Rouwzitting Tweede Kamer pokon:ö:™s BELGIE-NEDERLAND Jhr. Ch. Ruys als drankbestrijder KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIG€N UNIVCR9ITGIT PRESIDENT RUYS HERDACHT NAAR DEN VOETBALWEDSTRIJD Per Trein en Per Luxe Autocar HET CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 0fê4e TE BRUSSEL - 2-3MEI STADIONKAARTEN BIJ ONS TIJDIG TE BESTELLEN MAANDAG 20 APRIL 1936 Waker voor den goeden toon en de juiste verhouding tusschen Kamer en Regeering Zijn leiding vereenigde Rede van den heer J. J. C. van Dijk iet*1 Vertrek Zaterdagmiddag Terugkeer Zondagavond REIS A REIS B PER AUTO: PER TREIN: PRIJS vanaf Amsterdam f 12.50 PRIJSF 10.00 vanaf Den Haag f 11.00 vanaf Rotterdam f 10.50 INDISCHE MUNTWET Invoering van bronzen centen RATIONALISATIE BIJ DE SPOORWEGEN Begrafenis Jhr. Ruys FRATERS O. L. VROUW VAN HET H. HART LUCHTPOST VOOR CHINA EN PHILIPPIJNEN NIEUWE LUCHTDIENST GEOPEND REGEERINGSREGLEMENTEN SURINAME EN CURASAO CAFÉ EN WOONHUIS IN VLAMMEN HOCKEY BELGIË B—NEDERLAND B 18 MEI VOLKENBONDSDAG TENNIS DE NEDERLANDSCHE DAVIS CUP-PLOEG In een speciaal daarvoor telegrafisch bijeengeroepen vergadering heeft de Tweede Kamer Maandagmiddag haar zoo onverwacht ontslapen pre sident, den Minister van Staat, Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, herdacht. De griffier deed voorlezing van een mededee- ling van mevrouw de weduwe Ruys de Beeren brouck, dat haar echtgenoot is overleden. De voorzitter de heer J. J. C. van Dijk, stel de voor deze mededeeling met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De Kamer keurde dit voorstel goed. De voorzitter hield hierna de volgende rede: Diep onder den indruk van zijn onverwacht verscheiden, zijn wij samengekomen om in dankbaarheid en eerbied te herdenken onzen hooggeschatten voorzitter, den Minister van Staat, jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck. Vele en gewichtige w"aren de diensten, die hij in een hoogst eervolle loopbaan aan het land bewees. Cömmissaris der Koningin in de provincie Limburg, werd hij op 9 September 1918 aan gewezen als verantwoordelijk raadsman dei- Kroon. Tweemaal werd hij sindsdien opnieuw tot het ministerambt geroepen. Al die keeren droeg het Kabinet zijn signatuur. Vele jaren maakte hij deel uit van deze Ka mer. Leider van hare werkzaamheden was hij van 1 September 1925 tot 10 Augustus 1929 en van 9 Mei 1933 tot aan zijn overlijden. Zwaar is menig jaar van zijn minister schap voor hem geweest. Met nimmer fa lende blijmoedigheid heeft hij de moeilijk heden, die hij op zijn weg vond, onder het oog gezien en bij het zoeken van de oplos sing gold voor hem slechts de vraag op welke wijze 's Lands belangen het best weerden ge diend. Van de wetten, door de onder zijn leiding staande Kabinetten voorbereid en verdedigd, mogen die tot herziening der Grondwet, tot stand gekomen in 1922, in het bijzonder in herinnering worden ge bracht. Het lidmaatschap der Kamer in 1905 deed hij er voor het eerst zijn intrede vervulde hij met groote liefde. Reeds spoedig had zijn woord gezag. En het voorzitterschap wij weten het allen, ook nog uit het jongste verleden bekleedde hij op een wijze die moeilijk te evenaren is. Toen hij, in 1925, voor de eerste maal het voorzitterschap der Kamer aanvaardde, ver klaarde hij, dat het zijn ernstig streven zou wezen als voorzitter onpartijdig te zijn en de inzichten en opvattingen van allen naar waarde te schatten. Hij heeft gestreefd, gelijk hij beloofde. Hij heeft ten volle bereikt, waarnaar hij streefde. Alle partijdigheid bleef verre van hem. En voor overwegingen, die afweken van de zijne, had hij steeds een open oor. Twee dingen waren er, waaraan hij niet ge raakt wenschte te zien. Dat waren de goede toon bij de beraadslagingen en de juiste verhouding tusschen de Regeering en de Kamer. Het was in September 1927, dat hij in de rede, waarmede hij het voorzitterschap aanvaardde, de Kamer voorhield: „De opvatting, dat tot den grooten stijl in ons werk ook behoort het bewaren van den goeden toon, zal u van uw voorzitter niet bevreemden." Dat op dit gebied met hem niet te transigeeren viel, weten wy allen. En de juis te verhouding tusschen de Regeering en de Ka mer, hoevele malen is hij daarvoor niet opge komen, als die in het gedrang dreigde te ge raken, bijvoorbeeld door het stellen van schrif telijke vragen, die de strekking hadden op een te verwachten beslissing van de regeering in vloed te oefenen? Zulke vragen weigerde hij dan, in den vriendelij ksten vorm, door te zenden. En hoe kon hij ook hoffelijk maar beslist zijn standpunt bepalen, als hij meende, dat het op treden van de Regeering niet geheel strookte met de positie, welke voor het parlement in ons Staatsbeleid is weggelegd. Lange redevoeringen achtte hij uit den booze. „Zaakkundige bondigheid bondige zakelijk heid" beval hij in zijn aanvaardingsrede van September 1933 aan de Kamer aan. Wij onderwierpen ons gaarne aan zijn leiding, omdat wij gevoelden dat die leiding een eerlijke was, waarbij niemand werd ontzien en niemand met opzet werd belast en omdat wij wisten, dat die leiding gericht was op het hoog houden van het parlement. En het was ons te gemakkelijker hem te vol gen, omdat wij telkens weer onder de bekoring kwamen van zijn ongekunstelden eenvoud, van zijn bij dien eenvoud toch zoo hoffelijke om- vangsvormen, van zijn bij allen ernst van levens opvatting zoo blijmoedige natuur, van zijn ge voel voor humor, en van het sprankelende van zijn geest. Eenzijdig was onze voorzitter allerminst. Naast het werk, dat zijn voornaamste functie hem bracht, verrichtte hij nog veel anderen arbeid. Verschillende colleges van «beteekenis telden hem onder hun leden. Van den Mjjnraad was hij de gewaardeerde voorzitter. Voor de staatkundige party, waartoe hy be hoorde, stond hy steeds op de bres. Zü verliest in hem een schat van toewyding en van lei dende kracht. De drankbestryding vond in hem een warm aanhanger. Voor charitatieven arbeid werd nooit te vergeefs een beroep op hem gedaan. Ruys is van ons genomen, wy hebben ons te buigen voor Gods wil. Zün beeld blijft ons voor den geest staan. En dan zien wij hem als een oprecht Christen, diep belevend het geloof, dat zyn plecht-anker was in leven en in sterven, daarnaast ten volle eerbiedigende de levens overtuiging van anderen. Dan zien wij hem als trouw dienaar van het Vorstenhuis, dat hij vereerde en van het Va derland, dat hij liefhad. Dan zien wij hem als toegewijd strijder voor de beginselen, die hij met zün volle hart en zijn groote gaven diende. Dan zien wy hem als een eenvoudig, edel en grootmoedig mensch. Ruys is van ons genomen, wy hebben God te danken., dat hy dit vruchtbare, rijke leven aan land en volk heeft geschonken. De herinne ring van deze nobele figuur lichte over onzen gemeenschappelijken arbeid. Moge aan zijr. na bestaanden Gods rijke vertroosting worden ge schonken. Rede van den minister president De voorzitter van den Ministerraad, de heer Colün, hield de volgende rede: In aansluiting aan de door u gesproken woorden wenscht ook de Regeering in deze plechtige zitting uitdrukking te geven aan hare deelneming in het door de Kamer geleden ern stige verlies en te getuigen van hare groote waardeering voor den persoon en den arbeid van den Staatsman, die zoo plotseling ontviel aan den dienst van het Land en Koningin en wiens verscheiden in zoo breede kringen wordt betreurd. Slechts weinigen kunnen bogen op zulk een grooten staat van dienst voor de publieke zaak, als het geval was met den nu overleden Staats man. Ruim dertig jaren lang heeft Ruys de Beerenbrouck in een of anderen vorm aan het parlementaire leven deelgenomen en daarvan heeft hy niet minder dan elf jaren de leiding gehad van een Kabinet, een grooter aantal ja ren dan ten onzent ooit een voorzitter van den Raad van ministers ten deel gevallen is. Niet ieder van de drie perioden, waarover die elf jaren verdeeld waren, was even belang rijk, maar in geen van die drie perioden bleven de moeilijkheden gespaard. Het eerste Kabinet-Ruys trad op toen de we reldoorlog nog woedde en de voedselmoeilijkheden in ons land een hoogtepunt hadden bereikt. bij de bloem- ert zaadwinkels vele verzorgingsaanwijzin'gen geheel gratis Kort daarna moest met rustige kracht worden opgetreden tegen ernstige gisting in het bin nenland en kwam men voorts te staan tegenover de liquidatie van de gedurende den oorlogstijd getroffen maatregelen op economisch gebied. Maak ik dan verder nog melding van de in voering der verzekeringswetgeving, van de in die eerste periode tevens tot stand gekomen Arbeidswet en van de uitvoering van het nieuwe Grondwetsartikel in zake het onderwijs, dan mag van het eerste Kabinet-Ruys worden getuigd, dat het in onze parlementaire ge schiedenis een zeer eervolle plaats zal blijver, innemen. Het tweede Kabinet had weer andere moei- lykheden te overwinnen, waarvan ik slechts noem de financieele zorgen, die zich in de ja ren 1922/24 openbaarden. En ook het derde bleef niet gespaard van bij zondere moeilykheden, toen de huidige econo mische inzinking, met hare financieele gevol gen, zich in de beide laatste jaren van dat derde Kabinet ook ten onzent duchtig voel baar begon te maken. Onder zulke omstandigheden gedurende elf jaren werkzaam te zün op de meest in het oog vallende plaats, eischt meer dan gewone geestkracht en is zonder het bezit van regentenkwaliteiten niet tot een goed einde te brengen. Het voorrecht gehad hebbend met den nu ontslapen Staatsman in een Kabinet te heb ben gezeten, zou het een tekortkoming mij- nerzüds zün, indien ik niet ook getuigde van zün voortreffelüke gave om meenings- verschillen in den boezem van den Minis terraad tot overeenstemming te brengen. In dat opzicht was hü onbetwist primus inter pares. Dat dit leven vroeg, te vroeg werd afgesne den, mag naar menschelijk oordeel worden ge tuigd, met het oog op wat van gerijpte levens ervaring nog te verwachten viel. Maar de Al machtige God oordeelt anders. Hij roept den mensch op zijn tyd weg, ook van de meest verantwoordeiyke posten. En Zün doen is wijs heid. Daarvoor buigt de Regeering ootmoedig het hoofd en dankt slechts namens Kroon en Volk voor al den openbaren arbeid door Ruys ver richt. En zü voegt daaraan de bede toe, dat God de zwaar getroffen familie, inzonderheid de weduwe en de kinderen, zal schragen in het dragen van dit zware verlies. Nadat de Minister-President zyn rede vol eindigd had, sloot te 1 uur 20 de voorzitter de vergadering. De nieuwe Belgische minister Nieuwenhuys bracht een bezoek aan Weenen iet zijn echtgenoote Zaterdag: 's Middags vertrek van Amster dam te 14.30 uur, van Haarlem te 14 uur, van Utrecht 15.30 uur; rit over Gorinchem, Breda en Antwerpen, alwaar diner, naar Brussel; rondwandeling; logies. Zondag: Bijwoning der H. Mis; ontbijt; groote autotoer door de stad; lunch; per auto naar het Stadion heen en terug; diner in Antwerpen; verder terugreis evenals heenreis; terug te Utrecht 23 uur, te Amsterdam 24 uur. Zaterdag: s Middags te 14.23 uur vertrek van Amsterdam; te 15.18 van Den Haag en te 15.46 van Botterdam: 's avonds diner te Brussel; rondwandeling; logies. Zondag: Bijwoning der H. Mis; ontbijt; be zichtiging der vele, verrassende beziens waardigheden te .Brussel per luxe-auto car; lunch; per auto naar het Eeuw-Stadion en terug; diner; terug naar Holland vanat Noord-Station te 18.53 uur; aankomst te Rotterdam 21 uur. te Den Haag 21.27 uur en te Amsterdam 22.20 uur. N.B. De groote autotoer door Brussel Is in den prys Inbegrepen. Pryzen 2.40 (onoverdekt)1.(staanplaats), verhosgd met 0.20 voor administratie. (Alle overdekte plaatsen zijn uitverkocht). HF" Zy, die niet in het bezit zyn van paspoort of bewijs van Nederlanderschap kunnen zich voorzien van een z.g. voetbalpasje tegen betaling van ƒ0.30. Zich aan te melden, liefst zoo spoedig mogelijk, daar entrée-kaarten uitverkocht dreigen te raken; in ieder geval vóór 23 April a.s. Men geve zich op aan een onzer bureaux of aan ,,'T KASTEEL VAN AEMSTEL". N.Z. VOORBURGWAL 65-73, AMSTERDAM, TEL. 46878 Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wüziging en aanvulling van de Indische Munt wet 1912. Blykens de memorie van toelichting is in verband met het afslytingsproces, waaraan de koperen pasmunt in een zeer vochtig tropisch klimaat blootstaat, reeds herhaaldelijk de wen- schelykheid bepleit om voor Nederlandsch-Indië het voorbeeld van het Rijk te volgen en ook daar de bronzen pasmunt in te voeren. Een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de bij de Landskassen aanwezige voorraden centen voor ongeveer 75 pCt. uit versleten en beschadigde muntstukken bestaan, welke niet meer ten volle voor de circulatie geschikt zyn. Ter geleidelyke vervanging van de voor de circulatie onbruikbare centen moeten op ruime schaal nieuwe centen worden aangemunt. Van deze gelegenheid ware gebruik te maken om over te gaan tot het gebruik van brons als muntmateriaal. De invoering van de bronzen centen betee- kent een eerste stap ni de richting van de vervanging van koper door brons voor alle kleine pasmunt. Naar wy vernemen zal, ingaande 1 Juli a.s„ de achtste afdeeling van den Dienst van Weg en Werken der Ned. Spoorwegen komen te ver vallen. De werkzaamheden zullen over de overi ge daarvoor in aanmerking komende afdeelin- gen worden verdeeld. In totaal zullen dan van Jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbrouck werd in 1905 voor het eerst tot Kamer lid gekozen door het district Gulpen. En dat was een merkwaardige verkiezing. Want „jonker Charles" werd gekozen niet tegenstaande hij het had aangedurfd een stoutmoedige daad te stellen, welke toen in Limburg de handhaving van een candida- tuur voor een vertegenwoordigend lichaam tot een vraagstuk moest maken. Het bier speelde toen in „het Zuiden", speciaal in Limburg, een belangrijke rol tijdens verkie zingscampagnes; de „bierverkiezingen" wa ren daar inheemsch. En nu kregen de Lim burgers de verbluffende verklaring van jhr. Ruys te vernemen, dat hij het Kamerlid maatschap niet zou aanvaarden, indien hem zou blijken, dat er, ter bevordering van zijn verkiezing, ook maar één glas bier zou zijn geschonken. Dat was de taal, dat was de daad van een, die niets ten halve deed, de consekwenties van zijn beginselen in hun vollen omvang aanvaardde. Dat was dus Ruys de Beeren brouck, zooals hij immer en overal was, zoo als hij zich ook als bestrijder van het alco holisme, als medearbeider en voorman in het Sobriëtas-werk deed kennen. Zooals wij hem het eerst bewonde/end en vaardeerend in die kwaliteit leerden ken nen op het Katholiek Congres tegen het bier-alcoholisme, in Augustus 1912 te Roer mond gehouden. Jhr. Ch. Ruys de Beeren brouck was de stuwende energieke voorzit ter van dat congres, aan de voorbereiding waarvan hij met zijn vlotte en tegelijk krachtige activiteit een zeer groot aandeel had en dat zijn slagen, ook wat betreft de verblijdende uitwerking eener tot krachtige voortvarendheid gewekte activiteit, niet op de laatste plaats te danken had aan hem, die sociale en geestelijke nooden steeds zoo diep doorzag in oorzaken en omvang en wiens warmvoelend hart een koel hoofd en een krachtige hand bereid vond om ver- trouwvol en blijmoedig te werken aan leni ging en genezing. In 1912 had de congresvoorzitter reeds een staat van drankbestrijdersdienst, die hem het volste recht gaf op te treden als aanvoerder. Het congres werd gehouden bij gelegenheid van het 12!/2-jarig bestaan van het Limburgsch Kruisverbond, waarvan Ruys voorzitter was en dat zijn ontstaan me de te danken heeft aan de oprichting in 1897, van het Maastrichtsche Kruisverbond, hel eerste in het Bisdom Roermond, door den jongen advocaat jhr. Ruys de Beerenbrouck en den Vincentiaan Jacobs, met medewer king o.m. van den Jezuïetenpater Van Kas- tsren en kapelaan Van de Venne. En toen in 1898 de piepjonge Katholieke georganiseerde Nederlandsche drankbestrij ding het buitengewoon stoute stuk aan durfde het eerste Katholieke Drankweer- congres (te Utrecht) te organiseeren, was het slagen van dat gedurfd ondernemen, waarvoor zelfs velen der moedigsten hun hart hadden vastgehouden, naast sugges tieve overredingskracht van dr. Ariëns vooral te danken aan de onvermoeibare activiteit van den door Ariëns „ontdekten" jongen Ruys, die erin slaagde den Aartsbis schop voor het plan en de goedkeuring van het Episcopaat te winnen; welke goedkeu ring, zooals dr. Gerard Brom in „De Nieuwe Kruistocht" constateerde, voorbereid werd door de instemming van „De Tijd", die in 'n paar gunstige redactioneele hoofdartike len als „onaantastbaar" had betoogd, „dat de bestrijding van het drankmisbruik des noods door geheelonthouding van sommi gen een maatschappelijke plicht is." En na het Congres werd Ruys de eerste voorzitter van het Sobriëtasbestuur, de uit het Con gres gegroeide landelijke katholieke drank- bestrijdingsorganisatie, aanvankelijk een bond, later een Federatie van Diocesane bonden. Als voorzitter van Sobriëtas was Ruys in 1907 de president van het uitnemend vooral uit wetenschappelijk oogpunt be zien zoo gelukkig geslaagde, tweede Ne derlandsche Katholiek Congres tot bestrij ding van het Alcoholisme (te Nijmegen), dat het Sobriëtas-werk tot zijn hoogsten bloei zou opvoeren. Van het derde Sobriëtas-congres, in 1920 in den Bosch gehouden, was jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, als oud-voorzitter en beschermheer van Sobriëtas, de eere voorzitter. Toen hij in 1918 Minister was ge worden, had hij de zoo lang en met een aan zijn liefdevolle activiteit geëvenredigd suc ces gevoerde Sobriëtas-leiding aan andere handen moeten toevertrouwen. Wat evenwel niet beteekende, dat hij ge heel verdween uit de leiding der georgani seerde alcoholisme-bestrijding. Hij bleef de leider der Internationale Katholieke Ver- eeniging tegen het Alcoholisme, die haar definitief-geordende totstandkoming op het dertiende Internationaal Congres tegen het alcoholisme, in 1911 te Scheveningen ge houden, kon vieren met een prachtig ge slaagden „avond" in het Kurhaus. En nog kort geleden wees Sobriëtas Ruys aan als een der vertegenwoordigers der Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (A.N.C.A.) in het bestuur van de Europeesche sectie van den in 1935 definitief georganiseerden Wereldbond tegen het Alcoholisme. Evenmin beteekende het heengaan van Ruys de Beerenbrouck uit de Sobriëtas-lei ding ook maar eenigermate een verminde ring van zijn daadwerkelijk drankbestrij- öingschap. Het Sobriëtaswerk bleef zijn be langstelling en zijn liefde behouden. Hij bleef de trouwe Kruisverbonder-van-het- eerste gelid, dat wil zeggen geheelonthou der, die hij altijd geweest was. En niet ge makkelijk zal de drankbestrijding de waar de en de beteekenis kunnen overschatten van het voorbeeld, gegeven door een man van zoo hooge positie, die altijd en overal, onder alle omstandigheden, door zijn ge heelonthouding van lederen alcoholhou denden drank zich deed kennen als de actieve drankbestrijder. Vele acties en belangen hebben ontzaglijk veel te danken aan dezen nobelen man, die olferde met zijn persoon. En niet op de laatste plaats de Katholieke drankbestrij ding, het Sobriëtas-werk, zal hem in dank baarheid blijven gedenken. G. P. BON den eertyds uit twaalf afdeelingen bestaanden Ditenst van W. en W., zes afd. zijn opgeheven. Verder zullen, ingaande 1 Augustus a.s., de sectie Amersfoort en ing. 1 Nov. a.s. de sectie Zwolle van denzelfden Dienst vervallen, waar door het aantal secties tot acht zal zijn terug gebracht, waarvan de sectiebureaux zich bevin den te Amsterdam, Breda, Groningen, Hengelo, Nijmegen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Door deze regeling zal het aantal secties van den Dienst van Weg en Werken gelyk gemaakt zijn aan het aantal Inspecties van den Dienst van het Vervoer en Handelszaken, terwyi beide (secties en inspecties) hoofdzakelijk dezelfde lij nen zullen omvatten. Ten slotte zal zooals reeds bekend is ing. 1 Mei a.s., het District Maastricht van de afdee ling Seinwezen (eveneens ressorteerende onder den Dienst van W. en W.) vervallen, waardoor het aantal districten van het Seinwezen tot vier wordt teruggebracht. Extra-treinen naar en van Zutfen Op Dinsdag 21 April zal trein 505, die te 7.10 uur uit Den Haag (S.S.) vertrekt, van Gouda af als extra-trein naar Zutfen worden doorge voerd. Vertrek Utrecht (C.S.) te 8.07 uur, aan komst te Zutfen om 9.17 uur. Voor het vertrek wordt een extra-trein naar Den Haag (S.S.) ingelegd. Vertrek van Zutfen te 13.07 uur. Deze trein stopt te Arnhem, Ede, Driebergen en Utrecht (14.19 uur). Aankomst te Den Haag (S.S.) om 15.04 uur. Verkiezing nieuw hoofdbestuur Hedenmorgen werd in het St. Gregoriushuis te Utrecht onder voorzitterschap van Zyn Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht het generale Kapittel van de Con gregatie der Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart gehouden tot de keuze van een nieuw hoofdbestuur. Behoudens de schriftelijke bis- schoppelyke goedkeuring werden achtereenvol gens tot algemeen overste en eersten, tweeden, derden en vierden assistent gekozen: de eerw. Fraters Stanislaus, Seraphicus, Althanasius, Bonaventura en Ignatius. De gelegenheid wordt opengesteld om lucht- pcstcorrespondentie te verzenden met den we- kelijkschen luchtdienst PenangHongkong. De verzending uit Nederland (voor het eerst op 22 April a.s.) kan geschieden met den lucht dienst AmsterdamBandoeng of met den luchtdienst LondenSingapore, in welk geval op de correspondentie moet worden vermeld „per Engelschen luchtdienst". Het luchtrecht bedraagt voor briefkaarten 25 cent en voor andere stukken, tot en met 5 gram; 35 cent langs beide verzendingswegen, boven 5 tot en met 20 gram en verder voor elke 20 gram, respectievelijk 75 cent by ver zending met den dienst AmsterdamBandoeng en 85 cent bij verzending met den dienst Lon denSingapore. AmsterdamW eenenBoed apest Met eenige plechtigheid is hedenmorgen de nieuwe lyndienst van de K.L.M. op Weenen en Boedapest geopend in tegenwoordigheid van den Oostenrijkschen zaakgelastigde te Den Haag, Graaf Orsini und Rusenberg, den consul-ge neraal van Hongarye te Amsterdam, den heer A. Pierson, die tevens den Hongaarschen gezant te Den Haag, die wegens ziekte verhinderd was, vertegenwoordigde en den Oostenrykschen vice- consul te Rotterdam, generaal von Grimm en den Hongaarschen vice-consul te Amsterdam, den heer A. Becht. De eerste passagiers op deze lyn waren autoriteiten en persvertegenwoordigers, die ais gasten der K.L.M. de reis meemaken en te Boedapest eenige dagen de gasten van de Kur- directie zullen zijn. De heer W. A. N. Westerouen van Meeteren, bestuurslid van den A.N.W.B., dankte als voor zitter van de vereeniging „Nederland-Honga- rije" de K.L.M.-directie, namens de vele Hon garen in Nederland die door dezen nieuwen dienst slechts door een reis van 5'/2 uur van hun vaderland gescheiden waren en bood namens genoemde vereeniging een krans aan. Te half tien precies werd van den toren het vertreksein gegeven en rolde de Rietvink, be stuurd door Duimelaar, naar den anderen kant van het veld om met een korten aanloop zich van den grond te verheffen. De dienst van Nederland naar het hart van Midden-Europa was officieel geopend. De minister van Koloniën heeft aan de Eer ste Kamer een nota toegezonden naar aanlei ding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs over de ontwerpen van wet tot her ziening van de reglementen op het beleid der regeering in de kolonie Suriname en in de ko lonie Curacao. Tegenover de meening, dat het gewenscht zou zijn, personen, die blijk hebben gegeven van re- volutionnaire gezindheid, van verkiesbaarheid en benoembaarheid als lid van de vertegenwoordi gende colleges uit te sluiten, is de minister van oordeel, dat de politieke toestand van Suriname noch van Curasao van dien aard is, dat het gemotiveerd zou zijn, opneming van een be paling van die strekking in de West-Indische staatsregelingen in overweging te nemen, zoo lang niet voor Nederland in de grondwet of voor Nederlandsch-Indië in de staatsregeün- een voorschrift in dien zin voorkomt. Hedennacht is te Oudemolen onder Fijnaart brand uitgebroken in het café en woonhuis van de weduwe Vrolijk. In allerijl moesten de bewoners in nachtgewaad het brandende huis verlaten. De brandweer uit Fijnaart moest zich er toe beperken de belendende perceelen voor het vuur te sparen. Zij kon niet voorkomen, dat het café en woonhuis geheel verloren gingen. Van den café-inventaris en den inboedel kon vrywel niets in veiligheid gebracht worden. De oorzaak van den bjand is onbekend. De "chade wordt door verzekering gedekt. Nederlandsch B-elftal samen gesteld Naar wij vernemen, is het Nederlandsch B- elftal, dat Zondag 26 April a.s. te Brussel op 't veld van de Racing tegen België B zal spelen ils volgt samengesteld: I Tesevur (Deventer) doei; Van Eeck (H.D.M.) en Westerkamp (H.D.M.), achter; Lob (H.D.M.) Scheffer (M.H.C.) en vai. Lierog (Hilversum), midden; Gunning (Bloemendaal), Sparenburg (Hilversum), de Roos (Bloemendaal)Heybroek (Amsterdam) en Kwast (Amsterdam). Uiteenzetting op de scholen De minister van Onderwys, Kunsten en We tenschappen heeft, naaar aanleiding van het betreffend verzoek van die Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, ook voor den 18 Mei- Volkenbondsdag van dit jaar een schrijven ge richt tot de inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwys, de hoofdinspecteurs en de inspecteurs van L. O. en de inspecteur van de onderwijzersopleiding, waarin hun wordt medegedeeld, dat de minister het op prys zal stellen, indien op 18 Mei a.s. in de scholen de beteekenis van den Volkenbondsdag wordt uit eengezet. Het mag bekend worden verondersteld, dat door de Vereeniging 18 Mei als datum voor den Volkenbondsdag is gekozen, omdat Neder land, ten gevolge van de opening op 18 Mei 1899 van de eerste Vredesconferentie te 's-Gra- venhage, geroepen werd een belangryke taak op internationaal gebied ten uitvoer te brengen. De postvluchten De „Sperwer" is op de thuisreis te Medan aangekomen. Deurwaardersbenoeming Tot deurwaarder te Bussum is benoemd de heer M. L. H. I. Hermes. Op advies van de Keuze-commissie heeft hei dagelijksch bestuur van den N. L. T. B. Tim mer, Hüghan, van Swol en Karsten aangewezen om Nederland te vertegenwc rdigen in den wedstrijd voor de eerste ronde van de Davis Cup tegen Monaco. De spelers zullen in gezel schap van den trainer Najuch tydig naar Monte Carlo vertrekken, om daar te acclimatiseeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6