Met de verkenners naar Rome Over Assisië naar de Eeuwige Stad DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE De weerstoestand ROOSEVELT'S INITIATIEF MEXICAANSCHE ORDER VOOR NEDERLAND MAANDAG 20 APRIL 1936 Assisië Naar Rome H. Mis in de Catacomben Toewijding aan Maria Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck f Deelneming van H. M. de Koningin Relais van de uitvaart Dankbaar gemeentepersoneel Een Amerikaansche Volkenbond De nu eenmaal onder normale omstandighe- Ziekenzorg Vrijzinnig Democraten en ontwapening Bestuursvoorstel van den V. D. B. tot wijziging van werkprogram aangenomen Bekroond Nederlandsch kweekproduct Een onderhoud met dr. Kresin over den aanleg van 200 K.M. spoorweg Omvangrijke order Navraag in de gemeenten INT. HYPOTHEEKBANK TE GRONINGEN DE STORM VAN VRIJDAG EN ZATERDAG AANVANKELIJK ZACHTER WEER BUITENLANDSCH OVERZICHT Om de nietigverklaring van aandeelhoudersbesluit DE ZOMERPOSTZEGELS HET DREIGEND ONTSLAG TE LEERDAM BEZOLDIGING LEERAREN Speciale attracties voor Hulp in Nood" WATER-VERONTREINIGING Op een regeling ertegen aangedrongen HET LOT VAN DEN KETTING HOND i «umuuiuuiiiiiiiumujuiuiiiuiiiiiittiiiiiiiuiiiuiiiiiiiitinuiiiiiiiiiii# Een der deelnemers aan de Ver kenner sr eis Haar Rome schrijft ons: Firenze Dat stond op het groote witte bord op het station en volgens den reisgids moest het Flo rence zijn. Het duurde wel even, voor dit tot de jongens was doorgedrongen. Met bekwamen spoed werd de noodige bagage bijeengeraapt, want een geheele middag zou aan de bezichtiging van de stad der Medici worden besteed. Het weer was heerlijk, toen de vroolijke stoet het prachtige stationsgebouw uittrok. De hotels waren spoedig gevonden, waar het diner gereed stond. Voor de meeste jongens werd bit een geweldige sensatie, want er kwam „spa ghetti" op tafel. Men vertelt in Holland veel van die ellenlange macaroni, die geen maca roni is en door de Italianen met de vingers haar den mond wordt gebracht. Het ellenlange hebben we leeren kennen, hoe de Italianen het eten is ons nog steeds niet duidelijk geworden, Want we hadden moeite genoeg om het be hoorlijk naar binnen te werken. De middaguren werden besteed aan een be zoek aan de prachtige San Marco, aan Santa Croce, aan mozaïekwerkplaatsen, aan pleinen en oude gebouwen, kortom al het schoone, dat be grootsten der Italianen hier bijeenbrachten, Werd bezichtigd. 's Avonds een rondwandeling door de stad, Waarbij we werden verrast op geweldige de monstraties en optochten, die weinig in over eenstemming waren met de Middeleeuwsche schoonheid der stad. Den anderen dag waren de jongens al vroeg Uit de veeren. Om zeven uur verdween Firenze Uit het oog: het laatste traject naar Rome.... We rijden door de schoone vlakte van Um- brië naar de stad van den grooten Ouden Wolf: Sint Frans, patroon der welpen. Vooral de leid sters zijn onder den indruk nu zij door de ber- ëen rijden, waar ook eens de Arme van Assisië Wandelde Tegen de groen beboschte helling van een berg ligt een stadjie, de stad van Sint Fran- ciscus. Allen stappen uit. Verschillende aalmoe zeniers spoeden zich naar de gereedstaande auto's: zij willen zoo graag de H. Mis lezen op het graf van den Heilige. De chauffeurs wecen met ongelooflijke behendigheid de zware auto bussen langs de kronkelende wegen naar 't hooge Plein van San Francesco te voeren. En plots zijden we door een groote poort op het oude binnenhof van het klooster: we staan op het Plein voor de groote basiliek. Heel stil zijn de bedevaarters, wanneer ze op deze plaats zijn aangekomen. Het Middeleeuwsche Assisië heb ben zij achtergelaten, om hier alle tijden te vergeten en zich terug te plaatsen in de jaren, Waarin Sint Frans hier rond trok. Eerbiedig, ontroerd bijna, schrijden de pelgrims in groepen boor de eigenlijke kerk om af te dalen in de buistere crypte, waar zwarte monniken ernstig en geruischloos rondloopen, de crypte waar de Groote Wolf ligt begraven. De olielampen wer pen een zacht licht in die stille duisternis. Dan komen allen tezamen in de bovenkerk, waar aalmoezenier Huysmans, de geestelijke leider Van de bedevaart, de gezongen H. Mis cele breert en een korte preek houdt. Na een maaltijd, die verschillende magen van °nzé Hollandsche jongens eenigszins in oproer brengt, trekken allen Assisië in in kleine groep jes. Slechts met moeite kunnen de bedevaarters Van de stad scheiden en Wanneer de trein weer onverbiddelijk verder rijdt, blijven allen stil nog staren naar de oude woonplaats van San Fran cisco. Het is donker, wanneer het als 'n telegraaf- bericht door den trein bekend wordt, we naderen Rome. Alle vermoeidheid wordt vergeten. Bagage Vlug opgezocht, rugzakken omgegespt, de trein snelt voort, de duizenden lichtjes tegemoet: Rome. De jongens turen in het duister van den avondniets dan lichtjes. Eindelijk rijdt men het breede station bin- hen Paters van alle orden en congregaties Wachten reeds op bekenden. De trein staat stil met een ruk. „Welkom in Romeklinkt het In het Hollandsch. Enthousiast scharen de pel- Srims zich in rijen en zetten een jubelend „Aan H, o Koning der Eeuwen" inVan alle zijden stroomt, de bevolking toeAlles blijkt keurig geregeld. Extra trams staan gereed en binnen een half uur zijn alle pelgrims, wijd en zijd in be stad verspreid, ondergebracht. Een blik in de avondbladen zegt het ons reeds: We zijn: „Ospiti di Roma", de gasten van Rome. Onze Romeinsche correspondent seint ons, b.d. Zondag, 19 April: Hedenochtend hebben de verkenners de Ca tacomben bezocht, waar Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de H. Mis voor hen opdroeg. In dit Uur vol toewijding hield de bisschop een in- brukwekkende toespraak tot de jonge pelgrims, over den heiligen grond, waarop zij stonden, bie gedrenkt is met het bloed der hoofdgetui gen. Hij spoorde hen aan, dankbaar te zijn voor be bijzondere genade, die him ten deel is geval len, deze heilige plaats te mogen bezoeken en bie dankbaarheid te toonen, door zelf in het Vaderland ware getuigen en belijders van het Beloof te zijn. Daarna naderden alle met groote ingetogen heid tot de Heilige Tafel. In den namiddag bezochten de pelgrims den St. Jan van Lateranen en de aangrenzende heiligdommen en velen maakten de boetvaardige oefening van de beklimming der heilige trap. Om half zeven vereenigden allen zich in de grootsche basiliek van Santa Maria Maggiore, Waar Mgr. Huibers in de Paulijnsche of Borghe- sche kapel een plechtig Lof opdroeg. Deze kapel, aldus genoemd naar haar bouwer, Paus Paulus N was bijzonder door den bisschop verkozen, °mdat hier in de omlijsting van kostbare schil- beringen en metalen, de oudste beeltenis van be Moeder Gods bewaard wordt, een door de eeuwen verdonkerd Madonna-schilderij, dat Volgens de legende door den Evangelist Lucas Zou geschilderd zijn. De bisschop werd geassisteerd door Mgr. Eras en Mgr. Taskin, prof. Mulders uit Nijmegen en ben weleerwaarden heer Van der Gaag van het Rederlandsch College, terwijl vele Nederlanders be kapel vulden, die door een machtig hek van be overige Basiliek was gescheiden. Het Lof, naar Nederlandsche wijze door de Verkenners en leidsters gezongen, scheen aldus be kapel in een kleine Nederlandsche kerk te Veranderen. Onze Romeinsche correspondent seint ons, b.d. 20 April: Hedenochtend om negen uur trokken de verkenners met hun kleurige vaandels door de zonnige Vaticaansche tuinen naar de Lourdesgrot, waar Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voor hen een H. Mis heeft opge dragen. Behalve de pelgrims woonden ook Mgr. J. Olav Smit, Mgr. B. Eras en Mgr. H. Taskin en vele Nederlandsche priesters deze plech tigheid bij. Na het H. Evangelie hield Monseigneur Huibers voor de pelgrims een geestdriftige toe spraak over het dogma der Onbevlekte Ontvan genis en de verschijningen van Lourdes, en zette hü de beteekenis van dit dogma uiteen, juist voor dezen tijd, nu de strijd voor of tegen Christus heftiger is dan ooit te voren. Aan het slot van zijn toespraak sprak Mon seigneur zin voor zin, door alle aanwezigen na gezegd, een indrukwekkende toewijding aan Maria uit. Na de H. Mis verzamelden de verkenners zich met een karakteristieke yell rondom den Bis schop op het Sint Pietersplein. Mevrouw jhr. mr. Ruys de Beeren brouck mocht Zaterdagavond van H.M. de Koningin het volgende tele gram ontvangen: „Zeer getroffen door de droeve tij ding van het overlijden van Uwen echtgenoot, betuig Ik U en Uwe kin deren mijn hartelijke deelneming. Met bijzondere waardeering en dankbaarheid gedenk Ik het vele, dat Uw echtgenoot in het belang van ons land en ons volk gedaan heeft." w.g. W1LHELMINA Hare Majesteit zal zich bij de teraardebestel ling van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck, welke Dinsdag te Vierakker zal plaats vinden, doen vertegenwoordigen door Z. Exc. J. H. F. graaf du Monceau, Opper-ceremoniemees- ter en Grootmeester van het Huis van Hare Majesteit. Van H. K. H. Prinses Juliana werd eveneens een schrijven van rouwbeklag ontvangen. Tevens werden betuigingen van deelneming ontvangen van Kamerleden, Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Internuntius te 'sGravennage en vele andere autoriteiten. Voor zoover thans bekend is, zullen bij de teraardebestelling o.a. aanwezig zijn Z. H. Exc. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, Mgr. H. A. Poels, eenige commissarissen van H.M. de Koningin en anderen. Na de nieuwsberichten te ongeveer 8.05 uur geeft de K.R.O. Dinsdagavond een uitzending van opnemingen, gemaakt bij de uitvaart en de begrafenisplechtigheid van Z.Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te Vierakker. In verband daarmede zal het concert van het Maastrichtsche Stedelijk Orkest niet om 8.15 uur, doch om 8.30 uur beginnen en te ongeveer 9.30 uur eindigen, waarop dan onmiddellijk aan sluitend het concert volgt, te geven door de Koninklijke Militaire Kapel. Zaterdag vergaderde de provinciale afdee- ling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, onder voorzitterschap van mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe en Callantsoog. De heele provincie was ruim ver tegenwoordigd. De heer J. Kamman, voorzitter van den Bond, wijdde woorden van eerbiedige herinnering en Het streven om de staten van Noord- en Zuid-Amerika aaneen te smeden tot één groote Pan-Amerikaansche organisatie in den trant van den Volkenbond te Genève is niet nieuw, maar heeft den laatsten tijd onder invloed van de wereldsituatie vasteren vorm aangenomen. Dit jaar zal op initiatief van Pre sident Roosevelt te Buenos Aires de achtste Pan-Amerikaansche conferentie bijeenkomen, waar men zich over verschillende program-pun ten zal beraden o.a. over een collectief veilig heidsstelsel, over een tarievenbestand en over een algemeene neutraliteit ten opzichte van de Europeesche moeilijkheden. Zoowel politiek als economisch wil Amerika, teleurgesteld door den gang van zaken in Europa, welke juist door 't gebrek aan medewerking van Amerika zich niet zóó ontwikkeld heeft als Amerika dat wensch- te, zich uitsluitend op zich zelf bezinnen om in zijn isolement zijn kracht te zoeken. Een beetje vreemd is dat wel, maar toch niet onverklaar baar. waardeering aan de nagedachtenis van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die gedurende vele jaren eerelid van den Bond was. Jhr. Ruys heeft zich destijds zeer beijverd voor de in voering van een pensioenregeling voor het ge meentepersoneel, waarvoor dat personeel hem nog altijd grooten dank en groote waardeering verschuldigd is. Zijn nagedachtenis zal in de kringen van het gemeentepersoneel dan ook steeds in dankbare herinnering blijven. Deze toespraak werd door de aanwezigen staande aangiehoord. Van de talrijke vereenigingen, waarin de overledene een leidende positie innam, dient nog vermeld de Nationale Federatie Het Wit- Gele Kruis, waarvan jhr. Ruys de Beerenbrouck in Juni 1.1. voorzitter werd, zoodat de praktische reorganisatie dezer organisatie zich onder zijn leiding heeft voltrokken. In de buitengewone algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond welke werd gehouden in het jaarbeursgebouw te Utreoht is na de rede van den voorzitter aan de orde gekomen een bestuursvoorstel tot wijziging der redactie van de artikelen in het werkprogram van den Bond, betreffende orde en veiligheid en het buitenlandsch beleid, in verband met de staat kundige en volkenrechterlijke ontwikkeling der laatste jaren. Het bestuursvoorstel hield o.m. in het artikel 9 van het werkprogram te lezen: Reorganisatie van land- en zeemacht tot or ganen, bestemd voor de handhaving van bin- nenlandsche orde en rust, zoomede tot verdedi ging ter medewerking aan internationale rechts handhaving tegen een oorlogsaanval. Nadat dit voorstel Zaterdagavond en Zondag morgen verdedigd was door prof. Kranenburg, mr. Joekes en mr. Oud, heeft men het na lang durige discussies Zondagmiddag in stemming gebracht. Allereerst werd gestemd over een amen dement van Amsterdam, strekkende volgens een rapport-van Embden tot partieele bewapening ten dienste van den Volken bond. Dit amendement werd verworpen met 164 stemmen tegen, 27 stemmen voor en een blanco. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 165 stemmen voor en 29 tegen. De kweekerij van de firma G. A. van Rossem te Naarden heeft van de American Rose So ciety bericht ontvangen, dat haar nieuwe, don- kerroode zaailing-roos „Matador" na een keu ring op het veld in de International Rose-test- garden te Portland, U.S.A., werd bekroond met een zilveren medaille. den niet straffeloos te miskennen samenhang van alle werelddeelen wordt onder de huidige abnormale omstandigheden practisch wel mis kend en de heillooze gevolgen blijven dan ook niet uit. Niet alleen de dictatoriaal geregeerde, hyper-nationalistische landen, maar ook de an dere voeren noodgedwongen een zoo rigoureus mogelijk autarkistisch beheer niet enkel in eco nomisch, maar ook in politiek opzicht. De een sleept den ander mee en in plaats van een drachtige samenwerking ter bestrijding en overwinning van de gemeenschappelijke en al gemeene gevaren zien wij een groeiende ver deeldheid tusschen de verschillende mogend heden, welke zooveel mogelijk elk voor zich en los van de andere hun in het ongereede ge raakte zaken in orde trachten te brengen en daardoor de chaotische wereldwanorde ver- grooten. Het Pan-Amerikaansche streven, dat door de de Monroe-leer belijdende Vereenigde Staten van Noord-Amerika steeds is be vorderd, heeft vaak gestuit op het verzet der kleinere staten in Centraal en Zuid-Amerika, omdat deze niet zonder reden op grond van op gedane pijnlijke ervaringen het overwicht van de Vereenigde Staten in een Pan-Amerikaan sche combinatie vreesden. Toen de Volkenbond, waarvan het denkbeeld door president Woodrow Wilson Was gelanceerd, tot stand kwam en de Vereenigde Staten zich daarbij niet aansloten, zoodoende een zwaren slag toebrengend aan de Zondagmorgen is dr. W. Kresin, directeur van het Int. Handelsconsortium, uit Mexico naar Nederland teruggekeerd. Bij dit Int. Handels consortium zijn ongeveer vijf en twintig belang rijke Nederlandsche industrieele en aannemers bedrijven aangesloten. Dr. Kresin heeft twee maanden in Mexico vertoefd, om te trachten, bestellingen voor de Nederlandsche industrie opgedragen te krijgen. Hij is in zijn pogingen geslaagd. Aan het Int. Handelsconsortium is n.l. opgedragen, zooals reeds bericht werd, de uitvoering van den aan leg van 200 K.M. spoorweg, deel uitmakende van een groote spoorlijn, welke de Mexicaansche re geering voornemens is aan te doen leggen van Campèche, aan de Golf van Mexico, naar Puer to Mexico, eveneens aan de Golf van Mexico, over Boca del Cerro in Centraal Mexico. Het deel van deze groote lijn, dat vanwege het Int. Handelsconsortium zal worden aange legd, zal beginnen bij Boca del Cerro en in de richting van Puerto Mexico gaan. De uitvoering van den aanleg van deze 200 K.M. spoorweg is in haar geheel aan het Int. Handelsconsortium opgedragen. Behalve den aanleg van den eigen lijken spoorweg omvat zij den bouw van zes groote en een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsemplacementen en andere con structies, o.a. van een aantal electrische centra les, welke kracht en licht zullen produceeren voor een landstreek van niet geringe opper vlakte. Een redacteur van het Alg. Ned. Persbureau heeft met dr. Kresin aanstonds na diens terug komst efen onderhoud gehad. Dr. Kresin verklaarde dat de bestelling, welke aan de Nederlandsche industrie is opgedragen, een zeer aanzienlijk bedrag vertegenwoordigt. Alle werkzaamheden, wel ke de Nederlandsche industrie kan verrich ten, zullen door haar worden uitgevoerd en uit het buitenland zal slechts worden be trokken datgene, wat Nederland uit den aard der zaak niet kan leveren. Tien tot vijftien Nederlandsche ingenieurs zullen naar Mexico worden uitgezonden om de lei ding van het werk op zich te nemen. De eersten zullen reeds de volgende maand vertrekken. Met grooten lof sprak dr. Kresin ook over de zeer bijzondere activiteit van den Nederland- schen zaakgelastigde te Mexico, den heer Fein, aan wiens onvermoeide werkzaamheid het voor een groot deel te danken is, dat de Nederland sche industrie zich deze belangrijke bestelling ziet opgedragen. Dr. Kresin zeide groote perspectieven in Mid- j den-Amerika te zien, maar te betreuren, dat universaliteit van den opzet, dongen de Zuid- Amerikaansche staten met een zekere gretigheid naar het lidmaatschap, omdat zij daarin een tegenwicht meenden te zullen vinden tegen den overmatig grooten broer uilt het Noorden, die vaak op niet malsche wijze zelfs „manu mili- tare" in hun zaken intervenieerde. Thans is dat echter anders geworden. Roosevelt, op zoek naar nieuwe markten, wil de Europeesche con currenten, met wie hij nog steeds het zure appeltje der oorlogsschulden heeft te schillen, uit Zuid-Amerika verdringen. Hij heeft vrijwillig reeds ten opzichte van verschillende gebieden afgezien van het gehate interventie-recht, dat de Vereenigde Staten zich vroeger hadden be dongen, en daardoor den argwaan en de vrees der Z.-Amerikaansche staten verminderd of weg genomen. De betrekkelijke machteloosheid van den Volkenbond te Genève en de heerschende verdeeldheid in Europa hebben de publieke opinie in de Nieuwe Wereld sterk beïnvloed ten gunste van de Pan-Amerikaansche i'sole- mentsgedachte. Men vraagt er zich niet af, of het niet voor een groot deel aan Amerika's hou ding ten opzichte van Genève te wijten is, dat Japan de gelegenheid heeft gekregen Mandsjoe- rjje in te palmen en zijn grenzen op het Azia tisch vasteland uit te zetten tot aan Mongolië, en dat de sancties tegen Italië te weinig effect hebben gehad om de oorlogsmachine in Abessinië stop te zetten. Men wenscht er blijkbaar niet verder te kijken dan de op het onmiddellijke eigen voordeel gespitste neus lang is. Mocht het tot een Amerikaanschen volkenbond komen, dan zullen de Zuid-Amerikaansche staten in con flict kunnen geraken met hun verplichtingen, voortvloeiend uit hun lidmaatschap van den Geneefschen Volkenbond. In Amerika is thans de Pan-Amerikaansche, in Japan de Pan-Azia- tische, in Duitschland de Pan-Germaansche ge dachte troef en met dat al lijdt de wereld aan een steeds moeilijker te herstellen blijkende „panne". Nederland in de desbetreffende Republiek geen gezantschappen en alleen consulaten gevestigd heeft. Op de waarde van den arbeid van con sulaire ambtenaren niets willende afdingen, gaf dr. Kresin nochtans als zijn meening te kennen, dat een consulaire vertegenwoordiging niet vol doende is, om als intermediair te dienen voor bestellingen voor het Nederlandsche bedrijfsle ven voor de uitvoering van groote openbare wer ken, omdat men in dit verband moet kunnen be schikken over goede relaties met regeeringsin- stanties in de onderscheidene landen en inge wijd moet worden in de politieke omstandighe den, welke daar heerschen. De handelsbetrekkingen van ons land met Mexico achtte dr. Kresin nog voor groote ver betering vatbaar. Onze handels-balans met dit land is nog sterk passief. Mexico voert naar ons land ruim vier maal zooveel uit als Nederland De Commissie inzake den kettinghond van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren houdt een uitgebreide navraag betref fende het aantal en de behandeling van ket tinghonden in ons land. Aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland en dat zijn er niet minder dan 1076 werd om inlichtingen verzocht. In het algemeen werden deze inlichtingen snel en dui delijk verstrekt. Op de onlangs te Amsterdam in het Natuur historisch museum „de Pinksterblom" gehouden tentoonstelling Dierenbescherming in Neder land" was een drietal hokken geëxposeerd, welke kettinghonden tot verblijf gediend hadden. Deze gaven een indruk van het verschrikkelijke lot. dat de waakhond, die dikwijls gedurende zijn gansche leven aan een korten ketting ligt vast geklonken, beschoren kan zijn. Een kist, waarvan één der wanden was ver wijderd, diende gedurende 10 jaren achtereen een hond tot hok! Het dier was aan een zeer korten ketting bevestigd, de naakte planken van de kist, waarop zich een laag vuil en aarde had verzameld, vormden de ligplaats. Een ander „hok", dat ook op de tentoonstelling te zien was, bestond slechts uit een groote blikken bus. Hierin verbleef een kettinghond, ook gedurende strenge vorst! •Deze enkele staaltjes van schandelijk slechte behandeling van huisdieren zouden met zéér vele te vermeerderen zijn. Hoewel de wet in tal- looze gevallen een ingrijpen van terzake bevoeg den (politie en inspecteurs, onbezoldigde Rijks veldwachters van de vereenigingen tot bescher ming van dieren) nog niet mogelijk maakt, kan niet ontkend worden, dat de kettinghond in ons land héél dikwijls het slachtoffer is van feite lijke en ergerlijke dierenmishandeling. Ook bij overigens behoorlijke behandeling is, naar veler overtuiging, de kettinghond een inderdaad be treurenswaardige instelling. Gedurende de laatste dagen van de vorige week steeg in Oost-Europa de temperatuur onder den invloed van een warmen Zuid- Oostelijken wind aanzienlijk en ontstonden tusschen Oost-Europa en het Westen, waar nog altijd de koude Noordelijke luchtstroom heerschte, een groot, verschil in temperatuur. Hierdoor was de kans op de ontwikkeling van een krachtig stormveld over Midden-Europa zeer waarschijnlijk geworden en inderdaad heeft zich tegen het einde der week zulk een stormveld over geheel Midden-Europa ontwik keld. In ons land begon de wind Vrijdag op te steken en in den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft stormweer gewoed, voornamelijk over het Noordelijk gedeelte, omdat dit het dichtst lag bij den sector der stormdepressie, waarin de grootste windkrachten voorkwamen. Zaterdagmorgen heerschte nog zwaar storm weer over de Helgolander Bocht, waar ver schillende stations storm uit Noord 9 Beaufort meldden, terwijl plaatselijk stormkrachten van 12 Beaufort (orkaan) zijn voorgekomen. Za terdagmorgen lag een depressiekem van 740 m.m. over het Westelijk gedeelte der Oostzee, die Noordwaarts trok, een tweede over Polen en een derde, die opvulde, over Midden— Duitschland. Zware regens zijn gevallen over Denemarken en Noord-Duitschland, maar hier te lande leverden de buien slechts weinig neerslag. Over het geheele gebied ten Westen van Europa bleef de barometer hoog staan en kwam zelfs een langzame stijging voor, zoo dat, daar ons land viel binnen het gebied waar de luchtdruk toenam, het zeldzame geval zich voordeed, dat bij stijgenden barometer storm weer opstak. De algemeene weerstoestand is intusschen slechter geworden. Over geheel West-Europa houdt de Noordelijke luchtstroom nog aan, zoodat voorloopig nog koud weer te verwach ten is, en zoolang de depressie over de Oostzee nog niet verdwenen is zal het weer nog storm achtig blijven, terwijl overigens, zoolang de temperatuur in het Oosten nog hoog is, de verdere vooruitzichten onberekenbaar zijn. (Nadruk verboden). Het stoffelijk overschot van den Minister van StaatJhr. Beerenbrouck in de eenvoudige chapelle ardente op het Wichmond bij Zutphen Mr. Ch. J. M. Ruys de landgoed „Suideras" te De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft Vrijdag conclusie genomen in de proce dure betreffende de thans gefailleerde Intern. Hypotheekbank te Groningen. Een der pandbriefhouders had nietigverkla ring gevraagd van een besluit der algemeene vergadering van aandeelhouders dezer bank, waarbij de bank al haar activa overdroeg aan de nieuwe Int. Hypotheekbank, eveneens te Groningen, waartegen als contraprestatie de nieuwe bank al haar waardepapieren aan de oude bank gaf, ten behoeve van de pandbrief houders, terwijl deze hun pandbrieven konden inwisselen tegen die waardepapieren. Het Amsterdamsehe Gerechtshof sprak de gevraagde nietigverklaring uit, waartegen cu ratoren in cassatie gingen. De procureur-generaal was van oordeel, dat het Hof terecht heeft beslist, dat aan de pand briefhouders, die hun pandbrieven niet hebben ingewisseld, de waarborg, welke hun bij het nemen der pandbrieven was gegeven, is ont nomen. Of zij daarvoor een anderen waarborg in de plaats kregen, en of deze voor hen even veel waarde had als de overeengekomene, dan wel misschien minder, doet niet ter zake, aan gezien zij nu eenmaal -recht hadden op een waarborg in hypothecaire leeningen, onroe rende goederen en kasgelden en niet in papie ren, welke deze min of meer vertegenwoordi gen. De Hooge Raad zal op 5 Juni arrest wijzen De depressie over Scandinavië is nog in diepte toegenomen en heeft zich Noordwaarts over ge heel Scandinavië uitgebreid, waarbij de vorst vrijwel verdween. Alleen op Groenland en Spits bergen handhaaft zich een strenge vorst. Het depressiegebied in het Westen vertoont kernen ten Zuiden van IJsland en van Ierland, zoodat de wind in onze streken naar Zuidwest draait en over het algemeen iets zachter weer te wachten is. In Schotland komt nog lichte vorst voor en ook elders op de Britsche eilanden was de och- tendtemperatuur nog onder normaal. In Frankrijk is bij windstilte en heldere lucht de ochtend ook koud, maar zal het overdag vrij zacht worden. In Duitschland duurt het buiige weer, met in het Noorden kracthigen tot stormachtigen Zuidwestelijken wind, nog voort. De meerste neerslag viel in Scandinavië en op de Britsche eilanden. Onder den invloed der nieuwe depressie is toenemende wind, tijdelijk met regen ep aan vankelijk zachter weer te wachten. Het hoofdbestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft dezer dagen in een adres ter kennis van den Raad van Ministers gebracht, dat men met groote bezorgdheid ken nis heeft genomen van de berichten, blijkens welke de financieele toestand van het bedrijf de directie van de Glasfabriek Leerdam zal nopen aan vrijwel het geheele personeel op korten termijn ontslag te geven, waardoor ook het middenstandsbedi'ijf ter plaatse met den ondergang bedreigd wordt. Het Hoofdbestuur doet een dringend beroep op de regeering om het dreigend gevaar zoo eenigszins mogelijk af te wenden. Mocht zulks onverhoopt onmogelijk blijken, dan wordt ver trouwd, dat in een nader te bepalen vorm ge durende den tijd, dat de Glasfabriek zal stil liggen een rechtstreeksche steunverleening ten behoeve van de daardoor getroffen mid denstanders in het leven zal worden geroepen Het R.K. Tweede Kamerlid Suring heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gevraagd, of het juist is, dat de minister d.d. 31 Maart 1936 aan de besturen der door het rijk gesubsidieerde bijzondere hoo- gere burgerscholen, gymnasia, lycea en han delsdagscholen een omzendbrief heeft gericht, waarin aan die besturen wordt medegedeeld, dat de minister subsidieering in de kosten van bezoldiging van directeuren, rectoren, leeraren en beambten, die den leeftijd van 65 jaar heb ben overschreden en uit dien hoofde niet zijn ontslagen, als regel slechts zal bevorderen tot het bedrag, dat benoodigd zou zijn geweest, in dien zij door jongeren met aanvangswedde wa ren vervangen. Voorts of de Minister niet van oordeel is, dat hem de bevoegdheid ontbreekt, een zoodanige korting op de subsidieering in de kosten van bezoldiging der in die vraag genoemde functio narissen te bevorderen, en of de minister be reid is, totdat eventueel terzake een wijziging der M. O. wet is tot stand gekomen, den aan- geduiden omzendbrief, indien deze inderdaad is uitgegaan, in te trekken. Men schrijft ons: Zooals bekend, zal in den aanvang van de maand Mei weer een serie van vier zomerpost- zegels verschijnen. Indien nu elk Nederlander boven den leer plichtigen leeftijd slechts eenmaal een post zegel van 5 cent wilde koopen, zou men al een opbrengst krijgen, waarover de organisatoren ruimschoots tevreden zouden zijn. Teneinde den verkoop der postzegels, die vijf jaar geldig zullen blijven, te stimuleeren, heeft het comité aan het koopen ervan een bijzondere attractie verbonden. Ieder, die een briefkaart van 5 cent, beplakt met drie zomerpostzegels van een nominale waarde van 6 cent, die dus 10 cent per stuk zullen kosten, naar het hoofdcomité zendt, ontvangt een aardig zakatlasje, samen gesteld in overleg met den A.N.W.B., gestem peld met het nummer van volgorde van ont vangst. Op dit nummer neemt men deel aan een loterij met prachtige prijzen als een auto, fietsen, kano's, reisjes enz., bovendien zullen ter bestrijding van de onkosten der comité's prentbriefkaarten in den handel worden ge bracht in een serie van zes, gewijd aan tou risme en zomersport. Het comité hoopt, dat alle Nederlanders de cultureele en speciale waarde van het werk, dat met de uitgifte der zomerpostzegels beoogd wordt, inzien, en door het koopen der zegels zullen bijdragen tot het verleenen van „Hulp in Nood." De Ned. Vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging hield Zaterdag te Am sterdam haar jaarlijksche algemeene verga dering. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. F. Veldhuyzen, geneesheer-directeur van het Wil- helmina-gasthuis. Onder leiding van mevr. dr. N. L. Wibaut Isebree Moens stelt de vereeniging thans een onderzoek in naar de mate van vervuiling van het oppervlakte-water in Noord-Holland. De verkregen gegevens zullen in kaart worden ge bracht. In een causerie van ir. F. E. Samson over een wettelijke regeling inzake waterverontrei niging werd er op gewezen, dat blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Hinderwet er stemmen zijn opgegaan, om een nadere regeling inzake wa terverontreiniging tot betere tijden te laten rus ten en de door den minister te dezer zake inge stelde commissie op te heffen. Er zijn teekenen die doen vreezen, dat er voorloopig van een zoodanige regeling inderdaad niets zal komen. Dit zou zeer te betreuren zijn, omdat, behalve de ethische belangen, ook de belangen van vee teelt en visscherij er bij betrokken zijn, die in dezen crisistijd toch zeker recht op bescher ming hebben. In de middagzitting hield dr. Kranenburg, medisch adviseur bij de arbeids-inspectie, een voordracht over den schadelijken invloed van kooloxyde op den mensch. naar Mexico.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5