Katholieke onderwijzers bijeen 1 EEN ZORGLIJK JAAR Het wrekend verleden NA DE AUTORAMP BIJ HEESCH DONDERDAG 16 APRIL 1936 9Wij zijn dankbaar en spreken dit gaarne openlijk uit aan de R. K. Kamerfractie" Critiek en lof Het beleid van het bestuur DOOR J. S. FLETCHER De inhoud van het K. S. Propaganda Het spellingsvraagstuk Een kernachtig woord van Mgr. J. G. van Schaik Burgemeester Draayer De nieuwe directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening Steun aan Zweefsport Het Nationaal Luchtvaartfonds zal de Nederlandsche Zweefsport subsidieeren DE TILBURGSCHE STAKING Groot aantal meisjes weer aan het werk gegaan De postvluchten Zomerpostzegels voor Hulp in Nood Welke beeltenissen zij zullen dragen Jonge autodieven gepakt KONINGIN BEZOEKT DE „PRIMAVERA" H. M. informeerde paar econo mische mogelijkheden van het bedrijf RAAD VOOR LUCHTVAART Rotterdamsche agent doet een goede vangst Jachtvliegtuig maakt noodlanding Toestel op zijn kop; bestuurder ongedeerd DOOR EEN AUTO GEGREPEN Wielrijder aan zijn verwondingen bezweken Begrafenis van de drie slachtoffers te Tilburg OFFERBLOKKEN GELICHT UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bevorderd Eervol ontslag Hoofdopziener domeinen Veterinair toezicht Crisis-tuchtrechtspraak Het Katholieke Onderwijzers Verbond hield Woensdag in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht onder leiding van zijn voorzitter, den heer Wil lem Wiltschut uit Arnhem, zijn derde Verbonds vergadering, die vooraf was gegaan door een H. Mis in de St. Martinuskerk. Aan de openingsrede van den voorzitter ont- leenen we het volgende: Het jaar tusschen de vorige Verbondsvergade ring en deze was een zorglijk jaar. Gij allen herinnert u, dat er groote gevaren dreigden voor onderwijs en onderwijzers. Een en ander leidde tot het gehouden congres te Den Haag, waar gevaren werden Afgewend. En nóg bleven de luchten grauw door het voor de derde maal gewijzigde bezuinigingsontwerp. Hoewel uw be stuur onvermoeid werkte, er kwam nog een phase, waarbij het gewenscht was dat de leden hun eenstemmigheid demonstreerden. Dat was de buitengewone Verbondsvergade ring in het afgeloopen najaar. Ook die vergade ring had groot effect, want mede door uw medewerking toen is de openbare meening ge vestigd op onze noodzakelijke actie. En dat had weer invloed op de beslissingen. Het K.O.V. kan tevreden zijn. De kweekeling met acte als Rijks leerkracht is voorgoed verdwenen. Rond het bezuinigingsontwerp voor het lager onderwijs zijn bijna alle wenschen van het K.O.V. vervuld. Wij zijn daar dankbaar voor en spreken dit gaarne openlijk uit aan de R.K. Kamerfractie in zijn geheel en aan den heer Suring in het bijzonder voor zijn initiatief plus zijn belangrijk daadwerkelijk aandeel bij de behandeling in de Tweede Kamer. Dankbaar is spr. ook den leden voor wat is bereikt. Er is organisatorisch begrijpen en eensgezind heid getoond. De zorglijke tijd heeft dit goede uitgewerkt, dat de plicht tot saamhoorigheid beter dan ooit gevoeld en opgevolgd wordt. Spr. wees vervolgens op enkele andere be langrijke acties, die gevoerd zijn. Het zal niet te veel zijn te zeggen, dat we er weldra voor het R.K. bijzonder onderwijs zullen zijn met de vrije benoeming tot hoofd. Wat de hulp voor werklooze collega's betreft, geen enkel woord van dank kan hiervoor ge bracht worden, want de regeering deed niets. Toch is er eenige hoop, want we adresseeren opnieuw over: normen voor toevloeiing van leerkrachten. Gevraagd is om geslaagden van 1932 en daarvoor benoembaar te stellen op kor ten termijn. Dankbaar wordt hier vermeld de samenwerking, welke hierbij verkregen is tus schen den Nederlandschen R.K. Schoolraad en het K.O.V. Ook tegen het jeugdsalaris is gestreden. U kent het resultaat. Ook dat blijve voor altijd weg. Dankbaar zij hier vermeld, dat de Minister van Onderwijs gelegenheid tot sollicitatie gaf, als werkelijk kon worden aangetoond, dat bij het beëindigen van verplichten militairen dienst door tusschentijdsche wetswijzigingen geen kans tot benoeming meer was. Wat de toekomst betreft, terloops worden hier de plannen genoemd tot herberekening der pen sioenen. Gememoreerd wordt, dat de boven 60-jarigen het onderwijs hebben verlaten of zullen gaan, teneinde werkverruiming te verkrijgen. De voorzitter heette daarna als gasten welkom Mgr. van Gils, voorzitter van den Ned. R.K. Schoolraad en bisschoppelijk inspecteur, den zeereerw. heer W. de Jong, algemeen bisschop pelijk inspecteur; den hoofdinspecteur van het Rijkstoezicht, den heer Van Nes; den heer G. L. de Haas, wethouder van Onderwijs te Utrecht; den heer Smits, vertegenwoordiger van den Katholieken Indischen Onderwijzersbond en de heeren Bot en Moren, vertegenwoordigers der R.K. Mulo-vereeniging. Van Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag en het Tweede Kamer lid den heer J. G. Suring was bericht van ver hindering ingekomen. Vervolgens werden algemeene beschouwingen gehouden over het beleid van het Verbonds- bestuur. Gelaakt werd de dictatoriale houding van het hoofdbestuur, wanneer iemand in het Katho lieke Schoolblad durft te schrijven tegen een besluit van het bestuur. Aanmerking werd erop gemaakt, dat het be stuur te veel de zaken aan zich houdt, in welk verband men de Verbondsvergadering 'n biecht spiegel noemde. 1 Erkentelijk was men het bestuur voor het vele werk dat is verricht. De voorzitter wees erop, dat de leiding toch bij het bestuur moet blijven berusten. Het Kath. Schoolblad mag geen ruzie-blaadje worden. Er wordt heusch wel rekening gehouden met de adviezen, die hier op de vergadering worden uitgebracht, maar het bestuur beslist geheel zelfstandig. De inhoud van het Katholiek Schoolblad werd aan een uitvoerige bespreking onderworpen. De afdeeling Bergen op Zoom stelde voor, dat het Verbondsbestuur zou bevorderen, dat met behoud van de kwaliteiten, die het Katholiek Schoolblad als strijdorgaan bezit, in de toekomst het Verbondsorgaan meer door deskundige me dewerkers geschreven artikelen bevat op gods dienstig, paedagogisch en ander wetenschappe lijk gebied. Mgr. van Gils vroeg het woord strijdorgaan niet te gebruiken en hield de vergadering bij alle behandeling van zaken de aloude spreuk voor „Krachtig wat de zaak betreft, maar zacht zinnig." Mgr. vroeg het bestuur nog te willen ijveren om een verbetering te verkrijgen voor onderwijzers, die oud-militair zijn. Het voorstel-Bergen op Zoom werd terugge nomen. De afdeeling 's Hertogenbosch had een voor stel om een jaarlijks terugkeerende krachtige propaganda-actie te voeren voor leden-werving, vooral na afloop der examens en onder de pas geslaagden. Juist de jongere onderwijzers too- nen veelal door onbekendheid met de organi satie hiervoor weinig belangstelling. Hierbij werd tevens de wenschelijkheid be pleit om propaganda te voeren, dat ook reli gieuze leerkrachten zich aansluiten. Dit laat ste, aldus de voorzitter, moet aan de verschil lende diocesane bonden overgelaten worden. Het voorstel 's Hertogenbosch werd in zijn alge meenheid aanvaard. Een niet ongeestig debat werd gevoerd over het spellingsvraagstuk. In het algemeen was men er voor om de spelling-Marchant te handhaven. Er werd gesproken over moeilijkheden, die onderwijzers met de oude spelling hadden, doch daartegenover werd erop gewezen, dat het voornamelijk gaat om de Nederlandsche taal, die niet verarmd mag worden. Op voorstel van de afdeeling Leiden sprak de vergadering zich uit voor de invoering ook buiten het onderwijs van de spelling- Marchant. De afgevaardigde van Roosendaal hield een uitvoerig betoog over een beweging in den kring van katholieke onderwijzers, die men Jongeren beweging noemt, waarbij de steun van het Ver bondsbestuur werd gevraagd. Vanaf de bestuurstafel werd de twijfel uit gesproken of Roosendaal wel spreken mocht over een Jongerenbeweging en een andere af gevaardigde vroeg zich af, waarom deze bewe ging erkend zou moeten worden. De voorzitter antwoordde op de verschillen de opmerkingen, dat hiervoor buiten de orga nisatie geen aparte beweging noodig is. De ideeën, die men voorstaat, kunnen prijzens waardig zijn, maar laat men die in de afdee- lingen propageeren. De afgevaardigde van den Bosschen bond maande Roosendaal aan zich voornamelijk te houden aan het godsdienstige gedeelte van haar actie. Dan zal deze beweging meer sympathie winnen. Het voorstel-Roosendaal om erkenning te geven, werd verworpen. Toen Mgr. J. G. van Schaik, de moderator, het woord voerde, bracht hij allereerst hulde aan de leiding van het Verbondsbestuur. Het afgeloopen jaar heeft getoond, dat de stichting van het Verbond een zegen is geweest. Hand haaft, aldus Mgr. ook innerlijk uw organisatie en met het oog ook op de buitenlandsche stroo mingen, raad ik u aan, toch evenwichtig te blijven. Er bestaan daartegen groote gevaren. Het natuurlijke en bovennatuurlijke moet volgens katholieke opvatting goed aan elkan der verbonden zijn. Op het diepst van alles ligt de beslissing in het geestelijke, in het redelijke. Een tweede gevaar is, dat het godsdienstige te eenzijdig wordt gezien, waardoor, zooals men in katholieke landen kan zien, het evenwicht tusschen het natuurlijke en bovennatuurlijke verbroken wordt. Gelijkschakelen is iets min derwaardigs. Wij katholieken moeten voor on zen persoon gaan werken. De groote misvatting is, dat men het godsdienstige in te beperkten zin opvat en alleen de kerk de vorming van katholieken op zich, kan nemen. Ook de lee- kenorganisaties hebben hierin een taak. Zij moet weten als katholieke leeken, dat de be vordering van tijdelijke belangen een machtig godsdienstig en zedelijk terrein is. Wij moeten luisteren naar het geestelijk ge zag. Laïcisme is zoo ontzettend gevaarlijk. Als er trouw geweest is aan de kerkelijke overheid, dan is het in ons land op het terrein van de organisatie. Bevordert het eene geheel in uw organisatie van tijdelijke en geestelijke belangen als goede katholieken. Past op voor inwendigen kanker en laat u niet uithollen door schoon schijnende theorieën, (langdurig applaus). De voorzitter dankte Mgr. van Schaik voor deze treffende woorden, waarbij hij Mgr. een model-adviseur noemde. Naar wij vernemen, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van drs. D. G. Draay er, burgemeester van Wormerveer, tot Directeur- Generaal van de werkverschaffing en steun verleening aan het departement van Sociale Zaken. Drs. D. G. Draayer werd 4" April 1879 in Die ren (Geld.) geboren en is dus thans 57 jaar. Na de H.B.S. te Leiden te hebben doorloopen, werd de heer Draayer cadet aan de Koninklijke Mili- litaire Academie te Breda. Na volbrachte mili taire studie werd hij in 1899 benoemd tot tweeden luitenant bij het wapen der infanterie van het Koninklijke Nederlandsch-Indische leger, waar bij hij de verschillende rangen doorliep, totdat hij in 1921 als kolonel werd gepensionneerd. De heer Draayer, die nog behoord heeft tot de oude marechaussée's van generaal Van Heutz, is tijdens zijn militaire loopbaan twaalf jaren op Atjeh geplaatst geweest bij de marechaus see en bij den topografischen dienst. Tijdens deze dienstvervulling werd de heer Draayer eer vol vermeld. Na zijn pensionneering heeft de heer Draayer, aan wien sindsdien de titulaire rang van gene- raal-majoor werd toegekend, gestudeerd aan de universiteit te Leiden, waar 'hij in 1932 het doc toraal examen in de rechten deed. In Januari 1934 werd drs. Draayer benoemd tot burgemeester van Wormerveer. De heer Draayer, die, naar wij vernamen, veel aan sport heeft gedaan, is drager van de gou den medaille van het Olympisch Comité. In de laatstgehouden bestuursvergadering van het Nationaal Luchtvaartfonds werd, zoo als wij berichtten o.m. behandeld een voorstel van de door dat bestuur ingestelde commissie van advies om de Nederlandsche zweefsport te steunen en op gang te helpen. Het bestuur van het fonds is in principe be reid gevonden een bedrag van 15000 dadelijk beschikbaar te stellen, welk bedrag zal worden beschikbaar gesteld op aanvragen van een daar toe door het fonds in te stellen commissie van advies, in welke, zooveel mogelijk, alle belang hebbenden vertegenwoordigd zijn. Blijkt te zij ner tyd, dat die 15000 -op nuttige en rendabele wijze zijn besteed geworden en een merkbaar gunstigen invloed op de ontwikkeling van de zweefsport hebben gehad, dan is het bestuur bereid een voorstel van de bovengenoemde com missie om nogmaals een bedrag van 15000 beschikbaar te stellen in gunstige overweging te nemen. Het bestuur van het fonds stelt daarbij als voorwaarde, dat alle gegadigden bereid gevon den worden eendrachtiglijk samen te werken bij den opbouw van de Nederlandsche zweef sport. Het bestuur hoopt op deze wijze een krachti- gen impuls te geven aan de Nederlandsche zweefsport, die het ook reeds op andere wijze gesteund had, door te helpen bij het afsluiten van de noodige verzekeringen. 51 Docht dat stuk krantenpapier, wat ik u heb gegeven, heb ik gisterenavond aan dachtig gelezen. Het is een uitknipsel uit een krant van Woking en is eenige jaren oud. Het is een verslag van een verhoor waarin deze vrouw was betrokken. Een soort aanklacht wegens vergiftiging van haar heer, bij wien zij huishoudster was. En wilt u nu weten, wat ik daarvan dfenk? Ik veronderstel, dat iemand hem dat verslag had toegezonden en hij er haar mee gedreigd heeft." De commissaris was opgestaan en trok zijn overjas aan. „Weet u, dat die vrcuw morgen de stad ver laat?" zei h. „En dat haar neef al eten week bij haar is? Ik begrijp natuurlijk waarom u mij dit alles hebt verteld, mijnheer Cotherstone nu die oude geschiedenis uit Wilchester algemeen bekend is, bestaat er voor u geen reden meer om te zwijgen." „Mijn reden," antwoordde Cotherstone met "n grijnslachje, „is, den menschen uit Highmar- ket te toonen, dat zij niet zoo snugger zijn als zij van zich zelf denken. Want het allerwaarschijn lijkste is, dat Kitely door die vrouw is vermoord, of door haar neef o door beiden." „Ik ga er in ieder geval net eenige agenten heen," riep de commissaris, „er is geen tijd te verliezen, als zij morgen verhuizen." „Ik ga met u mede," zei Cotherstone. Terwijl de commissaris naar de agentenkamer ging bleef Cotherstone in het vuur staren tot hij terugkwam en mededeelde, dat zijn mannen gereed wanen. „Wat is u van plan te doen?" vroeg hij, toen zij zich met hun vieren op weg begaven. „Hen arresteeren?" „Eerst in verhoor nemen," antwoordde de commissaris. „Ik zal hen niet uit het oog verlie zen, na alles wat u mij hebt onthuld, want ik vrees, dat uw gevolgtrekkingen maar al te juist zijn. Wat is er?" vroeg hij, toen een van de agtenten hem riep. De man wees naar den in gang van het politiebureau, dat zij zoo juist verlaten hadden. „Er stoppen twee auto's mijnheer," zei de agent. „Zij kwamen den hoek om, den Norcas- terweg af." De commissaris keek even achterom naar de lichten van de autolantaarns. „Nu," zei hij, „Smith is er en als zij mij noodig hebben, we ten zij waar zij mij kunnen vinden. Kom, laten wij voortmaken, anders konden de vogels wel eens gevlogen zijn." Er scheen licht door de kieren van de jalou- zieën van de huiskamer toen hij het huisje van wijlen Kitely genaderd waren. En de commis saris merkte fluisterend op, dat er zeker nog iemand in die kamer was. Bij het tuinhek liet hij zijn mannen halt houden en wendde zich tot Cotherstone. ,,Ik weet niet, of het raadzaam is, u te laten zien," zei hij. „Ik geloof, dat het 't beste zal zijn, dat ik aan de voordeur klop en naar de juffrouw vraag. Jullie gaan samen om het huis naar de achterdeur en 'zorgt er voor dat er niemand aan dien kant van het huis ontsnapt, want als iemand in zoo'n donkeren ncht eenmaal op de heide is, zijn wij hem voor goed kwijt. Lopt dus onhoorbaar om het huis heen en als jullie mij aan de voordeur hooren kloppen dan kloppen jullie tegelijk aan de achterdeur." De twee mannen slopen om den hoek van het huis heen en de commissaris deed voorzichtig het tuinhekje open. „Blijft u wat achter, mijnheer Cotherstone," zei' hij, „als ik naar de voordeur ga, men kan nooit weten hè wat is dat?" Er kwamen menschen achter Wen aan uit het Woensdag is een aantal meisjes op de Til- burgsche Katoenspinnerij weer aan het werk gegaan. Het aantal staaksters bedroeg des mid dags volgens opgave van de directie nog 80. De Oeverzwaluw (thuisreis) is van Bandoeng te Medan gearriveerd. bosch- zij liepen vlug doch zonder gedruisch te maken. Voorop ging iemand met een lantaarn en het bleek een inspecteur van politie te zijn. Bij het schijnsel van het licht zag hij zijn supe rieur en liep op hem toe. Mijnheer Brereton is hier, mijnheer, met eenige heeren uit Norcaster," zei hij. „Zy moe ten u noodzakeiyk sprekten het gaat om de menschen in dit huis - daarom bracht ik hen ""op dat oogenblik klonken de twee revolver schoten in de stilte van het huisje. De commis saris vloog met een schreeuw naar de deur en begon hard te bonzen. En terwyi in antwoord op zün geklop aan de achterdeur dit geluid werd herhaald, riep de commissaris luidkeels, dat de deur moest geopend worden. Doch het was juf frouw Pett niet, die de deur opendeed. Met een ruk vloog zij open en voor de verbaasde men schen vertoonde zich niemand anders dan.... Mallalieu! Het wanhopige gelaat van den grooten man, die daar plotseling op den drempel verscheen, deed allen verschrikt terugdeinzen. Mallalieu echter bleef kaarsrecht staan, zijn hand was onnatuurlijk kalm en vast, toen hy met zijn revolver op Cotherstone aanlegde en hem dood schoot. En niet minder vastberaden en kalm was de ellendeling toen hy terugtrad en de revolver op zyn eigen voorhoofd richtte en af vuurde. Onmiddellijk greep de commissaris de lan taarn van zijn inspecteur en stapte over het ïyk van Mallalieu de gang in, doch een oogenblik later kwam hij sidderend naar buiten gevlogen! Hij had binnen alles gezien! XXXI Het honorarium van den advocaat E enhalf jaar later, op een pracht igten avond, die een waardig slot van een heeriyken Meidag vormde, verliet Brereton den Londensche ex- Ingevolge een beslissing der Regeering geeft het Staatsbedrijf der P. T. T. dit jaar weer een serie van vier zomerpostzegels met toeslag uit (de postzegels van l1/,, 5, 6 en 1214 cent worden respectievelijk 3, 8, 10 en 16 ct.), waarvan de extra opbrengst, na aftrek der onkosten, onder de leuze „Hulp in Nood" hoofdzakelijk zal strekken voor hulp aan noodlijdende beeldende en sier- en nijverheidskunstenaars, voor ver pleging van t. b. c.-patiënten en voor een klein deel voor de arbeidszorg voor onvolwaardigen. Over de helft daarvan, die ten goede komt aan de kunstenaars, zal door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden beschikt, terwijl de andere helft, naar de be slissing van den Minister van Sociale Zaken, voor driekwart wordt afgedragen aan de Ne derlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose en voor één kwart aan de Nederlandsche Vereeniging Arbeid voor On volwaardigen (A. V. O.). De vier postzegels zullen prijken met de beeltenis van vier welbekende Nederlanders, twee op cultureel en twee op sociaal gebied, n.l. D. Erasmus (1466—1536), prof. dr. H. Ka- merlingh Onnes (1853—1926), dr. H. J. A. M. Schaepman (18441903) en ds. A. S. Talma (1864—1916). De kop van Erasmus zal herinneren aan den sterfdag (12 Juli 1536) van dezen grooten hu manist, welke in Nederland dit jaar, na vier eeuwen, met internationale deelneming zal worden herdacht. De beeltenis van prof. Ka- merlingh Onnes, den wereldberoemden Leid- schen hoogleeraar in de natuurkunde en No belprijswinnaar, is dit jaar gekozen in verband met het Vile Internationale Koude-ccngres, dat hier te lande in Juni zal worden gehouden. Dr. Schaepman was de groote katholieke dich- ter-staatsman op de grens der 19e en 20e eeuw en ds. A. S. Talma was de predikant-staats man, die inzonderheid zich verdienstelijk heeft gemaakt als stuwkracht en bouwer op het ge bied der sociale verzekering. De verkoop der zomerpostzegels zal dit jaar geschieden in de maanden Mei en Juni; ze behouden hun geldigheid nog gedurende vyf jaar na het jaar van uitgifte. Bereids is een Comité van Aanbeveling ge vormd, waarin zitting hebben drie ministers, n agen Commissarissen der Koningin, zeven bur gemeesters en nog een aantal deskundigen op het gebied der Kunst, der T. b. c.-bestrijding en der A. V. O.-zorg. De eerste les. In de eerste plaats moet u goed leeren hoe u de viool hanteert. Neem het instru ment maar eens onder uw kin. Onder welke kin, maestro? Woensdagmorgen heeft H. M. de Koningin met Haar gevolg een bezoek gebracht aan de voorjaarsbloemententoonstelling „Primavera" in de „Nenijto-hal" te Rotterdam. De Koningin, die gekleed was in een witten mantel met witte pelerine, afgezet met wit bont, kwam om even elf uur aan den zy-ingang van het Nenijto-gebouw, waar reeds een groote scha re van belangstellenden zich eenige uren tevo ren had opgesteld, aan. Zü werd verwelkomd door den Burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuyn en aan den Hoofd-Commissaris van Politie, Mr. L. Einthoven. De voorzitter van de stichting, de heer B. C. D. Hanegraaff heeft de Koningin rondgeleid door den buiten aangelegden rotstuin. Toen de Koningin de groote hal binnentrad, werd Haar het Wilhelmus toegezongen en daar heeft 't dochtertje van den heer A. P. v. Hoeyen- smith 'n bouquet orchideeën aangeboden. Ty- dens den rondgang heeft H.M., die 'n groote in teresse voor de diverse tentoongestelde bloe men en planten, alsmede ook voor dén geheelen aanleg aan den dag legde en er op stond, niets over te slaan, zich met vele kweekers en inzen ders onderhouden en belangstellend geïnfor meerd naar de economische mogeiykheden van het bedrijf, alsmede naar de handelsaspecten en de export-mogeiykheden van het bedryf. Daar na heeft de Koningin den wensch uitgesproken, dat het den tuinders in de toekomst ook mo- gelü'k zal blijven, het bedrijf voort te zetten. Tijdens den rondgang bevonden zich in de groote hal ongeveer tweeduizend menschen, die Hare Majesteit telkenmale hartelijk hebben toege juicht. Bij het afscheid nemen heeft de Koningin het bestuur gecomplimenteerd en het gezegd, dat de aanleg een droom gelijk was en dat déze tentoonstelling vooral by avond ook zeer mooi moet zün. Het bezoek aan de „Primavera" heeft Onge veer één uur geduurd. Naar wij vernemen, is binnenkort de indie ning te verwachten van het wetsontwerp tot in- stellig van een Raad voor de Luchtvaart. press-trein, die te Norcaster stopte. Hij stapte in een lokaaltreintje, dat hem naar het hartje van het heuvelland zou brengen. Sedert de ontzettende gebeurtenissen, waar van hij tegen wil en dank getuige had moeten zijn, was hij niet meer in deze noordelijke stre ken geweest. Toen de trein by een kromming op het punt genaderd was, vanwaar men High- market kon zien en de bosschen der „Shawl, keerde hü zich vastberaden om en keek een tegenovergesteld raampje uit. Hy walgde er van om dat stadje weer te zien; hij zou dat hoofd stuk gaarne uit zijn levensboek gescheurd heb- tfön. Niettemin, nu hij er zoo dicht bij was, kon hy zijn herinneringen niet terugdringen en on willekeurig liet hy zyn blik dwalen over de da ken, die door de zon uit het Westen als in vlam gezet waren. Neen, uit eigen beweging zou hy nooit meer een voet in dat stadje zettenEr was niemand daar, dien hij verlangde terug te zien! Toen het ergste gebeurd was en de vreem de, walglyke geschiedenis ten einde, had Bent zijn zaak verkocht, was in alle stilte met Lettie getrouwd en had, vóór hy zich te Londen ves tigde een lange huwelijksreis gemaakt. Brereton had hem enkele uren gesproken, toen zy op hun reis naar Parijs en Italië, te Londen vertoefden en hij was er door getroffen hoe lydzaam Lettie de feiten had aanvaard. Haar vader was volgens haar meening een zeer verongelukt mensch geweest, die tien slotte als slachtoffer van Mallalieu was gevallen meer viel er niet van te zeggen. Highmarket had voor hen geen aantrekkelykheid meer en zy zouden er nooit meer terugkomen. Wat Brereton betreft, zyn gedachten dwaal den over Highmarket heen naar een plekje, dat hij nog nooit had gezien; het lag verscholen achter de heuvelen. Na de wettige invrijheidstel ling van Jack Harborough was zyn taak afge loopen en had hij zich te Londen weer aan zyn zaken gegeven. Doch sedert dien tyd had hij een geregelde briefwisseling met Avice onder houden en hii was bekend met elk detail van het In een file auto's op het Stieltjesplein te Rotterdam heeft een agent dezer dagen een auto met twee Zaandamsche autodiefjes op gemerkt, die sedert den Eersten Paaschdag aan het toeren waren. Het is, aldus de Telegraaf, een goede vangst geweest, want deze jongelui, de 17-jarige H. B. en de 15-jarige B. H., beiden uit Zaandam, hebben meermalen auto's gesto len om ze na een tocht langs den weg te laten staan. De agent ontdekte in den langen stroom auto's die hem passeerde een wagen, waarvan het nummerbord twee tinten blauw vertoonde. Hij liet de jongens stoppen en ging eens pools hoogte nemen. Al spoedig bleek, dat de zaak niet in orde was, en dus ging het tweetal met den auto mee naar het bureau Nassaukade, waar zij spoedig door de mand vielen. Zij hadden den auto in Zaandam gestolen en wa ren een groote reis gaan maken. Over Den Helder naar Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, waar het noodlot hun wachtte. Bij onderzoek bleek een der jongens papieren in den zak te hebben die on naam van weer andere automobilisten stonden. Het bleek, dat zij al verscheidene keeren auto's hadden ge stolen. De jongens zijn Woensdag op transport gesteld en zullen aan de Zaandamsche politie worden overgegeven. Op het nummerbord had den zij het laatste cyfer blauw overgeschilderd om de politie op een dwaalspoor te brengen. Men bericht ons uit Houten: Wegens motorpech, werd de bestuurder van een militair jachtvliegtuig, Woensdagmiddag tot een noodlanding gedwongen op het weiland van den veehouder A. G. de V. nabij het fort 't Hemeltje onder Houten. Deze noodlanding zou goed gelukt zijn, ware het niet dat een doornhaag tenslotte nog een belemmering vorm de en de hierachter gespannen heiningdraden oorzaak waren, dat het toestel werd beschadigd en op zijn kop kwam te staan. De bestuurder, de 26-jarige sergeant-vliegenier P. Smits, kwam met den schrik vrij. De gemeente-politie van Bunnik en die van Houten waren weldra ter plaatse, om het ter rein af te zetten en de vele nieuwsgierige be langstellenden op een behoorlijken afstand te houden. Het toestel werd later ter plaatse gedemon teerd en naar Soesterberg vervoerd. Onder Wageningen is Woensdagavond de zestigjarige landbouwer N. Brienessen, die op een rijwiel gezeten vlak achter een vrachtauto den straatweg overstak, door een personen auto, welke van den anderen kant naderde en bestuurd werd door den heer Van L. uit Soest, aangereden. B. liep een zeer ernstige hoofdwonde op en werd binnengebracht in de woning van zijn zoon, die hij juist te voren had verlaten. Hier is hij eenigen tijd later overleden. Den bestuurder van den auto, die ondanks zijn krachtig remmen het onheil niet meer kon voorkomen, treft geen schuld. De voorruit van den wagen brak, terwijl de fiets van het slachtoffer geheel werd vernield. nieuwe leven, dat met de terugkomst van mijn heer Wraithwaite of Wraye, voor haar en haar vader was begonnen. Haar brieven waren vol levendige beschrijvingen van het landgoed Wraye, en het rentmeestershuis, waarin zij en haar vader, die nu als rentmeester en gevol machtigde over de landgoederen door Wraithwai te was aangesteld, hun intrek hadden genomten. Zy had byzonder nauwkeurig alles beschreven, daardoor kon Brereton zich een goede voorstel ling maken van de mooie bezitting, die roman tisch tegen de heuvelen was gelegen en een prachtig uitzicht over de rivier bood. Het was juist de omgeving waarin iemand, die van het buitenlevten houdt op zjjn plaats is, vond Bre reton. En toch was hij uit Londen gekomen om haar te vragen, die omgeving te verlaten. Een plotselinge ingeving had hem er toe gedrongen niemand wist er iets van hij kwam dus onverwacht De zon was bijna verdwenen achter de verre heuvelen, toen Brereton het kleine station ver liet en zijn koffer aan den controleur in bewa ring gaf. Hij wandelde vlug langs den kronke lendén weg, tusschen de met dennen en pijnboo- men begroeide hellingen, tot hij aan het groote grijze gebouw kwam waar, zooals hij wist, de man uit Australië kort geleden, na zooveel ro mantische avonturen zyn intrek had genomen. Toen ny op den top van een lagen heuvel was aangeland, zag hy het landschap voor zich, dat Avice hem zoo meesteriyk had beschreven. Daar lag Wraye een groot, oud gebouw op een kleinen heuvel, aan het einde van eten indruk wekkende oprijlaan. Temidden van eeuwenoud geboomte. De ruïnes van een ouden toren ston den naby bet huis. Dichter bij, te midden van een ouderwetschen bloementuin, stond aan den voet van den heuvel eten kleiner huis en Brere ton begreep onmiddellyk, dat het 't rentmees tershuis moest zijn. Alvorens verder te gaan, bleef Brereton er lang op staren in de hoop, dat hy tusschen de rozenstruiken, die in vollen bloei Onder groote belangstelling heeft Woensdag te Tilburg de teraardebestelling plaats gehad van de slachtoffers van het tragisch auto-on geluk op eersten Paaschdag te Heesch, waarby drie kinderen van het echtpaar Willems, de vyftien-jarige Josefine, de elf-jalige Agnes en de negen-jarige Louise om het leven kwamen. Des morgens waren de lijken van de slacht offers naar Tilburg overgebracht. Bij het via duct aan den Bossche weg werden de drie lijk kisten in de auto's geplaatst. Door een haag van belangstellenden trok de stoet naar het woonhuis der ouders van de slachtoffers aan de Enschotschestraat. Hier werd een groot aan tal kransen aan de lijkwagens gehangen. In een langen stoet rijtuigen volgden de broers (de va der kon wegens de bij het auto-ongeluk opge- loopen verwondingen de begrafenis niet bijwo nen), familieleden en vrienden den lykwagen op den langen weg naar de begraafplaats Vre dehof aan de Gilzerbaan. Op het kerkhof sprak de predikant der Ne- derd. Herv. Gem., ds. P. v. d. Wal, woorden van troost tot het zwaar beproefde gezin. Nadat een der broeders voor de deelneming had bedankt, verlieten allen zeer ontroerd den doodenakker. Woensdag heeft een inspecteur van politie te Roermona den 29-jarigen P. uit België op hee- terdaad betrapt, toen deze met een lymdraad geld stal uit een offerblok in de H. Hartkerk aldaar. Al eerder vermoedde men, dat op een of an dere wijze de offerblokken gelicht werden. Toen de man betrapt werd, trachtte hy nog te vluch ten, doch hy werd door burgers opgevangen en aan de politie uitgeleverd. P. heeft bekend, voor de derde maal in deze kerk geld gestolen te hebben. By K. B. van 27 Maart 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan: H. van Koolwijk, chef-machinist en Pr. Peters, baas-verglazer, beiden in dienst bij de N. V. Ver. Ceramiek-, steen- en pannenfabriek v.h. Dericks Geldens te Druten. By K. B. van 9 April 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaillë in brons aan: G. A. van Driel Sr., wonende te Heesselt, gem. Varik, steenfabrieks- arbeids bij de N. V. Heesseltsche Steenfabriek v.h. W. P. de Vries Oo. te Rossum. By K. B. van 30 Maart 1936 is bevorderd tot hoofdcommies bij het Ryksarchief in Overijssel te Zwolle, mr. A Haga, thans commies. By K. B. van 14 April 1936 is met ingang van 1 Mei 1936 aan J. Haaitsma op zyn verzoek eer vol ontslag verleend als directeur van de bij zondere strafgevangenis te 's-Gravenhage, te vens belast met de directie van de strafgevan genis aldaar, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten by het gevangeniswezen bewezen en is als zoodanig benoemd J. M. A. de Vries, directeur van het huis van bewaring te A'dam. Bij K. B. van 9 April 1936 is met ingang van 1 Mei 1936 benoemd tot hoofdopziener der do meinen ter standplaats Breda, F. Volker, thans opziener der domeinen met den persoonlyken titel van hoofdopziener aldaar. By K. B. van 4 April 1936 is bepaald, dat met ingarg van 1 Mei 1936 de inspecteur van der. \eèa:tsenijkundigen dienst, tevens inspec teur van oe volksgezondheid rï. J. Ode rader wordt belast met het veterinair toezicht in het driturt heard-Holland, Noovdweste.ijk Utrecht, en dat ie inspecteur van den recartsemlkundi- gen dienst, tevens h-vecfS-r van de volksge zondheid dr. J Swierstra wordt oclast met het veterinair toezicht in het district Overijssel. De minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot voorzitter van de commissie voor de crisis-tuchtrechtspraak te Leeuwarden: mr. J. Wedeven, rechter in de arrondissements rechtbank te Leeuwarden, thans plaatsvervan gend voorzitter dezer commissie. stonden, een bekende gedaante zou kunnen on derscheiden. Eindelyk bereikte hy aan het einde van de rozenhaag een stetenen poort. Hij klopte aan de deur en hoopte in stilte, dat Avice zelf de deur voor hem open zou doen. Er verscheen echter een frissche, landelijke schoone, die den reizi ger uit den vreemde eenige oogenblikken bleef aanstalten, alvorens zij haar spraak weer ter be schikking kreeg. Neen juffrouw Avice was niet binnen. Zy was in den tuin, achter het huis, heel achter in. Met haastige schreden liep Brereton in de aangegeven richting. Bij het omslaan van een hoek ontmoetten zij elkaar onverwacht! Even onverwacht was de wijze waarop zij elkaar be groetten. Want deze twee hadden reeds sedert het begin van hun kennismaking van elkaar ge houden zonder dat zij zich daar rektenschap van hadden gegeven. Het was daarom heel gewoon en natuurlijk, dat, toen zy elkaar de hand reik ten, die handen lang in elkaar bleven rusten. En als twee jongelieden op een heeriyken Mei avond, onder de meest roamntische omstandig- hedten hand in hand staan, dan zou het wel te verwonderen zyn als zy elkaar niet alles, wat zij willen zeggen met één innigen hartelijken kus te kennen gaven. Brereton was de eerste die weer sprak. Toen hij in haar oogen gevonden had wat hij zocht, keerde hy zich zelf van haar af en liet zijn blik ken dwalen over bosch, heuvel en zee. ,,'t Is zooals je het beschreven hebt," zei hij, terwijl hij zijn arm om haar middel sloeg. „En nu is het eerste wat ik doe, nu ik hier gekomen ben, je vragen ja, je vragen, dit alles te ver laten." Zy glimlachte gelukkig en legde haar handen in de zyne. „Maar," zei ze, „wy zullen nu en dan hier toch terugkomen samen!" EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3