S TA DS NIEUWS Laatste Nieuws r FA MARRINGA PLEIN 35 De spijskokerij OPEN BRIEF VAN EEN PONTJE ONTPLOFFING De nederlaag van den Negus tentoonstelling van ZONDAG 5 APRIL; 1936 Groote uitbreiding door schenking mogelijk OUDE KUNST Feestelijke opening Na fditm Qfanjever. „Haarlem-Noord" ^Creeniging van Provinciaal per soneel in Noord-Holland HAARLEMSCH MUZIEK INSTITUUT 19e, 20e en 21e Leerlingen uitvoeringen VAN ONZEN WINKELSTAND Geschenken-depot Sunlight Haarlems Bedrijfs- kleeding huis EEN STERVEND PONTJE Dat juist zijn zilveren jubileum viert Arbeid Adelt" Officieele opening van de nieuwe bakkerij Volmaakte uitrusting KOL'S TEGELHANDEL Ver. voor School- en Werktuinen WANDELSPORT R. K. Gemeenteraadsleden K. N. G. V.-marsch (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Italiaansche troepen rukken op naar Quoram Quoram ingenomen Legerbericht no. 175 RADIO-SPECIALISTEN VOETBAL K.N.V.B. en Olympische Spelen Nog geen beslissing genomen MOTORSPORT Doorgaan van de T.T. verzekerd Ministerieele toestemming afgekomen Ernstige autobotsing Twee dames ernstig gewond 'HOCKEY Om het kampioenschap van Nederland De heffing op koffie 103 JAAR GEWORDEN Oudste inwoonster van de Resi dentie overleden ROEIEN Cambridge wint van Oxford Traditioneele race voor den 88sten keer gehouden BILJARTEN Kampioenschap tweede klasse klein biljart Narcissen bloeien Vijf jaar geleden werd reeds een groot J^crganisatieplan voorgesteld voor de spijs- kckerij der St. Vincentiusvereeniging aan de Nieuwe Groenmarkt te Haarlem. pit plan moest toen om verschillende redenen "lijven rusten, hoewel later wei een en ander gewijzigd en gemoderniseerd is. Naar wij thans vernemen zal de groote uit leiding dezen zomer een feit worden, dank zü fen aanzienlijke schenking, die voor dit doel is toegezegd. De spijskokerij die niet meer volledig vol- Ö0€t aan de eischen van den tijd, blijft op ^zelfde plaats, maar er wordt thans over wegen door welke verbouwing van het com plex het beste resultaat verkregen zal kunnen W(>rden. Binnenkort zullen we meer over de plannen KUhnen mededeelen. Be tentoonstelling van Oude Kunst in het rans Halsmuseum, waarover onze kunstrefe- V'nt reeds het een en ander schreef, is Zatsr- aêmiddag onder zeer groote belangstelling ge opend. Toen genoodigden en belangstellenden h de expositie-zaal waren bijeengekomen, sprak heer jhr. F. Teding van Berkout Jr., voor ster van de afd. Haarlem van het Nederland- "clle Kunstverbond, welke de tentoonstelling °!'ganiseerde, een openingswoord. Allereerst releveerde.de heer Teding van Bark óut met welk doel de Haarlemsche afdeeling het verbond deze tentoonstelling organi seerde: door middel van de netto-opbrengst der utrée-gelden enz. de zwakke kas te verstevigen n daardoor hulp te kunnen bieden aan de Glijdende kunstenaars hier ter stede. Aan de wanden om ons heen ziet ge, zoo 'Prak de voorzitter ongeveer, een keurcollectie van I6e een 55-tal kunstwerken, waaronder een paar -eeuwsche, maar verder bijna alle werken van ®rootere en kleinere meesters der 17e-eeuwsche Aollandsche schildersschool, grootendeels zelfs aa Haarlemsche meesters. Be schilderijen en teekeningen zijn alle af- onistig uit het bezit van particulieren uit de figeving onzer stad, van enkele kunsthande aars en uit den zoogenaamden atlas van Haar- eiu in het Gemeente-archief, onbekend dus nog ari het kunstlievende publiek, dat, naar wij °Pen, straks in grooten getale hierheen zal "'oomen. Het zal hier kunnen genieten van eh deel van dien schier onuitputtelijken nooit ®fn°eg te waardeeren schat, dien het voorge- 'acht uit onze in zoovele opzichten Gouden Aeuw ons als een kostbaar erfdeel heeft nage- ateH. Weinig zullen zij venrioèd1 liebbén. 'Ai 6Uöe Haarlemsche schilders, die zelf zoo -vi St. geldzorgen leefden, dat de bezfcfitlging van 11 b werk nog na eeuwen zou strekken tot steun aan het kunstleven en de kunstenaars van de tau hunner inwoning, waarvan althans de oude Bavo, die gij daar zoo joyeux ziet afge- ambtenaren en provinciale overheid, hetgeen een geest van onrust en ontevredenheid bij het als bezadigd bekend staand provinciaal amb tenarencorps wekte. Gelukkig kwam dezer da gen de mededeeling af, dat de regeering de ver der in overweging zijnde maatregelen ten op zicht van de salarissen voorhands achterwege zou laten. De jaarverslagen van den secretaris, den heer A. de Vries, en de begrooting 1936 werden goed gekeurd. De heer C. C. van Ees, die gedurende 14 jaren de belangen der vereeniging in het Georgani seerd Overleg had behartigd werd benoemd tot lid vpn verdienste. Bij de rondvraag bracht de heer Wirtz dank aan het bestuur voor hetgeen dit in 1935 voor de leden had verricht. beeld die, dag, ook nu nog neerziet op een omgéving, wat algemeen karakter betreft, sedert hunne =en niet al te veel veranderd is, Vervolgens dankte spreker allen, die de ten- °hstelling hadden mogelijk gemaakt en samsn- «esteld. Op de eerste plaats dankte hij het gc- ®entebestuur, dat de tentoonstellingszaal ge- ee' belangeloos voor het goede doel afstond, eryolgens den heer Gratama en zijn assistente t®J. van Hees. (jie (je expositie hadden inge- cht en de vele particulieren, die uit hun ver delingen, dikwijls met veel onkosten, de 'Jnstwerken hadden willen afstaan. Als voornaamste werken, die zij uit hunne ^fzamelingen afstonden, noemde hij: De Twee Gschersjongens van Frans Hals, eenige maan- geleden in het Zuiden van Engeland ont- J Portretten van Swalmius en Willem War- 6tlt* van Frans Hals, Jonker Ramp en zijn (j 5te van Frans Hals, Portret van een Rabbijn J501" Rembrandt, Drie Portretten van Frans als' grooten leerling Verspronck, een groot k Pdschap van Salomon van Ruysdael, twee ^erkgezichten en verschillende teekeningen door ^enredam, teekeningen en schilderijen van e atl Goyen, voorts werken van Jan Steen, Isack i Adriaen van Ostade, Jacob van Ruysdael, jW'iaan Brouwer en Sorgh, Stillevens van Jan at>sz. van de Velde, landschappen van Cabel Avercamp, om de andere 17e-eeuwers niet te y srnen. Alleen wil ik nog even wijzen op hunne °°Pgangers Jan van Scorel en Gerard David, e hier vertegenwoordigd zijn, de laatste door A Prachtige triptiek, vrij naar Memlinck. (j ari het slot van zijn toespraak wekte spreker het te doo; aanwezigen op hun volle belangstelling aan werk van het Nederlandsch Kunstverbond Seven en de actie te Haarlem te steunen r het koopen van loten. ^Vervolgens verklaarde jhr. F. Teding v. Berk- At de tentoonstelling voor geopend. e heer G. D. Gratama, directeur van het ans Halsmuseum, dankte op zijn beurt allen, beu 116111 bij het inrichten der expositie waren u,Pzaam geweest en uitte zijn beste wen- voor bot Klotron Hpv t.pntnnnstellin£ï. voor het slagen der tentoonstelling, de opening bleven de aanwezigen nog ge- "'«en jjjjj bjjeen om het tentoongestelde te -fcchtigen. j^AVAhstaande vereeniging organiseert o.a. op jeu anadag een jeugdoptocht, waaraan alle word,Vereenigingt3n kunnen deelnemen. Ook hbgo deehiame verwacht van de jeugdafdee- e-d r> Van voetbalclubs, korfbal, gymnastiek ïw 6 hiarsch zal 's avonds om 6% uur begin- lem x? van 't zuiden naar 't noorden door Haar- Hat °rd. trekkei1- eefd .Uui'hjk zal de muziek niet ontbreken. Ver- der„ .ngfn' die wenschen deel te nemen of na- verz 111 lichtingen verlangen worden vriendelijk w c t, zich te vervoegen bij den secretaris: arnars, Rijksstraatweg 402. Tel. 23945. Vap1 ,de iaarli.iksche algemeene vergadering 1W vereeniSing van Provinciaal Personeel lïlahn^rc,"Holland, gehouden in hotel Brink- Hor^ Haarlem, gaf de voorzitter, de heer J. zicht eier Jr" ln zÖn openingswoord een over- drUk pnVer het afgelo°Pen Jaar, dat een zeer de jj. m°eüijk jaar was. Spr. herinnerde aan VeNagin'enlns van b10' salarisreglement, de g van de salarissen, tegen den zin der Wanneer we onze indrukken samenvatten van de leerlingenuitvoeringen van het Haar- lemsch Muziekinstituut, dat onder directie staat van Nico Hoogerwerf, kunnen we weder om getuigen, dat er een vooruitgang te con- stateeren valt in het spel en veelal ook in den zang van jongeren en ouderen. Wel zijn de programma's voor iederen avond zeer uitge breid en zou het misschien aanbeveling ver dienen om een enkelen leerling niet meer dan ééns te laten optreden, ten einde deze avonden niet al te vermoeiend en taai te maken voor den toehoorder. Deze mag natuurlijk veronder steld worden, een behoorlijke dosis moed en toegeeflijkheid te hebben meegebracht, cm de niet altijd even vlot van stapel loopende pres taties, vooral van de jongeren te aanhooren. Maar van den anderen kant zijn er toch ook iederen avond weer prestaties te beluisteren op elk der onderwezen vakken, en zooals men weten zal zijn er dit inderdaad niet zoo heel weinig, al komen ze nog niet alle aan bod, en blijft het optreden beperkt tot piano, viool, cello, zang en rhythmische gymnastiek en dansen. We zullen niet alle prestaties van deze avon den op den korrel nemen, maar reieveeren vooral van den tweeden avond de alleraardigste rhythmische oefeningen en dansen door kleine ren en grooten voor de pauze ten beste ge geven en de piano-werken na de pauze ten ge- hoore gebracht door leerlingen van de heeren W. Rettich en N. Hoogerwerf. Van den derden en laatsten avond staat ons vooral bij de aardige zang in de Don Juan- aria en in de solo-aria met duet uit Saint- Saëns' Samson et Dalila. Wat de uitgevoerde piano-werken betreft, daarvan bracht deze der de avond ongetwijfeld de topprestaties met de vlot en met durf gespeelde Faschingsschwank (eerste deel) van Schumann, het fijn mis schien nog iets te teer weergegeven eerste deel van Beethoven's prachtige Derde Piano- Concert, en de Variaties van Saint-Saëns over egn thema vap Beethoven. '**et dameskoortje van mej. Carry Bys'tèr zong aardig en beschaafd het (lange) Stand- schen van Schubert, terwijl de eerste program mahelft werd besloten met het ten gehoore brengen van een compositie van Frits Mon driaan voor koor, alt-solo en orkest, waardoor we evenwel minder dan dit een vorig jaar het geval was met de compositie voor orkest, wer den getroffen, al moeten we toegeven dat het geheel aardig' in een zekere Oostersche feer gehouden is, van religieuzen inslag en handig georkestreerd. Met de opvoering van de bekende maar sterk verouderde opera van Adam „De Alpen- hut" door de leerlingen uit de Vocaal-Drama tische kunstklassen van de heeren Ed. v. d. Ploeg en W. Rettich, werden deze leerlingen- avonden besloten. Indien deze uitvoering zuiver als parodie be doeld ware geweest, zouden we de leerlingen, die hierin optraden geen grooter compliment kunnen maken, dan dat deze uitnemend was geslaagd. We geven toe. dat het moeilijk is en het materiaal niet altijd dankbaar. Toch hebben de aanwezigen zich blijkbaar kostelijk geamu seerd en werden spelers en koor na afloop met langdurig applaus en bloemen ge huldigd. J S. Op den hoek van den Kruisweg en de Park laan heeft de bekende Sunlight-Zeep-Maat- schappij een geschenken-dlpot gevestigd. Waar vroeger piano's verkocht werden, kunnen de huisvrouwen nu bons en omslagen van alle pro ducten der firma inwisselen. Wat een mooi en frisch pand is daar ver rezen! Het interieur is door een ringetje te halen, de licht-blauwe verf geeft met de stalen opstanden een bijzonder properen en ecbt-Hol- landschen indruk. In het midden van de „zaal" is een vitrine geplaatst, waaromheen knusse zitjes gemaakt zijn. De 4 groote etalages bevat ten de talrijke geschenken, die een doorkijk naar de „bonnen-centrale" niet verbergen. Men kan niet méér wenschen: bonnen inwis selen, cadeaux ontvangen endit in een al lerbehaaglijkste ruimte en ten overstaan van vriendelijk personeel!! In het perceel Gen. Cronjestraat 76 is gis teren het Haarlems Bldrijfskleedinghuis ge opend, waarbij pastoor v. Dijk naar katholieke zede de inzegening van den winkel en de in- tronisatie verrichtte. De eigenaar is 12 jaar lang in Den Haag in net vak gevestigd geweest en beschikt dus over een ruime ervaring en vakkennis. Zooals de naam van den winkel reeds aangeeft, is be- drijfskleeding zijn specialiteit. Tevens worden ook heerenmcde-artikelen verkocht. De zaak maakt een aangénamen en goedverzorgden in druk. De kleuren zijn in frissche tinten gehou den en de breeds vakken, de fraaie etaleerge legenheid langs de wanden en de lange toon banken, welke tevens keurige vitrines zijn, ma ken een overzichtelijke opstelling van de over hemden, dassen, boorden, bedrijfsklceding, enz. enz. zeer goed mogelijk, evenals een vlotte be diening. Achter den winkel bevindt zich een klein kantoor, terwijl in den winkel groote spie gels ten behoeve van de cliënteele aanwezig zijn. Ter gelegenheid van de opening wordt een at tractieve reclame gemaakt. Reeds Zaterdag middag liep 't druk in de zaak (zooals dat in winkelierstermen heet), hetgeen een belofte voor de toekomst inhoudt. Wij wenschen de zaak veel succes toet Nu de nieuwe brug over de Zuider-Buiten Spaarne gereed is en binnen enkele dagen door het verkeer in gebruik zal worden genomen, is het wel zeer interessant en actueel om eens terug te grijpen in de historie van juist een kwart eeuw geleden. In April 1911 dan vereenigden zich belang stellenden voor een betere verbinding der Spaarneoevers .ter hoogte van het Haarlem merhoutpark en Zuid-Schalkwijk om te over leggen, op welke wijze in deze behoefte het best zou kunnen worden voorzien. Op een daar toe uitgeschreven vergadering waren naast tal rijke particulieren aanwezig vertegenwoordigers van de Vereeniging tot verfraaiing van Heem stede, van Bennebroek, van Haarlem, verder van den A. N. W. B. Dr. Droog was voorzitter van de commissie. Een der aanwezigen achtte reeds den tijd ge komen om te ijveren voor het bouwen van een brug, maar de voorzitter, hoewel de geestdrift waardeerende, die uit het voorstel sprak, achtte het toch raadzaam zich door het streven naar idealen niet te laten afleiden van het nu reeds werkelijk bereikbare plan n.l. de verbinding der Spaarne-oevers door een bootveer. Met de financiën ging het goed. Het bestuur van het Haarlemmerhoutpark liet zich ook niet onbetuigd. Een voorloopige commissie met den heer Hopperus Buma als voorzitter werd nu be noemd. Deze zou zorgen voor het maken van statuten, het aanvragen van Koninklijke goed keuring en van vergunning tot het oprichten van aanlegsteigers; terwijl reeds onmiddellijk tot den aankoop van een boot werd overgegaan. Een maand later kon de boot dan ook bij wijze van proef in gebruik worden genomen. In de annalen lezen wij later, dat gesticht i« urn n n mi ii in ii mum ii ii 11 n ii mi iimnmii li minimum mm Het pontje ln het Zuider-Buiten- Spaarne, dat 25 jaar oud is, zal door de nieuwe brug verdwijnen. De brug is klaar, straks veel muziek, Een hooge hoed, een rede, En niemand denkt er meer aan mij, De pont telt niet meer mede. Daarom vandaag een laatste woord: Men moet toch goed begrijpen, IK kwam er in den goeden tijd, Het geld was voor het grijpen; Een pond was twaalf gulden waard, Het Spaarne werd bevaren, De grond rondom was goed bezit, En iedereen kon sparen. De beste stuurlui staan aan wal, IK bracht ze over 't water En droeg ze op mijn breeden rug Naar 't Haarlem van veel later. De brug is klaar, maar 't deert me niet, Het zijn maar crisis-droomen, Daar toch geen mensch in dezen tijd Over de brug wil komen!! DE VEERMAN werd de „Vereeniging tot vestiging en instand houding van een overzetveer over het Zuider- Buiten Spaarne". Het pontje heeft in de 25 jaren van zijn bestaan heel wat Haarlemmers gedragen en veilig over het Spaarne gebracht. Nu het na een kwart eeuw uit het stadsbeeld zal verdwijnen, past deze weemoedige herinne ring 99 Er is ontegenzeglijk .durf en moed voor noodig, in dezen tijd van algemeene depressie en achteruitgang het initiatief te nemen voor plannen, welke zware financieele zorgen met zich brengen, en die moeilijkheden te trotsee- ren. Het getuigt dan ook van groote energie, dat het wakkere bestuur van de R.K. Coöperatie „Arbeid Adelt" deze zorgen heeft aangedurfd voor het stichten van een nieuw bakkerij-ge bouw. Toen wij Zaterdagmiddag deze nieuwe inrich ting nabij de Friesche Varkensmarkt bezoch ten, deden haar inrichting en uitrusting ons versteld staan. Ook de vele andere aanwezigen, die door den vice-voorzitter, den heer P. Dekker, werden verwelkomd, waren vol bewondering. In zijn welkomstwoord betrok hij speciaal den architect, den heer Stevens, en de heeren Lui ten en Bos, opzichter en aannemer; ook den heer Steenland uit Gouda, naar wiens adviezen en modsl de bakkerij gebouwd is, alsmede den Weleerw. heer P. Poppen, geestelijken adviseur van den R.K. Volksbond, de besturen der Coö peraties „De Vooruitgang", ,.de Eendracht" en „Patrimonium", den heer Kolkman, directeur van de Centrale Volksbank, besturen .van, de on- dèrafdéëlingen van den Bond en verdere ge- ncodigden, De Hoogeerw. heer, H, C. J. Son- daal had bericht van verhindering gezonden, evenals het gemeenteraadslid, de heer Van der Veldt. De heer Dekker betreurde het, dat de voor zitter de heer J. Ph. H. Castricum wegens ziek te niet aanwezig kon zijn, en bracht hem hul de voor zijn onvermoeid werken voor de coö peratie en omdat het tot stand komen van deze bakkerij grootendeels aan hem te danken is. Ook den heer G. Scholte dankte hij voor zijn aandeel in het werk, dat vooral de financiën betreft, waarbij hij steeds een goed beleid ge voerd heeft. Nadat hij tenslotte het personeel met de nieuwe bakkerij had geluk gewenscht, was het woord aan den heer Kolkman. D)ze achtte het een gelukkig feit, dat „Arbeid Adelt" thans is opgenomen in den Diocesanen Bond van Coö peraties. Deze bakkerij noemde spr. een van de mooiste welke hij ooit gezien had. Bij de coö peratie is samenwerking van iedereen noodig: de klant moet medewerker worden en vooral de vrouw kan grooten propagand'stischen invloed in dezen uitoefenen. Spr. besloot met de beste wenschen. De heer Hulsman complimenteerde het be stuur hierna namens „de Eendracht" met de nieuwe onderneming en de heer Bijster, voor zitter van de bakkersorganisatie „St. Hu- brecht" wees bij zijn gelukwensch vooral op de zeer verbeterde omstandigheden, waaronder de bakkers nu zullen kunnen werken en de aan winst van de modernste vakbenoodigdheden. Het bestuur verdient hulde volgens dezen spr. voor zijn behartiging ook van de sociale belan gen van het personeel. De heer De Braa' voorzitter van „Patrimo nium", bewonderde in zijn toespraak den moed van het bestuur vrn„Arbeid Adelt" en den durf bij de uitoefening van deze plannen aan den dag gelegd. Na een dankwoord aan den heer Dorresteijn voor het schenken van een electrische klok en aan hen, die de bakkerij als het ware in een bloementuin herschiepen, werden ververschin- gen rondgediend. Van de gelegenheid, de bakkerij te bezichtigen, hebben ook wij gebruik gemaakt. Zij is uitgerust met de nieuwste machines, welke het mogelijk maken, in zeer korten tijd een groote hoeveel heid brooden te bakken. Het deeg wordt auto matisch van de decgmachines naar do rijs-ma- cnines en de ovens vervoerd, waaruit het kant en klaar op de tafels wordt gedeponeerd. Ech ter niet alleen bij den arbeid zelf wordt zoo doende de grootste hygiëne toegepast, ook de nrichting van het gebouw is zoo, dat reinheid den boventoon blijft voeren. De muren zijn wit betegeld en de ventilatie en Acht-toetreding zijn perfect geregeld. Na lezing van het bovenstaande zullen velen o.i. het propaganda-woord van den heer L. Zeg waard, dat na de bezichtiging volgde, als over bodig beschouwen. HU vertrouwde, dat nu ook de R.K. Volksbonders, die nog niet bU A. A. zijn aangesloten, tot deze coöperatie zouden toetre den, en allen haar propagandist zouden zUn. Nadat de heer Salman, voorzitter van St. Deus Dedit, zijn gelukwenschen had uitgespro ken, bleef men nog eenigen tijd gezellig bUeen. De vierde April 1936 zal voor Arbeid Adelt voorzeker een tijdvak van nieuwen bloei en groo te opleving inluiden als bekroning van tien jaar noesten arbeid van het kranige bestuur. Moge het ook beloond worden door toetreding van honderden nieuwe leden, die dan zullen mede-profiteeren van de solidariteit en eens gezindheid in de katholieke arbeidersbeweging. Gisteren heeft te Haarlem een ontploffing plaats gehad. Een juffrouw werd n.l. zeer kwaad, toen bleek, dat de tegels die zU 14 dagen geleden in haar keuken had laten zet ten, bijna alle loslieten. ZU was slachtoffer van een der talrUke tegel-beunhazen. Groote keuze, uiterste prijzen, vakkundig inzetten, lange garantie: de kracht van Kleine Houtweg 13, Haarlem Tel. 16572 Nadat de secretaris en de penningmeester hun resp. jaarverslagen hadden uitgebracht, werd de periodieke bestuursverkiezing gehou den, welke als resultaat had, da,t de aftredende bestuursleden de heeren M. L. A. Klein en H. Koning werden herkozen en dat in de vaca ture-W. Laurent werd gekozen de heer J. Hee remans te Velsen. Vervolgens hield prof. dr. A. M. A. A. Steger een inleiding over het onderwerp „Katholicis me in dezen tijd", waarin hU sprak over de idealen der Katholieke Actie en hoe deze ook verwezenlijkt moeten worden in de gemeente politiek. De vergadering werd door twintig R. K. Raadsleden bijgewoond. Zaterdagmiddag werd uitgaande van bovenge noemde vereeniging in het gebouw „St. Bavo" een filmvoorstelling gehouden, waaronder te vens de prU'zsn werden uitgereikt., die de kin deren op de verleden week gehouden hyacin tententoonstelling gewonnen hadden. De heer Noteboom liet een film zien, geheel door hemzelf opgenomen', waarin een boompjes- plantdag in een der nieuwe buitenwijken van Amsterdam, in beeld werd gebracht. Ook een filmpje over mooie plekjes van ons land was schitterend opgenomen. NatuurlUk vonden de kinderen de komische film na de pauze, waaronder de prijzen werden uitgereikt en een gebakje werd geconsumeerd, veel leuker, maar ook van de beide eerste film pjes zullen ze een prettige en leerzame herin nering hebben meegenomen. Zaterdagmiddag vergaderden in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat de R. K. Ge meenteraadsleden in den Kring Haarlem. De Turnvereeniging „IJmuiden" heeft in sa menwerking met het K.N.G.V. en V.V.V. „IJmuidens Bloei" voor Zondag 3 Mei a s den eersten officieelen K.N.G.V.-marsch georgani seerd. Het parcours is met groote zorg uitgekozen en biedt een rijke afwisseling. De wereldbe roemde Zeesluizen, het Hoogovenbedrijf, de P.E.N.-centrale, de grootste Draaibrug van Europa en nog andere belangrijke industrie- werken, terwijl 'n ander gedeelte van het .par cours gelegenheid biedt volop te genieten van het Natuurschoon, waaraan Kennemerland zoo rijk is. Er wordt gewandeld in 2 categorieën, en wel: Categorie A 30 K.M. voor personen van 16 jaar en ouder. Categorie B 20 K.M. voor personen van 11 tot en met 15 jaar. (Jeugdmarsch). Er kan worden gewandeld individueel of in groepsverband. Groepen, wandelende in Categorie A moeten bestaan uit 11 personen (leider (ster) inbegre pen). Groepen, wandelende in Categorie B moeten bestaan uit minstens 10 personen en zorgen zelf voor 'n leider (ster), voor welke leider (ster) geen inschrijfgeld betaald behoeft te worden. Indien vereenigingen in den „Jeugdmarsch" niet met 10 personen kunnen uitkomen of geen leider(ster) kunnen afvaardigen, zal door T.V.IJ.' voor deze personen één of meer leiders (sters) worden aangesteld, zoodat toch onder vol doende toezicht gewandeld zal worden. Het inschrijfgeld bedraagt voor den 30 K.M. marsch 60 cent per persoon en voor K.N.G.V.- leden wordt hierop een reductie toegestaan van 10 cent, mits de inschrijvingen door bemidde ling van de vereenigingssecretarissen geschie den. Het inschrijfgeld voor den „Jeugdmarsch" bedraagt 35 cent per persoon. Alle insenrijvin- gen, alsmede de gelden moeten vóór Zahtdag 25 April in het bezit zijn van mej. T. Peek, IJmuiderstraatweg 183, IJmuiden. Uit het hoofdkwartier van de Italiaansche generale staf seint Reuter dd. 4 April: Binnen twee dagen na de groote over winning van 31 Maart is het de Italianen gelukt een legermacht, onder aanvoering van den Negus en dat op 50.000 man ge schat wordt, volkomen te hebben vernietigd. Den len en 2en April benutten de Italianen door enkele strategische punten te bezetten, waarna op 3 April tegen zes uur in den morgen, tot den aanval werd overgegaan. Het eerste legercorsp, met een divisie Alpenjagers op den rechter-, en de divisie „Sabarida" op den lin kervleugel, had Chassa Oebra tot doelwit ge kozen. Het Erytreesche legercorps maakte een omzwenkende beweging en viel den vijand in den rug aan. Ondanks de groote moeilijkheden, die het terrein bood en de hardnekkige tegenstand der Abessiniërs, voerden de Italianen artillerie, waaronder 25 m.M. geschut met zich mee. De Alpinisten bereikten den- berg Addi Assil Gerthi, terwijl de divisie Sabauda Agumberta nam. De zware artillerie kon, na veel moeite, in de berg- engte Mecan worden opgesteld, vanuit welke stelling hevig op de Abesiniërs werd gevuurd en de verwarring onder den vijand nog vergrootte. Aan het einde van den dag had de vijand duizenden dooden op het slagveld moeten ach terlaten, terwijl vliegtuigen de vluchtenden on ophoudelijk bestookte. Van de Italianen zouden slechts een officier en vijf manschappen zijn gec}ood en een en twintig gewond. Den 4en April werden de stellingen weer ver laten en zette de legeracorpsen zich weer in beweging in de richting Quoram. De vijand, die zich des nachts weer had ver zameld, zag zich tegen den middag genoodzaakt te retireeren en een ware vlucht ontstond. De keizer had zich met de overlevenden van zijn garde, reeds naar het Zuiden begeven. Alle wegen naar Addis Abeba liggen nu voor de Italianen open. v ASMARA, 4 April (Reuter). Italiaansche troepen zijn Quoram binnengerukt. ROME, 4 April (Reuter) Het Italiaansche legerbericht no. 175 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: Gisteren heeft het eerste legercorps met de divisies „Alpina' en „Sabauda" in eerste linie den opmarsch naar het Zuiden hervat. De divisie „Alpina" is in contact ge treden met den terugtrekkenden vijand, over levenden van de keizerlijke garde. In den middag waren alle stellingen ten zuiden van Chessad Ezba bezet en verzamelde de vijand zich voorbij den Agoemberta-pas, dooi de Italiaansche vliegtuigen bestookt met bom men en mitrailleurvuur. Volgens de eerste be richten heeft de vijand ernstige verliezen ge leden. Eenige duizenden geweren, dozijnen mi trailleurs en acht stukken geschut vielen in onze handen. Onze verliezen bedragen een veertigtal doo den en gewonden. In den avond werd de terugtocht van de Abes siniërs naar het Zuiden sterker geaccentueerd. Het aantal deserteurs van het leger van den Negus wordt steeds grooter. RAD HAARLEM C289I "131 In de Zaterdagavond gehouden bestuurs vergadering van den Koninklijken Neder- landschen Voetbalbond is de beslissing be treffende het al of niet uitzenden van een elftal naar de Olympische Spelen te Ber lijn wederom aangehouden tot een volgende vergadering wegens niet voltalligheid van het bestuur. Naar we vernemen heeft de Minister van Waterstaat ontheffing verleend van artikel 21 van de Motor- en Rijwielwet voor het houden van de T.T.-races op het circuit van Drente. In verband met de noodzakelijke verbreeding van den weg tot 5 Meter was het doorgaan van de races langen tijd onzeker. Gelukkig kwam vorige week het bericht, dat na vele be sprekingen tusschen de gemeenten Assen en Beilen, de K.N.M.V. en de T.T.-commissie, een oplossing was gevonden en dat men met de verbetering van het circuit was begonnen. Wat dat gedeelte betrof konden de races dus door gaan. Nu ook de Minister van Waterstaat weer toestemming heeft verleend voor het afsluiten van de wegen, is het zeker, dat op Zaterdag 11 Juli alle motorsportliefhebbers weer rond het circuit van Drente vereenigd zullen zijn om te genieten van den prachtigen strijd, die daar door de beste internationale motorcracks ge leverd zal worden. Op den hoek van de Rochussenstraat en den 's-Gravendijkschewal te Rotterdam zijn Zater dagochtend twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een auto werd bestuurd door den 41- jarigen A. L. M., wonende aan de Schans te Rotterdam en de andere door ir. V. C. uit Eind hoven. Tengevolge van de botsing liep de 45- jarige mevrouw M. M. B. uit de Bellevoystraat die in den eersten auto was gezeten, een hersen schudding op. De 28-jarige mevrouw H. C. H. uit Eindhoven, die met den ingenieur meereed, sloeg op straat en brak beide beenen. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en aldaar opge nomen. De twee auto's, die zwaar beschadigd waren, zijn later weggesleept. De wedstrijd tusschen P.W en E.M.H.C. om het kampioenschap van Nederland heeren is Zaterdag te Arnhem gespeeld, waarbij P-W. met 30 won. De ontmoeting H.O.C.Hilversum als promo tie-degradatiewedstrijd voor dames is geëindigd in een 30 overwinning voor H.O.C., waarmede H.O.C. in de eerste klas blijft. Zooals reeds medegedeeld, zal bij de heffing op koffie geen navordering worden toegepast. Teneinde het daarbij gestelde doel volledig te bereiken, zijn de leden der vereenigingen van Amsterdamsche en Rotterdamsche koffiehande laren in overleg met het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart overeen gekomen om voor zoover zij over reeds ingeklaarde voor raden beschikken, deze met een zeer matige marge aan hun afnemers te verkoopen op basis van de door hen aan deze afnemers in 1935 geleverde hoeveelheden. Te Den Haag is Vrijdagavond in den ouder dom van 103 jaar overleden mej. W. J. van Ravesteijn. Mej. Van Ravesteijn was sedert en kele jaren de oudste inwoonster van de Resi dentie. Voor de 88ste maal werd, zooals reeds ge meld, Zaterdag de traditioneele bootrace ge houden tusschen de universiteitsploegen van Oxford en Cambridge. Wederom en thans voor de dertiende achtereenvolgende maal werd de Cambridgeploeg winnaar met ongeveer vijf lengten voorsprong op Oxford. De baan was tusschen Putney en Mortlake afgezet met een totale lengte van 6800 M. Tienduizenden toeschouwers bevolkten de oevers van de Theems. Oxford had keuze, welken oever van de rivier men wenschte en de ploeg nam de Surreyzijde. Vrijwel direct na den start kwam Oxford voor te liggen, doch op een mijl van den start lagen de beide booten weer vrijwel gelijk. De tijd bedroeg 4 min. 42 sec. over deze eerste mijl. Oxford hernam de leiding en bij de Hammersmith Bridge lag Oxford een halve lengte voor. Nadat er twee mijlen waren af gelegd was de voorsprong van Oxford vermin derd tot ongeveer een kwart lengte. Cambrid ge spurtte vervolgens fraai bij en na drie mij len leidden de „lichtbldwen" met anderhalve lengte. Oxford trachtte nog bij te komen, doch Cambridge verhoogde het tempo nog en won met vier en een half a vijf lengten. De officieele tijd van Oxford bedroeg 21 min. 26 sec., die van Cambridge 21 min. 6 sec. Van de 88 wedstrijden heeft Cambridge er thans 47 gewonnen, terwijl Oxford er 40 won. Een wedstrijd eindigde in een dead heat, n.l. in 1877. De ploegen waren als volgt samengesteld: Cambridge: Cree, Mason, Lewis, Burnford, Lonnon, Kingsford, Wilson, Lalrie, slag en st. Duckworth. Oxford: Ashby, Lewes, Garside, Wood, Sciortino, Sturrock, Cherry en Winser slag, st. Kirke. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland tweede klasse klein biljart (cadre), welke te Zaandam worden gehouden, werden Zaterdag voortgezet met de volgende partijen: De K. N. A. C. bericht: In het algemeen kan men zeggen, dat er op de bloembollenvelden nog weinig te zien is. De narcissen staan in 'ollen bloei, maar het aantal velden, waarop deze cul tuur te zien zijn is betrekkelijk klein. De centra zijn Sassenheim en Noordwijkerhout, Menist 250 18 48 13.88 Sterk 146 18 28 8.11 Eaay 250 16 57 15.62 Briejer 179 16 37 11.13 V. Rooy 250 23 36 10.86 Sterk 144 23 26 6.26 Menist 250 28 42 8.92 v. Hout 249 28 46 8.89 Baay 250 31 67 8.06 Sterk 186 31 30 6.— Briejer 250 34 33 7.35 Esser 207 34 23 6.08 Menist 250 21 56 11.90 Briejer 124 21 18 5.90 Baay 250 10 64 25.— Kohier 205 10 76 20.50 De wedstrijden worden heden (Zondag) be ëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3