I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Waar de filmband rolt De Italiaansche opmarsch ZATERDAG 11 APRIL 1936 «miiiiminiiiiiniiiiiHHiimimnmmnnmiimnrmiinmmmmimiimmmnniimimmraniiiiiiimiiiiiHmns ERNSTIG ONGEVAL OP SCHOTERWEG Dame in levensgevaarlijken toe stand naar Maria-stichting DE NARCISSENINVOER IN AMERIKA Zijn duistere machten in het spel geweest? TURNWEDSTRIJDEN GRAAL Aanvang een uur vervroegd DE AUTOMOBIELBEURS TE HAARLEM Uitbreiding voor betere wagens Bloembollenkanotocht van de Trekvogels Barteljorisstraat-vereeniging Post- en Telegraafdienst op de Paaschdagen Schouwburgnieuws H.V.G.B.De Otter 28 H.S.V. de Kampioen H.V.B.-programma voor Maandag AUTOMOBILISME SCHELL WINT PARIJS—NICE De Boer en Testers resp. 29e en 32e in het algemeen klassement De Commissie van Dertien Een geheime zitting Een felle brand te Snakkerburen Zes arbeiderswoningen door het vuur vernield Noodlanding Engelsch vliegtuig Lichte averij aan een der vleugels gekregen De begrafenis van pastoor IJzermans LAATSTE NIEUWS Van drie kanten rukken de troepen op FRANS HALSTHEATER LUXOR-THEATER Mariene Dietrich in „Begeerte" Stan Laurel en Oliver Hardy in „Schots en Scheef" PALACE-BIOSKOOP Die ganze Welt dreht sich um Liebe REMBRANDT-THEATER Modern Times Mariene Ditrich en Gary Cooper in „Begeerte" Frans Halstheater NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^"uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuia Gisteravond omstreeks half acht heeft op den Schoterweg een ernstig ongeval plaats gehad, dat niet minder ernstige gevolgen kan hebben. Een 28-jarige dame reed op haar rij wiel op dien weg van het Noorden naar het Zuiden. Zij wilde blijkbaar de Dr. Leydsstraat inrijden; of zij een teeken heeft gegeven is nog niet uitgemaakt. Achter haar kwam een auto aan, bestuurd door den heer N. uit Haar lemmermeer. De bestuurder merkte blijkbaar niet, dat de juffrouw naar links wilde gaan, waarop een aanrijding volgde. De dame werd tegen den grond geslingerd en met een zware hersenschudding bewusteloos opgenomen. Per ziekenauto is zij naar de Mariastichting ver voerd, haar toestand is zorgwekkend. De politie heeft den auto in beslag genomen en den bestuurder na een verhoor naar huis laten gaan. Het onderzoek duurt voort. Narcissenbollen, welke in de Ver. Staten, na dat het embargo 15 December opgeheven is, geïmporteerd worden, moeten „gekookt" wor den, aldus de Florist's Exchange. Officieele or ders hieromtrent zullen door het Departement van Landbouw niet eerder worden uitgevaar digd, voordat het verslag van de hearing van 18 Maart bestudeerd is. Leden van het Departement verklaarden deze week dat ze wat op deze vergadering gezegd was, op schrift wenschten te zien, zoodat hun actie in overeenstemming zal zijn met de be lofte, gedaan door Lee A. Strong, Chef van het Bureau van Entomologie en Planten Qua rantaine. aan Senator Schwellenbach te Washington, die trachtte de toepassing van de embargo-bepalingen eerder onmogelijk dan uitvoerbaar te maken. Het was, naar men zei, een kwestie van de zaak aanpakken. Het uitvoeren van de warm waterbehandeling is verzekerd, maar de bepa lingen, welke vastgesteld zullen worden, kun nen beïnvloed worden, door wat op de hearing gezegd werd. Vertegenwoordigers van de Hollandsche re geering waren zeer verontrust over het besluit tot de warmwaterbehandeling der bollen, maar men gelooft niet, dat er ernstige tegenwerpin gen door het gezantschap gemaakt zullen wor den, vooral niet door de bedreiging door Sena tor Schwellenbach geuit, dat indien geen warm waterbehandeling verplicht wordt, hij spoedig pogingen zou doen om zijn wetsontwerp te la ten aannemen. Dit zou zeer ongewenscht zijn voor Departementsleden, wier belofte van een warmwaterbehandeling min of meer een con cessie was om de angst voor het wetsontwerp te doen bedaren. „Het Kweekersblad" teekent hierbij aanf Dus het is blijkbaar toch zoover gekomen en mogen we, volgens het Amerikaansche bericht nog blij zijn, dat Senator Schwellenbach met onze gekookte Narcissen tevreden gesteld kan worden. We hopen, dat de Nederlandsche ver tegenwoordigers van onze regeering meer dan verontrust zullen zijn en ook hun tanden eens laten zien. De handel, vooral de particuliere handel wordt door dezen maatregel, die absoluut over bodig is, zooals nog onlangs door prof. v. Slogteren is uiteengezet, omdat van hieruit alle zekerheid kan worden gegeven, dat de Narcissenbollen gezond zijn, onmogelijk ge maakt. Amerikaansche appelen met reuk van Amerikaansche insecticiden zullen nu zeer ze ker niet lekker smaken! De hoop, dat de handel in Narcissen levendi ger zou worden, heeft "n gevoeligen duw gekregen. Duistere machten hebben gezegevierd over de eerste verschijnselen van herstel van vrijen han del. Maar de Hollandsche doortastendheid en ondernemingsgeest zal ook in dezen niet versa gen en ondanks alles toch er in slagen om Narcissenbollen in Amerika in te voeren. In verband met de groote aanmelding van deelneemsters is het aanvangsuur van de dio cesane turnwedstrijden van de Graal in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem op den middag van den Tweeden Paaschdag een uur vervroegd en van 3 uur op 2 uur gebracht. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het bestuur van de Autobeurs met ingang van Za terdag 25 April naast Donderdag-, een Zater- dagbeurs opent en wel van 2 tot 7 uur. Het bestuur stelt zich voor op deze beurs uit sluitend mooi en gaaf goed toe te laten, ten einde het kooplustige publiek te lokken. De z.g.n. afgeleefde vehikels zullen absoluut worden ge weerd. (Hetgeen toe te juichen is, evenals het bij daglicht ten verkoop aanbieden). Het beursterrein op het Kennemerplein ach ter het station leent zich bij uitstek voor dit doel, zooals bereids de reeds drie jaren bestaan de Donderdagbeurs" bewezen heeft. Het lijdt geen twijfel of deze unieke gelegen heid zal zoowel bij de eventueele koopers als bij de aanbieders gretig aftrek vinden. Zondag 19 April organiseert de Trekvogels evenals vorig jaar een bloembollentocht. De tocht, die voor alle kanovarenden open gesteld is, voert geheel door de bollenvelden, terwijl de afstand p.l.m. 35 K.M. is. 's Morgens 9 uur is de start vanaf het clubhuis aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Paul Krüger- kade, waar tevens het eindpunt is 's avonds ongeveer 5 uur. Er zal in kalm tempo gevaren werden en twee keer gerust, zoodat volop ge legenheid zal zijn om de bloemen te bewon deren en te koopen. Dezer dagen hield deze Vereeniging haiar jaarvergadering. Na een welkomstwoord me moreerde de voorzitter in het kort de bespre kingen die het bestuur in het afgeloopen jaar had gehouden met verschillende instanties en het succes daardoor verkregen voor de bewo ners en hun straat. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat door verschillende mutaties eenige leden waren afgevallen, door de aanwinst van en kele nieuwe leden werd het evenwicht echter hersteld. Uitvoerig maakte het verslag gewag van de geslaagde straatversiering tijdens de Bloemententoonstelling in Heemstede. De straat genoot op den dag zoowel als 's avonds de volle aandacht van het publiek en kreeg een goede pers. Een woord van dank aan degenen, die door hun geldelijke bijdragen het bestuur in staat stelden een waardige versiering aan te brengen en in het bijzonder aan de commis sieleden voor hun groote activiteit. 't Was dan ook niet te verwonderen dat de penningmeester met voldoening de baten te genover de uitgaven stelde en nadat de kas- commissie, bestaande uit twee leden, de boe ken gecontroleerd en in orde bevonden had, werd den penningmeester dank gebracht voor ziin accuraat en zuinig beheer. De twee periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. De daarop volgende agenda punten lokten uitvoerige besprekingen uit. Deze zullen nader uitgewerkt en t. z. t. aan de le den bekend gemaakt worden. Het bestuur zal een bevredigende oplossing trachten te vin den voor de wenschen bij de rondvraag geuit. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de dienst op den len Faaschdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van het hoofdpostkantoor geregeld als op Zondagen met dien verstande, dat van 8.309.30 uur te vens gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Op den 2en Paaschdag zal één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd. In de eerstgenoemde bestelling zul len ook aangeteekende stukken worden opge nomen. In verband hiermede wordt op 2en Paasch dag geen gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie uitgezonderd aan busrechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloe- mendaal, Overveen en Heemstede, van de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort-dorp, Santpoortstation en Spaamdam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelenzang en alle postagentschappen zijn op dien dag gesloten Gedurende de beide Faaschdagen zal het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert den Stadsschouw burg alhier bespelen. Zondagavond 12 April (len Paaschdag) gaat de première voor Haarlem van het spannende ten, gltrtligo 'detecltive-blijspel „De Geheime Deur" in drie bedrijven door D. en C. Christie. Onder regie van Bets RanucciBeekman tre den in dit stuk op: Enny Meunier, Dirk Ver beek, Theo Frenkel, Piet Bron, Paul Steen bergen, Henk v. Buuren, Anton v. Zuylen Jr. Vertaling: J. C. v. d. Horst. Décor: Karei Bruckman. Maandagavond 13 April (2en Faaschdag), wordt vertoond het zeer amusante stuk „Ir Rok", blijspel in vier bedrijven van Gabriël Dregély. De hoofdrol hierin wordt evenals vroeger door Cor v. d. Lugt Melsert gespeeld, bijgestaan door Enny HeymansSnijders, Mimi Boesnach, Hélène Berthé, Else Willart, Anton Roemer, Ferd. Sterneberg, Jan v. d. Linden. Ed. Palmers, Bob Oosthoek, Gerard Arbous e.a. Onder leiding van scheidsrechter de Bruyn bond HVGB Donderdagavond in Stoops Bad den strijd aan tegen den kampioen van de twee de klasse der wintercompetitie, de Otter. De Hilversummers hebben revanche genomen voor 't 22 gelijk spel van den afgeloopen win ter en met een wel eenigszins geflatteerde, doch verdiende overwinning den. HVGB-ers duidelijk gemaakt dat er nog wel iets, in het zevental hapert. In het veld waren de Haarlemmers zeker niet de minderen van de Otter, maar door ontactisch samenspel en slecht plaatsen gingen de kansen verloren, terwijl daarentegen bij de Otter alles gelukte. Vooral Bongertman en Rol namen het Otter- doel herhaaldelijk onder schot maar zonder resultaat. Met rust had de Ootter reeds een veligen 4-0 voorsprong genomen en het werd na de hervat ting nog 60, voor Bongertman door goed doorzetten den s,tand tot 61 kon verklei nen. Steeds weer lag een Otterspeler vrij, zoodat de stand zonder groote moeite op 81 kon wor den gebracht. Even voor het einde scoorde P. Rol (8—2). Maandag, tweeden Paaschdag, organiseert bovengenoemde vereeniging een clubtocht naar de nieuwe Olympia-baan in Sloten. Dien dag heeft de officieele opening plaats, bij gelegen heid waarvan federatie-wedstrijden worden ge houden. Hieraan wordt deelgenomen door de volgende clubs: Olympia, Germaan, Kampioen, Ulysses, Ger- mania en andere. Voor de Kampioen zullen uitkomen de ren ners: P. Groot, M. Peetoom. A. Schaper, R. Hessels en F. Veenhof. Om half twaalf wordt van het clubgebouw vertrokken. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. IA Haarlem 3RCH 3 (Zaterdag 4 uur). 1B Beslissingswedstrijd Schoten 2—Haarlem 4 (terrein EDO) 2A 2B 2C 2D 3A 3C 3D 3F 3G 3H 3J 3K 3L IVO—DSK Zeemeeuwen 3Halfweg 2 VOGRipperda 2 VI. Vogels 2Bloemendaal 2 Bloemendaal 3—Kinheim 5 VijfhuizenEDO 6 Hillegom 2DIO 2 EHS 5—HFC 7 Kenn. 8VVH 3 VI. Vogels 4—Kenau 3 Eto 2Haarlem 6 RCH 7Kennemers 6 HSV 2—EDO 7 EHS 3—DIO 4 Zandvoort 6EDO 8 THB 4Halfweg 4 Droste 3Kenau 4 Hillegom 4Hillinen 4 VSV 6—WH 2 DeCeO 3—VVB 3 Ripperda 5Bloemendaal 5 Spaamestad 3Haarlem 8 Bloemendaal 6Zeemeeuwen RCH 11—Kenn. 9 VSV 7Swastika 2 Kenn. 10—EDO 10 De wedstrijd ParijsNice is met gering ver schil door den Franschman Schell op Delahaye gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Carrière op Montford, terwijl als derde in het algemeen klassement mej. Lamberjack met Hotchkiss eindigde, waarmee zij tevens den voor de deel nemende dames uitgeloofden beker won. Onze landgenooten, de bekende Rallye-rijders Tj. de Boer met Chevrolet en Testers met Lin coln Zephyr, namen resp. de 29ste en 32ste plaats in het algemeen klassement in. In de 1500 cc-klasse werd Lapchin op Riley eerste, terwijl de eerste plaats in de autocar klasse door den heer Lamberjack met een Saurer-Diesel-autocar werd bezet. GENèVE. 10 April. (Reuter) In de heden ge houden geheime zitting van de Commissie van Dertien heeft de Madariaga aan zijn collega's voorgesteld, dat de commissie voor den duur der besprekingen, die hij te Genève met den Italiaanschen gedelegeerde baron Aloisi zelf zonder twijfel zou hebben, in zitting bijeen blijft. Hieromtrent is nog geen beslissing geno men. Indien het voorstel van de Madariaga wordt aangenomen, zullen de werkzaamheden der Commissie tot na Paschen worden uitgesteld. GENEVE, 10 April (Reuter) Na een zitting van 2/2 uur nam de Commissie van Dertien de volgende besluiten: De Madariaga zal in tegenwoordigheid van Avenol besprekingen voeren met den Italiaan schen en den Ethiopischen gedelegeerde. Op 13 April zal De Madariaga rapport uitbrengen over de voorwaarden waaronder de partijen bereid zijn de vijandelijkheden te staken. Intusschen zal de Commissie verzoeken aan beide partijen haar preciese opgaven te doen betreffende de wreedheden, welke zij elkander verwijten, om zich daarover een juiste meening te kunnen vormen. Een vergadering der Commissie van Achttien wordt ontworpen, doch geen datum vastgesteld, hetgeen aan de waardeering van den voorzit ter, Vasconcellos, wordt overgelaten. In dit verband wordt niet een verscherping der sancties bedoeld, doch uitsluitend dat de Commissie van Achttien op de hoogte wordt gebracht van het verloop der onderhandelin gen. Er bestaan momenteel twee stroomingen; de eene welke directe onderhandelingen wenscht met Italië en Abessinië onder auspiciën van den Volkenbond, een andere, welke besprekin gen wenscht waaraan gedelegeerden van den Volkenbond deelnemen. Vrijdagmiddag omstreeks één uur brak brand uit in een blok van zes arbeiderswoningen in de buurtschap Snakkerburen bij Leeuwarden. De brand ontstond door het vlam vatten van een petroleumtoestel. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het voor de bewoners zoo goed als onmogelijk was, iets van hun huisraad in veiligheid te stellen. Met een primitieve handspuit uit Snakker buren werd het eerst water gegeven, maar tegen de laaiende vuurzee kon men met dit apparaat weinig uitrichten. Later, toen de motorspuiten uit Leeuwarden en Huizum ter plaatse waren en de vlammen met vier stralen bestreden werden, was men het vuur spoedig meester. De zes woningen brandden echter vrijwel ge heel uit. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Vrijdagmorgen omstreeks tien uur landde te Bargeroosterveld (gem. Emmen) een Engelsche tweedekker, gemerkt GAAAA, waarvan de be stuurder, de heer Steffensan, den koers was kwijtgeraakt. Het vliegtuig maakte zijn nood landing op een weiland en raakte hierbij een omheining van prikkeldraad, als gevolg waar van lichte averij aan een der vleugels ont stond. De heer Steffensan en zijn echtgenoote, die de eenige inzittenden waren, werden niet ge wond. Het vliegtuig was op weg van Schiphol naar Hamburg. Het zal zoo spoedig mogelijk, ter voortzetting van de reis, worden hersteld. De exec, test., pastoor H. J. M. Nleuwen- huizen, verzoekt den eerw. geestelijken, die Maandagavond de Lauden en Dinsdag de Uit vaart en begrafenis van pastoor IJzermans te Heemstede zullen bijwonen, een superpli me de te nemen. MA KALLE, 10 April. Het agentschap Stefani meldt, dat de Italiaansche strijd krachten optrekken naar stellingen langs den twaalfden breedtegraad, waarbij zij drie hoofdrichtingen volgen. In het Oosten marcheeren het eerste leger corps en het Eritreaansohe legercorps langs de lijn Kworam, Gobic, Dessie, in het mid den rukt het derde legercorps van Sokota op naar Labilela en Magdala, terwijl in het Wes ten het tweede legercorps, na de streek van Gondar te hebben bereikt, zijn opmarsch voort zet in de richting van Debra Tabor, in God jam. Tenslotte is men bezig met de vorming-van een vierde legercorps in de Tembienzone. Hon derdduizend man werken dag en nacht aan het aanleggen van wegen, teneinde den opmarsch der verschillende colonnes mogelijk te maken. Volgens Stefani bevestigen berichten uit Abessinië, dat de verdeeldheid in het land steeds grooter wordt. De bevolking weigert te gehoorzamen aan het nieuwe mobilisatiebevel van den Negus. scènes en geeft den hoofdpersonen gelegenheid tot prachtig spel, waarin hun groote persoon lijke roem eens te meer bevestiging vindt en verantwoord blijkt. Regisseur Frank Borzage heeft echter nauwlettend gewaakt voor melo drama en wist onophoudelijk een luchtigen, geestigen toets aan te brengen, zoodat de film als geheel gedefinieerd kan worden als een pittige, moderne comedie, vol tempo en tem perament. De Dietrich-Cooper-combinatie, hoe interes sant en verrassend die u ook in de ooren moge klinken, is niet geheel nieuw. En misschien lijkt u die combinatie juist wel zoo interessant en zoo veelbelovend, omdat u reeds eenmaal hebt gezien welk een grandioos duo deze sterren kunnen vormen. „Marokko!" Ook in „Begeerte" brengt ten slotte de liefde deze twee prachtige jonge menschen tot elkaarMariene, op en top de fascineerende vrouw (doch ditmaal bo vendien met een zachtheid en verliefdheid, die geheel nieuw zijn), Gary, de „he-man", lang en lenig, sportief, en tegelijk vol mannelijke ernst. Wij herhalen het slot van onze recensie: Hier hebben we te doen met een bijzonder onderhou dende film, die vol geestige vondsten zit en op lichten tred voorbijglijdt. Deze vondsten be treffen meer de regie dan wel de taal der be wegende beelden en meer de soms verrassende dialogen dan wel de direct filmische vorm geving. Bij onderwerpen als deze echter voelt men het gemis aan scherpe vormgeving minder naarmate de regie prettige dingen doet. En zoo kan men deze film, die intusschen voor volwas senen gereserveerd blijve, van harte genieten zonder ergernissen en ontwapend door de soms rake zetten, die Borzage en Lubitsch over het doek uitstrooien in woord en beeld. In het voorprogramma ziet men ons aller vriend Fopey de Zesman in zijn nieuwste crea tie; verder wereldnieuws en een' cabaret-mu- ziek-filmpje. Het is dan ook allerminst wonder en zeker geen toeval, dat Lehar de muziek voor deze film gemaakt heeft. Deze film is toch niet veel minder dan een ocmplete operette met als hoofdvertolkers de genoemde filmsterren en als componist Franz Lehar waardoor ze dus reeds vooraf op de lijst der geslaagde films is komen te staan. Voor wie van deze lichte amusementskunst houdt en in de komende feestdagen eens pret tig wil uitgaan is een gang naar Palace wel aan te bevelen. In het voorprogramma o.a. een Amerikaansch één-actertje en op het tooneel „Lichtvizioenen", die ons door een soort tooverlantaarn via een juffrouw op het achterdoek van het tooneel worden voorgetooverd. Popey, de zeeman, ons aller vriend, dartelt weer, als ge woonlijk, ook deze week in het Frans Halstheater iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Charlie als arbeider in de moderne fabriek. „Modern Times" RembrandtTheater „Schots en scheef", de nieuwe Laurel en Hardy-film, is wel de grappigste en meest ko- Stan Laurel en Oliver Hardy in „Schots en Scheef" Luxor Theater mische lachschlager, waarin de beide koningen van den lach hebben gespeeld. Als mixture van heerlijke romantiek en hon derden echt-ouderwetsche Laurel-Hardy-mop- pen, is deze film bedoeld om de twee komieken weer samen te brengen na een korte scheiding, die korten tijd dreigde noodlottig te worden voor het legioen van bewonderaars over de ge- heele wereld. Met Schotland en Indië als achtergrond voor het grootste deel der handeling en van actie is de film vol doorloopt de geschiedenis zeven acten van bijna voortdurend lachen, af en toe slechts afgewisseld door een glimlach of een zucht. Want de draad van het verhaal is een romance, een liefdesverhaal tusschen June Lang en William Janney. Maar het zijn Laurel en Hardy als van ouds, die deze film, een Hal Roach Productie van Metro-Goldwyn-Mayer, maken tot een van zeer bijzonder amusement. Gedurende het grootste deel van „Schots en scheef" ziet men ze vroo- lijk paradeeren in onvergelijkelijke scènes in uniformen van Schotsche Hooglanders, met kniebroskjes, hetgeen zoozeer de lachlust op wekt, dat al het andere in het niet verzinkt. Zij beleven natuurlijk de gekste verwikkelin gen, Oliver weet het weer voortdurend beter dan zijn collega. Zij hebben tot taak om in de verlaten woestenijen van Britsch-Indië pa trouille-diensten te verrichten, en als zoodanig beleven zij waarlijk exotische avonturen. Het slot van deze 100 pCt. amusementsfilm is om te „brullen". Stan en Oliver zitten in de knel, want zij hebben een exotische groot mogendheid om den tuin geleid. Zij vluchten op het critieke moment en meenen hun heil ie moeten zoeken bij een zwerm bijen, die zij los laten op hun vervolger^. Deze lieve diertjes kunnen echter niet altijd het onderscheid tus schen vriend en vijand en vallen ook de sol daten van het Schotsche regiment aan, die op weg zijn om onze vrienden te komen ontzetten. De rest is niet moeilijk te raden. Een speciaal woord moet ons uit de pen voor de vroolijke en amusante muziek, die de mal ligheden van Laurel en Hardy bijzonder aan dikt en het komische resultaat zeker doet ver dubbelen. Wie met Paschen wil uitgaan en eens flink wil lachen, bezoeke het Luxor Theater. In het voorprogramma draait deze week een alleraardigste teekenfilm, het Paramount We- reldjoumaal en een twee-acter, getiteld; „Zoo koppig als een muilezel". Martha Eggerth! Martha Eggerth en Leo Slezak! Martha Eggerth, Leo Slezak en Ida Wiist' Zoo zouden we nog een poosje kunnen door gaan, telkens een bekenden naam er bij, een naam die het bioskoopbezoekende publiek wat zegt, om dan in de laatste opsomming als laatste te noemen Franz Lehar. Want ook die hoort er bij als de heele we reld om de liefde draait, dat weten we nu zoo zoetjes aan wel uit z'n operettes. Het Paaschprogramma van het Rembrandt- Theater geeft als hevigste attractie Charlie Chaplin's nieuwste film: Modem Times, waar over we reeds eenige kolommen in onze krant schreven en uitvoerig wezen op de verdiensten van dezen acteur, die ondanks den vooruit gang zich zelf is gebleven en er zelfs in ge slaagd is ook in de opnamen de moderne tech niek en opvatting te negeeren. Dat ondanks alles deze film een succes is, en geweldige lach salvo's aan de monden van het publiek ontlokt, behoeft zeker niet nog eens extra te worden vermeld. Trouwens, als we ons goed herinne ren, is het al zoo om en nabij een vijf jaar ge leden sinds Charlie's laatste film uitkwam en het moet al heel gek loopen, als iemand met geest (wat men Charlie toch zeker niet ont zeggen kan) in vijf jaren tijd nog niet een stuk of vijf, zes goede moppen kan bedenken. Hij heeft er dus ruimschoots den tijd voor ge had en genomen. Nu zijn er geweest die be weerden dat Chaplin aan deze film een com munistische tendenz heeft gegeven en als we heelemaal eerlijk willen zijn, moet-n we dien genen gelijk geven. In deze film komen onge twijfeld ook dingen voor die zeker niet door den beugel kunnen, omdat zij juist door de schijnbare argeloosheid misschien nog gevaar lijker zijn voor het juiste publiek, dan taferee- len in andere films, welke als revolutionnair worden aangediend. Zoo verraadt bijvoorbeeld de scène van het arme meisje „dat weigert hon ger te lijden" bananen steelt en later een brood en dan zoogenaamd door een bourgeois dame wordt verraden, een venijnige geestesge steldheid, waarvan wij weigeren een zekere ar geloosheid te aanvaarden. Ook de puzzlende president-directeur van de groote Steel-corpo- ration (of wat het dan ook zijn mag), die niet anders doet dan puzzlen en zijn menschen tot steeds grooter tempo aanzetten, welke hen tot waanzin voert, maakt den onmiskenbaren indruk van kwaden wil bij den maker. Heb ben wij respect en bewondering voor Chaplin's talent (we zijn zelfs nog eens extra gaan kij ken om van het bulderende publiek te genie ten) den destructieven, demagogischen kronkel in zijn hersens kunnen we van dezen kleinen man allesbehalve fraai vinden. En dat van een man die eenige malen millionnair is en bekend staat voor zijn inhaligheid Wat het voorprogramma betreft dit be staat uit een zeer geslaagde kleuren-teeken- film van Walt Disney, gebaseerd op het bekende sprookje van een zeer inhaligen koning (niet Charley Chaplin) die van een of ander Godje de macht krijgt, alles wat hij aanraakt in goud te veranderen. Hij waant zich nu de gelukkig ste mensch ter wereld, doch heeft al spoedig berouw van zijn overijld verlangen, omdat hij niets kan eten of drinken of het wordt goud. Verder de journaals en een goed geësceneerd en pakkend filmpje van Willy Mullens om de collectebussen van het Bio-vacantie-oord te ge denken. Als men bovenstaande opmerkingen betref fende de tendenz waardeloos acht, is het fiat „voor alle leeftijden" door de Centrale Keuring heel erg verstandig geweest. V-t. Over de nieuwe Mariene Dietrich-film „Be geerte", gemaakt door Frank Borzage en Ernst Lubitsch, schreven wij kort geleden reeds een uitvoerige recensie, waarin wij begonnen te ver klaren, dat de titel veronderstellingen opwekt, die er gelukkig niet zijn. In de eerste plaats wordt in „Begeerte" een parelen halssnoer van groote waarde door di verse personen begeerd. Door Mariene Dietrich in de eerste plaats, maar ook door haar partner Johan Halliday (een acteur, die den laatsten tijd sterk op den voorgrond treedt), Ernest Cossart, in de komische rol van een juwelier, heeft ver der alle reden om naar het halssnoer te ver langen, en tenslotte gaat ook Gary Cooper, die naast Mariene Dietrich de mannelijke hoofdrol vervult, de pareltjes begeeren. Dat Gary interesse toont voor juweelen staat echter in het nauwste verband met zijn be geerte naar Mariene. En dit andere soort be geerte treffen we ook nog bij andere personen in deze film aan. Het begeerte-motief geeft „Desire" een sterke spanning, is aanleiding tot enkele bewogen 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4