STADSNIEUWS De nieuwe brug is klaar Haarlem, 20 April MAANDAG 20 APRIL 1936 Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Pastoor der kerk van het H. Hart van Jezus HET TAXI-BEDRIJF Een verzoek aan den Raad TWEE TOONEEL- UITVOERINGEN R. K. Tooneelver. Ludamus R. K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" 400 BELGISCHE SCHOLIEREN OP BEZOEK Trip door de bollenstreek GROOT MUZIEKFEEST TE HAARLEM Welke vereenigingen deelnemen EEN BORGSTELLINGSFONDS B. en W. vragen f 1000.voor de stichting R.K. BOUWVAKBOND Viering jaarfeest De feestavond WEL BLOEMEN, MAAR GEEN BEZOEK Mislukte Bollenzondag Lourens Coster N.V. OVER HET ZUIDER BUITENSPAARNE Het verkeersprobleem niet opgelost Op kleinigheden gelet Snelverkeer Spelbreker Kleinigheden AGENDA Bioscopen 21 April Bioscopen INSTELLINGEN GEMEENTE-AMBTENAREN BIJEEN Maatschappelijk Hulpbetoon regionaal? ST. MARTHAVEREENIGING Presidente jubileert De lichtstoet op Julianadag Zooals elders reeds gemeld, is tot opvolger van wijlen den zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg tot pastoor der parochie van het H. Hart van Jezus aan den Kleverparkweg benoemd pater dr. Cassianus Hentzen, thans professor in de Sociologie te Maastricht. Met hem treedt een priester van groote ken nis en bekwaamheid in de zielzorg van het Haarlemsche diocees, wiens activiteit zich op wetenschapelijk en op sociaal terrein sterk heeft ontplooid. Zijn Leuvensch proef schrift tot doctor in de sociologie vestigde zijn Pater dr. Cassianus Hentzen, de nieuwe pastoor der parochie van het H. Hart (Kleverpark) naam als onderwijsdeskundige. In de lijvige jaarboeken van het R. K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding wordt zijn stan daardwerk over de politieke geschiedenis van het Lager Onderwijs in Nederland steeds voortgezet. Zijn commentaar op de encycliek „Quadragesimo Anno" heeft hem in nog rui mer kring bekendheid doen verwerven. Als adviseur der R. K. Werkgeversvereeniging, afd. Limburg, gaf hij raad en voorlichting in tal van kwesties die lagen op het randgebied van economie en ethiek, een gebied dat toch zoo vele moeilijkheden schept en nog slechts on volledig is geëxploreerd. Zijn fijn verzorgde redevoeringen begeesterden congressen en ver gaderingen, gaven leering aan studieuze bij eenkomsten en wekten velen op tot een be leving der Marialiefde, waartoe hij, staande voor de Lieve Vrouwekerk te Maastricht, geest driftig stuwde. Pater Cassianus geniet als priester veler stille waardeering. Als hij verbleef in de huizen der industrieelen was hij de priester-klooster ling, die in zijn eigen leven den afstand van het aardsch bezit personifieerde en die om zijn charme en zijn geleerdheid tcoh graag ont vangen werd in de salons, waar hij zijn so ciaal-economische zielzorg kon beoefenen. de voorwaarden dienen te worden verbonden, die geacht kunnen worden te zijn in het publiek belang, de openbare orde, veiligheid en zede lijkheid. Adressante geeft dan een voorbeeld van een zoodanige verordening met daaraan verbonden voorwaarden. Het voornaamste artikel hiervan luidt als volgt: De vergunning wordt door Burgemeester en Wethouders slechts verleend, indien aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: a. het bedrijf van den aanvrager moet naar het oordeel van B. en W. te beschouwen zijn als een werkelijk autoverhuurbedrijf en door den aanvrager persoonlijk worden geëxploiteerd; b. het is den vergunninghouder verboden mo torrijtuigen aan derden in bruikleen of in huur af te geven, al of niet onder bepaalde voorwaar den, of in het algemeen derden op eenigerlei wijze in de gelegenheid te stellen als zelfstan dig exploitant van een of meer motorrijtuigen op te treden; c. de aanvrager mag niet opt»eden als tus- schenpersoon van iemand aan wien een ver gunning op grond van dit besluit zou worden geweigerd; d. de tarieven, de diensttijden, de loon- en arbeidsvoorwaarden der chauffeurs, in dienst der vergunninghouders, behoeven de goedkeu ring van B. en W. Deze tarieven, diensttijden, loon- en arbeidsvoorwaarden mogen niet zon der de toestemming van B. en W. worden ge wijzigd. Alvorens B. en W. hun goedkeuring verleenen zullen zij de betrokken organisaties van ondernemers en werknemers hooren; e. in het algemeen moet de wijze van ex ploitatie, eventueel mede in verband met de vastgestelde tarieven, de diensttijden, de loon- en arbeidsvoorwaarden, geschieden ten genoege van Burgemeester en Wethouders; f. elk motorrijtuig gebezigd voor het vervoe ren van publiek tegen betaling, moet voorzien zijn van een goed werkenden taxameter en ver zekerd zijn tegen W.A. en inzittenden; g. de bestuurder van een motorrijtuig moet voorzien zijn van een te zijnen behoeve door 't Hoofd van de Politie afgegeven bewijs van toe lating. Door den Nederlandschen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-Ondernemers, aangesloten bij den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond, is aan den Raad van Haarlem ver zocht maatregelen te nemen, die tot gevolg kunnen hebben, dat er te Haarlem, in het be lang van het publiek, van het huurautobedrijf en in het bijzonder van de ondernemers en werknemers een goed geregeld huurauto- en taxibedrijf tot stand komt. Aan de toelichting ontleenen wij nog het vol gende Het kan niet ontkend worden, dat door de ongebreidelde concurrentie, welke het huur auto- en taxibedrijf elkaar onderling alsmede het andere personenvervoer aandoet, onge- wenschte toestanden op het gebied van het personenvervoer in uw gemeente zijn ontstaan. Wellicht zou het mogelijk zijn om door in grijpen van de overheid het voortbestaan van het huurauto- en taxibedrijf te bemoeilijken, zoo niet geheel onmogelijk te maken. Hiertegen verzetten zich echter verschillende groote be langen, welke bij het voortbestaan van dit be drijf gemoeid zijn. Een voordeel van het kleln- taxi-bedrijf b.v. is, dat het een goedkoop snel- vervoermiddel, hetwelk als het ware op ieder tijdstip beschikbaar is, binnen het bereik heeft gebracht van bijna iedere beurs, terwijl voorts door de snelle ontwikkeling van het huurauto- en taxibedrijf een werkgelegenheid is ontstaan van niet geringe beteekenis voor de automobiel- arbeiders. Anderzijds moet echter worden toegegeven, dat de zeer scherpe concurrentie, welke het klein-taxibedrijf op het gebied van het perso nenverkeer voert, aan verschillende belangen ernstige schade dreigt te berokkenen. Een ge volg van deze buitengewoon scherpe concurren tie is, dat bonafide, gevestigde ondernemingen dreigen ten onder te gaan en dat de loonen en arbeidsvoorwaarden van het personeel in dienst der huurauto- en taxi-ondernemingen, tot een ongekend laag peil worden neergedrukt. Velen der in dit bedrijf werkende ondernemers zoowel als werknemers kunnen met het verrichten van hun arbeid zelfs geen allerbescheidenst be staan meer verdienen. Het is daarom volgens de meening van ons bestuur geboden er naar te streven, het taxi- en huurautobedrijf te trachten op een meer ge zonde basis te vestigen. Hiervoor zou het noodig zijn, dat maatregelen worden genomen op de wijze als b.v. reeds de gemeentebesturen van Rotterdam en van ver schillende andere gemeenten deden, o.a. 't vast stellen van een gemeentelijke verordening, waarbij het verboden is op den weg een motor rijtuig aan het publiek ten gebruike tegen be taling aan te bieden of met een dergelijk rij tuig tegen betaling publiek te vervoeren, tenzij men voor dit aanbieden of dit vervoer van de gemeentelijke overheid vergunning heeft. Aan deze vergunning zouden dan verschillen- Als Paschen is gevierd en de vasten voorbij, dan komt telkenjare een overvloed los van tooneel-, muziekuitvoeringen, feestavonden, ontspanning dus in velerlei vorm. Na een tijd van boetedoening en ingetogen heid breekt zich een stroom van amusement uit. De meeste vereenigingen willen dan hun donateurs vóór het einde van het wintersei zoen nog een tooneelavond aanbieden. Giste ren waren er zelfs twee tegelijk: van de R. K. Tooneelvereeniging „Ludamus", die in den schouwburg aan den Jansweg het detectieve- tooneelspel „Wie?" (officieel geheeten: „In uniform") opvoerde, en de R. K. Gem. Too- neelvereeniging „St. Genesius" te Overveen. die in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een opvoering' gaf van het tooneelstuk van K. H. Spjekman met den filmtiteligen naam van „Wantrouwen." Daar het vooralsnog onmogelijk is op twee plaatsen tegelijk te zijn, moesten we wel kie zen of deelen. Wij kozen, om niemand je ont- rieven, beide en deelden den avond broeder lijk over de twee vereepigingen. Het eerst was „Ludamus" aan de beurt waar kapelaan Sistermans op zijn bekende jo viale wijze een welkomstwoord sprak, daaraan een opwekking tot steun voor de vereenigin?, die dit ongetwijfeld zeer verdient, toevoegend. Met enkele karakteristieke volzinnen wist spr de natuurlijk toch al gespannen nieuwsgierig heid en verwachting van de aanwezigen naai het stuk te prikkelen en herinnerde aan de alleraardigst gevonden attracties bij dit stuk: de aanwezigen konden n.l. in de pauze raden wie de dader van den aanval en diefstal van het collier in het tooneelstuk is, waarvoor twee keurige heeren- en twee idem damesprijzen beschikbaar waren gesteld. Nu, de toeschou wers hadden keus genoeg! Daarvoor had de auteur van dit rasechte detectivestuk wel gezorgd! Men kon kiezen tusschen den oom. met veel verve en schwung, zij het wat te radde en snelle tong, vertolkt door G. Hurk- mans, een lief en verliefd meisje, een pracht rol van mej. C. Schoonebeek; een in-zak-en asch zittend officier, door B. Schoonebeek, die ook de regie voerde, raak en met aplomp ge schetst; een schneidigen tweeden luitenant in den persoon van E. Nicolaas; een gluiperigen knecht, fijn gespeeld door W. Schoonebeek: een zenuwachtige dienstbode, waarvoor mevr. A. Swart goed zorgde en tenslotte nog een onbe kende man en vrouw, die resp. door W. Roe- lofsen en mej. M. Giesen ten tooneele werden gebracht. Om het geheel compleet te makei? was er natuurlijk een rechercheur, die in J Uttien den aangewezen en zeer geschikten ver tolker had gevonden. De acteurs en actrices gaven elkaar in spelpeil weinig toe en wister de geëigende sfeer te scheppen, noodig om eer detectivestuk met veel succes (en geheim- nigheid) op te voeren. Bij een vorige opvoe ring, welke wij door een andere dilettanten- vereeniging jaren geleden van het stuk zager, had men in de werkkamer van den oom een vleugel geplaatst en de spanning in het eerste bedrijf nog wat opgevoerd door pianospel. De overval op Virginia geschiedde dan zoodanig, dat zij op de pianotoetsen viel, hetgeen uiter aard een schril en angstaanjagend effect ver oorzaakte. Bovendien had men den overval bij veel meer donkerte in de kamer laten uitvoe ren. Nu kon men naar onze meening duidelijk de uniformpet en grootte van dengene die den overval pleegde, zien. Of was dit met op zet gedaan om de opgave niet te moeilijk te maken? Afgezien hiervan werd het stuk in den juisten toon gespeeld en de toeschouwers zullen zich zeker niet verveeld hebben! Dat bleek trouwens wel uit de wijze waarop zij hun erkentelijkheid toonden. Het ensemble-Nibbering, dat al heel wat feestavonden heeft opgeluisterd, zorgde ook nu weer voor genotvolle muziek. Wij kregen echter den indruk, dat het zijn dag niet had. Een taxi bracht ons vlug naar hotel „Vree burg te Bloemendaal, waar al evenzoo een soort detectivesfeer heerschte. Daar werd op het tooneel een fabrikant verdacht zijn eigen fabriek in brand gestoken te hebben de opgaven aan de verzekering klopten niet en er waren aanwijzingen voor brandstichting en deswege gearresteerd. De eenigsten, die in zijn onschuld gelooven zijn zijn dochter en een huisvriend. Later bekent een werkman den brand te hebben gesticht. Alhoewel het geval rijkelijk lang is uitgesponnen en opgevuld (o.a. met de caricatuur van een verzekerings inspecteur en de niet bepaald ter zake doende rol van kantoorlooper, enz.) kan men er toch een succesrijken avond mee bereiken, welke dit keer voor het grootste deel te danken was aan de prachtige uitbeelding, welke mej. T. v. d. Erf van de dochter gaf. Zij stond een stuk bo ven de andere optredenden, waarvan sommi gen ook zeer verdienstelijk speelden. Zoo b.v. had Wil Sweijen als de fabrikant goede momen ten en vooral werd tegen overdrijving gewaakt. Zijn tooneelvrouw, mej. O. Doeswijk, was wat vlak, doch ook aannemelijk. Het leek ons toe dat de rol van Dolf voor v. Castricum een te zware opgave was. Vooral zijn te snelle en onduidelijke dictie kan nog verbeterd worden. Gé v. Kessel was Mr. Verbeek, hartelijk, doch monotoon. Van de bijrollen moeten speciaal als de beste genoemd worden die van de twee dienstboden: mej. B. v. d. Erf als geknipt voor de valsche Greta en J. Kievit, zóó weggeloopen van een plaatje uit 1890 als Stijntje. J. Eek hoorn was een pittige fabrieksjongen. Gé Sweijer gaaf en goed als de brandstichter. Piet v. Kessel een echte zeurige kantoor looper. J. de Goede en N. Smeets speelden den verzekeringsinspecteur en vooral de „komi sche" buitte zijn rol tot genoegen van het publiek uit. Tenslotte er waren heel wat rollen te verdeelen! trad Chr. Eichhoorn op als politie-inspecteur en J. v. d. Linden als de rechercheur. De meeste optredenden waren vlot en vrij, doch wilden wat te veel „natuur lijk" (d.w.z. zooals ze in het dagelijksch leven zijn) spel geven. Overigens was het wel goed merkbaar dat zoo'n oude rot in het vak als Jan v. Dommelen de regie voerde. In het bijzonder verdient nog de gïimeering een woord van lof. Hoewel het stuk geschre ven is om er een zakdoek bij. te gebruiken, na men de toeschouwers het toch van den vroo- lijken kant op en volgden het spel (meestal hoorbaar zelfs!) met aandacht en interesse. Ook hier was voor opgewekte muziek in de- pauze gezorgd en na afloop van de uitvoering volgde een „gezellig samenzijn", d.w.z. er is lustig gedanst. Voor „St. Genesius" was het dus ook een geslaagde tooneelavond. K. Op Dinsdag 28 April zullen rond 400 Belgi sche leerlingen van Middelbare Onderwijsin richtingen een bezoek brengen aan de bloemen velden. Belgische hoofdgeleiders zullen hen ver gezellen, alsmede mej. dr. Portengen, leerares M. O. in Den Haag. De Federatie van Haarlemsche Muziekver- eenigingen organiseert een groot nationaal zaal muziekconcours voor harmonie- en fanfare-ge zelschappen met een daaraan verbonden marschwedstrijd, op Zondag 26 April in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Om 11 uur is de officieele ontvangst in café restaurant „Hof van Holland" op de Groote Markt. De marschwedstrijd begint om 12 uur op de Dreef. De aanvang van den concertwed strijd is te half drie. Na afloop volgt gezellig samenzijn. Aan den marschwedstrijd nemen de volgende muziekcorpsen deel: Jeugdfanfare „Het Oosterkwartier" te Haar lem; „Kunstgenot" te Haarlem; „Euphonia". Overveen; „De Haarlemsche Postfanfare"; R.K. Harmonie „St. Caecilia", Haarlem-Noord; „Kunstkring", Spaarndam; Arb. Muziekvereen. „Voorwaarts", Vlaardingen. Aan den concertwedstrijd nemen deel: Jeugdfanfare „Het Oosterkwartier" te Haar lem; „Kunstgenot", Haarlem; Arb. Muziekver. „Voorwaarts", Velsen; „Euphonia", Overveen; „De Haarlemsche Postfanfare", Haarlem; „Ber gens Harmonie" te Bergen (N.-H.)„St. Caeci lia", Haarlem-Noord; „Kunstkring", Spaarn dam; Arb. Muziekver. „Voorwaarts", Vlaardin gen; „Zaanlands Kapel", Koog aan de Zaan. B. en W. schrijven aan den Raad: De enkele jaren geleden met het oog op de woekerbestrijding hier ter stede opgevatte, doch toen niet geslaagde plannen tot stichting van een z.g. Borystellingsfonds zijn onlangs op initiatief van het gemeentebestuur opnieuw ter hand genomen. De zeer bijzondere tijdsomstandigheden heb ben er toe geleid, dat in steeds breeder kring behoefte aan een dergelijk Fonds wordt ge voeld. Thans echter niet alleen en in de eer ste plaats om over een deugdelijk hulpmiddel te kunnen beschikken in den strijd te pen den woeker en de praktijken van sommige afbeta- lings-magazijnen, maar evenzeer om hier een instituut te hebben, dat in dezen tijd de be hulpzame hand kan bieden aan, en een rugge steun kan zijn voor vele kleine zelfstandigen en neringdoenden, die, wanneer zij eenig cre- diet behoeven, zelf wel credietwaardig blijken, maar trots ernstige pogingen niet kunnen sla gen in het vinden der voor credietverleening vereischte borgen of in het stellen der gevor derde zakelijke zekerheid. Een Borgstellingsfonds voor deze doeleinden opgericht zou zeker eenerzijds op maatschap pelijk gebied veel heilzaam werk kunnen ver richten door bevordering der zoo noodzakelijke zelf-hulp, anderzijds voor vele kleine midden standers, die zich tot dusverre door hard wer ken een bescheiden bestaan konden verwerven, doch wier financieele draagkracht tegen dn huidige bijzondere omstandigheden niet is op gewassen, de mogelijkheid kunnen openen in eigen bedrijf en eigen milieu werkzaam te blijven. Gezien het feit, dat de laatste jaren in toenemende mate een beroep wordt gedaan op den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon, ook voor kleine credieten en handelsgeld, en gelet op de ervaringen daarmede opgedaan, mag worden vastgesteld dat het uit psycholo gisch, uit financieel en administratief oogpunt dringend noodzakelijk is, dat deze zaak in an dere en betere banen wordt geleld, opdat ge noemde Dienst ontlast worde van werkzaam heden, waarop hij niet is ingesteld, en den be trokkenen de gang naar de organen van ar menzorg worde bespaard. Daarbij komt, dat thans ook van de zijde der Regeering de oprichting van dergelijke borgstellingsfondsen wordt aangemoedigd als aanvulling op de reeds getroffen, maar voor het z.g. klein-crediet niet zoo geschikte maat regelen ten behoeve van middenstandszaken, welke in liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt. Mede met het oog op de omstandigheid, dat nu ook het Nationaal Crisiscomité zijn werk zaamheid op dit terrein (den z.g. A-steun) bin nenkort moet beëindigen, heeft de Regeering zich daarom blijkens een bij Nota van Wijzi gingen op de rijksbegrooting voor 1936 ge- brachten post bereid verklaard een zeker ge deelte van de door dergelijke Fondsen moge lijk te lijden verliezen voor rekening van het Rijk te nemen. Sedert dien zijn in diverse ge meenten van ons land Borgstellingsfondsen opgericht of in wording. Het Crisiscomité-Haarlem heeft in het kapi taal der stichting een bedrag van f 20.000 toe gezegd en daarnevens is ook ten aanzien van het vraagstuk der huisvesting reeds de mede werking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken verkregen. Het ligt in de bedoeling het Fonds te doen oprichten door het Crisis comité-Haarlem, het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken geza menlijk. De mogelijkheid zal worden geopend de werkzaamheid van het Fonds een regionaal karakter te geven, wanneer de omliggende ge meenten bereid zijn een bijdrage ineens of jaarlijksche subsidie te verleenen. Voorts zal getracht worden financieelen steun van de provincie te verkrijgen en zoo mogelijk ook van andere lichamen of vereenigingen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 10.000 voor dit doel beschikbaar te stellen. Der gewoonte getrouw begon het jaarfeest van de onderafdeeling van den R. K. Volks bond, den R. K. Bouwvakbond. met een H. Mis en generale H. Communie der leden, om kwart voor zeven in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Na deze plechtigheden werd een gemeen schappelijk ontbijt gehouden in het gebouw St. Bavo. Aan tafel voerde de voorzitter, de heer L. Zegwaard, het woord, wijzend op de beteekenis van dezen schoonen morgen en een propagan distisch woord sprekend voor de vakbeweging. De geestelijke adviseur, kapelaan Van Dijk. deelde mede des avonds verhinderd te zijn en zeide daarom thans wat hij des avonds had willen zeggen. Hij wenschte drie jubilarissen geluk, stelde hen ten voorbeeld en onderstreep te vervolgens de woorden van den voorzitter. i Des avonds kwamen de leden met hun da mes bijeen in gebouw St. Bavo. Het vaandel en de jeugdvlag praijkten in het groen, terwijl er een zeer gezellige sfeer heerschte, mede door het optreden van het orkest „The Rum ba's", leider Henry Schulprand. Nadat de voorzitter der feestcommissie, de heer L. Stevens, het doel van dezen avond had uiteengezet en een collecte voor „Winterhulp" aanbevolen, wekte de voorzitter, de heer L. Zegwaard, de leden op, a.s. Woensdag de jaar vergadering bij te wonen en de dames mede te werken met de organisatie door hun mannen ook tot vergaderingbezoek aan te sporen. Tusschen het vroolijke gedeelte door sprak de districtbestuurder, de heer Vollaarts, een kort maar krachtig propagandawoord, huldigde ver volgens de drie jubilarissen, de heeren J. C. Dijk, J. van Straaten en H. Vocke, bij hun 25- jarig lidmaatschap en overhandigde hun een diploma. Spr. wenschte ten slotte den bouwvakbond van groot Haarlem veel succes. Ook de heer Zegwaard huldigde hierna den jubilaris Van Straaten, die van de jubilarissen aanwezig was, en stelde hem ten voorbeeld voor de jongeren. De jubilaris dankte voor de hulde en ook voor de bloemen aan zijn vrouw geoffreerd. Het vroolijke programma werd nu weer voortgezet en sloeg bij allen wel ln, vooral het optreden van den heer Jac. Funny met zijn liedjes en praatjes en niet te vergeten het „Bouwerslied". Ook trad Jan de Vogel op met zijn accordeon en met goocheltoeren. Het was een gezellige en intieme avond. Ook de „echte" Bollenzondag is mislukt, daar de gure wind en het buiige weer gisteren de bloemenliefhebbers in huis hield. Na de Paasch- dagen was dit voor de neringdoenden in de bollenstreek wel een zeer groote teleurstelling. Wel waren er veel buitenlanders op den weg, menschen, die reeds weken geleden hun uit stapje aan de bloemenvelden op gisteren had den vastgesteld, maar buiten de extra-treinen en touringcars, die deze bezoekers aanbrachten, overtrof de drukte niet die van een gewonen Zondag. De N.Z.H.T.M. behoefde zelfs geen reserve-materiaal in dienst te stellen. Het is te hopen, dat de komende dagen nog iels goed zullen maken. Het weerbericht luidt iets hoop voller. In de jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Lourens Coster werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer K. Jonkheid, die aan de beurt van aftreding als commissaris was, werd in die functie herkozen. Tegen een blauwe, met witte wolken be strooide hemellucht rijst als een zilver lijnen spel, ineengestrengeld en met losse uitloopers, de nieuwe ophaalbrug over het Zuider Buiten- spaame op. Een pronkstuk van schoonheid kan men haar met haar zware stijlen en baksteenen pijlers naar onze meening niet bepaald noemen, ook al heeft men de brug in aluminiumkleur geschilderd. Maar om de schoonheid te dienen is ze nu juist niet gebouwd. Als verkeersverbete ring zal ze zelf ongetwijfeld haar doel wel be reiken. Een flinke breede rijweg, eveneens breede trottoirs en ruime opritten zijn daartoe ge ëigende middelen. De brug gaat electrisch open en dicht, wat het oponthoud voor het verkeer als schepen de brug moeten passeeren, zoo klein mogelijk maakt. Als nu ook de schepen maar willen medswerken door zoo snel als geoorloofd en mogelijk is de brugopening door te varen! Menige haastige weggebruiker, die voor een geopende brug moet wachten, staat zich wat te verbijten, als een schip op zijn dooie gemak met een kom-ik-vandaag-er-niet-dan-kom-ik er-morgen snelheid de brug passeert. Dit klemt te meer daar de brug voorname lijk bestemd is voor het snelverkeer, dat Haar lem passeeren moet. Bij het doorgaande ver keer was Haarlem berucht. Als je snel van Am sterdam naar Leiden v.v. wil rijden, dan trek je een kwartier extra aan rijtijd uit voor het passeeren van Haarlem. Vooral de St. Antho- niestraat is een geschikte gelegenheid om het geduld van overijlige automobilisten en motor rijders te oefenen! Het is echter de vraag of de route over de nieuwe brug nu wel ideaal voor het doorgaande verkeer is. Men bouwt wel mooie en voor het snelverkeer geschikte bruggen, maar de bijbe- hoorende wegen zijn dan nog nregens te be kennen. In Nederland zijn verschillende pas ge bouwde bruggen aan te wijzen, die moederziel alleen op het weiland staan, wachtend op de wegen, welke zij moeten verbinden. Zoo erg is het met de nieuwe brug over het Zuider Bui- tenspaarne wel niet. Maar toch is er nog geen kijk op, wanneer de aansluitende snelverkeers- weg naar Amsterdamschevaart zal worden aan gelegd. De brug leidt het verkeer officieel „om Haarlem". In werkelijkheid wil dit slechts zeg gen, dat de binnenstad vermeden wordt. Men rijdt toch nog door dicht bevolkte buitenwijken, lange straten, die bij hun aanleg niet voor snel verkeer bestemd waren. De route is n.l. de vol gende: Amsterdamsche vaart, Nagtzaamplein, Nagtzaamstraat, Nagtziaambrug, Kruistocht straat, Slachthuisstraat, Schalkwijkerbrug, Rus tenburgerlaan, Baan, enz. Daarbij zijn eenige scherpe bochten en drukke kruispunten te passeeren. Vooral het kruispunt Rustenburger laanBaan zal wel op zijn beurt bij het door gaande verkeer berucht worden. Wiel heeft men alles gedaan om deze route zoo goed mogelijk te maken. Hier is een vlucht heuvel aangelegd, daar een afgerond, de brug en omgeving werd van een goede straatverlich ting voorzien en de Rustenburgerlaan ver breed, waarbij echter de eigenaar van een per ceel in de Esschildersstraat als spelbreker op trad. De gemeente kon over den aankoop van het perceel niet met hem tot overeenstemming komen en zoo staat het huis nog als een duch tig verkeersobstakel midden in de Rustenbur gerlaan. In de a.s. raadszitting van Woensdag middag komt een voorstel van B. en W. aan de orde, om het huis te onteigenen. Men kan nu natuurlijk onmogelijk langer wachten! Ook aan de brug zelf heeft me nop allerlei kleinigheden gelet. Zoo is er een modern uri noir onder de brug gebouwd langs den huizen kant aan het Zuider Buitenspaarne is een aparte opgang naar de brug aangebracht en de slagboomen, die de brug kunnen afsluiten van het verkeer, zijn als ze omhoog staan, op gesloten in twee lantaarnpalen, wat ten eerste veel netter is en ten tweede ook een goede be scherming voor de palen bij storm b.v. vormt. Zooals gemeld zal de brug op Zaterdag 25 April officieel geopend worden. Voor de ge meente, die een flinke brug rijker is geworden, den aannemer, den heer J. P. A. Nelissen, die een prachtig stuk werk heeft afgeleverd, den Dienst van Openbare Wreken, die de brug heeft ontworpen, en zeker ook voor de weggebruikers, die een nog wel niet idealen, maar toch beteren verkeersweg „om Haarlem" hebben gekregen en voor andere belanghebbenden zal het dan on getwijfeld een feest zijn. Voor het dan uitgediende pontje wordt het echter een afscheidsfeest met den doodenmarsch van Chopin! Gebouw „St. Bavo" Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlems Zanggenot, 8 uur. Stadsschouwburg Erika Mann: Die Pfeffer- mühle, kwart over 8. „Rembrandt-theater „Modern Times" met Charlie Chaplin (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uirf. Palace „Duivels der lucht" met James Gag- ney en Pat O'brien, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Klein Amerika", half 12; „Begeerte" met Mariene Dietrich en Gary Cooper (geprolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Schots en Scheef" met Stan Laurel en Oliver Hardy (geprolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur, Rechtskundig bureau 8 uur; Bakkers 7 uur; Gecombineerde vergadering kleermakers 8 uur; Gec. besturen groenten- en fruithandelaren 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Jaarvergadering Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, kwart over 8. Schouwburg Jaraweg R. K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm", 8 uur. Hotel Lion d'Or Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling Oude Kunst, 104 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling, 107 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zn. Tentoonstel ling, 105 uur. Gebouw „Domi" Overveen Vergadering R. K. Staatspartij afd. OverveenAerdenhout en Haarlem 1 A, resp. kwart voor 8 uur en half negen. Palace „Duivels der lucht" met James Gag- ney en Pat O'brien, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Begeerte" met Mariene Dietrich en Gary Cooper (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Modern Times" met Charlie Chaplin (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Schots en Scheef" met Stan Laurel en Oliver Hardy (geprolongeerd), 2.30, 7 ten 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (tel. 16391) Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen. inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. ■"Vol' ■«■■.(■Hu*»» In de vergadering van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren provinciale afdeeling Noord-Holland, heeft na de herdenking van Jhr. riuys de Beerenbrouck als eerelid en het af handelen van een aantal huishoudelijke zaken de heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, een inleiding gehouden over Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. besprak de mogelijkheid, om het Maat schappelijk Hulpbetoon in den vervolge regio naal te gaan regelen. Volgens art. 194 der Grond wet toch kan aan andere dan bestaande open bare lichamen verordenende bevoegdheid worden gegeven. Bij de Bezuinigingswet is bepaald, dat de Kroon de bevoegdheid heeft om het maken van een gezamenlijke regeling tusschen ge meentebesturen, nopens bepaalde onderwerpen, voor te schrijven, als zulks om een of andere reden wenschelijk wordt geacht. Spr. zag die wenschelijkheid met opzicht tot een goede eco nomische en technische juiste uitvoering van het gemeentelijk M. H., voor kleine gemeenten van gelijke structuur, als b.v. in de streek van Langendijk. Door het bestrijken van een grooter gebied zal het voor de gemeenten financieel mogelijk worden om een behoorlijke oganisatie en administratie met voldoende controle op te zetten, waartoe elke kleine gemeente op zich zelf niet in staat zal zijn. Donderdag 23 April as. des 's ochtends om 9 uur wordt een H. Mis uit dankbaarheid ter eere van o. L. Vr. van Goeden Raad in de kerk van den H. Joannes den Dooper, Amsterdam straat 59, opgedragen, bij gelegenheid der her denking van het 25-jarig bestuurslidmaatschap van de presidente, Mevr. H. Droog Deckers. Om 11 uur wordt een feestvergadering der Sint Martha-vereeniging gehouden in het tehuis Bloemhof straat 1. Des middags is er van 3.30 tot 4.30 uur ge legenheid om de jubilaresse te feliciteeren in het tehuis, Koninginneweg 8a. Vrijdag 24 April wordt geen Martha-vergade- ring gehouden. Voor de door het Centrum-comité van de Ver- eeniging Koninginnedag op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana te organiseeren licht stoet bestaat gelegenheid voor deelneming van jeugdvereenigingen. De lichtstoet vertrekt om negen uur van het Prinsen Bolwerk. Er zullen aan dezen lichtstoet vijf muziek - vereenigingen deelnemen. Deze lichtstoet is bedoeld als een nationale hulde aan ons vorstenhuis van georganiseerde jeugdvereenigingen, met vaandels en vlaggen, De fakkels, welke speciaal voor dat doel ver vaardigd zijn en niet walmen, worden door het Centrum-Comité verstrekt. Voor schriftelijke opgave (vóór 23 April as.) wende men zich tot den heer A. H. de Bruijn Sr., Ged. Voldersgracht 4, tel. 11272, waarna later gelegenheid tot mondelinge gedachten- wisseling zal volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2