Roode Kruisdokter hersteld in zijn vaderland terug Italianen bezetten Dessie Bij alles wat ik heb medegemaakt, zal ik mijn lotgevallen in Abessinië nooit ver geten, aldus Dr. van Schelven Een eisch van Italië WANDGEDIERTE Legervliegtuig neergestort Het nieuws van heden VERDERE OPMARSCH NAAR HET ZUIDEN Brieven redden zijn leven DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 15 APRIL 1936 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19899 Dr. van Schelven, een van de doktoren van de Neder- landsche Roode Kruis-ambulance in Abessinië, die, naar men Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj limnmiminimi Van dorp tot dorp gejaagd De overval Van de hel in den hemel Dr. v. Schelven wordt op het station te Arnhem verwelkomd. Drie uur op een muilezel Ernstig mijnongeluk in Japan Tot dusver 49 dooden De stranding van de ,Ranpura" Het schip niet in gevaar Verblijfplaats van den Negus is onbekend; hij staat echter in contact met de regeering te Addis Abeba Graziani gereed voor offensief Twee weken geleden paradeerden nog, alvorens naar het front te vertrekken, de keizerlijke troepen voor den Negus te Dessie. Thans is deze^stad in handender. Italianen gevallen - weet, bij een overval gewond werd, is hedenmorgen in gezel schap van zijn echtgenoote in zijn woonplaats Arnhem aan gekomen. In een interview heeft de dokter het geheele relaas van den rebellen-overval en zijn verwondingen gedaan en vertelde o.a. hoe een pak brieven van Mevrouw van Schelven hem waarschijnlijk het leven heeft gered. Twee dagen in de woestijn gelegen, gekweld door pijn en dorst, met sluipende hyena's in de nabijheid Gustav Frenssen Naar geruchten, die in Rome de ronde doen, sou men rekening moeten houden met het feit, dat de Negus na de vernietiging van zijn keurtroepen aan het Noor delijk front zal aftreden. Hij zou dan worden opgevolgd door zijn zoon, die in nauwe samenwerking met Italië Abessinië zou besturen Onderluitenant en twee Javaan- sche monteurs gedood Niet toegetreden tot de „Deutsche Glaubensbewegung Hitler in het Rijnland Britsche vloot uit de Middelland sche zee vóór opening der vredesonderhandelingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nog een doode Negus geeft zich niet gewonnen De uitbreiding van Moskou NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. H Verwachting-: ZwakKe tot matigen wind, waarschijnlijk meest uit Noordelijke rich- H tingen, betrokken tot zwaar of half be. EE wolkt, toenemende neerslagkans, zachter des nachts, overdag iets kouder. EE Hoogste barometerstand; 773.1 te Aku- EE EE reyri. EE Laagste barometerstand: 743.8 te Biar- EE EE ritz. EE EE /on op 5.04 - onder 6.57 Licht op 7.27 EE Maan op v.m. 2,14 onder van. 11.02 EE Nieuwe Maan 21 April EE en alle lastige insecten verdelgen wij onder schriftel. garantie en strikte geheimhouding Zuiveringsonderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 ITALIANEN BEZETTEN DESSIE. Ernstig mijnongeluk in Japan; tot dusver 49 dooden. Italië eischt terugtrekking der Britsche vloot uit de Middellandsche Zee alvorens vredes onderhandelingen te openen. Dr. Van Schelven in Nederland teruggekeerd; verhaal van wat hij beleefde. Treinontsporing te Woerden. Naar men weet, was dr. Van Schelven met de „Christiaan Huygens" uit Port Said vertrokken om, na de emoties in Abessinië, in eigen land herstel te zoeken van zijn verwondingen. Zijn toestand wfes van dien aard, dat een rust kuur noodzakelijk was en daarom was het aan vankelijke plan om aan boord te blijven tot Amsterdam. De bootreis heeft hem echter zoo goed gedaan, dat dr. Van Schelven zich krach tig genoeg gevoelde om in Genua van boord te gaan en met den boottrein van de Maatschappij Nederland naar Arnhem te vertrekken, waar hij hedenochtend is aangekomen- Een redacteur van het A.N.P. Is dr. van Schel ven tot Düsseldorf tegemoet gereisd en heeft in den trein een onderhoud met hem gehad en van hem, na de min of meer fragmentarische berichtgeving over zijn lotgevallen, een aaneen geschakeld relaas gehoord, van hetgeen hem is overkomen. Dr. van Schelven zelf voelde er eerst niet veel voor. Zijn toestand was bevredigend, zeide hij. Wel voelde hij zich nog wat slap, doch dit zou, naar hij hoopte, spoedig beter worden. Voor het overige was er, naar hij opmerkte, weinig nieuws. „Wij konden niet wterken," aldus dr. Van Schelven, „als wi; bij elkaar bleven. De ambu lance moest zich splitsen. Dat was onze overtui ging en hoewel wij de gevaren, daaraan verbon den, niet onderschatten, hebben wij de splitsing doorgevoerd. Het Hoofdbestuur van het Roode Kruis was er nooit voor geweest. Steeds had men in Den Haag gezegd: bij elkaar blijven en, achteraf gezien, is gebleken, dat het splitsen in eenheden inderdaad buitengewoon groote risico's met zich bracht. Wij meenden echter, dat het belang van onzen arbeid het vorderde. De eenheid, waar ik toe behoorde, ontmoette een aantal rebellen. Nu moet men zich van rebellen in Abessinië geen verkeerde voorstelling maken. Dit zijn eenvoudig wilden, die in benden van de bergen komen en rooven en plunderen, waar zij maar kunnen Wanneer een Abessinisch escorte dergelijke re bellen ontmoet, wordt er zonder meer op hen geschoten. Ons escorte viel dan ook dadelijk de rebellen aan en bij deze vechtpartij vielen ver schillende dooden. Wij trachtten den strijd te doen eindigen en toen onze begeleiders twee ge vangen rebellen ook wilden dooden, hebben wij dit belet. Dit ging zelfs niet zonder dat wij de menschen op de meest krachtige manier dtfon- gen met de moordpartij op te houden. Waarschijnlijk heeft dit optreden mij het leven gered. Want de rebellen namen wraak. Wij zagen ze om ons heen sluipen en inderdaad werd onze eenheid korten tijd later overvallen. Wij verdedigden ons zoo goed wij konden. Echter was de overmacht te groot. Onzen gids zag ik naast mij neervallen en daarna werd mij alles zwart voor de oogen er- zakte ik ineen. Ik was door twee kogels in de borstkas getroffen. Hoe lang ik daar bewusteloos gelegen heb, weet ik niet. Toen ik echter bijkwam, stond een Abessinisch roover voor mij met de punt van zijn speer op mijn buik. Ik dacht toen, dat het met mij afgeloopen was en iedere seconde verwachtte ik, dat de wilde toe zou steken. Hij deed dit evenwel niet en ik be merkte, dat hij bijzondere aandacht Had voor mijn horlogeketting. Ik maakte dien los en gaf hem dezen. Daarna maakte ik een be weging alsof ik schieten whu hoewel ik mijn revolver kwijt was en daarop reti reerde de roover langzaam. De haat der rebellen ging in de eerste plaats tegen de Abessiniërs zelf. Voor hen kenden zij geen genade. De blanken waren nog' zoo kwaad niet, zoo dachten zü blijkbaar. Nooit zal ik vergeten, hoe ik tw«e dagen gelegen heb in de woestijn, bij tijden het bewustzijn verliezende, gekweld door pijn en dorst, met een aantal lijken om mij heen en ér sluipende hyena's in de onmid dellijke nabijheid. Ik had geen kracht om op te staan, adem kon ik nauwelijks halen; met een riem trachtte ik mijn wonden af te binden en uitgeput door het hevig bloedverlies bleef ik uur na uur liggen. De dorst, welken ik leed, was het ergste; ik voelde in mijn zakken en vond een medicijn, welke ik gretig slikte. Langzaam drong het tot mij door, dat ik uit deze hel moest wegkomen, omdat het anders onherroepelijk met mij gedaan zou zijn. Ik sleepte mij voort en na een niet te vertellen lijden bereikte ik een dorp. Hier beduidde ik, dat ik water moest hebben; het duurde echter uren voor ik het kreeg. Het geheele dorp liep eerst uit om mij te zien en toen begonnen alle inwoners te delibereeren, wat zij met mij zouden doen en of ze mij water zouden geven. Eindelijk kreeg ik het lang begeerde drinken. Toen werd ik het dorp uitgejaagd en kroop meer dan ik liep naar het volgende dorp. Het was een waanzinnige toestand. Alle dor pen werden bewoond door rooverbenden, die elkaar bevochten en die bang voor elkander waren. Hoe ik eindelijk in Kworam gekomen ben, weet ik nog niet." Mevrouw van Schelven viel haar man in de rede en wees op zijn handen, welke vol kerven en sneden waren. „Zoo is hij over de rotsen gekropen", voegde zij hieraan toe. „Eigenlijk hebben de brieven van mijn vrouw mij het leven gered", zoo ging dr. Van Schel ven verder, „want ik had een pak brieven in mijn binnenzak en daardoor werd de kogel iets gestuit. Was deze een millimeter verder ge gaan, dan zou ik u dit naar alle waarschijn lijkheid nu niet meer kunnen vertellen. In Kworam kwam ik in een hemel, vergele ken met wat ik had moeten doorstaan. Ik was er de gast van den Negus en werd twee dagen in den keizerlijken schuilkelder verpleegd. Ik zou toen per vliegtuig naar Dessie gaan, maar deze toezegging van den Negus is hem duur te staan gekomen, want beide vliegtuigen, welke hij voor mij bestemd had, werden vernield. De Negus besloot toen, dat ik per auto naar Dessie zou gaan. Daartoe stelde hij zijn eigen muilezel te mijner beschikking. Drie uur moest ik op dit dier rijden om bij het begin van den autoweg naar Dessie te komen. Met den kei- zerlijken auto ging het toen verder. Echter waren wij nog niet aan het eind van onze el lende, want bij het oversteken van een rivier geraakte de benzinetank lek en vulde deze zich met water; wij moesten toen wachten tot er een vrachtauto met gewonden kwam en daarbij konden wij nog een plaatsje krijgen. Zoo kwamen wij in Dessie, dat mij na alle doorgestane ontberingen en verschrikkingen werkelijk een paradijs leek. Herhaaldelijk werd onze karavaan door Ita- liaansche vliegtuigen gebombardeerd en het mag werkelijk een wonder heeten, dat wy zon der groote ongelukken in ons basiskamp aan kwamen. Verleden week werd gemeld, dat de auteur Gustav Frenssen, de vroegere evangelische dominee, toegetreden was tot de „Deutsche Glaubensbewegung". Frenssen dementeert thans dit bericht. Er wordt in de Duitsche pers op gemerkt, dat, toen het bericht van Frenssen's toetreding tot de nieuw-heidensehe beweging wereldkundig werd, juist de leider dief bewe ging, de voorzitter, prof. Hauer, en de vice- voorzitter graaf Reventlow, hun ambten hadden neergelegd. Men zoekt thans verband tusschen beide gebeurtenissen. TOKIO, 15 April. (Reuter.) In de Tarakoe- ma-mijn, te Foekoeoka. is een liftkooi, waarin 82 mijnwerkers hadden plaatsgenomen, tenge volge van het breken van een kabel in de ruim 650 meter diepe schacht gestort. Tot nu toe heeft men 49 lijken geborgen, ter wijl 20 mijnwerkers zwaar gewond zijn. 99* LONDEN, 15 April. (Reuter.) De directie der Peninsular Oriental steamship Co. heeft aan Reuter medegedeeld, dat aan het s.s. „Barra- pool", dat juist Gibraltar gepasseerd was, draadloos is verzocht om zoo noodig aan het gestrande sjs. „Ranpura" bijstand te verleenen, en de passagiers, die haast hebben, naar Mar seille te vervoeren. Er is geen sprake van, dat de Chineesche kunstschatten overgeladen zul len worden, aangezien de „Ranpura" naar men aanneemt niet in gevaar verkeert. ROME, 15 April. (Reuter). De Italiaansche troepen hebben Dessie bezet. Het is wel zeker, dat de Italianen niet voornemens zijn na den val van Dessie te blijven staan, maar on middellijk zuidwaarts verder willen trekken. Tot dit doel bereiden zij den weg reeds voor en hebben zij reeds verschillende plaatsjes ten zuiden van Dessie met bommen bestookt. De opmarsch der Italianen voltrekt zich in zoo snel tempo, dat de Abessinische troepen geen tijd hebben hun verdediging te organiseeren. Niets is bekend omtrent de bewegingen van den Negus. De Abessinische autoritei ten bewaren daaromtrent temeer het stil zwijgen, daar het gevaar voor luchtbom- BATAVIA, 14 April (Aneta) Een legertransport vlieg tuig, dat op weg was naar Andir, is in de buurt van Tjililin neergestort. De onderluitenant Van La- LONDEN, 15 ApriL (Reuter.) De cor respondent van de „Daily Express" te Rome meent te weten, dat de Duce aan den Ita- liaanschcn ambassadeur te Londen, Gran- di, instructies heeft gezonden, volgens welke terugtrekking van de Britsche vloot uit de Middellandsche Zee zou worden geëischt vóór de opening der vredesonderhandelin gen te Genève. Pastoor W. H. de Grijs, uit IJselstein, is be. noemd tot deken van Montfoort. Bij Tjililin is een legervliegtuig neergestort; drie dooden. O bardementen thans veel grooter is gewor den. In ieder geval bereiken de boodschap pen van den keizer op normale wijze Ge nève, zoodat men veronderstelt, dat hjj in cantact staat met zijn ministers in Addis Abeba. Geruchten uit Eritreesche bron doen het niet onwaarschijnlijk voorkomen, dat een der groote Abessinische hoofden, die de situatie van den keizer van militair standpunt wanhopig zou achten, de Abessinische hoofdstad zou willen bezetten en onderhandelingen met de Italia nen zou willen aanknoopen. Vooreerst zijn dit echter nog niet meer dan geruchten. Wat den toestand aan het Zuidelijk front be treft wordt de val van Sasa Baneh niet beves tigd. Wel gaan de Italiaansche luchtstrijdkrach ten verder met het bombardeeren van de ver dedigingsstellingen van Ras Nassiboe, terwijl de gemotoriseerde colonnes van Graziani het oogenblik afwachten, waarop zij kunnen op rukken. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Khartoem meldt nog, dat het grootste deel van de bevolking in Zuidelijke richting op de vlucht is geslagen, voordat Moekta Eikhar door de Italianen bezet werd. De Italiaansche strijd krachten bestonden hier uit twee bataljons blanke troepen, twee bataljons inboorlingen, zes tanks en een bataljon inheemsche kameel- ruiters. De inboorlingen-troepen drongen het plaatsje binnen zonder tegenstand te ontmoeten. Er werden slechts enkele schoten door een paar tirailleurs op hen gelost. Toen de Italiaansche officieren in het plaatsje aankwamen, infor meerden zij naar den nauwkeurigen loop van de grenslijn. Enkele vluchtelingen zijn te Gal- labat, aan den Soedaneeschen kant van de grens, aangekomen. vieren en een Javaansch monteur zijn hierbij gedood. De brigadier Rapmund en een ander Javaansch monteur wer den zwaar gewond. BATAVIA, 15 April (Aneta) Bij het be stuur en de luchtvaartafdeeling te Bandoeng zijn gistermiddag berichten binnengekomen omtrent het neerstorten van een leger-service- toestel, waarin gezeten waren de onderluitenant vlieger P. van Lavieren, een Europeesch mon teur en twee inlandsche monteurs. Onderluitenant Van Lavieren is bij dit ongeluk gedood, evenals de Javaansche monteur Mento Taroeno; de Europeesche monteur-brigadier geweermaker Rapmund en de Javaansche mon teur Amatkasiroem zijn hierbij zwaar gevA>nd. Laatstgenoemde is tijdens het vervoer naar het hospitaal overleden. Het ongeval gebeurde nabij Tjililin, toen het toestel op weg was van Salatri (Zuidkust) naar Andir. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend geworden. De gewonden zijn naar het hospitaal te Tji- mahi vervoerd. De begrafenis van de slachtoffers zal vermoe delijk hedenmiddag geschieden. Aneta verneemt omtrent dit ongeluk nader, dat de Fokker 417-t, welke te Salatri gewone schietoefeningen had gehouden op den terug weg te pl.m. 13 uur nabij de Desa Bodjong, on derdistrict Goenöeng-Haloe, in de buurt van Tjililin, is neergestort. Het toestel boorde zich met den motor in de Sawah. Vermoedelijk is de machine door de zware be wolking fn een vrille geraakt. De bevolking waar schuwde den administrateur van een nabij ge legen theeondememing, die de luchtvaartafdee ling van het ongeluk op de hoogte bracht. Hierop zijn de commandant van de lucht vaartafdeeling en dr. Hubach naar de plaats des onheils gegaan. Het toestel ligt ongeveer een uur loopen van den grooten weg af. Keizer Haile Selassie heeft een dringend be roep gedaan op de Britsche regeering medica menten beschikbaar te willen stellen voor de behandeling der slachtoffers van de gasaan vallen der Italianen. BERLIJN, 15 April. (A.N.P.) Het is nu pas bekend geworden, dat rijkskanselier Hitier Zon dag in gezelschap van de leden van zijn staf, o. w. Joachim von Ribbentrop, de leiaers der S. A. in het Rijnland en vooraanstaande leden der S.S. een bezoek heeft gebracht aan het door de Duitsche troepen bezette Rijngebied. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 749.3 .Vorige stand: 751.4 De „Daily Telegraph" maakt bekend, dat de Abessinische regeering verleden week aan de Britsche regeering officieel haar dank heeft betuigd voor de gedane pogingen, de onafhan kelijkheid van Abessinië te waarborgen. In de betreffende boodschap, die door Wolde Mariam, den Abessinischen gedelegeerde te Ge nève is overgebracht, werd erkend, dat het niet de schuld van Engeland is, dat zijn pogingen niet het gewenschte resultaat hebben gehad. PARIJS, 15 April. (Reuter.) De Matin" meldt, dat minister-president Sarraut gisteren den Pauselijken Nuntius, Mgr. Maglione. heeft ontvangen. Het blad acht het niet uitgesloten, dat het bezoek van den Nuntius verband houdt met de Abessinische kwestie, die het Vaticaan zoo spoe dig mogelijk geregeld zou willen zien. LONDEN, 15 April. (Reuter). In een inter view, dat den correspondent van Reuter werd toegestaan, heeft de Keizerin van Abessinië verklaard: „De keizer is nog niet overwonnen. Hij zal tot het einde strijden. Zelfs al mocht hij den oorlog verliezen, verdient hij nog tot overwin naar te worden uitgeroepen, daar hij heeft moeten strijden tegen elementen, waarvan de moderniseering de kracht vormt". Maarschalk Badoglio telegrafeert in het I85e legerbericht, dat de Italiaansche troepen he denmorgen Dessie zijn binnengerukt. MOSKOU, 15 April. (A.N.P.) In de laatste jaren hebben industrie en bedrijf zich te Mos kou geweldig ontwikkeld. Sinds 1930 is het aan tal inwoners van Moskou met bijna 1 miliicen toegenomen. Het bedraagt thans ongeveer 3.650.000. In 1931 telde Moskou 340.000 arbeiders thans meer dan 600.000. Tientallen nieuwebedrijven zijn opgericht. In 1936 zal voor de bouwvakken 2J4 milliard roebels worden beschikbaar gesteld tegenover meer dan 560.000 roebel in 1931. In een op 14 April gehouden plenaire zitting van de Sov jets van Moskou is het besluit bekrachtigd aangaande een nieuwe indeeling der stad. Het aantal districten wordt van tien gebracht op 23. De grenzen der districten worden vast gesteld overeenkomstig het algemeene plan voor de reconstructie van de hoofdstad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1