Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck f Staatsman van uitnemende kwaliteiten heengegaan DE VERZOENINGSPOGINGEN MISLUKT Addis Abeba onder mitraiUeurvuur Het of f icieele communiqué Het nieuws van heden Met groot leedwezen zal in den lande worden vernomendat Z.Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat en voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalVrijdag middag in het St. Antonius-gasthuis te Utrecht in den ouderdom van ruim 62 jaar is overleden. DE TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN BUITEN VUURPIJLEN OOK MOORDENDE KOGELS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bi| vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 18 APRIL 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19904 In de ongesteldheid van Z.Exc. was de laatste dagen een dusdanige verergering ingetreden, dat observatie in een ziekenhuis noodig werd geacht. De zieke werd Vrijdag middag naar het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht over gebracht, waar hij na korten tijd kalm en zacht in den Heer is ontslapen. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het stoffelijk overschot a.s. Dinsdag plaats hebben te Vorden. Het Weer lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllG Maandag vergadering van den Volkenbond Boncour raadt Italië wapenstilstand aan t: Geen enkele afweer in werking gesteld ADDIS ABEBA, 17 April (Reuter). In tegenstelling met de eerste berichten, hebben de vliegtuigen, die boven de hoofdstad hebben gevlogen, geen strooibiljetten uitgewor pen, doch naar thans bevestigd wordt, hebben zij de omgeving van het keizerlijk paleis met hun mitrailleurs onder vuur ge nomen. Hitler's verjaardag k B t 1 W Oostenrijksch generaal overleden KS5S.NW1 WHDtaW' «FfltfZP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Met Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck is een staatsman heengegaan, aan wien ons land grooten dank verschuldigd is. Hij was ge sproten uit een oud regentengeslacht, een staatsman van groote kwaliteiten, een ge boren bestuurder, die zijn leven lang ge werkt heeft in het belang van zijn land, dat hij onschatbare diensten heeft bewezen. Onder groote belangstelling heeft de thans ontslapene een paar jaren geleden zijn zestigsten verjaardag gevierd en op on dubbelzinnige wijze bleek toen, hoe men de zen edelman, die de eene verantwoordelijke functie na de andere op zijn schouders had genomen, waardeerde. Hij was een practisch staatsman uit de na-Schaepmanniaansche aëra, toen de nuchtere, politiek glasheldere Nolens en de sociale werkers de groote beweging der ka tholieke emancipatoren van de vorige in een woeliger en verwarder eeuw moester; voortzetten in dadelijke noodzakelijkheden en gecompliceerd kleinwerk. Eerst later zal men de beteekenis der politieke en maatschappelijke leiders uit dit arbeidzame tijdperk van geduldig ka tholiek werken en bouwen naar hun groote waarde kunnen waardeeren. Uit de staatsarchieven, de notulen van oprichtingsvergaderingen, de verslagen van openbare lichamen en vereenigingen zal de geschiedschrijver later een der belangrijkste bladzijden bijeen lezen, en op die bladzijde zal men met een bescheidenheid, welke zich altijd op het tweede plan wist te houden, maar met een daadkracht, die hem uit on gezochte omstandigheden telkens weer naar het eerste plan hief, zien bewegen de figuur van den aristocratischen democraat, die van advocaat en gemeenteraadslid in vele openbare functies actief werd tot hij, uit het commissariaat der provincie Limburg geroepen in het eerste en de volgende Mi- nisteries-Ruys, als voorzitter van den Mi nisterraad het land of als parlementair voorzitter de Tweede Kamer regeerde. Zijn leven volgde in groote lijn de ge schiedenis van het nationale tijdperk, dat hij bedreef en van de katholieke partij, die hij naar een nieuwen tijd hervormde. In „Een halve eeuw van strijd" heeft Schaper eenige jaren geleden onthuld, dat het land nog grooter gevaren heeft beloo- pen dan geweten werd, toen de revolutie in het najaar van 1918 de oogen fascineerde, maar Ruys de gewapende zuiderlingen Den Haag het inrukken en in de Kamer Troel stra toebeet: „de Regeering wijkt niet!" De hoon tegen den edelman, die voor het volk werkte was even spreekwoordelijk als zijn karakter. Niemand overtrof hem als cumulator van onbetaalde functiés. Met de jonge activiteit van Limburg aan het eind der vorige eeuw, begon hij de Katholieken dagen; met Dr. Poels maakte hij de mijn streek waaksch; hij was met den fijnen priester dr. Ariëns de initiatief-nemer voor de drankbestrijding; en tusschen de spanning van de staatkundige actualiteiten door pakte hij altijd weer een opkomende beweging aan of hielp haar aanpakken. En de eenvoud, ook voor het hoogste gezag de gemakkelijkste aanpassing, introduceerde hem meer dan hij den Minister van Staat gêneerde, als deze persoonlijk op stap ging voor het werven van een half millioen voor de Staatspartij, het fundeeren der nieuwe abdij van Egmond een der grootste cul- tü.reele werken der Katholieken van deze eeuw het aanspannen van den gezamen- lijken offergeest. Geboren te Roermond op 1 December 1873, bezocht hij het gymnasium te Maas tricht en te 's Gravenhage en studeerde vervolgens in de rechten aan de Leidsche Universiteit. In 1895 promoveerde hij en weldra vestigde hij zich te Maastricht als advocaat en procureur, welke functie hij gedurende zes jaren, n.l. tot 1901 vervulde. Spoedig werd hij ook plaatsvervangend kantonrechter en ambtenaar van het Open baar Ministerie te Maastricht, totdat hij in 1905 op 31-jarigen leeftijd door het kies district Gulpen werd afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Een mandaat, dat steeds verlengd werd tot hij in Mei 1918 benoemd werd tot Commissaris van H. M. de Ko ningin in de provincie Limburg, als opvol ger van zijn vader. Heel kort, naar wij mee- nen te weten voor zijn gevoel veel en veel te kort is hij in Maastricht gebleven, want nauwelijks had hij zich geïnstalleerd in het gouvernementshuis, of hij werd kabinets formateur en minister-president op 44- jarigen leeftijd. De jongste premier, dien ons land ooit gehad heeft. Van 9 September 1918 tot 4 Augustus 1925 en daarna weer van 10 Augustus 1929 tot 26 Mei 1933 is jhr. Ruys de Beerenbrouck geweest de minister president en de minister van Binnenland- sche Zaken en heeft hij zich ten spijt van zijn jeugd getoond een uitstekend regent, een goed bestuurder en een groot leider. Reeds kort na zijn optreden kon de jonge premier in November 1918 toonen wat het land aan hem zou hebben. Pal bleef hij staan met een koel hoofd, toen de revolutionnaire golven kwamen aanrollen. Ruim tien en een half jaar mi nister-president te zijn in ons land is geen kleinigheid en zeker niet wanneer dit vol bracht is zonder dat het vertrouwen in zijn leiding geschokt werd. Nog meer verwondering baarde het, dat zijn positie steeds ongeschokt bleef, niet tegenstaande er in geen enkel kabinet zoo veel ambtgenooten vielen als in het eerste ministerie-Ruys de Beerenbrouck. Hij bleef op de brug en nam voor velen tijdelijk het werk over. Geen staatsman in ons land is van zooveel departementen minister ge weest als de heer Ruys. Hij was ad interim minister van Oorlog, van Marine, van Ko loniën, van Landbouw, Handel en Nijver heid en ten slotte van Buitenlandsche Za ken. Van 17 September 1925 tot 10 Augustus 1929 en thans weer sedert 31 Mei 1933 was Jhr. Ruys, die intusschen in 1927 ook nog minister van Staat was geworden, voorzit ter van de Tweede Kamer. Ook in deze func tie genoot hij het volle vertrouwen en toon de den polsslag van dezen tijd te voelen, door de straffe, maar daarnaast ook joviale leiding die hij aan de vergaderingen wist te geven. Hij was een uitstekend voorzitter, die niets naliet om het parlementaire stel sel hoog te houden. Van November 1925 tot 10 Augustus 1929 was hij tevens voorzitter van het dagelij ksch bestuur van de Katho lieke Staatspartij. (Zie verder pag. 2) 1 VERWACHTING: Krachtige tot matigen 1 Noordelijke tot Noordwestelyken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk regen, weinig verandering in tempe- ratuur. Vei-dere vooruitzichten: nog guur. 1 Storm waarschuwingsdienst 1 De stormwaarschuwingsdienst seinde Vrij- S dag om 18.46 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noordwesten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirp. In verband met het overlijden van haar voorzitter De Tweede Kamer is tegen Maan dag a.s. telegrafisch bijeengeroepen in verband met het overlijden van haar president, den Minister van Staat, jhr. Ruys de Beerenbrouck. De Abessinische delegatie hand haaft haar vroegere ver klaringen GENEVE, 17 April (Reuter). De Commissie van Dertien heeft vast gesteld^ dat de verzoeningspogin gen zijn mislukt. De Volkenbonds raad is tegen Maandagmorgen bij eengeroepen. Omtrent hetgeen ter zitting van de Com missie van Dertien besproken werd, is niets uitgelekt, daar de zitting streng geheim was, doch na de zitting van de commissie is een officieel communiqué gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat de voorzitter de commissie heeft ingelicht omtrent de be sprekingen, die hü vanmorgen met de Abes sinische delegatie heeft gehad en waarbij hij deze het resultaat heeft medegedeeld van de bespreking, die hij gisteren met de Italiaansche delegatie heeft gevoerd. De Abessinische delegatie, aldus het., communiqué, heeft verklaard, dat zij na een nauwkeurig onderzoek in de gewijzigde Italiaansche voorstellen geen verandering van eenig belang ten opzichte van het eer ste voorstel ziet. Zü handhaaft haar vroegere verklaring zonder beperking. Zij verklaart zich bereid, onmiddellijk in het kader van den Volkenbond en in den geest van het pact te onderhandelen. Opdat de toepassing van alle voorschrif ten van artikel 16 van het pact niet langer vertraagd worde, verzoekt de Abessinische delegatie de Commissie van Dertien vast te stellen, dat de Italiaansche regeering niet bereid geweest is, in het kader van den Volkenbond en in den geest van het pact te onderhandelen. De voorzitter stelt vast, dat onder deze om standigheden het mandaat, dat hem en den secretaris-generaal verleend was, als geëindigd kan worden beschouwd. Maandag zal den Volkenbondsraad een ont- werp-resolutie worden voorgelegd, die vervol gens met het verzoek om advies aan de regee ringen zal worden gezonden. De Commissie van Dertien zal morgenmiddag haar laatste zitting houden om kennis te ne men van het rapport van De Madariaga aan den Volkenbondsraad. In een onderhoud, dat Boncour met Aloisi had, raadde hij aan onmiddellijk een wa penstilstand te sluiten, aangezien dit een groot moreel effect zou hebben ten gunste van Italië. De Italiaansche regeering zou dan in een gunstiger positie komen tegenover de openbare meening en de besprekingen te Genève zouden in een gunstiger atmosfeer verloopen. Aloisi beloofde dit voorstel aan zijn regee ring over te brengen, hoewel hij niet gelooft, dat het veel kans van slagen heeft. Verder is de juridische commissie begonnen met de studie van de documenten, welke door beide partijen ter beschikking zijn gesteld In zake de schending van het oorlogsrecht. Paul-Bonoour heeft van baron Aloisi nog steeds geen antwoord ontvangen op zijn voor stel tot het sluiten van een wapenstilstand. Elf personen roerden gedood doordat een vliegtuig van de Transcontinental and Western Air Lines bij Uniontown (Pennsyivanië) neerstortte. De resten van het toestel Officieel protesttelegram van Abessinië aan den secretaris generaal van den Volkenbond Het gerucht gaat, dat eenige personen gewond zouden zijn. De Abessinische minister van Bui tenlandsche Zaken, Heroey, heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, vandaag het volgende telegram gezonden: Hedenmorgen omstreeks 8 uur heb ben twee Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen langen tijd boven de open stad Addis Abeba gevlo gen en met mitrailleurs gevuurd en vuurpijlen afgeschoten. De Abessinische regeering verwacht, dat de vijand zal beweren, dat bij dezen aanval de vliegtuigen be schoten zijn, met het doel, een leugenachtig voorwendsel te fabri- ceeren om de stad te kunnen bom bardeeren. De Abessinische regeering verklaart, dat bü dezen aanval geen enkel schot op deze vliegtuigen is gelost. Het feit, dat de Italiaansche vliegtuigen tot vier maal toe boven de stad hebben gevlogen, en het feit, dat bü deze aanvallen uit mitrailleurs is geschoten en vuurpijlen zijn afgeschoten, toonen duidelijk de bedoelingen van den vüand aan om deze open stad te bombar deeren. BERLIJN, 17 April. (D.N.B.) Rijksminister dr. Goebbels zal Zondag 19 April van 21.20 tot 21.30 (Amsterd. tijd) een toespraak houden over alle Duitsche zenders ter gelegenheid van den verjaardag van rijkskanselier Hitler. De toespraak wordt voorafgegaan door het spelen van den Huldigingsmarsch van Wagner en be sloten met het voorspel der „Meistersinger". Door den Duitschen kortegolfzender zal de rede worden uitgezonden in het Duitsch en vertaald in het Nederlandseh, Eugelsch, Spaansch en Portugeesch. Z. EXC. JHR. MR. CH. J. M. RUYS DE BEE RENBROUCK, MINISTER VAN STAAT EN VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, ONVERWACHT OVERLEDEN. De verzoeningspogingen der Commissie van Der tien mislukt. Addis Abeba door mitrailleurs uit Italiaansche vliegtuigen beschoten. De onrust in Spanje; arrestatie van verscheidene hooge officieren; de algemeene staking zou te middernacht beëindigd worden. De herbewapening der Dardanelles De onlusten in Poles Mgr. Huibers, in gezelschap van Mgr. Taskin, te Rome aangekomes Klein en groot verlof aan de onder de wapenen gehouden miliciens. Voor de steunverleening aan de bloementeelt is f 300-000 beschikbaar gesteld. Felle brand te Joure. Een Belgisch motorschip gezonken op de Wes- terschclde; alle opvarenden gered. New-Yorksche Beurs: Stemming zwakker, slot verdeeld. O Verleden - Toekomst Een vergeeld blad komt in onze handen uit vervlogene dageneen lade trekken we open welke lang ge sloten bleef en waaruit een geur stijgt, sedert hoe lang niet meer gekend! En ineens staat een verleden voor ons. Jaren vallen weg, muren bestaan niet meer, het heden verdwijnt en we leven terug in dagen die eens waren! Hoe ver weg en toch hoe nabij tevens! Herinnering heeft altijd iets me lancholisch. Moge zulk een herinne ring geen wrangheid in zich dragen aan dioaze daden die we alleen be treuren, niet herroepen kunnen. Wat voorbij is, is voorbij. Het heden leeft en de toekomst moet geboren worden. Laten we daarom ons niet overweldi gen door de heugenis van het weleer. Laten we ons er alleen door beroeren om er kracht uit te putten voor heden en toekomst. Het verleden leere. het heden richte ons voor het komende. WEENEN, 17 April. (Reuter) Vandaag is te Salzburg op' 76-jarigen leeftijd overleden gene raal Wladimir Giesl von Gieslingen, de voor malige Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Belgrado, die op 24 Juli 1914 het ultimatum aan Servië heeft overhandigd. Stand op Zaterdag 1 uur vjs; 749.2 Vorige stand: 748.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1