Ook de val van Dessie wordt met stelligheid verwacht KARPET De Commissie van Dertien bijeen Het aftreden van Zamora Het nieuws van heden VERDRAG VAN RUSLAND EN BUITEN-MONGO AANHOUDENDE RAMPEN IN AMERIKA DE LAATSTE KRACHTEN VAN ABESSINIË De aanslag op den Mexico-expres VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 8 APRIL 1936 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19889 Scherpe aanmerkingen van Eden betreffende het gebruik van gifgassen in Abessinië De zitting verdaagd tot den namiddag Een wederzijdsche verplichting tot militaire hulpverleening ge' durende tien jaar Tokio tegen het bolsjewisme De Hauptmann-affaire Voor de overblijfselen der Romeinsche oudheid komen duizenden jonge Balillas, de kinderen-soldaten van Mussolini, bijeen om den tienden verjaardag van de oprichting hunner organisatie te vieren Een beroep op het gerecht voor constitutioneele garanties wordt vermoedelijk niet ontvankelijk verklaard Kabinetsaftreding zou zuiver protocolair zijn Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii Na de tornado's dreigen thans weer overstroomingen Het treinverkeer in den Poolschen corridor Een „Commandeurs- conferentie Japan wenscht het in het leger geschokte vertrouwen te herstellen In beginsel overeenstemming bereikt over betaling der Duitsche schulden Opmarsch der Italianen van het Tsana-meer in Zuid-Oostelijke richting naar Debra Tabor Offensief van Graziani door regen vertraagd Een aanklacht tegen Italië 9 Het garnizoen van Weenen heeft een fakkeloptocht gehouden om de instelling van den bondsdienstplicht te vieren. De troepen voor de bondskanselarij Blatin Geta Haroi, de Abessinische minister van Buitenlandsche Zaken, die nogmaals bij den Volkenbond tegen den Italiaanschen aanval heeft geprotesteerd Een nieuw soort strijdgas? Het 179e legerbericht Laatste stormaanval Op de Duitsche jeugd mogen de kerken geen invloed meer hebben De dienstplicht in Oostenrijk Met een nieuw uit de schitterende groote collectie van Kruisstr. 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Maatregelen der regeering Bulgarije en Oostenrijks dienstplicht Een belangstelling, welke minstens op sympathie duidt BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENEVE, 8 April (D.N.B.) Tegen 12 uur is de zitting der Commissie van Dertien onder voorzitterschap van De Madariaga geopend. Door Eden werd, betreffende het gebruik van gifgassen door Italië, het volgende aangemerkt: „Wij dienen ons te herinneren, dat beide partijen, Abessinië zoowel als Italië, mede hebben onderteekend de overeenkomsten in de conferenties betreffende het absolute ver bod van het gebruiken van gifgassen, vast gelegd te Genève in 1925. Beide partijen hebben zich verplicht geen gifgassen te ge bruiken onder welken vorm en welke om standigheden ook. Indien nu toch de Ita- liaansche vliegers gifgassen in den strijd aanwenden, rijst de vraag of aan deze inter nationale overeenkomst nog wel waarde kan worden toegedacht." Eden vroeg vervolgens of de Volkenbond be treffende het gebruik van gifgassen gegevens had ontvangen van de Roode Kruis-diensten in Abessinië. Avenol zegde toe, dat hieromtrent onmiddellijk navraag zou worden gedaan. Door Flandin werd verzocht, dat niet alleen een onderzoek zou ingesteld worden naar de handelingen van Italië, doch ook naar even- tueele wreedheden door Abessinië bedreven. Hiertoe Werd door de Commissie besloten. De vergadering werd daarop verdaagd tot 4 uur namiddag in afwachting van het resul taat op het door Avenol in te stellen onder zoek. MOSKOU, 8 April. (Beuter.) In de bladen wordt thans de tekst gepubliceerd van het protocol, dat tusschen Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolië op 12 Maart j.l. is onder teekend. Hierin staat o. m. dat de regeeringen van Rusland en van Buiten-Mongolië besloten heb ben in dit protocol het gentlemen-agreement te formuleeren, dat sedert 27 November 1934 tusschen haar bestond en dat voorzag in we derzijdsche ondersteuning met alle middelen, ten behoeve van voorkoming van het gevaar eener militaire agressie, benevens een weder zijdsche assistentie en ondersteuning in geval van een aanval van een derde zijde op de Sovjet-Unie of op de Mongoolsche Volksrepu bliek. Het protocol bepaalt, dat in geval van een dreigenden aanval do beide regeeringen onmid dellijk den ontstanen toestand gemeenschap pelijk zullen overwegen en alle maatregelen zullen nemen die ter bescherming van de vei ligheid harer gebieden noodig mochten blijken. Beide regeeringen verplichten zich bij een aan val op één van beide, elkander iedere, ook mi litaire, hulp te bieden. De troepen van een der partijen, die zich na wederzijdsche overeenkomst ter nakoming van het bovenstaande op het gebied van de andere partij zouden bevinden, zullen, zoodia dit on- noodig is geworden, onverwijld weer terugge trokken worden. Het protocol is in het Russisch en Mon- goolsch opgesteld. Beide teksten hebben gelijke geldigheid. Het protocol wordt bij onderteeke- ning van kracht en zal van dat oogenblik af tien jaar van kracht blijven.. Het protest, dat Nanking te Moskou heeft ingediend tegen het Sovjet-Russisch Buiten- Mongoolsch militair bondgenootschap, heeft te Tokio sterk de aandacht getrokken en instem ming gevonden. Een gedeelte der Japansche pers eischt, dat Japan, China en Mandsjoekwo gemeenschap pelijk het bolsjewisme moeten bestrijden. Tegelijkertijd wordt medegedeeld, dat Japan de regeering te Nanking reeds voorstellen in dit verband heeft gedaan. NEW YORK, 7 April. Het parlement van den staat New Jersey heeft het verzoek ver worpen een enquête in te stellen naar de Lind bergh- en Hauptmann-affaires en het gedrag van gouverneur Hoffmann in verband daar mede. Inmiddels zet het hof van Brooklyn de ontvoeringszaak-Wende) voort. Men verwacht, dat verscheidene detectives, die in dienst ston den van het bureau van gouverneur Hoffmann in arrest gesteld, zullen warden. MADRID, 8 April. (Havas). Alcala Zamo ra is voornemens een beroep te doen op het gerecht voor constitutioneele garanties, in verband met de stemming in~de Cortes, waarbij hij wordt afgezet, en derhalve heeft hij het bureau van de Cortes verzocht een geschreven proces-verbaal van de stemming te verstrekken. De Cortes kwam na een langdurige onderbre king weer bijeen. Jimenez de Asua bracht het verzoek van Zamora aan de Cortes over. Vervolgens legde Martinez Barrio den eed op de grondwet af, waarna de Cortes tot 15 April werd verdaagd. Algemeen wordt verwacht, dat het kabinet heden af zal treden, doch dit zal zuiver pro tocolair zijn, niemand verwacht, dat Barrio het ontslag van Azana zal aanvaarden. Toch is 't mogelijk, dat Azana van de gelegenheid gebruik zal maken eenige wijzigingen in zijn kabinet aan te brengen. Het beroep van Zamora op het gerecht voor de constitutioneele garanties zal vermoedelijk niet ontvankelijk worden verklaard. De rechterzijde vreest, dat de meerderheid van de „compromisario" communist of socialist zal zijn en sommigen gaan zelfs zoo ver te veronderstellen, dat de nieuwe president een socialist zal zijn. Als nieuwe president worden de namen ge noemd van Sanchez Roman, nationaal-republi- kein, Martinez Barrio, republikeinsche unie, en Besteiro, gematigd socialist. H VERWACHTING: zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. Hoogste barometerstand: 766,6 te Black- EE 5: sod. Laagste barometerstand: 740,1 te Jan- -J mayen. Zon op van. 5.20 onder nan. 6.45. ÊE Licht op nan. 7.15. Maan op n.m. 9.04 onder van. 5.15. EEE H Laatste kwartier 14 April. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllTlllHIIIHillli ATLANTA (Georgië) 7 April (Reuter) Tot nu toe werden uit de puinhoopen de lijken van 454 slachtoffers der tornado's geborgen, terwijl 1800 personen ernstig werden gewond. De door de tornado geteisterde streken worden thans door overstroomingen be dreigd, daar de rivieren in de staten Georgië en Zuid-Carolina op verschillende plaatsen buiten haar beddingen zijn getreden. Er zij» reeds meer dan 5000 personen dakloos. TOKIO, 8 April (A. N. P.) (Oost-Azië- dienst van het Duitsche Nieuwsbureau) Woensdag is te Tokio onder voorzitter schap van den minister van oorlog een „commandeursconferentie" begonnen. Aanwezig zijn alle divisie-commandanten, o.m. die uit Korea, Formosa, Nocrd-China en van het Kwantoengleger, voorts de plaatsver vangend chef van den generalen staf en de vice-minister van oorlog met hun sous-chefs Doel der conferentie is maatregelen te beramen, welke het door de recente ge beurtenissen geschokte vertrouwen van de bevolking in het leger moeten herstellen. De commandanten zullen opdracht krijgen de orde en discipline in het leger te herstel len, eventueel door het treffen van zeer scher pe maatregelen. De minister van oorlog, Teraoetsji. en de vice-minister Oemetsoe, zijn felle bestrijders van politieke activiteit van jeugdige officieren zooals men deze den laatsten tijd heeft waar genomen. Zij zijn van meening. dat de poli tieke activiteit van officieren, de uitgave van gedrukte stukken of verklaringen zonder toe stemming in strijd zijn met de discipline en derhalve een overtreding van het keizerlijk bevel. WARSCHAU, 7 April. In beginsel is overeen stemming bereikt in de kwestie van de beta ling van het Duitsche spoorwegverkeer door denPoolschen corridor. Het ligt in de bedoe ling, dat met ingang van 25 Maart de loopen- de Duitsche schulden maandelijks worden ver effend in baar geld. De technische kwestie zal nader worden be studeerd door een speciale Duitsch-Poolsche commissie, die. te Warschau zal bijeenkomen. Een andere gemengde commissie zal worden belast met de regeling van de betaling der achterstallige schulden. Het voorloopige ac- coord is van kracht tot einde 1936. DJIBOETI, 8 April. (Reuter-A.N.P.). Ter wijl de Negus bevel heeft gegeven tot mobi lisatie van zijn laatste strijdreserve, in een uiterste poging de verovering van zijn land tegen te houden, rukken de zegevierende Italiaansche troepen in snel tempo Zuid waarts op zonder tegenstand te ontmoeten van den kant der overblijfselen van het kei zerlijke leger. Berichten uit Erythreesche bron melden, dat de Italiaansche colonnes, die den keizerlijken weg vólgen, op niet grooteren afstand dan 125 K.M. zijn verwijderd van Dessie, op de verove ring van welke stad stellig wordt gerekend aangezien, naar men meent te weten, alle Abes- sinische troepen deze streek schijnen te hebben verlaten. De Abessinische kroonprins zou zich met de troepen uit de streek van Dessie in Noor delijke richting begeven, zijn vader tege moet, ten einde hem in staat te stellen te trachten opnieuw een verdedigingsleger te vormen met versche troepen en met de overblijfselen van het verslagen leger. Een andere Italiaansche colonne zou opmar- cheeren naar Magdala. Bij hun opmarsch ma ken de Italianen een vrij belangrijken oorlogs buit. Zoo hebben zij, zooals reeds gemeld werd, het draadlooze zendstation van den keizer buit gemaakt, dat dezen in staat stelde, niet alleen met Addis Abeba in verbinding te blijven, maar ook de bewegingen der Abessinische troepen in de verschillende sectoren te coördineeren. Het gemis van deze installatie zal de berichten uit Abessinische bron nog schaarscher maken voor zoover het het Noordelijk front betreft. De Italiaansche troepenafdeelingen, die 't Tsanameer bereikt hebben, begeven zich thans in Zuid-Oostelijke richting, naar De bra Tabor. Men gelooft, dat hun doel is de verbinding tot stand te brengen met de troe pen, die naar Magdala en Dessie onderweg zijn. Van het front van Ogaden wordt gemeld, dat daar zware regens vallen, die waar schijnlijk het offensief van Graziani zullen vertragen. Intusschen bombardeeren de Ita liaansche luchtstrijdkrachten de versterkte stellingen van ras Nasiboe. Te Addis Abeba is een schrijven ontvangen van het Ethiopische Roode Kruis, afkomstig van dr. Maximilian Belau, een van de twee Pool- sche dokters, die bij het Abessinische Roode Kruis in dienst zijn, en die bij Amba Aradam gevangen genomen werden in Februari ji. In dit schrijven deelt Belau mede, dat hij en zijn metgezel Medynsk onder bedreiging met den dood gedwongen zijn valsche documenten te onderteekenen. Toen wij gevangen genomen werden, te zamen met 35 gewonden der ambu lance, aldus schrijft dr., Belau, brachten de Italianen ons naar het hoofdkwartier der divisie. Zij mishandelden mij, deden mij gedurende vijf minuten op den grond knielen en ketenden mij op Abessinische wijze. Naast Medynsk werd ik tegen een muur geplaatst en met den dood be dreigd. Later werden wij naar Makalle ge bracht, waar wij vier en twintig uur zonder voedsel gelaten werden. Men gaf ons wel een onderdak, maar twee maal in een nacht haalde men ons naar buiten en zeide men ons, dat wij gefusilleerd gingen worden. Te Massoea gooide men ons in de gevangenis der misdadigers. Wij werden gedwongen een valsch document te on- derteekenen met betrekking tot het bombarde ment van Dessie. Volgens nog niet bevestigde geruchten zou de overwinning van de Italianen aan het Noor delijk front voor een groot deel te danken zijn aan een nieuw soort strijdgas, dat zelfs door de modernste maskers heendringt. Naar men zegt worden de getroffenen eerst blind, het hoofd zwelt op en na een verschrik- kelijken doodstrijd van twintig minuten ster ven zij. Legerbericht nr. 179 luidt als volgt: „Langs den weg naar Dessie is de Galla-be- volking in opstand gekomen tegen de Choa's. Zij brengen zware verliezen toe aan het vluch tende leger van den Negus. In de gebieden Gondar, Semien en Wolkait bieden vele stam hoofden hun onderwerping aan. In alle be zette gebieden worden weer de normale mark ten gehouden." De voorzitter van den Bond van Nationaal- Socialistische Onderwijzers, Gouwleider Fritz Wachtler, heeft aan het leerarencorps de vol gende circulaire toegezonden: Leden van den Nationaal-Socialistischen On derwijzersbond! Van 1 tot 20 April onderneemt de Hitler- Jeugd een grootsche propaganda-actie ten einde alle jongens en meisjes (van 10 tot 14 jaar) te doen toetreden tot de organisatie van het Duitsch Jongvolk en van de Duitsche Jonge Meisjes. Het ligt in de bedoeling om iederen jongen en meisje in te lijven. Ik weet dat alle onderwijzers en onderwijzeressen in staat en bereid zijn om zich totaal voor dat doel beschikbaar te stellen, opdat het doel in enkele weken bereikt wordt. De opvoeder moet er trotsch op gaan dat ge heel zijn klas tot de Hitler-Jeugd behoort. Huis gezin. school en jeugdorganisatie moeten bij de opvoeding de drie groote factoren vormen, waardoor de Duitsche Jeugd tot een sterk ge slacht zal opgroeien. Ik verwacht dan ook dat iedere onderwijzer en onderwijzeres zich in dezen geest zal geven om de jeugd bij de H.-J. in te lijven. In vooraanstaande kringen van Katholieken en Protestanten is men in hooge mate veront rust door deze officieele circulaire, waarin open lijk wordt verklaard dat alleen huisgezin, school en jeugdorganisatie invloed mogen uit oefenen bij de opvoeding. De Kerk is dus uitgeschakeld. De onver vreemdbare rechten van de Kerk op de ziel van het kind worden miskend. De jeugd moet op gevoed worden tot een gezond geslacht. Aan de godsdienstige opvoeding, die het voor naamste is, aan de geestelijke belangen wordt geen aandacht geschonken. Dr. Tuegel, de protestantsche Landsbisschop van Hamburg, mocht er wel op wijzen, dat de Kerk het recht en den plicht heeft mede te werken aan de opvoeding; en deze plicht klemt nog te meer nu in de kringen der Duitsche Jeugdleiders het modern heidendom hoogtij viert. Vandaag zijn de besprekingen tusschen Praag, Belgrado en Boekarest ter vaststelling van de houding tegenover de invoering van den dienst plicht in Oostenrijk hervat. In politieke krin gen alhier is men van meening, dat de Kleine Entente, voornamelijk op aandrang van Joego slavië, de kwestie voor den Volkenbond wil brengen. Telefoon No. 11491 Een „commandeursconferentie" in Japan tot herstel van het in het leger geschokte ver trouwen der bevolking. De val van Dessie spoedig verwacht; opmarsch der Italianen naar Debra Tabor, Magdala en Dessie. Het aftreden van den Spaanschen president Zamora. De tekst van het verdrag van Rusland met Bui ten-Mongolië gepubliceerd. Scherpe aanmerkingen door Eden in een korte zitting der Commissie van Dertien. De aanslag op de Mexico-expres. Moordaanslag in Den Haag. Adviescommissie inzake wettelijke regeling van het ziekenfondswezen geïnstalleerd. Beide verdachten inzake de knoeierijen bq de O. IL I. M. tot voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete veroordeeld. Bekentenis van een straatroover, die in Haar lem, Den Haag en Utrecht opereerde. De verdachten van de relletjes te Haarlem rond de film „Heldenkermis" vrijgesproken. Met de radiodistributie Hebt U kosten noch gezeur. Mocht iets niet in orde wezen. Dan komt gratis een monteur. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 MEXICO-CITY, 8 April. (Reuter) De aan slag op den trein bij Paso del Macho wordt algemeen toegeschreven aan Cardenisti- sche elementen. De minister van oorlog heeft van den presi dent van de republiek opdracht ontvangen troe pen te zenden, teneinde de veiligheid op de spoorwegen te handhaven. Alle ministeries hebben opdracht ontvangen naar de schuldigen te zoeken. De conducteur van den trein is te Mexico- City aangekomen. Hij verklaarde, dat 8 dooden zqn geborgen, terwijl 18 personen gewend zou den zijn. Twee personen zijn gearresteerd, verdacht den aanslag te hebben gepleegd. PRAAG, 7 April. De Prager Presse meldt uit Sofia, dat in Bulgarije een levendige belangstelling bestaat voor de invoering van den algemeenen dienstplicht in Oosten rijk. Bulgarije bevindt zich, wat de militaire clau sules der vredesverdragen betreft, in een gelijke positie als Oostenrijk, daar het slechts een mili tie kreeg toegewezen van in totaal a3000 man. De Bulgaarsche bladen publiceeren voorloopig uitvoerige telegrammen over den stap der Oos- tenrijksche regeering, doch de opschriften, zoo als b.v. „Oostenrijk maakt een einde aan zijn vernederenden toestand" etc. schijnen aan te geven, dat Bulgarije met Oostenrijk sym pathiseert. Hoewel reeds in begin October 1935 en ook een maand geleden te Sofia geruchten de ronde deden, dat Bulgarije op voorbeeld van Duitschland de militaire clausules van het vre desverdrag van Neuilly zou opzeggen, gelooft men in diplomatieke kringen te Sofia niet, dat de stap der Oostenrijksche regeering aanmoedi gend effect zal hebben op Bulgarije, ofschoon zich in de verklaring, waarmede het kabinet Kjosejvanof zich introduceerde, een passage be vindt, waarin gesproken wordt over de nood zakelijkheid van een vergrooting van het leger. Hoofdzakelijk wijst men op den iechten staat der financiën, die Bulgarije niet toestaat bewa peningsuitbreiding op groote schaal uit te voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1