Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Meisje vermoord te Leiden KWIEK EN VIEF UW FEESTDINER ROSEHAGHE Wat de tonq streelt DROEFGEESTIG JAAR- VERSLAG CHINA IN BEWEGING aiiauuuiiiiiuRiiiBniiiiuiiiiuiuiiiiiiiuiiuiiuiiiiuiiiiuuiiiuuuuiuuiuuiiuuiiuiiiiiuiiiiuiuiiiiiiiiiiniP WOENSDAG 15 APRIL 1936 Toestand Haarlemsche bedrijven verre van rooskleurig, bijna geen enkele optimis tische klank De makelaardij DE INDIË-KANOVAARDERS Orgelbespeling VOOR De man, die het slachtoffer eenige messteken in den rug toe bracht, handelde uit minnenijd „De kleine lord te Haarlem" FAILLISSEMENTEN Examens Instituut Pont Amateur-fotografen Nu Italië ongehinderd opmarcheert.... Wat de „Popoio d'Italia" gelieft uit te bazuinen HEFFING OP KOFFIE WEESP TEN ONRECHTE GEPASSEERD Al te haastige machinist vergat te stoppen Mr. dr. Schimmel overleden De besprekingen der generale staven HEEMSTEDE Burgerlijke stand Kerkbrand in Mexico De vliegtocht naar Addis Abeba Geknoei met Paleisloten Het requisitoir van den advocaat- generaal TOL'S VISCHHANDEL Het getuigenis van een student 't Was 1 April Een Nederlandsche klucht van Detlev Sierck en Jacques van Tol NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiinming '^■uuuiniiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiniiiiia Verschenen is het jaarverslag 1935 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Uit het jaarverslag tippen wij nog eenige fei ten aan, de meeste gebeurtenissen zijn reeds bij de jaarverslagen gepubliceerd. De commissie ter beoordeeling van eandi- daat-makelsars schrijft het volgende: Door de slechte tijden nam het aantal van hen, die zich bij gebrek aan iets anders in het make laarsvak wilden begeven onrustbarend toe. Ook werd meer en meer gepoogd in de make laardij een bijverdienste te vinden. Het meest in het oogspringend nadeel van dezen veran derden toestand is wel, dat ondeskundigheid en beunhazerij toenamen en de strijd om het bestaan velen wegen deed bewandelen, die in het belang der samenleving beter niet betre den worden. De commissie heeft dan ook een strenger onderzoek naar moraliteit en capaci teiten van den adspirant-makelaar ingesteld. Een aantal vragen wordt hem namelijk ge daan. Het eerste resultaat was weinig bemoe digend: niet alleen dat de antwoorden dikwijls ontstellend slecht waren, vele candidaten stonden zelfs nog' op gespannen voet met de eenvoudigste grondbeginselen der Nederland- sche taal, zoodat over zeer velen een afwijzend advies móest worden uitgebracht. De commissie voor uitverkoopen en oprui ming verklaart, dat de winkeliers in dit dis trict over het algemeen hun belang begrijpen en hun volle medewerking geven. In totaal werden 106 firma's voor de eerste maal be zocht en 74 firma's voor controle en nadere inlichtingen. In 1935 werden 511 zaken nieuw ingeschre ven in het handelsregister (455); 273 zaken werden opgeheven f249); 9855 maal werden dossiers ter inzage gegeven, terwijl totaal 20860 C18029) inlichtingen verstrekt werden. Uit de lange lijst van artikelen, die in het rayon der Kamer vervaardigd of verkocht worden noemen wij: Haarlemmerolie: De omzetten hsfndhaafden zich. Moeilijkheden door de Duitsche deviezen- voorschriften. Zeep: De toestand is slecht, geen uitvoer, groote concurrentie van het buitenland, afna me van vraag naar betere soorten. Drukkerijen: De meeste bedrijven hand haafden hun omzet. De overheidslasten druk ken steeds zwaarder, omdat prijzen omlaag gaan. Machinefabrieken: Omzet minder, prijzen onbevredigend. Ook hier naast de bekende las ten te hooge invoerrechten en de contingen- teering' van het buitenland. Spoorwagens: Het aantal arbeiders moest wederom worden ingekrompen. Het bedrijf le verde nooit zulke slechte inkomsten op als in 1935. Scheepsbouw: Geen orders voor nieuwe sche pen. Vooruitzichten voor nieuw te bouwen klei ne motor-zeebooten beter. Geen bouwen voor buitenland. Eenige reparatiewerkzaamheden. Half December zijn er meer reparatiewerk zaamheden gekomen aan baggermateriaal en hulpvaartuigen voor het baggerbedrijf. Met het oog' op de voortzetting van de inpoldering van den Noord-Oostpolder bestaat er kans, dat dit soort werk wat zal toenemen. IJzer: De Hoogovens I en III bleven onaf gebroken in bedrijf. (Overige mededeelingen ontleend aan jaarverslag' van de Hoogovens). Cacao en Chocolade: Het beeld van den ex port was vrijwel gelijk aan dat der laatst" jaren. Azijn: Resultaten niet onbevredigend. De verkoop in het binnenland nam toe, het pu bliek houdt vast aan goede kwaliteiten. Meer export. Kalkzandsteen: Zeer slechte resultaten. De prijzen zijn in 1935 afgezakt tot 40 pCt. a 50 pCt. van die van 1914. Kousen en Handschoenen: Alleruiterste prijzen. Klachten over export-premies door Duitschland. Verwachtingen voor de naaste toekomst verre van rooskleurig. Ijsfabrieken: Moordende concurrentie van het buitenland. Resultaten koelhuisbedrijf gunstig, doch vooruitzichten slecht. Over de bouwbedrijven hebben wij reeds vol doende gepubliceerd. Winkelbedrijven: Voor alle branches is on geveer dezelfde tekst gedrukt: slecht, zeer slecht, reserve op, iets mindere achteruitgang' etc. Alleen de boekhandel constateert, dat de belangstelling voor „het boek" stijgende is. De bloemen- en plantènwinkeliers meenen. dat het laagste punt bereikt is. In het verslag wordt dan een groote plaats ingeruimd voor het visscherijbedrijf en vooi den tuinbouw. De mededeelingen daarover zijn reeds voldoende bekend. Café-bedrijf: De bedrijfsresultaten zijn ove; 1935 zeer slecht geweest. De hotels welke tij dens de Flora in de maand April bezet waren hebben verder gedurende den geheelen zomer nog geen 20 pCt. bezetting kunnen boeken. Groote verliezen werden geleden. A. Keuter, schilder, wonende te IJmuiden. Velserduinweg 90 rood. Curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. Joh. A. van der Heyden, kweeker, wonende te Santpoort, Kweekerslaan. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. L. van Bergen, vroeger caféhouder, thans bloemenkoopman, wonende te Haarlem, Ko ningstraat 58. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: J. H. Enthoven, stoker, wonende te Haar lemmermeer, Schinkeldijk 76. Curator: Mr. A. van Leyenhorst te Haar lem. C. Boet, poetser, wonende te Haarlemmer meer, Koekoeklaan B 1. Curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofd dorp. G. C. Vreman, bakker, wonende te IJmui den. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van F. M. Kramer, winkelier, wonende te Wijk aan Zie en Duin. Curator: Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. L. P. de Jong', motorschipper, wonende te Haarlem. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. De drie Haarlemmers, G. Entrop, N. Entrop en Th. Geigl, die op 14 April van het vorig jaar per kano vertrokken zijn voor een tocht naar Ned. Oost-Indië en wier lotgevallen wij reeds eerder berichtten, bevinden zich thans in de omgeving van Bagdad. De jongens maken het uitstekend, zoo deelt men ons mede. Een hunner is echter in Duitsch land achtergebleven. De verkoop van de foto kaarten schijnt echter minder vlot te gaan en zij waren zelfs gedwongen om de kano's te ver- koopen. De Hollandsche vrienden zorgden er echter voor, dat, na een inzameling, gelden over gemaakt werden voor het aanschaffen van een nieuwe opvouwbare kano. Momenteel heeft een der reizigers een tijdelijke betrekking aange nomen om te kunnen sparen voor hun verdere reis. Dat deze jongens na al de ondervonden ontberingen nog niet teruggekeerd zijn, bewijst wel hoe groot hun energie en doorzettingsver mogen is. Ondernemende jongelui! Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk op Donderdag 16 April des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t. van J. S. Bach; 2. Aria da chiesa, aut. onb.; 3.. Meinen Jesum lass ioh nicht (koraal met variaties) van J. G. Walther; 4. Adagio en An dante uit het 1ste Concert van G. F. Handel; 5. Andantino van C. Franck; 6. Zesde Sonate van F. Mendelssohn-Bartholdy: Choral Varia- tionen; Fuge; Finale. HOOFMANSTR. 12, TEL. 14728 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dinsdagavond ongeveer te acht uur stond de 22-jarige fabrieksarbeidster Johanna S. uit Zoeterwoude, die werkzaam was aan een sajet- fabriek te leiden, in de hal van een bioscoop theater aan den Stationsweg aldaar foto's te bekijken, toen zij werd aangevallen door den 28-jarigen M. C. B., meesterknecht aan die zelfde fabriek, die haai' met een broodmes eeni ge steken in den rug toebracht. Korten tijd daarna is het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen overleden. Het lijk is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar dr. Hulst de sectie zal ver richten. De dader werd door de politie gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Naar wij vernemen, had B. meermalen ge tracht aan mej. S. zijn liefde te verklaren, die hem evenwel had afgewezen. Toen B. des ondanks zijn aanzoek had herhaald, had mej. S- zich daarover beklaagd bij de directie der fa briek. Daarop schijnt B. uit wraak zijn daad te hebben gepleegd. Zaterdagmiddag, 18 April, 2.30 uur, zal het gezelschap „De Narren", directie Paula de Waart, een kindervoorstelling geven van het wereldberoemde kindertooneelspel „De kleine Lord", met als bijzondere attractie den 10-jari- gen Jopie Wagner, die deze rol overal met groot succes speelt. Het is de eerste maal dat deze zware rol door een kind vertolkt wordt. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 14 April 1936: De firma Houwertjes en Wagenaar, aan- neemster, gevestigd te Koog aan de Zaan; Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. *En hare firmanten: a. G. Houwertjes, aannemer, wonende te Koog aan de Zaan, Breestraat 47. Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. b. A. Wagenaar, aannemer, wonende te Zaandam, Bootenmakerstraat. Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. Mevr. de weduwe L. de VriesWolf, winke lierster, wonende te Haarlem, Barrevoetstr. 15 Curator: Mr. F. van der Goot te Haarlem. P. van Sluis, bakker, wonende te Wormer- veer, Wandelweg. Curator: Mr. C. Blankevoort te Haarlem. L. A. W. G. de Kam, boekhouder, wonende te Haarlem, Hedastraat 20. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. B. A. Dammers, schilder en behanger, wo nende te Velsen, Huygensstraat 67. Curator: Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Bij de op 23 en 24 Maart te Haarlem gehou den openbare examens door het Centraal Bu reau te Den Haag slaagden de volgende can didaten van het Instituut Pont te Haarlem: Voor snelheidsdiploma machineschrijven de darner K. Boonacker, W. v. Cranenburgh, C. Elffers,' H. Hellema, F. Kann. C. C. J. Lem- mens, J. W. C. Lemmens, A. Mast, B. v. Ruy- ven, Ev. Suchtelen v. d. Haere, N. Zwart en de heeren K. Garrelfs, J. Hoogendonk, J. P. J. Brachthuizen. Voor praktijkdiploma machineschrijven de dames J. Baaten, G. C. v. Dam, A. v. Enden burg, I. Feitz, P. Giezen, J. Krom, C. Lagas, M. Lems, R. v. d. Linden, G. v. Meurs, C. C. Muusze, J. v. Reyendam, N. Roosjen, N. N., J. Stommel, N. Steigenga, en de heeren G. Bloe- mers, J. v. Dijk, R. de Smeth, P. v. Wijngaar den Voor kantoorstenograaf Nederlandsch de da mes K. Boonacker, A. v. Endenburg, P. Giezen, W. v. Hecking Colenbrander, M. Lems, R. v. d. Linden, C. Lagas, J. v. Reyendam, N. N., A. Witjens en de heeren J. Hoogendonk, P, Keuris. Voor kantoorstenograaf Engelsch de dames C. Elffers, H. Hellema, A. Mast, B. v. Ruyven, E. v. Suchtelen v. d. Haere, N. Zwart. Nederlandsche handelscorrespondentie de da mes J. Baaten. K. Boonacker, P. H. Croese, C. Lagas, J. v. Reyendam. Boekhouden: de heer D. de Haart. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen- Vereeniging zal Donderdag 16 April de heer E. v. Beugen uit Den Haag een specialen demon stratieavond geven over de nieuwe „Vigutol- methode". Deze demonstratie is de eerste te Haarlem en omgeving over dit onderwerp te houden. Tevens zullen dien avond aan de wanden hangen de foto's, ingezonden voor den Ver- eenigingswedstrijd „Vrije Onderwerpen". De avond wordt gehouden in het Vereni gingslokaal der H. A. F. V., Gedempte Oude Gracht 104, en vangt aan om kwart over 8 precies. MILAAN, 14 April. De „Popoio d'Italia" wijst op de reeks onwaarschijnlijke dwalingen, die de Europeesche politiek ten opzichte van Italië heeft begaan. In de eerste plaats had men een apocalyptische overwinning van Abessinië ver wacht. Italië heeft een Napoleontische zege bevochten. Voort zeide men, dat de Europee sche legercorpsen niet zouden kunnen mar- cheeren in het gebied der hooge bergen. Daar bij hield men geen rekening met het feit, dat het Italiaansche ras een landelijk en bergras is en dat het Italiaansche volk een volk is van groote wegenconstructeurs, dat het wereld record houdt voor vrachtauto's en autostrada's; ten derde zeide men, dat de oorlog zeer lang durig' zou zijn. De Franschen hadden twintig jaar noodig gehad voor de verovering van Ma rokko: de Italiaansche soldaten zijn in het hart van Abessinië aangekomen in niet meer dan zeven maanden. Men had vergeten, dat de Italiaansche soldaten een ontzaglijk élan hebben en dat de Italiaansche vliegers en de Italiaansche machines te land en in de lucht, de sterkste ter wereld zijn. In de vierde plaats had men gezegd, dat de sancties Italië zouden doen buigen. De sancties hebben de sanction- nisten gesanctionneerd. Duitschland staat aan den Rijn, Oostenrijk herstelt den militairen dienstplicht, Turkije herwapent de zee-engten. Liever Pruisen in Parijs dan Italianen in Rome, heeft een vrouw gezegd tijdens den oorlog van 1870; deze vrouw aldus besluit het blad hield er geen rekening mede, dat het tweede te belemmeren zou bettekenen, het eerste be gunstigen zonder het tweede te vermijden. de afgevaardigde Farinacci, de oud-secretaris der partij, afgevaardigde Bonomi, de directeur-gene raal van het toerisme, Mario Badoglio, de zoon van maarschalk Badoglio. Tijdens den terug keer naar zijn basis moest het toestel van graaf Ciano, tengevolge van een motorpanne, een zeer moeilijke landing maken op het nieuwe vlieg veld van Kworam, welke echter zonder inciden ten verliep, dank zij de bekwaamheid en de koel bloedigheid van den minister, die zelf het toestel bestuurde. Het toestel van Farinacci, dié achtergebleven was om zoo noodig Ciano hulp te verleenen, heeft op de vlakte van Kobbo een noodlanding moeten maken. Den volgenden dag heeft een toestel, bestuurd door Bruno Mussolini, het vliegtuig van, Farinacci opgehaald. Beiden zijn vervolgens zonder moeilijkheden naar hun basis teruggekeerd. Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 750: Besluit van 6 April 1936 tot toepassing van ar tikel 11 der Landbouwcrisiswet 1933 op koffie Dit besluit treedt 15 April in werking. Maandagavond is trein 2845, die om 20.11 in Weesp moet stoppen, het station voorbijge reden, tot niet geringe verwondering van het stationspersoneel te Weesp en van de reizigers, die in Amsterdam waren ingestapt met bestem ming Weesp. Onmiddellijk nam het personeel de noodige maatregelen, om het publiek zooveel mogelijk tegemoet te komen. Dit is niet de eerste maal, dat het station Weesp op een dergelijke wijze ten onrechte „gepasseerd" wordt. Tevoren kwam dit reeds voor, doch toen betrof het een trein, welke alleen op Zaterdag te Weesp moet stoppen. Sindsdien laat men in Weesp het uitrijdsignaal voor treinen, die alleen op een bepaalden dag, hetzij Zaterdag of wel Zondag, aldaar moeten stoppen, op onveilig staan, zoodat abuizen van den machinist voor die treinen uitgesloten zijn. In reizigerskringen is reeds de hoop geuit, dat voortaan ten opzichte van alle treinen aldus gehandeld zal worden, teneinde misverstanden van den machinist voor goed uit te sluiten. Naar later bleek, is door geen der reizigers, die in Weesp moesten uitstappen, gisteravond aan de noodrem getrokken, omdat men „aan zichzelf begon te twijfelen".... Op 12 April is te Wengen (Zwitserland) op 79-jarigen leeftijd overleden mr. dr. W. F. Schimmel, die indertijd een bekend advocaat te Soerabaja was en hoofdredacteur van het Soerabajaasch Dagblad. Hij keerde in 1914 uit Indië terug en vestigde zich daarna in Zwit serland. Hij woonde de laatste jaren in Wen- gen. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. De „Mussolini-top' Stefani seint: Op het schiereiland Gorgora aan het Tsanameer is de Italiaansche vlag ge- heschen op den hoogsten bergtop, die „Musso- lini-top" gedoopt werd. Ondertrouwd: D. G. Klaarwater en P. Rah- der; H. P. Michel en A. C. Cord; C. N. Kool en E v. Poslwijck. Getrouwd: A. P. Rijsdijk en F. A. Vrugt. Geboren: E. J. v. BakelDiependaal d.; M C. v. d. PrijkRuiter z.; G. M. SmitVisser d. Overleden: J. B. de Graaf 84 j.; H. A. V. IJzermans 80 j.; K. Piek 79 j„ wed. L. Schreurs, LONDEN, 15 April. (Reuter) De eerste ver gadering van de Engelsch-Fransch-Belgische generale staven zal hedenmorgen om 11.30 ge houden worden in het gebouw der admiraliteit. De plaatsvervangende vlootcommandant, vice- admiraal James, zal de gedelegeerden ontvan gen en de zitting openen. De besprekingen zul len later in de verschillende ministeries worden voortgezet. MEXICO CITY, 14 April (D.N.B.). De San Francisco-kerk te Guadalajara (Jalisco) werd, naar hier bericht wordt, Dinsdag in brand ge stoken. Belangrijke kunstschatten van hooge waarde gingen daarbij verboren. ASMARA, 14 April Het agentschap Stefani meldt: Aan de raid op Addis Abeba hebben o.m. deel genomen, aan boord van driemotorige vliegtui gen en bombardementsvliegtuigen, de minister v&n pers en propaganda Galeazzo Ciano, de beide zoons van Mussolini, Bruno en Vittorio, Het Gerechtshof te Amsterdam zette Dinsdag de behandeling voort van de strafzaak tegen den ex-directeur M. en den oud-commis saris PI. van de N.V. Paleis voor Volksvlijt, die verdacht worden van malversaties, waardoor het Paleis voor Volksvlijt voor ruim 120.000 is benadeeld. De rechtbank had het tweetal resp. veroor deeld tot twee en een half jaar en negen maan den gevangenisstraf. Nadat twee zittingen van het hof aan het ge tuigenverhoor zijn besteed was thans het woord aan den procureur-generaal Mr. D. Reilingh, die aanvangt met een woord van hulde tot den rechter-commissaris Mr. v. Lier, den inspecteur van politie Rocher en den rijksaccountant Meyer, door wier werk deze zaak tot klaarheid gebracht. Uitvoerig besprak Mr. Reilingh vervolgens het opnieuw aanbieden van obligaties die reeds eer der waren gehonoreerd. De obligaties vertoonen voor een groot deel sporen van brand. Het staat dus vast dat de onregelmatigheden met de stuk ken zijn aangevangen na den brand van het Paleis. Het is naar spr.'s meening uitgesloten dat die stukken na den brand zijn gestolen. De dief zou ook hebben moeten beschikken over het obligatieboek en de talons. Van die tweemaal aangeboden P. stukken is geen enkel bewijs vai. herkomst overgelegd aan de directie, dit is wel gebeurd bij bona fide stukken. Uit alles blijkt, dat de P. stukken in handen waren van een persoon, een man, die de beschikking had over het archief van het paleis. Er is geknoeid in den boezem van het paleis. Na de arrestatie vp" deze verdachten is nimmer meer een P. obligatie aangeboden. De ex-directeur is de hoofdschuldige aldus concludeert spr. hij heeft door verd. PI. de briefjes laten schrijven en hem handlangers- diensten laten verrichten. De verschillende schijnboekingen zijn door M. verricht om de door hem gepleegde verduiste ring te verbergen. Voor de obligaties heeft ver dachte M. ca. ƒ95.000 aan zichzelf uitbetaald. Verd. M. heeft zich dus schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking meermalen gepleeginiet is gebleken, dat verd. PI. aan die verduistering heeft meegewerkt, al heeft hij er wel van geweten. Wat de Winnipeg stukken betreft acht de procureur-generaal den ex-directeur schuldig aan verduistering in dienstbetrekking en den oud-commissaris aan het medeplegen hiervan. Verdachten hadden reeds een ernstige waar schuwing gekregen en zijn toch doorgegaan met de verduistering. Dat de preventieve hechtenis zoo lang heeft geduurd komt op rekening van verdachten. Ein deloos zijn de chicanes en leugens geweest, welke deze verdachten hebben gebruikt. Aan verd. M. zouden nog meer feiten ten laste gelegd kunnen worden, zooals b.v. valschheid geschrifte. Verd. PI. is niet in gelijken zin schuldig als de ex-directeur al heeft hij dan ook zeer onbehoorlijke dingen gedaan. Spr. requireerde tegen den ex-direct ir een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van twee maanden voorarrest, tegen den ex-commissaris eischte hij een jaar en zes maanden eveneens met aftrek an twee maan den voorarrest. Hierop werd gepauzeerd. URSULASTRAAT 1 TELEFOON 14967 KOOP OF BESTEL 'T BESTE VAN 'T BESTE GEROOKTE PALING GARNALEN HEERLIJKE SCHOTSCHE HARING EN GECONSERVEERDE VISCHWAREN OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. De Russische schrijver S. Tretjakov heeft in zijn nieuwste boek „Den SjiChoea" een vrij zeldzaam geval verwerkt. In Peking, waar hij enkele jaren vertoefde, kwam een Chineesche student, geboortig uit een der Zuidelijke pro vinciën, met hem in contact en van dezen zes- en-twintig-jarige vernam hij dit verhaal van een bewogen jeugd, een jeugd in een bewogen land. Even geheimzinnig als de student verschenen was, verdween hij ook weer volgens zijn auteur. Men is hier onwillekeurig geneigd om dezen laatste te verdenken van een charmante poging om een fictieve figuur autoriteit te geven als zegsman, een verontschuldigbare en stellig niet origineele tenzij in de methodiek dezer po ging handelwijze, ter verkrijging van autori teit voor hetgeen hij schreef. Tretjakov licht deze methodiek aldus toe: „Gedurende een half jaar onderhielden wij ons dagelijks vier a zes uur. Hij stelde met de groot ste vrijgevigheid de diepten van zijn wonder- oaarlijk geheugen te mijner beschikking. Ik was beurtelings rechter van instructie, vertrou wensman, interviewer, gesprekspartner en psycho-analyticus. Wat ik op deze wijze ge schreven heb, kan ik niet anders dan met tien naam interview aanduiden. Maar dit interview omvat nu eenmaal ruim 26 jaar van een men- schenleven en daarom noem ik het. een „Bio- Jnterview". Dat dit soort werk den schrijver toevertrouwd was, mag blijken van de eerste regels in dit boek tot de laatste. Hij begon een interview en uit de al of niet fictieve samenwerking met zijn hoofdpersoon wat is ten deze practisch „fic tief" te noemen? uit deze samentrekking van liün beider belangstelling op het eene doel dat hun voor den geest stond, groeide het werk tot een epos, tot het verhaal van China's bewogen heid in de laatste dertig jaren, een verhaal vol scherpe realiteit, vol prachtige beschrijvings kunst en tegelijk zoo dramatisch en romantisch, dat het voorgoed in de direct geboeide aandacht gehecht blijft. Een boek, dat men met vreugde leest in deze tijden van vaalheid en nivellee- ringsdrift en waarover men evenzeer met vreug de schrijft. Tretjakov is een zoon van het nieuwe Rus land, een communist alzoo, maar in wiens vol komen objectief geschreven boek men slechts een enkelen keer en nauwelijks opvallend be merkt naar welke zijde zijn toewijding nu een maal is gericht. Want daarvoor is hij, als uit- sleekend en waarachtig schrijver, zijn opgaaf te zeer trouw gebleven. Hij heeft geen propagan distisch verhaal willen leveren, voor wat hij meent de absolute staatsvorm te zijn, en even min heeft hij ernaar gestreefd in dezen aocu- mentairen roman de vorderingen van het bolsje wisme in China te schetsen, of zelfs maar te suggereeren. Hij doet niet anders, hij wil blijk baar niets anders dan de tolk zijn van den Chi- neeschen jongen, die over zijn hoofd heen aan lezers, die luisteren willen, 't verhel, 't droe vig maar volstrekt riet wanhopige verhaal van de lotgevallen zijns volks, voorzoover hij het kende, heeft gedaan. Deze Den Sji-Choea had het moeilijk beter kunnen treffen met zijn verhaal, of wanneer deze figuur fictief is, mag men zeggen: de schrijver had zich moeilijk beter kunnen ver eenzelvigen met den persoon zijner phantasie Want de Rus schrijft in een subliemen stijl en hij is, zonder zich ook maar in eenig opzicht te beperken in de lengte, de breedte of de diepte van zijn tafereelen, een voortreffelijk re gisseur waar het de compositie van de saam- stellende deelen van zijn boek betreft. De zes-en-twintig jaren van dit jonge Chi- neezenleven zijn niet alleen vrijwel van dag tot dag en van uur tot uur beschreven, maar naast dit eene, bedrijvige bestaan is een juiste, royale maat gegeven aan de levensgebeurlijkheden van zijn ouders, ooms, vrouw, vrienden en opvoe ders. Het gansche complex van eigenaardige folkloristische én persoonlijke elementen in deze lieden is mét het milieu, waarin zij grootge bracht en oud geworden zijn, plus met de won derlijke psychische krachten en gebreken van dit volk, verbeeld in die dagelijksche lotge vallen. Het is tenslotte een toevallige factor, dat daarbij de omwentelingen sedert 1911 en de sterke inwendige erupties van anderen aard in het Chineesche volksleven belangrijk bijdroegen tot het dramatische effect in dit verhaal. Ner gens is dit effect gezocht of vergroot terwille van de sensatie; de auteur wendde het aan als materiaal, kleurig en illustratief materiaal zeer vaak, zooals onder andere bij de terechtstelling van de vijftig roovers maar toch altijd als hulpmiddel van secundairen aard, dat door zijn eigen kracht een versterkte beweging in het boek deed doorbreken. Hoe weinig het den auteur om extra-sensatie te doen is geweest, hoe sober hij daarentegen dit dramatische ele ment toepaste, kan men nagaan aan een frag ment uit de beschrijving dezer terechtstelling. De hoofdman der roovers is afzonderlijk met het beulszwaard gestraft en een der vijftig bezweek den nacht tevoren in den kerker. Acht en veer tig zijn er over. Tretjakov vertelt hier den jon gen Chinees na, die hard met zijn makkers vanuit de school geloopen kwam, om het pu blieke schouwspel bij te wonen. De roovers lig gen in een dubbele rij geknield bij den rivier oever: „Alles is nu geteld. De inspecteur geeft den officier met zijn vinger een teeken. Er klinkt een kort, dringend gefluit. Een ketting soldaten stapt van achteren naar de eerste rij en blijft achter de knielenden staan. Achter iederen roo- ver staat nu een soldaat, 24 soldaten achter 24 ter dood veroordeelden. De officier fluit voor de tweede maal. De loopen der geweren zijn op de nekken gericht. Een korte knal. het is net, alsof een dikke plank in tweeën breekt. Van onder de kogels en de neervallende licha men waait vanaf de smerige plaats der terecht stelling stof en rook op. De soldaten stappen over de lijken heen naar de tweede rij. Er klinkt weer een gefluit, de sol daten brengen de kolven aan de schouders en er barst een nieuw salvo los. Snel en onver wachts sluit zich het hoefijzer der soldaten, die de plaats der terechtstelling hebben afgezet, om de lijken tot een cpmpacten cirkel. De inspecteur, df officier en een politieagent loopen langs den op den grond liggenden hoop menschenvleesc.h en lompen, om den dood te constateeren. De politieagent heft de hoofden in de hoogte en zoekt naar de kogelgaten. De afgenomen boeien rinkelen lustig." In al zijn schrillen eenvoud is dit verhaal fragment als met een bijna bovenmenschelijke krachtsinspanning neergeschreven. Nergens dringt er het sentiment van den partijganger of den humanist in door en toch stoot het, juist in zijn enkele, koele beredeneerdheid reent door het hart van den lezer heen. Zooals dit citaat, is het geheele boek. Hier beheerscht een schrijver zijn stof en zichzelf en hij verstaat ook wat hij schrijft. Een West- Europeaan zal het boek over China niet kun nen schrijven; dat neemt men voetstoots aan, wanneer men ziet hoe het dezen Rus gelukt is. Of dan enkel de Slaviër hier den Mongool en Aziaat tot begrijpens toe nadert of dan in 't geheel de communistische gezindheid van dezen schrijver niet tot dit doel heeft medegewerkt? Dit is niet zoo eenvoudig te beoordeelen; het is echter zeer wel mogelijk, dat een schrijver, die ervoer hoe zijn eigen volk zich bevrijdde tot een nieuwen staat, sneller en beter doorvoelt wat er omgaat in een volk dat bezig is, zich tot zulk een staat te bevrijden, dan iemand dit ver staan kan, aan wie een dergelijke bevrijding in den jongsten tijd vreemd bleef. In zijn beschrijving van China, als volk en staat in beweging naar zijn vrijheid geraakt zijnde, een beschrijving rustende op de simpele levensgeschiedenis van een jongen man. is dit boek voortreffelijk, superieur, zoowel naar den vorm als naar het wezen. Het is uiteraard niet voor een meisjes-kostschool bestemd, maar de taaiaanwending is zoo beschaafd en voornaam, dat dan ook geen ander voorbehoud gemaakt behoeft te worden, iets wat misschien mede aan den vertaler te danken is. Naar zijn inhoud en creatie is dit boek onge twijfeld van een klasse, die nauw verwant is aan wat men wereld-literatuur mag noemen. v. O. „Een Chineesch Testament", verteld door Den Sji-Choea, opgeteekend door S. Tretjakov, vertaald door S van Praag; uitgave N.V. „Ser- vire", Den Haag. 99 99 De traditie getrouw behandelt ook deze Ne derlandsche film een klucht, die op een vergis sing is gebouwd en die vermoedelijk even weinig voldoening zou schenken, ware het niet, dat het gegeven vlotter verloopt dan in de meeste Ne derlandsche films te constateeren valt. Men kan het de film aanzien, dat zij gemaakt werd in een milieu, waar de routine een hartig woordje meespreekt en zoo bleven we gespaard voor de vele ergernissen, die we tot dusver hebben ge proefd, waar even zooveel attracties voor in de plaats hadden kunnen staan. Dat het intusschen de zooveelste film is van Detlev Sierck (die immers niets minder dan „Das Madchen vom Moorhof" op zijn naam heeft staan) kan men niet aan de film bespeu ren. Dat het de tweede is van Jacques van Tol kan uiteraard geen groote verwachtingen wek ken, doch mag tot zekere hoogte toch voldoe ning schenken. Op het niveau van de Neder landsche film zijn vergelijkingen tamelijk on vruchtbaar, maar dat deze film een tikje vlotter verloopt dan we hadden verwacht, moge toch gesignaleerd worden. De farce, waar het om gaat, is een Aprilmop. Een macaronifabrikant, die met vrouw en doch ter de parvenu's waardig vertegenwoordigt, krijgt een baron op bezoek en laat het nieuws in de krant zetten. Maar de baron komt niet en zoo ziet men zich genoodzaakt een vriend in den arm te nemen, die een reiziger opscharrelt, die voor baron zal spelen. De baron leest de krant en zal dan tóch maar komen, wordt echter aan de deur gezet, doch heeft nog even tijd om het oog te laten vallen op een aanminnige secreta resse. De pseudo-baron speelt zijn rol, ontpopt zich aan den disch en wordt eveneens aan de deur gezet. Het stadje roddelt en de gecompro mitteerde familie zoekt de adellijke relatie te herstellen. De grapjes zijn natuurlijk legio en als de stakkers denken eindelijk het doel bereikt te hebben en den baron als aanstaanden gemaal en schoonzoon te kunnen begroeten, loopt hij het secretaresje in de armen, die hij voor zijn verdere leven zal meenemen. De reeks misver standen, die afgewerkt wordt, was veroorzaakt door een huisvriend, die bij wijze van grap de komst van den baron per telefoon had aange kondigd. De spelers zijn Tilly PerinBouwmeester, de vlotste van de cast, Cissy van Bennekom, Joopie Koopman, Piet te Nuyl, Herman Tholen, Johan Kaart en anderen. is onze „Omroeper" Eiken avomd weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 cfe. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) ♦0 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4