DIJJERS hjttsïïIpp-per nituwt nAAnLtmoint LUUtfANi Dessie weder gebombardeerd De Locarno-mogendheden komen Donderdag te Genève bijeen Emmabloem-collecte WOENSDAG 8 APRIL Het nieuws van heden HET VREDESPLAN VAN FRANKRIJK GEREED Een rapport van De Madariaga WAT ITALIË NEERWERPT OP VLUCHTELINGEN Sta niet op tegen Christus' Kruis De verkiezingen in Frankrijk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 6 APRIL 1936 - AVONDBLAD HOTEL CAFE RESTAURANT BUITENHOF - DEN HAAG - TEL. 117375 ï£pDAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19885 De besprekingen der Generale Staven zullen Woensdag te Londen geopend worden Frankrijk zal met klem zijn eischen handhaven Bij ieder en allen, bij groot en bij klein, Moet 't Emmabloempje HET eereteeken zijn Badoglio verwacht de volkomen vernietiging der Abessinische strijdmachten Waarom de Negus den veldslag verloor Abessinië's onmacht door gebrek aan vliegtuigen Tijdens het bombardement van Horror Terugtocht der Abessiniërs Een aangrijpend relaas van het Münchener Kirchenblatt De recordvlucht van Amy Mollison Zij zet haar tocht voort zoodra haar toestel hersteld is Heden begint de enorme propagand a-campagne Nieuwe grensincidenten in het Verre Oosten Sovjet-Russische vliegtuigen passeer en de grens DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Tornado verwoest een Amerikaansch stadje Honderden personen zijn bij de ramp omgekomen Staking in Palestina Wie is de gelukkige? Het vliegveld van Addis Abeba met een deel van de Abessinische luchtmacht, welke door de jongste Italiaansche. raids zware verliezen heeft geleden. KAMERS MET ONTBIJT ƒ3.— LUNCH EN DINER M. SCHOTELS NAAR KEUZE PLATS DU JOUR EN A LA CARTE ZALEN VOOR PARTIJEN EN VERGADERINGEN UinitMC UA ADIEMCrur rnilDAUT eerder een principieel stellingnemen zal zijn, zullen de gevolgen van het vaststellen van dit negatieve karakter waarschijnlijk niet worden opgesomd. Het radio-station te Addis Abeba, waarover Zaterdag Italiaansche verkenningsvliegtuigen hebben gevlogen en dat vermoedelijk binnenkort wel zal worden gebombardeerd Het lijdt geen twijfel dat Flandin tijdens de besprekingen der Locarno-mogendheden te Ge nève van de mede-onderteekenaren van het ver drag volledige toepassing van alle beschikkingen van het accoord van 19 Maart zal eischen, evenals van de daarbij voorziene actie bij den Volkenbondsraad en de tusschen de Locarno- mogendheden te treffen voorzorgsmaatregelen. PARIJS, 5 April (Reuter) De En- gelsche, Belgische en Italiaansche re geeringen hebben de Fransche regee ring medegedeeld, dat zij accoord gaan met het voorstel besprekingen der Locarnomogendheden te Genève te houden na de beraadslagingen van de Commissie van Dertien. Deze conferen tie zal op 9 April plaats vinden aange zien de Belgische premier van Zeeland niet vóór Donderdag te Genève kan zijn. In een bijeenkomst, die Zondagavond te zeven uur aanving, en waarbij behalve Sarraut en Paul-Boncour, ook de hooge functionarissen en medewerkers van den Quai d'Orsay aanwezig waren, heeft Flandin het „Fransche Plan" toe gelicht, aan de opstelling waarvan hij den ge- heelen dag had gewerkt. In deze bijeenkomst werd de laatste hand aan het ontwerp gelegd, dat Maandagmiddag aan den ministerraad zal worden voorgelegd. Het ontwerp zal bestaan uit een drietal documenten of worden ingedeeld in drie dui delijk afgescheiden hoofdstukken, die ant woord zullen geven op elk der deelen van de Duitsche nota en zal tevens wijzen op het negatieve karakter van het Duitsche memorandum van 31 Maart. In den tekst, die Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiiiiiiiiiiiië H Verwachting: zwakke tot matigen, S Noordelijke tot Westelijken tot Zuid- §f Westelijken, later weer ruimende wind, ïl| half tot zwaar bewolkt of betrokken, H H eenige kans op regen in het Noorden, in |j p het Zuiden weinig of geen regen, iets zachter des nachts. In dit verband is het hoogst waarschijn lijk, dat de besprekingen tusschen de gene rale staven Woensdag a.s. te Londen zul len worden geopend. Terwijl zij gebaseerd zijn op het prin cipe van een ondeelbaren vrede en geheel binnen het kader van den Volkenbond en de collectieve veiligheid door wederzijdschen bijstand vallen, zullen de constructieve voorstellen der Fransche regeering, al blij ven zij één geheel vormen, de instelling be oogen van een diplomatiek systeem van ge noeg samenhang, om van nu af reeds een concrete oplossing der diverse Europeesche problemen te kunnen zien. Flandin zal het ontwerp waarschijnlijk te Genève aan de vertegenwoordigers der Lo- carno-staten ter kennis brengen, waarna het zal worden openbaar gemaakt. Daar de datum, waarop de Locarno-mogend heden bijeen zullen komen, bij het verschijnen der laatste edities nog niet bekend was, hou den de Fransche bladen zich in hun jongste commentaren in hoofdzaak met dit punt bezig. In de „Petit Parisien" neemt Bourguès aan, dat de conferentie niet van langen duur zal zijn. Zij zal vermoedelijk niet langer dan 48 uur du ren. De bijeenkomst zal zich volgens het blad uitsluitend bezighouden met het vast stellen van een in gebreke blijven van Duitsch- iand ten aanzien van de maatregelen, die in het Witboek werden geopperd en voorts consta- teeren, dat de mogendheden, die aan het pact van Locarno trouw bleven, derhalve haar be sprekingen met Berlijn op dit terrein niet zou den kunnen voortzetten en zich bijgevolg ge noodzaakt zien de nadere bestudeering van 't Duitsche plan aan den Volkenbond over te laten. Een nieuw gedeelte van de schitterende autobaan door de Duitsche Alpen van Zuid- Beieren is voor het verkeer opengesteld Dondcrdag vergaderen de Locarno-mogendhe den te Genève. De besprekingen der Generale Staven zullen Woensdag te Londen geopend worden. De Duitsche regeering weigert haar houding te wijzigen. Dessie wederom gebombardeerd. De val van Kworam officieel bevestigd door Italië. ADDIS ABEBA, 5 April (Reuter) Dessie is Zondagmorgen opnieuw gebombardeerd door zes Italiaan sche bommenwerpers. De omvang van de aangerichte schade is nog onbekend. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „De slag aan het Asjangi-meer is hedenmorgen geëin digd. Alle onder bevel van den Negus staande troepen vluchten wanhopig naar het Zuiden. De geheele luchtmacht is bezig deze in wan orde verkeerende massa, te bombardeeren en met mitrailleurs te bestoken." Van officieele zijde spreekt men de berich ten uit Italiaansche bron tegen, .volgens welke de Negus voornemens zou zijn, afstand te doen en na den slag bij 't Asjanghi-meer de Keizerin een boodschap zou hebben gezonden met de mededeeling: „Er blijft U niets anders over dan voor mij te bidden." Men ontkent eveneens, dat de Negus op de vlucht zou zijn naar Dessie. Het Italiaansche hoofdkwartier doet thans ook officieel mededeeling van de bezetting van Kworam door Italiaansche troepen. Deze verovering wordt van groote beteekenis voor de Italianen geacht. Kworam beteekent een belangrijke stap op den weg naar Dessie zoowel als naar Addis Abeba. In 1909 vond hier de bloedige slag plaats tusschen Quagschu- mabate, den vertrouwensman van Keizer Mene- lik, en Dedjaz Abraha, den gouverneur van Zuid-Tigre, die werd verslagen en gevangen genomen. De vlakte van Kworam is thans gevuld met een groot aantal Italiaansche soldaten. De Abessiniërs vluchten naar het Zuiden, achtervolgd door vliegtuigen. Deze hebben gisteifen 121 vluchten uitgevoerd en 64 ton explosief materiaal laten vallen op de vluchtelingen, terwijl 20.000 mitrailleuse- patronen werden verschoten. Volgens een bericht uit Asmara is na den slag aan het Asjanghi-meer het Abessinische leger naar het Zuiden gevlucht, ook de Negus Is meer naar het Zuiden getrokken. rugvliegen heeft. Hij heeft o.a. ook te New York en Chicago gevlogen. Boven Addis Abeba vliegend, heeft hij de beide vliegtuigen op het vliegveld in brand geschoten. Hij zelf en zijn tweede piloot werden door het vuur van de Abessiniërs gewond. De Abessinische legatie te Londen kondigt in een circulaire de uitschrijving van een particu liere leening aan, ten einde van het Britsche publiek een millioen pond Sterling te verkrijgen voor den aankoop van militaire vliegtuigen. De Abessinische gezant, Martin, verklaarde tegenover de pers, dat de leening ertoe zou bij dragen, „een einde te maken aan de moeilijk heden der staten, die sancties toepasten tegen den aanvaller," aangezien het Abessinië in staat zou stellen den vijand snel en afdoende terug te dringen. Terwijl de ronkende Italiaansche vliegtuigen een bommenregen op de Abessinische stad Har- rar deden neerdalen, was de 78-jarige Mgr. Jarrosseau juist bezig de H. Mis op te dragen. Verschillende bommen vielen op de kerk, maar de bisschop, die weigerde het altaar te ver laten, bleef ongedeerd. Mgr. Jarrosseau, een Fransch Capucijn, is se dert 1924 Apostolisch Administrator van Dji bouti en heeft in Harrar zijn residentie. Zooals bekend heeft de Negus van Abessinië zijn opvoeding genoten bij dezen Franschen bisschop. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat het gedecimeerde leger van den Negus terugtrekt. De opmarsch van de Italianen ver loopt snel. Volgens berichten uit Italiaansche bron werden de operaties Zondag gekenmerkt door activiteit der vliegers, die onophoudelijk de vluchtende vijanden met bommen hebben bestookt. De opmarsch van het eerste legercorps en de inheemsche troepen, die door vlieger aanvallen werden gesteund, zou de geheele vernietiging van het Abessinische leger ten gevolge hebben gehad. De troepen van den Negus zouden nog slechts enkele honderden manschappen tellen, die thans op weg zijn naar Dessie. Dit feit zou niet al leen veroorzaakt zijn door buitengewoon hevige verliezen aan Abessinische zyde, doch ook door het feit, dat troepenafdeelingen eigenmachtig tot ontbinding hebben besloten. Tallooze krijgers zouden naar hun haardsteden terugkeeren. Een Abessinisch vliegtuig, dat naar Dessie was gekomen, mogelijk met het doel om den Negus naar zijn hoofdstad terug te brengen, werd door Italiaansche toestellen achtervolgd en keerde naar Addis Abeba te rug. Het landde op het vliegveld aldaar, doch het werd door de Italiaansche toe stellen met mitrailleurvuur bestookt en vernield, evenals een ander toestel dat op het vliegveld stond. Uit Asmara wordt gemeld, dat de Abessi niërs bij den slag bij Kworam 20.000 van de 80.000 man zouden hebben verloren. Het weekblad van Z. Em. Kard. Faul- haber, Aartsbisschop van München, het Münchener Kirchenblatt, maakt gewag van een voorval, waarvoor het instaat, wijl het precies onderricht is over de plaatsen en personen, die er bij zijn betrokken en op grond van onderzoekingen ter plaatse de volkomen juistheid kan waarborgen. In den herfst van 1933 werd een Crucifix langs den weg bij O. E. door vier mannen op vreeselijke wijze geschonden. Zij probeerden de voeten van den Heiland af te slaan en den Gekruisigde Zeiven met een mestvork van het kruis te trekken. Kruis en Gekruisigde werden ten slotte langs den weg gesmeten. In 1935 waren alle vier de daders reeds dood. De eerste, de 21 jaar oude werktuigkundige K. P. uit O. E., werkend in een gieterij aldaar, kreeg op 14 Maart 1934 een ongeluk bij het verladen van kamwielen. Een zwaar wiel viel hem op het scheenbeen. Hij kreeg een sepsis (verrotting, ontbinding). Zijn voet rotte af. Tengevolge daarvan stierf hij 19 April in het ziekenhuis te E. Bij de kfuisschending had hij tegen de voeten van den Heiland getrapt. Nog vóór K. P. was gestorven, verongelukte in W.-Steinbruck bij E. de 37-jarige N. K. Hij werd bij een instorting bedolven. Dijen en bek ken werden volkomen verbrijzeld. Hij stierf een uur daarna in het ziekenhuis te E. op 12 April 1934. De derde, de boscharbeider J. S. uit A., ver ongelukte op 30 Januari 1935 bij zijn werk. Een vallende boom verbrijzelde zifn beide voeten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen stierf hij. De vierde heiligschenner, de tuinman M. W., verdronk op 31 Mei 1935 bij het baden. Zijn Hjk werd door middel van een mestvork uit het water opgehaald. Hij was degene, die ge probeerd had den Gekruisigde met een mest vork van het Kruis te halen. ORAN, 5 April (Reuter). Het herstel van het toestel van Amy Mollison zal ongeveer een week duren. De aviatrice zal dien tijd te Colomb Bochar wachten. Hoogste barometerstand: 770.8 te Black- sod. Laagste barometerstand: 746.1 te Sten- sele. H Zon op van. 5.25 onder n.m. 6.41. Licht op n.m. 7.11. S Maan op n-m. 6.45 onder rjn. 4.40. S Volle maan 6 April 11.06 n.m. illllllllllllllllllllllllllllllUlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll Zondag heeft het vuur op verschillende plaatsen groote schade aangericht. Brug over Merwedekanaal bij Utrecht door aan varing ernstig beschadigd. Soldaat te Bergen op Zoom door Io^se patroon getroffen. Pastoor J. P. Reijnenberg OJF.M. te Haarlem plotseling overleden. PARIJS, 5 April (Reuter) Maandag be gint officieel de propaganda-periode voor de Fransche Kamerverkiezingen. Met kleurige affiches en gloedvolle verkie zingsredevoeringen zal zij worden ingezet. En ook de radio zal als modern propaganda-middel allen partijen haar diensten bewijzen. Volgens mededeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken waren tot 4 April 2.730 candidaten voor de Kamerverkiezingen inge schreven. De verkiezingspropaganda begint met het gratis aanbrengen van verkiezingsbiljetten op speciaal daartoe opgerichte houten stellages. De socialistische partij is vandaag de eerste, die in haar blad een verkiezingsoproep afdrukt. TOKIO, 5 April. (Reuter). Uit Hsinking wordt gemeld: Op den ochtend van 3 April heeft een Sovjet-Russisch militair vliegtuig Mu- lintsoe, ten noordoosten van Pin Tsjang, over vlogen. Het toestel werd door het vuur van de grenswacht teruggedreven. Dienzelfden dag werd de grens nabij Heiho door een Sovjet vliegtuig gepasseerd. Dit toe stel vloog boven verscheidene steden van Mand- sjoekwo en keerde vervolgens naar Sovjet-ge bied terug. In eenige Ossche strafzaken in hooger beroep een zwaardere straf opgelegd. O Het zijn niet de slechtste vruchten, Waar de worm zoo graag aan knaagt. Hier is het de distributie, Die door enk'Ien wordt geplaagd. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 NEW YORK, 6 April (Reuter) De staten Alabama en Mississippi zijn door een tornado geteisterd. Het stadje Tupelo, een plaats van 5100 inwoners, is verwoest. Naar men vreest zijn honderden personen bij de ramp om het leven gekomen. JERUZALEM, 6 April. *(D. N .B.) Volgens berichten uit Damascus zijn daar 2000 spinnerij- arbeiders in staking gegaan op grond van loon- eischen. Men vreest, dat nog 5000 wevers zich uit solidariteit bij de staking zullen aansluiten Vandaag viel in de trekking van de Staats loterij de f 20.000 op no. 19780. Het schijnt, dat de Negus den slag bij het Asjanghi-meer heeft verloren, doordat de onderaanvoerders aan zijn bevelen niet gehoorzaamden. Hij had den Rassen bevel gegeven zich streng te houden aan de guerilla-taktiek en gebruik te maken van de moeilijkheden van de Italianen, die nieuwe stellingen moesten bezetten. De rassen besloten evenwel toch de Ita lianen aan te vallen, met het gevolg, dat zij den slag verloren. De eenige moeilijkheid, welke de Italianen thans nog te overwinnen hebben, is het terrein, de weg naar Dessie ligt thans voor hen open. De eenige weerstands-linie, welke de Abes siniërs nog hebben, is die bij Harrar, waar Ras Nasiboe het bevel voert. Deze linie zou evenwel niet in goeden staat zijn. Maarschalk Badoglio rekent erop, dat thans spoedig Abessinië ineen zal storten. Volgens hem heeft de Negus thans nog drie mogelijkheden: hij valt aan en wordt vernietigd, ofwel hij wacht af tot de Italianen aanvallen met hetzelfde ge volg, ofwel hij trekt terug. Ook in dit laatste geval volgt vernietiging, aangezien de Abessi nische troepen niet beschikken over transport middelen en levensmiddelen. GENèVE, 4 April (D.N.B.). Het rapport van den voorzitter der Commissie van Der tien van den Volkenbondsraad, De Mada riaga, over zijn bemiddelingsactie tusschen Italië en Abessinië is hedenavond gepubli ceerd. In hoofdzaak bestaat het uit een weergave van de gedachtenwisseling tusschen De Mada riaga en de Italiaansche regeering, welke ook betrekking had op de Abessinische verwijten wegens gebruik van gifgassen en andere oor logsmethodes, die in strijd zijn met de bepalin gen van den Volkenbond, door Italië. Ter uitvoering van zijn cigenjijke bemidde lingspogingen had De Madariaga op 27 Maart een schrijven gericht aan de Italiaansche regee ring, waarin hij, onder verwijzing naar de prin- cipieele aanvaarding van den vredesoproep der Commissie van Dertien door de Italiaansche regeering, verklaarde, dat hij zoo spoedig moge lijk zijn taak ten uitvoer wilde leggen, welke hem de Commissie van Dertien in haar zitting te Londen op 23 Maart had opgedragen. Hij verzocht derhalve de Italiaansche regee ring mede te deelen, wanneer hij te Genève een door haar aangewezen vertegenwoordiger zou kunnen ontmoeten. Het Italiaansche antwoord op den oproep der Commissie van Dertien heeft de hoop doen ontstaan op een spoedigen vrede en de Italiaansche regeering zou alles wat in haar vermogen was in het werk stellen om te helpen deze hoop te vervullen. In haar antwoord van 2 April verklaart de Italiaansche regeering, dat zij bereid is onmid dellijk na Paschen een vertegenwoordiger naar Genève te zenden, opdat hij met De Madariaga een eerste gedachtenwisseling zou kunnen aan- knoopen over de procedure der door de Com missie van Dertien gewenschte besprekingen. De Madariaga deelt in zijn rapport nog mede, dat hij het ter bespoedigde uitvoering van zijn taak juist acht de vertegenwoordigers der beide partijen uit te noodigen tot 'n gemeenschappe lijke bespreking. Op dit voorstel heeft hem de vertegenwoordiger van Abessinië te Londen ver klaard, dat hij zijn opvatting zou mededeelen. zoodra hij (Je verzekering had ontvangen, dat Italië binnen het kader en 'n den geest van het Volkenbondspact wilde onderhandelen, ge lijk Abessinië dit geëischt heeft in zijn schrijven aan de Commissie van Dertien van 20 Maart. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat een van de vliegtuigen, welke gisteren over Addis Abeba vlogen werd bestuurd door den be kenden. stunt-vlieger Tito Falconi, die 't record

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1