De voorbereidingen tot het offensief in Ogaden DE PAASC+WflAS KOMT... In het wintervelodrome te Gent Ir x Het vredesplan van Frankrijk Inval in Speelhol BIJJERS DE REGENS HOUDEN DEN AANVAL OP FRANKEN'S BROODFABRIEKEN GRONDWETSHERZnMNG China's protest bij Rusland TWEE VERGADERINGEN Het nieuws van heden AGENT DOODGEREDEN DE BAROMETER 1/ 1VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 APRIL 1936 - AVONDBLAD poÏpefkwTrtLÏÏksrbtvlluitb^aM DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 HOTEL - CAFE - RESTAURANT Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 Aan het Noordelijk front zouden duizenden Abessiniërs door mosterdgas ernstig gewond zijn Beklemming te Addis Abeba verminderd Het 180ste legerbericht Röntgenstralen als detective China zou de sanctie verplichting schenden Amerikaansche stad door brand bedreigd De bewapening van Polen Vorming van een fonds voor de landsverdediging Gevolgen van corruptie in Zuid-Afrika ZORGT VOOR Heerlijk Paaschbrood Prima Krentenbrood Schitterende Paaschtaarten Het Weer Staatscommissie vóór Juni met haar rapport gereed Korte berichten VLIEGTUIGBOTSING Belgische fascisten en het een heidsfront van socialisten en communisten Merkwaardige vragen aan Degrelle De Duitsche pers is weinig gesticht over deze „tegen"-voorstellen Matige verwelkoming in de Britsche pers 62STE JAARGANG No. 19890 Twee personen gearresteerd Werkbaas mishandeld De daders zwaar gestraft DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN Politiemotor te Rotterdam tusschen twee auto's bekneld Boekhandelaar bestolen Dief en heler in arrest BENOEMING AMBASSADEUR S3 mniufc utiDicucruc rniiPAUT oor Haa,~z^Ppen P, nilUWl nMULtmdint luuitani Kamers met ontbijt 3.Lunch en diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en a la Carte Zalen voor partijen en vergaderingen. DJIBOETI, 8 April (Reuter-A.N.P.) De vooruitgeschoven afdcelingen der colon ne Askari's zijn thans in de omgeving van Kobba aangekomen op een vijftigtal kilo meters ten Zuiden van Kworam en op on geveer 125 K.M. ten Noorden van Dessie. Het derde Italiaansche legercorps, dat op rukt in het gebied van het Tsana-meer en de Italiaansche colonne, die uit het Noorden komt, maken, naar men meent te weten, een conver- geerende beweging in de richting van Magdala De Abessinische regeering ontkent inmiddels, dat de Italianen Kworam reeds hebben bezet en zij voegt hieraan toe, dat alle beschikbare krijgslieden in het gebied van Addis Abeba en ten Noorden van de hoofdstad bevel hebben ge kregen onmiddellijk naar het front te vertrek ken. Verder wordt hieraan toegevoegd, dat Ita liaansche vliegtuigen in de Noordelijke distric ten mosterdgas gebruikt hebben, waardoor dui zenden personen, voor het meerendeel onder de burgerbevolking ernstige brandwonden hebben opgeloopen. Aan het Zuidelijk front worden in Oga den de bombardementen door de Italiaan sche luchtmacht voortgezet. Naar verluidt is alles hier door generaal Graziani in ge reedheid gebracht voor het ontketenen van zjjn offensief, zoodra het thans door den regen doorweekte terrein de gemotoriseerde colonnes in staat zal stellen op normale wijze op te rukken. In alle sectoren zijn troepen Italiaansche ar beiders onder grooten druk bezig met het aan leggen van nieuwe wegen, waarbij zij op vele plaatsen door militaire troepen worden bijge staan. De Abessinische hoofdstad heeft met verlich ting kennis genomen van de Italiaansche ver zekering, dat Addis Abeba niet uit de lucht zal worden gebombardeerd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen hadden, nauwelijks be schermd door armzalige tenten, de laatste nach ten buiten de stad doorgebracht onder een neer- stroomenden regen. In welingelichte kringen te Londen laat men zich sceptisch uit over de uit Addis Abeba af komstige berichten, volgens welke de Italianen gebruik zouden maken van een nieuw soort gas, dat de allermodernste gasmaskers zou door dringen en binnen enkele minuten den dood ten gevolge zou hebben. Deskundigen verklaren, dat geen enkel gas van dezen aard te Londen bekend is, en dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de Italianen een dergelijk gas zouden hebben vervaardigd. Het is echter mogelijk, dat de door de Abessiniërs gebruikte gasmaskers van oud model en niet voorzien zijn van doelmatige filters. Maarschalk Badoglio telegrafeert: „In omstreken van Gondar houdt het aan bieden van him onderwerping door stamhoof den aan, terwijl de bevolking ons haar vreugde over onze komst betuigt. De luchtmacht is uiterst actief in de achter volging van den vijand en de voorziening van levensmiddelen aan onze troepen, die naar het Zuiden opmarcheeren." Aan de thans door maarschalk, Badoglio verslagen keizerlijke garde liet de Negus vóór het vertrek naar het oorlogsfront een nieuw vaandel overhandigen CALCUTTA, 9 April (Reuter) Röntgen stralen hebben aangetoond, dat een jongmensch uit Bengalen, die gearresteerd was als verdacht van diefstal, schuldig was. TerWijl een dame te Calcutta een weg overstak zou haar door den jongen een halsketting van zeer groote waarde zijn ontstolen. De dame riep om hulp en de jongen werd gearresteerd. Men vond niets op hem. De politie bracht hem evenwel over naar een ziekenhuis, waar Röntgen-stralen onthulden, dat de halsketting zich in de maag van den verdachte bevond. SJANGHAI, 9 April. (Reuter). Twee Japan- sche bladen melden, dat een Chineesehe scheep vaartmaatschappij een contract heeft gesloten voor den aankoop van 15 schepen, welke aan den Italiaanschen Lloyd Triestino behooren. Naar de meening dezer bladen zullen de leden van den Volkenbond het contract in strijd achten met de door China op zich genomen verplichting, sanc ties tegen Italië toe te passen. HAVANNA, 9 April. (Reuter) Op een veld in de provincie Oriente is een brand uitgebroken, Waardoor de stad Cueto wordt bedreigd. Reeds zijn 150.000 ton suikerriet door het vuur ver nield. WARSCHAU, 9 April. (D. N. B.) De Poolsche ministerraad heeft den president der repu bliek het ontwerp voorgelegd van een verorde ning, waarbij in Polen een speciaal „fonds voor de nationale verdediging" wordt ingesteld. De middelen uit dit fonds zullen boven de in de begrooting voorziene uitgaven voor de uitrus ting van het leger worden gebruikt, en zullen hoofdzakelijk door den verkoop van aan den staat behoorende onroerende goederen worden verkregen. Daarenboven zal het fonds nog wor den aangevuld met middelen, die krachtens nog niet in bijzonderheden vastgelegde wetten worden verkregen. JOHANNESBURG, 9 April. (Stefani) In ver band met de veroordeeling van een politie-ser- geant tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens corruptie, heeft generaal J. C. Smuts een en quête-commissie ingesteld, teneinde te komen tot een algeheele reorganisatie der Zuid-Afri- kaansche politie. ALS VERWACHTING: Matige tot zwakken Noordelijke tot Oostelijken wind, gedèel- H telijk bewolkt, droog weer, kans op S nachtvorst, weinig verandering in tem- jE peratuur overdag. Hoogste barometerstand: 770.5 te Stomoway. Laagste barometerstand: 746.9 te Andanes. H Zon op v.m. 5.18 onder mm. 6.47. p Licht op njn. 7.17. Maan op n.m. 10.12 onder v.m. 5.37. Laatste kwartier 14 April. Naar wij vernemen hebben de werkzaam heden van de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening een vlot verloop en is te verwachten, dat de Staatscommissie nog vóór Juni haar rapport aan de Koningin zal kunnen aanbieden. Rodolf Dertil, de dader van den eersten aan slag op Dolifuss in 1933, die tot vijf jaar dwang arbeid werd veroordeeld, heeft gratie gekregen e# werd in vrijheid gesteld. Dezer dagen is een nieuw hotel ingewijd op den Etna, aan het eindpunt van den nieuwen autoweg. Volgens de jongste Amerikaansche schattin gen bedraagt het aantal Joden over de geheele wereld 16.240.000, waarvan 5 millioen in Ame rika woont. MOSKOU, 9 April. (Reuter). Volgens be richte:: in de bladen heeft Litwinof op 8 April den Chineeschen zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd in antwoord op de Chineesehe nota van 7 April. In deze nota zegt Litwinof, dat de Russische regeering het Chineesehe protest niet als ge grond kan beschouwen. De Chineesehe souve- reiniteit wordt door het protocol tusschen Rus land en Buiben-Mongolië niet in het minst ge troffen. Rusland maakt geen territoriale aanspraken op China of op de Mongoolsche volksrepubliek. De onderteekening van het protocol brengt geen wijziging in de betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en China. Ruslahd is er van uitgegaan dat de Rus- sisch-Chineesche overeenkomst van Peking van 1924 geldig is gebleven. Deze overeenkomst is in ieder geval voor Rusland wel geldig gebleven. Wat het formeele recht betreft met de volks republiek Mongolië overeenkomsten te sluiten, herinnert Litwinof aan de overeenkomst van 1924 gesloten met de drie Oostelijke provincies te Moekdsn, waartegen nooit protest is inge diend. Bovendien is het verdrag met de volksrepu bliek niet gericht tegen de belangen van derde landen. Het is uitsluitend tegen agressie -gericht en bedoelt verdediging van de eigen gebieden van Rusland of de Mongoolsche Volksrepubliek. Nabij New York is een 22-jarige vlieger om het leven gekomen en zijn twee vliegers ge wond bij een vliegtuigbotsing op Roosevelt- Fïeld. Zondag hadden er in het wintervelodrome te Gent twee vergaderingen plaats, waar op de aandacht dient te worden geves tigd. Een dier vergaderingen was belegd door de fascistische Rex-beweging onder presidium van een soort Belgischen Mussert, den heer De grelle. In de met vlaggen versierde zaal hadden ongeveer 7000 personen plaats genomen. Voor eerst had een vlaggendefilé van gewestelijke vertegenwoordigers plaats. Daarop sprak in het Nederlandsch de heer Convent uit Antwerpen. Hij zeide: Lang hebben de gezagvoerders niet begrepen welke aantrekkingskracht de Rex-be weging uitoefent. De vervroegde verkiezings datum toont aan dat ze 't nu verstaan hebben. De heerschende partijen zijn de slaven der fi- nancie en van de politieke geheime verstand houdingen. Daarom mag er hun geen vertrou wen geschonken worden. Rex stelt daartegen oprechtheid en liefde voor het volk. Onder daverend applaus bestijgt de heer De grelle het spreekgestoelte. Hü spreekt in het Fransch. Zes maanden geleden kwam „Rex" niet om Vlaanderen te koloniseeren, maar om het te bevrijden. Spreker richt zich vooral tot de socialisten. Hij laakt hun leiders, die den afstand tusschen werknemers en werkgevers vergrooten en den klassenstrijd aanwakkeren. Onze heiligste roeping is tot de werklieden en landbouwers te gaan. Het socialisme is niet onvergankelijk; ziet naar Duitschland. We wil len een vreedzame revolutie, geen dictatuur; het materialistisch-socialisme leidde natuurlij kerwijze tot de dictatuur. De meeting verliep zonder incidenten. Er was overigens en buitengewoon strenge ordedienst ingericht: al de uitgangen van het Park waren door gendarmen te voet eu te paard bewaakt; het leek wel een staat van be leg. Tegelijkertijd had in een andere zaal een socialistisch-communistische meeting plaats, welke eveneens zonder incidenten verliep. Er waren ongeveer 10.000 personen aan wezig. Deze meeting stond in het teeken van het socialistisch-communistisch eenheidsfront. Het woord werd hier gevoerd door de neeren Balthazar, Spaak (in het Fransch), Kamiel Huysmans, Herman Vos en door den commu nist van den Boom, die den groet brengt van de communisten aan de socialistische partij. Deze laatste stelde voor dat in België de arbei ders de handen in elkaar zouden leggen zooals In Frankrijk en in Spanje. De communistische spreker verklaarde verder; „Ook in ons land wil het kapitalisme zich versterken door het fascisme. Degrelle is een der uitingen van het fascisme in ons land. Zijn methode bestaat in laster en verdachtmakingen. Zoo wil hij de arbeiders ver deden en wantrouwen in hun midden zaaien." De socialist Balthazar stelde aan het slot der vergadering volgende opzienbarende vragen aan den heer Degrelle, welke wij ontleenen aan het Brusselsche Katholieke blad „De Standaard": „Ik vraag het u (en Balthazar toonde 't Hit- Ier-nummer door Degrelle uitgegeven), als hier dit hakenkruisnummer wordt uitgegeven door Degrelle, of er geen gekonkel bestaat tusschen politiek en financie? Ik herhaal de vragen: 1) Is het waar dat gij, Degrelle, met het Duitsch gezantschap te Brussel hebt onderhan deld alvorens naar Duitschland te vertrekken? 2) Wat zijn de voorwaarden der overeen komst met het Duitsch gezantschap geweest? 3) Hoe groot is de oplage van het Hitier- nummer geweest? 4) Hoeveel nummers werden daarvan op lu- xuspapier gedrukt en voor wie waren deze luxus-nummers bestemd? 5) Hoeveel exemplaren werden van het Hit- lemummer verkocht, aan wie en tegen welken prijs? „We hebben Degrelle gevraagd, heden op die vragen te antwoorden. Hij heeft het niet ge daan, de lafaard. Welnu, we moeten het dan wel voor hem doen. Voor zijn reis naar Duitsch land heeft Degrelle onderhandeld met de Duit- schers op het gezantschap te Brussel. Hij heeft er een serie reisbiljetten eerste klas ontvangen om naar Duitschland te gaan. En wat ging hij daar verrichten? Hij wilde ei geld ontvangen om een blad uit te geven. Hij ging met de Duit- schers onderhandelen, maar ze namen hem niet ernstig op. Toen hij weerkwam, drukte Degrelle 5000 nummers (a 4 fr.) over Hitier-Duitsch land, voor 20.000 frank dus. Waarlijk het was een beetje weinig voor den man die op meer had gespekuleerd...." BERLIJN, 9 April. (D.N.B.) Alle Berlijn- sche ochtendbladen leveren uitvoerig cri- tisch commentaar op de te Genève gepubli ceerde Fransche documenten. De Voelkischer Beobachter spreekt over een bijna eindeloozen vloed van frases, waarmee klaarblijkelijk ieder concreet detail moet wor den weggeredeneerd. Deze nota is een school voorbeeld voor den Parijschen geest, gelijk die met scheeve rechfcsinterpretaties en valsche moreele gezwollenheid sinds de oorlogsjaren boven Europa hangt. De geest van de Parijsche nota is een en kele weigering van rechtsgelijkheid aan Duitschland. Wat het vredesplan betreft, zal moeten worden afgewacht, wat in den loop der bespre kingen tusschen de ljuropeesche mogendheden aan den dag treedt. De Berliner Lokalanzeiger schrijft o.m.: Frankrijk vertrouwt het grootmoedige Duitsche vredesplan als geheel niet, maar klampt zich vast aan details, om aldus de houding van het rijk omlaag te halen. Het memorandum laat een pijnlijken indruk achter. Wat bevat echter het Parijsche contraplan? Het doet bijna als een hoon aan, wanneer de verklaring plechtig aan vangt met den Franschen wil tot een vrede met allen, een vrede der rechtsgelijkheid, van ver trouwen en van eer. En dan worden die begin selen in details ontwikkeld, maar moeten het geen leege woorden blijven, zoolang de eerlijke geest van verzoening ontbreekt? Frankrijk heeft gesproken, het heeft niet veel nieuws gebracht en desondanks kunnen de volkeren daarmede niet tevreden zijn, zij moe ten verder. Wij gelooven, dat de Parijsche do cumenten den vooruitgang naar den vrede niet zullen tegenhouden. De Germania schrijft, dat geen van de twee Fransche documenten richtingaangevende ge dachten en nieuwe doelstellingen bevat. Ook de overige bladen achten de Fransche plannen teleurstellend. Het Fransche vredesplan wordt In de Brit sche .pers lauw ontvangen, en algemeen dringen de bladen er bij de Britsche regee ring op aan, dat zjj haar pogingen zal her vatten om de landen tot elkaar te brengen, teneinde een regeling in Europa tot stand te brengen. Naar de „Daily Telegraph" verklaart, zijn de Fransche voorstellen voor een gedeelte onuit voerbaar. Het Fransche antwoord wentelt de taak, den weg te effenen voor onderhandelin gen, af op de Britsche regeering. De Daily Herald schrijft, dat de eerste ver- eischtel thans is, een collectieve poging te doen om dI Fransche en Duitsche plannen en de voorstellen van andere landen onder te brengen in een practisch en algemeen aanvaardbaar ge heel. Volgens de Times kan eraan getwijfeld wor den, of alle Fransche voorstellen practisch uit voerbaar zijn. De voorstellen in hun geheel vor men een veelomvattend en verstrekkend plan, dat niet met zuiver afbrekende kritiek mag wor den ontvangen, doch tezamen met de Duitsche voorstellen moet worden bestudeerd. In den afgeloopen nacht heeft de zeden-poli- tie een inval gedaan in een perceel aan de Tous- saintkade 71 te Den Haag. Zij heeft zich toegang tot het huis verschaft, door de buitendeur open te breken. Er is hier vermoedelijk gelegenheid tot hazardspel gegeven. De politie trof dertien mannen en vijf vrouwen aan in de achterkamer van de eerste verdieping. Zij heeft een speeltafel, een groote partij fiches, een roulette en een croupierhark in beslag geno men, benevens bier en andere dranken, tot het schenken waarvan geen vergunning was ver leend. Onder de personen, die hier aanwezig waren, bevonden zich vier vreemdelingen, van wie een man en een vrouw in hechtenis zijn genomen. De overigen werden na verhoor op vrije voeten gesteld. Nadat de inval was geschied, hebben verschei dene personen getracht te ontvluchten, wat hun niet is gelukt. Naar wij vernemen zijn de zeven personen, die betrokken zijn geweest bij de mishandeling van den werkbaas Spie te Delden volgens schrij ven van den Minister, levenslang geschorst voor de werkverschaffing en steunverleening, terwijl de betrokken groepen waarvan deze personen deel uitmaakten, voor den tijd van vier weken zijn geschorst van werkverschaffing en steun verleening. Ruslands antwoord op het Chineesehe protest tegen het Sovjet-RussischBuiten-M-mgoolscli verdrag. De voorbereidingen tot het offensief van gene raal Graziani in Ogaden. De Duitsche en Engelsche pers over de Fran sche vredesvoorstellen^ De kerkvervolging in het Derde Rijk. De interdepartementale commissie voor de eco nomische en industrieele defensievoorbereiding wordt dezer dagen ingesteld. De Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning vóór Juni met haar rapport gereed. De zesde Primavera-tentoonstelling te Rotter dam door Minister Deckers geopend. Voor de a.s. feestdagen zijn een aantal extra- treinen ingelegd. Dr. J. Tijssen vertelt over de bestrijding der oogziekten in Ned.-Indië. In de herfst- en wintermaanden zullen goed- koope eieren aan werkloozen worden verstrekt. Politie-motor te Rotterdam tusschen twee auto's bekneld geraakt; bestuurder gedood. Inval In een speelhol te Den Haag. O Hedenmorgen te omstreeks tien uur is op den Westzeedijk nabij het Park te Rotter dam een politiemotor met zijspan bekneld geraakt tusschen een tweezitter van de Shell en een anderen auto, waarbij de be stuurder van den motor om het leven is gekomen. Uit de richting van het centrum naderde een auto, terwijl uit de tegenovergestelde richting de tweezitter naderde. De politiemotor, die achter den eerstgenoemden wagen reed, kwam daar plotseling achter vandaan, zoodat een on geluk onvermijdelijk was. De motor werd tus schen de beide auto's bekneld. De bestuurder van het motorrijtuig, de 32- jarige agent van politie C. Kramer, werd van den motor geslingerd en een eind verder tegen den grond gesmakt. Hevig bloedend is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De politieman, die in het zijspan had plaats genomen, bekwam hoofdwonden. Hij kon, na verbonden te zijn, naar huls worden vervoerd. De auto's zijn ernstig beschadigd, evenals de motor De recherche te Groningen heeft aangehouden den 15-jarigen A. W„ die de laatste drie maan den bü zijn patroon, een boekhandelaar in de Oude Boteringestraat groote partijen kantoor- en leerboeken en aanverwante artikelen heeft gestolen. Hij bracht deze naar H. O. P., boek handelaar in een ander gedeelte van de stad, die er een bedrag ver beneden de waarde voor be taalde en de boeken weer verkocht. Op deze wijze zou voor honderden guldens aan boeken door den jeugdigen dief zijn gestolen. Dief en heler zijn gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De „Yomioeri" meldt, dat men overweegt, den consul-generaal te Tientsin, Kawagoye, tot am bassadeur te Nanking te benoemen. Het oor spronkelijke plan, den voormaligen vice-minis ter van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, op dezen post te benoemen, is namelijk niet door gegaan in verband met het verzet in ieger- kringen. SBB O Xr> I Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 766.8 Vorige stand; 766.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1