De regeering van Abessinië ontkent den val van Dessie m Redevoering van Sarraut Het nieuws van heden EEN OPMARSCHKAN OOK TE SNEL GAAN De besprekingen te Londen De laatste reis van Von Hoesch HET ONDERHOUD ALOISI- DE MADARIAGA DE BAROMETER lÉfr VEIiEENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 16 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19900 De Abessiniërs schijnen door de ver vooruitgeschoven Italiaan' sche posten weer tot een guerilla te kunnen overgaan Een belangrijk succes van den Negus gemeld Hevige veldslag in Ogaden DIREDAWA, 15 April (Reuter) Aan het front van Ogaden wordt een hevige slag geleverd. De Abes sinische troepen worden aangevoerd door den Turkschen generaal Wahib Pasja en Dedjasmatsj Nasiboe per soonlijk. Het WeeriiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiMiiiiiiiiiiiifiiiiiiiii| Een geheel eigen Abessinisch vliegtuig Het „Dessie", dat de Italianen melden te hebben bezet Duidelijke ontstemming en misnoegen te Berlijn Neo-heidendom in Duitschland De Ludendorff-beweging aan het groeien Italiaansch Fokker vliegtuig verongelukt Zeven inzittenden om het leven gekomen Overbrenging op den Britschen torpedojager „Scout" Een voorrede op verklaringen over enkele dagen betreffende de algemeene politiek De kracht van Frankrijk scherp aangegeven VIVA L'ITALIA 4 1 Ti lil De paters van de Fransche Missie te Dessie, welke aan onze ambulance gastvrij heid verleenden. V.l.n.r.: pater Jossief, pater Marcey en pater Bringer Bij hun bezoek aan het graf van den Onbekenden Soldaat te Rome droe gen leden van het Fransche Comité tegen Sancties een doek mede waarop stond „Weg met de sancties! Leve Italië f Het ware volk van Frankrijk" De eerste besprekingen zonder eenig resultaat Geheime documenten bij thee en spek cadeau Een commissielid verkocht zijn ge heime rapporten als oud papier Geweldige ontploffing te Boedapest Een autogeen laschapparaat richt verwoestingen aan Schip van stapel voor catapultvliegtuigen Bestemd voor den luchtpostdienst over den Atlantischen Oceaan Ons eigen land Al blijft het nog koud: de zon ligt over de gekleurde landen langs de zee en we hooren uit den mond van vreemdelingen dat Nederland zoo uniek, zoo mooi is: land der vlakte, land der bloemen. En we denken aan de woorden van den secretaris-gene raal van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, die den ironischen raad gaf de Hollan ders eerst naar het buitenland, naar de huiverende Rivièra en het kil mis tige Londen te brengen, om hen het eigen land te leeren waardeeren. Moeten 10e dan eerst van vreemden hooren, dat het eigen bezit zoo fraai is? Laten we, nu de zonnige dagen komen, rond gaan zien in eigen land, in eigene stad zelfs, en eens op ont dekkingstochten uitgaan naar schil derachtig en poëtisch schoon. We zul len dit overal rondom ons, zelfs dicht in onze nabijheid, vinden. Indien we maar met open oog, onbevooroordeeld willen kijken. Ons land en onze ste den en dorpen hebben een eigene ka rakteristiek waarop we als Nederlan ders trotsch mogen zijn. De mijnramp in Japan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, 15 April (Reuter) De regeering van Abessinië ontkent categorisch, dat Dessie door de Italianen is bezet. Men zou hieruit kunnen besluiten, dat de Abessinische troepen nog' ten Noorden van Dessie blijven, doch de ware positie wordt ge heim gehouden, teneinde een luchtraid op den Negus te voorkomen. De regeering van Abessinië ontkent, dat kort geleden een ernstig gevecht nabij Dessie heeft plaats gehad. Intusschen heeft Mussolini bevel gegeven, dat ter gelegenheid van de bezetting van Dessie morgen in het geheele land zal worden ge vlagd van zonsopkomst tot zonsondergang. De geheele pers levert een opgetogen com mentaar op het binnentrekken van de Italia nen te Dessie. De „Tribuna" schrijft, dat „Dessie thans en voor alle tijden Italiaansch is; het blad voegt 'hieraan toe, dat het interessant is, dat de bezetting een feit is geworden juist op het oogenblik, dat men de plannen van de Commissie van Dertien gaat vernemen. Eenige nog niet bevestigde berichten van 't Noordelijk front wekken den indruk dat de situatie der Abessinische strijdkrachten in de laatste dagen wat beter is geworden. In Abessinische kringen is men van mee- ning, dat de tactiek der Italianen, om sterke afdeelingcn langs bepaalde wegen snel voorwaarts te doen rukken, den Abes siniërs weer gelegenheid geeft tot het voe ren van een guerilla. Volgens een dezer berichten uit Abessinische bron zou de Italiaansche bezetting van Gondar nog vóór Faschen onverwachts zijn aangeval len en vernietigd. Het gerucht gaat, dat de Negus een belangrijke overwinning op de Italianen zou hebben bevochten op Zondag j.l. ten Zuidwesten van het Asjanghimeer. De troepen van den Negus telden 20.000 man, de Italiaansche macht was een geisoleerde colonne. 2000 Askaris en 400 Italianen zou- den zijn gedood. Te Rome wordt deze overwinning van den Negus gedementeerd. Verwachting: Meest matige Noord-Oos- H telijke tot Noord-Westelijken wind, be- Ëj trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige regen, aanvankelijk zachter, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. De Abessiniërs deelen mede, dat de activiteit van de Italiaansche luchtmacht zeer groot is. Van het Zuidelijk front wordt gemeld, dat de Italianen ten Zuiden van Sasa Baneh tot den aanval zouden zijn overgegaan, nadat zij verschillende bombardementen^ hebben verricht. Zij schijnen een omtrekkende be weging te willen maken en speciaal de belde vleugels van het Abessinische leger krachtig te willen aanvallen. Te Rome wordt in welingelichte politieke kringen, evenwel niet officieel, bevestigd, dat generaal Graziani aan het Zuidelijk front een krachtig offensief heeft ingezet. Het eerste vliegtuig, dat geheel in Abessinië is gebouwd, heeft heden gevlogen, bestuurd door den constructeur, ingenieur Weber, een Duit- scher, technisch directeur van de Abessinische luchtvaart. LONDEN, 15 April. (Reuter). Om half elf vanochtend zijn in het admiraliteitsgebouw de besprekingen begonnen tuffichen de Britsche, Fransche en Belgische generale staven. Deze besprekingen dragen een buitengewoon besloten karakter. De uiterste voorzorgen zijn getroffen ten einde het uitlekken van bijzón derheden te voorkomen. De beraadslagingen worden beschermd door de wetten op, de staats geheimen. LONDEN, 15 April (Reuter). De bespre kingen van de generale staven zijn heden middag drie uur voortgezet. In tegenstel ling met de besprekingen van heden ochtend, werden hedenmiddag de bespre kingen door de vertegenwoordigers van de drie wapens afzonderlijk gehouden. De eerste bijeenkomst had plaats op het mi nisterie van oorlog, de tweede op de admira liteit en de derde op het ministerie van lucht vaart. De besprekingen van de generale staven van de Locarno-mogendheden hebben in Duitschland ontstemming en misnoegen ge wekt. Het orgaan van Goering, „National Zeitung" doet dit blijken, door over de con ferentie onder het opschrift „Oorlogsvoor bereiding als gevolg van het vredesplan" te schrijven. De besprekingen duurden op het ministerie van Marine een uur, op de beide andere mi nisteries twee uur. Morgen zullen de bespre kingen worden voortgezet. De crisis in de „Duitsche Geloofsbeweging" zal vermoedelijk de Ludendorffbeweging ten goede komen. De verhouding tusschen Re ven tlow en Hauer eenerzij ds en Ludendorff anderzijds was steeds zeer slecht. Ondergeng van de „Duitsche Geloofsbeweging'' is door Ludendorff hirhaaldelijk voorspeld, en ci'e ge wezen veldheer hoopt thans spoedig, alle reli gieuze Duitschers, die met het Christendom gebroken hebben, om zich te verzamelen. Ludendorff's Tannenbergbond, zijn politieke en religieuze organisatie, werd echter reed' door de nationaal-socialistische regeering ver boden. Wel schijnt er contact tusschen de ver schillende leden dezer Ludendorffbeweging te zijn blijven bestaan. De aanhangers van Lu dendorff noemen zich niet „Deutschglaubige", zooals die van Hauer en Reventlow, maar „Deutschgottglaubige." Hiermee schijnt men tot uitdrukking te willen brengen, dat men aan eén Duitsehen God gelooft. Deze Ludendorff beweging is typisch heidensch. Men heeft de „Duitsche Geloofsbeweging" van Hauer en Re ventlow vaak heidensch genoemd, zonder dat de beide leiders protesteerden. Maar een feit is het, dat de „Duitsche Geloofsbeweging" niet vijandig tegenover het Christendom wilde staan. Met de „Duitsche Godgeloovigen" is dit an ders. Bestrijding van het Christendom is hun hoofddoel. Dit ziet men reeds uit de werken, die in het laatste nummer van Ludendorff's halfmaandelüksch tijdschrift „Am heiligen Quell deutscher Kraft" worden aanbevolen en die in het Ludendorffverlag G.m.b.H. te Mün- chen verschenen zijn. Daar vinden wij b.v. ver meld de brochure „Erlösung von Jesu Christo". Dit zegt genoeg! En in het advertentiegedeelte van dezen „Heilige Quell" borrelen de volgende familie berichten: Am 13. Lenzing 1936 wurde unser Heidenmadel Heidrun geboren. Paul und Elisabeth Barmeyer Augsburg Hochzoll Friedbergerstr. 106/2 Am 6. Lenzing wurden wir durch die Geburt unseres siebenten Heidenkindes erfreut. Wir nennen es Brunhild Herm. u. Elisabeth Wirth, geb. Friedrich München, den 13. 3. 36. TURIJN, 15 April (Reuter). Een Fokker vliegtuig van de lijn TurijnMilaan is op den berg Basso verongelukt. Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Over het vliegtuigongeluk tusschen Turijn en Milaan wordt nog gemeld, dat het vliegtuig tengevolge van den mist tegen een heuvel bij Chivasso is gebotst en vernield. Van de om het leven gekomen inzittenden waren vier passa giers en drie leden van de bemanning. LONDEN, 15 April. (Reuter) Op de affuit van een kanon is de baar met het stoffelijk over schot van Von Hoesch naar het Victoria-sta tion gebracht. Toen de baar uit het gezantschapsgebouw werd gedragen en geplaatst op een affuit, wer den 19 saluutschoten in Hydepark gelost. Eden, Sir John Simon en Lord Monsell ver tegenwoordigden de Britsche regeering. Het stoffelijk overschot wordt naar Dover vervoerde en daar aan boord gebracht van een Britschen kruiser, welke het naar Duitschland zal brengen. LONDEN, 15 April (D.N.B.) Vanmid dag is de speciale trein met het stoffelijk overschot van den Duitsehen ambassadeur te Londen, Von Hoesch, te Dover aange komen, waar het aan boord is gebracht van den Britschen torpedojager „Scout" en werd opgebaard op den geschuttoren. De kustbatterij van Dover bracht een saluut van 19 schoten. Bij het vertrek van het oor logsschip bracht de kapel der Royal Scots Guards treurmuziek ten gehoore. PARIJS, 15 April (Havas). Hedenavond heeft Sarraut voor het syndicaat van pro vinciale dagbladen een redevoering uitge sproken, die hij een soort voorrede noemde voor de verklaringen, die hij over enkele dagen in vollediger vorm met betrekking tot de algemeene politiek zal afleggen. Na een woord van lof voor de kalme houding der provinciebladen in deze moeilijke tijden en na gewezen te hebben op de opmerkelijke rust, waarin de verkiezingscampagne zich afspeelt, zette Sarraut uiteen, dat in de schrikwekkend ste crisis, die de vrede sedert twintig jaren on dergaat. geen oplossingen voor de Fransche vei ligheid gevonden kunnen worden dan door over eenstemming van allen. Er moet in het land een moreele eenheid tot stand komen. Geen enkele partij wil iets anders dan den vrede en dit moet ook naar buiten blijken. Zijn rede voortzettende bepleitte Sarraut rechtsgelijkheid tusschen de volkeren, hand having van vrijelijk gesloten verdragen, onder- lingen bijstand ter verzekering van hun eer biediging en langs dezen weg het bereiken van verlichting van den internationalen bewape ningslast. Tot dit doel heeft Frankrijk alle offers ge bracht, de herstelbetalingen en de veiligheid, die het verdrag van Versailles bood, laten varen. Om dit ideaal blijft Frankrijk ook vasthouden aan het Volkenbondshandvest. „Moeten nu," zoo riep spreker uit, „uiter ste teleurstellingen ons volhardend geloof in dit ideaal breken en ons op een kwaden dag van den weg van Genève doen afkeeren, om nog slechts te denken aan waarborgen voor onze eigen veiligheid? De grootste ongerust heid wekt dit drama niet voor ons, maar voor andere volken, die voor hun verdediging niet over onze middelen beschikken en wier veiligheid afhangt van internationale soli dariteit. Daarom ook heeft Frankrijk een constructief plan van voorstellen ingediend bij den Volkenbondsraad. Het streeft er naar, met de middelen des vredes het conflict, dat ontstaan is uit de schending van Locarno, op te lossen. Het had ook den druk der wapenen kun nen gebruiken." In dit verband keerde Sarraut zich tegen bin- nenlandsche critici, wien hij verweet slechts on rust in het binnenland en vijandige overmoe digheid in het buitenland op te wekken. De Fransche defensie is op de hoogte van haar taak. Sarraut zeide dit met groote ver zekerdheid na een nauwkeurig onderzoek en met de overtuiging, dat Frankrijk zich van zijn groote kracht bewust kan zijn. Het is goed dit te weten, want duurzame vredesregelingen zullen slechts doelmatig, vruchtbaar en stabiel blijven en gerespecteerd worden, wanneer bekend is, dat deze aangegaan worden met een krachtige verdragspartij. Boven dien steunt Frankrijk op de aanhankelijkheid van de rassen in het overzeesche gebied. De vriendschap van Frankrijk blijft een waar de houden, die de wereld heeft leeren kermen en die niemand mag onderschatten. Zelf heeft het bondgenootschappen, die het niet mag ont moedigen. Het streeft naar een oplossing der moei lijkheden in een poging tot verzoening, die het de keuze zal besparen tusschen gelijke lijk kostbare vriendschappen. Sarraut besloot zijn rede met een indrukwek kende opsomming van de taken, waarvoor de volgende wetgevende periode zich geplaatst zal zien en waartoe zoowel een binnenlandsche als een buitenlandsche vrede een vereischte is. De laatste woorden van zijn rede waren: „Ik heb vertrouwen in de bewonderenswaardige Fransche wijsheid en standvastigheid in het ver mijden van alle avonturen." 1 L VE 0.0 FÖPOIÖ. GENÈVE, 15 April. Nadat Aloisi tc Ge nève was gearriveerd, heeft hij vrij spoedig reeds een eerste onderhoud met De Mada- riaga gehad. Naar verluidt hebben deze besprekingen geen resultaat gehad en zullen zij morgenochtend worden voortgezet. LONDEN, 15 April. De „Daily Telegraph" meldt uit Boedapest, dat de Roemeensche ge heime politie heeft ontdekt, dat staatsgeheimen van delicaten aard letterlijk worden weggegeven met éen pondje thee en andere levensmiddelen. Bij een onderzoek ten huize van iemand tegen wien ernstige verdenkingen bestonden, werd een zeer vertrouwelijk document aangetroffen. Het was een gedeelte der bescheiden van een parle mentscommissie, welke verleden jaar achter ge sloten deuren, een onderzoek had ingesteld naar een schandaal, waarbij een vroegere minister van Oorlog betrokken zou zijn geweest. Deze werd er n.l. van beschuldigd een onwettig con tract te hebben gesloten' voor de levering van munitie. In antwoord op dringende vragen, hoe hü deze geheime inlichtingen had kunnen koopen of stelen, antwoordde de man er geen idee van te hebben, hoe hij aan de papieren gekomen was, tenzij het het papier was, waarin zijn krui denier hem een half pond spek had verpakt. Volgens het Hongaarsche dagblad „Uj Magy- arszag" bracht een onderzoek aan het licht, dat deze tamelijk absurd lijkende verontschuldiging toch geheel in overeenstemming met de waar heid was. In den winkel vond de politie nog 2.000 vel dezer geheime documenten, welke ge bruikt werden voor het inpakken van bood schappen. Bij een groenteboer, die naast den kruidenier zijn zaak dreef, constateerde de politie, dat aardappelen en wortelen werden afgeleverd in papieren, waarop dezelfde militaire commissie haar rapport had uitgebracht. Het blad verklaart, dat een lid der commis sie, na afloop van het onderzoek, besloot de lijvige rapporten van de hand te doen aan een handelaar in oud papier. De politie gaat thans van winkel tot winkel om na te gaan of zij nog kan voorkomen, dat de documenten gebruikt worden als wikkels voor doodgewone huishoudelijke artikelen en levens middelen. BOEDAPEST, 15 April (D.N.B.)In de sloten makerij van een fabriek is tijdens het autogeen lasschen een gasreservoir tot ontploffing geko men. De geheele werkplaats stortte in, vensters en daken der in de nabijheid gelegen gebouwen werden vernield of ernstig beschadigd. Tien personen, die zwaar gewond werden, zijn naar een ziekenhuis gebracht. KIEL, 15 April. (D.N.B.) Vandaag is hier een schip voor catapult-vliegtuigen van stapel ge- loopen. dat gebouwd is voor rekening van de Lufthansa. Het is het derde schip van dezen aard, dat gebruikt zal worden voor den lucht postdienst in het Zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan Val van Dessie door de Abessinische regeering ontkend. Addis Abeba meldt een belangrijke overwinning van den Negus. Hevige veldslag, begonnen in Ogaden. De besprekingen der generale staven van de drie Locarno-mogendheden te Londen. Een verklaring van Aza.na. Redevoering van Sarraut voor de Fransche provinciale dagbladen. De laatste reis van ambassadeur Van Hoesch. Het Neo-heidendom in Duitschland. II. M. de Koningin bezocht de „Primavera" te Rotterdam. De burgemeester van Wormeneer, drs. D. G. Draayer, wordt directeur-generaal van de werk verschaffing en steunverleening. Het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Luchtvaart wordt binnenkort inge diend. Begrafenis te Tilburg van de drie slachtoffers van de autoramp bij Heesch. Ossche zaken voor het Bossche Hof. New-Yorksche Beurs: Stemming iets opgewek ter, slot vast. TOKIO, 15 April (Reuter). Bij het mijnonge luk te Foekoeoka zijn volgens latere berichten in totaal 54 mijnwerkers gedood en 28 zwaar gewond. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 748.4 Vorige stand 749.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1