volstrekt ontkennen. 8) De cellen moeten zich gereed houden om automatisch de nationalistische kernen in het gemeente-bestuur te vervangen, enz. 9) Het is voor Brazilië van groot belang een campagne op touw te zetten voor bescherming van het semietisme en wel om twee redenen.... 10) De geldmiddelen voor de campagne zul len worden verschaft: a) door de Internationale rechtstreeks aan 't comité van Uruguay; b) door de Internationale, in de tweede faze, aan het comité van Brazilië.... B. De „Periode van het Voorportaal" (van on middellijke voorbereiding) 1) Politieke agitatie 2) Agitatie der klassen 3) Eventueele agitaties waarvan profijt ware te trekken 1) Politieke agitatie: Deze moet intensief bevorderd worden in alle drie de landen, maar vooral in Brazilië waarbij de volgende algemeene regels dienen te worden in acht genomen: a) een separatistische beweging in S. Paolo (geheime campagne, met ander etiket: stich ting van clubs, loges enz.). b) In Rio: een campagne tegen het separa tisme in S. Paolo c) In het Noorden: een campagne van haat van het noorden tegen het zuiden; In den Staatwordt de politie aangevoerd door een luitenant van het leger, een onzer ijverigste propagandisten. Hier behoeft geen en kele agitatie op touw gezet te worden: onze ka meraad.... beheerscht volkomen de situatie. Onder de noordelijke staten is Pernambuco van het grootste belang. De landelijk gedele geerde van de Internationale zal zich in dat district van alle mogelijke middelen moeten be dienen. 2) Agitatie der klassen. Deze zal een acuten vorm moeten aannemen in 1934 en eer. van volkomen crisis in 1935. Ten einde dit doel dat het meest gewichtige van 't heele plan is te steunen, zullen er voorzienin gen van internationaal karakter worden ge troffen te Londen en te New-York teneinde schommelingen in de wisselkoersen te veroor zaken op de bepaalde tijdstippen Tegelijkertijd met de agitatie in de kringen der werklieden en het bankwezen moeten er agitaties beraamd en veroorzaakt worden on der de studenten en vooral onder de militai ren Men moet profiteeren van alle gelegenheden tot agitatie; en die te voorschijn roepen waar ze niet bestaan. Kwesties van ras, godsdienst, van sport, van studie, van wetenschap, alles kan dienstig zijn voor agitatie; elke agitatie is goed en dienstig voor ons ideaal." ZONNIGE BEHANGSELS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 De conferentie der Locarno-mogendheden. De Duitsche regeering weigert haar houding te wijzigen. Het vliegveld van Diredawa beschoten met mi trailleurs uit Italiaansche vliegtuigen. Nieuwe Abessinische nota aan den Volkenbond, De glasfabriek Leerdam wordt 11 April stop gezet. Jhr. dr. J. Loudon, onze gezant in Parijs, te Den Haag gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. Gemeentebegrooting van Nijmegen door Ged. Staten niet goedgekeurd. Ned. Sociologische vereeniging te Amsterdam opgericht. Meisje op onbwaakten overweg te Gouda door trein aangereden en ernstig gewond. Deurwaarder tijdens zitting van de Rotterdam- sche rechtbank gearresteerd, verdacht van ver duistering. Beurs van New-York: stemming vast. Tot zoover het geheime document. Volgens de hier gegeven instructies werd o.a. gehandeld door Harry Berger, door de Komin tern naar Brazilië gedirigeerd. Wij hebben reeds in Januari j.l. bijzonderhe den over de rol van dezen Berger gepubliceerd tegen het geschreeuw van De Tribune, dat het werkelijk gevaar niet het communisme, maar het fascisme was. Intusschen kon al 't Tribunegeschrijf tegen ons blad het feit niet wegschreeuwen, dat in Monte video de agent van Moskou, de agent Berger, werd gearresteerd. Uit zijn in handen van de politie gevallen correspondentie en dezer code sleutel bleek toen, dat hij en zijn eveneens in gesloten echtgenoote niet alleen jarenlang in China de communistische revolutiën leidden, maar ook dat ze Zuid-Amerika met een net van opstand doorkruisten. Bij de gevangenneming van den gevaarlijken leider der geheime cel len in Brazilië en buurstaten, bleek bij ope ning zijn schrijfbureau op electrische draden in verbinding te staan met zwaar geladen bom men, die zijn geheime briefwisseling hadden moeten vernietigen. De explosie werd op het laatste oogenblik voorkomen, en het in beslag genomen materiaal' leidde tot vele andere ar restaties. De regeering greep in, maar laat. Ook in ons land heeft de regeering laat ingegrepen. Onlangs klaagde een Eerste Kamerlid, dat aan communistische leden van de Tweede Kamer nog geregeld vrijbiljetten op de Nederlandsche Spoorwegen worden verstrekt. De beroepsop- ruierij wordt in ons land nog altijd gefinancierd uit de schatkist. En waartoe leidt ten slotte die opruierij? Zie naar de Staten van Amerika, waar de in de communistische cellen voorbe reide revolutie uitbrak en in bloed werd ge smoord. RIO DE JANEIRO, 4 April (Reuter). Hedenochtend 11.38 M.E.T. is het luchtschip „Hindenburg" op het vliegveld Santa Cruz geland. De landingsmanoeuvre duurde vrij lang, door dat een kabel aan den ankermast brak. Het luchtschip moest nu op eigen kracht de hangar binnengaan, hetgeen zonder ongelukken ge schiedde. Morgenmiddag zal het luchtschip door de Braziliaansche pers worden bezichtigd. Dr. Eckener verklaarde niet voornemens te zijn in Brazilië te blijven. Hij zal gewoon naar Duitschland terugkeeren. De bijzondere correspondent van Reuter aan boord van de „Hindenburg" meldt, dat Dr. Ec kener zich zeer verbaasd toonde, toen hij ver nam, dat hij niet meer bij de Duitsche autori teiten in de gunst stond. Hij verklaarde geen politicus te zijn, zijn belangstelling gaat uit naar luchtschepen, doch hij steunt oprecht de nationaal-socialistische regeerihg, hij stemt na- tionaal-socialistisch en is vol vertrouwen in Duitschland in vrede te kunnen leven. De Paaschtijd Palmzondag. De lijdensiceek is aan gevangen. Weer vraagt het droef gebeuren van Golgotha de aandacht der menschenkinderen. We worden er telkens door getroffen. Maar heeft dit geioeldig tragisch wereldgebeuren wel ooit onze diepste aandacht gehad? Moest de wereld niet zooveel beter ivezen wanneer het lijden en sterven van den Godmensch waarlijk ons in nigste wezen had geraakt? Hoe opper vlakkig zijn we! Een oratorische lij densmeditatie moge ons voor een korten tijd schokken, er is zoo iveinig verandering in ons zelf te bespeuren. En toch, wil de wereld beteren dan moeten allereerst wij zelf ons beteren. Daarvoor is deze Paaschtijd! Laten we in een tijd van lente en verjonging er toch den diepen zin van verstaan! PARIJS, 4 April. (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken Flandin zal waar schijnlijk vandaag of morgen aan minister president Sarraut de Fransche tegenvoorstel len voorleggen, die zijn uitgewerkt in ant woord op het memorandum van Hitier. Zij zullen zijn gegoten in den vorm van een nota, gericht tot de Locarno-mogendheden, d.w.z. Engeland, Italië en België, en eveneens tot het secretariaat van den Volkenbond, aan gezien Frankrijk geheel binnen het kader van het Volkenbondspact wil blijven. NAGASAKI, 4 April. (Reuter) In een hevi- gen storm is het Japansche stoomschip „Taiko Maru" nabij Nagasaki vergaan. 14 opvarenden zijn verdronken. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrljgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. t 60 Imp. N.V. Techn. Ilandelsbur. G. de Boer. A'dam c£ c? Stand op Zondag I uur v.m.: 759.6 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1