Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan 'n „Omroeper"j j voor 80. OOO gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Felle brand te Joure Waar de filmband rolt s U ZATERDAG 18 APRIL 1936 giHiiimiiiiiinininiiimiimnniimnntimnwmiiniiinminiiHniiiiiiiniiniiniiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiinniiniiig «tuiitiiininiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiumuiiuiiiiiiiiiiiiuuiiiimiimiiiiiuiiiuiiiiiiiiniiiiniiHiiia Hulpverleening bij brand Overeenkomst tusschen Haarlem en omliggende gemeenten VOOR DEN POLITIERECHTER Dierenmishandeling Zeg het met muziek! Een weerbarstige Eva DE LYCEUM-FANCY FAIR Gaat het zien! HET CRUQUIUS-MUSEUM En zijn omgeving Gemeentel. Inrichtingen voor Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs te Haarlem GEMEENTEZAKEN Verkoop van grond H. W. S. V. „JAN PASSTOORS" Ruim 1000 deelnemers aan den bloembollenmarsch op 18 en 19 April Gedeeltelijk gecorrigeerd) De brandweer verfilmd Scbermvereeniging „Korps Motordienst" Ernstig gevaar voor uitbreiding door een geweldigen vonkenregen Het vuur bedwongen VRACHTAUTO RIJDT JONGEN AAN Daarna in botsing met 3 boomen Stan Laurel en Oliver Hardy Op het witte doek is Oliver Hardy een dik, r Laurel en Hardy FRANS HALSTHEATER Begeertegeprolongeerd CINEMA-PALACE Duivels der lucht Scène uit „Duivels der Lucht", Cinema Palace W& ÜHi Charlie Chaplin REMBRANDT-THEATER Charlie Chaplin in Modern Times .Winkels" sluit Tegen 1 Mei is hel personeel, omvattende 40 personen, ontslagen Onze ambulance in Abessinië Thans tusschen Dessie en Addis Abeba VLIEGTUIG GEVALLEN Officier-vlieger gewond VERDUISTERING TE OSS SCHAKEN Flohr wint weer Het tournooi te Margate NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op voorstel van den „Noordhollandsche Pro vinciale Brandweerbond'" zijn alhier onder lei ding van den Commandant van de Brandweer dezer gemeente besprekingen gevoerd met Com mandanten van de Brandweer der gemeenten Bennebroek. Bïoemendaal, Heemstede en Zand- voort, over het tot stand komen van een regeling tot wederkeerige hulpverleening bij de bestrij ding van brand. De gemeente Haarlemmermeer, welke niet bij deze bespreking vertegenwoordigd was. heeft na der schriftelijk te kennen gegeven, bereid te zijn toe te treden tot de vorenbedoelde gemeen schappelijke regeling. Het resultaat van ge noemde besprekingen, alsmede van de daarna door B. en W. geveerde briefwisseling is ge weest, dat al deze gemeenten bereid zijn te be vorderen, dat een regeling tot stand komt. Blijkens deze regeling zullen de gemeenten elkander tegen een bepaalde vergoeding bijstand verleenen bij de bestrijding van brand, indien de gemeente, alwaar de brand woedt, op dien bijstand een beroep doet. Aan een ver zoek om hulpverleening behoeft evenwel niet te worden voldaan, wanneer de opgeroepen brandweer in eigen gemeente dienst moet doen voor brandbestrijding, of reeds in een andere gemeente hulp verleent en bij voldoening aan de tweede hulpaanvrage alle brandweermaterieel van de reeds hulp biedende gemeente zou wor den opgevorderd. De hulpverleening van de helpende brandweer kan onmiddellijk worden gestaakt, indien deze brandweer voor diensten in eigen gemeente inmiddels noodig mocht zijn geworden. De gemeenten zijn bevoegd te allen tijde uit de regeling te treden met een opzeg gingstermijn van zes maanden. De gemeen schappelijke regeling vervalt van rechtswege, zoodra slechts één gemeente is overgebleven. Bij B. en W. bestaat tegen vorenbedoelde re geling geen bezwaar. Artikel 5 der overeenkomst luidt: 1. De gemeente, welke de hulp heeft aan gevraagd, voldoet binnen twee weken, na de. in diening van de rekening, aan de gemeente, welke hulp heeft verleend, het bedrag der kos ten. De betaling moet binnen den gestelden ter mijn plaats vinden. De verplichting tot betalen wordt niet geschorst door een besluit tot hoo- ger beroep. 2. Op de rekening mogen voorkomen: a. de kosten ad 1.per uur per man van de aan de hulpverleening dienst gedaan heb bende manschappen: b. voor iedere automobielspuit 15.per uur; c. voor iedere motorspuit 15.per uur. Bij berekening hiervan worden gedeelten van een uur voor een vol uur berekend, met dien verstande, dat een gedeelte van een uur korter dan een half uur, wordt verwaarloosd. d. een vast bedrag van 15.per keer voor het schoonmaken van gebruikte materialen, welk bedrag alleen in rekening mag worden ge bracht indien daadwerkelijk hulp is verleend of indien weersomstandigheden zulks noodza kelijk hebben gemaakt. „Ik hou mirakel veel van dieren" betuigde een 24-jarige koopman uit Beverwijk Vrijdag voor den politierechter. „Ja zeker, als er wat te verdienen valt...." merkte de rechter nuchter op, die nu niet be paald overtuigd bleek te zijn van 's mans die renliefde. En alleszins begrijpelijk! De koop man stond n.l. terecht, omdat hij op 17 Maart in het veilinggebouw te Beverwijk van twee pas geboren bokjes de koppen tegen elkaar gesla gen had, „omdat ze tijdens het vervoer naar zijn woning blaaten", verklaarde de koopman. En daar kon hij niet tegen.... Een (doove) ge tuige had de dierenmishandeling gezien en „aangebracht". „Ik begrijp niet, waar die man zich dik om maakt", merkte verdachte gram storig op. De rechter vond echter,, dat getuige groot gelijk had, toen hij aangifte van de mis handeling deed. Verdachte gooide het toen over een anderen boeg en bezwoer bij hoog en laag, dat hij het nooit eerder gedaan had en zou doen. De rech ter bracht hem onder het oog, dat hij de bok- kenkopjes vlak daarop in zijn woning voor de tweede maal tegen elkaar geslagen had, nog wel toen er een politie-agent bijstond! Als laatste redmiddel beweerde verdachte, dat hij ten tijde van de mishandeling „mirakel ze nuwachtig" was. Het middel faalde echter, want zoowel de Of ficier van Justitie als de politierechter vonden verdachte's daad een schandelijk feit en con form den eisch was het vonnis veertien dagen gevangenisstraf. Een 25-jarige schilder uit Zaandam beoefen de op 7 Maart j.l. in de Zaanstad de muziek kunst op een mondharmonica. Dit is een aan- gegename tijdpasseering, maar toch was dat de bedoeling van den schilder niet. Evenmin wilde hij een serenade aan zijn geliefde bren gen of zich bekwamen voor een examen, hij deed het om „ermee centen te verdienen". Blijkbaar brengt de muziekmuze meer geld in het laatje dan het hanteeren van den verf kwast! „Muziek veredelt" zegt een wijze spreuk, die echter niet zoo wijs is of zij heeft het ook wel eens mis. Er kwam n.l. een agent den schilder verbaliseeren, omdat de man muziek maakte zonder vergunning, netgeen volgens artikel zoo veel van de een of andere verordening verbo den is. En toen had de schilder zijn instrument voor heel wat minder zachtzinnige doeleinden gebruikt, dan waarvoor het bestemd was. De agent werd tamelijk ernstig gewond en is zelfs tot nu toe overstuur. Verdachte beweerde voor den rechter, dat hij niet met de harmonica maar met de vlakke hand had geslagen. Veel deed het er niet toe. Het resultaat was in ieder geval niet prettig voor den agent geweest! Drie maanden gevangenisstraf, eischte de Officier van Justitie. „Wel erg hoog" vond verdachte. De rechter maakte er twee maanden van. Op 12 Maart ji. had ook al een Zaandamsche veldwachter het moeten ontgelden. En hij, een en al vriendelijkheid, te oordeelen naar zijn optreden als getuige had nog wel met zoo veel hartelijkheid en uitvoerig de jonge, thans gehuwde, Zaandamsche vrouw er op gewezen, dat zij slechts een geringe boete behoefde te betalen voor het feit, dat zij haar rijwielplaat je in haar zak had gehouden in plaats van het aan haar fiets of mantel te bevestigen. Maar de Eva was op haar beurt allesbehalve zachtzin nig opgetreden. Eerst had ze geweigerd om haar naam op te geven en toen de agent haar daar om naar het politiebureau had willen brengen, had ze getrapt en geslagen en zich losgerukt. En toen met een vrouw ga je niet worstelen, vond de agent zeer terecht hadden twee vrouwen de weerbarstige Eva overgenomen en naar het bureau gebracht. De Officier van Justitie informeerde bij de verdachte waarom ze zoo was opgetreden. „Was U misschien dien dag juist getrouwd?" Nee, dat was het niet, maar toch was ver dachte di endag wel erg zenuwachtig geweest. Ze had er nu bitter berouw over en tranen drup ten in overvloed op het verdachtenbankje, dat al heel wat tranen berouw over zich heeft laten gaan tot het er verveloos bij geworden is! De eisch was 12 of 6 dagen hechtenis. Hui lend vertelde de vrouw dat ze al een hooge boe te had moeten betalen voor het niet op zijn juiste plaats zittend belastingplaatje. De rech ter nam dit wei in aanmerking, maar vond toch, dat de vrouw zeer ongepast, als een furie, was opgetreden en veroordeelde haar tot 10 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Toch nog een koopje! Het ging er gisteravond vroolijk toe in het R.K. Lyceumgebouw aan den Zijlweg. De klas lokalen waren leeg en stil, maar het gymnas tieklokaal des te voller en drukker. De sport club „Alliance" heeft er een fancy-fair inge richt, die zoowel uitmunt door een beschaafd cachet als door originaliteit van attracties. En reeds onmiddellijk bij de opening geluk kig had men de gebruikelijke complimenteuze openingsredevoeringetn achterwege gelaten was er een goede stemming merkbaar. Extra- vergroote longen moest men gebruiken, wilde men zich verstaanbaar maken. In de vroolijke keuken vlogen de scherven in het rond, in de schiettent waren de toekomstige leden van een eventueel op te richten Lyceum-schutterscorps zich reeds aan het oefenen en voor het rad van avontuur werd stevig op de groote trom geslagen. Men kon „ze zien vliegen" als men eerst in de betrokken stand de vliegtuigen liet vliegen en wellicht kan men zelfs zelf ook eens vliegen, als men een van de sensationeele prij zen (een rondvlucht met de K.L.M. boven Am sterdam) wint. Zijn wiskundekennis kan men er ook al in toepassing brengen, want er valt ook te .raaien". Bovendien kan men spijkers met koppen slaan (dat is heusch zoo gemak kelijk nog niet als het wel lijkt), maar het meest sensationeele van alles is wel de tocht naar de griezelkamer, waarvan de liftboy ons in het diepste der diepste geheimen vertelde, dat ze is het onderaardsche hol, waar de leeraren de „uitgetrapte" leerlingen op sterk water zetten. Behalve die zijn er echter nog andere fossiele overblijfselen de vinden, het een al griezeliger dan het andere. En dat alles tegen een zéér civielen prijs. Natuurlijk is er ook een intiem zitje, waar men kan uitrusten van vermoeienissen. Gister avond mocht de fancy-fair zich reeds in een groote belangstelling verheugen (onder de aan wezigen merkten we o.a. op: pastoor Esser O.E.S.A., oud-conrector en oud-leeraar van het Lyceum). De fancy-fair is geopend vandaag en morgen van half twee tot half zes en van half acht tot 11 uur. Zooals bekend zal het stoomgemaal „De Cru- quius" door het Koninklijk Instituut van In genieurs worden ingericht voor museum. Ook in zijn omgeving zullen groote veran deringen worden aangebracht. Zoo zal, naar wij vernemen, de opzichterswoning worden ver bouwd en tot café-restaurant worden ingericht. Niet alleen zal dan een mooie gelegenheid geschapen worden voor hen die het museum hebben bezichtigd, zich daar rustig te verpoozen, ook voor de watersportliefhebbers is het daar dan een zeer gunstig gelegen rustpunt, juist aan den ingang van het Spaarne. Reeds spoedig zal met het werk begonnen worden. Het ligt n.l. in de bedoeling, het café restaurant met Hemelvaartsdag te openen. De inschrijving van candidaten voor het toelatings-examen en van nieuwe leerlingen voor den cursus 19361937 zal plaats hebber op: Maandag 27 April, Dinsdag 28 April er Maandag 4 Mei a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur; en wel voor: I. de Middelbare School voor meisjes met 5- jarigen cursus (Directrice mej. Dra. C M. Burger), ip het gebouw Tempeliersstraat 1: II. de le Hoogere Burgerschool B met 5- jarigen cursus (Directeur Dr. W. van den Berg), in het gebouw Zijlvest 27. III. de 2e Hoogere Burgerschool B met 5- jarigen cursus (Directeur Dr. J. J. van den Hoek), in het gebouw Santpoorterplein 28; IV. de Hoogere Burgerschool A met 5- jarigen cursus (Directeur Ir. M. Voorzanger), in het gebouw Zijlvest 25 a; V. het Gymnasium (Rector Dr. C. Spoelder), in het gebouw Prinsenhof 3. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor de scholen sub I tot en met IV heeft plaats op 18 en 19 Juni a.s. De regeling' van het mondeling gedeelte zal bij het schriftelijk examen nader worden be kend gemaakt. Het onderzoek voor het Gymnasium valt op 13 en 14 Juli a.s. B. en W. stellen voor aan C. M. van der Beek alhier, tegen den prijs van 13 per M2, in koop af te staan grond, gelegen aan de westzijde van de Bisschop Callierstraat, groot 709 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen zes woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aan A. Meijer alhier, tegen den prijs van 15 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van den Orionweg, groot 612 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Deze marsch mag zich, evenals de vorige jaren, in een buitengewoon succes verheugen. Het aantal deelnemers heeft nu reeds de 1000 overschreden (hieronder zijn niet minder dan 35 groepen en vereenigingen)zoodat het te verwachten is, dat over de beide dagen onge veer 1200 personen aan den start zullen ver schijnen. Tot de buitenlandsche deelnemers behooren ook dit jaar wederom een groep van de Union Sportive der Cheminots des Ceintures uit Parijs, terwijl ook de deelnemers uit ons land van verre komen, o.a. uit Winschoten, Goor, Zevenaar, Hoorn, Oosterbeek, Rotterdam, Utrecht, enz., terwijl de Zaanstreek zeer sterk vertegenwoordigd is. Het militaire element is o.a. op Zaterdag vertegenwoordigd door de tirailleurcie 21 Reg. Inf. uit Amersfoort en des Zondags door het opleidingsinstituut uit Kam pen. De inschrijving is voor deze marschen nog opengesteld bij den heer J. Swart, Zijlstraat 81, Haarlem en tot een half uur voor den start. Het vertrek is Zaterdag te 2.30 n.m. en Zon dag te 10 uur v.m. vanaf het gebouw „Olym- pia", des Zaterdags worden de deelnemers te ongeveer 7 uur terugverwacht, terwijl des Zon dags de 20 K..M. te 2.15 uur en de 30 K.M. te 3 uur n.m. worden terug verwacht in .Olym- pia". Gistermiddag rukten de Haarlemsche brand weerauto's met veel geraas en sirenegeloei uit. Gelukkig was het voor een heel wat minder gevaarlijk doel dan in andere gevallen. Poly goon maakte n.l. opnamen van het uitrukken van de Haarlemsche brandweer voor haar brandweerfilm. Na een korten rit door de stad keerden de auto's weer naar hun garage terug, Door de Onderofficieren van het Korps Mo tordienst is op 16 April opgericht de Onderoffi- ciers-Schermvereeniging „Korps Motordienst". Deze vereeniging, waarvan de Commandant van het Korps, Majoor A. M. M. van Loon, het Beschermheerschap heeft willen aanvaarden, bestaat uit verschillende bekende figuren, die reeds bij vele schermwedstrijden een vooraan staande plaats innamen. Het gekozen bestuur bestaat uit de heeren: H. Drenht, voorzitter, Diets veld no. 2; P. W. L. Suk, Gijsbrecht van Amstelstr. 177, secretaris; H. P. van der Broek, penningmeester; J. M. v. d. Kamp, commissaris. Om acht uur Vrijdagavond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer Marten Bosma aan het Zand te Joure. Tengevolge van den hevigen Noordwesten- storm stond het geheele huis in een oogwenk in lichter laaie, terwijl het niet lang duurde of het vuur was overgeslagen naar het belen dende perceel, eveneens een kruidenierswinkel, toebehoorend aan den heer A. de Wreede. Een geweldige vonkenregen drijft over geheel Joure. zoodat er bij het afzenden van dit be richt gevaar bestond voor de huizen, die in de windrichting liggen. Aangezien de motorbrandspuit te Joure niet voldoende krachtig is, heeft men assistentie ge vraagd in de omliggende gemeenten. Nader vernemen wij, dat de brand te Joure, die zich tengevolge van den hevigen wind nogal ernstig liet aanzien, gelukkig beperkt is gebleven tot een blok van drie woningen, n.l. den krui denierswinkel van Bosman en de woningen van de heeren Pater en De Vries. De brand bleek ontstaan te zijn in de woning van den heer Pater en zich vandaar aan de be lendende perceelen te hebben medegedeeld. De brandweer van Joure tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en na ruim drie kwartier bleek, dat men het vuur zoo goed als meester was. Assistentie uit andere plaatsen achtte men daarom niet meer noodig. Nog tot laat in den avond was men met de nablussching bezig. Voor hem reed een personenauto, welken hij wilde passeeren. Hij reed daardoor op den berm van den weg, waar twee jongens liepen. De 14-jarige Zijlema, wonende te Holwierde, werd door den wagen gegrepen en in de sloot geworpen; de tweede jongen bleef Ongedeerd. Nadat de chauffeur den wagen weer naar de rechterzijde van den weg had gestuurd, vloog hij tegen drie langs den weg staande boomen aan; de auto werd geheel vernield. Dr. Dijk uit Appingedam verleende de eerste hulp, hij constateerde een ernstige armbreuk en achtte het noodzakelijk, dat de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen werd vervoerd. De chauffeur bekwam geen letsel. Vrijdagmiddag reed een zoon van den bode rijder A. S., uit Spijk, met zijn vrachtauto met groote vaart van Holwierde naar Appingedam. lllllllllllllltlllllllMIIMIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllinilllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllll De Amerikaansche komieken Stan Laurel en Oliver Hardy blijken ook voor de Haarlem mers onweerstaanbaar te blijven. Het Luxor Theater is een week lang, ook in de middag voorstellingen zoo goed als uitverkocht ge weest en de film „Schots en Scheef" moest dus geprolongeerd worden, om jong en oud nog een week te laten lachen. Wie zijn toch die Laurel en Hardy. Velen zullen het prettig vinden eens iets over het leven van deze koningen van den lach te ver nemen. Laurel werd geboren in Ulverston, in En geland, 39 jaar geleden. Zijn opvoeding was namelijk eentonig en eindigde met een korte sludieperiode in Britsch Indië. Na door Euro pa gereisd te hebben op tournée en later op getreden te zijn in Engelsche music halls, kwam Laurel in 1910 in Amerika, met Fred Karno's revue, dezelfde die ook Chaplin naar de Ver- eenigde Staten bracht. In Amerika trad hij in Amerikaansche variéténummers op gedurende vier jaar en trad daarna voor de eerste maal voor de film op. Met Hal Roach maakte hij in 1922 kennis, terwijl hij met Oliver Hardy voor den eersten keer in 1926 samenspeelde. Sindsdien boeken beide komieken een onafge broken succes. Harde slagen in het leven en verdriet vor men den grondslag van succes voor veel groote komieken. Oliver Hardy, de dikke helft van het wereldberoemde Hal Roach Laurel en Har dy-team, maakt op dezen regel geen uitzonde ring. Ruimschoots heeft Oliver zijn deel gehad in tegenslagen en verdriet, maar hoe het ook zij, een der grootste „lachverwekkers" der we reld is hij toch geworden. Oorspronkelijk bestemd voor de rechtsstudie, was Hardy genoodzaakt om de cursussen aan de Georgia Universiteit te staken door den plotselingen dood van zijn vader, eens een be roemd politicus uit Georgia. Hjü moest zelf den kost verdienen. De eerste verschijning in Hollywood van den corpulenten komiek wer«ï eveneens geken merkt door veel harde slagen. Hij was al ge durende langen tijd aan de film, speelde in 't begin alleen obscure rollen, maar zijn salaris was ternauwernood voldoende om zijn levens onderhoud te betalen. Maar op den duur ontwikkelden zich toch in hem de ware. eigenschappen van een groot komiek. Toch duurde het nog tot zijn combi natie met Stan Laurel in 1926 in de Hal Roach studio's, voordat Oliver Hardy's succes was ge maakt en hij financieel onafhankelijk werd. De twee zagen de komische tegenstellingen van elkaar en het duo werd een wereldsucces. Het is blijkbaar altijd Hardy's fort geweest om zijn medemenschen te amuseeren. In Mil- ledgeville, Georgia, waar hij op de Militaire School ging, voordat hij zijn rechtscolleges volgde, beheerde Hardy een een-mans-theater. Hij moest kaartjes verkoopen, afscheuren, het projectie-apparaat bedienen, het theater schoonhouden en dan ten tooneele komen om voor het publiek een liedje te zingen tusschen de acten door. Het gaf hem een goed inzicht in de sympathieën en antipathieën van het publiek. zelf-ingenomen, dom maar onschuldig soort mensch, maar in het werkelijke leven is hij een geniale, vriendelijke, bescheiden en intelligen te man. Hij zit vol grappen en houdt er van om de menschen aan het lachen te maken. Dat „Begeerte" geprolongeerd zou worden, was voor ieder, die de film gezien heeft, nogal voor de hand liggend. Deze fijne rolprent, een prachtig evenwichtig mengsel van een detec tive-geschiedenis, liefdeshistorie en exqulsen humor, heeft zich overal in een goede pers mogen verheugen wat niet van elke film ge zegd kan worden en haar grootste verdienste is wel, dat alle banaliteiten vermeden zijn, wel ke Amerikaansche films dikwijls zoo ontsieren. De eenvoudige inhoud wordt voornamelijk ge dragen door de twee groote sterren Marlène Dietrich en Gary Cooper, waarvan voorname lijk de laatste een prachtige karakterrol speelt. Overbodig is het welhaast te zeggen, dat wij een bezoek aan het Frans Halstheater voor volwassenen kunnen aanbevelen. Zij zullen er zeker geen spijt van hebben. In het voorprogramma is Popeye, the sailor, weer een welbekend teekenfilm-figuur. Met zijn eeuwigen rivaal in de liefde en wat al niet, gaat hij een stevige gooi- en smijtpartij aan om het simpele feit, dat ze beiden graag „clean shaven" willen zijn voor de dienster in de buffetaria. En zij worden ook „clean-shaven". Maar hoe Het Paramountnieuws geeft weer een uitge breid relaas-in-beeld van tal van gebeurte nissen. De twee „toffe" jongens uit de film „Kom je ook bij de Marine", James Gagney en de Ier Pat O'Brien, spelen de hoofdrol in de humoris tisch getinte Amerikaansche rolprent, welke het hoofdnummer uitmaakt van het program ma, dat deze en volgende dagen in het Cine ma-theater draait. Het is een filmwerk vol ac tie, immer stijgende spanning en romantiek, dit alles overgoten met een kruiig sausje van geestigheid, naar 'n novelle van den Engelsch- Amerikaanschen schrijver John Saunders. Brannigan (Pat O'Brien) en Tommy O'Toole (James Gagney) hebben elkaar als jongen ge kend, en ze mochten elkaar toen graag. In de film ontmoeten ze elkaar bij de marine. De eer ste is gebreveteerd vlieger, de tweede vliegt voor z'n plezier, en is eigenlijk een soort stunt vlieger. Hij maakt door zijn duikelingen boven een parade-veld een heele divisie aan het schrikken. Wanneer hij zich ten slotte aan meldt om marine-vlieger te worden, besluit luitenant Brannigan hem op de proef te stellen. Maar Tommy O'Toole komt overal schitterend door, en wekt eigenlijk 'n beetje de jaloezie op van zijn vroegeren vriend, die een oogje heeft op een meisje uit een café in de buurt van het vliegveld (Margaret Lindsay). Maar door zijn onversaagd optreden in alle omstandigheden wint Tommy het hart, eerst van de moeder, dan van de dochter. Bij legeroefeningen, waar bij men de Amerikaansche marine-vliegtuigen, die aan de totstandkoming van deze sensatio neele film welwillend meewerkten, prachtige staaltjes van vliegkunst vertoonen, gedragen beiden bij een noodlanding zich als helden. De een heeft den ander als zoodanig nu ook leeren kennen en er ontstaat een wederzijdsche sym pathie, die tot gevolg heeft, dat wanneer ten slotte blijkt, dat de dochter uit café „Happy Landing" de voorkeur geeft aan den blonden jongeman, luitenant Brannigan de kust vrij laat en om overplaatsing vraagt. Door de heele film heen zijn ter afwisseling komische matro- zenrollen geweven, die op de spannendste mo menten zorgen voor den noodigen humor en de ontknooping naar den komischen kant diri- geeren. Als bijprogramma een alleraardigste Warner Bros teeken- en muziekfilm met Jazz-muziek. zang en dans, benevens aantrekkelijk binnen- en buitenlandsch i\ieuws, respectievelijk van Profiltl, Fox-nieuws en Eclair Journaal. Een programma, dat voor jong en oud afwisseling brengt en gepast vermaak. Dat de hoofdfilm uitvoerig in ons blad van vorige week besproken geprolongeerd zou worden, was te verwachten. En nóg ge nieten avond aan avond, en middag aan mid dag, het is immers vacantie, honderden en honderden van het spel van Charlie Chaplin, die zijn roem als film-artist van jaren her ir. deze rolprent heeft weteiï te handhaven, en zijn visie op het moderne jachtende leven geeft in een ongewoon, maar daarom niet minder aantrekkelijk en komisch spel, waar naar gerust iedereen kan gaan zien. Het bijprogramma is alleen wat het wereld nieuws en het vaderlandsche nieuws betreft, gewijzigd. De gekleurde bijfilm „De lastige Wonderkracht", is een prachtig staal van de combinatie teekening, kleur, actie en geluids synchronisatie, waarvan de goede moraal, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het deksel op den neus krijgt, aan klein en groot duidelijk is. Het buitenlandsche journaal geeft de aan komst weer te Rio de Janeiro van den „Hin- denburg"-luchtreus, den Amerikaanschen Pre sident op vacantie, enkele staaltjes van een krankzinnige nieuwe mode uit Parijs, dressuur van Berlijnsche politiepaarden, de opening van het zeilseizoen in Midden-Amerika. en autorennen te Monaco. Tusschendoor een goed gemonteerde Reclamefilm van Verkade. Poly goon vertoont ons het Schoolvoetbaltournooi te Amsterdam, Grasbaan-motorwedstrijden, fragmenten uit den wedstrijd TimmerPerry, door onzen landgenoot gewonnen, de bijen- markt te Tilburg, terwijl Dr. van Schelven, uit Abessinië terug, in een geestig speechje zijn blijdschap te kennen geeft, weer op Ne- derlandschen bodem te zijn, en thuis! Als hoofdfilm voor volgende week wordt aangekondigd de uitstekend gemonteerde Fransche film „Eerloos" naar den bekenden roman van Claude Farrère, den Franschen zeeman-literator, vervaardigd. Wij hopen bin nenkort nader terug te komen op deze film, waarin Annabella, de jeugdige en in korten tijd beroemd geworden Fransche ster, de hoofdrol vervult. Na de oude Karseboom verdwijnt nu ook café-restaurant Winkels uit het Amsterdam- sche stadsbeeld der Kalverstraat. Naar men zich herinnert zijn zoowel de zaak als de gerant failliet verklaard. De laatste heeft een nieuwe zaak geopend terwijl de oude zaak van Winkels onder beheer kwam van den curator bijgestaan door den chef van het Rijnpaviljoen in Arnhem. Met 1 Mei zal deze veertien jaar bestaande zaak gesloten worden. Aan het personeel, omvattende ongeveer veer tig personen (buiten de orkestjes in boven- en benedenzaal) is om die reden ontslag aange zegd. Onder hen bevinden zich enkelen die van de oprichting af aan de zaak verbonden waren. Er zijn nog pogingen aangewend de zaak op anderen voet voort te zetten maar thans zal blijkbaar tot sluiting moeten overgegaan wor den. We herinneren er aan, dat de oprichter Win kels die deze zaak stichtte reeds vele jaren niet meer aan haar verbonden was. Naar het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis mededeelt, is hedenochtend telefonisch bericht ontvangen van het Int. Roode Kruis Comité te Genève, dat de Ned. ambulance zich thans schijnt te bevinden in Kolamude, een plaatsje gelegen tusschen Dessie en Addis Abeba. Gistermorgen te half twaalf is het school- vliegtuig S. 10, dat bestuurd werd door den officiervlieger J. Vonk, bij het landen op het vliegweld De Mooy zoo ongelukkig neerge komen, dat het toestel geheel vernield werd. De bestuurder werd gewond. Vrijdagmiddag is te Oss op last van den officier van Justitie te Den Bosch gearresteerd de penningmeester van de afdeeling Oss van den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus", die zich heeft schul dig gemaakt aan de onlangs gemelde verduis tering van bondsgelden. Hoeveel deze verduis tering bedraagt is nog niet vastgesteld. De man heeft een volledige bekentenis af gelegd. Hij zal naar het Huis van Bewaring te Den Bosch worden overgebracht. De resultaten van de voor de derde ronde gespeelde wedstrijden te Margate luidden: Hoofdtournooi: Sir Thomasmiss Menchik, afgebroken. Lundin verliest van Flohr. Reilly verliest van Stahlberg. Sergeant remise met Milner Barry. Tylor remise met Capablanca. De afgebroken partijen uit de tweede ronde werden voortgezet met het volgende resultaat: Miss MenchikReilly, opnieuw afgebroken. Stahlberg wint van Sergeant. De stand na de derde ronde is thans, dat Flohr met drie punten de leiding heeft, ge volgd door Stahlberg met 2y, en Capablanca en Tylor, elk met 2 punten. Premier reserve-tournooi A: Wood verliest van Koltanowski. Van Seters wint van Eva. Kitto verliest van Conde Domenech verliest van Schelfhout. Illingworth wint van Podger. De afgebroken partij uit de tweede ronde werd remise, n.l. tusschen Conde en Domenech. De stand na de derde ronde in het tournooi te Margate was: 1. Koltanowski, 3 punten; 2. Conde 2y pnt.; 3, 4 en 5.Schelfhout, Van Seters en Wood, elk 2 punten. Premier reserve-tournooi B: Sonja Graf verliest van Koblenz. Klein remise met Buerger. Jameson verliest van Croker. GalduchDewing, afgebroken. TerrillKnoppers, afgebroken. De resultaten van de beide afgebroken par tijen waren: Dewing verliest van Terrill. Knoppers verliest van Klein. Hier heeft Koblenz de leiding met 3 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4