De Negus niet bereid om af te treden Hitler's verjaardag een feest van toenadering en verzoening? Baldwin spreekt te Worcester Het nieuws van heden GROOTE VERWACHTINGEN OMTRENT ZIJN REDE DE REMILITARISA TIE DER DARDANELLES De begrafenis van Von Hoesch DEMMER-GASFORNUIZEN DE VERPLAATSING DER REGEERING De vredespogingen en de sancties DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 19 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19906 Een groote stap zou gezet worden op den weg naar een ware volksgemeenschap En het concordaat? De wederbezetting door Turkije bericht, doch nog niet gebleken Het Weer Storm waarschuwingsdienst |j Von Neurath en de Britsche en Fransche ambassadeurs waren tegenwoordig De politiek van Eden is de politiek van de geheele regeering De verschrikkingen van een gifgas-oorlog Geruchten uit Rome, dat Harrar thans bezet zou zijn Contact met den vijand aan het Somali-front Het 188ste legerbericht Het leger van ras Nassiboe Italië zal aan de zitting van den Volkenbondsraad deelnemen Een Duitsch generaal valt van zijn paard R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" „DE HUIDIGE POLITIEK." DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Dr. Eckener bezoekt minister Goering KROON-BEHANGSELS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Maandag 20 April zal het zeven en-veertig jaren geleden zijn dat te Braunau a. d. Inn Adolf Hitler ge boren werd. Heel Duitschland ziet met hoopvolle verwachting dezen verjaardag tegemoet. Want de 20ste April zal geen nationaal feest we zen zooals vroeger „Kaisergeburts- tag" was, doch een dag van toena dering en verzoening. Ja, hier en daar is men optimistisch genoeg om te verwachten dat Maandag een groote stap gezet zal worden naar het groote doel van het nationaal- socialisme, de vestiging eener ware Duitsche volksgemeenschap. Aan wat wij met Nederlandsche nuchterheid als „tam-tam" plegen aan te duiden, zal het niet ontbreken. Dezer dagen konden wij de instructies der weermacht inzien, welke tot Zondag „vertrouwelijk" behandeld moeten worden, en wij vonden geen reden om dengene die deze instructies geestdriftig becommen tarieerde als „de grootste parade welke niet al leen Duitschland, doch ook de rest der wereld ooit aanschouwd heeft," tegen te spreken. Adolf Hitler zal zijn verjaardag maken tot het feest van het nieuwe leger. Dat is de derde „Tag der Wehrmacht" in minder dan een jaar. De nieuwe Duitsche heeischaren tra den voor het eerst op bij gelegenheid van het jaarlijksch congres der N. S. D. A. P. te Neu renberg in den nazomer van het afgeloopen jaar. Leni Riefenstahl maakte er de beklem mende, de benauwende film „Tag der Prei- heit" van welke in alle de vijf-duizend biosco pen welke Duitschland telt, met stormachtige ovaties werd begroet en welke thans, in Berlijn even goed als in de provincie, herhaaldelijk nog reprises beleeft. Zijn tweeden feestdag vierde het nieuwe leger een paar weken ge leden, den 16en Maart, precies een jaar nadat Hitier Duitschland bevrijd had verklaard van de bepalingen van het „Diktat" van Versailles hetwelk de Duitsche strijdkrachten tot een honderd-duizend-koppige „Reichswehr" be perkte. Doch al zal de parade van Maandag een millioen en misschien nog meer Berlijners op de been brengen, in kringen waar men eenigszins meer op de hoogte is van wat er niet in de krant staat, en vooral in krin gen waar de verantwoording gedragen wordt voor het wel en het wee van het Duitsche land en het Duitsche volk, ziet men min der uit naar de enkele tien-duizenden sol daten in paradepas, dan naar de rede welke de „Führer" zal houden. Toen Hitier aan de regeering kwam, heeft hij vier jaren tijds gevraagd om op te bouwen Wat zijn voorgangers aan het roer van staat in vijftien jaren hadden „afgebroken". Die periode is pas voor drie-kwart verstreken, doch het nationaal-socialisme wil niet onderdoen, noch voor het fascisme, noch voor het bolsje wisme, en geruimen tijd voor den vastgestel- den datum wil het kunnen aankondigen dat zijn „vier-jaren-plan" voor honderd procent Verwezenlijkt is. Voorloopig heeft men vast gesteld dat dit heuglijke feit zal plaats hebben in het historische Worms, waar de Rijksdag kort voor het begin der aanstaande XX Olym piade bijeen komt. Dat wil dus zeggen dat men vóór Augustus Van dit jaar met zijn vier-jaren-plan gereed moet zijp. En wij verraden geen geheimen, zooals wij ons ook hoegenaamd niet aan het verspreiden van „Greuelmarchen" schuldig ma ken, wanneer wij zeggen dat er, zoo men van de Rijksdagzitting te Worms geen bijna in- houdlooze en in elk geval weinig overtuigende hoera-roeperij wil maken, in de resteerende drie maanden nog wel het een en ander te doen is. Hitier hoeft ongetwijfeld niet naar woorden te zoeken wanneer hij zijn aanhangers wil op- zweepen tot laaiende begeestering voor zijn be wind: Een goed deel der ketenen waarin Ver sailles Duitschland geslagen had, verbroken, de binnenlandsche orde en rust hersteld, aan de ramp eener verschrikkelijke werkloosheid Paai en perk gesteld. Doch zijn aanhangers zou Hitier ook met minder tot daverende ovaties kunnen brengen. Waar het voor hem op de eerste plaats op aan komt, is dat hij ook degenen die niet di rect tot zijn aanhangers gerekend kunnen Worden, overtuige. En daarvoor is het noodza kelijk dat hij voorloopig de buitenlandsche en de oeconomische politiek waarop hij tot heden al zijn krachten concentreerde, tijdelijk op haar beloop late, en zich wijde aan de binnenland sche politiek. Het Duitsche land veroverde hij drie jaren geleden. Het Duitsche volk verover de hij bij de verkiezingen van de vorige maand Red.). Thans komt het er op aan dat hij ook den Duitschen geest, wij be doelen: het denken en voelen van den Duit schen mensch, verovert. Er valt in de partijpers sinds korten tijd. ja, eigenlijk nog veel meer sedert enkele dagen, een uiterst milde toon te beluisteren. De be nauwde droom van een slinksche, gevaarlijke oppositie welke kost wat kost onderdrukt moet worden, schijnt plotseling geëindigd te wezen, en waar er gezedenmeestert wordt de partij- pers zedenmeestert nu eenmaal liever dan dat ze haar beginselen uiteenzet en verdedigt; zijn het vooral de betweters, de ongenaakbare theoretici en in het algemeen al degenen in eigen gelederen die buiten het volk staan en zich boven het volk stellen, die becritiseerd worden. Er moet een einde komen aan den wantoe stand welke noodzakelijkerwijze met elke revo lutie gepaard gaat, doch die op den duur slechts tot het verderf der revolutie zou kunnen lei den: den wantoestand van een klove tusschen partij en volk! Dat is hetgeen de partij pers in allerlei toonaarden tracht te zingen, zonder deze woorden duidelijk ten gehoore te durven brengen. Er moet een einde komen aan den toestand dat de P. G.'s „Partei-Genossen" wordt hier officieel mee bedoeld, al wordt er officieus wel eens over „Partei-Geniesser" gefluisterd! zich voelen als schoolmeesters die over het Duitsche volk hebben te waken, terwijl aan den anderen kant het Duitsche volk de P. G.'s be schouwt, zooal niet als stille verklikkers en baantjesjagers, dan toch in elk geval als be voorrechten. Men gaat thans uit van het standpunt dat de verkiezingen van 29 Maart hebben aange toond hoe het Duitsche volk vrijwel als één man achter Hitier staat. Er kan nu voortaan geen onderscheid meer bestaan tusschen natio- naal-socialisten en Duitschers, want degene die dit onderscheid maakt, ontkent daardoor auto matisch de waarachtigheid van den uitslag der jongste volksstemming. En aan dien uitslag valt uit nationaal-socialistisch oogpunt na tuurlijk niet te tornen Voor er echter sprake kan zijn eener ware Duitsche volksgemeenschap, is er nog wel iets meer noodig dan een samensmelting van partij- genooten en niet-partijgenooten. Zelfs al zou men zoover willen gaan als Mussolini eens ge tracht heeft te gaan, toen hij probeerde de fascistische partij eenvoudig op te heffen, om dat er geen fascistische partij meer was, doch een fascistisch Italië, dan nóg ware dit doel niet zonder meer bereikt. Katholieken en protestanten en in het al gemeen alle Christelijk geloovigen verwachten Maandag meer. Zij verwachten de openlijke erkenning dat zij geen staatsburgers van den tweeden rang zijn, dart, hun absolute vrijheid op godsdienstig terrein gewaarborgd wordt en dat, kortom, Hitier de belofte nakome welke h(j, in artikel 25 van zijn program een Duitsche staat op de basis van positief Christendom heeft neergelegd. De Katholieken in het bijzonder zien uit naar de eerlijke naleving eener plech tige overeenkomst, welke de eenige is die Duitschland sedert den oorlog zonder eenigen dwang en met absolute gelijkge rechtigdheid aanging, namelijk het con cordaat met den H. Stoel. Is de plotselinge ineenstorting van het kaar tenhuis der Duitsche Geloofsbeweging dat de hoogsten in de landen hielpen meebouwen, een symptoom? Mag de intrekking van discipli naire maatregelen tegen geestelijken der bei de groote confessies als een gunstig voorteeken worden uitgelegd? Het is moeilijk op deze vragen een afdoend antwoord te geven. Wachten wij liever af wat Hitier zeggen zal en hopen wij dat na zoo vele teleurstellingen er eindelijk eens een gunstig antwoord kome. ATHENE, 18 April. (Reuter) Het Atheen- sche telegraaf-agentschap deelt mede, dat de Grieksche regeering officieel in kennis werd gesteld met het weder bezetten van de zee-engten door de Turksche troepen. In officieele Turksche kringen te Londen wordt ontkend, dat de gedemilitariseerde zone langs de zeeëngten wederom bezet zou zijn. Uit Ankara wordt bericht, dat in ver band met de berichten, afkomstig uit ver schillende bronnen, o.a. uit Athene, vol gens welke de Dardanellen weder bezet zouden zijn, en versterkt zouden worden, het agentschap Anatoli is gemachtigd, deze berichten officieel tegen te spreken, welke, naar hier nog aan wordt toegevoegd, van allen grond ontbloot zijn. Metaxas heeft verklaard, dat het bericht van de wederbezetting van de zee-engten door Turksche troepen niet uit Ankara afkomstig was. Uit Ankara wordt gemeld, dat de kwestie voor den Volkenbond zou worden gebracht en men weet niet, waarom de Turksche regeering thans haar houding heeft gewijzigd. De Turksche ambassadeur te Londen heeft hedenmiddag een telegram ontvangen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Turkije, waarin de geruchten betreffeit- de de herbezetting van de Dardanellen ten stelligste worden ontkend. Verwachting: Meest matige Noord- Westelijke tot Westelijken wind, gedeelte- lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, koude ochtend, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Winderig en guur. De storm waarschuwingsdienst seinde S Zaterdagavond om 19.55 uur aan de pos- ten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede. Aan de posten van Heek van Holland tot de Belgische grens: Attentiesein neer. DRESDEN, 18 April. (Reuter) Heden morgen heeft hier de begrafenis plaats ge had van den Duitschen ambassadeur te Londen, Von Hoesch. Aanwezig waren o.a. sir Eric Phipps, de Brit sche ambassadeur, André FrancoisPoncet, de Fransche ambassadeur, Von Neurath als ver tegenwoordiger van Hitier, en verschillende hooge ambtenaren van het ministerie van bui tenlandsche zaken. De rouwplechtigheid vond plaats in de kerk der H. Drieëenheid. De kist, die op een kata falk voor het altaar stond opgesteld, was met de hakenkruisvlag bedekt. Von Neurath en sir Eric Phipps hadden ter rechter- en ter linker zijde van de katafalk plaatsgenomen. De teraardebestelling geschiedde in den graf kelder van de familie Von HoeschSchoeller. Von Neurath sprak enkele afscheidswoorden, terwijl de militaire kapel nationaal-socialisti- sche liederen ten gehoore bracht. Duizenden werklieden volgen het Italiaansche leger in Oost-Afrika op den voet om de verbindingen met het achterland zoo volmaakt mogelijk te maken Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij üw winkelier.' Pr. reeds v.a 80 Imp. N.V. Techn. Hamlelsbur. G. de Boer, A'dam LONDEN, 18 April. (Reuter) Minister president Baldwin heeft te Worcester een rede gehouden, waarin hij begon met te zeggen, dat, wanneer hij zou aftleden, dit zou zijn op een oogenblik, dat hjj zou kie zen, en niet op een oogenblik, dat anderen zouden kiezen. Baldwin onderstreepte nog eens de noodza kelijkheid voor Engeland, zijn bewanening te versterken, waarna hij een uiteenzetting gaf van de Britsche politiek mét betrekking tot het Italiaansch-Abessinisch conflict. De minister-president legde er den nadruk op, dat de politiek, die Eden te Genève volgt, en die de Italiaansche bladen aanleiding geeft tót scherpe aanvallen op Eden; niet diens per- Ongeveer 400 Fransche reserve-officieren hebben 'n bezoek aan Rome ge bracht om hun sympathie met de Italiaansche oud-strijders te betuigen ROME, 18 April (Reuter). Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de berichten, volgens welke de Negus bereid zou zijn af te treden ten gunste van zijn zoon, die er in zou hebben toegestemd onvoorwaarde lijk met de Italianen te onderhandelen, on juist zijn. Ook wordt ontkend, dat Mussolini instructies ju hebben gezonden aan Badoglio inzake een apenstilstand. Het gerucht heeft de ronde gedaan, da' de Abessinische regeering besloten zou heb ben, Addis Abeba te verlaten en zich naai het binnenland terug te trekken. De regee ring ontkent deze mogelijkheid niet, doch zij voegt er aan toe, dat hieromtrent noa niets besloten is. Het is mogelijk dat deze kwestie vanavond zal worden besproken. Tenslotte verklaart de regeering, dat in elk geval de veiligheid in ae stad, o.a. voor de vreemdelingen, dank zij een voldoende politiemacht, is verzekerd. Het gerucht gaat, dat de slag aan het Somalifront gisteravond is geëindigd en dat de Italianen Harrar hebben bezet. Maarschalk Badoglio telegrafeert: Ook giste ren kwamen verscheidene stamhoofden en nota belen uit het gebied van Dessie hun onder werping aanbieden aan de Italiaansche mili taire autoriteiten. De bevolking toont zich zeer ingenomen met de Italiaansche bezetting. Aan het Somalifront zijn onze voorhoeden in contact getreden met den vijand. De luchtvaart is zeer actief. Het Abessinische leger, dat onder commando van ras Nassiboe tracht den opmarsch van de troepen van generaal Graziani aan het Zuidelijk front tegen te houden, telt 25.000 man, gecon centreerd nabij Jijiga. Verder oevindt zich tus schen de Webi Gestro en de Webi Shebeli een leger onder Beiene Merid, terwijl in Opper- Sidamo zich de resten van het leger van ras Desta, onder commando van makonneh Demissie bevinden. Uit Dessie wordt gemeld, dat Italiaansche patrouilles, die verkenningstochten in de rich ting van Addis Abeba hebben gemaakt, geen spoor van Abessinische afdeelingen ontdekt heb ben. De Galla's achtervolgen intusschen de Sjoa's in Zuidelijke richting. Van oogenblik tot oogenblik. verwach* men hier de aankomst van een detachement uit Danakil, dat van Sardo af den karavaanweg volgt. soonlijke politiek is, doch de weloverwogen po litiek van de geheele regeering, die, naar de overtuiging van Baldwin, door ,de overgroote meerderheid van het Britsche volk wordt ge steund. Het streven van Groot-Brittannië was vol gens Baldwin niet gericht op vernedering van Italië, doch op de ondersteuning van het Vol kenbondspact, dat Engeland overal ter wereld wet wil zien worden. Hoewel zich overal aan den hemel donkere wolken samenpakken, achtte Baldwin de voor uitzichten niet geheel ongunstig, o.a. omdat Duitschland en Frankrijk voor het eerst ge lijktijdig voorstellen hebben gedaan, die thans door Engeland ernstig worden bestudeerd. Sprekende over het gebruik van gifgas sen, zeide Baldwin, dat een toekomstige oorlog niet slechts het einde der Europee- sche beschaving zou beteekenen, doch, in dien de Europeesche volkeren bovendien nog op hun woord en handteekening in breuk zouden maken door het gebruik van gifgassen in Europa, dit tot in alle uit hoeken van dit werelddeel tot anarchie zou leiden. Dit is, aldus besloot Baldwin, een nieuwe reden, om den weg des vredes te bewandelen, om te zien hoe wij den Volkenbond sterker kunnen maken, hoe wij de collectieve veilig heid kunnen verzekeren, en welken waarborg wij in Europa kunnen verkrijgen, dat gifgassen niet zullen worden gebruikt. GENEVE, '18 April. (ReuterJ De Commis sie van Dertien is hedenmiddag bijeengeko men om kennis te nemen van het rapport van De Madariaga aan den Volkenbondsraad. Hef rapport conc'udeert, dat de pogingen tot verzoening ongelukkigerwijze zijn mislukt. Het is zonder debat met aigemeene stemmen aangenomen. De berichten, dat de Engelsche delegatie te Genève ermede accoord zou gaan, dat ten aan zien van de sancties tegen Italië de status quo tot na de Fransche verkiezingen gehandhaafd wordt, vinden in bevoegde kringen te Londen bevestiging. Deze procedure wordt wenschelijk geacht, ten einde de eenheid van actie tusschen Frankrijk en Engeland te bewaren. In diplomatieke kringen te Rome verklaart men, dat Rome de besprekingen te Genève in kalmte volgt. Italië zal aan de zitting van den Volkenbondsraad deelnemen om te verhinde ren, dat de politiek, welke tot verlenging van het Italiaansch-AbessinisCh conflict leidt, wordt voortgezet. Tezelfdertijd zetten de Ita liaansche troepen hun actie voort, en de alge- heele overwinning is nabij. BERLIJN, 18 April (D.N.B.) De opperbe velhebber van het Duitsche leger, generaal Von Fritsch, is heden tijdens het paardrijder, van zijn paard gevallen en licht gewond. Hij zal niet deel kunnen nemen aan de parade ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer. ALGEMEENE VERGADERING op Woensdag 22 April, 's avonds te 8>/2 uur In het Geb. St. Bavo. Sprekers: de Hoog- EdelGestr. Heer CH. L. v. d. BILT, onderwerp: Wethouder W. v. LIEMT: beantwoording ingekomen vragen inzake het WERKLOO- ZENYRAAGSTÜK. De Negus niet bereid om af te treden; de mo gelijke verplaatsing der regeering. De vredespogingen en de sancties; Italië zal aan de zitting van den Volkenbondsraad deelnemen. Redevoering- van Baldwin te Worcester over de ïegeeringspo'itiek en de verschrikkingen van een gifgas-oorlog. De begrafenis van ambassadeur Von Hoesch te Dresden. Het stoffelijk overschot van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bcerenbrouck per auto van Utrecht naar Wichmond overgebracht. Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over bet wetsontwerp inzake financiering van den versnelden bruggenbouw. Duitsch schip in nood op de Wester Eems; later veilig naar Emden gesleept. Nederlandsch schip tengevolge van motorpanne op de Belgische kust geworpen. Het uitgaande Indië-vliegtuig licht beschadigd bij de landing te Marseille. Beurs van New York: stemming flauw. De vreemdeling Hij was een vreemdeling in eigen land. Zijne leerlingen liepen naast hem op den weg naar Emmaus doch herkenden hem niet. Ze Spraken over hem, lüisselden van gedachten over het gebeuren van Golgotha. Maar herkenden dengeèn niet over wien en met wien zij spraken. Eerst toen Jezus zelf hun de genade schonk, hun de oogen opende, herkenden zij Christus aan het breken des broods. Aan het breken des broods Het kennen van Christus, het geloo- ven in Hem is een gave die we moe ten afbidden en met gebed en goede werken moeten bewaren in ons hart. Hoe zullen we Hem het best herken nen? Aan het breken des broods. Hij gaat voor velen nog als een vreemde door de wereld. Ze gaan naast Hem spreken over Hem, maar zien Hem niet. Tot het uur der genade komt en aan het breken van het brood de Hei land wortjt herkend. Het evangelie is zoo vanzelfsprekend, zoo veelzeg gend! Christus blijft in het tabernakel onder ons, met ons, maar te zeer nog als vreemde! Dat Hij toch herkend moge worden door duizenden in het blanke geheim zijner almacht. BERLIJN, 18 April (Reuter). Dr. Eckener had met minister Goering heden een langdurig on derhoud, waarbij Dr. Eckener zou geweigerd hebben eenige verklaring betreffende de be sprekingen af te leggen. Hij zou van meening zijn geweest, dat, indien er een verklaring moest gegeven worden, deze eerder door minister Goering diende te worden afgelegd. Dr. Eckener, die hedenavond naar Friedrichs- hafen vertrekt, beyestigde, dat hij aan boord van de „Hindenburg" zal zijn voor de reis naar de Vereenigde Staten, welke de volgende maand zal plaats hebben. MODERNSTE DESSINS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 142fci> II/////////sW? Stand op Zondag 1 uur v-m. 756.4 Vorige stand 755.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1