De „Hindenburg" heeft ernstige motorpanne k Het gebruik van gifgas in Abessinië V Commandant krijgt van de autoriteiten toe stemming om over Fransch gebied te vliegen Kleppen van de motoren gebroken? Het nieuws van heden Valsch eerbegrip De oorlog in Oost- Afrika Uit Vaticaanstad Belgische Senaat bijeen ITALIË VERVOERDE NOG ONLANGS 200 TON NIEUW GRENSINCIDENT De Lagerhuis zitting DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG ÏO APRIL 1936 Ochtendblad Amok door Chinees Braziliaansch protest te Berlijn Von Ribbentrop te Mülheim BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19892 BORDEAUX, 9 April. (Reuter-A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de „Hindenburg" ernstige motorpanne heeft. De commandant verzocht toestemming over Fransch gebied te vliegen, welke toestemming hem door de Fransche autoriteiten werd verleend. Nader wordt gemeld, dat de „Hindenburg" motorpanne heeft gekregen boven de Golf van Gascogne. Het is niet mogelijk via Nederland terug te keeren en men is verplicht over de Mid- dellandsche Zee te gaan. Men weet nog niet, of het luchtschip over Fransch of Ita- liaansch gebied zal vliegen. De Duitsche minister van Luchtvaart en de Zeppelin-maat schappij geven geen bijzonderheden over de averij. Het gerucht gaat te Berlijn, dat de averij zeer ernstig is, 'de kleppen van de Dieselmotoren, welke van een nieuwe aluminium-alliage zijn, zouden zijn gebroken. Anderen zeggen weer, dat sprake zou zijn van een breuk van de drijfstangen. Men kan evenwel niet aannemen, dat alle motoren* dezelfde storing zouden hebben. De motoren, die nog intact zijn, moeten thans een grootere capaciteit ontwikkelen. De „Hindenburg" is Donderdagavond te 21 uur Gibraltar gepasseerd. Bemerkingen bij het duel GömbösEckhardt Von Blomberg wenscht Ludendorff geluk Ter gelegenheid van 71 sten verjaardag Koning Edward deelt aalmoezen uit Duitsche actie in Slees- wijk Holstein? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Gayda bepleit ontwapening van Abessinië Italiaansche verliezen bij het Asjangi-meer Dr. Hugo Eckener, de commandant van de „Hindenburg" De plechtigheden van den Witten Donderdag Gebruik der volmachten door de regeering goedgekeurd Commissie van Dertien niet be voegd de klachten inzake schending der oorlogs- wetten te behandelen Drie dood en en drie zwaar gewonden Een beroep op Italië en Abessinië Bewijsstukken betreffende Abessinische wreedheden Dag van rouw WAT DE TONG STREELT (pag. 4) 3 Japansch-Mandsjoerijsche troepen slaags met Russische soldaten De troepen te Brussel hebben voor koning Leopold geparadeerd. De koning begroet zijn broer, majoor Karet Het Italiaansch-Abessinisch conflict besproken •ijriwwwwuiiy llllllU 7 tz2> NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. :V De Europeesche publieke opinie werd deze week aoor het bericht uit Boedapest opgeschrikt, dat „wegens een beleedigende woordenwisseling in het parlement" de Hongaarsche minister-pre sident Gömbös met den leider der oppositie Tibor von Eckhardt geduelleerd had. En wel met pistolen. Het slotzinnetje van het officieuze communiqué van het Hongaarsche Telegraaf- en Korrespondentie-bureau, waarin te lezen was, dat de beide tegenstanders ongedeerd, maar ook cnverzoend waren gebleven, doet aan als een anachronisme van het ergste soort, als een on aangename herinnering uit lang vervlogen tij den, als iets belachelijks ten slotte. Vroeger, schrijft de Weensche Reichspost, toen de wereld nog ingedeeld scheen in de twee groepen „hoogen" en „lagen", toen in Cen- traal-Europa de intellectueelen nog' vol waren van opgeschroefd standsgevoel, hadden bepaal de kringen een eigen „eerbegrip" gecreëerd. Het duelmisbruik had geen achting voor de Chris telijke zedeleer, noch voor staatsrecht en wet. Zoo was het eens. Maar wat hebben in onze tijden in cultuurstaten zulke aangematig de „voorrechten" te maken? Wanneer in een BERLIJN, 9 April. Generaal Ludendorff heeft *®r gelegenheid van zijn 71-sten verjaardag een Selukwenschtelegram van den Rijksminister van Oorlog, yon Blomberg, ontvangen. of andere dorpskroeg de messen wat los in de schede komen te zitten bij nachtelijke brasser of wanneer twee fabrieksarbeiders bij een twist in affect naar 'n wapen grijpen, grijpen politie en rechters in. Maar wanneer mannen, die er bovendien prat op gaan tot den „beteren" stand te behooren, met wat langere messen of pistolen precies hetzelfde doen, en daarbij met vol overleg en volgens bepaalde regels, moet dit dan straffeloos blijven of zelfs als hoogst „eer vol" worden beschouwd? Dit moet een slechten invloed op den volksgeest hebben. Het zal tijd worden, dat de christelijke moraalbegrippen ein delijk doordringen tot die enclaven in Euro pa, waar het onzedelijke duel nog altijd be staat. Bijzonder ergerlijk is, dat een minister-presi dent van een staat zulk een ergernis geeft. LONDEN, 9 April. (Reuter.) De Koning heeft hedenochtend in Westminster Abbey de plech tigheden van Witten Donderdag bijgewoond. Overeenkomstig de eeuwenoude gewoonte heeft de Koning aalmoezen uitgereikt aan 84 ouden van dagen. KOPENHAGEN, 9 April. (Havas.) Het blad „Hejmdal" te Apenrade in Deensch Sleeswijk Holstein meldt, dat steeds meer de Duitschers uit Deensch Sleeswijk Holstein zich aansluiten bij Duitsch Sleeswijk. De actie tot herziening van de grens is zeer actief. Het blad schrijft verder, dat een vijftigtal Duitsche steden zich peet hebben verklaard over een 35-tal Deensch Sleeswijksche districten. Zij verstrekken aan zienlijke sommen geld. Verwachting; Meest matige Noord-Oos- _t telijke tot Noordelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, koude ochtend, zelfde temperatuur overdag. r§ Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. .iiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME, 9 April (Reuter). In de „Giornale dTtalia" schrijft Gayda, dat de ontwapening van Abessinië onontbeerlijk is voor de veilig heid, niet alleen van de Italiaansche koloniën doch ook van de andere koloniën in deze streek. Deze noodzakelijkheid kan niet worden ondervangen door formules of geteekende over eenkomsten. Ook de Britsche bezittingen zullen hieruit onmiddellijk voordeel trekken. Te Adoea is de eerste school voor de kinde ren van inboorlingen geopend. De school telt ongeveer 300 leerlingen. Binnenkort zal ook te Aksoem een dergelijke school worden geopend. ROME, 9 April (Reuter). Uit de rapporten van Maarschalk Badoglio blijkt, dat in den slag bij het Asjangi-meer 21 Italiaansche offi cieren, 86 minderen en 204 Eritreanen zijn ge sneuveld en 49 officieren, 269 minderen en 669 Eritreanen zijn gewond. De Italianen namen 500 Abessiniërs gevan gen en maakten 18 kanonnen, een houwitser, 48 mitrailleurs, omstreeks 1500 geweren, een auto met het radio-station van den Negus, 11 vrachtauto's en verder materieel buit. Z. H. de Paus heeft Donderdagmorgen den plechtigen dienst bijgewoond, die ter gelegen heid van den Witten Donderdag in de Sixtijn- sche kapel werd opgedragen door den Kardi naal-deken van het H. College van kardinalen, Mgr. Granito di Belmonte. MADRID, 9 April. (Reuter). De ministerraad heeft Zulueta benoemd tot ambassadeur bij den H. Stoel. Zulueta is lid van de links-republikein- sche partij. Hij is minister van buitenlandsche zaken geweest en ambassadeur te Berlijn. BRUSSEL, 9 April. (Reuter.) De Senaat heeft heden, evenals voordien de Kamer het rapport over het gebruik van de speciale vol machten door de regeering goedgekeurd. Te vens keurde de Senaat met 134 stemmen bij 8 onthoudingen de decreten goed, welke de regeering overeenkomstig de volmachten heeft uitgevaardigd. De Senaat nam verder een dagorder aan, waarin het vertrouwen in den minister-presi dent wordt uitgesproken, die te Genève, in het kader van den Volkenbond de internationale reconstructie zal voortzetten, welke de Londen is begonnen. Tenslotte nam de Senaat met 84 tegen 52 stemmen bij 6 onthoudingen het wetsontwerp aan, waarbij het aantal Kamerleden wordt ge steld op 202 en het aantal Senatoren op 101. Van Zeeland is vervolgens per vliegtuig' naar Parijs vertrokken, vanwaar hij per trein naar Genève zal gaan. BATAVIA, 9 April. (Aneta) President Mann seint uit Pangkalpinang aan de regeering, dat Dinsdag een Chinees in kampong Loemoet, onderafdeeling Noord-Banka, amok maakte. Een vrouw en een tienjarige jongen werden gedood, terwijl drie personen zwaar gewond werden. De amokmaker werd' door de veldpoli tie neergeschoten. Tijdens zijn overbrenging naar het hospitaal is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. GENèVE, 9 April. (Reuter). Hedenmiddag heeft de Commissie van Dertien het rapport ontvangen van de juridische sub-commissie, welke een onderzoek moest instel len of de Commissie van Dertien competent is de klachten betref fende de schending der oorlogswet- ten in het Italiaansch-Abessinisch conflict te behandelen. De juristen concludeerden in hun rapport dat het recht der Commis sie van Dertien om in deze kwestie uitspraak te doen, betwist moest worden. Eden legde zich hierbij neer, doch merkte op, dat voor alles dergelijke wreedheden moe ten worden voorkomen. Hij stelde voor tot bei de oorlogvoerenden een oproep te richten, waarin wordt verzocht geen gebruik te maken van gifgassen. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche re geering kort geleden van de autoriteiten van het Suezkanaal heeft vernomen, dat tweehon derd ton oorlogsgas naar het oorlogsterrein is vervoerd. Hedenmiddag van vier tot zes uur is de Commissie van Dertien in geheime zitting bjjeen geweest. Men besloot een beroep te doen op Italië en Abessinië als onderteeke naars van de conventie van 1925, om geen gebruik te maken van strijdgassen. De Madariaga bracht verslag uit van zijn besprekingen met den vertegenwoordiger van Abessinië Wolde Mariam, die toestemde in di recte onderhandelingen met Italië, onder voor waarde, dat De Madariaga en Avenol hierbij tegenwoordig zouden zijn. Vanavond om zeven uur had De Madariaga een onderhoud met Aloisi om hem op de hoog te te stellen van de besprekingen van de Com missie en te vragen of Italië bereid was tot onderhandelen. Morgen zal de commissie opnieuw bijeenko- men om het rapport van De Madariaga te hooren en vermoedelijk zal dan de zitting wor den verdaagd tot 21 April. Indien Italië toe stemt in onderhandelen, zal De Madariaga de onderhandelingen voortzetten. De tekst van het appèl van de Commissie van Dertien op Italië en Abessinië luidt: „De Commissie van Dertien heeft van de mededeelingen van de Italiaansche en Abes- sinische regeeringen over de overtredingen van de internationale overeenkomsten inzake oor logvoering aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond kennis genomen. De Commissie wenscht uiting te geven aan den afschuw, welken dit in de wereld heeft ge wekt en richt tot beide oorlogvoerenden een op roep alle noodzakelijke maatregelen te treffen om elke overtreding van de internationale voor schriften te voorkomen. De commissie hoopt van de mogendheden, tot wie deze oproep wordt gericht een verze kering te ontvangen, waardoor de onrust wordt weggenomen, welke de commissie hier uit drukt." ROME, 9 April (Stefani). De onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken heeft be wijsstukken betreffende door Abessinische sol- tjaten jegens Italiaansche krijgsgevangenen ge pleegde wreedheden aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond doen toekomen. Deze bewijsstukken bestaan uit verklaringen van een ambtenaar van het Grieksche consulaat te Diredaoea en drie leden der Egyptische ambu lance. Suvich verzoekt den secretaris-generaal tevens, deze bewijsstukken ter kennis van alle leden van den Volkenbond te brengen. ROME, 9 April. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt aangekondigd, dat Italië bij den Volkenbond een protest zal indienen wegens het beschieten van een veldlazaret door de Abessinische artillerie. Men verklaart, dat op den 31sten Maart het Italiaansche lazaret bij Mai-Ceu is beschoten, waarbij twee Italianen werden gedood en verscheidene gewond, terwijl eenige tenten vernield werden. DE DUITSCHE ZEPPELIN „HINDENBURG" HEEFT ERNSTIGE MOTORPANNE Het gebruik van gifgas in Abessinië; Commis sie van Dertien doet een beroep op Italië en Abessinië; Commissie niet bevoegd de klachten inzake schending der ooriogswetten te behan delen- Nieuw grensincident in het Verre Oosten. Belgische Senaat keurt het gebruik der machten door de regeering goed. vol- Handelsverdrag onderteekend. tusschen Nederland en Polen Het bedrijf van de Glasfabriek Leerdam zal althans de volgende week worden voortgezet. Het driemaandelijksch verslag (16 December 15 Maart) van het Werkfonds is verschenen. Te Barendrecht is een vrachtauto door de stoomtram gegrepen en meegesleurd; twee ge wonden. New-Yorksche beurs: opening hooger, daarna eenige reactie, slot onregelmatig. 'O Goede Vrijdag is de Heilige Vrijdag, ook de Groote Vrijdag vroeger ge noemd, om de groote dingen die Christus door Zijn sterven tot stand bracht. Johannes Chrysostomus noemt heel de Goede Week de „Groote Week." De H. Kerk betitelt dezen dag met „Pa- rasceve" of „Voorbereidingsdag." Het is heden een dag om alles in gereed heid te brengen voor den eeuwigen Sabbath. Dag van rouw tevens. De vierde synode van Toledo in 635 ge tuigde reeds„dat de geheele Kerk üewoon was Goeden Vrijdag omwille van 's Heeren Lijden in rouw en vas ten door te brengen." De Romeinsche Keizers na Chris tus vaardigden bevelen uit, waarbij werd vastgesteld dat op Goeden Vrij dag, evenals in heel de Goede Week, geen recht mocht worden gesproken. Maar daarom kreeg hij toch geen karakter van feestdag. Een kerkelijk voorschrift uit den tijd van Constan- tijn den Grooten verklaarde reeds, dat Goede Vrijdag „een rouwdag en geen feestdag is." SPECIAALVOORU DAM ES is de rubriek TOKIO, 9 April. Volgens een bericht uit Charbin heeft ten Oosten van Hoent- sjoen een nieuw grensincident plaats ge had tusschen Japansch-Mandsjoerijsche af. deelingen en Russische soldaten. Aan beide zijden zouden aanzienlijke verliezen zijn geleden. Aan Japansche zijde is een luitenant gedood, terwijl vijf soldaten vermist worden. Volgens Japansche mededeelingen hebben de Russen het vuur geopend. De autoriteiten van het Kwantoengleger zijn zeer verontwaardigd over deze schending van het gebied van Mandsjoekwo. SJANGHAI, 9 April. - (Reuter.) De provinciale legermacht van Kansoe heeft te zamen met de troepen van de Nanking-regeering de commu nisten aangevallen. Van Japansche zijde wordt vernomen, dat Tsjang- Kai Sjek persoonlijk in een vliegtuig naar Hankau is vertrokken, om met den minister van Oorlog- den veldtocht te gen de Rooden te bespreken. RIO DE JANEIRO. 9 April. (Havas.) De re geering van Brazilië heeft bij de regeering te Berlijn geprotesteerd tegen de nota van het Duitsche consulaat te Sao Paulo, waarin de Duitschers, die in Brazilië geboren zijn, worden opgeroepen zich te doen inschrijven voor den militairen dienst. De Braziliaansche grondwet beschouwt hen, die in Brazilië geboren zijn uit buitenlandsche ouders als Brazilianen. BERLIJN, 9 April. (Havas.) Von Ribbentrop is heden per vliegtuig vanuit Londen te Keulen aangekomen. Hij is vervolgens naar Mülheim vertrokken, waar de Führer verblijft bij den groot-industrieel Emile Kirdorff, die zijn 89sten verjaardag viert. Von Ribbentrop heeft den Rijkskanselier verslag' uitgebracht over zijn be sprekingen te Londen. LONDEN, 9 April. (Reuter). In het La gerhuis zijn heden een aantal vragen ge steld inzake het conflict in Oost-Afrika. Uit het antwoord van de ministers bleek, dat de Britsche regeering zich blijft stel len op het standpunt der collectieve actie. Een van de leden vroeg, of de regeering maatregelen had genomen om de levering van petroleum aan Italië te beperken. De minister antwoordde hierop, dat de Britsche regeering geen alleenstaande actie zal ondernemen. De Britsche regeering is wel bereid deel te nemen aan een overeenkomst van alle leden van den Volkenbond tot een petroleumembargo. Verder verklaarde lord Cranbome nogmaals, dat de besprekingen van de generale staven zuiver technisch zijn en de politieke verplich tingen van Engeland niet zullen vermeerderen. Ten aanzien van den Oostenrijkschen bonds- dienstplicht verklaarde lord Cranbome in ant woord op een vraag, dat de tekst van de wet nog niet te Londen is ontvangen. Minister Eden is derhalve nog niet in staat te zeggen of hierdoor het verdrag van Saint Germain is geschonden. Het Lagerhuis is tot 21 April op Faaschreces gegaan. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 756 Vorige stand- 76641

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1