I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Stad snieuws LAATSTE NIEUWS De onbewaakte overweg De kroon op het werk gezet! HET VLIEGONGEVAL BIJ TJILILIN SUNDERLAND KAMPIOEN De verklaringen van Azana aiimiiiimiiiUfliiiinniiiuiiiuiuuiuiijiuiiiiiimiiiiijiiiiiutiiuuiiuuiLiiiJiuiuflfliiiiiimiiiniuiiiiiiiiiuniË DONDERDAG 16 APRIL 1936 ^•"uiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiJiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiuiiiiiiiiiiiiiimniiü De gasleveringskwestie Beverwijk-Heemskerk De Raad van State behandelde het beroep der gemeente Beverwijk tegen het be sluit van Ged. Staten WATERREVOLUTIE AAN HET SPAARNE De nachtvorst verjaagd English Association Surséance van betaling OVERVEEN R. K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Genesius" Vrachtauto door een electrischen trein onder Heemskerk verpletterd Chauffeur gedood In de Scheveningsche haven geduikeld Toestel is waarschijnlijk in een vrille geraakt en neergestort Autobestuurder had door de duisternis het hek niet gezien KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Dit jaar tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren HITLER BELEEDIGD? In vrille geraakt? VOETBAL IN ENGELAND Door een grooten voorsprong was de spanning aan den kop reeds langen tijd verdwenen Staartgroep blijft voor sensatie zorgen In de tweede divisie Het programma voor den komenden competitie-dag Aanklacht tegen hoofdredacteur van „Het Volk" OBSCUUR BANKDIRECTEUR BUITEN SCHOT Ook invrijheidsstelling van twee tien verdachte gevraagd KAMPEERAVOND Van 20.000 padvinders Gil Robles zet de houding van zijn partij nader uiteen Spoedige bijeenroeping Commissie van 18? VOETBAL DE BELGISCHE VOETBAL- DICTATOR" Met het nieuwe seizoen in functie VERELDKAMPIOEN SCHAPPEN IN 1937 Ook gedeeltelijk in Nederland BILJARTEN LEE WINT VAN TIEDTKE De wereldkampioenschappen driebandspel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT giBiiiiiiiiiiiinniiiiiinmminiiiiiiiiiinniniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiig De Raad van State heeft Woensdag behan deld het beroep der gemeente Beverwijk tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Hollandi waarbij goedkeuring is onthouden aan het ge meenschappelijk raadsbesluit der gemeenten Beverwijk en Heemskerk, strekkende tot wijzi ging van de in 1927 tusschen beide gemeenten getroffen regeling in zake de levering van gas. Bij deze wijziging werd naast het beginsel, dat de gastarieven in beide gemeenten steeds dezelfde zullen zijn. bepaald, dat, indien de winst van Beverwijks gasbedrijf hieronder ook begrepen retributie, recognitie en aandeel in de bestuurskosten der gemeente op de exploitatie Heemskerk een bedrag van één cent per afgeieverden kubieken meter gas mocht overschrijden en deze winst aan Beverwijk wor den uitgekeerd, Heemskerk dan in die meer dere winst zal deelen in verhouding tot het aan tal kubieke meters verkocht gas over gasmeters in Heemskerk tot het totaal aantal meters door het gasbedrijf van Beverwijk over gasmeters verkocht gas, met dien verstande, dat de winstuitkeering aan Heemskerk niet zal plaats hebben, alvorens een gegarandeerd gasverbruik in die gemeente is bereikt. Voorts werd aan deze bepaling terugwerkende kracht verleend tot het tjjdstip, waarop de gaslevering aan Heemskerk is aangevangen. Ged. Staten hadden overwogen, dat met deze wijziging werd beoogd een einde te maken aan het tusschen beide gemeenten gerezen geschil inzake de toepassing van de bestaande regeling der winstverdeeling, welke voor Heemskerk gunstiger is. zooals ten nadeele van Beverwijk bij arbitrale uitspraak is beslist. Op grond hiervan achtte het college door de wijziging de belangen van Heemskerk ern stig geschaad, terwijl door het verleenen van terugwerkende kracht bedoelde arbitrale uit spraak geheel zal worden teniet gedaan, zoodat Heemskerk zelfs over de afgeloopen jaren niet zal ontvangen datgene, waarop het krachtens deze uitspraak recht heeft. In beroep voerde Beverwijk aan, dat de wij ziging er toe strekt, om, zoowel ten aanzien van den gasprijs in Heemskerk, als wat aan gaat de deelgerechtigdheid van Heemskerk in de winst de gerezen geschillen (te weten a. over het al dan niet bestaan van het recht der gemeente Beverwijk, den gasprijs in Heems kerk te verhoogen zonder gelijke verhooging van den gasprijs in Beverwijk, en b. over de betee-> kenis van het dictum der arbitrale beslissing), uit den weg te ruimen en wei door de redactie van artikel 4 van het gascontract-1927 in over eenstemming te brengen met de bedoelingen, welke bij beide gemeenten bij het totstandko men van het contract hebben voorgezeten. Het beroep van Beverwijk werd toegelicht door prof. Romme, die opmerkte, dat het gemeen schappelijk raadsbesluit in wezen een dading is, waardoor een twee jaren lang bestaand geschil tot een einde werd gebracht, zoodat spr. dan ook met verwondering kennis heeft genomen van de goedkeurings-onthouding door Gedep. j Staten. In tegenstelling met de opvatting van Ged. Staten, dat er hier slechts sprake zou zijn van oplossing van één geschil, dat volgens dit col lege de wijziging niet aannemelijk maakt, con stateert spr., dat de dading wel degelijk twee geschillen omvat en dat hierbij ook betrokken is een door Heemskerk bij de rechtbank te Haarlem aanhangig gemaakte vordering met verzoek arbiters te benoemen, die zullen heb ben te beslissen over de draagwijdte van de bovengenoemde arbitrale uitspraak. Beide ge- meeiïïen hebben aan deze geschillen een eind willen maken en zoo is de wijziging tot stand gekomen. Voorts merkt srr. op, dat Ged. Staten volko men miskennen het karakter der getroffen re geling. Tot zijn opvatting komt het college slechts door redeneering, daarbij geleid door de onge lukkige redactie van het contract-1927. Dat het nooit in de bedoeling van Heems kerk heett gelegen ook te willen deelen in de winst, welke Beverwijk in andere gemeenten dan Heemskerk maakt, wordt thans ook nog erkend door de meerderheid van den raad de zer gemeente en de beide wethouders. Ook het belang van Heemskerk brengt mede, dat er nu eens een eind komt aan het zooveel kosten met zich brengende geprocedeer tus schen beide gemeenten. Hierna werd gepauzeerd tot half drie. Na de pauze werd het ingestelde beroep van de gemeente Beverwijk bestreden door den burgemeester van Heemskerk, den heer Vreug de. die opmerkte, dar zijns inziens de arbitrale uitspraak volkomen juist is gegeven. Voorts zijn volgens spr. de door Beverwijk overgelegde gegevens niet in overeenstemming met de cijfers der jaarverslagen en zouden aan Heemskerk veel hoogere bedragen toekomen dan Beverwijk wil doen voorkomen. De heer Van Duivenvoorde, wethouder van Heemskerk, zeide zelf bij de opmaking van het contract tegenwoordig te zijn geweest, en ver- zet.reirde, dat het nimmer de bedoeling van Heemskerk is geweest, winsten uit Beverwijk te halen. Wethouder Henneman van Heemskerk sprak vervolgens in denzelfden geest, daar aan toe voegende, dat het in het belang der gemeente Heemskerk is, dat het besluit van den raad wordt gehandhaafd. Beide vorige sprekers achtten verder de door burgemeester Vreugde verstrekte gegevens niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Er volgde nog re- en dupliek. De koninklijke beslissing volgt later. faillissement van Pieter Tobias Gevers, wo nende te Hillegom (bovengenoemd). Curator mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofddorp. Wij lezen bijna dagelijks van revoluties in Spanje, Mexico, Zuid-Amerika en waar al niet, maar gisteren is ook in ons eigen lanu, in onze stad Haarlem zelfs, een revolutie gepleegd. Hoe koningsgezind de Nederlanders voor het groot ste deel ook zijn, aan de nachtvorst hebben allen een broertje dood. De heer Veraart, de bekende regenmaker, kwam hen te hulp en trad gisteren als revolutiemaker op. Zijn wapen- was vrij ongevaarlijk, n.l. water! Onvervalscht Spaamewater. De motorspuit van de Haarlem- sche brandweer stond op het terrein van Open bare Werken te denderen en zoog water op uit het Spaarne, welk water vervolgens via twee stralen de hemelsblauwe lucht ingezonden werd. Waarom juist het terrein van Openbare Werken was uitgekozen voor des heeren Ver aarts proefnemingen? Niet omdat er daar de ruimte was en de heer Veraart niet bang be hoefde te zijn, dat een, aan het geval onschul dige voorbijganger abusievelijk natgespoten zou worden. De heer Veraart had echter terecht uitgerekend, dat het grootste deel van het in de lucht gespoten water weer het aardrijk zou opzoeken en daar in den grond zou verdwijnen. Dat water zou dan weinig bijdragen tot de wol kenvorming, noodig voor de verdrijving van den wintervorst. Op het terrein van Openbare Wer ken liggen echter vele groote hoopen steenen, zand, grint, enz. Deze namen nu het neergeval len water op, doch lieten het des nachts weer los, waardoor het verdampte en in de lucht werd opgenomen. Daardoor nam het watergehalte van de lucht toe en natte lucht is veel minder toegankelijk voor de wintervorst dan droge lucht. Maakt men dus de lucht zoo nat mogelijk, dan kan de nachtvorst wel zijn biezen pakken en met de Noorderzon vertrekken. Men ziet: de theorie klopt als een bus. En de practijk? Dit zal wel vannacht gebleken zijn. In ieder geval, de heer Veraart en de Haarlemsche brandweer hebben hun best gedaan. Van 35 uur is er gistermid dag het Spaamewater in de lucht gespoten. De wind was in gunstige richting en dreef het water het land in, zoodat het als een fijn wa tergordijn neerviel. De enkele persverslaggever, die daarbij nat werd, nam dit als een tot zijn beroep behoorende bijkomstigheid op. De proefneming zal in andere steden langs de kust worden voortgezet. Tot heil van de boe ren en allen, die een bebouwd lapje grond be zitten, hopen wij maar, dat de proefneming ge slaagd is. Wij zijn er echter vannacht maar niet voor uit -bed gebleven.... Veel belangstelling ondervond de heer Ver aart gisteren bij zijn proef niet. Als hij nu eens wat anders in de lucht ging spuiten, al was het maar bier of goudstukken?.... Woensdag 22 April, des avonds om acht uur. zal mej. Vera Brittain voor de English Asso ciation. afd. Haarlem, m het hotel Lion d'Or een lezing houden over „Why I wrote Testa ment of Youth". Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlem zijn de volgende verzoeken tot verleening van surséance van betaling ingekomen: lo. van Pieter Tobias Gevers, wonende te Hillegom. Bewindvoerder mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Datum van behande ling Zaterdag 6 Juni 1936, des v.m. 10.30 uur. 2o. van Adriaan Biesheuvel, aannemer, wo nende te Rijk, Haarlemmermeer, aan den Aals- meerderdijk no. 229. Bewindvoerder mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Datum van behan deling Zaterdag 23 Mei 1936, des v.m. 10.30 uur. 3o. van Martin Comelis van der Wal, koop man, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloe- mendaal. zaak drijvende te Heemstede aan den Heerenweg no. 77B. Bewindvoerder mr. F. J. D. #Treyse te Haarlem. Datum van behandeling Zaterdag 6 Juni 1936, des v.m. te 9.45 uur. Op grond van verzet werd vernietigd het Bovengenoemde tooneelvereeniging geeft Zondag 19 April as., des avonds om 8 uur. in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal voor dit sei zoen haar slotuitvoering. Opgevoerd zal worden „Wantrouwen". Het stuk is van den heer K. H. Spiekman en speelt in drie bedrijven. Het geheel staat onder regie van den heer Jan van Dommelen. Wederom heeft de onbewaakte overweg een slachtoffer geëischt. Woensdagmiddag Is een vrachtauto op den onbewaakten overweg bij de Hoflaan onder Heemskerk door een electrischen trein verpletterd. De chauffeur werd gedood. De trein ont spoorde. Om 2 uur gistermiddag naderde de 25-jarige chauffeur D. Durge met een zwaar met klei beladen vrachtauto den onbewaakten overweg. Van tegenovergestelde richting kwam een col lega met een leegen vrachtauto en daar de weg ter plaatse zeer smal is, heeft Durge waar schijnlijk te veel aandacht besteed aan het passeeren van zijn collega, met het gevolg, dat hij den trein niet bemerkte, die om 13.55 van Beverwijk naar Uitgeest vertrekt en die met groote snelheid den overweg naderde. De chauffeur van den leegen wagen gaf nog een teeken met de hand, maar Durge heeft dit vermoedelijk niet gezien. Hij reed althans docr. met het gevolg, dat zijn wagen ter hoogte van de cabine door den trein werd gegrepen. Met een zwaren slag, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, werd de auto uit el kaar geslagen en totaal versplinterd. De chauffeur werd ter zijde van de spoorbaan geslingerd, waar hij zieltogend bleef liggen. Door den geweldigen schok ontspoorde van den eersten wagon xle voorste truc, hetgeen echter niet belette, dat de trein nog enkele honderden meters doorreed, tot voorbij den be waakten overweg in den Communicatieweg. Daar gleed de trein nog veilig over een spoor- bruggetje, om zich vervolgens in het zand te boren. Onmiddellijk snelde van alle kanten hulp toe. Ook Dr. Ypma, uit Heemskerk, was zeer spoedig ter plaatse, doch kon den chauffeur geen hulp meer verleenen. De man was reeds overleden. De passagiers van den trein, hoewel zéér on der den indruk, kregen geen letsel, evenmin als de bestuurder, die eveneens zeer onder den indruk was, maar die het ongeluk niet meer had kunnen voorkomen. Met den trein, die even later uit tegenover gestelde richting passeerde, werden de passa giers weer naar Beverwijk gebracht. Met den zelfden trein werd ook het lijk van den chauf feur vervoerd, waarna het voorlooplg naar het Roode Kruis-ziekenhuis aldaar werd overge bracht. Spoedig arriveerde een materiaaltrein uit Uitgeest, waarna onmiddellijk met de oprui mingswerkzaamheden werd begonnen. Tenge volge van de ontsporing moest het treinverkeer tusschen Beverwijk en Uitgeest over enkel spoor worden geleid, hetgeen echter geen ernstige vertraging veroorzaakte. De trein droeg aan de voorzijde duidelijke sporen van de hevige botsing. Het mag inder daad een wonder heeten, dat de ontspoorde wagen nog veilig over de brug is gegleden. Hij had evengoed even eerder geheel uit de baan kunnen geraken en dan waren de gevolgen on getwijfeld nog ernstiger geweest. De ongelukkige chauffeur was gehuwd en va der van een kind. Hij was afkomstig uit Wijk aan Zee. De vrachtauto behoorde aan den ex pediteur van Zutphen, te Beverwijk. Het ongeval kan niet geweten worden aan gebrekkig uitzicht ter plaatse. Aan beide zijden kan men den trein reeds van grooten afstand zien naderen. Wijlen Van Lavieren laat een weduwe en een kind achter, de overledene Kasiroen vijf kinderen, Taroena was eveneens gehuwd; bri gadier Rapmund was niet gehuwd. BANDOENG, 15 April (Aneta) De volgende nadere bijzonderheden omtrent dit vliegtuig ongeval vallen nog te vermelden: Na ontvangst van het bericht van den We- dana van Tjililin om 14.45 uur is een hulpbri gade uitgerukt onder persoonlijk bevel van den commandant van de Luchtvaartafdeeling uit Anöir, welke brigade te circa half zeven in den avond de plaats van het ongeluk bereikte. Dit punt is slechts 70 K.M. van Bandoeng gelegen; de laatste vier kilometer gaan echter over een weg, welke voor auto's onberijdbaar is. Geluk kig slaagde een employé van de onderneming Rongga, de heer Schmidt, er in, den genees heer met een kleinen auto over het moeilijke gedeelte van den weg te brengen, zoodat de dokter drie kwartier eerder ter plaatse was. Door het neerstorten waren de onderluite nant Van Lavieren en de Javaansche monteur Mento Taroeno gedood. De monteur Kasiroen, die evenals brigadier Rapmund zwaar gewond was, is tijdens het transport naar het hospitaal overleden. De toestand van brigadier Rapmund, die een heup- en kaakfractuur, benevens verwondingen aan hoofd en beenen heeft bekomen, was he denmorgen niettegenstaande de zware ver wondingen bevredigend. De begrafénis van de slachtoffers zal heden middag te vier uur uit de ziekenzaal te Ban doeng met militaire honneurs geschieden. Het stoffelijk overschot van onderluitenant Van Lavieren zal ter aarde worden besteld op het Europeesch kerkhof bij Bandoeng, dat van de beide monteurs op de iriheemsche be graafplaats bij Andir. Bij de begrafenis van eerstgenoemde zullen onderofficieren van de Luchtvaartafdeeling een eere-wacht vormen. Woensdagavond omstreeks 8 uur is op den Strandweg te Scheveningen een ernstig onge luk gebeurd, dat merkwaardig goed is afge loopen. Een auto met drie personen, welke be stuurd werd door den 38-jarigen J. H reed pardoes door'het hek, dat de Buitenhaven af scheidt van den Strandweg. De wagen duikelde van vrij groote hoogte de haven in. Gelukkig kwam hij terecht in het ondiepe gedeelte. De bestuurder en de inzittende 21-jarige J. K. werden ter plaatse verbonden voor een hoofdwonde en konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. De derde inzittende, mej. I. G„ 26 jaar, had geen letsel bekomen. Alle drie inzittenden wo nen in de Oranjestraat te 's Gravehhage. De kraanwagen van de politie heeft den be schadigden auto opgetakeld. De bestuurder verklaarde ter plaatse niet be kend te zijn en door de duisternis het hek niet te hebben gezien. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om het jaarlijk- sche bezoek aan de hoofdstad te brengen tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren. Het ligt niet in Harer Majesteits bedoeling om te Amsterdam audiën ties te verleenen. Omtrent de oorzaak van het ongeval valt nog niets vast te stellen. Een commissie van onder zoek is naar Tjitadas vertrokken. Het toestel is geheel vernield. De commandant van de Lucht vaartafdeeling acht het zeker, dat het toestel niet heeft getracht een noodlanding te maken, doch in een vrille is geraakt. Het horloge van onderluitenant Van Lavieren wees uit, dat het ongeluk te circa 13.00 uur heeft plaats ge had. Sunderland heeft de kroon op het werk ge zet! En dat dit team op zeer verdiende wijze thans den titel van kampioen in zijn annalen kan vastleggen, is boven allen twijfel verheven. Wij moeten heel ver in de geschiedenis van het Britsche voetbal teruggaan om een jaar te ontdekken, waarin de bezetting van de boven ste plaots zoo weinig strijd heeft uitgelokt als dit seizoen. Reeds in het begin nestelde Sunderland zich in de bovenste contreien en geen tegenstander bleek bij machte om deze club het voortdurend hechter maken harer positie te beletten. Aan vankelijk slaagden Derby County en Hudders- field Town er in om het aangegeven en hooge tempo bij te houden, doch allengs kwam er licht tusschen de drie booten. Arsenal, Stoke City en Manchester City zakten al heel vroeg af, en konden evenmin het onoverwinnelijke Sunderland stuiten. De ploeg vertoonde een be- wonderenswaardigen constanten vorm. Slechts kan men het betreuren, dat de over- winnings-race in zoo hevige mate werd uitge leefd, dat met één slag alle spanning aan de spits was verdwenen, want een voorsprong van zes tot tien punten sluit bij voorbaat allen strijd uit. Als extra Paaschverrassing zorgde de scoring-machine er voor dat de „100" werd opgebracht; met de zeven tegen Birmingham kwam het aantal goals vóór op 105, welk aan tal echter nog ver achter ligt bfj Arsenal':- kampioenschap van het vorig jaar, dat 115 doelpunten scoorde. Als ook in dit opzicht een record moet worden gebroken, dan dienen de drie resteerende wedstrijden dus minstens elf goals op te leveren Intusschen kan men zich verzekerd houden, dat dit kampioenschap een geweldige vreugde in het Sunderland-kamp heeft ontketend, want deze vereeniging is niet een dergene, die om zoo te zeggen op kampioenschappen is ge- geabonneerd. Wij hebben er de notities eens op nageslagen en moeten teruggaan tot diep in het grijze verleden, n.l. de seizoenen 1891/92 en 1892/93 toen de eerste en eenige kampioen schappen werden veroverd. Sunderland heeft echter vijf keeren in zijn bestaan de tweede plaats ingenomen. Bij al deze vreugde is er een droeve noot, want een der trouwe steunpilaren, aan vi'ien dit succes eveneens voor een belangrijk deel is te danken en die in gelijke mate er voor heeft geijverd, is doelman Thorpe, die op zoo tra gische wijze om het leven is gekomen. Bij de uitgebreidheid van het Paaschmenu zullen wij dit keer niet de resultaten van drie dagen voetbal herhalen en ons eveneens be perken bij de bespreking van het lijvige pro gramma. Vanzelfsprekend concentreerde zeer veel be langstelling' zich op de kampioensclub, die twee van haar drie wedstrijden won. Een zeer interessante race, die het rustig bekijken over waard is, seeft zich aan den staart ontwikkeld, waar 't een en al actie is in de bedreigde groep. Het pleit van de Blackburn Rovers is prac- tisch beslecht. Twee winstpunten uit drie wed strijden was in zulk 'n positie onvoldoende om het gevaar af te wenden, en slechts een onver vulbare theoretische kans behoedt de Rovers nog voor de officieele kwalificatie. Doch voor het interessante deel in dezen wanhoopsstrijd zorgt de Villa, die men reeds voor de Tweede Divisie had gedoodverfd. Plots komen in drie dagen vier punten uit de lucht vallen, die meer dan goud voor good old Aston Villa waard zijn. De toestand blijft echter nog pré cair, al zijn genoemde punten oorzaak, dat men de gevaarlijke zóne den rug' kon toekeeren. West Bromwich Albion st^at thans op de no minatie en heeft als metgezel Sheffield Wed nesday gekregen, den Cupwinnaar van 't vorig seizoen. Beide genoemde ploegen hebben res pectievelijk nog een en drie wedstrijden achter stand bij de Villa, zoodat de spanning zoo mo gelijk nog) meer is toegenomen. De staartgroep heeft dus voor een waardige compensatie gezorgd voor het gebrek aan sen satie, dat wij aan de spits hebben gemist. Chelsea leverde slechts een matige Paasch verrassing', al dient gereleveerd, dat het com- petitielot hen tweemaal „op het pad" zond. Het merkwaardige van de bereikte resultaten is inmiddels dat de beste cijfers tegen het veel hooger geplaatste Derby County werden be reikt, terwijl van het matige Portsmouth werd verloren. Genoemde punten hebben Chelsea's toestand wel iets gunstiger gemaakt, al blijft het zwaard van Damocles toch nog' boven Stamford Bridge dreigen. Dat Arsenal zoo be scheiden voor den dag komt, wat natuurlijk moet worden bezien uit den gezichtshoek, van hetgeen Arsenal aan capaciteiten wordt toege meten, vindt zijn oorzaak in de naderende Cup-finale. Beurtelings krijgen de spelers rust, en de laatste weken moeten de reserves buiten gewoon groote activiteit aan den dag leggen. Zou West Ham toch Men durft in Londen deze vraag haast niet uit te spreken, nu de Hammers zoo onverstan dig waren om tijdens de Paaschdagen drie kostbare punten te verspelen. Manchester Unit ed, dat het geluk had van twee thuiswedstrij den, nam met een average van 10—2 en vijf punten den kop, terwijl Charlton Athletic zoo vermetel bleek om met hetzelfde aantal pun ten de United te imiteeren. Zoo liggen West Ham en Charlton Athletic gelijk op de tweede en derde plaats, terwijl ook Manchester United. 50 punten telt, echter met nog' één wedstrijd in handen. Tot slot publiceeren wij het programma zoo als het a.s. Zaterdag zal worden afgewerkt: ArsenalAston Villa BirminghamMiddlesbrough ChelseaPreston North End Grimsby TownDerby County Leeds United—Evei'ton LiverpoolBrentford Manchester CityWolverhampton Wanderers Stoke CitySheffield Wednesday SunderlandHuddersfield Town West Bromwich AlbionBolton Wanderers En in de Tweede Divisie: BlackpoolPort Vale BradfordPlymouth Argyle BuryBurnley Doncaster RoversFulham Leicester CityBarnsley Norwich CityTottenham Hotspur Nottingham ForestManchester United Sheffield UnitedBradford City SouthamptonNewcastle United Swansea TownHull City West Ham UnitedCharlton Athletic In verband met de spanning' in de Tweede Divisie wijzen wij speciaal op de match tus schen de bezetters van de tweede en derde plaats. West Ham en Charlton, die zeker sen sationeel belooft te worden eneen pracht van een kasstuk. Tegen den hoofdredacteur van „Het Volk' en tegen den teekenaar P. van R. is ambts halve een vervolging ingesteld wegens „opzet telijke beleediging, het hoofd Vaii één be vrien den staat aangedaan". Naar uit een door de politie vooraf ingesteld onderzoek bleek, gaat het om een prent, die in „Het Volk" van Zaterdag 15 Februari j.l. voorkwam. De plaat ontstond naar aanleiding van de redevoering', door rijkskanselier Hitier te Schwerin gehouden bij de rouwplechtigheid voor den vermoorden Gustloff. Op de prent was Hitier afgebeeld naast drie grafzerken, waarin gebeiteld de namen Rathe- nau, Erzberger en Röhm. Het- onderschrift luidde: „De Leider: Wij, brave nazi's, hebben nog nimmer een politiek tegenstander ver moord". Eenige maanden geleden is de Hollandsche Escompto bank aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam door de politie gesloten. De directeur, een strooman, zekere M T„ werd verdacht van verduistering en medeplichtigheid aan heling, gearresteerd. Zijn broer A. T. bevond zich toen in het buitenland, hij sloot voor de zaak premie-affaires af. De man bleef ondanks uitvoerige nasporingen onvindbaar. Tenslotte voerde een spoor naar Barcelona, waarheen hij was gevlucht. Later bleek uit getuigenverklaringen, die voor de rechtercommissaris te Amsterdam werden af gelegd, dat de voortvluchtige zich vanuit Spanje naar Londen had begeven, waar hij weer bucketshop zaken trachtte te doen. In een der meest luxueuze hotels in de City had hij zijn intrek genomen. Hierop vertrok de inspecteur Dijkstra, leider der handelspolitie, naar Londen, waar men vanuit Scotland-Yard - den voort vluchtige telefonisch verzocht naar het bureau te komen. Hij gaf hieraan gevolg en werd nu ongeveer een maand geleden gearresteerd. De Nederlandsche justitie deed een verzoek om uitlevering, welk verzoek echter door de En- gelsche justitie is geweigerd. Hij werd in vrij heid gesteld. De thans vrijgelatene was de drijvende kracht van de Hollandsche Escompto-bank en deze vrij lating is voor den verdediger van den broer, die zich nog in voorarrest bevindt, aanleiding bij de rechtbank op Vrijdag a.s. diens invrijheidstel ling te bepleiten. De Jamboree-commissie deelt het volgende mede: Een unieke kampvuuravond zal heden gehouden worden voor de Nederlandsche pad vinders. In Den Haag komt een troep padvin ders bijeen, welks geheele programma ingesteld zal zijn op het gehoor. Tegelijkertijd komen over het geheele land de Nederlandsche padvinders samen ten getale van 20.000 en voeren hetzelfde programma uit. Dit is mogelijk, doordat vanuit het groepshoofdkwartier van de 17e Haagsche groep een, radio-uitzending geschiedt en alle padvinders in het land zich voor de luidsprekers opstellen. De kampvuurspelen, welke de „radio hopman" leidt, zullen de luisteraars voor moei lijkheden stellen, waarvan de goede oplossingen van publiek zoowel als van padvinders aan het nationaal hoofdkwartier der N. P. V. Den Haag kunnen worden gezonden. Twee inleiders zullen vanuit den kampvuurcirkel de padvinders toespreken: de hoofdverkenner staatsraad J. J. Rambonnet en ju-baas Ton Koot.. Er zal ge sproken worde> over vroegere jamborees en er worden mededeelingen gedaan over de wereld jamboree in 1937. MADRID, 15 April. Betreffende de regee- ringsverklaringen door minister-president Azana, wordt door het D.N.B. nader bericht: Minister-president Azana stelde heden middag het kabinet aan het parlement voor, en heeft tevens een uitvoerige regee- ringsverklaring voorgelezen, waarin hij ver scheidene wetsontwerpen aankondigde. Het parlementaire werk moet worden be spoedigd door vermindering van het aantal plenaire zittingen. Het voornaamste werk moet worden verricht door de parlementaire com missies. De regeering' ziet in oplossing van het werkloozenprobleem en verbetering van den toestand op het land haar voornaamste taak. Ter vereffening van de groote verschillen tus schen arm en rijk overweegt de regeering spe ciale vermogensbelastingen. Voorts kondigde de premier een omvang rijk werkverschaffingsprogram aan, welks financiering de règeering echter in geen geval wil mogelijk maken door een vermeer dering van de in omloop zijnde betalings middelen, aangezien een dergelijke maat regel slechts rampspoedige gevolgen zou hebben. De door de laatste regeeringen afgekondigde wijzigingswetten betreffende de agrarische her vormingen zullen opgeheven worden, terwijl de wet op de agrarische hervorming der eerste links-republikeinsche regeeringen weer van kracht zal worden. Het algeheele pacht- en ko lonisatiewezen zal worden georganiseerd, waar bij de staat den kolonisten niet alleen waarborg van grondbezit zal geven, maar ze tevens met geldmiddelen zal steunen. Azana wees erop, dat in de afgeloopen weken reeds ruim zeven dui zend landarbeiders gekoloniseerd zijn. Overigens zal de geheele sociale wetgeving van de vroe gere Spaansche nationale vergadering worden hersteld. GENEVE, 15 April. (Reuter) De voorzitter van de Commissie van Achttien heeft aan de leden medegedeeld, dat het op grond der omstandigheden mogelijk is, dat een spoedige bijeenkomst van de Commissie noodig zal blijken. De bijeenroeping zou in dit geval op korten termijn geschieden. De Volkenbondsraad zal 11 -Mei in gewone 'itting bijeenkomen, onder voorzitterschap vaii Eden. :;i' Woensdagavond heeft het bestuur van den Koninklijken Belgischen Voetbalbond een bui tengewone vergadering gehouden met de leden van de keuze-commissie inzake de kwestie van de benoeming van den heer Verdijck, die in den vervolge geheel alleen zal hebben te be slissen over de samenstelling van het Belgische elftal. Het lag' in de bedoeling van het bondsbestuur den „voetbaldictator" reeds oogenblikkelijk in functie te doen treden, doch na de besprekin gen van gisteren, welke niet minder dan vier uren in beslag hebben genomen, is hier van afgezien. De conferentie heeft nu tot resultaat gehad, dat de tegenwoordige keuze-commissie tot het einde van dit seizoen in functie zal blijven. Daarna zullen de leden der commissie hun ontslag bij het bondsbestuur indienen. Zij hebben echter uitdrukkelijk te verstaan ge geven, dat zij in de toekomst niet meer wen- schen te worden geraadpleegd over de samen stelling der nationale ploegen. De heer Verdijck zal met het nieuwe seizoen zijn intrede doen. Naar wij vernemen zal het bestuur der F. I. F. A. a.s. Zaterdag en Zondag te Parijs zijn tweemaandelijksclie bijeenkomst houden, waarbij ook de heer K. J. j. Lotsy aanwezig zal zijn. Een der belangrijkste punten zal zijn de bespreking der speciale commissie, bestaan de uit de heeren Lotsy Seeldrayers en Rimet, inzake de reorganisatie van de wereldkam pioenschappen voetbal in 1937. Naar bekend, staat Frankrijk op de nominatie om in 1937 deze kampioenschappen te doen verspelen, even tueel in samenwerking' met België en Neder land. Een ander punt van de agenda wordt ge vormd door de kwestie der Olympische voetbalwedstrijden te Berlijn, waarvan ver schillende onderdeden nader aan een bespre king zullen worden onderworpen. De resultaten der voortgezette partijen in het tournooi der wereldkampioenschappen driebandspel te New-York waren: Lee (V S.) 50 51 4 0.980 Tiedtke (Duitschl.) 42 51 6 0.823 Deardoff (V. S.) 50 96 4 0.520 Soussa (Egypte)' 46 96 5 0.479

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4