Staatspresident Zamora was politiek versleten £én Natuurboter Is niet te vervangen/ Met de verkenners naar Rome AZANA, DE KNECHT DER ROODEN DE GRENSKWESTIES IN HET VERRE OOSTEN Instantïne DE REIS IS BEGONNEN Kerkelijk Leven DINSDAG 14 APRIL 1936 Even machtig als de regeering en de Cortes is de straat flog één lichtstraal MacDonald wordt geopereerd Cyclonen teisteren Uruguay Militair pact tusschen Japan en Noord-China? Weer een incident De begrafenis van Von Hoesch Britsche torpedojager brengt stoffelijk overschot naar Duitschland Communisten ont ruimen Foemin PASCHEN IN VATICAANSTAD Arrestaties in Mexico duren voort Aanhangers van Calles worden verbannen Door bliksem getroffen Twee inlanders gedood JIM MOLLISON IN ONZE OOST Hij maakt dezen zomer een solo wereldvlucht ROUW OM OVERLEDEN MIDDENSTANDER Bevordering normaal handels verkeer NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED! Honderden jongens nemen deel aan deze reis, welke met groote zorg is voorbereid Eerst naar Luzern In Nijmegen EEN SIGARETTENSTRIJD M. F. KANUNNIK DEKKERS Eere-benoeming in het Bossche Kapittel H.H. WIJDINGEN In het bisdom Haarlem NIEUW ZUSTERKLOOSTER PASTOOR F. J. M. WASSEN Sociale Kamer? Instelling bij de Grondwets herziening Het Paaschcongres der S.D.A.P. Corporatieve gedachte, landsver dediging en deelname aan regeering besproken De corporatieve gedachte Landsverdediging EERE-DOCTORATEN TOEGEKEND Utrechtsche Universiteit verleent onderscheidingen aan Zuid- Atrikaansche ministers HARINGDRIJFNETVISSCHERIJ Minister treft een regeling Dr. WIBAUT ZIEK Met de fiets door eigen land Schippersknecht verdronken Adrienne Canivez (Van onzen Spaanschen correspondent) Als er één man in Spanje is, die zich over politieke dankbaarheid wel geen illusies meer maken zal, dan moet het de afgezette president der republiek, Alcala Zamora, zijn. Zijn houding tegenover de C. E. D. A. en vooral tegenover haar leder, Gil Robles, wien hij obstinaat geweigerd heeft hem met de kabinetsformatie te belasten, ofschoon de chef van de sterkste kamerfractie, die van de Populisten, volle recht op den titel en den post van eersten minister had, heeft voor het Volksfront den weg naar de overwinning ge baand. Als Alcala Zamora niet het besluit genomen had de Cortes voor de tweede maal te ontbinden, zou Largo Caballero Spanje thans niet de wet voorschrijven. De laatste Cortes-ontbinding heeft Spanje, en de repu bliek in de eerste plaats, op een helling ge zet, die regelrecht naar de sociale revolutie leidt. Maar is het overwinnende Volksfront er den president ook slechts één oogenblik er kentelijk voor geweest? Niet in 't minst! Het heeft Alcala Zamora bij de perste gelegenheid aan den dijk gezet! Intusschen behoeft men zich daarover niet te verwonderen. Dat Alcala Zamora, toen hij zijn handteekening zette onder het decreet, dat de Cortes ontbond, tegelijkertijd zijn pre- sidentieele toekomst op het spel zette, was duidelijk. De president speelde hoog spel. Hij verliet den zuiver-constitutioneelen weg en speelde de troef de lage troef van het Centrum tegen de heel wat hoogere van de C. E. D. A. uit. Hij bedroog zich, toen hij dacht dat hij zich in elk geval naar links beveiligd had. Hij bedroog zich óók in zijn verwachting, dat de Centrum-leider, Portela Valladares, ook na de verkiezingen nog over een groep afgevaardigden zou beschikken, groot genoeg om tusschen links en rechts een arbitrale po sitie te kunnen innemen. Portela Valladares en de zijnen verwierven vijftien zetels. En de socialisten, die zich, door tusschenkomst van Azana en Martinez Barrio, reeds van de macht meester maakten, nog vóór de overwin ning van het Volksfront goed en wel vast stond, vergaten niet dat zij met Alcala Zamo ra nog een appeltje te schillen hadden. De thans afgezette president der republiek toch heeft indertijd de „twee zwarte jaren" mo gelijk gemaakt en dat heeft men hem links nooit vergeven. Het spreekt vanzelf, dat Alcala Zamo ra ook ter rechterzijde op steun niet rekenen kon. Ware Gil Robles thans aan het bewind geweest dan zou het lot van den president niet minder spoedig bezegeld zijn geweest. In werkelijkheid bezat Alcala Za mora geen enkelen vriend meer, noch links, noch rechts, en tijdens de laatste beslissende stemming is hij zelfs door de magere centrum- groepjes in den steek gelaten. Als óóit een staatshoofd politiek „versleten" was, dan wel de eerste president van de tweede Spaansche republiek. Met 238 tegen vijf stemmen de rechtsche groepen hebben zich van stemming onthouden is den president aan het ver stand gebracht, dat hij op te staan had van den zetel, dien hij eenige jaren zonder groote eer bezet heeft. In de geheele Spaansche pers is geen enkel hartelijk-waardeerend woord voor het ontslagen staatshoofd te lezen ge weest en legio zijn de bladen, van allerlei richting, die van zwakheid, eerzucht en ijdel- heid spreken. In overeenstemming met de betreffende be palingen van de Grondwet is Alcala Zamora automatisch en voorloopig door den president van de Cortes, Martinez Barrio, opgevolgd. Maar het is zeer de vraag of deze oud-typo- graaf en oudonderwijzer ook Alcala Zamora's definitieve opvolger worden zal. De socialisten zullen liever een minder-gematigd man aan het hoofd van den staat zien. Maar het is niet onwaarschijnlijk, dat een sterke groep marxisten toch nog de voorkeur geeft aan een „burgerlijk politicus" als Martinez Barrio bo ven een socialist van het slag van Julian Besteiro, die zijn Pappenheimers kent en ze ker geen wanorde toelaten zal. Intusschen is het voorbarig reeds thans lange beschouwingen aan dit vraagstuk te wijden. De nieuwe president wordt niet door de leden van de Cortes alléén gekozen, maar door hen en een college van kiesmannen, „compromisarios" waarvan de verkiezing op den 2Qsten van deze maand zal plaats hebben. Geven deze verkiezin gen opnieuw aanleiding tot een linksche zege, en misschien tot een, die nog rooder gekleurd is dan de vorige, dan is het niet geheel uitgesloten, dat de nieuwe president een man zijn zal, die den socialisten weinig of niets meer te weigeren heeft. Trouwens, reeds op dit oogenblik ziet het kabinet-Azana zich genoodzaakt alle eischen van zijn roode vrienden in te wil ligen. Het cement, dat de beide regeerende groe pen, de burgerlijke „vooruitstrevende" republi keinen en de socialisten, verbindt, bestaat uit de bepalingen van het program-van-actie, waar op de verkiezingszege behaald werd, en dat de Azanisten en hun medestanders als een maxi mum, maar de marxisten als een minimum be schouwen. Dat moet op den duur op heel kor ten termijn tot ernstig meeningsverschil lei den. Azana wil aan regeering en Cortes de hoog ste macht in den staat waarborgen, maar de eigenlijke leider der socialisten, Largo Cabal lero, wil, zonder voorloopig het parlement en zijn actie uit te schakelen, zijn politiek doen steunen door de straat. De straat nu, de „calle", heeft zich in de afgeloopen weken zeker even machtig als de volksvertegenwoordiging getoond. Een wet heeft amnestie voor politieke gevangenen afgekondigd, maar hoeveel andere gevangenen, die zich aan het gemeene recht vergrepen hadden, zijn niet door het grauw be vrijd? De Cortes houden zich bezig met de ver deeling van de landgoederen van grootgrondbe zitters, maar in vele streken hebben de boeren de beslissingen van Madrid niet afgewacht en zich eenvoudig van den grond meester gemaakt. De fascistische partij is ontbonden en Primo de Rivera is gearresteerd, maar hoeveel politieke aanslagen en moorden hebben daarnevens plaats gehad om de actie van de republikeinsche re geering „kracht bij te zetten"? De revolutionnairen vinden trouwens steun in de bepalingen van de Grondwet, die zelf van revolutionnairen huize is en den privé-eigendom slechts erkent als een functie van open baar nut en niet als een natuurlijk en on vervreemdbaar recht. Azana beschikt over 150 zekere stemmen in de Cortes, maar Largo Caballero be schikt over de straat. De straat is het, die in feite over de te verleenen amnestie be slist heeft, nog vóór een stemming had plaats gehad; zij is het, die de na de revolutie van 1834 ontslagen arbeiders opnieuw heeft te werk gesteld en daarvoor het ontslag van trouwe or delievende arbeiders heeft geëischt; onder haar pressie heeft de regeering generaal Lopez Ochoa. die de rust in Austbrië herstelde, doen arres teeren. De Cortes stemmen op het oogenblik voor iederen maatregel, die hun van buiten af wordt opgelegd. De geldig-verklaring van de verkiezing van sommige rechtsche afgevaardigden was slechts een voorspel, het ontslaan van den pre sident der republiek is enkel een nieuwe étape op den weg, die rechtstreeks naar de sociale revolutie leidt, einddoel der Spaansche marxisten en Stalinisten. Alcala Zamora kon nog een schijn van onafhankelijkheid en persoonlijk oordeel bewaren, maar zijn opvolger zal vermoedelijk uitsluitend een gew'illig werktuig zijn in de han den van hen, die „De Sovjets overal" tot motto gekozen hebben. En de eenige lichtstraal in dezen somberen toestand bestaat in de wijze, waarop het an dere Spanje, dat op het oogenblik zijn stem nauwelijks kan laten hooren, de „Semana San ta" gevierd heeft. Dat andere Spanje heeft getoond dat het geloofsleven nog een levende realiteit is. En dat boezemt ondanks alles ver trouwen op de toekomst in. LONDEN, 13 April (Reuter) Ramsay Mac Donald zal zich morgen in een ziekenhuis alhier laten opnemen voor het ondergaan van een lichte operatie. In antwoord op een vraag beperkte MacDo nald zich er toe te verklaren, dat de operatie dïtmaal niet het gevolg is van de oogaandoe ning, die reeds eerder operatief ingrijpen had noodig gemaakt. MONTEVIDEO, 13 April (A.N.P.) Een cy cloon van buitengewone kracht, die merkwaar dig genoeg slechts 90 seconden duurde, heeft het plaatsje Arroyo Grande in het district So riano geteisterd. Een tweede cycloon, die te Melo in het district Cerro Largo bij de Bra- ziliaansche grens heeft huisgehouden, had ern stiger gevolgen. Hier werden 6 menschen ge dood en ruim 100 gewond. De schade is zeer groot. Tweehonderd gezinnen zijn dakloos, zij zijn voorloopig in gemeentegebouwen onderge bracht. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft onverwijld een hulpactie op touw gezet. TOKIO, 14 April (Reuter). Oe„Jomioeri" ver neemt, dat de militaire autoriteiten te Tokio aan het Kwantoeng-leger de noodige volmach ten hebben verleend om tot eiken prijs een „authentieke" grens tusschen de Sovjet-Unie, Mandsjoekwo en Mongolië te verkrijgen, en om zich met „doeltreffende maatregelen" te ver zetten tegen elke gebiedsschending van de zijde van Sovjet-Rusland of Buiten-Mongolië, indien de Sovjets niet voldoen aan de Japansche eischen: 1. om de grenzen vast te stellen en het sta tuut van 1931 weder te herstellen, en 2. de troepen van de Sovjet-Russische grens terug te trekken en eenige versterkingen weg te nemen. Officieus wordt verklaard, dat het leger be sloten heeft, zoo spoedig mogelijk de garnizoe nen m Mandsjoekwo te versterken en tege lijkertijd de sedert 1922 opgeheven divisies we der in te stellen. De Japansche bladen melden, dat in poli tieke kringen steeds meer stemmen opgaan om Japan een militair bondgenootschap te doen sluiten met de bestuursorganen van Noord- China, teneinde een verder binnendringen van het communisme in het Verre Oosten te be letten, nu de regeering te Nanking en de Vol kenbond het tusschen Sovjet-Rusland en Buiten-Mongolië gesloten pact van wederzijd- schen bijstand dulden. Het Kwantoengleger meldt, dat 20 Japansche soldaten tijdens een patrouille-tocht schoten hebben gewisseld met ca. 50 Sovjet-soldaten ten Zuiden van de stad Halin in de provincie Pinkiang, op 11 April j.l. Er wordt geen mel ding gemaakt van verliezen. PEKING, 14 April (Reuter). De Engelsche zendeling Bosshardt, die sedert October 1934 de gevangene van Chineesche bandieten was is erin geslaagd, te ontsnappen. Hij wordt thans te Joennanfoe verwacht. LONDEN, 12 April. (Reuter). Een ambtenaar van de Duitsche ambassade alhier heeft mede gedeeld, dat het stoffelijk overschot van den Duitschen ambassadeur Von Hoesch met een Britschen torpedojager waarschijnlijk Woens dag a.s. naar Duitschland zal worden overge bracht. De begrafenis van Von Hoesch zal Zaterdag a.s. te Dresden plaats hebben. SJANGHAI, 14 April. (Reuter). Naar aan de bladen wordt gemeld, hebben de communis ten het op 30 K.M. ten N.W. van Joennanfoe gelegen Foemin ontruimd. VATICAANSTAD, 14 April. (Reuter). Onge veer tienduizend personen hebben op Eersten Paaschdag in den St. Fieter de H. Mis bijge woond, welke werd gecelebreerd door Z. Em. Kard. Facelli. De H. Vader heeft gisteren ongeveer twee duizend pelgrims in audiëntie ontvangen. van dit moderne product is voldoende om in korten tijd Uw pijn te stillen, want en dit is het, waarom dit pro duct de voorkeur verdient— het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. Prijs per doosje slechts 50 ets. stilt én voorkomt pijnen MEXICO, 14 April (Reuter). Volgens het blad „Universal Grafico" is generaal Jose Maria Tapia oud-gouverneur van de provincie bene- den-Californië en aanhanger van Calles, ge arresteerd. Hij zal worden verbannen. Een andere bekende Callist, oud-senator Manuel Riva Palacia, zou Mexcio, evenals tal rijke andere Callisten, reeds verlaten hebben. In totaal zouden in het district Orizada een vijftigtal leden van den Crom, den regionalen arbeidersbond, gearresteerd zijn. BATAVIA, 14 April (Aneta). Tijdens een zwa- ren regen in de benedenstad zijn vier inlanders en twee Chineesche jongens, die onder een boom schuilden, door den bliksem getroffen. Twee inlanders werden gedood en twee ge wond. De beide Chineesche jongens werden licht gekwetst. BATAVIA, 11 April. (Aneta) Met het vlieg tuig van de Gantas arriveerde op het vliegveld Tjililitan Captain Jim Mollison, die met dit toestel op weg is naar Singapore, waar hij be sprekingen zal voeren en tevens een bezoek brengen aan den sultan van Johore. Vervolgens zal hij per K.L.M. naar Londen doorreizen. De bekende Engelsche vlieger trof in Ame rika en Australië voorbereidingen voor een „round the world"-solovlucht, waarvoor hij a.s. zomer in Engeland hoopt te starten. De vlucht zal gaan over de gebruikelijke Australië-route, terwijl van Australië via de Pacific-eilanden naar de Ver. Staten wordt gevlogen. Vervolgens gaat de vlucht via den Atlantischen Oceaan naar Engeland terug. De heer Mollison verklaarde nog Biet beslo ten te hebben welk type vliegtuig hij voor deze vlucht zal aankoopen. De heer Mollison koestert goede hoop, dat hij de eerste solo-wereld-vlucht rond den Equator tot een goed einde zal brengen. BATAVIA, 14 April. aAneta). Gisteravond te 19 uur is alhier overleden de heer J. Cruyff, secretaris van de Federatie van Middenstands- vereenigitigen en secretaris van de Midden- standsvereeniging te .Batavia. Het stoffelijk overschot zal hedenmiddag tijdelijk worden bij gezet op het kerkhof aan Tanah Abang, waarna het later zal word'en overgebracht naar Soera- baja. Alle winkels in destad vlaggen halfstok. De heeren T. Wassenaar en K. C. A. Collette, resp. bestuurslid en secretaris van den Bond van Coöperatieve zuivelverkoopvereenigingen, zijn benoemd tot lid van den raad van beheer van het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. Nauwelijks was de morgen aangebroken, of de stations werden dóór groote scharen ver kenners bestormd. De controleur wreef zich nog den sleap uit de oogen en de stationschef had van verbouwereerdheid vergeten, zijn ha ren te kammen. De goedgemutste kruier liet zich zijn eerste vrachtje ontnemen, om het door een paar vroolijke bengels naar den uit gang te doen rijden. „Past erop!" Het was nog wel vroeg, maar er moest toch gelegenheid zijn, om afscheid te nemen. Plots geeft de Hopman een seintje en er klinkt door de vroege ochtendstilte een pittig lied, gevolgd door daverende „yell." Zoo'n ,yell" is wel een heel merkwaardig iets, maar daarover straks nog wel meer want intusschen is de trein onder de overkapping komen denderen. Midden in de lachende en joelende groep staat er één, die een zwaren rugzak torst. Koffers kennen verkenners niet. Waar de rugzak nog plaats laat, worden goedgemeende porren en stompen gegeven, een afscheid op jongensmanier. Vóór Jan (waarom zouden we hem geen „Jan" noemen?) instijgt nog even vluchtig afscheid van vader en moe der, die ook naar het station zijn gekomen, nog een stevige hand van den Hopman en het portier wordt gesloten. Jan schuift het raamp je omlaag. De vriendenkring verdringt er zich voor. De conducteur smakt de portiers dicht. Jan kijkt eens zenuwachtig glimlachend naar va der en moeder, die op een afstandje met den hopman staan te praten. Plots een ruk, de locomotief blaast een enorme rookwolk de lucht in, een lichte sidde ring gaat door de lange rij wagons Meteen gaan alle cowboy-hoeden op de stok ken. „Hoera.... Tot ziens....!" Moeder loopt nog even naar het portier: „Gauw schrijven, Jan....!" Vader wuift, de hopman salueert nog eens.... De trein maakt een bocht, verdwenen is het Station, de reis is aangevangen De groote klok van het Nijmeegsche station wijst 9 uur, wanneer de extra-trein binnen komt rollen. Voor de raampjes hangen trossen verken ners, die hun hoeden zwaaien en de haren in den frisschen wind laten fladderen. Remmen knarsen. Op het perron bevindt zich al een groep deelnemers, die uit de Universi teitsstad of de omgeving komen. Met een luid gejuich worden de „broeders" uit de andere gewesten verwelkomd. In een oogwenk zijn alle jongens op het perron, waar we voor het eerst het zorgvolle gelaat ontdekken van commis saris Van Berkom, die met den Ginnekenschen seminarieprofessor, aalmoezenier Huysmans, den bedetocht organiseerde. Intusschen is ook de andere trein binnenge- loopen. Een luid gejuich gaat weer op, liede ren weerklinken. Het is half elf, als de lange trein in Cranen- burg arriveert. Vijf groengeiiniformde douane beambten treden naar voren in Duitsche cor rectheid. Aangestaard door vijfhonderd paar jongensoogen, die ergens een hakenkruis op het uniform trachten te ontdekken, gaan zij den trein binnen. Op het station zijn slechts enkele karakteristieke Duitsche schoolpetten zicht baar. De duoane blijkt zeer inschikkelijk; even door de treingang gewandeld, meer niet. Zelfs de kleertjes, voor de arme Romeinsche kinde ren meegenomen, worden vrijgegeven zonder te zijn gedeclareerd. Na een kwartiertje oponthoud stoomt de lange trein Duitschland in. Terwijl de trein in zachten cadans voort glijdt, is het druk in den restauratiewagen, waar de hongerige jongensmagen tot kalmte worden gebracht. De aalmoezeniers, zij maken in grooten ge tale de reis -mee, melden zich al even gaarne in de „Cantine." Dan rijden we langs den Rijn, met zijn oude kasteelen en nu zien de jongens de vervallen verblijven, waarvan zij in de romantische ver halen aan het kampvuur» in het nu reeds verre Nederland hebben gehoord. Verder, steeds maar verder, tot de trein in het avonddonker de grens passeert. Naar Luzern. De Haagsche rechtbank heeft op vordering van de N.V. Turmac in een civiele procedure een drietal Naamlooze Vennootschappen ieder tot f 250.veroordeeld wegens het in den han del brengen van Oriënta-cigaretten, op grond, dat op de daarvoor gebezigde doosjes dezelfde hoofdafbeelding, namelijk een moskee, voor kwam als op die van Queen's Palace, waarvan het merk door Turmac was ingeschreven. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft tot eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van St. Jan te Den Bosch benoemd, den Zeereerw. heer M. F. Dek kers rector van „Mariënburg" aldaar. Op Zondag 12 April heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem in de kapel van het Theo- logicum te Warmond de vier kleine wijdingen toegediend aan de Eerw. Heeren: P. W. van Leeuwen en A. J. J- M. van Vliet, studenten van het Seminarie. Te Wamel (bij Tiel) is het nieuwe zusterkloos ter met tehuis voor ouden van dagen annex kleu terschool en naaischool met Paschen door den zeereerw. heer pastoor H. Hurkens plechtig in gezegend. Het gebouw beslaat 'n oppervlakte van 17 H.A. Het klooster is betrokken door de Eerw. Zusters van het H. Hart van Jezus te Moerdijk. De Zeereerw. heer F. J. M. Wassen, pastoor te Bennebroek, die sinds langen tijd ernstig ziek is, is Zaterdag van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Eersten Paaschdag heeft Mgr. Huibers den zieke een bezoek gebracht. Blijkens een te Roosendaal gehouden rede heeft de heer Kortenhorst, volgens een verslag in de (a.r.) „Rotterdammer" medegedeeld, dat op de regeeringsbureaux hard gewerkt wordt aan de voorbereiding tot grondwetsherziening, waarvan de voorstellen indien de teëkenen niet bedriegen einde van dit jaar in de Kamer verwacht kunnen worden, teneinde de afwik keling van de behandeling te kunnen doen sa menvallen met de periodieke kamerverkiezing van 1937. Deze verkiezingen zullen, aldus spr., van groot belanng zijn, vooral ook, omdat in ver band met deze Grondwetsherziening, de in stelling van een Derde Kamer een Sociale Kamer van grooten invloed zal zijn op de ordening in de toekomst van tal van verhou dingen in het sociaal-economisch- en bedrijfs leven. Zondagmorgen is het Paaschcongres van de S. D. A. P. in de Doelen aan den Coolsingel te Rotterdam voortgezet. De voorzitter, de heer Vorrink, zeide, dat het partijbestuur inzake de actie voor sterkere be wapening in het Zuiden in verbinding is getre den met een groep personen daar en met de kamerleden, die het Zuiden vertegenwoordigen, en dat men de actie verder nauwlettend volgt. De partij geeft geen voorschriften aangaande de vraag, of men bij bepaalde gelegenheden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van Prinses Juliana is geen slechter Sociaal-Democraat, dan wie dit niet wil doen. De heeren Ankersmit en van der Veen werden herbenoemd als hoofdredacteur respectievelijk van „Het Volk" en „Voorwaarts". Daarna was het woord aan mr. dr. G. van den Bergh, die een resolutie van het partijbe stuur toelichtte. Spr. behandelde allereerst de waarde en beteekenis der democratie. Spr. verdedigde dan de rechtsstaats-gedachte tegenover die van den machtstaat, den totalen staat. De rechtsstaat moet worden verdedigd, d democratie gehandhaafd maar ook verbeterd en voltooid. Moet deze verbetering geschieden door de grondslagen van ons kiesrecht te wij zigen? Moet ons parlement op corporatieven grondslag worden opgebouwd? De resolutie plaatst zich vierkant tegenover dit denkbeeld De staatsburger moet zijn stem uitbrengen als staatsburger, niet als boer, als visscher, als zeeman of als militair. Het algemeen belang is geen optelsom van bijzondere belangen. Vertegenwoordigers van bij zondere belangen zijn geen volksvertegenwoor digers. De tegenwoordige individueele grondslag van kiesrecht en parlement moet volgens spr. ge handhaafd blijven. Het corporatisme als grondslag van de volks vertegenwoordiging is principieel ondeugdelijk. Dit beteekent echter allerminst, dat deze ge dachte, anders uitgewerkt en op ander terrein aangewend, niet vruchtbaar zou kunnen zijn. De wet draagt in beginsel een algemeen ka rakter. Vandaar, dat de volksvertegenwoordi ging een algemeenen grondslag hebben moet; daarna komt de uitwex-king van de wet op bij- j zondere gebieden. Daarom kan en moet de uitwerking van de al- gemeene beginselen van de wet op bijzonder ge bied mede aan de vertegenwoordigers van de bij- zonder-belanghebbenden en bijzonder-deskundi- digen op dat gebied worden toevertrouwd. Hier, op het bijzondere terein, is plaats voor de cor poratieve gedachte. Het congres heeft de resolutie, welke een sa menvatting was van het door mr. dr. van den Bergh gesprokene, aangenomen. De secretaris deelde mee, dat als partijbe stuurders herkozen zijn de heeren Albarda, Drees, van der Kieft, Stokvis, in 't Veld en Vliegen en mevrouw de Vries-Bruins, en dat nieuw gekozen is de heer van der Goes van Naters. In de zitting van Maandag heeft Ir. Albarda een voorstel van het partijbestuur verdedigd om de beslissing over de vraag, of de partij zal deelnemen aan een regeering, van een buiten- I gewoon partijcongres te verleggen naar den partijraad, welk voorstel werd aangenomen. De Senaat der Rijks-Universiteit te Utrecht heeft besloten, ter gelegenheid van het drie honderdjarig bestaan der Rijks-Universiteit het eere-doc tor a at in de rechten te verleenen aan J. B. M. Hertzog, minister-president van de Unie van Zuid-Afrika en aan generaal J. C. Smuts, minister van de Unie van Zuid-Afrika. Inzake de regeling voor de haringdrijfnet- visscherij voor het seizoen 1936 vernemen wij, dat de minister van Landbouw en Visscherij een beslissing heeft genomen voor wat betreft de z.g. voorjaarsvisscherij. Op 11 Mei 1936 zal 1/4 deel van de vloot mogen uitvaren uitgerust met een vleet, waar van de speerreeplengte 1216 meter niet te boven gaat. Op 4 Juni 1/4 deel, de speerreeplengte van de vleet zal dan ten hoogste 1824 meter mogen bedragen. Op 22 Juni 1/4 deel, de speerreeplengte zal dan 2432 meter niet te boven mogen gaan. Op 20 Juli 1/4 deel, omtrent de maximum- speerreeplengte van de vleet, welke van 20 Juli tot 22 Augustus zal mogen worden medegeno men, zal de minister nog nader een beslissing nemep Tusschen twee opeenvolgende reizen van elk schip, dat ter haringvangst mag uitvaren, zal telkens een tijdsruimte van ten minste 48 uur moeten verloopen. Inzake de verdere beperkingsmaatregelen zul len zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen worden gedaan. De datum voor het uitvaren van het eerste kwart gedeelte van de Nederlandsche haring vloot is thans vastgesteld op 11 Mei. Aan deze vroege uitvaring mogen dit jaar ook enkele kleine reederijen deelnemen. Dit be treft reederijen met een schip. Die deelnemende kleine reederijen zijn de volgende: M. van Leeuwen, D. de Mos, W. den Duik Gzn. en de erven P. den Duik. Het vorige jaar mochten deze schepen eerst later uitvaren. De schepen zullen met een beperkt aantal netten mogen visschen. Van een lateren datum van uitvaren is tot heden nog niets officieel bekend. Ir. Albarda verdedigde vervolgens een voor stel van het partijbestuur aan het congres om, constateerende, dat in de partij twijfel geble ken is omtrent de vraag, of het programpunt der nationale ontwapening in den zin, waarin dit in 1921 is bedoeld, ongewijzigd kan worden gehandhaafd. aan het partijbestuur, zonder op een beslis sing vooruit te loopen, te verzoeken, een com missie te benoemen, om dit punt en de er mede samenhangende vraagstukken te onder zoeken, en zoo tijdig rapport uit te brengen, dat daarmee bij het ontwerpen en vaststellen van het verkiezingsprogram voor 1937 rekening kan worden gehouden. Het congres nam dit voorstel aan. In de middagzitting heeft ir. Albarda een in leiding over den internationalen en nationalen politieken toestand gehouden. Daarin zeide hij o.m.: had Hitier de pacifis tische gezindheid der Westersche mogendheden niet gekend, hij had het Rijnland niet bezet. Zoo blijkt, dat het pacifisme niet negatief moet zijn, maar dat het een machtsapparaat moet scheppen, dat, zoo noodig. een aanvaller tot re de kan brengen. De democratische volkeren moeten schouder aan schouder staan in den strijd tusschen het recht en geweld. Naar wij vernemen is dr. F. M. Wibaut, wiens gezondheidstoestand de laatste maanden te wenschen overlaat, sedert ongeveer tien dagen bedlegerig. De omstandigheden in aanmerking genomen, is er, naar men ons Maandagavond mededeelde, geen reden tot onmiddellijke onge rustheid. Het voornemen bestaat bij de Ned Spoor wegen ten behoeve van hen, die gebruik maken van een achtdaagsche abonnementskaart, ver krijgbaar te stellen achtdaagsche rijwielabonne menten, zoodat men gedurende acht dagen op alle lijnen zijn rijwiel kan medenemen. De prijs deze abonnementen zal vijf gulden bedragen. Zij kunnen, evenals de achtdaagsche abonnementen, mondeling, minstens één uur tevoren, worden aangevraagd. Vanochtend omstreeks zes uur mist de schip per iJzelenberg, varende in de provinciale vaart bij Delft, plotseling zijn knecht, den 24-jarigen W. Ruggenberg uit Delft. Na langdurig dreggen heeft men om kwart voor twaalf het lijk van den ongelukkige opge haald. Waarschijnlijk is de man, die een geoefend zwemmer was, tengevolge van de gladheid van het dek uitgegleden en met zijn hoofd tegfen den rand van de boot gevallen, waardoor hij bewus teloos in het water terecht is gekomen. Naar wy vernemen is Adrienne Canivez voor het seizoen 1936—1937 verbonden aan het Ver. Rott. Hofstad-tooneel, dir. Cor van der Lugt Melsert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5