kerkstrijd en plebisciet I&e oude. titeydtse. He>&ehQ&e.\ De Locarno-mogendheden bijeen Galles verbannen mm.m* Het nieuws van heden CHRISTENENSTEMDEN ALS „DUITSCH De „Hindenburg" vlot geland Zaterdag 11 April te 5 uur namidd. j M VERZOENINGSPOGINGEN WORDEN VOORTGEZET ^Ü1 De dienstplicht in Oostenrijk PROTESTEN VAN ITALIË EN ABESSINIË DE BAROMETER /EREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 11 APRIL 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19894 )e verkiezing was een belegging, waarvan de stemmen het kapitaal vormden Enkele kleinigheden....! Het Weer De beruchte katholieken-hater gearresteerd en over de grens gezet Alles geschiedde in de grootste stilte NEW YORK, 10 April. (Reu ter). Volgens berichten uit Mexico is de vroegere president van Mexico, Calles, met drie van zijn voornaam ste medewerkers gearresteerd, op het oogenblik dat zij in een vlieg tuig naar de Vereenigde Staten zouden vertrekken. l&ËlPl GIJ ALLEN!!!!!!!! f LEIDSCHEPLEIN Hoek LEIDSCHESTRAAT - TEL. 35655 -35755 s HilLKLIN - U vinat er. EEN UITMUntende lunch iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi® Eden moet Berlijn opnieuw ophel deringen vragen in verband met de Duitsche voorstellen Overeenstemming bereikt Auto-tunnel door den Mont Blanc Met het boren zou binnenkort worden begonnen Kleine Entente is nog boos; Hon garije zal Oostenrijks voorbeeld niet volgen Wegens het Hoogfeest van Paschen zal ons blad Maandag- avond en Dinsdagochtend niet verschijnen* DE DIRECTIE Alleluja Over de wederzijdsche overtredin gen van het oorlogsrecht Nazi's gearresteerd in Stiermarken Een dienstplichtige van 159 Kilo l'^kWWVVWW l III 11 fill// ///////////A0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ff (Van onzen Berlijnschen correspondent) Over de beteekenis en vooral over de waarde der jongste Duitsche Rijksdagverkiezing kan men van meening verschillen, maar niet te loochenen valt het feit, dat ondanks hetgeen Hitler in zijn te Keulen ge houden rede „enkele kleinigheden" noemde, waartoe men maar liever het stilzwijgen moest doen, katholie ken en protestanten in overgroote meerderheid ,,ja!" hebben gestemd voor den „Führer". In het protestantsche Hessen en het katho lieke Beieren, in het katholieke Rijnland zoowel als in het protestantsche Oost-Pruisen, overal gaven de stemgerechtigden zooals wij het in een beschouwing aan den vooravond van het plebisciet reeds durfden voorspellen als Duit- schers hun stem aan een regeering, waar zij als Christenen misschien in vele gevallen wel aar zelend tegenover stonden. Als gezegd 'vroeg Hitier te Keulen aan het Duitsche volk, of het over zekere kleinig heden, welke in een nabij verleden waren voorgekomen, wilde heenstappen. In de pers verslagen der rede van den „Führer" von den wij deze passage niet meer terug. Echter aanhoorde heel dé Duitsche natie door de radio de stem van Hitier. Dit, zijn verzoek werd overal verstaan. En men heeft het ook ingewilligd, maar daaraan zullen ook de machthebbérs van het Derde Rijk niet twij- feien! wanneer men in christelijk ge- loovige kringen zoo algemeen „ja!" zei, dan was het ook onder een, zij het misschien niet uitgesproken, toch zeer nadrukkelijke voorwaarde: Men rekent er op, daf men in de nabije toekomst niet wederom over der- gelijke „kleinigheden" zal hoeven heen te stappen. Een typeerend geval: in den bijna zomerschen Zondagmiddag van 29 Maart vervoegden zich aan een kloos.er in het Noorden van Berlijn twee bruine leden der S.A. De zuster-portierster opende en na het gebruikelijke hakkengeknal en armengezwaai en „Heil Hitler"-geroep deden zij kond van hun zending. Deze behelsde, dat twee der ongeveer vijftig zusters blijkens opgave van het stembureau, haar blauwe couvert nog niet in de urn hadden gedeponeerd. De zuster-por- tierster gaf dit toe en riep de Moeder-Overste, opdat deze de zaak nader zou verklaren. De Moeder-Overste vertelde den vertegen woordigers der „Sturm-Abteilungen", dat de be treffende twee zusters oud en ziekelijk waren en haar kamers niet konden verlaten. Zij durfde de verantwoording niet op zich te nemen van ze per auto of brancard naar een stemlokaal te laten vervoeren. Ze had daarvan de autoriteiten tijdig in kennis gesteld. Er was niets op tegen, de beide zusters alsnog te laten stemmen, doch dit kon alleen geschieden in het klooster ten overstaan van een bijzondere commissie, zooals de wet die voor dergelijke gevallen voorschrijft. De bruin geüniformeerden knalden wederom met hun hakken, riepen „Heil Hitier!" gingen heen. Een half uur later zat de gevraagde bij zondere commissie geschaard om den stoel, waarop één der zusters, ruim tachtig jaar oud en half verlamd, neerlag. De formaliteiten wer den vervuld. De zuster kreeg haar witte stem briefje met het cirkeltje, waarin zij „neen!" of een kruisje zetten moest. Te gelijker tijd wil de men een soort linnen tent om haar ligstoel spannen, opdat de stemming nu eenmaal in het geheim moet geschieden. De zuster weerde zulks echter met een handgebaar af. Ze zeide: „Laat u maar. Op al die geheimzinnigheid stellen ver moedelijk alleen zij maar prijs, die „neen" wil len stemmen. Dit is geen verhaaltje, doch een relaas, het welk wij van zeer betrouwbare zijde ontvingen. En dit geval staat in de verste verte niet op zichzelf. Het geeft ook geenszins uitsluitend de stemming weer van katholieke religieuzen. In alle lagen der veertig millioen Duitsche protes tanten en twintig millioen katholieken, onder geestelijken zoowel als onder leeken, over- heerschte de overtuiging, dat men de huidige Duitsche regeering in haar door en door pa triottische streven moest steunen. Maar aan den anderen kant hoopt men niet, en vraagt men ook niet, doch rekent men er eenvoudig op, dat de machthebbers van het Derde Rijk nu voortaan in het christelijk geloovige deel der Duiische bevolking geen min of meer ge vaarlijke of althans niet heelemaal betrouw bare, kortom staatsburgers van den tweeden rang zullen zien. Beteekent zulks, dat de rechtzinnige protes tanten vergeten hebben, welk een moeilijken strjjd zij streden en nog strijden voor het be houd van de vrijheid der Kerk? Dat de katho lieken ertoe overgingen om de deviezenproces- sen en wat daarmee samenhing te vergeten en te vergeven? Dat de christelijk geloovige Duit- schers besloten, om het er maar by te laten, hun confessioneele pers werd gemuilkorfd, hun confessioneele organisa.ies werden gekluis terd en ten deele vernietigd, hun geestelijkheid al te dikwijls het vrije woord op den kansel met de gevangenis en concentratiekamp moest betalen? Beleekende zulks kortom, dat ka tholieken en pro.es tan ten eenvoudig bevangen Werden door een roes van optimisme? Dat zij er niet aan twijfelden, of de door den staat getolereerde en in sommige opzichten ook wel geprotegeerde actie tegen de kerk zou ineens ophouden, en de beknotte vrijheden van de Kerk zouden ineens weer in haar vollen omvang worden erkend, mits zij maar „ja!" stemden voor den Führer? Neen, noch het Duitsche katholicisme, noch het Duitsche protestantisme verkeert in een roes van optimisme. Integendeel; eigenlijk ge- looven wij niet, dat men de huidige situatie beter kan karakteriseeren dan met de woor den, welke een der leiders uit den tijd, toen Hitier nog niet regeerde, ons toevertrouwde: „De verkiezing van Zondag 29 Maart was voor katholieken en protestanten een dood gewone belegging, waarvan hun stemmen het kapitaal vormden. Zij stonden voor de keuze om ofwel dat kapitaal renteloos te laten liggen, ofwel het in de waagschaal te stellen in de verwachting, dat er winst mee te behalen viel. Ze hebben het laatste ge daan. En zulks in de verste verte niet op eigen houtje. De meerderheid hunner lei ders stonden op het standpunt, dat wer keloos toezien in elk geval ten allen tijde gedoemd is vruchteloos te blijven." ïntusschen koesterde men lang niet overal zulke hoopvolle verwachtingen. In kringen der kerkelijke en politieke oppositie beluis erden wij ook heel andere stemmen. Een gedachten- gang, welke beduidend verder verspreid is dan men op het eerste gezicht uit den uitslag van het jongste Duitsche plebisciet zou afleiden, is bijvoorbeeld deze: „Tracht u zich eens in te denken," zoo wierp men ons dezer dagen voor„dat ook u behoorde tot de zoogenaamde uiterst radicale elementen in het huidig bewind, die quanti- tarief ontegenzeglijk een volslagen minder heid vormen, doch die qualitatief toch altijd nog een zeer, zeer groote rol spelen. Wat zou u het resullaat der verkiezing dan zeggen? Niet waar, hoogst waarschijnlijk toch dit: Ten eerste, dat Adolf Hitler het Duitsche volk practisch uiteindelijk veroverd heeft. Ten twee de, dat de zoo veel genoemde en zoo zeer ge vreesde sec'.e-geest overwonnen is en dat de voormalige leiders een geïsoleerde clique vor men zonder eenigen vat op de breede massa. Wat is min of meer de noodzakelijke conse quentie van deze zienswijze? Immers deze: Dat het „gejammer" over kerkstrijd en kneveling van godsdienstige vrijheden niet uit het volk komt, maar kunstmatig Wordt aangeheven door een vrijwel önbeteekenende reactie voor wie het onmogelijk is, zich te verzoenen met het feit, dat de zon blijft op- en ondergaan, zon der dat zij in plechtige, makkelijke zetels zit. Dit te constateeren en er uit af te leiden, dat het Duitsche volk het beleid der nationaal- socialistische regeering ook op geestelijk, cul tureel en kerkelijk terrein voor nagenoeg hon derd procent sanctionneert, gaat in één moeite door." Of de eerste zienswijze, welke wij die der op timisten kunnen noemen, de juiste is, dan wel, of een nabije toekomst zal aantoonen, dat de pessimisten gelijk hadden, valt op 't oogenblik moeilijk te zeggen. Voorloopig verwachte men niet veel meer dan dat de feiten een midden weg, hopen wij: een gulden middenweg, zullen vinden. g VERWACHTING: Meest matige Noor- 1 (lelijke tot Noordwestelijken wind, gedeei- telijk bewolkt, droog weer, kans op nacht- O vorst, zelfde temperatuur overdag, y Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. H iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll^ Officieel wordt medegedeeld, dat ex-presi dent Calles, die hedenochtend werd gearres teerd, met zijn vrienden is verbannen .Zij zijn hedenochtend' te 7.40 uur 'per vliegtuig ver trokken. Calles was vergezeld van vijf perso nen, o.a. zijn zoon Alfredo Elias, zijn particu lieren secretaris Fuente en oud-gouverneur Guano Juato Ortega. Drie Mexicaansche officieren vergezelden de bannelingen tot de Mexicaansche grens. Vol gens sommige geruchten zette het vliegtuig koers naar Guatemala. De arrestatie en deportatie van ex-president Calles is mei de grootste discretie en snelheid volbracht. Te 3.30 uur verscheen de comman dant van het garnizoen van de Mexico-vallei, generaal Navarro met 20 soldaten en 8 politie mannen per auto aan de woning van Calles, Santa Barbara, 80 K.M. van Mexico-city. Vergezeld van drie politiemannen trad ge neraal Navarro binnen. Calles, die hem scheen te verwachten, zat in Hitler's „Mein Kampf" te lezen. Hij zeide: „Ik ben tot uw orders en beschouw mij als uw gevangene." Generaal Navarro deelde Calles mede, dat het welzyn van het land zijn vertrek eischte. De vrienden van Calles waren tevoren ge arresteerd. FRIEÜRICHSHAFEN, 10 April. (D.N.B.) Het luchtschip „Hindenburg" is vanavond te 6 uur M. E. T. van zijn tocht naar Zuid- Amerika teruggekeerd en vlot geland. Een groote menschenmenigte woonde de lan ding bij. Te Waldenburg in Saksen is door onbekende oorzaak een textielschool ingestort. Daar de instorting des nachts geschiedde, zijn er geen menschenlevens te betreuren Die iets goeds weet te waardeeren GEZELLIGHEID, COMFORT, GOEDEN SMAAK, PRACHTIG UITZICHT, moogt niet nalatens te bezoeken, waarvan de OPENING plaats heeft op y Het ongeëvenaard mooie Interieur werd ontworpen door den zoo bekenden Architect ANTON HAMAKER E= I I1AMVCI I I IT vinrif EEN TEA-ROOM, 1 I UAiuLO u vinui erDIE AL uw verwachtingen overtreft HCRRFN 1 1 f IT vin rit «r- EEN HEERLIJKEN kop koffie 'N OUDERWETSCH GEZELLIG BITTERUUR EEN EXQUIS DINER EN NA HET THEATER §j EEN PRETTIGE PLAATS VAN ONTMOETING Irf het veroverde gebied in Abessinië wordt door Italië voor de kinderen reeds het onderwijs georganiseerd. Onderwijzers uit Erithrea zijn met de opvoedende taak belast GENèVE, 10 April. (Reuter). Hedenmiddag te 15.30 uur zijn de onderteekenaars van het Verdrag van Locarno, behalve Duitschland bijeen gekomen. Baron Aloisi vroeg bij de opening der zitting uit naam van de Italiaansche regeering of de tegenwoordigheid van den Italiaanschen gedele geerde wel gewenscht was, daar Eden in zijn redevoeringen nooit op Italië gezinspeeld had. Flandin antwoordde dat hij levendig wenschte, dat de Italiaansche vertegenwoordiger aan deze discussie deelnam en dat hij verheugd zou zfjn van Mussolini de ratificatie van de Londenscne accoorden van 19 Maart te ontvangen. Eden van zijn kant repliceerde dat de gestelde vraag niet de Britsche, doch uitsluitend de Italiaansche regeering betrof. De discussie begon vervolgens en had aller eerst betrekking op het Duitsche memorandum van 31 Maart en het Fransche antwoord van 8 April j.l. Flandin las een vertrouwelijke nota voor, wel ke twee dagen geleden aan Eden was overhan digd inzake de toepassing van de overeenkomst van 19 Maart. Terwijl Eden opmerkte, dat de verzoenings poging waartoe te Londen besloten was, neg niet geëindigd was, wist Flandin te bewerken, dat Eden officieel te Berlijn ophelderingen zou vragen over 'n zeker aantal vragen, in verband met de Duitsche voorstellen, welke vragen nauwkeurig gepreciseerd werden in Fiandin's rede te Vezelay en nogmaals genoemd in de Fransche nota. In afwachting van het officieele Duitsche antwoord hierop, uitten de Locarno-mogendhe den nogmaals hun wil, om gemeenschappelijk te handelen. De Britsche minis.ers bevestigden dat zij bereid waren alle verplichtingen, die zij bü het accoord van Londen op zich hadden ge nomen, nl wederzijdsche bijstand in geval van een aanval enz. na te komen. In verband hiermee zullen de bespre kingen tusschen de generale staven 15 April beginnen. Tenslotte werd acte genomen van het Fransche voornemen, uitgedrukt in de speciale nota van de Fransche regeering, dat zy zich haar vrijheid van handelen zou voor behouden indien Duitschland opnieuw bet Ver drag van Versailles zou schenden door verster- PARIJS, 10 April. (Reuter) In een artikel bevestigt de „Tournée Industrielle" het reeds geruimen tijd de ronde doende gerucht, dat binnenkort een tunnel zal worden geboord door den Mont Blanc. Reeds is een commissie be noemd voor dit groote werk, dat van belang is voor Frankrijk, Italië en Zwitserland. In het Noorden zal de tunnel beginnen te Chamo- nix op een hoogte van 1035 meter, terwijl hij in het Zuiden zal eindigen op twee en een nalven kilometer van Entreves, op een hoogte van 1305 meter. De lengte van den tunnel zou 12.000 meter bedragen en de breedte acht meter. Twee derde van het benoodigde kapi taal zou van Fransche zijde worden beschik baar gesteld. Dit kapitaal zou terstond ren dabel zjjn daar voor het gebruik van den tun nel tol betaald zal moeten worden naar het gewicht van de oasseerende voertuigen en het aantal Inzittenden. De uitgaven voor den bouw zouden 200 mil lioen francs bedragen. kingen te bouwen in de gedemilitariseerde Rijn zone. Men verwacht, dat de Locarno-mogendheden tegen half Mei, in verband met de gewone zit ting van den Volkenbondsraad waderom zul len bijeen komen. Reuter seint nader, dat de Locarno-mo gendheden in hun bijeenkomst te Genève een overeenstemming hebben bereikt. De overeenstemming tusschen de Locarno- mogendheden werd bereikt na een zitting, die meer dan vier uur duurde. Na het diner in het hotel van de Britsche delegatie zal nog een laatste bijeenkomst worden gehouden, waarin een communiqué zal worden opgesteld, dat de mededeeling van de tot stand gekomen over eenstemming zal bevatten. Aloisi en de Engelsche ministers moeten Genève Vrijdagavond nog verlaten. Calles, de vroegere president van Mexico, is verbannen BELGRADO, 10 April (Reuter) De Joego-Slavische minister-president Stoyadi- nowitsj heeft verklaard, dat de Kleine En tente de invoering van den dienstplicht in Oostenrijk, die een schending van een inter nationaal verdrag is, niet stilzwijgend kan laten passeeren. Hij voegde hieraan toe, dat waarschijnlijk binnenkort op een conferentie der ministers van buitenlandsche zaken de Kleine Entente een beslissing zal nemen aangaande de houding, die in deze kwestie moet worden aangenomen. Een aantal berichten in de internationale pers deed veronderstellen, dat Hongarije het voor beeld van Oostenrijk zou volgen en de militaire clausules van het werdrag van Trianon zou op zeggen. Welingelichte kringen herhalen thans de verklaring, dat Hongarije niet voornemens is het voorbeeld van Oostenrijk te volgen. Verder wordt erop gewezen, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken en verscheidene hooge functionarisen niet aanwezig zijn te Boedapest tijdens het Paaschfeest. De „Hindenburg" vlot geland. De Locarno-mogendheden bijeen; overeenstem ming bereikt. Italië en Abessinië blijven protesteeren tegen de oorlogsmethodes. De ex-president van Mexico, Calles, verbannen. Bij verkeersongevallen zijn twee jeugdige kin deren gedood. Arbeider te Zeerijp (Gr.) gearresteerd, verdacht van het plegen van een ernstig zedenmisdrijf met hem toevertrouwde kinderen. Benoemingen in het Bisdom Den Bosch. O Alleluja is gezongen en de vasten is gesprongen" luidt het oude rijmpje. Heden klinken na den somberen ra telslag weer altaarbei en orgeltoon. Het Alleluja wordt aangeheven en met het middaguur is de vastentijd voorbij. De vooravond van Paschen gaat dan in en al onze gedachten worden op de Verrijzenis gericht. Nog beweenen we den Christus in Zijn graf, maar we voorvoelen Zijn Op standing en jubelen alreeds bij de plechtig ontstoken Paaschkaars en het gewijd licht der Godslamp. Alle luja! Heel de liturgie is op Zijn Ver rijzenis ingesteld. Het Paaschlam is geslachtofferd en de Nieuwe Wet van het onbloedige Offer is ingetreden. Alleluja. Het rouwbetoon verdwijnt uit het kerkgebouw. De beelden wórden weer ontmanteld van het paars. Kerk en gezin maken zich op het overweldi gend gebeuren van den Paaschmor- gen te vieren toen Christus door Zijn opstanding Zijn godheid bewees. GENÈVE, 10 April. (Reuter). De regee ringen van Italië en Abessinië blijven pro testeeren tegen de wederzijdsche overtredin gen van het oorlogsrecht. Italië verklaarde o. a. dat de Abessinische artillerie een Ita- liaansch hospitaal heeft gebombardeerd. Abessinië heeft zijn verbazing er over uitge sproken, dat de commissie van Dertien van oor deel is, dat Abessinië en Italië op gelijken voet kunnen worden behandeld, terwijl toch de Vol kenbond heeft verklaard dat Italië de aan valler is. Uit de heden gepubliceerde briefwisseling tus schen den Secretaris-Generaal van den Volken bond en den president van 'het Internationaal Comité van het Roode Kruis blijkt, dat het Comité geweigerd heeft zijn materiaal betreffen de de toepassing van ongeoorloofde strijdmid delen in Oost-Afrika ter beschikking te stellen van den Bond. Als motief wordt opgegeven, dat het Roode Kruis op voorstel der belligerenten reeds zelf een onderzoek instelt en ook door zijn in de statuten vastgelegde neutraliteit tot de grootste reserve verplicht is. PARIJS, 10 April. De Petit Parisien" meldt uit Ales, dat een jongeman behoorende tot de lichting 1935, die zich voor den militairen dienst aanmeldde, het kolossale gewicht van 159 K.G. bleek te hebben. 1 WEENEN, 10 April. (Reuter) In verband met de beide veemmoorden van den laatsten tijd, heeft de politie in Stiermarken een honderd tal nationaal-socialisten gearresteerd. De re geering heeft verder aan de regeering van Joego-Slavië uitlevering gevraagd van de drie personen, die verdacht worden van den moord op den monteur Hofer. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 757 Vorige stand: 765.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1