I IN EN OM HAARLEM et eiland der eenzamen Sport en spel DONDERDAG 16 APRIL 1936 Verlaging van Vaste Lasten GROOTE. MOGELIJKHEDEN MELKBEZORGING OP ZONDAG Te Heemstede thans definitief afgeloopen ZIEKTEN IN BLOEMBOLLEN Overdreven eisch van Amerika OOK HET NAALDENVELD GESLOTEN Alweer de schuld van het publiek? v Te Santpoort FEESTAVOND ORANJEBOND „PRINSES JULIANA" De heer v. Engelen 12% jaar voorzitter MELKAUTO OMGESLAGEN 4500 liter melk verloren SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT EERSTE PLECHTIGE H. MIS JUBILEUM J. NIEUWDORP 25 jaar bij den Prov. Waterstaat FANCY-FAIR In het R. K. Lyceum Reclame* voor de bloembollen- velden De nachtegaal is er! ST. ELISABETH'S GASTHUIS Jaarverslag over 1935 DE RUSTENBURGERBRUG Zaterdag 25 April opening Father Oudendijk uit Australië H.F.C.C.V.V. Zondag a.s. BESLISSINGSWEDSTRIJD HONDERDSTE „BEITJE REGEERT" Feestvoorstelling in Haarlem Het negende lustrum van „Alberdingk Thijm" ZandvoortKennemers Haarlem-terrein op BILJARTEN OM DE ZILVEREN FRUITMAND Katoen maakt een serie van 137 DAMMEN Jubileumwedstrijden Nederl. Dambond Gevonden voorwerpen en dieren Clubkampioenschappen 1935/36 en handicapwedstrijd Haarl. Damclub iiiiimimniiiiiinintiiinnnnnniiiiiiiiiMiiiiiuiinimniniiiiiiinHiiiiiiiiiuiiiiiTiininiifHHiHminHiiiiiiiniHiHiiiiHiHininmmiiiiiniiwniï SuiuiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiiKmiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiuiiiuiiiitiiiiiimiiiimmiiiiiiiiiiiiiuiI Door den heer Klein, lid van den Haar- lemschen gemeenteraad, is het initiatief genomen om te komen tot verlaging Van den erfpachtscanon in Haarlem. Het ver wachte „Vaste Lasten-wetsontwerp," zoo schrijft hij in zijn toelichting, „is in gewijzigden vorm verschenen, doch beteekent weinig voor de verlaging van de erfpachtsvoorwaarden, ter wijl de procedure om tot verlaging van den canon, eventueel huurwaarde der woning te geraken, omslachtig wordt en zich blijkbaar wil beperken tot gerechtigden, die bewijzen on machtig te zijn om te betalen." Uit de toelichting van den heer Klein spreekt zijn teleurstelling over de wijze, waarop de regeering de vaste lasten wil verlagen en hij schijnt het standpunt in te nemen, dat als de regeering dan in dezen haar plicht verzuimt en de consequentie niet wenscht te aanvaar den van haar eigen aanpassingspolitiek, de ge meenten moeten helpen en de gemeenten moe ten voorgaan. Bij een verlaging van den erf pachtscanon zal het in dien gedachtengang niet kunnen blijven. Ook de andere vaste las ten zullen aan de beurt moeten komen. Wij verheugen ons over dit volkomen ge zonde idee van den heer Klein. Aan den voor avond van de behandeling der gemeentebe- grooting hebben ook wij in die richting gewe zen. Enkele wethouders meenden daartegen te moeten opponeeren, maar het zal hun wel dui delijk zijn geworden, reeds tijdens de begroo- tlngsdebatten, dat zij zich in een vrij onhoud bare positie hadden genesteld. Wij moeten nu eens uitscheiden met maar steeds te „praten" over middelen om uit de economische crisis te komen, wij moeten einde lijk wat „doen". En nu zijn wij allerminst voorstanders van inmenging der overheid in allerlei zaken, doch wanneer wij de hulp der overheid inroepen om uit een zoo geweldige crisis te raken als waarin de wereld nu ver keert, dan wil dit niet zeggen, dat daarbij het verlangen voorzit om aan het particulier ini tiatief niet alle eer te laten, die het toekomt. Dit particulier initiatief is echter onbekwaam uit den vicieuseri cirkel te geraken. Want het is nu wel iedereen duidelijk gewor den, dat twee wegen openstaan om te trachten uit de economische moeilijkheden te komen. Wij kunnen aansturen op devaluatie van den gulden of wij kunnen met de regeering van oordeel zijn, dat de gezondmaking van den eco- nomischen toestand dient te komen door mid del van de deflatie, van de aanpassing. Beide methoden kunnen goed zijn, maar wie de laatste aanhangt, kan niet volstaan met de loonen te verlagen, maar zal consequent ook de vaste lasten, de rente van hypotheken, de be lastingen, de sociale diensten, den erfpachts canon enz. moeten verlagen. Hier is het echter de vraag, wie beginnen zal. De huiseigenaar kan de huren niet verlagen omdat de belas tingen, de rente, de erfpachtscanons te hoog zijn en de gemeenten kunnen de loonen niet verlagen, en dus de belastingen niet ver minderen, omdat de huishuren te hoog zijn. Het is duidelijk dat hier de overheid, het Rijk de Provincie, de gemeenten, moeten helpen en voorgaan. Zjj kunnen niet alleen het gemak kelijkst offers brengen, maar zij ook hebben de macht om de te lijden verliezen over een aan tal jaren te verdeelen. De overheid kan en mag niet zeggen: wij verlagen de vaste lasten niet en nog erger zou het zijn als de overheid zeide: wij kunnen die stroppen niet dragen. Het moet. Het voor discussie vatbare punt ten deze is alleen de wijze, waarop overleg zal worden ge pleegd, zoo noodig met Rijk en Provincie, over de middelen om in die noodzakelijkheid te voorzien. Daarbij zal in de eerste plaats dienen te worden uitgemaakt, of men de saneering wil verkrijgen door middel van devaluatie, dan wel door middel van deflatie. Het initiatief van den heer Klein is daarom prijzenswaardig en wij hopen hartelijk, dat zijn voorstel om den erfpatehtscanon te verlagen, de aanleiding moge zijn tot een gezonde bespre king van de economische situatie. Of de ver laging van den canon er komt, is momenteel van minder belang. De bespreking, daar gaat het om. Want er zal binnenkort in Den Haag rond het Vaste Lasten-ontwerp waarschijnlijk bitter gestreden worden. En nu zijn wij er in het algemeen niet voor, dat in de gemeente raden landspolitiek bedreven wordt, maar hier gaat het om een zoo ontzaglijk groot belang, namelijk om de vraag of de manier, waarop het Nederlandsche Volk zich aan de wereld crisis tracht te ontworstelen de juiste is, dat er alle reden is om uit breeder kring dan enkel de Staten-Generaal aan de regeering de wen- schen van ons volk duidelijk te maken. Het college van B. en W. moge daartoe den raad de gelegenheid geven, tenzij het onder werp reeds vroeger in Den Haag of in andere steden van ons land zoo uitvoerig besproken is, dat er geen reden meer is in Haarlem de dis cussie nog eens te herhalen. Naar aanleiding van een verzoek van het meerendeel der Heemsteedsche melkhandelaren werd in de raadsvergadering van 26 Maart 1.1. een verordening aangenomen, waarbij het ver boden is, om melk of room aan de woningen der verbruikers gedurende den Zondag te bezor gen of te doen bezorgen. Deze verordening is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 April 1936. Naar wij vernemen zal deze verordening Zon dag as. 19 April in werking treden. Hieruit volgt dus, dat vanaf dien dag op Zondag geen melk of room meer aan de huizen zal worden bezorgd. Men kan echter wel op de bepaalde uren melk of room aan den winkel afhalen. De Ned. Plantenziektenkundige Vereeniging een studievereeniging van hen die bij de beoefening der plantenziektenkunde in weten schap en practijk betrokken zijn hield te Haarlem haar jaarvergadering. Prof. Van Slog- teren hield een voordracht met den titel „het phytopathologisch onderzoek en de export van bloembollen", en de heer W. J. Stofmeel, techn. ambtenaar van den P. D. sprak over „een en ander uit de practijk van de ziektebestrijding in de bloembollenteelt." Prof. v. Slogteren wees vooral op de waarde van het wetenschappelijk onderzoek en stelde in het bijzonder vast, dat de noodzakelijke wij ziging in het distributie-systeem van de bloem bollen zal voorkomen, dat teleurstelling ont staat door ongunstige klimaatinvloeden tijdens de reis. Door het systeem „heating in transit" zou veel succes verkregen worden. Volgens spr. hebben onze narcissen de warm- waterbehandeling na aankomst in Amerika niet noodig. Indien deze onverhoopt (er loo- pen geruchten) toch geëischt mocht worden, eischt het recht, dat ze wordt toegepast in een periode, dat de bloeiresultaten geen schade zul len ondervinden. De heer Stofmeel besprak de schade, die kan worden aangericht door groote en kleine nar- cisvlieg, stengelaaltje, witsnot, vuur in tulpen etc. Vandaag wordt een excursie gemaakt naar het laboratorium te Lisse. Naar wij vernemen hebben de eigenaressen van het heerlijke „Naaldenveld" in de gemeen te Bloemendaal de terreinen door prikkeldraad laten afsluiten. Als motief wordt opgegeven, dat het publiek zich niet behoorlijk gedroeg en ernstige vernielingen aanrichtte. Dat dit mo tief ernstig gemeend is, moge intusschen blijken uit de goedwillendheid van de eigenaars om straks toegang te geven tegen speciale kaarten. Echte natuurliefhebbers en wandelaars weten dus straks, hoe zjj het Naaldenveld zullen kun nen bezoeken. Ten aanzien van de bosschen „Boschbeek" en „Neethof" heeft het bestuur van de Vereeniging „Santpoorts Bloei" zich in verbinding gesteld met de eigenares, de Maatschappij „Veenduin". Als gevolg daarvan deelt het bestuur mede, dat de bosschen hoogst waarschijnlijk binnenkort weer zullen worden opengesteld. Wegens de moedwillige vernieling en brand stichting door publiek, dat niet om van het na tuurschoon te genieten deze bosschen bezoekt zullen echter aan deze openstelling beperkende bepalingen verbonden worden. Voor een overvolle zaal hield gisterenavond de Oranjebond „Prinses Juliana" zijn jaarlijk- schen feestavond in het gebouw „St. Bavo." De voorzitter, de heer J. H. van Engelen opende de feestelijke bijeenkomst en heette de talrijke aanwezigen welkom. Een woord van dank richtte spreker tot degenen die hem bij het organiseeren van dezen avond geholpen hadden. In het bijzonder bedankte hij de Graal en Driehoeksmeisjes die het vorig jaar op Ko ninginnedag de rijdansen uitvoerden. Spr. deed vervolgens eenige mededeelingen over Prinses Julianadag. De kinderen zullen o.a. des morgens om 9 uur vanaf het Teyelplein afmarcheeren naar het Rembrandt-theater, waar van half 10 tot half 12 eenige films ver toond zullen worden. Des middags zijn er in Haarlem-Oost wielerwedstrijden. Hierna sprak de 2e voorzitter. Hij herinnerde den voorzitter er aan, dat het as. Woensdag 12 y, jaar geleden is, dat hij tot voorzitter van den Bond werd benoemd en veel langer reeds in het bestuur plaats neemt. Spr. hoopte, dat de heer van Engelen nog vele jaren den Bond met zijn voorzitterschap mocht steunen. De jubilaris had daarna o.m. een schitteren de bloemenmand in ontvangst te nemen. Na een korte pauze gaf de familie Hofmann haar repertoir ten beste. The Jolly's Band on der leiding van den heer P. W. de Paus ver leende tijdens dezen feestavond muzikale me dewerking. Na afloop volgde gezellig samenzijn. Hedennacht om kwart over 2 is op den hoek van de Frans Halsstraat en de Kennemerstraat, juist voor het manufacturenmagazijn van den heer Willenborg, een tankauto met melk uit Pur- merend omgeslagen vermoedelijk doordat een koppeling brak. 4500 liter melk ging daarbij ver loren. De bestuurder, die met zijn neef in de autocabine zat, verklaarde, dat hij kalm, slechts met 15 K.M. snelheid, had gereden. De remmen bleken in orde te zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vandaag is de auto met de melksleep opgeruimd. -• iy.TryH?"""""i VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD DERR.IC STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJSFV- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 OEN HAAG Vandaag herdenkt de heer J. Nieuwdorp, bouw kundig hoofdambtenaar bij den Provincialen Wa terstaat te Haarlem, het feit dat hij 25 jaar aan dien dienst verbonden is. De heer Nieuwdorp is reeds 40 jaar ambtenaar, voordien was hij in Zeeland bij verschillende waterschappen en in Zuid-Holland werkzaam. Vanmorgen werd hij door een van zijn chefs per auto van zijn huis gehaald, en in de Kamer van den Hoofdingenieur-directeur ontvangen en in het bijzijn van het personeel toegesproken. De hoofdir.-directeur wenschte den jubilaris mede namens Ged. Staten van Noord-Holland geluk en bood hem een gratificatie aan. Van het personeel ontving de heer Nieuwdorp een oud-zilveren taartschaal. Van zijn naaste medewerkers, den Bond van Provinciaal Personeel en anderen mocht de ju bilaris fraaie bloemstukken ontvangen. Den ver deren dag bracht hij in den huiseljjken kring door. Ten bate der Sport- en andere Lyceumver- eenigingen zal Vrijdag 17 April, des avonds van half 811 uur, Zaterdag 18 April' van half 2half 6 en van half 811 uur en Zon dag 19 April gedurende dezelfde uren in het R. K. Lyceumgebouw aan den Zijlweg een sen- sationeele en attractieve fancy-fair worden ge houden. Men is er heel wat van plan, want de titels van de attracties doen nog al wat verwachten: Het geheimzinnige vliegtuig, het nieuwe rad van avontuur, de kip met de gouden eieren, de betooverde gulden, Madame Ho-ki-po-ki en Kaatje, de vroolijke keukenmeid. Vooral als er geld en gouden eieren zullen rollen, zal er in het bijzonder iets buitengewoons te beleven zijn, terwijl ons ook een bezoek bij een vroo lijke keukenmeid niet te versmaden lijkt. In de Bloembollenstreek wordt door de cen trale commissie tot Bevordering van Vreemde lingenverkeer een vouwblad verspreid, waarin aangeduid zijn de door letterborden aangege ven zeer aanbevelenswaardige wandelingen door de bloeiende bloembollenvelden, en tevens ge gevens omtrent het verkeer per spoor en tram. In een oplage van 300.900 exemplaren is dit vouwblad verspreid. Ook zijn door het geheele land 5000 exemplaren van een affiche, met de suggestieve voorstelling van een drietal tulpen verzonden. Dit materiaal zal zeer zeker den trek van de vreemdelingen in den gunstigen zin bevorde ren. Gisteren heeft de nachtegaal weer voor het eerst zijn lied in onze omgeving laten hooren. Hij is gesignaleerd op „Vaart en Duin" te Over- veen. Nu zal de zomer wel spoedig komen! Roman van Paul Keiler Vertaald door Louis de Bourbon 15 ,Zij zed die opvattingen hebben, Madeleine, die men haar bijbrengt, zooals alle jonge men- sehen. En wanneer de opvoeding zoo verkeerd is waarom helpt u dan het meisje niet? Zij is' toch in alle geval de zuster van uw man." Madeleine boog het hoofd. „Zij geeft af op haar broer; dat maakt, dat zij mij vreemd is geworden, dat ik niet van haar houd. Zij praat weliswaar slechts na wat zij hoort, dat weet ik; maar toch vervreemdt het mij van haar. Ik kan ook niets met haar beginnen. Haar vroolijkheid hindert mü, zooals het zonlicht mij hindert; ik kan haar niet ge bruiken voor mijn rouw en niet voor mijn wraak. Zij moet maar liever lachen en paard rijden en grappen maken mijn roeping ligt elders." „Ik betreur die houding, Madeleine. U moest zich het lot van dit meisje aantrekken, al was het alleen maar om den ouden heer in zijn plannen te dwarsboomen en om eens aan iets anders te denken dan aan uw leed en aan uw wraak. U moest Clothilde voor u trachten te winnen." „Bent u verliefd op haar?" vroeg zü ietwat spottend. Gunther lachte hartelijk. „Wis en zeker niet! Wat zal ik op zoo'n vrouwelijke hansworst verliefd worden? Daaren boven, u weet toch, dat mijn tijd op het eiland bijna om is. Binnen enkele dagen moet ik weg." „U bent nog veel te zwak!" „Niet te zwak om naar de dichtstbijzijnde stad te gaan en daar geheel op te knappen vóór ik verder reis." „Waar wilt u eigenijk naar toe?" „Ja, dat mag God weten. Vraag aan de zwaluw, waar zij heen wil, die weet het; vraag het aan de wolk, die weet het niet. Ik ben als de wolk, waar de wind mij drijft, daar wil ik heen. Hoogstens heb ik voorgevoelens. Ik heb zoo'n gevoel, dat ik in den herfst in Italië en in den winter bij de Turken zal zijn. Maar het kan ook allemaal heel anders uitkomen." „Waarom blijft u dezen winter niet hier?" vroeg zij. Hij was verwonderd. „Hier op het eiland? U weet toch, dat ik heimelijk ben binnengedrongen en merkwaar dig genoeg ontvangen werd! Zoo gauw ik ei eenigszins toe in staat ben, moet ik natuurlijk gaan. De graaf zou mij immers geen dag langer dulden!" „Hij moet! Hij moet, als hij geen lafaard is!" zeide zij, weer heftig wordend. „Eindelijk heb ik een vriend gevonden, een man, die aan mijn zijde staat tegenover de anderen. De graaf kent onzen ongelijker) strijd, hij moet mij uw bijstand gedurende eenige maanden toe- „Wilt u dan, dat ik hem alles vertel?" ,Ja, zeg het hem, en dan kunnen we zien, wat hij doet!" Hij keek haar besluiteloos aan, dan hief zij smeekend de handen naar hem op. Blijf hier slechts een paar maanden al "was het maar tot Kerstmis! Eindelijk heb ik weer een klein, een heel klein gevoel van zekerheid teruggekregen. Neem het mij niet weer dadelijk af, laat mij niet meer terug vallen in die verschrikkelijke eenzaamheid!" Hij was zoo verbaasd dat hij nog altijd geen antwoord vond; dan ging zij voort: „O, ik weet, het is een groot offer, dat ik van u vraag u bent jong u wilt de wereld in." Nu onderbrak hij haar. „Neen, Madeleine, een offer zou het niet zij® Ik ben nu eenmaal zoo'n halve dichter of avonturier, zooals u het noemen wilt. Het doodgewone leven, de gebeurtenissen, die zich zoo gelijkmatig afwikkelen als een draad van een spoel, die hebben geen bekoring voor mij. En die zoek ik ook niet. Het leven op dit ge heimzinnige eiland zou zeker een groote be koring voor mij hebben, en de wereld loopt immers niet weg!" „Blijf dan toch hier! O, blijf toch hierf" „Ja!" zei hij vastbesloten, „ik zal hier blijven, als de graaf zijn zonderlingen gast nog wat langer duldt." Nog denzelfden dag kwam de beslissing. Het liep tegen den avond* de blinde was naar huis gegaan. Gunther was alleen. Fridolin zwaaide buiten voor de huisdeur zijn schoenmakers- Verschenen is het verslag van Regepten van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem over 1935. Totaal werden dit jaar verpleegd 560 man nen, 1029 vrouwen en 468 kinderen. Er is weinig verschil met voorgaande jaren. Het aantal verpleegdagen bedroeg van de 2202 (2019) verpleegden 57491 (52500)gemiddeld per dag 157.50 (143.8). Het gemiddelde aantal ver pleegdagen per patiënt 26.10 (26)sterfte 7.13 (7.23) pet. Het gemiddeld aantal patiënten be droeg 151.9 (138.5) per dag. Het gemiddeld aantal verpleegdagen van de lste en 2e klasse bedroeg 9.18 (10.16) per dag en van de 3e klasse 148.32 (133.64) per dag. De polikliniek voor interne ziekten werd be zocht door 47 (53) nieuwe patiënten. Er werden 310 (414) consulten verstrekt. De heelkundige polikliniek werd bezocht door 539 (529) nieuwe patiënten. Er werden 1973 (1910) consulten verstrekt. De algemeene polikliniek werd bezocht door 477 (630) nieuwe patiënten. Er werden 2824 (3646) consulten verstrekt. Op de polikliniek voor gynaecologie werden 381 (317) nieuwe patiënten ingeschreven en 3376 (3361) consulten verstrekt. De kraamvrouwen-polikliniek werd door 166 (147) aanstaande moeders bezocht. Er werden 939 (730) consulten verstrekt. De polikliniek voor kinderziekten werd be zocht door 142 (157) nieuwe kinderen. Er wer den 611 (883) consulten verstrekt. De orthopaedische polikliniek werd bezocht door 495 (581) nieuwe patiënten. Er werden 2185 (2539) consulten verleend. Overige poliklinieken: Polikliniek voor huid en geslachtziekten 214 (255) patiënten; idem maag- en ingewandsziekten 143 (176) patiënten; idem neurologie 106 (54) patiënten; idem oor-, neus- en keelziekten 306 (275) patiënten; idem oogziekten 140 (193) patiënten; idem hartziek ten 0 (1) patiënten; idem tandheelkunde 1 (1) patiënt. De polikliniekgelden bedroegen f 7900.17 (f 7541.10). Aan verpleeggelden werd totaal ontvangen f 192.573.55 (f 176.508), waaronder van den Ge neeskundigen Dienst f 133.486.50 (f 116.775). In 1935 waren 49 (36) verpleegsters korter of langer tijd ziek met 1149 (530) ziektedagen, waarvan 35 (26) met 778 (417) verpleegdagen op de ziekenkamer en 14 met 371 ziekteverlof dagen. In 1935 werden er geregeld hoogstens 4 (4) tegelijk leerling-kraamverzorgsters praktisch op de Obstetrische afdeeling opgeleid, in het geheel 4 (11). 3 (6) slaagden voor het examen kraamver zorgster. Plannen werden beraamd, om tot stichting van een lijkenhuis e.a. te komen, waaraan sinds jaren dringende behoefte bestaat. In 1935 werd een geheel nieuwe geluidsinstal latie geplaatst. Voor Maatschappelijke Zorg voor zieken werd uitgegeven f 21.549.65 (f 19.568.69J4) voor 899 (900) gevallen. Kosten per verpleegdag, wanneer de verpleeg dagen der zieke zusters (778) medegeteld wor den f 6.571 (f 7.142). De gemeente droeg door aanvulling van het jaarlijksch tekort f 1,953 (2,309) bij, of wanneer de verpleegdagen der zieke zusters medegeteld worden f 1,927 (f 2,294). De kosten van den voedingsdag bedragen f 0,469 bij 106419 voedingsdagen (tegen f 0,494 bjj 100896 voedingsdagen in 1934). Wanneer de voedingsdagen van het Ned. Isr. Joies Ziekenhuis medegeteld worden (2712) be dragen de kosten van den voedingsdag f 0.453 (f 0,48). De nieuwe brug over het Zuider Buitenspaarne gedoopt de „Rustenburgerbrug" zal Zaterdag 25 April officieel geopend worden. Waarschijnlijk zal dit geschieden door den burgemeester, indien deze verhinderd mocht zijn door wethouder Rei- nalda. Autoriteiten van het Werkfonds zijn voor de korte plechtigheid uitgenoodigd. hamer. Daar trad graaf Raymond de zieken kamer binnen. Hij richtte zij n schaarsche, noodgedwongen bezoeken altijd zoo in, dat hij de blinde niet ontmoette. Vandaag groette hij zwijgend, onderzocht Gunther en zei dan: „Morgen kunt u vertrekken. De bewaker Lucas zal u m het bootje tot de stad brengen. Dan hebt u geen vermoeienis of opwinding ta duchten, en in de stad kunt u zich verder wei redden. Daar is een hospitaal, gewijd aan den heiligen Borromeus." „Ik dank u voor uw goede zorgen, heer graaf/* antwoordde Gunther; „maar wan neer u het goed vindt, zou ik hier nog eenigen tijd willen blijven." De graaf keek hem verrast aan. „Ik zal u alles zonder voorbehoud of om haal verklaren," ging Gunther voort; „gravin Madeleine, uw schoondochter, heeft mij haar geschiedenis en die van haar man verteld. Zij heeft mij ook gezegd, dat zij op dit eiland zal blijven, tot de onschuld van haar man zal be wezen 'zijn, en zjj heeft mij verzocht, haar in deze taak gedurende eenige maanden bij te staan." De graaf barstte in lachen uit. „Dat is wat moois dat is wat moois," riep hjj. „Wie bent u eigenlijk, dat u zulk een taas op u durft nemen?" „Wel," zei Gunther rustig, ,.ik ben jurist. Maar dat zegt in dit geval weinig. Ik ben offi cier, dat zegt ook weinig. Maar ik ben een Duitsch edelman, en dat zegt alles!" „Dacht u, dat er behalve u op dit eiland geen Op 28 October werd in de Kathedraal te Brisbane (Australië) het H. Priesterschap toe gediend aan father P. Oudendijk van de con gregatie van de Missionarissen van de H. Eucharistie. Vandaag heeft de neomist zijn eerste plech tige H. Mis opgedragen op het parochie-altaar van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. Hij werd daarbij geassisteerd door pastoor H. P. v. Dijk, pastoor der parochie, als presbyter- assistens, pater Leissing van de St. Josephs- congregatie van Mill Hill, oud-professor van den neomist, als diaken, kapelaan P. Poppen, kapelaan der parochie, als subdiaken en den eerw. heer v. d. Tuyn, theologant van het Groot-Seminarie Warmond, als ceremoniarius. Pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. hield de feest- predicatie. Het zangkoor, onder leiding van den heer Bergman, zong ook nu weer op uitstekende wijze de feestmis van Cuypers en de feestcan tate, zcoals tijdens de eerste H. Mis van frater Walenkamp. Het altaar prijkte thans ook in feestdos, ter wijl tal van personen deze eerste H. Mis bij woonden. De jeugdorganisaties van de parochie zorgden in uniform met vaandels voor een plechtig entree van den neomist in de kerk. Des middags hield father Oudendijk ten huize van zijn moeder een drukbezochte receptie, waarop vele vrienden en bekenden hem kwa men complimenteeren. De feestdag werd beslo ten met een plechtig Lof in de parochiekerk. Men verzoekt ons mede te deelen dat in ver band met de te verwachten belangstelling voor den wedstrijd H.F.CC.V.V. op Zondag a.s. de volgende regeling betreffende den kaartenver- koop getroffen is. Vanaf heden tot en met Zaterdagavond a.s., zijn plaatsbewijzen in voorverkoop aan de be kende adressen verkrijgbaar. Zondag a.s. zullen de loketten aan de Span jaardslaan vanaf 12.30 uur nam. geopend zijn, echter zijn op Zondag geen werkloozenkaarten en jongenskaarten meer verkrijgbaar. Op Zaterdagmiddag as. van 4 tot 5 uur zul len echter aan den ingang van het H.F.C.-ter- rein beschikbaar worden gesteld 500 jongens- kaarten en 500 werkloozenkaarten. (Werkloozenkaarten alleen verkrijgbaar tegen vertoon van stempelkaart en deze kaarten ge ven Zondag a.s. ook uitsluitend toegang tot het terrein met stempelkaart) Alle plaatsbewijzen zijn voorzien van een spe ciaal merkteeken, uitsluitend geldig voor den wedstrijd van Zondag 19 April as., dus wordt meer dan ooit aangeraden geen plaatsbewijzen van opkoopers te koopen. Het De Boer-Van Rijk-ensemble geeft Za- ter 18 en Zondag 10 April in den Stadsschouw burg-Haarlem de slotvoorstellingen van dit tooneelseizoen. Zaterdagavond wordt de honderdste voorstel ling van Henk Bakker's blijspel „Betje Regeert" gegeven, waarbij onze stadgenoot schrijver zelf tegenwoordig zal zijn. Ais contrast tot deze gala-feestvoorstelling gaat Zondagavond een populaire opvoering van Herman Meijermans komedie „De Meid", een dubbel contrast, omdat mevrouw Esther de Boer Van Rijk in beide Nederlandsche werken de rol van dienstbode uitbeeldt, in „Betje Regeert" de sympathieke, trouwe Betje, in Heijermans stuk Annemie, door Heijermans zelf betiteld ais de personificatie van de haat. In beide voorstellingen werken naast me vrouw De Boer—Van Rijk mede: Willem van der Veer, Jaap van der Poll, Fie de Vries—De Boer, Lize v. d. Poil—Hamakers, Adolphe Ham burger, Mieke Flink—Verstraete, Marcel en Jettie Kremer. Voor de Lustrum-uitvoering van as. Dinsdag 21 dezer heeft „Alberdingk Thijm" haar dona teurs een keurig programma gezonden, waarvoor de regissieur, de heer Herman Moerkerk, een om- slag-teekening maakte. Het programma begint met een kort woord van den voorzitter, gevolgd door een spontane bijdrage van den Geestelijken adviseur, den weleerw. heer kapelaan P. Poppen. Op de midden-pagina's vinden wij de rolver- deeling en de decor-aanduidngen der zeven tafe- reelen van het lustrum-spel „Ferguut en Ga- liëne," waarna de regisseur een uitvoerige be schrijving geeft van inhoud en strekking van Meekel's blijspel, dat hij wil noemen „Een spel van idealen, die als lichte vergezichten verduis teren zoodra de hemel vol duistere wolken is..., het spel van een sterken mensch, die grijpt naar het allerbesteMaar de misdaad van anderen vertroebelt de schoonheid der illusiede te leurstelling drijft hem terug van het lev'an, dat ver van zijn ploeg hem toelachte.... Hij gaat niet heen in vrees, maar in verachting.... En het allerbeste, dat hij redden kan, neemt hij mee.... een reine, waarachtige liefde." De door de nederlaag van Zandvoort tegen Hillegom noodzakelijk geworden beslissingswed strijd der kustbewoners tegen Kennemers, zal Zondag 26 April a.s. op het terrein van „Haar lem" worden gespeeld. Woensdagavond werden in café Metz aan de Barteljorisstraat de wedstrijden om de zilveren Fruitmand voortgezet. De talrijke biljartlief hebbers genoten, weer van het fraaie, sterke spel. Hieronder de uitslagen: pnt. brt. hs. gem. W. Damman 141 13 50 10.81 L. Katoen 300 13 137 23.07 L. Katoen 219 12 94 18.25 F. v. Leeuwarden 300 12 77 25. Het programma voor Vrijdagavond luidt: 8 uur: Ph. SchmidtG. Lammes. 10 uur: F. v. LeeuwardenP. Kobus. ïin Woensdagavond j.l. vingen in de „Korén- beurs" de groepen-wedstrijden aan van het-- 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Dam bond. De uitslagen der eerste ronde luiden als volgt: Hoofdklasse J. W. van Dartelen wint van H. Greeuw; Ph. G. Amelung Jr. wint van Joh. Fabel; P. H. Meure—H. van Lunenburg Jr. afgebroken. Tweede klasse: J. J. Aling remise met J. Kuntze; L. Kisch wint van A. Smit; G. Bakker remise met B. Henneke. Derde klasse: A. van 't Schip wint van O. T. Glaser; J. H. Meure wint van A. M. Reedijk; G. Steenkist van J. H. Gruggink. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Handschoenen en cein turen, Politiebureau Smedestraat; Kerkboekjes, Dieben, Timorstraat 46; Zeeuwsche broche, Wit, Iordenstraat 39; Bankbiljet, Van Breda, Pol 4, Spaarndam; Brilmontuur, Politiebureau Smedestraat; Hond, Mulder, Van Olststraat 2; Hockeystick, iSchabbing, Schutterstraat 10; Hond, Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt Distributiekaart voor vleesch, Kuiper, Oranje- staat 94; Ketting van zakmes, v. d. Boon, Ber kenrodestraat 12; Katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Kepi, Vrugt, Ged. Raamgracht 33rood; Nummerplaat, Smit, Eemstraat 16; Oorknopjes in doosje, v. d. Mije, westerpark straat 5, Zandvoort; Rozenkrans, Dieben, Timorstraat 46; Hondenriem, Feenstra, Ooster straat 25; Rozenkrans, Van Latum, Siriusstraat 32; idem, Politiebureau Smedestraat; Rijwiel- plaatje, Politiebureau Smedestraat; Idem, v. d. Peet, Heerensingel 95; Kinderschoentje, Vreene- goor, Acaeiastraat 51; Sleutels aan ketting, Logman, Tafelbergstraat 1; Tasch met bood schappen, Nokeboom, Spaarndammerdijk 84, Spaarndam; Tasch met schoolgereedschap, Sprenger, Schotersingel 57; Buigtang, Hut, Ber kenstraat 27; Vulpenhouder, Weij, Allanstraat no. 70 Woensdagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden in de „Korenbeurs" te Haarlem voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van Joh. Fa bei. Tweede klasse: D. Schijnemakers remise met Th. C. v. d. Sluijs. Derde klasse: Jac. Fr. van Garderen remise met W. Jonk hof; J. H. Meure wint van A. M. Reedijk; E. Stammis wint van J. A. Meeuwenoord, Reserve derde klasse: I. Ravensbergen remise met J. J. Koren; Winkler wint van J. Prenen. Handicapwedstrijden J. MertsJ. J. Groenewoud 53; Winkler J. Prenen 2—0; J. H. Spoor—A. M. Reedijk 22; W. jonkhof—Jac. Fr. van Garderen 31. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- tinnen. Duitsch edelman was?" vroeg de graaf. Gunther ontweek d€ vraag niet. „Er is op dit eiland niemand, die zich over deze zwaar-verongelijkte vrouw ontfermt!" „Mijnheer! Wat vermeet u zich! Wilt u soms wéér een duel uitlokken?" „Ik ben te uwer beschikking," zei Gunther, „zëodra u als medicus zult hebben geconsta teerd, dat ik weer geschikt ben voor den strijd, of beter gezegd, zoodra ik dat zelf zal voelen!" De graaf zwaaide met de armen door de lucht. „Neen! Weineen! Onzin! U hebt zich wat laten wijsmaken! Het pleit anders voor u, dat u -een dame wilt helpen, die u om hulp vraagt. Daarom wil Ik met u over deze aangelegen heid, die u niets aangaat, spreken. U bent mis leid, mijnheer. De vrouw die u van dienst wilt zijn, is niet bij haar verstand." „Dat zou geen wonder zijn," zei Gunther koel; „maar ik ken haar nu sinds weken en ik heb mijn eigen oordeel. Zij is even verstandig als u of ik. En zij heeft gelijk!" Hy sprak de laatste woorden op zeer vasten toon. De graaf was in zwaren tweestrijd. Hij ging op een stoel tegenover Gunther zitten, boog het hoofd en wrong zijn witte handen in elkaar. „Gelijkals dat waar wasdan dan.... u weet nu alles.... en ik zou de doodenin hun rust moet storenom te bewijzeno, neen, ik kan dat alles niet her halenéén ding echter wil ik u zeggen, mijnheer.... boven mijn schrijftafel hangt een teekening achter glaszij stelt voor den toegang tot een Duitsche vestinger zijn verklaringen, aanteekeningen bij geschreven de teekening is indertijd op een Franschen spit» gevondenen zoowel de teekening als het schrift zijn afkomstig van den man van die vrouw!" Gunther vond niet dadelijk een antwoord. „Heeft zij u dat ook verteld?" vroeg de graaf. „Neen!" zeide Gunther. Hij was getroffen en keek schuw naar den graaf, in wien de smart en de haat nog zoo levendig waren. „Heer graaf," zeide hij eindelijk, „een woord van. u is natuurlijk voldoende om mij het eiland vandaag nog te doen verlaten. Slechts op voorwaarde van uw toestemming deed ik gravin Madeleine mijn belofte." De graaf keek een poosje afwezig voor zich uit, dan zei hij met een geringschattend lachje; „Deze toestemming hebt u. Ik beloof u zelfs aan niemand te zeggen, waarom ik u verlof gaf, hier te blijven. Ik wil uw taak niet moei lijker maken dan zij reeds is." ZESDE HOOFDSTUK Nog vóór de nachten even lang waren als de dagen, was Gunther weer geheel gezond. Zijn trouwe verpleegster was verdwenen. Zij had zich in het donkerste vertrek van haar huis terug getrokken, want haar oogen verdroegen het licht niet meer! Ook van zijn gastheer, het gevoelige schoenmakertje, nam Gunther afscheid. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5