%efr> metiuatcpedf, WIJ LUISTEREN NAAR Internationaal wielercriterium te Scheveningen Zesde Primavera FINANCIEN r i EEN WEDSTIJD OVER EEN PARCOURS VAN 104 KM Dagfilm "N DONDERDAG 9 APRIL 1936 Minister Deckers opent de Rotter- damsche voorjaarsbloemen tentoonstelling Veel schoons te zien LINKS VAN DEN WEG GEREDEN Vijf slachtoffers in een sloot MOTORRIJDER GEDOOD Slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid MAN VERONGELUKT Tusschen op hol geslagen paarden terechtgekomen poets dus Uw tanden met 0e NederlandscheTandpasta De sterkste renners uit verschil lende landen van Europa be- hooren tot de deelnemers Goedkeuring van de autoriteiten Gerard Leene 25 jaar wielrenner Huldiging op Tweeden Paaschdag De officieele opening Rede minister Deckers HET SPORT HALFUURTJE VAN DEN K. R. O. Verplaatst van Zaterdagmiddag naar Dinsdagavond ONDERSCHEIDING VOOR DR. W. MENGELBERG Voor zijn Mahler-uitvoeringen in Amerika BUITENLANDERS IN DE RESIDENTIE De Internuntius draagt een H. Mis op Negentig deelnemers LAWNTENNIS GRANT KLOPT ALLISON Finale River-Oaks-tournooi V r ij d a g 10 April orgelbespeling GOLFLENGTEN HET SPORTHALFUURTJE VAN DEN K. R. O. Verplaatst van Zaterdagmiddag naar Dinsdagavond ONDERSCHEIDING VOOR DR. W. MENGELBERG Voor zijn Mahler-uitvoeringen in Amerika Hedenmiddag heeft de minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, de Voorjaarsbloemen- en tuinbouwtentoon stelling „Primavera", welke voor de zesde maal op het voormalige Nenijto-terrein te Rotterdam wordt gehouden, geopend. de Nederlandsche bloemenkweekers sneller te doen kloppen. Bij de duizenden bloemenvrienden, die de ten toonstellingen in het verleden bezochten, wekt het woord! kostelijke herinneringen op aan het hooge genot, dat zij er hebben gesmaakt te midden van de schitterende voortbrengselen eener edele cultuur. Vervolgens richtte de minister in het bijzon der woorden van dank tot de Belgische kwee kers voor de medewerking, aan deze tentoon stelling verleend. Het stemt tot vreugde, dat de Primavera kweêkers van de twee bevriende volken samen brengt. Niet om elkander te vuur en te zwaard te bestrijden, doch om in goede harmonie de vruchten te toonen van onderzoek, studie, be roepsliefde en onverdroten vlijt en aldus, el kander leerend nog meer en nog hartelijker elkander te gaan waardeeren. Dat is een daad en tevens een les, die, als zij ook elders begrepen mocht worden en ernaar mocht worden gehandeld, het einde zou bespoe digen van den noodlottigen economischen oorlog, die Europa verarmt en verscheurt. Denkend aan de economische moeilijkheden, waarmede wij allen te kampen hebben en onze bloemenkweekers zeker niet het minst, worden wij te dezer plaatse vanzelf herinnerd aan de zware zorgen, drukkend op de stad, die aan de Primavera gastvrijheid biedt. Vermindering van handel, afneming van scheepvaart, verzwakking van koopkracht, onder dat alles heeft Neder- lnds eerste havenstad veel te lijden. Maar wij weten, met welk een taaie wilskracht door de nijvere Rotterdamsche burgers wordt gestreden. De landelijke bloemen, geworpen in den schoot van deze zwoegende grootstad, zijn het symbool der solidariteit tusschen land en stad en solida riteit beteekent bereidheid tot het dragen van elkanders lasten, het deelen van elkanders zor-- gten. De minister besloot zijn rede met den be stuurders der Primavera zijn hartelijke geluk- wenschen aan te bieden met het tot stand bren gen van deze tentoonstelling. Mogen ontelbaar velen zich hier komen ver kwikken, zich hier komen sterken voor den dage lij kschen bestaansstrijd. Tenslotte verklaarde minister Deckers de Pri- mavera-tentoonstelling geopend. Woensdagmiddag is op den Charloischen weg te Rotterdam een aanrijding gebeurd, waarbij vijf personen in een sloot zijn terecht gekomen er. allen min of meer ernstige verwondingen hebben bekomen. Twee dames, de 40-jarige mej. van der Berg uit de Riederstraat en de zestien jarig E. v. Langeveld, liepen op den weg te wandelen, toen zij plotseling werden aangere den door een motor met zijspan, die op het lin ker gedeelte van den weg reed. De beide dames kwamen in de vrij breede sloot terecht, die langs den weg loopt, terwijl de bestuurder van het voertuig zijn stuur kwijt raakte en eveneens in de sloot reed. De bestuurder, de twee en dertigjarige Berkhout uit de Vlasakkerstraat, diens zes en twintigjarige echtgenoote en vier jarig dochtertje geraakten allen te water. Voor bijgangers hebben de vijf personen op den wal getrokken. Het bleek toen, dat het kind slechts een wonde aan den kin had bekomen. Mej. E. van Langeveld had een beenbreuk opgeloopen en inwendige kneuzingen. De vrouw van den be stuurder had een linker armbreuk gekregen, ter wijl de bestuurder zelf een wonde aan het hoofd had bekomen. De vrouw van den bestuurder en mej. van Langeveld zijn per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opgemaakt. Op den Rijksweg bij Woudenberg is een mo torrijder uit Zeist in volle vaart tegen 'n boom gebotst en kort daarop aan zijn verwondingen bezweken. Hij laat een vrouw en een jong kind achter. Het ongeluk moet aan eigen onvoor zichtigheid te wijten zijn. Te Arum is de van zijn land komende 62-ja- rige gardenier W. Wijngaarden tusschen twee op hol geslagen paarden terecht gekomen en op slag gedood. In verband met de residentie-feestweek heeft het Comité tezamen met de directie van de maatschappij Zeebad Scheveningen het initiatief genomen, om deze voor 's Gravenhage belangrijke gebeurtenis op een zeer bijzondere wijze in te luidén door op Zaterdag 6 Juni a.s. een voor Neder land nog niet gekend internationaal wieler criterium te organiseeren te Scheveningen, waarvoor de geheele boulevard benut zal worden. Start bij de Rotonde in Zuidelijke richting, aan de zijde van den Boulevard tot aan de buitenhaven, daar links af, de Tweede Vis- schershaven-dwarsweg in, voor een afstand van 25 meter, dan weer links af door een nieuwe naamlooze straat naar den Eersten Visschers- haven-dwarsweg. Hiema de zeer steile helling op naar den Boulevard in Noordelijke rich ting tot het einde, waar een keerpunt is bii den Gevers Deynootweg, vanwaar weer in Zuidelijke richting wordt gereden tot de start plaats. Dit trajec is 5200 meter lang en wordt twintig maal gereden, in totaal dus 104 K.M. In elke ronde zullen op verschillende punten premiesprints worden ingelascht. Aan een even tueel batig saldo zal door B. en W. van Den •Haag nadere bestemming worden gegeven, ter wijl de maatschappij Zeebad garant staat voor een eventueel tekort. Gedeputeerde Staten hebben reeds hun goed keuring aan het betrokken raadsbesluit ge hecht. De Twentsche Bank boekte in 1935 een netto-winst van f 1-698.752 tegen f 1.643.258 het vorig jaar, waaruit een dividend van 3 pet. wordt uitgekeerd. Een bedrag van f 1.500-000 wordt uit de winst bestemd voor afschrijving of reserveering tegen debiteu ren, f 2.500.000 wordt uit reservefonds geno men tot afschrijving op effectenbezit. De Overijselsche Hypotheekbank boekte in 1935 een netto-voordeelig saldo van f 192.632 tegen f 165.840 het vorig jaar en keert een onveranderd dividend uit van 5 pet. De resultaten in 1935 waren bevredigend, maar de intrinsieke waarde der onderpanden is sterk gedaald. De waarschijnlijkheid is groot, dat de waarde-daling in 1936 zich. zal voortzetten, terwijl de financie^le weerstand der debiteuren verder zal afnemen. In kringen te Parijs loopen geruchten, als zou een groep Nederlandsche banken aan de Fransche schatkist een crediet hebben verleend van fr. 1 milliard. De Vereen. Blikfabrieken leed in 1935 een saldo-verlies van f 426.280 tegen een winst van f 358.424 het vorig jaar. Volgens het jaarverslag van de Bataaf- sche Hypotheekbank zal geen dividend wor den uitgekeerd ten einde de positie zoowel in het belang van de pandbriefhouders als in dat van de aandeelhouders zooveel mo gelijk te versterken (v.j. f 30). De „Paris Midi" merkt op, dat een werke lijke koersstijging van den Franschen frank alleen zal plaats vinden nadat de binnen- landsche politieke rust zal zijn terugge keerd. De goudprijs te Londen steeg met VA d- tot 104/10. 287 000 werd aan goud omgezet. De Sofina (Soc. Financ. de Transports et d' Entreprises Industrielles) behaalde in 1935 een netto-winst van fr. 111.22 mill, te gen fr. 95.21 mill, in 1934. Het netto-divi dend bedraagt fr. 440 tegen fr. 360 het vorig jaar. De Engelsche ruw-ijzer productie bedroeg in Maart 633.600 ton tegen 584.700 in Febr. en 554.200 ton in Mrt. 1935. De staalproduc- tie bedroeg 980.100 ton, v.m. 938-500 ton, v.j. 841-900 t. De staalproductie heeft in Maart een record-stand bereikt. Volgens Symington en Wilton werden ook deze week voorbereidingen getroffen voor groote rubberverschepingen uit Engeland, zoodat opnieuw een belangrijke daling van de Engelsche voorraden kan worden ver wacht. m De tusschen de fa. Telefunken en Radio A-G.D.S. Loewe gesloten overeenkomst, inzake de vervaardiging van radiolampen, welke reeds verscheidene jaren bestaat, is thans hernieuwd en uitgebreid. De Western Union boekte in 1935 aan bruto-ontvangsten circa 89.86 mill, of 2.63 mill, meer dan het vorig jaar. De netto-winst bedraagt 5.25 mill, of S 5-03 per aandeel tegen 2.24 mill, of 5 2.15 per aandeel het vorig jaar. Een divident van 2 is uitgekeerd en werd uit het surplus uitbe taald. De brutoontvangsien in Maart zul len waarschijnlijk met 8 pet. zijn gestegen. Te New-York wordt een prijsver hooging van rubberbanden verwacht. De General-Motors verkocht in Maart aan de handelaren 162.418 wagens tegen 116.762 in Februari en 132.622 wagens in Maart '35. De verkoopen van de handelaren aan de verbruikers in de Vereen. Staten bedroegen 181.782 wagens tegen 96.134 wagens in Fe bruari en 126.691 stuks in Maart 1935. De M aartverkoopen aan de verbruikers in Ame rika waren de hoogste, in een maand voor gekomen sedert Maart 1928, welke toen 186.892 wagens bedroegen. De Maart-ver- koopen aan handelaren in Amerika, Canada en het buitenland waren het gunstigst se dert Juni 1929. De Amerikaansche staalproductie werd in het midden der week op 66 pet. der capaci teit geraamd of 3.5 pet. hooger dan de vorige week. Hiermede werd de hoogste stand sedert 1930 bereikt. De president van de Republic Steel Co. verklaarde dat de mij. in April waarschijn lijk op meer dan 60 pet. van haar capaciteit zal werken en deze stand tot Mei en Juni zou blijven gehandhaafd. De General Electric boekte in het eerste kwartaal aan nieuwe orders 59.506.000, hetgeen 10-18 mill, of 20 pet. meer is dan in het overeenkomstig kwartaal van 1935. Sedert het derde kwartaal 1931 is dit bedrag niet zoo hoog meer geweest. De omzetten van den detailhandel in de Vereen. Staten voor de komende Paaschda- gen moeten, volgens de berichten, grooter zijn dan sedert 1929 het geval is geweest. Wallstreet meent, dat, indien deze bedrij vigheid nog sterker toeneemt, in de geld- ruimte een wijziging zal komen. De Standard Oil of Indiana zal waar schijnlijk in 1935 een netto-winst behaald hebben van 30.17 millioen, of 1.98 per aandeel tegen 18.94 mill, of 1.25 p. a. In dien deze schatting juist is, zouden de resul taten gunstiger geweest zijn dan sedert 1930 is voorgekomen- Toen bedroeg de winst 46-36 mill, of 2.73 per aandeel. Woolworth Co. keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.60 per aan deel. De Continental Can. Co. declareerde het gewone kwartaaldividend van S 0.75 per aandeel. De Union Pacific biedt 26-85 millioen 3 A pet. obligaties aan tot den koers van 99 pet. Buiten een klein bedrag 3'A pet. obligaties van de Indianapolis Union Rw., dat eenige dagen geleden werd geëmitteerd, is deze de eerste 3'A pet. spoorwegleening sedert het begin dezer eeuw. De Firestone Tire and Rubber Co. zal te Port Elisabeth (Liberia) een fabriek bou wen, waarvan de kosten 1 millioen bedra gen. In Liberia bevinden zich 55.000 aange plante acres in goeden staat. Op 12000 acres is men met den tap begonnen; de opbrengst per acre zal waarschijnlijk 1500 lb. per dag bedragen. Het Pond Sterling bewoog zich vanochtend te Amsterdam op 727.728 (v- slot 7.27%), de Frank op 9.70—9.71 (9.70'A) en de Dollar op 1.47—1.47% (1.471/16).. De General Cigar Comp, keert een onver anderd kwartaaldividend uit van 1. De Nivas verkocht 200 tons superieur en 1211 tons superieur voor consumptie. Deze tentoonstelling is altijd een belangrijke gebeurtenis voor den Nederlandschelf tuinbouw, daar de Primavera tevens is de groote keuring Van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- «n Plantkunde. Daarenboven is het streven van de organisatoren er op gericht, de belangstel ling voor bloemen en planten bij het publiek te Vergrooten en daarom wordt de Primavera iedei jaar een ander aspect gegeven. Dezen keer staat de tentoonstelling in .iet teeken van Waterwerken en decoratieve bloemen- en plan- tenversiering. Het midden van d'e tentoonstel lingshal wordt gevormd door een 120 meter lang grasgazon, waarvan de zoomen beplant zijn toet in hoofdzaak mimosa en blauwe hortensia's Daarvoor is een dertigtal kleine waterfonteinen aangelegd. In het midden verr.jst een groote lichtfontein, waaruit het water hoog opspuit, hetgeen bij avond een fantastisch gezicht biedt, vooral nu de beplanting van den vijver in de kleuren van de geïllumineerde waterstralen is gehouden. Het verderop gelegen gazon is in de rozige tint van de lente beplant. Berke boompjes vormen een wacht bij het water, Waarin de rose beplanting van azalea's en rhododendrons weerspiegelt. Een andere bijzonderheid van deze tentoon stelling vormt de inzending van den heer G. de Ruiter (kweekerij Rosa Polyantha) te Ha- zerswoude, van een schat van bloeiende poly antha rozen, de bekende trosroos, artistiek ge groepeerd tegen een donkeren achtergond van taxus baccaia in vele vormen en kleuren. Dit rosarium beslaat een groote oppervlakte, waar- Van de voorgrond wordt ingenomen door eemge nieuwe variëteiten klimrozen, welke oorspron kelijk lage planten waren. De klimrozen hangen beiooverend haar takken over een ouden muur en spiegelen zich in een vijver, als ware dit een deel van een vervallen kasteel. De firma Felix en Dijkhuis te Boskoop toont een uitgebreide collectie Janansche acers met de diep-ingesneden fijne bladen en verscheidene soorten coniferen. De Aalsmeersche bloemen- en plantencultuur is o.m. vertegenwoordigd door de firma D. Baardse Dzn., welke de nieuwste soorten en kleuren hortensia's heeft ingezonden en boven dien nieuwe kleurschakeeringen in begonia- planten heeft gebracht. Eveneens uit Aalsmeer zond de firma Maarse een fraaie collectie cy clamen. Vorstelijk is de inzending van den heer K. Wezelenburg te Hazerswoude, die in bloei ge trokken heesters met een groep bloeiende plan ten tot een fraaien tuin heeft gerangschikt, met een rustig zitje onder den blauwen regen en een Pergola met bloeiende clematis. De heer de Jong heeft koninklijke orchideeën Van zuid-Amerikaanschen oorsprong, maar in België gekweekt, ingezonden, de heer G. Lubbe te oegstgeest toont bekende bloeiende bolgewas sen, tulpen, hyacinten, in grooter formaat en in nieuwe kleuren. Van de firma H. A. Verschure te Haps is een groep nieuwe rozen op lange stelen te bewon deren, de veilingen uit het Zuid-Hollandseh glasdistrict komen gecombineerd uit met een zeer groote groep artistiek opgestelde bloemen en planten en bovendien is er een miniatuur Westlandsche proeftuin met kweekbedden van champignons, de naar men hoopt nieuwe cul tuur van het Westland. Het zuiden des lands is vertegenwoordigd door den heer P. van der Dussen te 's Gravenmoer (N.Br.), die o.a. Kalangoë toont. Van de an- de e r roepen vermelden wij nog een uitgebreide collectie zeldzame cactusplanten. België is als steeds buitengewoon goed voor den dag gekomen. De firma G. J. Bier te Melle bij Gent heeft bijzonder groote azaleaplanten ingezonden, waaronder variëteiten in nieuwe kleuren. De gemeente Rotterdam zond, der traditie ge trouw, haar majestueuze versieringsplanten: Palmen en laurieren, welke aan weerszijden bij den ingang zijn gegroepeerd en aan den rand toet bloeiende planten afgewerkt, een keurig entree vormen. Op het buitenterrein is weer een rotstuin aangelegd, waar nieuwe variëteiten rotsplanten zijn samengebracht. Tal van nevenbedrijven hebben stands, van Welke behalve die der zaadhandelaren en de Uitgevers van bloemen- en planten literatuur, die van de firma Braat te Delft met uit Enge land geïmporteerde kleine kassen de aandacht trekt. In tegenwoordigheid van officiëele vertegen woordigers van verschillende landen, van den burgemeester van Rotterdam, mr. P. Drooglee- ver Fortuyn en andere autoriteiten, genoodigden en hoofdbestuur en leden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- $n Plantkunde, heeft minister Deckers vanmiddag de openingsplechtigheid verricht. De voorzitter van de afdeeling Rotterdam van de Maatschappij, de heer B. C. D. Hane- graaff sprak een kort woord ter inleiding. Spr. vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van het bestuur van de stichting Primavera jegens H. K. H. Prinses Juliana, die het bescherm vrouwschap van de tentoonstelling heeft willen aanvaarden. Daarna verwelkomde spr. minister Deckers, andere autoriteiten en genoodigden. Spr. constateerde, dat de sympathie voor de stichting groeiende is en verheugde zich er over, dat meer en meer wordt ingezien, dat deze centraal gelegen tentoonstelling voor de kweekers uit het geheele land van groote waar de is, wegens de gemakkelijke verbinding, de mime behuizing en de aanwezigheid van groote bevolkingscentra. Voor de liefhebbers en ken ners, vervolgde spr., is zij van groot belang, doordat zij daar de nieuwste kweekproducten kunnen bewonderen en ter versiering van eigen tuin kunnen bestellen. Ook blijkt het buiten land zich meer en meer te gaan oriënteeren op deze tentoonstelling voor het zoeken van een Verbinding met leveranciers voor Nederlandsch Plantenmateriaal. Na den wensch uitgesproken te hebben, dat niet, door den in ons land zoo vaak voorkomen den naijver, het tentoonstellingswezen ten on zent wederom versnipperd gaat worden, waar door iedere krachtige organisatie, die een wer- kelijken steun kan geven, met den ondergang Wordt bedreigd, verzocht de heer Hanegraaff toinister Deckers de opening te willen ver richten. v De minister van Landbouw en Visscherjj, dr. Deckers, hield de openingsrede, waarin hij aller eerst uiting gaf aan zijn vreugde andermaal ge legenheid te hebben de Primavera te openen. Het woord Primavera alleen, aldus sprak de toinister. is reeds voldoende om het hart van 1 w g c c i r v-/ i. Sinds begin Februari van het vorig jaar ver zorgt de heer P. Olthoff voor den K. R. O. éen wekelijksch sporthalfuurtje, waarin de katho lieke sport wordt besproken. Dit geschiedde tot dusverre steeds in het Zaterdagmiddag-program, een tijdstip, dat voor verschillende belangstel lende luisteraars nog al eens bezwaren opleverde om te luisteren. Hierin is thans verandering gekomen en het sporthalfuurtje van den heer Olthoff zal in het vervolg worden gehouden op Dinsdagavond van 7.358 uur, te beginnen met 14 April a.s. Van de „Bruckner Society of America" ont ving Dr. Willem Mengelberg het volgende schrij- ven: „Het is ons een groot genoegen u hierbij te doen toekomen de Mahler eere-medaille, welke u door ons Genootschap is toegekend ter beloo ning voor uw pogingen om hier te lande grootere belangstelling te wekken voor en meer waardee- ring van de werken van Gustav Mahler. Bijzon deren dank verdient u voor die pogingen, omdat het indertijd grooteren durf vereischte dan nu om hier een Symphonie van Mahler te durven uitvoeren. Uw arbeid strooide het zaad dat nu langzaam maar zeker vrucht begint te dragen. Wij hopen dat de pioniersgeest, die zoo duide lijk tot uiting kwam tijdens uw verblijf in Ame rika, altijd uw deel zal zijn. In de Kapel van „Huize Katwijk" te 's Gra venhage werd hedenmorgen om half negen een H. Mis opgedragen, speciaal voor de in de Re sidentie vertoevende buitenlanders, door Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, met assistentie van zijn secretaris Mgr. Punrolo. Tijdens deze H. Mis werd een toespraak ge houden door den dezer dagen in Den Haag ver- toevenden titulair-bisschop van Ilion, Mgr. M. D. d' Herbigny, die aldaar ook de voorbereiden de conferenties in dezen Paaschtijd voor de buitenlandsche Katholieken heeft gehouden. De voorbereidende werkzaamheden hebben reeds een aanvang genomen en nu reeds kan worden vermeld, dat de sterkste beroepsweg renners uit verschillende landen van Europa aan dit wielercriterium zullen deelnemen. Voor dezen wedstrijd wordt door de maat schappij Zeebad Scheveningen een groote prijs, de Grand Prix van Scheveningen ter beschik king gesteld en het ligt in de bedoeling van dit evenement in ons land een jaarlijks we- derkeerende gebeurtenis te maken. Het comité van de residentieweek heeft voor dit gebeu ren een subcomité gevormd, waarin zitting hebben de hoeren Jhr. van den Berch van Heemstede, Mr. Rolandus Hagedoom, Viruly en Swaab de Beer en de technische leiding is in handen gesteld van den heer J. van Eek, be stuurslid van de N. W. U. Het is de bedoeling van de organisatoren om voor dezen wedstrijd den boulevard geheel af te sluiten en dezen te gen een niet te hooge entrée voor het j.'.l'ïiek toegankelijk te stellen. -Het gemeentebestuur van Den Haag heeft hiervoor reeds zijn toe stemming verleend. De afsluiting zal plaatsvinden 's middags om twaalf uur en worden opgeheven na beëindi ging van den wedstrijd, die wordt gehouden over een parcours van 104 K.M., zijnde twin tig keer het traject van den geheelen strand- boulevard. Om de aantrekkelijkheid van den wedstrijd te vergrooten, wordt een aantal klas sementsprints ingelascht. De lengte van den boulevard, aan twee kanten benut, biedt een waarborg, dat aan tenminste 200.000 bezoekers een gunstige gelegenheid kan worden gegeven, den wedstrijd te volgen. Aan dit wielercriterium zullen in totaal ne gentig renners deelnemen en van de volgende renners staat de deelneming al zoo ongeveer vast: Frankrijk: Archambaud, Magne, Marcel en Jean Bidot, Vieto, Speicher en Pélissier. België: Jean Aerts, F. Haemerlinckx, K Kaers, Vervaecke, Romain Maes, Loncke, De- caluwé, Hardiquest, Dictus, Danneeis Hore man en Duerlo. Spanje: Trueba en Monteiro. Italië: Girardengo, Guerra, Olmo en Mar- tano Oostenrijk: Gebr. Bulla en Sczucalla. Luxemburg: Mersch. Zwitserland: Egli en Blattmann. Denemarken: G. Hansen en Chrlstensen. Engeland: Stuart en Cozens. Duitschland Schön, Oszmella, Moller en Stoepl. Nederland: Pijnenburg, Slaats, Wals, Pelle- naars, Gebr. van Schendel uit Toulouse, die hierbij hun debuut in Nederland maken, Bras- penninx Sr. en Jr., Valentijn, van der Ruit, Middelkamp en Gebr. Vroomen. Den Haag is vertegenwoordigd door van der Meer, van den Heuvel, van Rossum, Matena en Heslinga, Zeeland door Cesar Bogaeit en de Jonge, Friesland door Stapensia, Twente door Jazet en Schotman, Gelderland door Hosmus en Oude Keyzer, Limburg door Clignet, Mul ler, Savelbcrg en Bovendeaard, Zuid-Holland door Schippers en Noord-Holland door de Reus en W. Metz. Het traject is als volgt samengesteld: Op Tweeden Paaschdag zal de bekende Haag- sche wielrenner Gerard Leene in verband met zijn vijf en twintigjarige loopbaan als wiel renner bij de openingswedstrijden op de Rijs- wijksche wielerbaan worden gehuldigd. In verband hiermede heeft men een bijzonder nummer op het programma geplaatst, een num mer, waarin de as. jubilaris mooie successen in de gepasseerde kwart-eeuw heeft mogen be halen. De nu 41-jarige Hagenaar zal thans uit komen tegen niemand minder dan den Belg Scherens, sinds 1932 wereldkampioen en den Franschman Gerardin, eenige malen kampioen van Frankrijk. Leene was zeventien jaar, toen hij voor het eerst in een wedstrijd uitkram. Vijf jaar later legde hij reeds beslag op den nationalen titel bij de onafhankelijken, terwijl hij het volgende jaar bij de profs zegevierde. Twee jaar later, in 1919 dus, won hij wederom den proftitel. Daarna startte hij vele malen in het buitenland. In 1920 reed hij in de lichtstad in den Grand Prix de Paris, waarin hij tweede werd achter den toenmaligen wereldkampioen Bob Spears, maar vóór den snellen Schilles en Dupuy. Het volgend jaar werd hij in dezen klassieken wed strijd derde, na Spears en Moretti, maar vóór Jean-Louis. In 1922 kwam hij weer in de finale, doch nu werd hij vierde na Spears, Bailey en Moretti. Een fraaie zege behaalde Leene in 1923 te Parijs in den Grand Prix de Noel, terwijl hij een jaar later te Bordeaux beslag legde op den Grand-Prix de la Republique door in de finale o.a. Schilles te verslaan. Eenige jaren later werd de Hagenaar w'eer kampioen van Nederland en te Parijs werd hij derde achter Faucheux en Michard in den Grand Prix de l'U.C.S. en eveneens derde in den- Grand Prix van Kopenhagen na Moretti en Spears. Verdere opmerkelijke prestaties op sprint- gebied waren Leene's overwinningen in de na tionale kampioenschappen van 1928 en 1932. Daar Leene een specifiek sprinter was, heb ben wij hier alleen zijn sprintsuccessen geme moreerd, maar ook op ander gebied kon hij heej goed mee, b.v. op tandem met de Castro, Storm en Tulleken, in koppel wedstrijden of zesdaag- schen met Piani, Klaas van Nek en Storm en ook wel achter motoren. Er zijn maar weinig renners in ons land on der de profsprinters, uitgezonderd natuurlijk Moeskops, die op zoo'n staat van dienst kun nen wijzen. De finale van het River-Oaks-tennistoumooi te Houston (Texas) ging tusschen Wilmer Al lison en Bryan Grant, resp. eerste en derde van de Amerikaansche ranglijst. Tot veler verrassing won Grant, de „de schrik der favorieten", de partij met 61, 4—6, 6—4, 6—0. 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum II (Schriftlezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (N.C.R.V. mor gendienst) 7.30 Hilversum II (V.C.R.V. kerk dienst uit de Nederl. Herv. Kerk te Hilversum) 7.50 Parijs II (Pater L'hande: Mé- ditation pour le soir du Ven- dredi-Satot) 10.35 Hilversum I (Joh. Jong) 10.40 Hamburg (Gerhard Gregor) 3.00 Hilversum II (Ferd. Kloek) 6.40 Berlijn (Dr. H. Luedtke) 9.35 Milaan (U. Mathey) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Hamburg (omroeporkest) 12.50 Droitwich 1.00 Luxemburg 1.35 Droitwich 2.20 Kalundborg (omroeporkest) 2.20 Droitwich (het Londensche &y mphonie-orkest) 2.30 Hilversum I (G/oningsche Orkestver.) 3.20 Beromünster („Missa Solem- nis" in D gr. t. op. 123 van Beeth.) 3.20 Langenberg (omroeporkest) 4.20 Home 4.55 Droitwich 5.50 Hamburg (passie-muzlek) 5.55 Beromünster (omroeporkest) 6.30 Beromünster (omroeporkest: Schubert's „Tragische Bym- phonie") 7.05 Boedapest Johannes-Passi on", van Bach) 7.15 Hamburg (omroeporkest) 7.15 Weenen („Lukas-Passion", v. Bach) 7.20 Beromünster (concert uit de Domkerk te Bern) 7.20 Kalundborg (passie-muziek) 7.35 7.50 8.05 8.20 9.05 9.05 9.35 9.50 10.15 11.20 12.40 8.35 11.20 12.20 12.50 1.20 3.20 4.00 5.30 6.30 6.35 8.20 8.45 9.20 10.00 8.00 8.15 8.20 8.20 10.50 11.30 11.35 12.15 12.17 12.20 12.25 12.59 1.00 1.20 1.20 1.35 1.45 1.50 2.45 2.50 Deutschlandsencler (omroep orkest) Droitwich (Wagner-concert) Milaan (Symphonie-concert) Brussel I (omroeporkest) Droitwich (fragmenten uit Parijs I („Johannes-Passion" van Bach) Luxemburg Luxemburg („Parsifal") Toulouse („Peer Gynt". van Grieg) Toulouse (symphonie-conc.) Toulouse LICHTE MUZIEK Luxemburg Kalundborg Luxemburg Brussel I Deutschlandsender (gevax. concert) Deutschlandsender Hilversum I (variatie-concert) Hilversum I (variatie-conc.) Hilversum I (The Ramblers) Luxemburg Toulouse (Weensch concert) Toulouse (gevar. concecrt) Toulouse (gevar. concert) Toulouse GRAMOFOON Hilversum I Hilversum II Brussel I Brussel II Deutschlandsender Hilversum I (orkestplaten) Parijs I Hilversum II (zangsolisten) Brussel II Brussel I Parijs II Parijs II Hilversum I Kalundborg Brussel II Langenberg Luxemburg (religieuze muz.) Brussel I Deutschlandsender Parijs I De „Lukas-Passion" van J. S. Bach, uitgevoerd door kerkkoor, is Goeden Vrijdag te beluisteren via Weenen, 7-158.35 uur. 3.20 Droitwich 4.50 Beromünster 5.20 Deutschlandsender 5.50 Brussel I 6.00 Deutschlandsender (bekende zangers) 6.05 Hilversum I (kamermuziek en orkest) 6.05 Luxemburg (muziek van Brahms) 6.15 Brussel I 6.20 Brussel II 6.35 Brussel I 6.40 Parijs II 7.15 Hilversum II (instrum. kwart.) 7.20 Hilversum I (Arthur Schnabel m. begel. van kwartet) 7.30 Berlijn 7.30 Parijs n 8.30 Luxemburg 9.15 Hilversum II (Philad. Symph. Orkest) 9.25 Brussel II 9.25 Parijs II 10.30 Brussel I 10.40 Brussel II 10.45 Hilversum II 11.00 Hilversum I 10.50 Parijs II 11.20 Parijs I KAMERMUZIEK 11.20 Langenberg (kamerorkest) 12.00 Hilversum I (de „Octophom- kers") 12.30 Hilversum II 32.35 Parijs I (kamerorkest) 1 40 Kalundborg (fluit en cembalo) 2 20 Hamburg (kwartet) 3.50 Droitwich (kwintet) 4.20 Parijs I (klarinetten-sextet) 5.15 Brussel II (het Omroepklein- orkest) ,s 5.50 Parijs I (kamerorkest) 5.50 Langenberg 5.55 Droitwich (bariton en viool) 6.05 Hilversum II (het Amsterd. solisten-kwartet) 8.20 Parijs I (zang en piano) 8.35 Parijs II (piano era strijk kwartet) 8.40 Kalundborg (kwartet) 9.20 Langenberg 9.50 Deutschlandsender (gamba en cembalo) SOLISTEN-CONCERTEN 11.15 Hilversum II (eolle-recital) 12 J0 Kalundborg 4 00 Hilversum II (bariton) 5 15 Brussel I (harmonica-recital) 6.50 Brussel I (piano-recital) 7.10 Parijs II (viool-recital) 7.35 Brussel I 7.35 Brussel I 7.35 Toulouse (cello-recital) 8.10 Toulouse (opera-aria's) 8.50 Luxemburg (klavier, sonate van Lisat) 9.15 Kalundborg (zangvoordracht) 9.30 Hilversum H (sopraan m. beg. v. strijkkwartet) 11.00 Toulouse (opera-aria's) OPERA EN OPERETTE 6.50 Brussel II (eerste bedrijf van „Parsifal" van Wagner) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum I 8.55 Brussel II 9.00 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum II 10.30 Brussel II VARIA 10 15 Hilversum I („Vastenavond": voordracht Adolf Bouwmeester) 11 15 Hilversum I („lente", voor dracht Adolf Bouwmeester) 12.00 Hilversum II (polltieber.) 2.00 Hilversum I (Kommer Kleyn draagt voor uit „De wande lende Jood") 5.00 Hilversum. I (de verdere avon turen van Oome Keesje) 5.00 Hilversum I (Kinderuurtje) 7.00 Hilversum I (politieberichten) 8.05 Langenberg (lijden en sterven van Jezus volgens Lucas: zang) 8.05 Rome (koorconcert) 7.57 Hilversum I (S.O.S.-ber.). 10.00 Kalundborg (koor-concert) BERLIJN 356.7 M. Z BEROMÜNSTER 539.6 SI. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. E BRUSSEL H 321.9 BL DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. E HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. E (KRO en NCRV) E KALUNDBORG 1261 M. E LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. E MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. E PARIJS U ROME TOULOUSE 312.8 420.8 328.6 M. SI. M. WEENEN 506.8 M. J VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS G4 u/ c v/ v— i r v-/ v- w Sinds begin Februari van het vorig jaar ver zorgt de heer P. Olthoff voor den K. R. O. éen wekelijksch sporthalfuurtje, waarin de katho lieke sport wordt besproken. Dit geschiedde tot dïisverre steeds in het Zaterdagmiddag-program, een tijdstip, dat voor verschillende belangstel lende luisteraars nog al eens bezwaren opleverde om te luisteren. Hierin is thans verandering gekomen en het sporthalfuurtje van den heer Olthoff zal in het vervolg worden gehouden op Dinsdagavond van 7.358 uur, te beginnen met 14 April a.s. De voorbereidende werkzaamheden hebben reeds een aanvang genomen en nu reeds kan worden vermeld, dat de sterkste beroepsweg renners uit verschillende landen van Europa aan dit wielercriterium zullen deelnemen. Voor dezen wedstrijd wordt door de maat schappij Zeebad Scheveningen een groote prijs, de Grand Prix van Scheveningen ter beschik king gesteld en het ligt in de bedoeling van dit evenement in ons land een jaarlijks we- öerkeerende gebeurtenis te maken. Het comité van de residentieweek heeft voor dit gebeu ren een subcomité gevormd, waarin zitting hebben de heeren Jhr. van den Berch van Heemstede, Mr. Rolandus Hagedoom, Viruly en Swaab de Beer en de technische leiding is in handen gesteld van den heer J. van Eek, be stuurslid van de N. W. U. Het is de bedoeling van de organisatoren om voor dezen wedstrijd den boulevard geheel af te sluiten en dezen te gen een niet te hooge entrée voor het j-'.hliek toegankelijk te stellen. -Het gemeentebestuur van Den Haag heeft hiervoor reeds zijn toe stemming verleend. De afsluiting zal plaatsvinden 's middags om twaalf uur en worden opgeheven na beëindi ging van den wedstrijd, die wordt gehouden over een parcours van 104 K.M., zijnde twin tig keer het traject van den geheelen strand- boulevard. Om de aantrekkelijkheid van den wedstrijd te vergrooten, wordt een aantal klas sementsprints ingelascht. De lengte van den boulevard, aan twee kanten benut, biedt een waarborg, dat aan tenminste 200.000 bezoekers Op Tweeden Paaschdag zal de bekende Haag- sche wielrenner Gerard Leene in verband met zijn vijf en twintigjarige loopbaan als wiel renner bij de openingswedstrijden op de Rijs- wijksche wielerbaan worden gehuldigd. In verband hiermede heeft men een bijzonder nummer op het programma geplaatst, een num mer, waarin de as. jubilaris mooie successen in de gepasseerde kwart-eeuw heeft mogen be halen. De nu 41-jarige Hagenaar zal thans uit komen tegen niemand minder dan den Belg Scherens, sinds 1932 wereldkampioen en den Franschman Gerardin, eenige malen kampioen van Frankrijk. Leene was zeventien jaar, toen hij voor het eerst in een wedstrijd uitkram. Vijf jaar later legde hij reeds beslag op den nationalen titel bij de onafhankelijken, terwijl hij het volgende jaar bij de profs zegevierde. Twee jaar later, in 1919 dus, won hij wederom den proftitel. Daarna startte hij vele malen in het buitenland. In 1920 reed hij in de lichtstad in den Grand Prix de Paris, waarin hij tweede werd achter den toenmaligen wereldkampioen Bob Spears, maar vóór den snellen Schilles en Dupuy. He) volgend jaar werd hij in dezen klassieken wed strijd derde, na Spears en Moretti, maar vóór Jean-Louis. In 1922 kwam hij weer in de finale, doch nu werd hij vierde na Spears, Bailey en Moretti. Een fraaie zege behaalde Leene in 1923 te Parijs in den Grand Prix de Noel, terwijl hij een jaar later te Bordeaux beslag legde op den Grand-Prix de la Republique door in de finale o.a. Schilles te verslaan. Infnv niavrl UüCronQQV wJAPT*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 15