I W i j Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Het Van Abbe-museum te Eindhoven m a Het Olympische voetbaltournooi II I F.I.F.A.-BESTUUR TE PARIJS BIJEEN MAANDAG 20 APRIL 1936 I I IHI bMW .ilKHHni mw,Mi 1 Voorwedstrijden voor het wereld kampioenschap in 1938 ook in Nederland? Invallers bij interna tionale wedstrijden I. V. C.B. Kleine zege van V.V.Z. op S.D.O. Eenige en beslissende doelpunt kwam kort voor het einde Goede prestatie van V.V.A. Onze Gezellen in Haarlem met 21 geklopt Wilskracht kreeg veel tegenstand van V.V.IJ. In de laatste minuut maakten de Amsterdammers gelijk De Meer weerde zich geducht Een 21-overwinning op H.M.S. T.Y.B.B. brengt zich in veiligheid S. J. C. verliest in Haarlem met 21 Nieuw zweefvlieg- record Perry te Praag Geslaagde poging van den heer van Neyenhof ALKEMA TE PARIJS 100 K.M. achter motoren op de Buffalo-baan FOTOREPORTAGE ^UlllllllllllllllIillllilllllilllllllllillilIllllllllllllIIIUllllllilllllillIllllilllIlllllilllIlllUllllIillUIIIIUiliUliUUIIIIIIUlfl mMx&i SBmm Het oude politiebureau te den Bosch, dat geen al te groote accomodate biedt aan de manschappen, zal waar schijnlijk worden afgebroken mms™*»-»* Het van Abbe- museum te Eindhoven Zaterdag tegenwoordig heidvan minis ter Slotemaker de Bruine offi cieel geopend De interland hockeywedstrijd Nederland Frankrijk, welke Zondag te den Haag werd gespeeld, eindigde in een overwinning voor de gasten. Moment voor het Hollandsche doel V Te Hemrik (Fr.) had Zondag de wedstrijd plaats voor de demi-finale van het tournooi om het Nederlandsch korfbal- kampioenschap tusschen W.W.M.D. en Blauw Wit. Spel moment bij de korf van Blauw Wit Spelmoment uit den wedstrijd om het voetbalkampioenschap van Nederland tusschen Be Quick en Enschede te Groningen, welke door Enschede met 6—3 werd gewonnen Om het voetbalkampioenschap van Nederland. Een snapshot uit den wedstrijd Ajax - Feyenoord, welke Zondag in de hoofdstad werd gespeeld en door de Rotterdammers met 4—1 werd gewonnen Te Parjjs wen? Zondag onder voorzitter schap van den heer Rimet een bestuursver gadering der P IP-A. gehouden, waarbij naast enkele minder belangrijke onderwer pen het Olympisch voetbaltournooi en de voetbalwereldkampioenschappen aan de orde kwamen. Wat de Olympische spelen betreft, werd be sloten het uitvoerende comité en bloc als jury d'appel te doen fungeeren. Zoo werden in de terreinjury benoemd de heeren Dr. Bauwens (Duitschland), K. J. J. Lotsy (Nederland) en Ir. Fischer (Hongarije), terwijl als gedelegeerd commissaris Dr. Pelikan (Tsjecho Slowakije) werd gekozen. De terreinjury heeft de algeheele organisatie van het voetbaltournooiin handen zooals de indeeling der terreinen, data der wedstrijden, enz., terwijl de gedelegeerd commissaris, die vijl dagen eerder aanwezig moet zijn, zich meer in het bijzonder moet bezig houden met klachten, zoöals het onderzoek naar het amateurisme der spelers, verandering der speeldata enz. Voorts werd besloten het tournooi voor uit vallers uit de eerste ronde, welke wedstrijden niet in Berlijn, doch in andere Duitsche steden zullen wórden gespeeld, volgens het plan, dat dezer dagen bekend gemaakt werd, te organi- seeren. De wereldkampioenschappen, waarvoor kans bestond, dat zij in afwijking van het schema, volgens hetwelk ze in 1938 zouden worden ge houden, reeds in 1937 te Parijs zouden plaats vinden, zijn thans definitief in 1938 vastgesteld. De Fransche voetbalbond had bij de F.IP-A- een aanvraag ingediend om de kampioenschap pen in 1937 te laten verspelen, daar men ver wachtte, in verband met de dan te organiseeren Parijsche wereldtentoonstelling gemakkelijk de benoodigde geldelijke ondersteuning van de regeering te kunnen verkrijgen. De officieele beslissing om de wedstrijden van 1938 naar 1937 te verplaatsen, kan alleen door het congres in Berlijn worden genomen, dat echter eerst 13 en 14 Augustus 1937 gehouden zal worden, waarna dus de tijd van voorberei ding te kort zou zijn. Wanneer dus in Berlijn zal blijken, dat Frankrijk de eenige gegadigde is voor de voetbalwereldkampioenschappen, dan lullen deze dös in 1938 te Parijs plaatsvinden. Gezien echter het groote financieele risico dat aan de organisatie der wereld kampioenschappen verbonden is, werd door de heeren Rimet, Lotsy en den vertegen woordiger van België in principe besloten de voorwedstrijden in België en Nederland te doen plaatsvinden. Na deze twee besluiten werden nog enkele andere punten behandeld, waarvan voor Neder land wel de belangrijkste waren de mogelijke erkenning door de F.I.F.A. van de Neder landsch-Indische voetbalunie, welke de plaats zal innemen van den Nederlandsch-Indisch^p voetbalbond. Deze erkenning zal plaatsvinden, zoodra bericht is binnengekomen, dat de Neder- landsch-Indische voetbalunie als rechtspersoon door het Nederlandsch-Indische gouvernement is erkend. In verband hiermede hebben de heeren Lotsy en Overbakker voorbereidingen getroffen voor een tournee welke door Indië ge houden zal worden door de Wiener Sportclub. Deze club zal in Juni vertrekken en in Indië zestien wedstrijden spelen. Bovendien is in plaats van notaris van Buuren uit Soerabaya de heer Bouman uit Batavia, oud-interna tionaal en oud lid van H.B.S. als adviseur van de F.I.F.A. voor Nederlandsch-Indië benoemd. Als laatste belangrijk besluit valt nog te ver melden, dat in principe de overeenkomst werd aangenomen om in het vervolg bij internatio nale wedstrijden alleen den doelverdediger te laten vervangen, doch ook dit alleen, wanneer dit dan voor den wedstrijd overeen wordt ge komen. Het zal dus niet meer mogelijk zijn, zooais het wel is voorgekomen, dat diverse spelers juist voor het intreden van de rust of voor het einde door frissche krachten worden vervangen, waardoor het spel, volgens een uitdrukking van den heer Lotsy, op een soort estafette gaat ge lijken. De dwars over het veld staande wind doet veel afbreuk aan het spel. Na eenig overwicht der gasten komt SDO sterker opzetten en de thuisclub oefent een stevigen druk uit op de WZ-verdediging. Diverse Bussumsche kansen gaan door treuzelen verloren, terwijl keeper Wiegman eenige goede schoten op fraaie wijze stopt. Geen der partijen ziet voor rust kans een doelpunt te scoren. De tweede helft begint met eenige goede aan vallen van SDO, doch weldra komt VVZ los en dan wegen de partijen vrijwel tegen elkander op. Een kleine veldmeerderheid van SDO doet tenslotte eenige gevaarlijke situaties voor het WZ-doel ontstaan. De Bussumsche voorhoede slaagt er niet in een doelpunt te maken, of schoon zich een aantal score-kansen voordoen. Eenige minuten voor het einde slaagt Olie er in met een onverwacht schot aan WZ de over winning te bezorgen. Onze Gezellen heeft niet minder dan vijf in vallers in zijn gelederen, terwijl V. V. A. twee invallers heeft. Gesteund door den straffen wind zit V. V. A. geregeld voor het Gezellendoel en reeds spoedig hebben de gasten succes, als een Gezellenspeler bij een hard schot van Reuser den bal even van richting doet veranderen, waarna hij onhoudbaar voor de Reus in de touwen vliegt (01). Overdonderd komt V. V. A. nu opzetten doch de verdediging der Haarlemmers heeft er goed het oog in en alle aanvallen loopen verder op niets uit. Bij een gevaarlijken uitval van Onze Gezellen wordt de bal tegen de lat geschoten en na heen en weergetrap weggewerkt. Ook de Reus heeft eenmaal de hulp van den paal noodig om in een gevaarlijk moment zijn doel schoon te houden. Even voor de rust bewerkt Bouma den bal met de hand, waardoor Reuser voor V. V. A. den strafschop benut (02). Intusschen zijn bij Onze Gezellen twee spelers uitgevallen, terwijl Tushuizen van V. V. A. ge blesseerd raakt. Onze Gezellen zet na rust eenige pittige aan vallen op en reeds in de eerste vijf minuten heeft Kuiper succes als hij van dichtbij den bal langs Hendrix jaagt (12). Onze Gezellen neemt nu het spel meer in handen, hoewel de uitvallen der Amsterdammers niet zonder ge vaar zijn. Een strafschop wegens hands onthoudt de scheidsrechter aan de Gezellen, waarmede een goede kans om gelijk te maken verloren gaat. V. V. A. blijft goed partij geven, doch de Reus krijgt niet veel moeilijk werk te doen en verder dan een buitenspeldoelpunt brengt ook V. V. A. het niet. Onze Gezellen blijft druk uit oefenen op het V. V. A.-doel, doch succes blijft uit. Een omzetting van de opstelling brengt ook niet het gewenschte succes, zoodat als scheids rechter Schimmel voor het laatst fluit, V. V. A. op fortuinlijke wijze revanche heeft genomen voor de nederlaag op eigen veld. Een auto, mijnheer? Wc hebben ze in tlle maten en for&sten, zélfs een pas klaar voor U. (Muskets). Wilskracht is er tegen WU slechts met moeite in geslaagd zijn kampioenskans te be houden. In de eerste helft nam de thuisclub bijna direct de leiding en in de laatste minuut vóór rust werd gelijk gemaakt. En in de tweede helft ging het precies hetzelfde. WIJ nam de leiding, en vlak voor het eindsigfiaal werd het 22. WIJ telde een invaller voor den links back en had den stevigen wind in de eerste helft mee. Het spel in de voorhoede was on samenhangend. Bij Wilskracht was dit beter, doch Tersteeg bleek er een goeden kijk op te hebben. Na vijf minuten nam WIJ reeds de leiding, toen na een hoog voor doel geplaatsten bal een schermutseling ontstond, waaruit Har- tings van dichtbij inschoot (10). Het spel kreeg nadien een gelijk opgaand karakter, wat wel blijkt uit het feit, dat een tiental vrijwel gelijk verdeelde hoekschoppen werden genomen. Uit de laatste van de eerste helft, even voor rust genomen, kopte Spiekerman onhoudbaar in. Rust 1—1. In de tweede helft had Wilskracht wind mee, waarmede men evenwel met plaatsen en schie ten weinig rekening hield. Er werd enthousiast gestreden en toen Tersteeg op een scherp naar voren geplaatsten bal toeliep, wist hij met een niet geheel onhoudbaar schot den stand op 2—1 te brengen. Er heerschte nu een tijdelijke verwarring in de Wilskracht-gelederen, doch de achterhoede wist stand te houden. De gas ten werkten zich toen weer los en er ontston den tal van gevaarlijke momenten voor het IJsselsteinsche doel, maar Moes schijnt onpas- seerbaar. In spanning volgden de talrijke aan wezige Volendammers mede den strijd, totdat even voor het einde, in de laatste minuut, een opeenhoping voor het IJsselsteinsche doel ont stond. Doelman Moes kwam te vallen en van zeer dichtbij wordt het leder over hem heen in het doel geplaatst. (22). Nog vóór er uitge trapt was klonk het eindsignaal. Deze voor beide partijen zoo belangrijke wed strijd is tenslotte in een overwinning voor de Meer geëindigd en de Amsterdammers hebben de overwinning verdiend, al was het alleen maar door beter schieten dan H.M.S. In het veld was H.M.S. vooral na rust meest aanvallend, maar men moet niet uit het oog verhezen, dat de Meer, toen het een 21-voor- spYöng had, sterk ging verdedigen en met vijf halfbecks speelde. De Meer telde twee invallers, terwïjl H.MS. volledig was. Na ongeveer tien minuten nam de Meer tegen den wind in spelend uit een goeden pass van Tenniglo door een schitterend schot van Cordes gevolgd, de leiding (10), maar Berkens maakte uit een doelworsteling al spoe dig gelijk (11). Daarna ging het spel op en neer. De aanvallen van H.M.S. waren wel mooi opgezet, maar voor doel was èn door slordig afwerken èn door schitterend verdedigen van Overtoom en Wijfjes het resultaat voor de Zui lenaren nihil. Uit een prachtigen aanval van Tenniglo volgde een voorzet, die door Blank werd ingezet en de Meer had de leiding (21). Na rust kreeg de Meer uit doorbraken twee schitterende kansen, welke echter niet werden benut. Hoe H.M.S. ook werkte en hoe fraai de middenvoor zich ook opstelde, hoe rechtsbuiten en midhalf ook zwoegden,^door stug verdedigen van de Meer bleef de stand 21. Zelfs slaagde de Meer er nog in een derde doelpunt te maken, maar er was juist gefloten voor hinderen van den keeper. Het was een spannende en faire strijd. Van dezen wedstrijd, welke in Sept j.l. met ge lijken stand (1—1) wegens de weersomstandig heden moest worden gestaakt, werden gisteren de resteerende 45 minuten gespeeld, waarbij de geel-zwarten het al bijzonder slecht troffen, daar zij thans tegen den zeer krachtigen wind moesten optornen. De thuisclub speelde van meet af aan zeer agressief en gaf den tegenpartij weinig gelegen heid haar spel te ontplooien. Er werd in een vlot tempo gespeeld, waarbij de Haarlemmers in den aanvang het beste van het spel hadden. De S. J. C.-doelman stopte op solide wijze een schot van v. d. Drift, terwijl v. Honschoten juist naast schoot. Ook aan de andere zijde ontstonden eenige zeer gevaarlijke situaties en v. d. Lit kon tweemaal achtereen slechts met de grootste moeite een doelpunt voorkomen. Nadat de Haarlemsche verdediging met succes deze aanvallen had doorstaan, kwamen de Haar lemmers in het laatste gedeelte van den strijd weer in de meerderheid, waarbij de halflinie der thuisclub zeer verdienstelijk werk verrichtte en haar voorhoede steedis ten aanval opstuwde. Vooral Kluijskens op den rechtervleugel was een doorloopend gevaar voor de Noordwijksche verdediging en een fraai schot van zijn voet werd op niet minder fraaie wijze door den S. J. C.-doelman corner gewerkt. In de 35e mi nuut dwong de thuisclub wederom een corner af, waaruit v. Schie met een welgerichte hoofd beweging den bal in het S. J. C.-doel deponeer de (21). In de laatste minuten bleef de Haar lemsche verdediging de situatie volkomen mees ter, zoodat bij het eindsignaal de Haarlemmers hadden gewonnen. In de Tsjechische hoofdstad zijn Zondag de internationale tenniskampioenschappen begon nen, waarbij de volgende belangrijke uitslagen te noteeren vielen: Perry (Engeland) sloeg Stingl (Tsjecho- Slowakije) 6—3, 6—4. 6—4, Szigeti (Hongarije) sloeg Schaefer (Tsjecho-Slowakije) 61, 61, 61. Ambrosz (Oostenrijk) sloeg Ballosz (Hon garije) 6—4, 4—6, 6—2, 6—2, De bekende Nederlandsche sport- en zweef vlieger van Neyenhof is er Zondag in geslaagd het Nederlandsche uithoudingsrecord zweef vliegen te verbeteren. Dit record stona sinds 11 Augustus van het vorige jaar met een tijd van 5 uur en 5 minuten op naam van den heer L. A. de Lange uit Leiden, die het had gevestigd in een vlucht boven het Reuzengebergte in Duitschland. Zondagmiddag om twee uur vertrok een sport- toestel, bestuurd door den heer J. Hoekstra van Schiphol met het Grunau-baby-zweeftoestel PH-25 van het Nationaal Instituut voor Zweef vliegtuigen. bestuurd door den heer van Ney enhof, op sleeptouw. Om even voor half drie ar riveerden de toestellen boven Noordwijk. Op zevenhonderd meter afstand van deze plaats werd het zweefvliegtuig losgekoppeld. Profi- teerend van den Noord-Westen wind, welke pal op de kust stond, is het den heer van Neyen hof mogelijk geweest uren achtereen in de lucht te blijven, steeds vliegende van Noordwijk naar Zandvoort en terug. Des avonds om kwart voor acht was het oude record gebroken. °m 8.14 uur landde de heer van Neyenhof veilig op het strand te Noordwijk. Deze landing was 'n staaltje van knappe vliegkunst, want het was pikdonker,- doch een vuurtje dat men ont stoken had, hielp den vlieger bij zijn oriën teering. De heer van Neyenhof was in totaal 5 uur en 44 minuten in de lucht geweest, zoodat het record met 39 minuten is vèrbeterd. De zweefvlieger verklaarde, dat hij tenslotte tot landen gedwongen was, doordat het gevaar dreigde, dat hij in aanraking zou komen met de zendmasten en antennes van het Noordwijk sche radiostation welke hij in de duisternis nauwelijks kon zien. Hij was reeds een keer bijna tegen een der antennes aangevlogen, doch hij kon deze gelukkig op het laatste moment nog ontwijken. In verband met deze recordverbetering kan er nog aan worden herinnerd, dat het eerste Ne derlandsche record, waarbij boven Nederlandsch grondgebied werd gevlogen, eveneens te Noord wijk, ongeveer drie jaar geleden is gevestigd door den heer J. van Tijen met een tijdsduur van 1 uur 36 minuten. De Duitsche zweefvlieger ir. Meijer maakte omstreeks ditzelfde tijdstip boven Noordwijk en omgeving een recordvlucht van 2 uur 20 min. De resultaten van den Zondag op de Buffalo- baan te Parijs gehouden wedstrijd over 100 K.M. achter motoren luidden: 1. G. Wambst 1 uur 22 min. 49.4 sec.; 2. Blanc Garin op 150 meter; 3. Lemoine op 1400 meter; 4. Ch. Pelissier op 1950 meter; 5. Lohmann op 2350 meter; 6. Minardi op 2600 meter; 7. Alkema, Nederland, op 29T0 M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4