Abessiniërs krijgen weer moed Onze ambulance 19 Mei terug Kon. Hollaftdsche Lloyd ITALIAANSCHE AANVAL AFGESLAGEN Eden gaat niet naar Berlijn POLITIEK PROGRAM DER SOVJETS Onlusten in Spanje Het nieuws van heden DE BAROMETER 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 23 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19912 Abessiniërs kunnen West-Abes- nië minstens een half jaar lang verdedigen De kroonprins te Addis Abeba ADDIS ABEBA, 22 April. (D. N. De kosten van den oorlog Britsche vragenlijst aan Duitsch- land wordt pas na 29 April opgesteld Robertson en Scadding gered Na tien dagen in een goudmijn opgesloten te hebben gezeten Overval op scholen in Mexico De activiteit der nazi's in Oostenrijk Regeering beveelt ontbinding van den Bond van Groot-Duitschers Communisten gearresteerd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ Vrijdag a,s. vertrekt zij uit Addis Abeba Per „Palembang" naar Rotterdam Ambassade te Tokio van spionnage beschuldigd Zeventien Japanners gearresteerd Strenge ordemaat regelen in Roemenië Tot onderdrukking van radicale stroomingen Fransoïs-Poncet te Parijs - - Geheele internproletariaat moet strijden tegen het fascisme Geweld zal met geweld beantwoord worden Program der commu nistische jeugd Defensie-commissie in België geïnstalleerd Sedert 1931 is 1228 millioen voor de verdediging uitgegeven Talrijke fascisten in Oviedo gearresteerd Athleet door een speer getroffen en gedood Vreeselijk ongeluk bij athletiek- wedstrijden in Polen Gaat Gil Robles heen? Hij zou oppositie ontmoeten in eigen partij Explosie in een school te Cairo Meer dan zestig personen door chloorgas bedwelmd Ontroerd Kans op indienstneming van ontslagenen uitermate gering Taxichauffeurs heden weer aan het werk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per 'lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. B.). De door de Italianen beraamde opmarsch naar Addis Abeba zou volgens van het Noordelijk front ontvangen berichten nog niet zijn begonnen, omdat de Abessinische troepen Zuidelijk van Dessie hevi- gen tegenstand bieden. Naar de meening van buitenlandsclie des kundigen zou, wanneer de Italianen hun aan- gekondigden opmarsch naar Addis Abeba uit voeren, nauwelijks de mogelijkheid bestaan, vóór begin of midden Mei de stad te bereiken. Als groote moeilijkheid wordt de gesteldheid van het gebied, waardoor de Italianen heen foeten, genoemd. Van Abessinische zijde be schouwt men den militairen toestand de laat ste dagen met meer optimisme. Men verklaart dat het gelukt is de Ita- liaansche aanvallen op Sassa Baneh en Da- gahoer af te slaan, en ook de pogingen der Italianen om in de provincie Balé door te dringen, te verhinderen. Dit beteekent een aanzienlijke verbetering van den toestand der Abessiniërs. In gezaghebbende kringen wordt intusschen hog steeds uiting gegeven aan de opvatting, dat een eventueele bezetting van Addis Abeba geenszins beëindiging van den oorlog betee kent. De strijd zou integendeel met groote hardnekkigheid weder opflikkeren, des te meer omdat de Abessiniërs in de gelegenheid zou den zijn, West-Abessinië minstens een half jaar lang te verdedigen. De Amerikaansche negervlieger Robinson, die in dienst is van de Abessinische lucht macht, is vanmorgen naar Londen vertrokken, volgens zijn zeggen belast met een missie uit naam der Abessinische regeering. Met den- zelfden trein als dr. Belmonte van de Neder- landsche ambulance is ook de Amerikaansche militaire attaché, kapitein Head, van de hoofd stad naar Djiboetl vertrokken. Verscheidene pogingen van een Italiaan- sche colonne, langs den weg Dessie—Addis Abeba op te rukken en den berg Tarmabir te bezetten, zijn, naar men zegt, door de Abes sinische troepen verijdeld na een gevecht, dat gisteren den geheelen dag geduurd heeft. De vijandelijke colonne werd ten slotte tijdens een nachtelijk gevecht op de vlucht gedreven. Dc kroonprins is te Addis Abeba aan gekomen om de verdediging' van de hoofd stad te organiseeren. Het Italiaansche commando heeft een pro clamatie tot de bewoners van Gondar, Dembea en Beghmeder gericht, waarin dezen worden uitgenoodigd rustig- tot hun arbeid terug te keeren, daar de Italiaansche soldaten hen ver der beschermen. Degenen, die tegen de Italianen hebben ge vochten, worden aangespoord naar hun dor pen terug te keeren. Indien zij onverwijld daaraan gehoor geven, worden zij door Italië begenadigd. Slechts zij, die tegen Italië blijven strijden, zullen onverbiddelijk gestraft worden. ROME, 22 April. (Havas) Een nieuw be drag. groot 1.440.500.000 lire, is uitgetrok ken voor de buitengewone uitgaven, noodig voor de campagne in Oost-Afrika. De kosten van de expeditie, gerekend van 20 Juni af, bedragen derhalve 8.560.500.000 lire. MOSKOU, 22 April. De filmoperateurs Zeitlin en Yechoerin, die vier maanden in Abessinië hebben doorgebracht, zijn hier aangekomen. Zij hebben 14000 meter film opgenomen, on der meer van een Italiaanschen gasaanval in de streek van Kobo en een bombardement van een Engelsch hospitaal. De operateurs zullen hun opnamen monteeren tot een documentaire film. LONDEN, 22 April. (Reuter). Officieel wordt vernomen, dat minister Eden niet naar Berlijn zal gaan om de vragenlijst inzake de Duitsche vredesvoorstellen te overhandigen. Volgens den diplomatieken correspondent van Reuter zal de vragenlijst pas na de op 29 April te houden kabinetszitting worden opgesteld. Om trent den vorm en den toon, alsmede omtrent Óen inhoud van de vragenlijst, moet nog- een beslissing worden genomen. Havas meldt verder nog uit Berlijn, dat de vragen, die de Engelsche regeering van plan is te stellen, langs den gewonen diplomatieken weg zullen worden gesteld. Te Berlijn bestaat algemeen de indruk, dat de Britsche regeering den uitslag van de Fransche Parlementsverkiezingen wenscht af te wachten, alvorens zijn bemoeiingen actiever voort te zet ten. MOOSERIVER, (Nw. Schotland), 22 April. (Reuter). Na 10 dagen in koorts achtige haast te hebben gearbeid, zijn de reddingsmanschappen erin geslaagd Dr. Robertson en zijn metgezel, Scadding, die tengevolge van een aardstorting al dien tijd in een goudmijn in Mooserïver opge sloten hebben gezeten, te bereiken. De metgezel der beide mannen, Magill, die üoor de instorting een schedelbreuk had op- geloopen, is na drie dagen van verschrikkelijk lijden aan longontsteking overleden. De minis ter van openbare gezondheid van Nieuw Schot land, die arts is, is met de reddingsmanschap- Pen afgedaald om Robertson en Scadaing te Verzorgen, voordat overgegaan wordt tot de moeilijke taak, hen naar de oppervlakte te brengen. MEXICO CITY, 22 April. De „Excelsior" meldt uit La Facoyan, dat 60 gewapende man hen de socialistische scholen in drie gemeen ten in Vera Cruz hebben overvallen. Een leeraar ■*erd levend verbrand, terwijl een ander de foren werden afgesneden. Een nieuwe attractie in het vermake lijkheidspark Schönholzte Berlijn is een vliegmachine waarin men allerlei sensaties kan beleven LONDEN, 22 April. De „Times" meldt uit Weenen, dat de Oostenrijksche regeering de ont binding heeft bevolen van den Bond van Groot- Duitschers. De Oostenrijksche Groot-Duifcjehe beweging, welke vóór den oorlog van weinig beteekenis was, heeft na den oorlog een bloeiperiode mee gemaakt. Er werd na de afschaffing van de mo narchie een autonome Oostenrijksche Groot- Duitache beweging in het leven geroepen, welke de voorloopster was van het Oostenrijksche Na- tionaal-socialisme. Frauenfeld, de leider van de gouw Weenen, die juist voor den opstand der nationaal-socia- listen en den moord op Dollfuss naar Duitsch- land was uitgeweken, heeft ter gelegenheid van Hitler's verjaardag' een over alle Duitsche zen ders verspreide radioredevoering uitgesproken. Hij werd door den omroeper aangekondigd als: gouwleider Frauenfeld. Dit is niet aan de aandacht der Oostenrijkers ontsnapt, hoewel men te Weenen weet, dat Frauenfeld nog steeds een belangrijke functie in de Nazi-beweging bekleedt. In Salzkammergut is een communistische cen trale ontdekt ui het plaatsje Hoisenrat bij Ischl. In verschillende andere plaatgen bestonden on- derafdeelingen, overal zijn arrestaties verricht en is materiaal in beslas' genomen. H Verwachting; Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk be- =j wolkt, waarschijnlijk nog enkele hagel- buitjes, koude Ochtend, overdag iets §j zachter. H Verdere vooruitzichten: Weinig of geen H neerslag en iets zachter. STORMWAARSCHU WINGSDIENST Geseind van De Bilt 22 April te 20 uur j| H aan de posten van IJmuiden tot de Bel- H gische grens: Attentiesein neer. Dank zij de medewerking van den Rotterdamschen Lloyd is het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis erin geslaagd, een gunstige gelegenheid te arrangeeren voor de terugreis der Nederland- sche Ambulance uit Abessinië naar Nederland. De Ambulance zal Vrijdag a.s. uit Addis Abeba vertrekken naar Djibouti en daar blijven wachten op de Palembang" van den Rot terdamschen Lloyd, welke die ha ven op 1 Mei zal aandoen. Met deze boot zullen onze land- genooten de thuisreis maken en op 1 9 Mei a.s. in Rotterdam aankomen. De maatschappij „Nederland heeft gezorgd, dat jhr. dr. Van der Does een plaats gekregen heeft aan boord van de „Johan van Olden- barnevelt", die 1 Mei uit Port Said zal vertrekken en 1 2 Mei in Amster dam aankomt. Bevestigd wordt, dat al het materieel van de Nederlandsche Ambulance, dat in Dessie en in Quoram aanwezig was, in handen der Italianen is gevallen. Er wordt echter toezicht op gehouden door een vertegenwoordiger van het In ternationale Roode Kruis. TOKIO, 22 April. (Reuter). Volgens het blad Hosji Sjimboen zijn 17 Japanners, naar voorgegeven wordt, communisten, gearresteerd, en is een ambassade bij een spiomiage-affaire betrokken. Het blad zegt niet van welke na tionaliteit de ambassade is, hoewel naar men gelooft, gedoeld wordt op de Sovjet-Russische ambassade. Het blad verklaart, dat de politie twee maanden lang een wakend oog op de ambassade heeft gehouden. De gearresteerden worden beschuldigd van overtreding van de wet op de openbare orde en de wet op de militaire geheimen. BOEKAREST, 22 April. (D.N.B.) Onder voor zitterschap van den minister van Binnenland- sche Zaken zijn politie- en gendarmerie-in- specteuren van het geheele land bijeengeko men. Geconstateerd werd, dat in het land rust en veiligheid heerschen. Er zijn maatregelen genomen tot onderdrukking der radicale stroo mingen. Het vormen van strijdgroepen en het dragen van verboden uniformen zullen zwaar gestraft worden. PARIJS, 22 April. (Reuter) De Fransche ambassadeur te Berlijn, Fran?ois-Poncet, heeft, gebruik makende van de kalmte, welke in de diplomatieke besprekingen is ingetreden in verband met de verkiezingen, een bezoek ge bracht aan Parijs. Heden heeft hij een onder houd van drie kwartier gehad met Flandin. In officieele kringen wordt verklaard, dat Poncet aan Flandin zijn inzichten over de po litieke quaesties in Duitschland heeft uiteen gezet. Bij Termonde zal een nieuwe brug worden gelegd voor den spoorweg naar Brussel. Een Joto van den stand der werkzaamheden MOSKOU, 22 April. (Reuter). Ter gele genheid van den komenden I Meidag pu bliceert het centraal comité van de com munistische partij in de Sovjet Unie het politieke programma voor de komende 12 maanden. In dit programma, dat is samengesteld uit een zestigtal wachtwoorden, wordt een beroep gedaan op de eenheid van alle arbeiders der wereld. Het centraal comité spreekt zijn vol doening uit over de zege der Spaansche revo lutie. Het fascisme wordt opnieuw aangevallen. De strijd tegen zijn leerstellingen moet het doel zijn van het geheele Internationale proletariaat. Gewezen wordt voorts op het gevaar van het Japansche militairisme en den wensch der Sov jet Unie, alle geweld, dat men tegen haar zou willen gebruiken, met gelijke munt betaald te zetten. Het nieuwe programma der communistische jeugd is vastgesteld op het gisteren gesloten congres, gewijd aan de „politiseering" der kom- somols, om van dezen de avant-garde van de cultureele en sociale beweging te maken. De secretaris der komsomols, Kratsjenko, heeft den leden der komsomols aanbevolen, zich toe te leggen op het lezen van klassiek-litteraire wer ken. Op religieus gebied zullen de komsomols, op uitdrukkelijk verlangen van Stalin, niet langer „krachtig en meedoogenloos tegen de religie moeten strijden," zooals men nog tot voor kort zeide, doch „de Sovjet-jeugd de dwaasheid de zer vooroordeelen uiteen moeten zetten." Ten slotte worden de komsomols opgewekt om niet slechts de beoefening der sport algemeen te maken, doch vooral door middel van algemeen onderwijs zorgvuldig de nationale verdediging voor te bereiden. Opgemerkt dient nog te worden, dat deze richt lijnen uitsluitend van toepassing zijn op de Sov jet-jeugd. De rol der communistische jeugd, aan gesloten bij de Komintern, blijft ongewijzigd. BRUSSEL, 22 April. (Reuter) De gemengde commissie voor de nationale verdediging, welke belast is met de bestudeering van den huldi gen toestand van het Belgische leger in ver band met de behoeften van de verdediging van het Belgische grondgebied, is vandaag onder voorzitterschap van den socialistischen afge vaardigde Hubin met haar. werkzaamheden be- Koning Gustaaf van Zweden vertoefde dezer dagen in Bois de Boulogne bij Parijs, waar velen hem om. 'n autogram verzochten gonnen. De commissie bestaat uit twintig par lementsleden en elf generaals en hoofdofficie ren. De minister van Defensie, Devèze, die de commissie installeerde, zeide, dat deze zich moet laten leiden door 't werk der gemengde commissie uit 1928. Zij moet den actieven diensttijd vaststellen op een wijze, dat de gren zen voortdurend worden beschermd. Hij wees verder op de technische ontwikkeling der be wapening sedert 1928, op de herbewapening van Duitschland en de bezetting van het Rijnland, waardoor dit probleem een geheel nieuw aspect heeft gekregen. Ten slotte wees de minister er op, dat België sedert 1931 1228 millioen francs voor zijn verdediging heeft uitgegeven. ALICANTE, 22 April. (Reuter). In het dorp Calloa de Segura hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij de civiele garde moest in grijpen. De commandant van de garde werd gewond. Een betooger werd gedood en een an der gewond. De arrestaties in de provincie Oviedo van leden der fascistische partij zijn zeer talrijk. De. gouverneur heeft opdracht gegeven, dat alle arrestanten naar de stad Oviedo moeten worden overgebracht, waar zij zonder verwijl terecht zullen staan. Vierhonderd mijnwerkers van de mijn Pola- dasiero zijn in staking gegaan, zij weigerden de mijn te verlaten. Zij verlangen de geheele week te werken in plaats van drie dagen, zoo als thans het geval is. Uit solidariteit zijn 2000 arbeiders van de mijn Mosquitera Langreo eveneens in staking gegaan. Tijdens athletiekwedstrijden in Groedziondz in Polen is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Bij het speerwerpen kwam een speer van een der deelnemers zoo ongelukkig terecht, dat de ath leet Bilinski werd getroffen. Zijn hals werd ge heel doorboord en Bilinski overleed ter plaatse. Naar aanleiding van het besluit der Ceda om zich bij de a.s. presidentsverkiezing van stemming te onthouden, heeft Gil Robles in een persconferentie o.a. verklaard: „Zoowel in de vergaderzaal, als in de wandelgangen van de Cortes hebben wij altijd in offervaardigheid en bereidwilligheid samengewerkt, zoowel met deze regeering, als met de vorige. Er zijn even wel grenzen, die men niet kan overschrijden zonder zijn leven in gevaar te brengen. Op het geheele politieke terrein gedragen zich de leden van het Roode Volksfront, alsof zij de machit in. handen hebben. Hiermee is voor ons het laatste motief om mede de verantwoorde lijkheid te dragen vervallen." De mogelijkheid- bestaat, dat in het kamp van de ,/Accion Fopular" dit besluit van den leider met zeer gemengde gevoelens zal wor den ontvangen, en dat verscheidene leden der rechterzijde de instructie van Gil Robles niet zullen opvolgen. Er zouden zelfs geruchten loopen, dat deze voor de oppositie In den boe zem der partij zou. zwichten en binnen afzien- baren' tijd het leiderschap zou neerleggen. CAIRO, 22 April. (Reuter). In een ambachts school alhier heeft hedenmorgen een ontplof fing plaats gehad, hetgeen tengevolge had, dat 49 leerlingen, 4 leeraren en 11 helpers ten gevolge van het inademen van wegstroomend chloorgas naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. Een aantal brandwachts, die hulp aan de slachtoffers kwamen verleenen, werd eveneens door de chloordampen bedwelmd. De Abessiniërs krijgen weer meer moed; een Italiaansche nederlaag? Eden gaat niet naar Berlijn. Het programma van het centraal comité der communistische partij. Defensie-commissie in België geïnstalleerd. Dr. Robertson en Scadding gered. Ontbinding van den bond der Groot-Duitschers in Oostenrijk. De Ned. Roode Kruisambulance vertrekt Vrij dag uit Addis Abeba en zal 19 Mei te Rotterdam aankomen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936. Mededeelingen van minister Gelissen over den Ken. Holl. Llovd; in dienstneming van ontsla genen uitermate gering. Pastoor Suijs, vicaris der H. Land-Stichting, is benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus. New Yorksche Beurs: Stemming algemeen vas ter. Het- woordje „ontroerd" vindt men veel in jubileum- en begrafenisver slagen. Een mensch is nu eenmaal op zekere oogenblikken des levens ont roerd of moet althans ontroerd schij nen. Maar men doet goed niet naar het uiterlijk de werkelijke, de inner lijke ontroering af te meten. Er zijn menschen die kwistig zijn met ont roering, wier tranen snel vlieten en wier deernis in superlativa wordt uit gesproken doch wier handelingen een gebrek aan waarlijk meegevoel verra den. Terwijl weer anderen stroef zijn van blik en norsch in hun doen maar zich warm van waarlijk menschelijk meegevoel toonen. Woorden zijn goedkoop en tranen zijn een kwestie van aanleg maar het oprechte hart stuwt en leidt de daden. Daarom moe ten we voorzichtig zijn in ons oordeel over het binnenste van den even- mensch en daarom moeten we zelf ook zorgen dat we de waarachtige ontroering in ons doen iverken: die van het meegevoel in de daad! Op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Drop In zake den Kon. Hollandschen Lloyd heeft de minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart het volgende geantwoord: Besprekingen over het voortbestaan zijn reeds geruimen tijd aan den gang en duren nog voort. Een resultaaat is nog niet bereikt, zoodat de tijd nog niet is aangebroken om over inhoud en strekking van de besprekingen nadere me dedeelingen te doen. Indien de besprekingen leiden tot voort zetting van den dienst, zal daarmede naar alle waarschijnlijkheid geen uitbreiding van het bedrijf gepaard gaan, zoodat de kans op weder in dienst neming van ontslagenen uitermate gering is. Bij de besprekingen is steeds aan de belan gen der gepensionneerden en pensioengerech tigden aandacht geschonken; in hoeverre hier van resultaat is te verwachten, kan thans nog niet worden beoordeeld. Het ligt niet in de bedoeling der regeering om voor de ontslagenen afzonderlijke voorzie ningen te treffen. PARIJS, 22 April. (Reuter). De taxichauffeurs, die vandaag gestaakt hebben, hebben besloten morgenochtend het werk te hervatten. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 754 Vorige stand: 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1