DE ENORME BRAND TE VENLO ONDERWIJZERS IN HET AARTSBISDOM 170 MEISJES LEGGEN HET WERK NEER Het wrekend verleden WOENSDAG 15 APRIL 1936 Onder zeer belemmerende omstan digheden moet de brandweer het vuur bestrijden Nieuwe uitbreiding Vuurhaard ingesloten Uit den trein gevallen Meisje ernstig gewond op de spoorbaan gevonden VILLA TE SOESTERBERG UITGEBRAND ONEERLIJKE BRIEVEN BESTELLER De verduistering aan het post kantoor te Baam VEE IN VLAMMEN OMGEKOMEN Het gevaarlijke spelen met lucifers Geheime distilleerderij ontdekt Aan brandwonden overleden Jaarvergadering van „St. Lebuinus" te Utrecht Solidariteit Met succes gestreden Bestuursverkiezing DOUGLAS FAIRBANKS IN ONS LAND Begrooting Suriname Verdere gelijkstelling van de onderwijsbevoegdheden bepleit MINISTER CO LIJN IN DEN HELDER Duikproeven en lanceeroefeningen bijgewoond op de O. 11 BOUWSTAKING TE ZUTPHEN Oneenigheid over landelijk collectief contract Contract-actie te IJmuiden Bespreking met den Rijksbemidde laar a.s. Donderdag H. MS. DE RUYTER De tentoonstelling der modellen was een succes DE KRUISVAART ROEPT! Leekenspeldag te 's Gravenhage Een loonconflict aan de Tilburg- sche Katoenspinnerij Het accoord van de fa. Schaap Voorloopige uitkeering slechts één procent MEN WIL HEM NOG NIET KWIJT Gevangenhouding van verdachten commissionnair verlengd EERE-DOCTOREN VAN DE GENTSCHE HOOGESCHOOL UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Leeraar DOOR J. S. FLETCHER SPEC1AALV00RU DAMES it de rubriek, WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Inzake den brand te Venlo meldt men ons nader: Om half een Dinsdagmiddag waren de drie groote loodsen, welke onmiddellijk achter de nieuwe veilingslokalen gelegen zijn, tot den grond toe afgebrand. Er waren hierin ongeveer drie duizend hou ten kisten geborgen, zoodat het vuur buitenge woon fel woedde. De brandweren van Venlo, Tegelen en Blerik tastten het vuur van drie kanten met tien stra len aan. Zij hadden hierbij nog met den wind te kampen, die de vuurzee aan de achterzijde van het gebouw naar voren joeg. Politie, padvinders en burgers sleepten in allerijl groote voorraden opgeslagen materialen, weg, om het vuur, dat zich met zeer groote snelheid uitbreidt, voor te zijn. Ook de eigenlijke veilinglokalen, waarin men op het oogenblik van het uitbreken van den brand nog een veiling hield, zijn reeds ont ruimd. De aangevoerde voorraad groenten en eieren werd snel op vrachtauto's geladen en wegge voerd. Tegen één uur vat een nieuwe steenen loods van twee verdiepingen en ongeveer twaalf meter lengte, vlam. Ook hier zijn houten kisten opgeslagen. Voor de brandweer is deze nieuwe vuur haard uiterst moeilijk te frereiken, omdat de houten loodsen in de richting van het brandende gebouw zijn ingestort. Achter stapels kisten verscholen, om beveiligd te zijn tegen de ontzettende hitte, zitten de spuitgasten, voorzien van rookmaskers, en bestrijden onder de belemmerende omstan digheden van den vreeselijken gloed en den verstikkenden rook, het vuur_ Onder commando van officieren van het tweede en het zeventiende regiment Infanterie tracht een detachement militairen een der kan toorlokalen leeg te halen. Nadat eenige bureaux en kasten naar buiten waren gesleept, moeten zij, teruggedreven door de ontzettende hitte, hun pogingen staken. Een groote menschenmenigte, waaronder wij o.m. opmerken overste Rutgers van der Loeff, commandant van het Tweede Regiment Infan terie, en enkele wethouders, is op het terrein van den brand aanwezig. Vanaf de Maasbrug, in welker nabijheid het brandend complex ge legen is en vanaf het dertig meter hooge ge bouw van de Ned. Instrumenten Compagnie, heeft men éen schitterend gezicht op den brand. Tegen half een had het vuur reeds de zij gang der houtzagerijen van de Gebr. van Gas- selt aangetast. Een gedeelte van de brandweer uit Tegelen tracht het vuur uit de machinekamers te hou den. Ofschoon het vuur zich zeer snel uitbreidt, heeft men een gereede hoop, dat men de front gebouwen der Coöperatieve Veilingvereeniging kan behouden. Ruim twee uur is de brandweer bezig geweest de frontgebouwen van de Coöperatieve Veiling van den brand af te sluiten. De dakgoten van de veilinghallen en kantoorlokalen waren toen reeds aan het branden. Kantoor- en veiling- personeel hadden onder leiding van den direc teur, den heer H. in 't Zandt, de lokalen ont ruimd. Schrijf-, tel- en rekenmachines, dossiers en boeken werden uit de lokalen verwijderd en naar veiliger plaats gebracht. Men moest wel degelijk rekening houden met het feit, dat het vuur ook deze lokaliteiten nog zou kunnen verwoesten. De wind, die tot nu toe den vuurgloed met groote snelheid had opgejaagd naar het front van de gebouwen, had intusschen een andere richting gekregen, hetgeen het blusschingswerk sterk bevoordeelde. De drie brandweren van Venlo, Tegelen en Blerick concentreerden toen alle krachten op het meest bedreigde punt, waardoor zij er na een half uur in slaagden het vuur in zijn geweldigen voortgang te stuiten. Te kwart voor twee kon men aannemen, dat de veiling- en kantoorlokalen behouden zouden blijven. Met donderend geraas stortte toen een groot gedeelte van de uit steen en beton opge trokken opslagplaatsen in elkaar. De beton- pijlers, waarop deze gebouwen rustten, zakten door en onder een geweldigen vonkenregen sloegen de buitenmuren in het gebouw. Met be hulp van 'n ladderwagen spoot men van boven af in de brandende puinhoopen, waaruit de vlammen nog hoog oplaaiden. Men slaagde er ln, den vuurhaard geheel in te sluiten en ook de houtzagerij van de Gebr. van Gasselt wist men geheel vrij te houden. Dinsdagmiddag om half zes is ter hoogte van het station Haren een achtjarig dochtertje van den heer Leutscher, die met zijn beide kin deren op reis was van Utrecht naar Groningen, door tot nog toe onbekende oorzaak uit den sneltrein gevallen. Het kind werd met ernstige hoofdwonden op de spoorbaan gevonden en is naar het Diaconessenhuis te Groningen over gebracht. De toestand is niet ongunstig. De trein had een kwartier vertraging. Dinsdagmiddag te vier uur is brand uitgebro ken in een alleenstaande villa aan de Amers- foortsche straat 78 b, bewoond door den eer sten luitenant-vlieger J. Linthout. In een der benedenkamers was mevrouw Lint hout bezig met papier in een open haard vuur aan te maken, toen door den trek van den schoorsteen eenige brandende stukken papier naar buiten kwamen en op het rieten dak vielen. Al spoedig vatte dit vlam. De vrijwillige brandweer uit Soesterberg was weldra ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het geheele huis uitbrandde. De inboedel, waaronder een uitgebreide bibliotheek kon, op slechts eenige meubelstukken na, geheel in vei ligheid worden gebracht. Verzekering dekt de schade. Groote help George, wat heb je gedaan. Je hebt hem ge bonden met de shawl van onze suikertante. (Worldhumour) Omtrent de verduistering aan het postkantoor te Baarn door den brievenbesteller Van V., ver nemen wij nog nader: Reeds geruimen tijd werden door het personeel kleinere en grootere bedragen vermist, terwijl ook brieven verloren bleken te gaan. Van V. doch er viel nimmer iets te bewijzen. Woensdag werd door het kantoorpersoneel wel verdacht, j.l. echter zag de adjunct-commies W., dat van V. een greep naar geld deed en hij heeft Van V. toen gelast zijn zakken leeg te maken, waarbij ook de bewuste f 40te voorschijn kwamen. Hoewel dus de verduistering reeds J.l. Woensdag werd geconstateerd, heeft men de politie hiermede eerst Zaterdagmiddag in ken nis gesteld. Van V., die circa f25.— per week verdient, heeft onlangs nog een huis voor be legging gekocht. Nagegaan wordt in hoeverre de aankoop van dit huis in verband staat met de genoemde verduisteringen. Tot heden heeft Van V. nog niets anders bekend dan de ver duistering van de bovengenoemde f 40. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Dinsdagmorgen is te Hamingen bij Meppel de boerderij met woonhuis, eigendom van en be woond door de familie R. van 't Strik en L. Weide, door brand vernield. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in net feit, dat kinderen in de hooischuur met lucifers hebben gespeeld. Veertien koeien en zes kalveren kwa men in de vlammen om, het overige vee kon worden gered, de geheele inboedel en verschil lende landbouwwerktuigen werden- een prooi der vlammen. De brandweer uit Meppel verleende assistentie, echter zonder resultaat. Alles is tot den grond toe afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Ambtenaren van den dienst van invoerrechten en accijnzen hebben in samenwerking met ge meente- en rijkspolitie een inval gedaan in een perceel, bewoond door den heer H. K. te Lun- teren óp vermoeden van drankstokerij. Inder daad werd na eenig zoeken een compleet dis- tilleertoestel met alle benoodigde ingrediënten gevonden. Het toestel werd in beslag genomen en per auto naar Ede gebracht. Tegen K. is proces verbaal opgemaakt, wegens clandestiene alcoholbereiding. Hij is naar Ede gebracht, om voor den commissaris van politie te worden geleid. Het vier-jarig dochtertje van den heer W. Weyers te Lobith, dat Maandagavond bij het aansteken van een Paaschvuur ernstige brand wonden had opgeloopen, is Dinsdag onder he vige pijnen bezweken. Te Utrecht werd Dinsdag in Hotel „Noord- Brabant" de 38ste jaarlijksche algemeene ver gadering van de St. Lebuinusvereeniging ge houden, de vereeniging van katholieke onder wijzers in het Aartsbisdom. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer Willem Wiltschut uit Arnhem, met vol doening er op, dat dreigende verslechteringen konden worden tegengehouden. Voorkomen is, dat geheel bevoegde onderwijzers onvolledig vergoed zouden worden en de buitengewone vergadering van 19 Mei 1935 was een goede demonstratie van de eenheid in „St. Lebuinus". Herinnerd werd ook aan het goedgeslaagde Nationaal Congres in Juni 1935, dat in het teeken stond van „plicht en actie". Medegedeeld werd, dat het bestuurslid de heer Chr. Omloo wegens ernstige ongesteld heid verhinderd was de vergadering bij te wonen. Er werd den zieken penningmeester een telegram gezonden, waarin hem een spoedig herstel werd toegewenscht. De voorzitter heette in het bijzonder welkom den moderator den hoogeerw. heer Mgr. J. G. van Schaik, den zeereerw. heer W. de Jong, algemeen bisschoppelijk inspecteur van het on derwijs, broeder Lorenzo en den heer Swüste, vertegenwoordiger van de R. K. Mulo-vereeni- ging, en den heer Pierink, vertegenwoordiger van de Vereeniging van Hoofden van Scholen „St. Gregorius". Goedgekeurd werd het jaarverslag, waarin bijzondere dank werd gebracht aan den heer Willem Wiltschut voor het vele werk, dat hij voor ontslagen onderwijzers heeft gedaan. De bijstand aan deze menschen, vaak op rechts kundig terrein, vraagt van den voorzitter bui tengewonen arbeid. Van uit de vergadering werd voorgesteld de vergoeding aan den voorzitter daarom te ver- hoogen, doch deze aei dit in dezen tijd niet te kunnen aanvaarden. Het bestuur wilde den voorzitter toch op de een of andere wijze de erkentelijkheid van de collega's daarvoor toonen en bood daarom de Katholieke Encyclopedie aan bij monde van den heer Van Maarseveen, waarnemend pen ningmeester. Getroffen door dit hartelijk meeleven dankte de voorzitter voor dit geschenk. Vervolgens werd de agenda afgehandeld. Besloten werd het bedrag voor het Retraite fonds ad 250 te verhoogen tot 390. De begrooting werd vastgesteld op 15.800.98. Naar aanleiding van twee desbetreffende voorstellen beloofde het bestuur' de mogelijk heid te onderzoeken om de afdracht van de afdeelingen aan het bestuur te verlagen. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot den zeereerw. heer De Jong voor zijn steun, welken hij verleent aan de Commissie tot behartiging der belangen van werklooze' onderwijzers. De heer Leemrijze deed een beroep op den moreelen steun, vooral van de hoofden van scholen, om de werklooze onderwijzers in de gelegenheid te stellen om te werken. Met erkentelijkheid werd gesproken over den financieelen steun van de leden. De heer M. IJ. Flapper werd als lid in het hoofdbestuur herkozen. Ook de heeren Willem, Wiltschut en E. J. Luuf werden respectievelijk als voorzitter en secretaris herkozen. Verworpen werd een voorstel van de afdee- ling Utrecht om het reglement dusdanig te wijzigen, dat een der bestuursleden een onder wijzer van een M.U.L.O.-school zou zijn. De voorzitter nam vóór de verdere behan deling der voorstellen de gelegenheid te baat om den zeereerw. heer De Jong nog geluk te wenschen met zijn gevierd jubileum als alge meen bisschoppelijk inspecteur gedurende 12 y, jaar. „St. Lebuinus" heeft hem toen naar best vermogen gehuldigd. De zeereerw. heer De Jong dankte daarvoor nogmaals en wilde tevens nog eens de leden opwekken tot krachtigen steun aan de Com missie tot behartiging der belangen van werk looze onderwijzers. De bijdragen loopen terug, terwijl deze nog zoo noodig zijn. Van de ƒ2100, waarover men de beschikking had, is over het eerste kwartaal reeds ƒ800 uitgegeven. De afdeeling Amersfoort stelde voor, dat het hoofdbestuur ijvere voor het tot stand komen van een bisschoppelijke bepaling, dat alle leer krachten, welkzaam bij het R. K. bijzonder on derwijs, lid moeten zijn van „St. Lebuinus". Goedgekeurd werd, dat het bestuur zal ijve ren, dat ook religieuze leerkrachten lid worden en aan het Episcopaat gevraagd wordt, dat dit de wenschelijkheid uitspreekt, dat allen lid worden van „St. Lebuinus". Eenige opmerkingen werden gemaakt over het O I. Z. Het bestuur daarvan zal onderzoeken of het mogelijk is, dat de premie wordt verlaagd. Dinsdagmiddag landde uit Le Touquet op Waalhaven een speciaal gecharterde machine van de Olley-Air Service met als passagiers de bekende filmster Douglas Fairbanks en diens echtgenoote. Mr. en mrs. Fairbanks gebruikten de lunch in het hotel op Waalhaven, waar zij ongeveer een uur verbleven, waarna zij met dezelfde machine naar Amsterdam vertrokken, speciaal ter bezichtiging van de bloembollenvelden. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel ling van de Surinaamsche begrooting voor het dienstjaar 1936 erkenden eenige leden, dat het noch den achtereenvolgenden ministers van Koloniën, noch den onderscheidenen gouver neurs van Suriname aan activiteit heeft ont broken, waar het betrof het zoeken naar een nieuw export-product. Daarvan toch getuigen de pogingen, in het werk gesteld tot instelling of wederinstelling van een bacoven-, een rijst- en een koffiecultuur, om slechts enkele voor beelden te noemen. Eenige leden waren, in tegenstelling met den minister, van oordeel, dat emigratie van Neder landers naar Suriname aanbeveling verdient en dat hier voor de overheid een taak is wegge legd. Enkele leden bepleitten het in kaart brengen van Suriname van vliegtuigen uit, opdat aldus nieuwe kaarten omtrent dat bij uitstek rijke gebiedsdeel kunnen worden samengesteld, aan de hand waarvan wellicht andere gezichtspun ten omtrent den omvang der bodemschatten aan den dag zullen treden. Bepleit werd verdere gelijkstelling van de on derwijsbevoegdheden. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan. dat de Onderwijs raad te dier zake zou worden gehoord en dat, indien genoemd college een gunstig advies mocht uitbrengen, de minister met zijn ambt genoot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in overleg zou treden, opdat deze de totstandkoming van een Koninklijk Besluit be- vordere, waarbij de in Suriname verkregen hoofdakte met de in Nederland en Neder- landsch-Indië behaalde wordt gelijkgesteld. Dinsdagmorgen elf uur is Z. Exc. minister dr. H. Colijn in Den Helder aangekomen. Hij was vergezeld van zijn adjudant. Z. Exc. begaf zich rechtstreeks naar het commandantsgebouw der Marine, waar hij ont vangen werd door den commandant der marine schout-bij-nacht T. L. Kruys. Kort daarop vertrokken de genoemde auto riteiten, bij wie zich de commandant van de onderzeedienstkazeme, overste L. A. C. M. Doorman en diens adjudant aansloten, naar de O. 11. Nadat het gezelschap geëmbarkeerd was, ver trok de onderzeeboot, welke onder bevel staat van luitenant ter zee der eerste klasse C. W. Slot, naar het Marsdiep, waar eenige duikproe ven en lanceeroefeningen gehouden zullen wor den. Het is ook aan boord van dezen onder zeeër, dat Z. Exc. de lunch gebruikt. Om twee uur des middags werd de O 11 weer in de haven terugverwacht. Daarna zou de mi nister zich naar het vliegkamp De Mok bege ven, vervolgens naar het vliegkamp De Kooij en ten slotte naar het torpedo-atelier op 's Rijkswerf. Hedenochtend balf negen staat een bezoek aan het koninklijk instituut op het program ma. De compagnie adelborsten zal voor het in stituut opgesteld staan en zal door Z. Exc, ge ïnspecteerd worden.. De stafmuziek zal mede aanwezig zijn. Des middags zal, als daartoe nog tijd rest, een bezoek aan verschillende deelen van de werf gebracht worden en daarna zal minister Colijn per auto naar Den Haag vertrekken. Dinsdagmorgen is te Zutphen een staking uitgebroken in het bouwvakbedrijf. Aan deze staking wordt door 90 arbeiders deelgenomen, waarvan er 60 georganiseerd zijn in den Alg. Bouwarbeidersbond. den R. K. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph en den Ned. Chr. Bouw arbeidersbond. De ooi-zaak van de staking is de omstandig heid, dat de patroons geen rekening willen houden met het landelijk collectief contract voor de pouwbedrijven 1935/1936. Vrijwel alle bouwwerken liggen stil. Slechts twee ongeorganiseerde patroons zijn ingegaan op een overeenkomst met de werknemersorga nisaties, waarbij zij zich hebben verbonden de voorwaarden van het collectief contract na te komen. Hoetoel er gepost wordt, is de staking tot nu toe zonder ongeregeldheden verloopen. De po litie houdt echter een wakend oog op de sta kers. De droom van den man, die den heelen middag bij het apenhok heeft staan kij ken Namens de besturen der samenwerkende vak organisaties wordt medegedeeld, dat de rijks bemiddelaar, de heer De Vries de partijen, be trokken bij de contract-actie te IJmuiden, op grond van artikel 5 van de Arbeidsgeschillenwet heeft opgeroepen voor een bespreking op Don derdag 16 April a.s. op het departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage. In die oproeping heeft de rijksbemiddelaar aan de reedersvereeniging te IJmuiden verzocht voordien geen wijziging in de bestaande loonen en arbeidsvoorwaarden te brengen. De vakorganisaties nemen aan, dat de ree dersvereeniging op het verzoek van den rijks bemiddelaar de bestaande arbeidsvoorwaarden ook op en na 15 April voorloopig zal handhaven. De tentoonstelling, welke vanwege de propa- ganda-commissie voor Hr. Ms. „De Ruyter" van 7 tot en met 14 April in de Rolzaal te Den Haag werd gehouden, is Dinsdagmiddag met de uit reiking van prijzen aan de vijf winnaars ge sloten. Bij de prijsuitdeeling waren tegenwoordig de juryleden, vice-admiraal de Graaff, chef van den marinestaf, schout-bijnacht Vos, en de ka pitein-luitenants ter zee van der Kun en Fürstner, alsmede de chef van den Rijksgebou wendienst, baron van Lynden. De voorzitter van de commissie, dr. Japikse, heeft een korte toespraak gehouden. Hij zeide, dat de commissie door haar actie er in is ge slaagd, meer belangstelling voor de marine te wekken. De opzet is niet alleen een succes ge weest, maar ook de tentoonstelling, welke door. ruim 1600 personen is bezocht. Dr. Japikse zeide getroffen te zijn door de groote aandacht, waarmede de modellen door de bezoekers zijn bekeken. Spr. bracht dank aan de keuringscommissie voor ae wijze, waarop zij haar taak heeft opgevat, aan baron van Lyn den voor zijn medewerking en voorts aan allen, die hun tijd beschikbaar hebben gesteld en hun krachten hebben gegeven om de propaganda voor de marine te doen slagen. De tentoonstel ling is een treffer, aldus spreker.; moge de ma rine in oorlogstijd evenveel treffers tellen, als de commissie in vredestijd had. Vice-admiraal de Graaff heeft vervolgens uiting gegeven aan de waardeering, welke de marine voor den arbeid van de propaganda- commissie heeft. De commissie, aldus spr., heeft veel moeite gedaan, de marine onder het volk te brengen. De Nederlandsche marine is op dat gebied niet erg gelukkig. De waardeering is gering. Daarom stelt spr. deze actie op hoo- gen prijs. Namens de marine dankte spr. de commissie. Met enkele vriendelijke woorden heeft vice- admiraal de Graaff daarna de prijzen enve- loppen met inhoud uitgereikt. De St. Paulus-cohort van de K. J. C. in de parochie St, Gerardus-Majella te 's-Gravenhage, heeft op Tweeden Paaschdag aldaar voor de eerste maal een leekenspeldag binnen den eigen kring der deelnemers gehouden. In de groote gymnastiekzaal van de R.K. school aan de Cylinderstraat, die daartoe stem mig was ingericht als demonstratiezaal, wer den door de jongens verschillende groepsdan- sen en voordrachten ten beste gegeven, waar onder enkele zeer fantastische nummers. Het spel, dat geleid werd door den heer An ton Sweers, werd bijgewoond door vele belang stellenden, 'onder wie wij verscheidene geeste lijken en K. J. C.-leiders uit Den Haag en om geving opmerkten. Deze eerste proef op dit ge bied mag welgeslaagd heeten. Dinsdagmorgen hebben zeventig' a tachtig meises van de Tilburgsche Katoenspinnerij te Tilburg het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is een loonconflict. De vorige maand was een loonsverlaging van tien pro cent aangekondigd voor het geheele personeel. Na een gehouden conferentie met de directie en de organisaties in de textielindustrie „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas", werd de loonsverlaging ingetrokken voor het mannelijk personeel. Voor het vrouwelijk per soneel bleef de loonsverlaging gehandhaafd met deze wijziging, dat ingaande Dinsdag vijf procent zou worden gekort en op 29 Juni a.s. wederom vijf procent. De meisjes, die geen van allen zijn georgani seerd, zijn de voorgaande weken bewerkt door de leiders van de staking' in de maand Sep tember van het vorig jaar, de heeren Spijkers en Coolen. Dezen hebben Dinsdagmorgen met de tachtig meisjes vergaderd en het parool ge geven, de staking door te zetten en anderen tot staking aan te sporen. Dinsdagmiddag om half twee zijn ook de an dere meisjes niet aan het werk gegaan, zoodat het aantal stakende meisjes momenteel 170 bedraagt. Er wordt alleen door meisjes ge staakt. Er zij er nog maar tien aan den arbeid. De eerste uitkeering aan crediteuren, betrok ken bij het door de bankiersfirma J. Schaap Lzn. aangeboden accoord, kan, naar de Tele graaf meldt, tegen Augustus van dit jaar wor den tegemoet gezien. Deze eerste voorloopige uitkeering zal, naar verluidt, slechts 1 pet. be dragen van het geaccrediteerde bedrag. In den loop van het volgend jaar zullen wederom uit- keeringen worden gedaan. Vertraging bij het binnenkomen van de baten alsmede het ongunstige verloop bij de afwikke ling van bij deze bankiersaffaire betrokken za ken, maken deze eerste uitkeering buiten ver wachting laag. De Haagsche rechtbank heeft in raadkamer Dinsdag de gevangenhouding van den commis sionnair in effecten S. J. C., die op 8 Februari, wegens verduistering van een bedrag van onge veer ƒ95.000 aan effecten, werd ingesloten, met dertig dagen verlengd. De academische senaat van de universiteit van Gent heeft den titel van „doctor honoris causa" verleend aan de professoren H. R. Kruyt, hoogleeraar in de psychische chemie te Utrecht, G. H. van Mourik Broekman, hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft en F. E. C. Scheffer, hoogleeraar in de anorganische scheikunde aan laatstge noemde hoogeschool. Bij K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de hoogeerw. heer G. H. Reuvekamp, deken en pastoor te Didam; is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau J. Zijp Kzn. te Venhuizen, voorzitter van het waterschap „de Drieban"; is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in -brons, aan: M. Vennings, kof- fiebrander bij de firma Gebr. van Hest, te Vlij men; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan: P. de Kramér, wijkknecht bij de N.V. 'sGra- venhaagsche melkinrichting „De Sierkan" te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij is, met ingang van 1 April 1936, benoemd tot leeraar aan de rijkstuinbouw- wintersehool te Naaldwijk, ir. G. W. v. d. Helm, aldaar, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. 50 De commissaris van politie fronste het voor hoofd. „Ach, mijnheer Cotherstone," zei hij, „u weet, hoe de menschen zijn. En van de menschen uit Highmarket, weet u, hoe spoedig zij er bij zijn om iets leelijks van iemand te zeggen. Ik ben evenmin uit deze plaats geboortig als u en ik heb het altd achterdochtig volk gevonden en dus „Ja zeg 't maar!" drong Cotherstone aan. „Zeg de volle waarheid, 't kan mij niets sche ten wie het gezegd heeft, dus vooruit maar." .Natuurlijk kom ik in mijn functie alles te hooren," zei de commissaris eenigszins aarze lend. „Het is de algemeene indruk geweest, dat u beiden Mallalieu en u de hand had in dezen moord. Men denkt, dat het plegen van den moord zoo dicht bij uw huis en datgene wat met Stoner gebeurde toevallig plaats greep. En als u de volle waarheid wilt weten, dan ge looven zij dat u veel handiger bent dan Mal lalieu en dat Kitely door u werd vermoord met medeweten en goedkeuring van Mallalieu. Er zijn er echter ook, die zeggen, dat indien Malla lieu gevat wordt en dat wordt hij zeker hij u zal verraden. Dat is alles, mijnheer" „En wat denkt u zelf," vroeg Cotherstone. De commissaris verschoof onbehaaglijk op zajn stoel. „Ik heb het nooit van mijzelf kunnen verkrij gen, te gelooven, dat u of mijnheer Mallalieu iemand in koelen bloede zou kunnen dooden, zooals Kitely vermoord werd. En wat betreft Stoner, geloof ik vast, dat Mallalieu hem in een vlaag 'van woede heeft neergeslagen. Maar ik heb altijd gevoeld dat u of u beiden meer van de Kitely-zaak wisten, dan u ooit hebt ver teld." Cotherstone boog voorover en tikte zijn gast heer op den arm. „Dat doe ik ook!" zei hij veelbeteekenend. „U hebt gelijk; ik weet er meer van!" De commissaris legde zijn pijp neer en keek zijn bezoeker ernstig aan. „In 'shemelsnaam, mijnheer Cotherstone!" riep hij, „zeg het dan toch." „Want zoo zeker als wij hier zitten zal Malla lieu worden opgehangen; is het niet voor Sto ner dan voor de andere zaak!" „Een half uur geleden," verklaarde Cothersto ne, „zou het mij niet hebben kunnen schelen al hadden zij Mallalieu zesmaal opgehangen," zei hij gekscherend. „Wraak is immers zoet, zegt men. En ik heb alle reden om aan te nemen dat ik op Mallalieu gewroken ben. Maar nu ge voel ik mij verplicht de waarheid te zeggen. En weet u waarom? Om dat volk uit Highmarket te bewijzen, dat zij het bij het verkeerde eind heb ben." De commissaris zuchtte. Hij was een open hartig, eerlijk en eenvoudig mensch en de reden van Cotherstone kwam hem vreemd, zelfs slecht voor. De waarheid zeggen, eenvoudig om zijn evenmensch te krenken, was volgtens den com missaris een poovere deden, wanneer er 'n leven op het spel stond. „Maar mijnheer Cotherstone, u behoorde toch in elk geval de waarheid te zeggen. Indien u iets weet, kom er dan mede voor den dag. Wij hebben al ellende genoeg gehad. Dus als u de zaak kunt ophelderen." „Luister!" onderbrak Cotherstone hem, „ik zal u alles in vertrouwen mededeelen. Als het noo dig gevonden wordt, kan het in den vereischten vorm later herhaald worden. Om te beginnen dan: herinnert u zich den avond waarop Kitely werd vermoord?" „Nu, dat zou ik gelooven!" zei de commissa ris. „Reden genoeg er voor!" „Laat uw gedachten dan eens teruggaan fen herinner u hetgeen u sedertdien hebt gehoord," zei Cotherstone. „U weet, dat Kitely mij en Mal lalieu dien middag gedreigd had, ons bekend te zullen maken. Hij wilde ons geld afpersen. Ik vertelde het aan Mallalieu en wij zouden er over denken, tot den volgenden middag. Ik deed niets anders dan denken ik wilde het niet bekend hebben, terwille van mijn dochter. Alles zou ik er voor over gehad hebben om dat te vermijden. Dien avond had ik den jongen Bent en diens vriend Brereton bij mij te dineeren. Mijn gedachten waren zoo vol van die zaak, dat ik een uurtje wegging om alleen te zijn. De waarheid was, dat ik een woordje met Kitely wilde spreken. Ik liep dten heuvel achter mijn huis ou. om zoo door het bosch diens huisje te kunnen bereiken. Plotseling zag ik een man op dfen grond liggen hij was 't juist zooals wij hem naderhand vonden!" „Dood?" vroeg de commissaris. „Nog nauwelijks," antwoordde Cotherstone, „maar dood was hij en ik zag, hoe zijn dood veroorzaakt was, want ik had een lucifer aan gestoken, om hem te kunnen zien. Ik zag de ledige portefeuille bij hem liggen, ook vond ik een stuk opgevouwen krant, dat ik in mijn zak stak Ik heb 't vanavond voor het eerst voor den 'dag gehaald en hier is 't. Bewaart u 't maai'. Welnu ik ging naar Kitely's huisje. De deur was open ik keek naar binnen. Die vrouw, die juffrouw Pett, stond bij de tafel onder de lamp, papieren te doorsnuffelen ik herkende het handschrift van Kitely. Zacht stapte ik op haar toe en tikte haar op den arm zij gaf een gil en sprong achteruit. Ik keek haar strnk aan. „Weet u dat mijnheer Kitely dood, vermoord in 't bosch ligt!" zei ik. Zij vermande zich en schuifelde ongemerkt tusschen mij en de deur. „Neen, dat weet ik niet," zei ze. „Maar als het zoo is, verwondert het mij niet, want ik heb hem dikwijls genoeg gewaarschuwd, niet des avonds uit te gaan." Ik keek haar nog scherper dan te voren aan. „Wat doet u daar met die papieren," zei ik. „Papieren," bitste zij, ,,'t zijn niets dan oude nota's; ik geloof, dat u meer van deze geschie denis weet; ik ga de politie waarschuwen! Daarop sprong zij naar de deur, ging er met haar rug tegen staan en sloeg haar ar men over elkaar. „Als u den moed hebt één woord te zeggen, zal ik u overal in de stad bekend maken, dat u en uw compagnon ont slagen tuchthuisboeven bent. Ik weet alles van u Kitely had geen geheimen voor mij als u maar een woord kikt, zal ik het overal ver tellen en ik zal er het eerst met Bent over be- 8 „U ziet dus hoe ik er voor stond; ik was doodsbenauwd, dat die oude geschiedenis zou opgerakeld worden en ik wist toen dat de oude Kitely een leugenaar was en alles over mb en Mallalieu aan dat oude wijf had verteld, dat deed mij aarzelen. Zij zag direct dat zij mij in haar macht had en vervolgde: „als u zwijgt, zal ik ook zwijgen. Ik weet, dat niemand mij zal beschuldigen maar als u slechts een woord durft te zeggen, zal ik u openlijk aanklagen. Het ziet er veel waarschijnlijker uit, dat u of uw compagnon Kitely vermoord heeft, dan ik!" Ik aarzelde nog. „Wat moet er gedaan wor den?" vroeg ik tenslotte. „Doe niets," zei zij. „Wees verstandig, ga naar huis en doe of u niets van de zaak afweet. Laten zij hem maar vinden en zeg niets. Maar als u het zegt, dan weet u wat u te wachten staat." „Niet, dat ik hier geweest ben?" vroeg ik. ^Niemand zal 'n woord meer uit mij krijgen, dan ik zelf kwijt wil zijn," verklaarde zij. „En u spreekt over dat andere ook met nie mand?" vroeg ik. „Zoolang u zwijgt, zeg ik ook geen woord, antwoordde zij. Met die afspraak verliet ik haar en keerde langs een anderen weg naar huis terug, doch juist toen ik het bosch uitging (en de laan naar miin huis wilde inslaan, hoorde ik iemand aan- komen. Oogenblikkelijk hurkte ik tusschen het struikgewas en wachtte tot hij dicht bij mij was. Hij liep mü voorbij en vervolgde zijn weg, naar het huisje van Kitely ik ging terug, volgde hem op een afstand en daar zag ik, toen ik door het venster keek, juffrouw Pett met een man staan praten. Het was haar neef, Pett de rechts geleerde." De conunissaris van politie wiens gelaat onder dit verhaal verschillende malen van uitdrukking was veranderd sloeg zijn handen van verbazing in elkaar. „Maar eh wij waren bijna den geheelen avond daar in huis!" riep hij. „Wij hebben niets van hem bespeurd. Ik wist wel, dat hij den volgenden avond uit Londen werd verwacht." „Ik verzeker u, dat hij er dien avond was, verklaarde Cotherstone beslist. „Denkt u, dat ilc mij in hem kan vergissen? Welnu, ik ging naar huis en u weet wat er nadien is gebeurd; u hebt gehoord en gezien, wat zij zei, en hoe zij zach gedroeg toen wij er kwamen en natuurlijk speelde ik mn rol. (wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3