Ankober zou reeds door de Italianen bezet zijn Het nieuws van heden Werkloos gezift beroofd 25 millioen voor Ned. Indië Heftige botsingen in Palestina DE BAROMETER DE VELDSLAG UN HET SOMALI-FRONT Vermiste gezant teruggevonden Uit Vaticaanstad 1 GRAALBESTUUR BIJ 1 I DEN H. VADER I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 20 APRIL 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 HOTEL - CAFE - RESTAURANT Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19907 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Schandelijke inbraak te Amsterdam De onrust in Syrië 5000 vrijwilligers uit Addis Abeba wagen een poging tot ver dediging van de hoofd stad Na Addis Abeba eindigt de oorlog niet Mutaties in de Italiaansche legerleiding De legerberichten Onze ambulance te Assia Maurice Chevalier kamerlid? Hij zou uitgenoodigd zijn zich bij de verkiezingen candidaat te stellen Opgesloten in een goudmijn De eerste Duitsche onderzeeërmetende 750 ton, heeft in de Kieler-bocht een proefvaart gehouden Verscheidene Joden en Arabieren werden gedood of ernstig gewond Afkondiging van den alarmtoestand Voor welvaartspolitiek Als er aan het front in Oost-Afrika rust heerscht vermaken de Italia nen zich met een partijtje voetbal, waarbij kameraden en Abessiniërs enthousiaste toeschouwers zijn Het is hun verboden aan politieke onlusten deel te nemen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Milium Het stoffelijk overschot van icijlen Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is Zaterdag van Utrecht naar Wichmond overgebracht. Het uitdragen van de kist uit het St. A n toniusziek en huis De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus Tijdelijk president van Venezuela gekozen In particuliere audiëntie §j ontvangen Onze Romeinsche correspon- H dent seint ons, d.d. 20 April: '|j Hedenmiddag heeft Z. H. de E Paus Z. H. Exc. Mgr. J, P. Huibers in particuliere audiën- Éi tie ontvangen. j§ |j Na deze audiëntie ontving de 1 H. Vader prof. A. M. A. Vol- j| laerts, directeur van de Vrou- welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De. Graal, mej. I. Seybel, presidente van 1 De Graal, mej. A. Gribbeling en anderen, leden van het j| E hoofdbestuur van De Graal, die s door Mgr. Huibers aan den |j 1 Heiligen Vader werden voorge- steld. Daarop volgde de algemeene audiëntie der verkenners. De gepensionneerde officieren in Spanje ■f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Kamers met ontbijt 3.Lunch en diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en a la Carte Zalen voor partijen en vergaderingen. Bloedige onlusten in Palestina tusschen Joden en Arabieren. Oneenigheid in de Poolsche regeering. 5000 Abessinische vrijwilligers wagen een po ging Addis Abeba te verdedigen. Ankober zou door de Italianen bezet zijn. Zitting van den Volkenbondsraad te Genève. De Begeering stelt 25 millioen beschikbaar voor bepaalde maatregelen van welvaartsver- hooging in Ned.-Indië De Ned. ambulance in Abessinië veilig te Assia gearriveerd. Bestuursvoorstel van den V. D. Bond tot wij ziging van werkprogram inzake ontwapening aangenomen. Het Hoofdbestuur van de Graal in particuliere audiëntie door den H. Vader ontvangen. Nieuwe luchtdienst AmsterdamWeenen—Boe dapest geopend. Pater Cassianus Hentzen O.F.M. benoemd tot pastoor te Haarlem. Het afgeloopen weekeinde bracht weer ver schillende verkeersongevallen mede, waarbij dooden te betreuren zijn. Schandelijke inbraak bij werkloos gezin te Am sterdam. Beurs: Tamelijk prijshoudend. O Menschen, die om zoo te zeggen Hunne hersens laten gaan, Sluiten zich zoo spoedig moog'lijk Bij de distributie aan. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Inbrekers hebben Zondagavond in een woonhuis aan de Marnixstraat te Amster dam hun slag geslagen op de miserabelste manier die mogelijk was: door een werk loos gezin te berooven van het weinige, waarvan het moest leven, en dat het met moeite bij elkaar geschraapt had om te voorzien in de noodzakelijkste behoeften. Het gezin woont in een der dichtbevolkte blokken volkswoningen aan de Marnixstraat, een hoog voor, en heeft de gewoonte den Zondagavond ergens anders door te brengen. De daders schijnen hiervan op de hoogte te zijn geweest. Toen de familie Zondagavond tegen tien uur huiswaarts keerde, vond zü de deur van de woning opengebroken, evenals de deur van de binnenkamer. Hieruit waren een busje met veertig bijeengespaarde kwartjes, een bankbiljet van tien gulden, alsmede eenige losse guldens verdwenen. Bovendien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebben gelicht. De slag voor het berooide gezin is zeer zwaar en de verontwaardiging uitte zich bij de omwo nenden zeer heftig, aangezien de daders, die blijkbaar van de omstandigheden waarin het gezin verkeerde op de hoogte waren, juist deze berooide lieden tot hun slachtoffers hebben gekozen. Een bataljon van 750 Senegaleesche scherp schutters en honderd man blanke troepen zijn naar Syrië gezonden ifi verband met de onrust aldaar. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 755.2 Vorige stand: 755.9 ADDIS ABEBA, 19 April (Reuter). Het gerucht gaat hier, dat Ankober, 125 K.M. ten Noord-Westen van Addis Abeba door de Italianen is bezet. Dit bericht wordt evenwel niet bevestigd. In dien het werkelijk waar is, dan zouden de Italianen een moeilijk gedeelte van den weg Dessie—Addis Abeba achter den rug hebben. Geen enkele officieele of officieuse mede- deeling is tot nu toe uit Rome ontvangen in zake de bezetting van Harrar of Jijiga. bood een hardnekkigen tegenstand op 14, 15, 16 en den ochtend van 17 April. De Libysche en Somali-troepen werkten nauw samen, ge steund door de luchtmacht. De slag eindigde met een totale nederlaag van den vijand. De omsingelingsmanoeuvre van de vleugels slaag de uitstekend. In den middag van 18 April kon alle tegenstand als gebroken worden beschouwd en de troepen gingen uiteen naar verschillende doelen. Onze verliezen bedragen voor zoover tot nu toe kon worden geconstateerd 10 officieren gesneuveld of gewond, drie vlieger-officieren gewond, eenige honderden minderen buiten gevecht gesteld. Twee vliegtuigen zijn omlaag gestort. De vijand verloor duizenden dooden, waaronder eenige legeraanvoerders en duizen den geweren, dozijnen mitrailleurs en ander wapentuig vielen in onze handen. De luchtmacht was uitermate actief. Het moreel van de troe pen is zeer goed. Generaal Santini, de commandant van het eerste legercorps is in de reserve geplaatst, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Generaal Battini is benoemd tot comman dant van het vierde legercorps, en generaal Pintor, commandant van de divisie „Casseria" is benoemd tot commandant van het corps „Undine." Wel heeft het naar het Noorden trekkend leger van generaal Graziani slag geleverd tegen de troepen van ras Nassiboe en zou den de Italianen de overwinning hebben behaald, doch er wordt niet gesproken over de vernietiging van het Abessinische leger en het is waarschijnlijk dat ras Nassiboe nog andere punten bezet houdt. Te Addis Abeba hebben zich Zon dag 5000 vrijwilligers aangeboden om een laatste verdedigingslinie te bezetten tegen den aandringenden vijand, welke linie zal worden inge richt op een niet genoemd punt tusschen Dessie en Addis Abeba. Indien deze linie wordt doorbroken, zal geen nieuwe poging worden gedaan de hoofdstad te verdedigen, aangezien men het principe van open stad wil handhaven, ten einde het risico van een bombardement te voorkomen. Evenwel beteekent de inname van de hoofd stad door de Italianen nog geenszins een einde van den oorlog. De negus zal zich nog verscheidene maanden in de bergen van het Westen kunnen handhaven. De regeering had de bevolking op de ren baan bijeengeroepen, ten einde haar moed aan te wakkeren en haar er toe te brengen nog heden de wapens op te nemen en den vijand te ge- moet te gaan, die zich in de richting van de hoofdstad beweegt. Men weet nog steeds niet de juiste positie van de Italianen. Reeds zou den vele inboorlingen met hun families de stad hebben verlaten, terwijl een deel der vreemdelingen reeds naar hun respectievelijke legaties zijn gevlucht, en voorbereidingen tref fen zoo spoedig mogelijk te vertrekken, hetzij nog hedenavond of morgen. De officieren van de officieuse Belgische militaire missie hebben van de Abessinische regeering toestemming ontvangen Addis Abeba Zondagavond per specialen trein te verlaten. De Engelsche en Nederlandsche ambulances, die kort geleden weer in de richting van Dessie waren ver trokken, komen weder terug. De burgemeester van Addis Abeba, Blata Tekala, heeft zich aan het hoofd van een troepenafdeeling naar 't Noorden begeven om te trachten in 'n laatsten slag het ver dere optrekken der Italianen in de richting van Addis Abeba te verijdelen. Vele buitenlanders vertrekken morgen naar Djiboeti, ook de Belgische officieren, nu men vreest, dat de Italianen binnenkort de hoofd stad zullen bereiken. Omtrent het vertrek van de regeering uit Addis Abeba is nog geen be slissing genomen. In Abessinische regeeringskringen is men zeer teleurgesteld over den gang van zaken te Genève. Legerbericht 189 luidt: Aan het Somalifront zijn de troepen onder commando van gene raal Graziani op 14 April een offensieve be weging begonnen. Een veldslag ontbrandde aan den linkervleugel van het front. Het vol gende communiqué zal nadere bijzonderheden geven. Het 190ste legerbericht luidt: In den ochtend van 14 April heeft de Iiby- .sche divisie onder commando van generaal Nasi de Abessiniërs aangevallen, die gecon centreerd waren bij de Giana Gobirivier. Da vijand had zich genesteld in een bijna ontoe gankelijk terrein met grotten en ravijnen en Beuter seint uit Addis Abeba, d.d. 19 April, dat de Nederlandsche Ambulance vei lig te Assia is gearriveerd, komende uit het Noorden. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier Joden en twee Arabieren wer den gedood. Een Britsche politie-officier werd ernstig gewond. De zaken zijn gesloten. De handel ligt ge heel stil. De ontevredenheid onder de be volking zou voortdurend toenemen. De be weging dreigt over te slaan op Tel Aviv. waar men aanvallen vreest van de Arabie ren. De autoriteiten hebben den alarmtoestand afgekondigd en troepen opdracht gegeven de orde te herstellen. In een officieele mededeeling wordt verklaard, dat Woensdag tijdens een gevecht te Nablus een Jood werd gedood en twee ernstig gewond. Naar men gelooft werden Vrijdag twee Arabieren door Joden vermoord. Tijdens de begrafenis werd door Joden en Arabieren te Tel Aviv ge demonstreerd. De demonstranten trachtten Jaffa te bereiken, doch werden door de politie teruggeslagen, die met steenen Werd gebombar deerd. Hedenochtend ontstonden als gevolg van nog onbevestigde geruchten, dat nog meer Arabieren zouden zijn gedood, nieuwe botsingen, waarbij slachtoffers aan beide zijden vielen. Volgens latere berichten uit Joodsche oror werden negen Joden gedood en 39 gewond waarvan 11 ernstig. Uit Jaffa en Tel Aviv wordt nu gemeld dat alles rustig is. Na zeven uur des avonds was het verboden zich op straat te vértoonen. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de ongere geldheden in Palestina Zondagmiddag toe namen. Demonstreerende Muzelmannen be gaven zich in grooten getale van Haifa in de richting van Tel Aviv. Vele auto's, waar in Joden waren gezeten, werden aangehou den, in brand gestoken of met steenen be kogeld. De inzittenden werden mishandeld. Er werden een 50-tal personen naar de zie kenhuizen te Tel Aviv vervoerd. Het aantal slachtoffers van dezen dag be draagt elf dooden, van wie negen Joden en twee Arabieren, terwijl een zestigtal personen ge wond werden. PARIJS 18 April. (A.N.P.). Gisteren deed te Cannes hardnekkig het gerucht de ronde, dat Maurice Chevalier uitgenoodigd zou zijn zich candidaat te stellen voor de Kamer. In hoeverre men hier te doen heeft met „reclame" is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, doch wel is het waarschijnlijk, dat de openbare tribune druk bezet zal zijn, indien te verwachten Is, dat Chevalier het woord zal voeren in de Kamer. Men kan immers nooit weten op welke „wijze" hij zijn wenschen zal „voordragen"? TORONTO, 20 April. Drie mannen, die sedert een week opgesloten zaten in een goudmijn bij de Moose-rivier, zijn nog in le ven, hoewel het nog 48 uur zal duren, aleer zij geborgen zullen kunnen worden. Zij bevinden zich op meer dan 40 meter on der den grond. Zondag hebben zij voor het eerst contact gehad met de buitenwereld en daarbij medegedeeld behoefte te hebben aan medicamenten, water en licht. Aan deze wen schen kon voldaan worden. KAÏRO, 19 April (Reuter) Volgens te Kaïro ontvangen berichten hebben zich in verschillende plaatsen van Pa lestina wanordelijkheden van ernstig karakter voorgedaan. Naar aanleiding van in enkele dagbladen ver schenen berichten omtrent financieelen steun, welke door de Nederlandsche regeering in In dië zou worden verleend, vernemen wij van of ficieele zijde het volgende: MADRID, 19 April. (Reuter). De Cortes heeft met 212 stemmen tegen 4 een ontwerp aange nomen, waarbij aan gepensionneerde officieren wordt verboden deèl te nemen aan politieke onlusten, op straffe van verlies van hun pensioen. Voor de stemming had Azana een rede ge houden, waarin hij den monarchist Calvo Sotello, die zich tegen dit wetsontwerp ver zette, antwoordde, dat hij het niet juist achtte, dat officieren, die geld van den staat aanvaar den, tegen dezen staat ageeren. Hij verlangt niets anders dan een correcte houding van deze officieren. De rechterzijde van de Cortes -verliet de ver gadering voor de stemming. Het landgoed El Tesorillo in de provincie Cadix, dat toebehoort aan Juan March is door het instituut tot agrarische hervorming in bezit genomen. Een duizendtal gezinnen zal op dit landgoed worden ondergebracht. Het hier te lande met den directeur van het departement van Economische Zaken te Bata via gevoerde mondeling overleg over de ook in de toekomst door Nederland en Indië te vol gen gedragslijn inzake de wederzijdsche belan genbehartiging heeft o.m. ertoe geleid, dat de Nederlandsche regeering heeft besloten een be drag van ƒ25 millioen, te besteden in drie ja ren, ter beschikking van de Indische regeering te stellen ten behoeve van bepaalde maatrege len van welvaartsverhooging. Geheel ten onrechte is in bedoelde persbe richten eenig verband gelegd tusschen boven genoemd bedrag en de Indische uitgaven voor de maritieme defensie. KAÏRO, 20 April (Reuter) De Duitsche ge zant te Kaïro, Von Stohrer, die Zondag op een autotocht van Kaïro naar de oase Bahria in de woestijn tijdens een zandstorm verdwaald was geraakt, is hedenmorgen ongedeerd teruggevon den bij Bahria. VERWACHTING: Matige tot krach- tigen later afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk kans op regen en zachter. Hoogste barometerstand: 767.8 te La Corona S Laagste barometerstand: 738.7 te Skagen. Zon op vjn. 4.53 onder n.m. 7 06. Licht op n.m. 7.36. Maan op v.m. 3.55 onder n.m. 6.11. Ei Nieuwe maan 21 April. VATICAANSTAD, 20 April. (Eigen telegram). De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus, welke de laatste dagen weer tot allerlei geruch ten aanleiding gegeven heeft, is in werkelijkheid onveranderd en de Heilige Vader verricht dage lijks Zijn gewone werkzaamheden. Gisteren, in de audiëntie van de congresleden der Bonne Presse, heeft de H. Vader blijkbaar Zelf op deze geruchten willen zinspelen. Z. H. verklaarde, dat Hjj de congressisten gaarne spoedig in Rome zou terugzien, maar dat iemand, die de tachtig jaren nadert geen afspraken op langen termijn meer maken kan. „Eén ding echter," aldus de H. Vader, ,,kan ik u garandeeren, dat wanneer gij ook in Rome komt u steeds dten Paus daar zult aantreffen." 1 CARACAS (Venezuela), 20 April Een groo- te troepenmacht was Zondag op de been in verband met het bijeenkomen van het congres van Venezuela, dat tijdelijk een president heeft gekozen. Voorloopig werd tot president benoemd het lid van het opperste gerechtshof, dr. Arminio Borjas. Men verwacht, dat bij de verkiezingen generaal Eleazar Contreras zal worden her kozen. illlllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllilllllllllllllll||| ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiniiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiurH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1