Laatste Nieuws tevens- mdddett Het veilingvraagstuk te Beverwijk 1 MARIA-STICHTING De besprekingen te Genève OSSCHE STRAFZAKEN DE STRIJD IN OGADEN ONTBRAND DE MADARIAGA NIET NAAR ROME aj ^pr DONDERDAG 9 APRIL 1936 IS CENTRALISATIE MOGELIJK? Studie-commissie gevraagd, die een nieuw plan zal ontwerpen van het veilingwezen van Groot-Beverwijk T uinder sorganisaties spreken zich uit :;1 SLUIT OOK GIJ EEN ABONNEMENT UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER HALFWEG HILLEGOM SPAARNWOUDE VELSEN Wegverharding bij Ilpendam aanbesteed Ü.V. Ra«l€.Kaiser vierkante fascI/wCt OPLICHTER VOOR DE HAARLEMSCHE RECHTBANK Hij kocht winkelwaren, doch betaalde niet! De zitting der Commissie van Dertien duurt waarschijnlijk tot na Paschen voort De brandstichting te Megen; verdachte simuleert Inbraak 'bij een slager Hevige gevechten, waarbij enorme verliezen aan beide zijden, uit Addis Abeba gemeld Paleiszaak in hooger beroep IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Voortgezet getuigenverhoor De makelaars-courtage RIJKSVISCHAFSLAG De besprekingen der generale staven Eenige Hoogerhuis-leden wenschen dat ook Nederland er aan deelneemt Eden dringt aan op onmiddellijke staking der vijandelijkheden STAAT VAN BESOMMINGEN QQri BIEDING EM 64 60 Woensdagavond werd in de veüingzaal van Kennemerland een gecombineerde vergadering gehouden van de afdeelingen Beverwijk van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, den Ned. Tuindersbond en den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond ter bespreking van het plan vcor de stichting van een nieuw veilinggebouw door de particuliere veilingen. De vergadering werd bijgewoond door vele raadsleden en door de besturen der koopliedenorganisaties. Na een inleidend woord van den voorzit ter. den heer Th. Aardenburg, gaf de secre taris van den L. T. B.f de heer R. Poelman, een breedvoerige uiteenzetting, waarbij hij er op wees, dat dit vraagstuk voor de tuinders van groot belang is. De tuindersorganisaties, wier oordeel men niet gevraagd heeft, willen hierbij gaarne een woord meespreken, evenals zij dat bij zoovele belangen van den tuinbouw doen. Dit is de eerste maal dat de L. T. B. gecombineerd ver gadert. waarvoor de geestelijke overheid in dit speciale geval toestemming heeft verleend. Volgens spr. is het plan voor de stichting van dit gebouw veel te haastig voorbereid. De voorzitter van den raad heeft dat trouwens erkend. Er zitten gevaarlijke kaftten aan, zooals b.v. het in erfpacht geven van een gedeelte wacht- terrein, waarmede echter practisch het geheele terrein wordt prijsgegeven. De modemiseering van de straatveiling be- teekent voor de tuinders ontegenzeggelijk een voordeel, maar aan den anderen kant zal het veilen op den wagen voor hen, die dat niet gewend zijn, weer moeilijkheden opleveren. Er is beweerd, dat het verkeersvraagstuk is opgelost. Een deskundige heeft echter ver klaard dat het niet op te lossen is. Spr. wees dan naar andere steden, zooals Utrecht en Den Bosch, waar de nieuwe vei lingsgebouwen gesticht werden aan den rand der stad. Is he nu mogelijk, dat er in groot-Beverwijk één veiling kan komen. Spr. geloofde dit in derdaad, maar dan moet 'n beroep worden ge daan op de hoogere instanties en ook op de betrokken veilingen. De zaak zal in een rus tige sfeer moeten worden bekeken en niet in de oorlogsstemming van thans. Als voorbeeld voor de mogelijkheid van centralisatie van veilingen noemde spr. Ter Aar, waar allerlei moeilijkheden overwonnen moesten worden. Maar het gelukte. Spr. herinnerde hierna aan de mislukte po gingen om in Beverwijk tot centralisatie te ko men. Wanneer men dit vraagstuk thans we derom ter ftand zou willen nemen, is daarbij de medewerking noodig van regeering, provin cie, groot-Beverwijk en omliggende gemeen ten. Er zou een studie-commissie moeten ko men die het geheele veilingvraagstuk van alle kanten nauwkeurig zal bekijken. Dit zou in het belang zijn der tuinders en daarom hoopte spr., dat men thans van woorden tot daden zal komen. Na deze uiteenzetting werd door enkele le den het plan der particuliere veilingen ver dedigd. De voorzitter wees er op, dat ook de besturen het plan toejuichen. Het gaat hier echter om de plaats en om andere vraagstukken, welke door alle belangstellenden moeten worden on derzocht, om te zien, of er iets beters voor in de plaats gesteld kan worden. Door een der leden verd het voordeel van een centrale veiling zeer plausibel geacht, in verband met het ontbreken van concurrentie, waarop de heer Poelman antwoordde, dat een centrale veiling vele voordeelen biedt. De han del komt op een plaats tezamen en er kan eco nomischer worden gewerkt, waardoor een la ger veilingpercentage mogelijk wordt. Ten slotte concentreeren de particuliere veilingen ook. omdat zij het zoo niet langer vol kunnen houden. De heer W. van Dok constateerde, dat de toestand op veilinggebied in Beverwijk niet goed is. Wanneer er dus iets nieuws komt is het zaak voorzichtig te zijn, komt het cm' - havige plan tot stand, dan is wellicht voor langen tijd de kans verkeken om hier iets goeds te krijgen. De kwestie der centrale veiling is niet nieuw. Anderhalf jaar geleden waren alle instanties en ook de particuliere veilingen 'net er >ver eens, dat hier een centrale veiling moest ko men. Diezelfde veilingen vragen nu om con cessie voor een nieuw gebouw. Maar hiermede hangen groote vraagstukken ten nauwste sa men. In de eerste plaats het verkeer. De tun nelplannen voor het Noordzeekanaal zullen misschien tot gevolg hebben dat de spoorweg wordt omgelegd en dat in verband daarmede het station verplaatst wordt. Voorts eischt de noodtoestand der tuinders, dat er iets beters gevonden wordt. Wellicht ligt dit in een centrale veiling. Ook de fusie staat voor de deur. In Wijk aan Duin wonen de meeste tuinders, die toch straks, in groot-Ee- •vn veertiendaags verschijnend propagandablad DER RX STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG verwijk wel een woordje mee zullen willen spreken. Alles pleit er voor de zaak aan te houden, teneinde haar volledig te kunnen bestudeeren. De belangen der particuliere veilingen mo gen daarvan echter geen schade ondervinden. Het gaat immers niet tegen hen. Spr. wilde dan ook een beroep doen op de particuliere vei lingen en hen den belangeloozen raad geven met de Vereenigde Veilingen tot overeenstem ming te komen voor 'n tijdelijk gebruik van 't gebouw der Vrije Veiling, dat geheel is inge richt en waar over de klok kan worden ge veild, gedurende den tijd, dat de zaak bestu deerd wordt. Het belang van dezen belangrijken tuinbouwdienst is dat toch wel waard. Laat men de zaak uit de belangensfeer halen waar in ze geraakt was en haar uitsluitend bekijken uit een oogpunt van algemeen belang. Na breedvoerige discussie werd tenslotte met 58 tegen 28 stemmen besloten om een adres aan den raad te zenden, waarin de organisaties als hun meening te kennen geven, dat de plaats van een te stichten veilinggebouw nauw keurig dient overwogen te worden, zonder over haasting. Mede in het belang der tuinders, doen zij hiertoe een beroep, op den Raad van Beverwijk, de Vereenigde Veilingen, de heeren D. Kluft en Tervoort en Gebr. Duyn, alsmede op de beheerders der Beverwijksche Export veiling. In verband met het bovenstaande verzoeken zij den raad een studiecommissie in het leven te roepen, welke een nieuw plan ontwerpt voor het veilingwezen van groot-Beverwijk, dat een oplossing zal bieden voor de toekomst. Zij dringen er daarom op aan de beslissing over de betrokken raadsvoordracht aan te hou den. Vergadering Hoofdingelanden. Woensdag werd ten Polderhuize te Hoofddorp een verga dering gehouden van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder. De geloofsbrieven van de heeren N. T. Geert- zema, Jb. Claij en O. de Kok, die tot Hoofd ingeland werden herkozen en van den heer H. v. d. Berg te Heemstede, die als zoodanig werd gekozen in de plaats van wijlen den heer Droog, werden in orde bevonden, zoodat tot hun toe lating werd besloten. Aan de orde kwam een aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken in zake een herziening van de salarissen van sommige polderbeambten, die in verhouding tot de bezoldiging van andere functionarissen te laag worden geacht. Na eenige discussie werd besloten omtrent de motieven waarop de mee ning van de Regeering is gebaseerd, een onder zoek in te stellen en deze zaak verder aan te houden. Jubileum. In het begin van deze week was het 25 jaren geleden dat de heef W. J. van Gulpen, wonende aan den Hoofdweg te Hoofd dorp en Heemraad van den Haarlemmermeer polder, tot bestuurslid van dezen polder werd benoemd. Bij deze gelegenheid werd hem namens het Polderbestuur dank gebracht voor de vele goede diensten in het belang van dezen polder be wezen en een bloemstuk aangeboden. Een zeldzaam jubileum Vandaag herdenkt de heer C. H. Kranstauber den dag, waarop hij gedurende 50 jaar onafgebroken deel heeft uit gemaakt van het bestuur van den Spiering- homerbinnenpolder. Op 9 April 1886 werd de heer Kranstauber verkozen als hoofdingeland van genoemden polder, welke functie hij bekleedde tot 1927, In dat jaar volgde de benoeming van den jubila ris tot poldermeester, in welke laatste kwali teit de heer Kranstauber op een leeftijd van bijna 80 jaar op den dag van zijn 50-jarig ju bileum zal aftreden als bestuurslid van den Polder. Hij is n.l. in verband met zijn hoogen leeftijd als zoodanig niet herkiesbaar. Met hem verdwijnt uit den kring der Waterschapsbestu ren in dit gewest weder een van die zeldzame figuren, die gedurende bijkans een menschen- leeftijd in hun omgeving op waterschapsge- bied een leidende plaats hebben ingenomen. Weldra echter zullen zij door de gewijzigde voorschriften in zake de leeftijdsgrens van bestuursleden van waterschappen tot het ver leden behooren. De heer Kranstauber geniet nog een goede gezondheid, terwijl in dit verband nog als een bijzonderheid kan worden gemeld, da de jubi laris in zijn 50-jarige bestuursloopbaan in het geheel slechts drie vergaderingen heeft gemist. Het is dan ook geen wonder, dat de heer Kranstauber op dezen voor hem zeer bijzon- deren dag zal worden gehuldigd, welke huldi ging zal plaats hebben in café Cornei'ssen te Halfweg hedenmiddag tusschen een en twee uur. H. B. G. Dinsdagavond hield de afdeeling Hillegom van het H. B. G. een ledenvergade ring in Hotel Flora. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, vertrouwt, dat de verbintenis met den voor- maligen K. Kw. Bond een prettige samenwer king zal geven en dat het de rijkste vruchten moge dragen voor het vak. Hierna komt aan de orde: Bestuursverkiezing. Het bestuur stelt voor tot uitbreiding met twee leden uit den voormaligen Kleinkweekersbond over te gaan. Over dit onderwerp wordt breedvoerig van gedachten gewisseld. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten, dat het huidige bestuur van het H. B. G. zal aanblijven en dat als nieuwe leden zullen worden toegevoegd de heeren E. Gar- dol en P. Koop. De bepaling wordt gemaakt, dat wanneer een bestuurslid bedankt, de vacature niet meer zal worden aangevuld, totdat het bestuur we der uit vijf leden bestaat. Ingekomen is een dankschrijven van de Huis- broei- en Huisvlijttentoonstelling der St. Joseph- gezellen voor den beschikbaar gestelden prijs. Inzake de inning der contributie werdt de regeling aan het Bestuur overgelaten. Vluchtheuvel weggewerkt Dinsdag is voor de zooveelste maal de vluchtheuvel der Tram aan de Van Tetsstraat in het gedrang geko men; de lichtpaaltjes werden vernield. De tram ondervond met de opruiming eenige vertraging. Emma bloempjesdag Woensdag 15 April zal alhier de jaarlijksche bloempjesdag ten bate der eigen T. B. C.-vereeniging met verloting worden gehoden. Daartoe zal het bestuur Dins dagavond te *7.30 in Huize St. Joseph met de collectrices vergaderden als voorbereiding voor den aanval op de beurzen der burgerij. Als we bedenken, dat de vereeniging het geld bitter noodig heeft, zal men mede ter eere van de nagedachtenis van mevrouw Payens dit maal de collecte extra gedenken. Uitvoering Maandag, 2den Paaschdag, geeft de RK. Gem. Tooneelvereeniging ,,St. Jacobus" haar laatste uitvoering in het Ver- eenigingsgebouw te Spaarnwoude, des avonds te half acht. Opgevoerd wordt het prachtig tooneelspel „Zondsopgang" in drie bedrijven, geschreven door Joh. van Eekelen. Het muzikale gedeelte is in handen van de Haarlemsche Jazzband van den heer G. Els neurs. Het gezellig samenzijn staat onder leiding van den heer Nic. Semmers. Kookcursussen door het Gasbedrijf. Boven genoemde cursussen zullen worden gegeven in verschillende deelen der gemeente Velsen. Voor de afdeelingen Driehuis en IJmuiden- Oost zullen zij onder leiding staan van den chef-kok Lieshout en gegeven worden Donder dag 23 April, 30 April, 7 Mei, 14 Mei en 28 Mei, telkens 's middags 2.30 uur en 's avonds 8 uur, in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg hoek Willembeeksweg te IJmuiden-Oost. Donderdagmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aan besteed: het aanbrengen van een gewalste fun deering en een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig materiaal voor de rij - baan in de aarden baan van eengedeelte van den provincialen weg; het Schouw-Pürmerend ten westen van Ilpendam; het verbreeden van de bestaande verharding in het gedeelte tus schen de tramkruising ten noorden van Ilpen dam en het viaduct in de spoorbaan onder Purmerend, benevens het onder profiel brengen Nieuwe beschuitjes van Paul C. Kaiser. Vier kant! Een leuke afwisseling.en I fKi erg makkelijk voor 't maken van een hartig hapje. 9 voor 6 cent. Met Paula- bon! van de deklaag op dit wegvak, met bijkomende werken, in de gemeente Ilpendam.. Laagste inschrijfster was de N.V. Asphalt- en Wegenbouwbedrijf „Neuchatel'' te Amster dam voor f 29.140. N.V. PAUl C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM Een 42-jarigen bloemenhandelaar uit Wijk a Zee en Duin, verdacht van oplichting, werd in de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij einde Januari en begin Februari j.l. verschil lende personen in Beverwijk, Wijk aan Zee enz. heeft opgelicht door goederen en le vensmiddelen te koopen en niet te betalen, doch dien koopers wijs te maken, dat de be taling wel in orde zou komen, want hij had een .tegoed van f 340.op de Beverwijksche Spaarnebank. Hij toonde van dit tegoed zoo genaamd een gezegeld stuk en zeide daarbij dat hij niet aan het bedrag van f 340wilde komen omdat hij het geld noodig had om zijn bloemenhandel te drijven. Zoo heeft hij een Beverwijkschen slager voor totaal f 6.23 aan vleeschwaren opgelicht, een winkelier voor een keukeninrichting ter waarde van f 35.en later nog eens voor f 5.60, een electricien voor lampen en ornamenten ter waarde van f 31.40, een kolenhandelaar voor kolen ter waarde van f 4.65, een loodgieter voor een gasstel ter waarde van f 5.50, een schoen winkelier voor schoenen ter waarde van f 10.50. Verd., die in de laatste jaren tot diverse hoo- ge straffen wegens verduisteringen en diefstal len is veroordeeld, hield telkens de handelaren voor den gek met zijn verhaal over geld op de Spaarnebank en 't gezegelde stuk, dat hij liet zien. Noch het geld noch het gezegelde stuk was echter van hem! Zelf bezat hij geen cent Verd. kocht lederen keer zeer beste spullen „Dat kon U gemakkelijk doen," aldus de presi dent, „U betaalde toch niet!" Verd. nam- ter terechtzitting een onverschil lige houding aan en gaf het ten laste gelegde toe. Hij beweerde echter niet gezegd te hebben, dat het banktegoed van f 340.van hem was. (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) GENÈVE, 9 April. (Reuter) Flandin heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met den Turkschen ambassadeur te Parijs, terwijl Eden den Abessinischen gedelegeerde bij den Volken bond, Wolde Mariam, heeft ontvangen. Aangezien hedenmorgen geen officieele zit ting heeft plaats, gehad, hebben de delegaties het Fransche vredesplan meer van nabij bestu deerd. Het begint meer en meer waarschijnlijk te worden, dat de zitting, die zich met het Abessi- nische conflict zal hebben bezig te houden, tot na Paschen zal voortduren. Sommige delegaties, o.a. de Engelsche, zijn vastbesloten niet uiteen te gaan, alvorens de regeling van het conflict in een meer beslissend stadium is getreden. ROME, 9 April. (Havas) Niets laat voorzien, dat Italië voor 14 April zal aannemen een einde te maken aan de militaire operaties in Oost- Afrika, zooals de Commissie-van-Dertien heeft verzocht. De activiteit der Commissie-van- Dertien wordt hier met verbittering en veront waardiging beoordeeld. De Messagero schrijft, dat Eden de Italiaan- sche overwinning zou willen kleineeren: „Het is een ellendige onderneming". De Popoio di Roma bevestigt, dat Badoglio niet zal ophuden. Er zijn chirurgische peraties, welke niet voor de helft kunnen worden gedaan op gevaar af van een infectie. De gisteren door Mussolini afgelegde verkla ringen worden beschouwd als een antwoord-bij- voorbaat aan de Commissie-van-Dertien. Overigens blijft men algemeen zeer sceptisch gestemd over de mogelijkheid van nieuwe sanc ties. Men gelooft niet, dat Engeland op dit ge bied zal worden gevolgd. Overigens kan men als zeker aannemen, dat, indien tot nieuwe sancties mocht worden besloten, Italië met politieke tegen-maatregelen zou antwoorden. Hij had slechts in het algemeen van bank relaties en een banktegoed gesproken, zonder dat dit op hem zelf sloeg! Het tegoed op de bank behoorde toe aan een 26-jarigen koopman te Amsterdam, die sa men handelde met verd. De koopman heeft verd. f 60.gezonden voor emballage-kisten. Verd. zou den koopman n.l. bloemen zenden. Dit is inderdaad geschied, doch verd. betaalde de daarvoor gebruikte emballage niet. De f 60.besteedde hij voor zichzelf Verd. had voorts een contract afgesloten met den koopman voor levering van bloemen, terwijl hij wist dat het een riskante onderneming was. De opdrachten tot levering werden ten slotte stopgezet omdat de daarbij betrokken bank weigerde met verd. handel te drijve.,. De koopman was inmiddels naar Londen ge reisd en had zijn rijwiel uitgeleend aan ver dachte, die het rijwiel, omdat hij geld noodig had, heeft beleend voor f 10.terwijl hjj deed voorkomen alsof het zijn eigen rijwiel was Voorts had de koopman f 70.geleend aan verd. voor verhuiskosten. Het geld is nooit te rugbetaald. Verd. bekende dit. Hij beweerde dat hij de winkelwaren heeft gekocht met de bedoeling ze te betalen. De President wees erop, dat verd. dit op zicht wel een zeer misplaatst optimisme heeft gehad, want geld bezat verd. niet. De Officier van Justitie achtte de flesschen trekkerij en oplichting bewezen. Spr. zeide, dat hij nog wel twee keer zooveel winkeliers had kunnen dagvaarden, bij wie verd. goederen ge kocht heeft zonder te betalen. Verd. maakte hiervan een gewoonte. Aanmaningen tot beta ling hielpen niet. Een psychiatrisch rapport acht verd. toe rekenbaar. Veel medelijden behoeft men met verd.'s geldgebrek niet te hebben, want als verd geld had, besteedde hij dit aan drank. Sp' eischte voor alle feiten te zamen een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. W. Briët pleitte vrijspraak op juridische gronden. Uitspraak 23 April a.s. De Bosschen Rechtbank behandelde heden in eerste instantie nog enkele uitgestelde Ossche strafzaken. Opnieuw moest terecht staan de 51-jarige hotelhouder uit Veghél J. F., wegens uitlok king van brandstichting in zijn bakkerij met schuur te Megen, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Juni 1933, waarbij levensgevaar te duchten was voor G. van den Broek en J. van de Rijt, die zich in dat gebouw bevon den, en gemeen gevaar voor de in de nabij heid staande gebouwen ontstond. Aan den wachtmeester der marechaussee Chr. de Gier had verdachte alles bekend, maar bij de behandeling der zaak vor de rechtbank op 24 October j.l. herriep hij deze bekentenis, die door de marechaussee, welke hem mishandeld zou hebben, was afgedwongen. Op de terechtzitting, waar verdachte zich eigenaardig gedroeg, eischte het O. M. tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Bij vonnis van 7 November 1935 stel de de rechtbank de stukken weer in handen van den rechter-commissaris om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van verdach te. Dit onderzoek geschiedde door de psychia ters dr. J. Casparie te Den Bosch en G. E. B. J. Janssens te Vught, die verdachte toereken baar verklaarden. Thans werd de behandeling door de rechtbank hervat. Als verdediger voor verdachte B. was nu aan wezig mr. Hekking uit Eindhoven, wiens bij stand de vorige maal door verdachte geweigerd was. Verdachte weigerde ook nu, zich door den toegevoegden verdediger te laten bijstaan. De getuige-deskundige, dr. J. G. Janssens verklaarde, dat verdachte geen oogenblik mee gewerkt had aan het psychiatrisch onderzoek. Hij heeft zich zonderling gedragen en het was duidelijk, dat hij simuleerde. Eigenaardig was zijn zgn. geheugenverlies, want hij versprek zich bij spontane uitingen. Met de brutaalste leugens trok hij de vroeger afgelegde verklarin gen weer in. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat hij niet toerekeningsvatbaar is. De. officier van Justitie mr. Dubois, eischte negen jaar gevangenisstraf Wederom zijn gedagvaard de 22-jarige ar beider H. A. R. en de 25-jarige metselaar J. A. van B. uit Oss, aan wie ten laste was gelegd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Februaril934 te Oss hadden ingebroken bij den slager K. J. Janssen en vleeschwaren hadden gestolen. Wegens onvolledigheid van het vooronderzoek werd bij de behandeling op 21 October j.l. deze zaak voor nader onderzoek uitgesteld. De Officier van Justitie mr. Dubois, deelde in zijn requisitoir mede, dat de verdachten van B. en R. van meening waren, dat de diefstal geoorloofd was, omdat het vleesch toch verze kerd was. Beide verdachten komen maar een maal voor in het register van de Ossche straf zaken. Wegens diefstal, meermalen gepleegd, eischte spr. tegen R. drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen van B. wegens heling een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. Uitspraak over veertien dagen. Uit Addis Abeba bericht Reuter, dat sedert vijf dagen zeer hevige gevechten plaats heb ben te Birkos naby Gabredarre, ten Noorden van G'crakei aan de rivier Tuy Fafan aan het Zuidelijk front. Geweldige verliezen zouden aan beide zijden te betreuren zijn. De gevechten zouden nog on beslist zijn. Gisteren werden Sassabanch en Dagaboer ge bombardeerd en vanuit de lucht met mitrail leurs beschoten, de militaire verliezen zouden gering zijn. Het Amsterdamsche gerechtshof zette het ge tuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den ex-directeur M. en den oud-commissaris PI. van het Paleis voor Volksvlijt, die ervan worden ver dacht ernstige fraudes te hebben gepleegd met obligaties, waardoor de N.V. voor ongeveer f120.000 is benadeeld. De belangstelling is evenals Dinsdag, weer zeer groot. De publieke tribune is geheel bezet en ook in de zaal hebben eenige belangstellenden een plaats gevonden en van de zijde van de balie ontbreekt het evenmin aan interesse. Als eerste getuige wordt de makelaar Veger steen gehoord. Hij had aanvankelijk de onder handelingen gevoerd over den verkoop van het Paleisterrein. Zijn bemoeiing leidde echter niet tot een gunstig resultaat. Toen de verkoop had plaats gehad via een anderten makelaar, had V. een briefje geschreven aan de directie, waarin hij om een zekere courtage vroeg, omdat hij in dertijd zijn hulp had verleend. Eenige maanden later had getuige f 11.000 van den ex-commis saris PI. geleend. Pres.: „Werd dat als courtage gegeven of be trof het eenvoudig een leening? Getuige: Het was uitsluitend eten persoonlijke ieening. Pres.: En een jaar later kreeg u, nog voor er een cent was afbetaald, een verzoek om op het kantoor van het Paleis te komen met een qui- tantie, waarop stond, dat u f 11.000 van het Paleis voor courtage had ontvangen. Getuige: Ja, en daarmee was mijn schuld af betaald, zij werd verrekend als courtage. Pres.: Dacht u toen u PI. om geld vroeg, dat hij zoo rijk was? Hebt u niet begrepen, dat die f 11.000 uit de kas van het Paleis kwamten. Getuige: Eerst niet, later wel. Pres.: Vindt u het vremd, dat een makelaar, die er alleen maar tusschen gezeten heeft, doch gefen resultaat heeft geboekt, courtage krijgt? Getuige: Ik had heel wat werk voor het Paleis gedaan. Pres.t. Ik begrijp niet, dat u eerst ging lee- nén, terwijl u -- volgens uw verklaring dat zelfde bedrag voor courtage te vorderen had. De volgende getuige, de makelaar Alta, die den verkoop inderdaad tot stand bracht, ver klaart, dat hij als courtage slechts7200 heeft gekregen. Zijn collega Vegersteen had volgens hem slechts recht op een kleine vergoeding gehad en zeker niet op ƒ11.000. Pres.: De man door wien de koop niet tot stand kwam, kreeg elf mille en de makelaar, die het terrein verkocht slechts ƒ7200. Makelaar J. Brouwer, die als deskundige wordt gehoord, is van meening, dat makelaar V. zeker geen recht had op 11.000, hij had een ver goeding voor zijn moeite van hoogstens 1500 moéten hebben. Mr. Muller Massis vraagt deskundige of het niet gebruikelijk is, dat de makelaar, die zooals V. er later is „uitgedrukt", recht heeft op de volle provisie, niet voor het werk, dat hij heeft gedaan, maar als vergoeding voor de „teleurstelling", dat hij de opdracht tenslotte niet heeft moeten uitvoeren. De heer Brouwer meent, dat dit afhangt van de verhouding tusschen makelaar en opdracht gever. Als er een vaste opdracht was, of als de heer V. de vaste makelaar van het „Paleis" was, dan zou getuige geneigd zyn te zeggen, dat de makelaar dat recht had. Of dat in deze zaak het geval is geweest, weet getuige niet. Pres.: Meneer Vegersteen staat blijkbaar niet op dat standpunt, want hij heeft 11000 ge leend van het Paleis en hij heeft er een schuld bekentenis voor geteekend. Getuige V. wordt opnieuw voorgeroepen. Hebt u opdracht tot verkoop van het terrein gehad? vraagt de president. Verdachte PI. heeft mij gevraagd het terrein te verkennen. Pres.: En noemt u dat een officieele opdracht van het Paleis. Nadat nog eenige vragen aan accountant Meyer en aan inspecteur Rocher zijn gesteld, wordt de zitting geschorst tot twee uur. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. IJMUIDEN, 9 April. Rijksvischafslag. Tarbot 0.84—1.16 pe,- kg Griet 12.00—25 per 50 kg. Tong i 624)0 cent per kg. Zetschol 16.5017, kleine Schol 2.6017. Schar 1.604.90 per 50 kg. Rog 13.00 per 20 stuks. Pieterman en Poon 4.309, groote Schelvlsch 12.0018. middel Schelvisch 18.5020, kl. midd. Schelvisch 16.0020. kleine Schelvisch 11.5013.50 per 50 kg. Kabeljauw 22 34.50 per 125 kg. Leng 1.202.30 per stuk. Heilbot 0.741.04 per kg. Wijting 1.857 per 50 kg. LONDEN, 8 April. (Reuter) Tijdens de debat ten in het Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi ook de kwestie der besprekingen van de generale staten ter sprake gebracht. Hij gaf hierbij te kennen, dat deze besprekingen verwerpelijk geacht moeten worden, wanneer zij eenzijdig beperkt blijven tot de Locarno-groep, daar zij, naar zijn meening, in het huidig tijdsgewricht van essentieel belang zijn en de staven van an dere landen, in het bijzonder van Nederland behooren te omvatten. Het conservatieve lid Kid Rennell verklaar de, dat Frankrijk en België door de verplich tingen, die Engeland op zich neemt, beschermd moeten worden. Hij zou echter ook Nederland gaarne aan deze landen zien toegevoegd. GENEVE, 8 April. (Reuter). In de Woens dag gehouden bijeenkomst der Commissie van Dertien stelde de voorzitter De Madariaga de vraag of hij zich naar Rome moest begeven. Daar slechts een klein gedeelte der afge vaardigden zich hier vóór verklaarde, waar onder die van Frankrijk en Chili, zal De Madariaga zich te Genève in verbinding stellen met de afgevaardigden van Italië en Abessinië. Tijdens de besprekingen wees Eden er op, dat sedert de oproep tot toenadering tot de beide strijdende partijen werd gericht, de vij andelijkheden nog In hevigheid waren toege nomen, en dat het tijd werd ze te zien beëindi gen. Hij drong er dan ook op aan, dat De Ma dariaga van de beide partijen onmiddellijke staking der vijandelijkheden zal verlangen, als mede het zonder verwijl openen van vredes onderhandelingen. Eden voegde er aan toe, dat voor het ge val er in deze zitting van de commissie geen resultaat zou kunn.cn worden bereikt, de Britsche regeering voornemens was zich volledige vrijheid van handelen voor te be houden. Flandin gaf als zijn meening te kennen, dat de Commissie van Dertien niet de macht had zich uit te spreken over de klachten van Abessinië inzake het gebruik van gifgas door Italië. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Amstelstroom 70 manden 1240.Flamingo 75 manden 1020.Albatros 160 manden 1400. BEUGERS VI. 217 1070.—, VI. 195 800.—. LOGGERS Sch. 341 410.—, Sch. 19 830.—, K.W. 58 460.—. Prima Appelmoes per 2 blik 4S Herfst Peren (Hero) per blik 37 Mandarijnen (fijn van smaak) per 3 blik 50 Reine Victoria's (Betuwe) per blik 35 Vruchtenbowl per Literpot 69 Boerenmeisjes per Literpot IV Boerenjongens per Literpot 49 1 ons gebr. Kalfs gehakt 1 ons Corned Beef 1 ons Boterham worst 3 ons 25 cent 1 ons Lunchham 1 ons Gekookte Worst 1 ons Franse Tongenworst 3 ons 55 cent. Paaschgebakjes per stuk 7 Paaschtaart per stuk 35 Paaschcakes per stuk 25 Koolhaas taart per stuk Nest taarten per stuk 5075—-1.00 Choc. Hagelslag per y2 pond 0.09 Vruchten assortie per 15^ ons 0.10 Kwatta Klaverblaadjes Eikenblaadjes Gevulde Paascheitjes 2 ons 25 ct. Paascheitjes Puur per y2 pond 25 Wij horen en bezorgen op elk gewenst uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 12