Eerbied voor de verdragen en den vrede Italië zal de vijandelijkheden niet staken il DE NIEUWSTE STOFFEN Het nieuws van heden Turki je vraagt ver dragsrevisie SMIT&v.RIJSBERGEN DE VERWIJTEN VAN DUITSCHLAND Uit Vaticaanstad DEMMER-GASFORNUIZEN GENERAAL BALTRANI OM HET LEVEN GEKOMEN gel Vliegongeluk te Port of Spain Rede van Gil Robles P. A. M. KAT CEETALEERD: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 12 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19896 De Führer biedt 25 jaar vrede aan in ruil voor verdragsschennis Wederzijdsche achting noodzakelijk Heilige Vader verleent audiëntie aan 4000 pelgrims Abessinië protesteert te Genève tegen het voortdurend uit stellen van de behandeling van het conflict Opstand in Ghimira? i l Start van een Pan American Clip per misluktedrie dooden PORT OF SPAIN, (Trinidad), 11 April. (Reu ter) Hedenochtend is een Pan American Clip- pier bij het starten vanuit de haven van Port of Spain verongelukt. Het toestel dook met den neus in het water, waardoor het geheele toestel onder water geraakte. Twee passagiers en een lid van de bemanning verdronken, de overige 15 passagiers en 7 leden van de be manning liepen slechts lichtere kwetsuren op. Het ongeluk had plaats tegelijk met een aard schok, Ulmanis thans ook president van Letland Het Weer Over de verkiezing van een nieuwen president KR00N-BEHANGSELS Wegens het Hoogfeest van Paschen verschijnt het eerstvol gend nummer van dit blad Dins dagavond. DE DIRECTIE Het acht de Conventie van 1923 onvoldoende voor zijn veilig heidsbehoeften Echter niets zonder den Volkenbond SABOTAGE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN KLEERMAKERS (Voortzetting Fa. Th. G. v: Dusseldorp) ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 16963 Surrexit ACCOUNTANTSKANTOOR Het toppunt van brutaliteit Spion laat zich door Belgischen commandant militaire docu menten ter hand stellen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Op de eerste rij van de essentieele begin selen, basis van iedere maatschappelijke organisatie, moet men twee elementaire waarheden plaatsen, waarheden welke tegelij kertijd door de rede en door de ondervinding, door den eerbied voor het gegeven woord en door het verbod om aan zichzelf, recht te doen wedervaren worden aangetoond. Niemand durft openlijk deze elementaire waarheden te ontkennen; Duitschland zelfs er kent ze, inzonderheid de eerste, daar toch de reden welke het geeft om zijn schending van het Locarnopact te excuseeren, is dat Frankrijk zelf dit verdrag bij herhaling heeft geschonden. Zonder lang te discussieeren, hoeven wij slechts te herinneren aan feiten van algemeene be kendheid, om te zien hoe de twee Staten dit fundamenteele beginsel van het volkenrecat geëerbiedigd hebben. Men heeft Frankrijk in 1871 een zeer hard Verdrag opgelegd, een verdrag waarbij het twee provincies verloor, niettegenstaande het een stemmig protest van zijn vertegenwoordigers; het heeft dit verdrag steeds geëerbiedigd. Het respecteert vandaag nog een in 1918 vergeten clausule van de verdragen van 1815, betreffen de het verbod om Huningue te versterken, wat een bres in zijn verdedigingsfront slaat. Toen het oneenigheden met andere Staten had, zoo als het geval was met Zwitserland over de Vrije zones van Savoye, waarvan artikel 135 van het Verdrag van Versailles uitdrukkelijk vermeldde, dat zij niet meer in overeenstem ming waren „met de huidige omstandigheden", heeft het deze oneenigheden aan het Perma nente Hof van Internationale Justitie voorge legd, welks beslissingen het altijd heeft aan vaard, zelfs wanneer deze met staking van stemmen genomen waren, dank zij de door slaggevende stem van den President, zooals tweemaal gebeurd is. Duitschland, dat de rollen met vermetelheid omkeert, verwijt Frankrijk, dat het driemaal zijn woord gebrokën heeft. Zijn weigering om te ontwapenen bij het afsluiten van het Fransch-Sovjet-Russisch verdrag en bij de niet ln achtneming van de 14 punten van President Wilson. Het eerste verwijt is dubbel onjuist. Frank rijk heeft dadelijk na den oorlog een begin ge maakt met een aanzienlijke vermindering van zijn bewapening, het heeft namelijk drie dienst jaren teruggebracht tot één. En wanneer het daar niet mee is doorgegaan, dan is dit omdat Duitschland, dat door het vredesverdrag uit drukkelijk verplicht werd „om stipt de mili taire clausules in acht te nemen", dit nooit, heeft gedaan, waarvan de constateeringen van de controlecommissie en de huidige gebeurte nissen getuigen. Het Fransch-Sovjet-Russisch verdrag is te nauwkeurig bestudeerd om het er van te kun nen beschuldigen, dat het in tegenspraak met het Locarnopact zou zijn, en men is er zoo goed in geslaagd, dat de Führer den 25sten Mei 1934, toen het reeds bekend en geparafeerd was, in een groote redevoering aangekondigd heeft, dat hij het Locarnopact zou eerbiedigen. Hij beschouwde toen dus de twee verdragen als vereenigbaar. Sindsdien is hij van meening ver anderd, maar, indien hij op dit punt twijfelde, zou hij volgens de aangegane verplichtingen de quaestie aan het Permanente Hof moeten on derwerpen en hij heeft geweigerd dit te doen. Het derde verwijt, de niet-inachtneming van de 14 punten, treft alle mogendheden, die het Verdrag van Versailles onderteekend hebben, en niet alleen Frankrijk. Het is overigens even onjuist als de twee voorafgaande. De 14 punten zijn van 10 Januari 1918; toen tien maanden later de Duitsche gevolmachtigden dringend den vrede verzochten en op de 14 punten zin speelden, antwoordde maarschalk Foch hun, dat sindsdien zich nieuwe feiten hadden voorge daan, daar de Duitsche legers overal terug trokken, en dat het de voorwaarden voor den wapenstilstand zouden zijn, die de wet zouden uitmaken. Deze bemerking was zoo juist, dat men hierop niets antwoordde. Ziedaar de situatie wat Frankrijk betreft. Hoe is zij voor Duitschland? Dit laatste land heeft nooit opgehouden te protestee ren tegen het „Diktat", het „infame verdrag", dat men het heeft opgelegd. Het vergat dat het juist Rusland en Roemenië de zooveel hardere verdragen van Brest-Litowsk en van Boekarest (19181 had opgelegd. In tegenstelling met Frankrijk in 1871 verloor het niet één enkele provincie, zelfs niet de beroemde Poolsche Cor ridor, in strijd met den wil van de inwoners. Maar het recht kan voor het „uitverkoren" volk, het „Herrenvolk" niet hetzelfde zijn als voor de andere volken. De periode na den oorlog wordt gekenmerkt door een reeks flagrante schendingen van het Verdrag van Versailles en van die, welke daar op gevolgd zijn. Duitschland heeft het record bereikt door binnen een jaar tweemaal het ob ject van een plechtig vonnis te zijn, uitgespro ken door een internationale instantie, den Volkenbondsraad; het eerste in 1935 te Genève, na de wederinvoering van den dienstplicht, het tweede zeer onlangs te Londen, na de herbezet ting van de gedemilitariseerde zóne, een daad, die door het Locarnopact gelijk gesteld wordt met agressie. Het besluit van den Raad van 19 April 1935 Verklaart uitdrukkelijk „dat Duitschland zijn plicht niet is nagekomen, die op ieder lid van de internationale gemeenschap rust om de ver plichtingen, welke zij op zich hebben genomen te eerbiedigen, en iedere eenzijdige opzegging van internationale verplichtingen veroordeelt" Duitschland antwoordt, dat geen volk ge- llllllllllll III llll llllllil llilllllllllllllllllll III lllllllllllllilllllilllilllll 1111IIIU: Dit artikel is van de hand van Dr. >Louis de Fur, professor in het Inter- nationaal Recht aan de universiteit 1 van Parijs hier te lande bekend door zijn colleges aan de Academie voor Internationaal Recht te Den Haag ÏÏMMMIMIIMMIMIIIMMIMIIMMIMIMMIMMIMMIMMIIMIIMMMMMMIMIIIIMIIrê noopt is een Diktat te respecteeren, 'dat het met geweld is opgelegd. Dit was altijd het geval met vredesverdragen en dit nieuwe beginsel werkt er niet toe mee den overwinnaar den overwonnene te doen sparen. In ieder geval waren noch het plan-Young, dat het plechtig beloofd heeft te zullen eerbiedigen, noch het Locarnopact, dat het zelf gevraagd had, afge dwongen Diktaten, en het heeft ze met voeten getreden, evenals de andere. Duitschland verklaart vandaag, dat het Lo- carno-;pact, waartoe het zelf het initiatief heeft genomen, hem eveneens opgelegd was, want een groot volk kan niet toestemmen ,in een beper king van zijn souvereiniteit. Bijna alle verdragen echter vallen samen met een beper king van de souvereiniteit van den Staat, die ze erkent; wanneer het criterium van hun gel digheid is, dat zij geen van de contracteerende partijen een last moeten opleggen, dan zou er niet één verdrag meer geldig zijn. Het tegenover elkaar stellen van het „dy namische" van het Duitsche recht en 't „statische" van het Fransche recht is volkomen onzin. Het recht brengt steeds een zekere stabiliteit met zich mee. Waarom zou dit zoogenaamde dynamische altijd in een zelf de richting werken, in het voordeel van den zelfden Staat? Dit is eenvoudig de terugkeer tot het recht van den sterkste, want het be lang zelfs tot een hoofdbelang of een vitaal belang verklaard, zal niet tellen, wanneer het niet door geweld gesteund wordt. Men sleurt het Fransche „juridisme" en „legalisme" door het slijk; maar hoezeer ook het juridisme ver werpelijk is, wanneer het de letter van 'n tekst over den geest laat triomfeeren, zoozeer onder mijnt, wanneer deze twee in overeenstemming zijn, hun schending de onvermijdelijke basis van het maatschappelijk leven. De Führer biedt heden een voor 25 jaar ver zekerden vrede aan, in ruil voor het aanvaar den van deze nieuwe schending van de ver dragen. Maar wie ziet niet de flagrante tegen spraak tusschen deze vastberaden verzekering voor 25 jaar en het principe zelf van het „dy namische"? Ook zijn nog geen 25 jaar verloopen sinds de vredesverdagen en hoe dikwijls reeds heeft Duitschland ze geschonden? Het eenige adae- quate antwoord op dit aanbod is de striemende ironie van een lid van het Lagerhuis toege schreven aan Sir Winston Churchiil: „Na het loslaten van de gedemilitariseerde zone biedt Duitschland den vrede aan voor 25 jaar. Wan neer het Oostenrijk en Tsjecho-Slovakije ge nomen zal hebben, zal het den vrede voor 50 jaar aanbieden. Na de bezetting van de Pool- schen Corridor, zal het 75 jaar worden. En wanneer het Frankrijk en Engeland verplet terd zal hebben, zal er eeuwige vrede zijn." Voor ieder, die te goeder trouw is, die niet zooals de Duitschers recht op een „Welt anschauung", een bijzondere moraal en een bijzonderen God meent te hebben, is het een vanzelfsprekende zaak. Het is niet voldoende mooie redevoeringen te houden en te zeggen hoe goed men is; men moet zijn daden richten naar zijn woorden. Het is zeer juist te verklaren dat er geen vrede kan zijn zonder wederzijdsche achting en eerbied. Maar juist het eerste punt, de eerste stap naar deze wederzijdsche achting, bestaat in een eerlijk in acht nemen van het fundamenteele principe van ieder recht, den eerbied voor het gegeven woord en de vrij op zich genomen verplichtingen. VATICAANSTAD, 11 April. (Reuter) Z. H. de Paus heeft heden aan 4000 pelgrims van verschillende nationaliteiten, onder wie 25 Ne derlanders, audiëntie verleend. De Paus werd luide toegejuicht. Hij richtte in het Fransch en het Duitsch eenige woorden van welkom tot de bezoekers, waarna hij Zijn Zegen gaf. Vervolgens nam hij weer plaats op de Sedia Gestatoria en verliet onder de toejuichingen van de bezoekers de zaal. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij Dw winkelier. Pr. reeds v.a. 1 00 Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'dam De Berlijnsche politie oefent zich in het schieten op vluchtende misdadigers. Daartoe worden films vertoond, waarin ontvluchtingen voorkomen. Op 20 meter afstand wordt op deze beelden geschoten, waarbij, door een bijzondere belichting, onmiddellijk is te constateeren of en waar het beeld van den vluchteling werd getroffen ROME, 11 April. (Reuter). De „Gazzetta del Popoio" schrijft, dat de mobilisatie van Abessinië een staking van de vijandelijkheden on- mogelijk maakt. Deze zou den Ne gus gelegenheid geven de resten van zijn leger te reorganiseeren en zou de heldhaftigheid van de Ita liaansche troepen compromittee- ren en het resultaat van de over winningen te niet doen. Italië is niet zoo naief om in deze Britsch-Ge- neefsche hinderlaag te vallen. Generaal Mario Baltrani, commandant van een luchtvaart-brigade is om het leven ge komen, toen zijn toestel tijdens een nacht vlucht omlaag stortte. Baltrani nam als vlieger aan den grooten oorlog deel, was vervolgens aide de camp van De Paasch-verrassing van den Berlijn- schen dierentuin is een olifanten-baby! Het jonge olifantje, dat de: belangstel ling van duizenclen nieuwsgierigen geniet, wordt „Orje" genaamd -1 m - 4 Lord Sempill vestigde een nieuw wereldrecord met zijn zweefvliegtuig met motor, door van Croydon naar Berlijn te vliegen in slechts elf uur. den koning en maakte deel uit van het bu reau van den chef van den generalen staf. Volgens berichten, welke te Rome uit Abes sinië zijn ontvangen, is een opstand uitgebro ken in de provincie Chimira, gelegen aan de grens van den Soedan. De opstandelingen zou den worden geleid door Dedjas Taie, een af stammeling in rechte lijn van Negus Choa. In het bezette gebied achter het geheele Noordelijk front wordt de wegenaanleg in snel tempo voortgezet. Vooral in de streek ten Zui den van Mai-Ceu wordt dag en nacht gewerkt. Reeds heeft de eerste Italiaansche vrachtauto Kworam kunnen bereiken langs een nieuwen autoweg, die den Amba Aladzji met den be roemden keizerlijken weg verbindt. De Abessinische regeering ontkent, dat de Negus een telegram aan Eden zou hebben ge zonden, waarin hij zegt, dat hij nog slechts over enkele duizenden soldaten beschikt om den Italianen den opmarsch naar Addis Abeba te verhinderen. De regeering heeft vandaag wel een telegram gezonden aan den Volkenbond, waarin wordt geprotesteerd tegen het voort durend uitstellen van de behandeling van het Italiaansch-Abessinisch conflict. De Abessinische delegatie te Genève heeft aan Addis Abeba instructies geraagd met be trekking tot de onderhandelingïn met de Ita liaansche gedelegeerden, die de volgende week moeten plaatsvinden. Het is niet meer dan lo gisch, dat dit verzoek aanleiding is geweest tot den kabinetsraad, die hedenmorgen te Addis Abeba is gehouden. De Britsche militaire attaché te Addis Abeba, vroeger commandant van de troepen in Britsch Somaliland, is heden per vliegtuig naar En geland teruggekeerd.. ASMARA, 11 April. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat alle Koptische priesters uit het bezette gebied maarschalk Badoglio in het hoofdkwartier hun onderwerping hebben aan geboden. Badoglio heeft tegenover de journalisten verklaard, dat het hun ook in de toekomst niet aan werk zal ontbreken. Men maakt daaruit op, dat nieuwe belangrijke wapenfeiten ver wacht kunnen worden. f LONDEN, 11 April. (Rjeuter) De Britsche kust wordt geteisterd door felle sneeuwstor men en onweer. Terwijl Eden het Nauw van Calais overstak, is een vliegtuig van de Im perial Airways door den bliksem getroffen. Het radiotoestel werd vernield en de piloot moest onmiddellijk landen, hetgeen zonder ongeval geschiedde. Nader wordt gemeld, dat het toestel van de Imperial Airvyays niet door den bliksem werd getroffen, volgens de- deskundigen, doch het toestel werd sterk geladen met statische elec- triciteit, waardoor het radio-toestel buiten wer king werd gesteld. Het vliegtuig was met zes passagiers op weg naar Brussel Jen Keulen, en keerde naar Croy don terug. RIGA, 11 April. (D.N.B.) Albert Kviesis, die tot nu tóe president der Letlandsche republiek was, doch wiens ambtsperiode heden afkopt, heeft vanmorgen zijn functie overgedragen aan minister-president Ulmanis. Minister-president Ulmanis bekleedt thans, overeenkomstig de door den president op 12 Maart afgekondigde wet, ook het ambt van president der republiek. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaar- bewolkt, waarschijnlijk nog lichte ha- gel- of sneeuwbuien, koude ochtend, weinig verandering in temperatuur over- Ij dag. IË Verdere vooruitzichten: Afnemend buiig, guur. MADRID, 11 April. (Reuter) De leider van de Katholieke Volksactie Gil Robles heeft tot den minister-president een nota gericht, waar in hij uiteenzet, dat de komende verkiezing van de „commisaros", die tezamen met de leden van de Cortes den president moeten kie zen, geen garantie geven aan de oppositie partijen aan de verkiezingen deel te nemen, gezien den grooten invloed van de municipa- liteiten op deze verkiezingen. Donderdag a.s. zal de Ceda definitief zijn houding ten aanzien van deze verkiezingen bepalen. De veiligheidspolitie te Madrid heeft de doch ter van oud-premier Primo de Rivera, Dolores, gearresteerd, beschuldigd onrust te hebben ver wekt in de rechtszaal, terwijl het vonnis tegen vier jeugdige fascisten werd voorgelezen, die werden veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den aanslag tegen den socialist Giminez de Asua. CEUTA, 11 April. (Reuter) Een onbekende heeft met een zestal revolverschoten Jimenez, den vroegeren burgemeester van Ceuta ver moord. MOOI EN GOEDKOOP ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Eckener zal volgende week Woensdag een on derhoud hebben met Goering. Vlieg-ongeluk te Port of Spain eischt drie men- schenlevens; Britsch vliegtuig op weg naar Brussel wegens noodweer gedwongen te lan den. Turkije vraagt verdragsherziening. De H. Vader verleent audiëntie aan 4000 pel grims. Hevige storm op de Barentsz-zee; vele men- schen verdronken. Rede van Gil Robles over de verkiezing van een nieuwen president. Bezuinigingsvoorstellen van B. en W. van Rot terdam. Verschil van meening op het Paaschcongres der S.D.A.P. ten aanzien van de nationale emblemen. Benoemingen bij de Paters Jesuïeten. Gil Robles PARIJS, 11 April. (Reuter). De Turksche zaakgelastigde heeft den secretaris-generaal van het Fransche ministerie van Buitenland- sche Zaken een nota overhandigd, waarin den regeeringen van Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Bulgarije, Griekenland, Roemenië, de Sovjet-Unie en Joego-Slavië, die in 1923 de zeeëngten-conventie hebben geteekend, verzocht wordt om herziening van de bepalingen met betrekking tot de demilitarisatie van de zee- engten en de belendende gebieden. De regeering te Ankara wijst er op, dat de jongste gebeurtenissen, met name de herbezet ting van de gedemilitariseerde Rijnlandzone hebben bewezen, dat de waarborgen, vervat in de Conventie van 1923, onvoldoende zouden kunnen blijken voor Turkije's veiligheidsbehoef ten. Vandaar dat om opheffing van de bepa ling met betrekking tot de demilitarisatie wordt verzocht. De herziening heeft betrekking op de door vaart van oorlogsbodems door de Dardanellen. In Iedere verandering zal de Volkenbond ge kend worden. De onderteekenaars zouden geen bezwaar hebben tegen het aanvaarden van een versterking van de Dardanellen, op voorwaar de dat men hun den vrijen doorgang laat voor hun oorlogsschepen. De geheime dienst te Plymouth heeft opdracht een onderzoek in te stellen naar een geval van sabotage op de onderzeeboot L. 54. Bij minstens vier van de in den laatsten tijd geconstateerde gevallen van machineschade bij de Engelsche marine, is volgens een officieele mededeeling sprake van sabotage. „Quem quaeritis in sepulchro, o Christolae?" „Wien zoekt gij in het graf, vereerdsters van Christus?" zoo vroeg de Engel aan de Vrouwen. En haar antwoord luidde: Jesum Naza- renum crucifixum o Coelicola!" „Jezus van Nazareth, den gekruiste; o bewo ner des hemels!" Kan ook de Engel aan ons vragen: „wien zoek gij?" Zijn wij zoekende? Of doen we niet eens de moeite Chris tus te zoeken? En zoo de Engel ons de vraag zou stellen, zouden we dan antwoorden: Christus, den gekruisten? Deze Paaschmorgen van den Verre zen Christus moet ons de les brengen, dat we Hem moeten zoeken die voor ons gekruist werd. En we zullen het antwoord bekomen: „Hij is verrezen zooals Hij gezegd heeft." Venitekomt. We worden tot Hem getrokken Wiens Offer sedert Golgotha eiken dag wordt vernieuwd. „Surrexit Dominus de sepulchro," „verrezen is de Heer uit het graf!" OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 BRUSSEL, 11 April (Stefani) Gebruik makend van de gelegenheid, welke een troepen revue hem bood, verscheen een spion, in Bel gisch militair uniform gekleed bij den comman dant van het artillerie-regiment te Leuven, met de order, hem alle documenten ter hand te stellen betreffende het nieuw artillerie-mate riaal van het Belgische leger. De spion maakte zich toen hij in het bezit der stukken was onmiddellijk uit de voeten, zonder spoor achter te laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1