Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS KWIEK EN VIEF De pakhuisbrand te Roermond ii i* is mm GROOTE SCHADE De debatten in het Hoogerhuis DONDERDAG 9 APRIL 1936 gwiiiinnniimiiiinnmiwiiiiiHiiiinmiiiiinininiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniiiming '^"uiiijniuiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiimmniiniiiü GELOOF EN WETENSCHAP Opvoering van „de Familie Kegge" VERKEER VERWULFT Aparte opstelling snel- en langzaam verkeer DE EMMABLOEMCOLLECTE Opbrengst f 5650 Een Sunlight „Geschenkenlokaal" Een nieuwtje voor Haarlem BIJ DEN DOOD VAN PASTOOR H. A. V. IJZERMANS Een priester van strenge en strikte rechtvaardigheid, bemind bij zijn parochianen V oor drachtavond Gevonden dieren en voorwerpen DAMMEN Clubkampioenschappen Haar- Iemsche Damclub Damvereeniging D.O.S. HEEMSTEDE Brandstoffenbijslag De regeling wordt niet verlengd Verbod van vertooning voor vredesfilm De Paaschweek te Rome Aantal vreemdelingen veel kleiner dan het vorig jaar Gifgassen als wettig oorlogswapen VERDUISTERING DOOR EEN DEURWAARDER Verdachte failliet verklaard SPINAZIE- EN RADIJSZAAD Monopolie van den in- en uitvoer ingesteld BELGIË—NEDERLAND Overdekte plaatsen reeds uitverkocht INSTELLING DEFENSIEFONDS Deensche boternoteering LAATSTE NIEUWS In enkele uren zijn vier panden in de asch gelegd De stad in rooden gloed Hulp uit Venlo Ook de kleine naties moeten hun deel bijdragen voor de collec tieve veiligheid, zegt Stanhope Phoenix-maatschappij wordt geliquideerd Italië voelt zich bedreigd Door de tweede mobilisatie in Abessinië Berlijns meening over het Fransche voorstel Ontstaan uit eischen der verkie zingscampagne Cortes op Paaschreces Ammoniak-cylinder ontploft Sancties en internationaal autoverkeer Postvluchten aiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiunniiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op cie dertiende bijeenkomst en tevens slui tingsavond van het seizoen 1935—1936 van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap", zal door het Nieuw Schouwtooneel te Amsterdam op Vrijdag 17 April, des avonds om kwart om 8 in den Stadsschouwburg, alhier, worden opge voerd: „De Familie Kegge", blijspel in drie bedrijven, naar de vermaarde novelle uit de Camera Obscura van Hildebrand. door Cor Hermus, Artistieke leiding: Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. Eenige dagen heeft de politie daadwerkelijk op de kruispunten VerwulftGroote Houtstraat en VerwulftKoningstraat, volgens haar bevoegd heid vastgelegd bij art. 23 der Motor- en Rij- wielwet, den weggebruiker de plaats aange wezen, welke hij meet innemen ten einde de vrijheid of de veiligheid van het verkeer niet te belemmeren of in gevaar te brengen (artikel 22a Motor- en Rijwielwet). Wat is namelijk het geval. Het verkeer, dat voor de roode lichten bij het Verwulft moet wachten, stelt zich aldaar op in volgorde van aankomst. Dat wil zeggen, dat auto's, handwagens, driewielers, hetzij ach ter elkander of ook naast elkander plaats nemen. De wielrijders kronkelen dan nog overal door en gaan meestal voor of tusschen het andere verkeer staan. Daarbij dienen de wachtende auto's enz. vaak tot steun of aanleunpunt. Er zijn ook wielrijders, die zich niet zeker gevoelen en liever achteraan blijven, daarbij stil blijven staan en met één voet op het rech ter- of linker-trottoir rusten, terwijl de Lam op regelmatige tijden de moeilijkheden komt vergrooten. Dezen toestand kan men onophoudelijk waar nemen in Koningstraat en Groote Houtstraat. Komt daarna het groene licht, dan blijkt duidelijk, dat het oprijden zeer langzaam ge schiedt met veel gemanoeuvreer van allen en ook blijkt, dat in den toegemeten rijtijd niet ieder der wachtenden er in slaagt voor het weer komende roode licht het kruispunt te passee- ren, zoodat dus niet ieder in een keer er over komt. Wat vraagt nu het veilige verkeer? Het langzame verkeer stelt zich rechts op in volgorde van aankomst, zoo dicht mogelijk bij de stopstreep. Dit verkeer behoort, volgens art. lC3bis van de Algemeene Politieverordening voor Haarlem, op de rechterzijde van den openbaren weg zoover mogelijk rechts te hou den en komt aldus ook aan de rechterzijde aan. Is er een tram, dan achter die tram blijven. Komt de tram aan, terwijl er al verkeer wacht, dan rijdt de tram op zoover als mogelijk is en stopt en wacht dan. Tot dit verkeer wordt ge rekend alles behalve auto's en motoren. Het snelverkeer stelt zich links op in volg orde van aankomst. Deze regeling is uit een verkeersoogpunt daarom logisch, omdat iemand, die een ander wil inhalen en daartoe dus sneller gaat, ook aan den linkerkant voorbijgaat. (Art. 6 lid 1 Motor- en Rijwielreglement). Dit wordt dus ook hier toegepast. Wanneer nu het groene licht verschijnt, dan is het snelverkeer, nu niet opgehouden door het langzame verkeer, vlug weg, terwijl boven dien het langzame verkeer van dat snelverkeer geen hinder ondervindt en bovendien dus min der kans op aanrijdingen Er zijn ook schaduwzijden. De voornaamste is, dat iemand, die nu rechts of links af moet na het verkeerslicht te zijn gepasseerd, door den verkeersstroom heen moet. Hiertoe kan hij zich bij het opstellen reeds achteraan houden, dan is zijn weg vrij als hij op het punt van af buigen komt. Dezelfde moeilijkheid doet zich thans evenwel, nu alles zich nog door elkander opstelt, ook voor. De genomen maatregel is derhalve geheel overeenkomstig de voorschriften, vervat in de Rijkswet, maar bovendien ook voor alle weg gebruikers het veiligst. Daarom wordt het pu bliek verzocht om medewerking te verleenen, het voorkomt dan bovendien corrigeerend op treden van de politie. bijna Amerikaansch tempo haar „Cafetaria's" of „Bufetaria's" doet verrijzen. In ruim 28 maanden tijds werden door deze vooruitstrevende onderneming, die o. a. ook de Directie voert van Heck's Lunchroom te Utrecht, Arnhem en Amersfoort, 6 cafetaria's en 4 Bufe taria's geopend, n.l. te Den Haag, Rotterdam (2), Leiden. Arnhem, Utrecht, Amsterdam, Hil versum, Nijmegen en Breda. Het idee van „Bufetaria" is geboren uit het streven naar versobering en vereenvoudiging, dat overal in ons land merkbaar is. Het lijdt geen twijfel, of deze nieuwe zaak zal in Haarlem en wijde omgeving groote belang stelling wekken. De opbrengst van de gisteren in de gemeen ten Bloemendaal en Haarlem gehouden Emma- bloemcollecte bedraagt ongeveer 5650, d. i. 400 minder dan verleden jaar. De pessimis ten hebben dus gelukkig ongelijk gekregen. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomen en ook het feit, dat er heel wat gecollecteerd wordt in verschillenden vorm voor den nood lijdenden evenmensch, mag men zeer zeker te vreden zijn over de opbrengst, die geheel ten goede komt aan de t. b. c.-bestrijding. Verleden jaar heeft een hippisch feest ten bate van de t. b. c. nog ongeveer 300 op gebracht. Waarschijnlijk zal ook dit jaar weer zoo'n hippisch feest worden gegeven. Haarlem is weer een attractie rijker gewor den. In het pand Kruisweg 57 is een Sunlight- geschenkendepot ingericht in moderne, fleurige uitvoering. Hier kunnen de huisvrouwen haar bons van Sunlight, Lux, Vim, Radion en Rinso inruilen, zcodat zij zich voortaan de moeite en kosten aan opzending verbonden, kunnen besparen. Nog prettiger is het, dat zij hier de collectie geschenken, overzichtelijk uitgestald, kunnen bekijken en een keuze maken. Het geschenkendepot is aantrekkelijk en practisch ingericht. De Haarlemmers en tallooze bezoekers van onze goede stad waren vertrouwd met Heck's Lunchroom, die schuin tegenover het station haar gasten met open deuren ontvng. Tijdelijk is deze drukke zaak gesloten ge weest. Zij wordt Zaterdag 11 April as. om 3 uur n.m. heropend, waarmede Haarlem zich binnen kort n de rij der steden schaart, waar de Rut- ten's Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiter" N.V. in In aansluiting op hetgeen wij reeds in ons avondblad meldden, geven wij hier nog zeer gaarne plaatsing aan het volgende: Dinsdagavond te ongeveer half elf is m „Huize St. Bavo" te Heemstede overleden de zeereerw. heer H. A. V. IJzermans, rustend pas toor der St. Bavo-parochie te Heemstede in den hoogen ouderdom van ruim 81 jaren. Hij werd geboren te Vlaardingen 19 Juli 1855 en priester gewijd 17 Augustus 1879. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Hoorn, Overveen, Amsterdam (St. Catharinakerk), Rector R. K. Weeshuis, W. Kruiskade, Rotter dam en deed 4 Augustus 1905 zijn intrede als pastoor van de parochie van St. Bavo te Heemstede (Berkenrode). Meer dan 26 jaar, juist de helft van zijn rijk priesterleven hééft hij daar zjjn zegenrijken arbeid verricht. Daar heeft hij mogen vieren zijn 40-jarig priester schap, zijn 50-jarig priesterschap en zijn 25- jarig pastoorschap. De jeugd vooral had zijn bijzondere belang stelling. Zijn toespraken tot de kinderen bij gelegenheid van hun Eerste H. Communie wa ren roerend van eenvoud en schoonheid. Hij stichtte het R. K. Vereenigingsgebouw, het Jeugdhuis aan den Heerenweg, de Jacoba- sehool, de St. Augustinusschool en bracht de verbouwing van de St. Joseph- en St. Antonius- school tot stand. Aan kerkgebouw en kerkter- rein besteedde hij groote zorg. Het monumen tale hek, de rijwielstalling, de prachtige kroon luchters en vooral het imposante H. Hartbeeld zijn daar bewijzen van. Maar een grooter en grootscher monument heeft hij in de 26 jaren van zijn pastoorschap opgericht in de harten van zijn parochianen, een monument van oprechte liefde en groote genegenheid. Hoe treffend bleek dit telkens weer wan neer hij als rustend pastoor een feestelijke bij eenkomst in het Vereenigingsgebouw bijwoon de. Dan barstte bij zijn binnentreden een dave rend handgeklap los en op de gezichten der aanwezigen lag duidelijk de glans van een blij de, innige vreugde, omdat hun hooggeachte en beminde pastoor weer in hun midden was. En deze liefde en genegenheid zijner parochianen waren het natuurlijk gevolg van zijn persoon lijkheid. Pastoor IJzermans toch was een edel karakter, een man van strenge en strikte rechtvaardigheid, hetgeen op al zijn daden het stempel van noblesse drukte. Bovendien vrien delijk in den omgang, steeds opgewekt blijmoe dig, en bescheiden in optreden, moest deze priester wel de harten winnen van allen, die het voorrecht hadden met hem in aanraking te komen. Wat hij als weldoener der armen heeft ge daan, is God alleen bekend. Met hem is heengegaan een nobel en hoog begaafd priester, een fijnzinnige aristocratisch- voorname geest, een bescheiden geleerde en litterator, een keurig stylist. Wij zullen deze kaarsrechte, statige figuur met het fijne gelaat niet meer door Heemstede zien wandelen. Maar zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in hooge eere blijven en wij zullen met dankbaarheid aan hem blijven denken als aan een edel priester, die velen, zeer velen van ons door woord en daad heeft gesticht en tot betere menschen gemaakt. Dat hij ruste in vrede! Heemstede, 8 April 1936. B. PRONK. De voor Maart aangekondigde voordracht avond van Ben Royaards en Georgette Hage- doorn voor „Kunst aan het Volk" zal wegens drukke werkzaamheden van deze beiden, eerst plaats hebben op Donderdag 16 April. Het kan een aardige avond worden, gezien het program vol afwisselingen waarop o. a. voorkomt de vertaling door Jan Poortenaar van St. Julien Hospitalier van Flaubert. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Ceintuurs en handschoenen, Politiebureau, Smedestraat 9; Slappe boord: Donkerloo, Lin- schotenstraat 42; Doosje met oorbellen: Meu- lenbroek, A. L. Dyserinckstraat 1; Schoolétui. Van der Wal, Bakh. v. d. Brinkstraat 5; Hon- denhalsbandVan der Ploeg, Marsstraat 10; Hond: Van Berke, M. Treublaan 1, Heem stede; Jongensjas: V. Vrugt, Ged. Raamgracht 33rood; Katten: Dierenasyl, Ridderstraat 11; Spaarkwitanties: Jorna, Anjelierstraat 27; Cano-onderdeelenWestley, Tempelierstraat 9; Gouden medaillon: Valk, 2e Zuid-Polderstraat 47; Nummerplaat: Politiebureau, Smedestraat 9; Hondenpenning: idem; Portemonnaie met 10 cent: De Wit, Leidschestraat 148; Gouden h.-ring: De Jager, Minahassastraat 8; Rijwiel- belastingplaatje: Willegers, Schouwtjeslaan 66; idem in étui: Gros, Altenastraat 18; idem: Boe ver, Leeuwerikstraat 49; Rijwielstandaard: Steenman, Prinsessekade 14; Sierspeld: Politie bureau,Smedestraat 9; Tasch met thermos- flesch enz., De Wit, Leidschestraat 148; Zweep: Bakker, Middenweg 96B. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regeL Betrekkingen (gevraagd en aangeboden! 10 ct. per regel. Te Parijs zijn op talrijke plaatsen borden geplaatst, loaarop de partijen hun verkiezingsreclamebiljetten kunnen plakken De stand van den wedstrijd om het hoofd- klasse-clubkampioenschap 1935-1936 der Haar- lemsche Damclub luidt thans als volgt: 1 J. W. van Dartelen 12 8 4 0 20 2 A. de Jong 12 5 7 0 17 3 Ph. G. Amelung Jr. 10 5 3 2 13 4 P. G. van Engelen' 9 5 1 3 11 5 H. van Lunenburg Jr 10 2 7 1 11 6 P. H. Meure 11 4 3 4 11 7 J. B. Sluiter Jr. 12 4 3 5 11 8 J. van Looij 12 3 4 5 10 9 Ph. F. Amelung Sr. 9 1 7 1 9 10 H. Greeuw 10 2 4 4 8 11 Joh. Fabel 6 0 6 0 6 12 P. J. van Dartelen 6 2 1 3 5 13 J. Poppen 7 0 4 3 4 14 M. van Leeuwen 10 0 4 6 4 15 T. Kerkman 6 0 2 4 2 Na afloop van dezen wedstrijd degradeeren naar de tweede klasse de spelers die met een moyenne van minder dan 0.70 9 punten den wedstrijd beëindigen. In deze vereeniging vingen de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936/1937 en de medaillewedstrijd 1936 aan. De uitslagen der eerste ronde luiden als volgt lste Klasse J. Spijker wint van W. Dijkhof; H. Baltes wint van H. Philippo; W. Dijkhof wint van H. J. van Berk. 2de Klasse G. de Keizer wint van T. van Goor; W. F. Miedema wint van J. van Sprang; J. v. Sprang wint van T. van Goor: G. de Keizer remise met H. Kol; H. Le Noble wint van D. Negrijn; S. Steenstra wint van J. C. Verwer; H. Le Noble wint van J. Vaars; J. van Sprang wint van H. Kol; E. Borger wint van W. Philippo. Medaillewedstrijd F. Mollema wint van T. B. Dinkla. Op de gehouden jaarvergadering werden de heeren E. Borger, H. Kol en P. Heidweiller her kozen, terwijl het bestuur nog werd uitgebreid met den heer W. Dijkhof. Besloten werd tot den Nederlandschen Dambond toe te treden. In de gehouden gongwedstrijden werden de prijzen gewonnen door de heeren F. Mollema, H. J. van Berk, W. Philippo, J. Daniels, T. B. Dir.kla, J. Vaars, II. Cassée, W. Dijkhof, E. Borger, H. Le Noble en H. Philippo. Twee aanbestedingen ten raadhuize Gis- teien werd ten raadhuize te Heemstede aanbe steed het maken van een kledingbergplaats en een rijwielstalling by de zwemvijvers. Ingeko men waren 13 biljetten. Laagste inschrijver was de heer G. Kloos te Heemstede voor 1334.75. Voorts werd aanbesteed het bouwen van een nieuwe wagenbergplaats en het maken van schuifdeuren voor de bestaande wagenberg plaats op het terrein van de gemeentereiniging te Heemstede. Ingekomen waren 14 biljetten. Laagste inschrijver was de heer J. v. d. Walle te Heemstede voor 4199. Aanbestedingen. Woensdagmorgen had ten raadhuize de aanbesteding plaats van het ma ken van een kleedingbergplaats en een rijwiel stalling bij de Zwemvijvers. Laagste inschrijver was G. Kloos, Heemstede met f 1334.75. Daarna had de aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuwe wagenbergplaats en het maken van schuifdeuren voor de bestaan de wagenbergplaats op het terrein van de ge meente reiniging te Heemstede. Hiervoor was laagste inschrijver: Joh. v. d. Walle met f 4199. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken het van enkele zijden ontvangen verzoek om de regeling inzake den brandstof fenbijslag, voor ondersteunde werkloozen, welke tot 1 April j .1. van kracht was, te verlengen, moeten afwijzen. De minister heeft bij zijn beslissing over wogen, dat de middelen om de verlenging dezer regeling te bekostigen, hem ontbreken. LONDEN, 7 April. (Havas) De censuur heeft de vertooning van een film van drie minuten, waarin persooniykheden uit - alle klassen der maatschappij hun zienswijze aangaande den oorlog uiteenzetten, en waarin aan het slot een beroep wordt gedaan op het publiek, bij de parlementsleden ten gunste van den vrede te intervenieeren, doen staken. Dit staken der vertooningen zal zeker nog tot verschil van meening leiden, zoo verklaarde de schrijver Wells reeds: „Het zou een beleediging zijn een film van een dergelijk belang uit de circulatie te nemen". Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 7 April: Ofschoon het aantal vreemdelingen dit jaar ver bij dat van het vorige jaar achterblijft, zijn toch eenige groepen Hongaren, Duitschers en Franschen aangekomen, om de Paaschweek te Rome door te brengen. De Paus zal op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag de plechtigheden bijwonen in de Sixtijn- sche kapel. In de Paulijnsche kapel zal op de beide ge noemde dagen de aanbidding plaats hebben door de verschillende Romeinsche colleges, waaronder ook het Nederlandsche college. LONDEN, 8 April. (D.N.B.) In het Lagerhuis heeft gisteren minister van Oorlog Duff Coo per in antwoord op een vraag medegedeeld, dat het Britsche leger wordt geoefend in het ge bruik van gifgas, als een wettig' wapen in de moderne oorlogsvoering. Hierbij worat ook de afweer van gas in alle methoden beoefend. De militaire autoriteiten werken hierby sa men met de chemici. De minister gaf geen ant woord op de vraag van een lid van het Huis, of gifgas dan werkelijk een legaal wapen was. Betreffende het bovenstaande telegram dat door het Duitsche Nieuwsbureau werd uitge zonden, ontvingen wij in den loop van den middag een verzoek dit bericht te willen intrek ken onder motiveering, dat het op een mis verstand zou berusten. Naar wij vernemen heeft de Rotterdamsche rechtbank Woensdag in raadkamer besloten den deurwaarder S., die zich momenteel in het huis van bewaring te Rotterdam bevindt, verdacht van verschillende gelden te hebben verduisterd, op vrije voeten te stellen, in verband met den hoogen leeftijd van den verdachte en met het feit, dat er geen vrees voor vluchten kan be staan. Op vordering van den officier van justitie mr. Meischke, is om reden van openbaar be lang het faillissement van den deurwaarder uitgesproken. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is, evenals voor andere landbouwartikelen, een monopolie van den in- en uitvoer van spinazie- en radijszaad ingesteld. Met ingang van 5 April is als monopolie houdster hiervoor aangewezen de Nederland sche Akkerbouwcentrale. Naar wij vernemen is de belangstelling voor den op 3 Mei a.s. te Brussel te spelen weostrijd BelgiëNederland zoo groot, dat reeds thans alle overdekte plaatsen uitverkocht zijn. In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet tot instelling van een defensiefonds, be nevens de begrooting van dit fonds voor het jaar 1936. De officieele Deensche boternoteering zal de volgende week 180 Kronen (is 58 cent) per kg. bedragen. Omtrent den feilen brand te Roermond, waarbij vier panden in asch zijn gelegd, ver nemen we de volgende bijzonderheden; Te circa tien uur had de brand zijn hoogte punt bereikt. Het bleek toen, dat behalve de opslagplaats van de firma Janssen-Dijcks en de pakhuizen van de firma Beumer en het ge bouw van „Landbouwbelang", ook het meubel- magazijn van de firma Steyen volledig was uit gebrand. Alleen de muren der pakhuizen ble ven overeind staan. Het felst brandde het pakhuis van Land bouwbelang, dat gevuld was met den inhoud van ongeveer vijf en dertig wagons tarwe. Het pand van de firma Beumer was nagenoeg ge heel gevuld met oude meubelen en dat van de firma Steiyven met nieuwe meubelen, welke vanzelfsprekend een gretig voedsel voor het vuur vormden. Om tien minuten over tien arriveerde de te hulp geroepen brandweer van Venlo met een motorspuit op het terrein van den brand en na enkele minuten kon deze reeds water ge ven. Ook de Roermondsche brandweer werkte met een groote motorspuit en in het geheel beschikte men over een zestal stralen, te wei nig natuurlijk om iets tegen de enorme vlam menzee te kunnen uitrichten. Te kwart voor^elf was het gevaar voor uit breiding geweken, waarna tot de nablussching werd overgegaan. De wind was aanvankelijk Noord-Oost en daardoor ontstond groot gevaar voor de panden van den Willem II-singel. La ter draaide de wind naar het Noorden, waar door het gevaar verminderde. Het afgebrande complex ligt naast de spoorlijn Roermond Maastricht en begint bij het Stationsplein, in het verlengde van den Willem II-singel. De toren van de Roermondsche waterleiding maatschappij bevindt zich op enkele meters afstand van de afgebrande perceelen. Van de bovenverdieping van dit bouwwerk waren de ruiten gesprongen tengevolge van de geweldige hitte. De kantoorlokalen waren tijdig ontruimd, zoodat men op het ergste was voorbereid, doch gelukkig heeft de toren geen vlam gevat. Het woonhuis van Dr. Droessen, lid van de Tweede Kamer, heeft een oogenblik aan de dakgoot gebrand, maar men heeft door krach tig ingrijpen hier tijdig het gevaar kruinen keeren. Enkele goederenloodsen op het sta tionsemplacement werden voor de zekerheid nat gehouden, doch zij hebben geen enkel oogenblik gevaar geloopen. Het spoorwegver keer heeft van den brand geen hinder onder vonden. Het is wel zeker, dat indien het com plex uit meer panden had bestaan, deze ook in brand zouden zijn geraakt. De brand is te half negen begonnen in het gelijkvloersche gedeelte van het pand der fir ma Janssen-Dijcks. Het vuur werd door voor bijgangers ontdekt, die onmiddellijk alarm maakten. Het blusschingswerk werd geleid door den commissaris van politie, den heer Odeker- ken. De Roermondsche brandweer werkte met vier stralen, terwijl de Venlosche motorspuit met drie stralen water gaf. Voorts verleende nog assistentie een brandspuit van de spoor wegen, welke over een straal beschikte. De brandweer uit Venlo is kort na half twaalf in gerukt. Alle firma's waren tegen brandschade ver zekerd. Het bedrag der schade kon natuurlijk niet dadelijk worden vastgeisteld, doch men mag aannemen, dat het in de tienduizenden loopt. De verwoeste panden waren uit steen op getrokken en het hoogste gebouw telde drie verdiepingen. Eenige journalisten hebben zich vlak na het uitbreken van den brand verdien stelijk gemaakt door een zoo goed als nieuwen auto uit een garage te redden, waarvan zij de deuren indrukten. Behalve de reeds genoemde autoriteiten wa ren de wethouder en verscheidene gemeente raadsleden op het terrein van den brand aan wezig. Assistentie werd nog verleend door le den van het Roermondsche Roode Kruis, dat dien avond toevallig onder leiding van dr. Hoying een oefening hield. Zij werden onmid dellijk naar de plaats van den brand gediri geerd. De belangstelling voor het blusschingswerk was enorm groot. De brand had een groot deel van de stad in rooden gloed gezet, welke kilo meters in den omtrek te zien was, zoodat de menschen van heinde en verre kwamen toe- stroomen. LONDEN, 8 April. In het Hoogerhuis is vandaag een debat gehouden over den inter nationalen toestand. De Lord-Grootzegelbewaarder, lord Halifax, verklaarde in den loop van deze debatten dat hij, wat het Italiaansch-Abessinisch geschil be treft, dat op het oogenblik te Genève behan deld wordt, niet in staat was iets toe te voegen aan hetgeen minister Eden Maandag in het La gerhuis reeds heeft verklaard. Overgaande tot den toestand in Europa zei- de de Grootzegelbewaarder dat de methode, <jlie door Duitschland gekozen is om de aandacht der wereld voor zijn eischen af te dwingen, een verpletterenden en vér reikenden slag heeft toegebracht aan de fundamenten, waarop de internationale orde is opgetrokken. Er kan geen hoop bestaan op regeling, tenzij men absoluut en positief zeker kan zijn, dat een dergelijke methode onder geen omstandigheden weer ge bruikt zal worden. De onderstaatssecretaris van Bu'itenlandsche Zaken, lord Stanhope, zeide, sprekende over de noodzaak van heilig houden der verdragen, dat het ernstige punt in het optreden van Duitsch land niet zoozeer de bezetting' van het Ryn- land dan wel de schending van het verdrag van Locarno is geweest. Om deze reden tracht minister Eden voor alles het gevoel van ver trouwen te herstellen. Ieder volk, zoo zeide Stanhope verder, moet zyn volledig aandeel bijdragen tot de defen sieve diensten, welke voor de collectieve veilig heid vereischt zijn. Eenige naties en vooral de kleinste winnen meer dan de andere en schij nen te denken, dat zij volledige veiligheid zul len krijgen, zonder haar bijdrage te leveren, aangezien de groote naties, naar zij denken, haar te hulp zullen komen. Dit is een foutieve gedachte. Tot op het oogenblik, waarop iedere natie bereid is, de volledige verantwoordelijk heid onder de oogen te zien en te aanvaarden, zal de Volkenbond geen doelmatige collectieve actie kunnen ondernemen. WEENEN, 9 April. (D.N.B.)In een Woens dag gehouden buitengewone zitting van den ministerraad werd besloten de verzekerings maatschappij „Phoenix" volledig te liquideeren. De „Oesterreichische Credit Bank für Industrie und Handel" neemt alle rechten en verplich tingen der „Phoenix-verzekeringsmaatschappy" over. Er zal een nieuwe verzekeringsmaatschap- pq worden opgericht. MILAAN, 8 April. De „Popoio d'Italia" schrift dat terwijl men in Genève spreekt over een opschorting der vijandelijkheden, de Negus een tweede mobilisatie afkondigt. De vitale veilig- heidsnoodzakelijkheden die voor Italië geboren werden uit de eerste mobilisatie in Abessinië blijven bestaan tegenover deze tweede mobili satie. Men heeft steeds gesproken over veilig heid in Europa. Italië wil zijn eigen veiligheid waarborgen in Afrika. Het blad besluit met te verklaren, dat aan gezien de Negus bevel heeft gegeven tot de uiterste mobilisatie, de Italiaansche operaties ten behoeve van de veiligheid tot het einde doorgezet zullen worden. BERLIJN, 8 April. (Havas) Woensdagavond werd alhier een officieuze nota, afkomstig uit Genève, gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, dat het Fransche plan ontstaan is uit» eischen der verkiezingscampagne in Frankrijk. Verder zegt de nota, dat het Fransche plan, dat als constructief werd bestempeld, teleurstelde, daar het, in plaats van practisch bruikbare voorstel len te geven, zich bepaalt tot het herhalen van oude formules. MADRID, 8 April. (Reuter.) Na de be noeming der leden van de parlementaire com missies, o.a. die van de „permanente commissie" is de Cortes tot 15 April verdaagd. PARIJS, 8 April. (Reuter.) Naar uit Rijssel wordt gemeld is te Escautpont op een fabrieks terrein een op een vrachtauto geladen ammo niak-cylinder ontploft. Drie werklieden werden bij deze ontploffing gedood, terwijl nog en vier de wordt vermist. In aansluiting aan een vorig bericht kan de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. thans mede- deelen, dat de pogingen om de Engelsche bepa lingen betreffende het verkeer van toeristen, reizende met motorrijtuigen van Italiaansch merk, ongedaan te maken, succes hebben gehad. In het vervolg worden deze op grond van een carnet of triptiek weer zonder speciale formali teiten toegelaten: alleen voor een definitieven invoer in Engeland is een speciale machtiging van de board of trade noodig. Ook in andere sanctielanden worden aan den tydeiyken invoer van motorrijtuigen van Itali aansch merk geen moeilijkheden in den weg gelegd. De Nachtegaal arriveerde op de thuisreis te Athene, de Sperwer kwam op de uitreis te Rome aan, de Oeverzwaluw landde op de uit reis te Rangoon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4