'oekt gij betrouwbaar j Personeel? s Plaats dan'n „Omroeper" j I voor 80. OOO gezinnen Verkeersvraagstuk rondom Verwulft De bekerfinale te Wembley Laatste Nieuws De oorlog in Oost- Afrika DEELNEMING AAN HET BORGSTELLINGSFONDS aiiBiiiinniunnmnnHnunMiiiiiiiuiiJiiumiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiJiimjnniiiiHiüiiiiiiiiiiiiiiiniiiiig DONDERDAG 23 APRIL 1936 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Na uitgebreid debat werd de toonkamer van 't Gemeen telijk Gasbedrijf met 2315 stemmen gehandhaafd Kolen voor werkloozen Hamerstukken Grondzaken Onteigening V oetgangersverkeer De vertiercommissie Het taxi-tarief Vergoeding art. 100 L.O. Hulp bij brand Tehuis voor Ouden van Dagen Borgstellingsfonds Opheffing toonkamer gasbedrijf De Maarschalk-Bank Benoemingen Het verkeer bij de lichtseinen De kolenbonnen Luchtfoto van het Olympische dorp hij Döberitz, toaar dé deelnemer van 51 landen zullen worden gehuisvest VOOR ZALEN TE HUUR ROSEHAGHE ENGLISH ASSOCIATION Rond een oorlogsboek Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. OSSCHE MISDRIJVEN VOOR HET HOF De moord op Van der Pas HQLLANDSCHE ESCOMPTO- BANK Zorgvuldig voorbereid, zullen de ploegen van Arsenal en Shef field United Zaterdag in het strijdperk treden Engelands grootste voetbalfestijn Wij zijn niet bang Arsenal heeft geen zenuwen PENNINGMEESTER IN ARREST Gelden van Diaconie verduisterd Gedeeltelijk gecorrigeerd) ltaliaansche vliegtuigen jagen Abessinische colonne uiteen Beroep der keizerin op de wereldpers Het offensief van Graziani Weder onlusten te Belfast Militair vliegtuig verongelukt DIEFSTAL TE HILVERSUM f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de gistermiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad kwamen de volgende punten nog aan de orde: Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer D. Peereboom als hoofd van school 33. Goedgekeurd werden de balansen 1934—1935 van de Woningbouw'vereenigingen Het Oosten, Zorgvliet, Huis ter Cleeff, Tuinwijk en Rosehage. Eveneens werd goedgekeurd rekening 1935 van de afdeeiing Haarlem van „Het Witte Kruis". Het kohier straatbelasting dienst 1936 werd vastgesteld. Medewerking werd verleend voor verbetering van een afscheiding der bijzondere school aan de Eomervaart. Aan 18 bijzondere scholen werd over 1935 de vergoeding der L. O. Wet 1920 toegestaan; even eens over 1934 aan de bijzondere school aan de Cruquiusstraat. De heer Van Leuven werd naar school 5, de heer Leguit naar school 34 overgeplaatst. De raad Galoot uit het woningbedrijf terug te nemen de perceelen Esschilderstraat 23 en Rustenburgeriaan 44a en 44a rood, Spaamwou- derstraat 33. Gfond werd verkocht aan de Jan Gijzenkade (N.V. Twijnderlaan II), Bisschop Callierstraat (C. M. v. d. Beek), Orionweg (A. Meyer) en de Ruyterplein (v. d. Laan de Vries en de Vos). Besloten werd perceel West Kolk 44 Spfttarn- dam te verkoopen. In verband met het tot stand komen van de nieuwe brug over het Zuiden Buiten-Spaarne stellen B. en W. voor een onteigeningsprocedure aan te gaan met den eigenaar van het perceel dat "rans midden in den weg staat. Eveneens w*erd besloten een rechtsvordering in te stellen wegens verandering van bestem ming van perceel Marsstraat 8. Besloten werd het verzoekschrift van O. E. Schmid inzake verandering bestemming perceel Westerhoutstraat 26 niet ontvankelijk te ver klaren. Eveneens werd besloten afwijzend te beschik ken op het beroepschrift van de N.V. de Mag nolia tegen weigering bouwvergunning voor 26 woonhuizen aan den Vondelweg. Voorgesteld werd enkele aanvullende verkeers- bepalingen in de algemeene politieverordening aan te brengen, teneinde het voetgangersver keer te reglementeeren. Aldus besloten. Voorgesteld wordt een Permanente Commis sie uit de Burgerij te benoemen als bedoeld door den heer Van Tetering en ter propaganda van de stad Haarlem. Het ligt in de bedoeling, dat een lid van B. en W. het voorzitterschap zal aanvaarden en dat als leden verschillende ver tegenwoordigers van door den heer v. Tetering genoemde organisaties zullen optreden. Aldus besloten. Het verzoekschrift van den Ned. Bond van Taxi-Ondernemers om te bevorderen, dat al hier een geregeld en behoorlijk functionneerend huurauto- en taxibedrijf tot stand zal komen, werd op verzoek van den heer v. KESSEL (R.K.) om prae-advies genomen. De heer WEUSTINK pleitte voor het alsnog toekennen van een vergoeding aan de R.K. school aan de Nieuwe Gracht, wat door B. en W. was afgewezen. In 1934 had deze school 5 leerkrachten van het Rijk en 1 van de gemeen te. Het aantal leerlingen bedroeg 169; de klas- sedeeler 34.6. In 1935 had zij recht op 5 leer krachten (4 van het Rijk en 1 van de gemeen te) volgens art. 100 der L.O.-wet. Een beroep op een beslissing inzake de vergoeding aan het bestuur der bijzondere school aan de Jacobij- nestraat gaat niet op, volgens spr., omdat het bestuur der St. Jozefschool geen gebruik maakt van een vroegeren klassedeeler, maar van den laatsten door de afdeeiing onderwijs gegeven. Spr. haalde nog een beslissing aan van het Kon. besluit van 9 October 1935 inzake het be roep van het gemeentebestuur van Haarlem tegen het besluit van Ged. S Ca ten betreffende de vergoeding aan het bestuur van de Ver. Groen van Prinsterer en concludeerde, dat door het voorstel van B. en W. geen enkele boven tallige leerkracht van 1 Jan. tot 1 Sept. 1935 te vergoeden artikel 100 2de lid geheel buiten de wet wordt gesteld en dit kan nooit de broe iing van een Kon. besluit zijn geweest. Deze gevolgtrekking door B. en W. uit de uitspraken gemaakt, maakt een wetsartikel illusoir en het bestuur der St. Jozefschool heeft recht op de vergoeding van die eene leerkracht. Wethouder BOES zegde een nader onder zoek van het geval toe. advies ontraadden B. en W. dit voorstel omdat het gebruik van gas sterk was teruggeloopen en thans door reclame weer eenigszins op het oude Deil is teruggebracht. De heer CASTRICUM (R.K.) meende, dat een nadeelig saldo voor een toonkamer toch een voordeelig saldo voor het betrokken bedrijf kan brengen. De gastarieven moeten echter omlaag, wil men van het bedrijf meer gebruik maken. In tariefsverlaging zit de grootste propaganda. De heer BLANKEVOORT (V. B.) achtte re clame alleen goed voor een bedrijf, dat toe komst heeft. Het electriciteitsbedrijf heeft een ter de groote perspectieven en gas zal blijven sukkelen. Particuliere toonkamers moet men aanmoedigen en de gemeente moet daarin niet tegenwerken door met een eigen showroom te pronken. Onbillijke verhoudingen moeten ver meden worden. De heer SCHAAFSMA (C.D. U.) hield een pleidooi voor behoud van de gemeentelijke toon kamer. De heer v. DAM (V. D.) maakte uit, dat de omzetten bij de toonkamer afnemen en de ver liezen toenemen. Maar buiten dat is ze niet noodig, omdat het particuliere bedrijf voldoende propaganda voor gas maakt, o. a. ook kookcur sussen organiseert. De heer WESTER VELD (S. D.) verheugde zich er over. dat B. en W. de toonkamer willen behouden. De directeur van het gasbedrijf ad viseert ook tot behoud. De middenstand zal door opheffing zeer geschaad worden. Dat electriciteit gas zou verdringen is een oud lied je, dat niet meer inslaat op grond van de historie. De heer v. TETERING (R. K.) protesteerde tegen het w i n k e 1-bedrijf van dezen tak var. dienst. Men gaat daar gastoestellen verloten, M3. gas cadeau geven etc. De kookdemonstra ties worden door particulieren iedere week ge geven, daarvoor is geen toonkamer noodig. Laat de gemeente van het middenstandster rein verdwijnen. De heer KLEIN (R. K.) meende, dat een in lichtingenbureau voor gas- en electriciteit sa men voldoende zou zijn. De heer PEPER (C. P.) zeide, dat de toon kamer juist velen middenstanders een boter ham geeft. Wethouder ROODENBURG (C.H.) consta teerde, dat de actie tegen de gemeente-winkels nog niet verflauwd is. De omzet was in 1933: ƒ32.000, in 1934: ƒ28.000. in 1935: ƒ24.000. Daar gaat dan nog de provisie af voor de installa teurs,. zoodat spr. zich afvroeg, wat de midden stand daar voor nadeel van heeft. Het is een oud praatje, dat de Haarlemsche middenstand schade heeft van deze toonkamer. Spr. verdedigde indertijd de opheffing van de showroom van het G. E. B. en nu het voort bestaan van die van het gasbedrijf. Er is n.l. een groot verschil tusschen die twee bedrijven; het gas heeft concurrentie te voeren tegen pe troleum en het kolenfornuis, het electriciteits bedrijf heeft alle verlichting. Er komt misschieD een tijd, dat de gas- fabriek zal verdwijnen maar dat het gas zal blijven door de hoog ovens. Wanneer de showroom wordt opgehe ven blijft het pand toch in gebruik voor het bedrijf (meterafdeeiing etc.), dat is dus an ders dan bij het G. E. B. De reclame kan in dezen tijd niet gemist worden. Het voorstel-Blankevoort werd met 23 tegen' 15 stemmen verworpen. B. en W. stellen voor het tehuis voor Ouden van Dagen en het Kindertehuis onder te bren gen bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheiddienst. Mej. BROERSMA (S. D.) vroeg aanhouding, opdat de kwestie besproken zal kunnen wor den door de commissie van openbare gezond heid. Dit zeide wethouder v. LIEMT toe. Voorgesteld werd een gemeenschappelijke re geling aan te gaan met een aantal gemeenten in den omtrek tot wederkeerige hulpverleening bij de bestrijding van brand. Aldus besloten Het raadslid Mr. Blankevoort stelde indertijd voor om tot opheffing over te gaan van de toonkamer voor het gasbedrijf. In hun prae- B. en W. stellen voor in een te stichten Borg stellingsfonds deel te nemen tot een bedrag van tienduizend gulden. De heer v. KESSEL (R. K.) zou tegen het voorstel stemmen, als het fonds o. a. zou moe ten dienen voor nieuwe middenstandszaken, die borgstelling behoeven. Spr. vroeg wie of er in het bestuur van dit fonds zitting zullen nemen en onder welke voorwaarden credieten zullen worden verleend. De heer v. ENGELEN (K. D. P.) vroeg of de gemeente voldoende zeggenschap zal hebben. Kunnen B. en W. met de 10.000.invloed uit oefenen op het rente-percentage? Dat mag ze ker niet zoo hoog zijn als te Leiden, waar 8 pet. geheven wordt. De heer CASTRICUM (R.K.) zeide, dat het fonds een algemeen karakter zal moeten heb ben, dus zal moeten dienen voor alle slacht offers van de crisis, onverschillig uit welke klasse. De heer WOLZAK (A. R.) achtte het niet gewenscht, dat de gemeente zich met de dé tails gaat bemoeien, dat moet aan het bestuur van het fonds worden overgelaten. De gemeente meet het vraagstuk van het rente-type oojj niet oplossen. Is de gemeente er met het offer van 10.000 voor goed af? De heer BLANKEVOORT (V.B.) deelde uit de praktijk mede, dat de verliezen voor zulk een fonds zeer gering blijken te zijn. Er zal zeer goed werk mede verricht kunnen worden. Wethouder v. LIEMT (R. K.) zeide, dat B. en W. zelf ook verheugd zijn met dit voorstel, dat op voorbeeld van het Leidsche in het leven is geroepen. Dit fonds dient niet om nieuwe bedrijven op te richten. Het bestuur zal straks na de stichting verschillende zaken nader moe ten bekijken. De gelden zullen door een bank moeten wor den verstrekt en daarmede wordt het rente percentage uitgemaakt. Met de 10.000 is de gemeente overal af, er zit alleen een vertegen woordiger van de gemeente in het bestuur. Spr. besloot zijn antwoord met het uitspre ken van de hoop. dat het fonds voor velen verlichting zal kunnen brengen. De heer CASTRICUM (R. K.) was er toch nog niet gerust op, dat het fonds algemeen zal zijn. Het zal wel vooral voor den middenstand dienen. De wethouder verklaarde nogmaals, dat het fonds niet alleen voor productieve, maar ook voor constructieve doeleinden in het leven is geroepen. De voordracht werd daarna z. h. s. aange nomen. B. en W. stellen voor de Burgemeester Maar schalk-Bank te plaatsen aan het einde van de Dreef, nabij den Hertenkamp. De heer PEPER (C. P.) wenschte over deze zaak iets te zeggen, waarop de burgemeester de zaal verliet en wethouder Roodenburg de leiding even overnam. Spr. verklaarde, dat hij persoonlijk alle respect voor den burgemeester heeft en steeds allervriendelijkst is ontvangen. Maar dit staat naast de beteekenis van dit monument. Voor het geven van grond kunnen de communisten niet meewerken, omdat ze principieel zijn tegen de bewierooking van de gezagdragers der bourgeoisie. De voordracht werd daarna aangenomen met de stemmen der communisten tegen. Tot leden van de commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum werden benoemd de heeren mr. H. O. Drilsma en Oscar Mendlik; tot tijdelijk leeraar aan de avondschool van Nijverheidsonderwijs werd benoemd dr. F. A. F. Vermast te Amsterdam. Tot voorzitter van de Commissie ter voor lichting inzake de werkloosheidsbestrijding wer den benoemd de heeren N. Cobelens, F. C. Du- four, H. J. M. Bekkers. J. G. Hoffmann. A. Mars, S. de Leeuw, S. J. Faber en J. H. Nie- möller. Tot hoofden van openbare scholen werden benoemd de heeren C. Kikkert te Aalsmeer en C. H. Folkerts. Sinds kort moet snelverkeer zich links en langzaam verkeer zich rechts voor de stopstreep opstellen bij de lichtseinen. Het raadslid mr. Bijvoet diende nu vragen in en vroeg of er voldoende rekening is gehouden met den wiel rijder, die, komende van de Groote Houtstraat en zich begevende naar het Verwulft, de links van hem zich bevindende autocolonne moet doorsnijden en met den autobestuurder, die, als hij naar de Ged. Oudegracht wil rijden, de rechts van hem opgestelde rij van wielrijders moet doorkruisen. De VOORZITTER zeide, dat deze kwestie zeer moeilijk is. De oplossing is nog niet bevre digend, maar wel de beste naar gelang de om standigheden. Het betreft hier de uitvoering van een Rijkswet, waarmede niet B. en W., maar de Commissaris van Politie belast s. De heer BIJVOET (R.K.) was door dit ant woord niet bevredigd. Is het juist, dat deze kwestie aan het oordeel van B. en W. en den raad is onttrokken? Spr. meende van niet, op1 grond van art. 6 van het Motor- en Rijwiel reglement, waarin staat, dat auto's, rijwielen etc. alléén links van den weg mogen rijden bij passeeren. De tram mag in het geheel niet links gepasseerd worden. De commissaris van politie heeft dus geen regeling overeenkomstig de rijkswet ingevoerd. De politie heeft maar niet raak het verkeer te leiden, mag alleen in grijpen bij bijzondere gebeurtenissen (oploop jes, uitgaan schouwburg .etc.). B. en W. hebben daarin wel degelijk wat te zeggen. Op een even tueel proces-verbaal tegen een weigerachtige in de Groote Houtstraat zou ongetwijfeld een in teressante rechtszaak kunnen volgen. Dubieus is of de rechter de regeling zou sanctionneeren, daar voor velen levensgevaar door die regeling niet onmogelijk is. De bordjes moeten weg, hef geklad op de straat kan ook verdwijnen. Spr. zou tevreden zijn als B. en W. de machtiging aan den commissaris voor de bordjes en de letters op de straat introkken. 99 pet. van de fietsers zou den maatregel willen afschaffen. Persoonlijk heeft spr. nooit hinder gehad wanneer hij van de Groote Houtstraat het Ver wulft op wilde fietsen. Sinds de bordjes is de rust verdwenen en spr. wenschte zich niet aan levensgevaar bloot te stellen. De regeling is be slist onverantwoordelijk. De K. N. A. C. heeft de regeling toegejuicht, maar dat is voor de automobilisten. Hebben de fietsers dan geen rechten meer? Moeten die maar verdwijnen? De raad spreke uit, dat hij deze regeling on juist en onverantwoordelijk acht. De heer DRILSMA (S. D.) verklaarde met vreugde, dat juristen het ditmaal volkomen eens zijn. (Vreugde.) De zaak is goed princi pieel gesteld. De commissaris regelt het ver keer niet en is niet de uitvoerder van de Rijks wet, dat doen B. en W., dat doet tenslotte de raad. Het ging bij de verkeerslichten uitste kend, totdat de gewraakte regeling voor het langzaam verkeer kwam. In dezen gejaagden tijd mag een automobilist heusch wel wat ge temperd worden. Ook de heer MARS (S. D.) noemde de nieu we situatie geheel verkeerd, ze veroorzaakt enorm veel stagnatie en heeft ongelukken ten gevolge. De VOORZITTER antwoordde, dat de com missaris het verkeer niet regelt, alleen naziet of de wettelijke bepalingen worden nageleefd. STEMMEN: Maar waar staat die bepaling van snelverkeer links, het andere rechts? Die is er niet. De VOORZITTER: Het beste zou zijn, dat een proefproces werd uitgelokt. Wethouder REINALDA (S. D.) bekeek de zaak van de practische zijde. De toestand is verre van ideaal, maar was dat voorheen ook niet. Het probleem blijft moeilijk door de 2 nauwe kokers, waarin zich eigenlijk 3 wegbanen moeten bevinden. De bordjes kwamen er, gin gen weer weg en kwamen er weer na een klare uiteenzetting van den commissaris. Er is nu eenige regel, al is deze niet ideaal. Laat men de zaak eens nader onderzoeken en den com missaris van politie uit Amsterdam om ad vies vragen. Die is op dit gebied een erkende autoriteit. De heer BIJVOET (R. K.) diende een motie in, waarin voorziening in deze kwestie werd gevraagd, totdat het rapport van den Amster- damschen commissaris binnen is. Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI (V. B.) achtte den toestand thans iets verbeterd. De VOORZITTER zou aandringen op spoe dig adviefc van den deskundige. Laat men nu de zaak even laten zooals ze is. De heer BIJVOET (R.K.) ging er mee ac- coord, als het rapport in de volgende vergade ring aanwezig is. Hij hield de stemming over de motie aan. De heer PEPER (C. P.) vroeg, wat B. en W. gedaan hebben om nog kolenbonnen te ver strekken. Wethouder v. LIEMT (R. K.) antwoordde, dat de minister er niet van wilde weten. Waar kolen noodig zijn, zal de geneeskundige dienst er echter voor kunnen zorgen. De heer PEPER (C. P.) merkte op, dat in andere gemeenten wél kolen aan de werkloozen zijn verstrekt. Er moet nog maar eens ge vraagd worden in Den Haag. De heer MARS (S. D.) was teleurgesteld door het antwoord van den minister, dat er geen middelen waren om kolen te verstrekken. Kin deren verkleumen in de gezinnen der werk loozen. Zijn B. en W. bereid om na te gaan, of het waar is, dat in andere plaatsen van ons land wél brandstoffen verstrekt worden? Via Maatschappelijk Hulpbetoon kan op een briefje van den huisarts gelukkig brandstof verkregen worden. Daarvoor dankt spr. B.enW. Wethouder v. LIEMT zeide, dat eenige ge meenten met behulp van particulieren kolen verstrekken. De Minister weigert, heeft dit o. a. ook voor Amsterdam gedaan. De heer PEPER betreurde het, dat de koude der werkloozen den raad zoo koud laat! (Pro testen.) De heer NOORDHOFF (S. D.) noemde deze uitdrukking' zeer onbehoorlijk. De raad staat HOOFMANSTR. 12, TEL. 14728 machteloos, omdat de regeering représaille- maatregelen neemt als Haarlem tóch brand stoffen geeft. De voorzitter sloot zich bij deze opmerking aan, waarna de vergadering gesloten werd. Voor de leden van de Haarlemsche afdee iing der English Association sprak de schrijf ster Miss Vera Brittain in Lion d'Or gisteren avond over het onderwerp: Waarom ik „Testa ment of Youth" schreef. Het was een bijzonder genoegen deze voor dracht van de bekende publiciste en pacifiste te mogen beluisteren, ook voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren het bekende werk „Testament of Youth", dat in 1933 verscheen, te lezen. Het korte overzicht, dat zij van haar werx gaf, was zeker meer dan dat. Wij zouden deze voordracht onrecht doen, als wij poogden deze Summary op onze beurt in te korten en in enkele regels samen te vatten. De uitvoe rige inleiding, welke zij vervolgens op haar werk gaf, de fijn vertelde herinneringen uit haar oorlogstijd, de onmiddellijke aanleidingen in het openbare leven van Engeland en haar familieleven en niet in het minst het breede streven van vredeswil en onderling begrijpen, waarvan „Testament of Youth" een der zui verste uitingen is, zullen hen, die het werk nog niet kenden, ertoe hebben bewogen dit boek zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, terwijl zij, die het werk reeds lazen, minstens het voornemen zullen hebben gemaakt, nader met het oeuvre van deze meer dan middel matige vrouw kennis te maken. De omstandig heid dat haar betoog zoo sterk persoonlijk ge kleurd was, zich zoo onmiddellijk tot het audi torium richtte, maakt het ons moeilijk het in enkele korte notities te compendieeren. Als wij dit echter dezen keer nalaten, doen wij dit slechts na de opmerking gemaakt te hebben, dat deze voordracht minstens tot de beste ge rekend moet worden, die de leden van de actie ve English Association te Haarlem in dit sei zoen mochten beluisteren. Voor het Bossche Hof heeft ook terecht ge staan de 23-jarige J> P. C., verdacht van den moord op den caféhouder J. van der Pas, dien hij 9 November 1932 des avonds met revolver schoten had gedood. Door de rechtbank was C. reeds veroor deeld tot acht jaren gevangenisstraf wegens roofoverval te Uden ter zake van dezen moord met acht jaar gevangenisstraf gestraft. Verdachte C. bekende den moord. De advocaat-generaal, mr. Massink, meen de, dat de opgelegde straf niet in overeenstem ming is met de zwaarte van het misdrijf. Ver dachte heeft bekend, toen er niet meer aan te ontkomen was. Het berouw over den moord is wel wat laat gekomen. Rekening moet gehouden worden met het andere tegen verdachte gewezen vonnis, maar spr. meende, dat toch de straf voor dezen moord moet worden verhoogd en wel tot elf jaar en zes maanden gevangenisstraf, zonder aftrek van het voorarrest. Mr. Bloemaerts verdedigde verdachte. Uitspraak 4 Mei a.s. Inzake den roofoverval te Maren eischte de advocaat-generaal bij het Bossche Hof tegen verdachte ,L. L. de R. wegens medeplichtigheid drie jaar en tegen L. van O. wegens heling bevestiging van het vonnis van de rechtbank waarbij van O. werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De Eerste Kamer der Rechtbank heeft Woens dag de Holl. Escomptobank, vroeger geves tigd aan den N.Z. Voorburgwal, welker directeur indertijd gearresteerd en dezer dagen uit de voorloopige hechtenis werd ontslagen, failliet verklaard op verzoek van een der Belgische be nadeelden, voor wien Mr. van Haersolte occu peerde. De officier van justitie, Mr. Wassenbergh, die ook de strafzaken tegen deze bank in handen heeft,- was aanwezig, alsook Mr. W. Loeb, de verdediger van den directeur, die het bestaan van den faillïssementstoestand erkende. Tot rechter commissaris werd benoemd Mr, P. H. Smits en tot curator Mr. Dr. E. W, Catz. De vraag naar Wembley-tickets is elk jaar overweldigend. Doch dit jaar overtreft de vraag heel verre het beschikbare aantal, wat geen verbazing behoeft te wekken, nu een Londensche vereeniging zich voor deze finale wist te klasseeren en deze club nie mand minder js dan het wereldberoemde Arsenal. Deze naam heeft behalve in Engeland ook op het continent een magnetische kracht, en het feit reeds, dat het Highbury-team a.s. Zaterdag de Cup op Wembley zal pogen te veroveren, heeft in geheel Europa een kolossale interesse verwekt. Daarom zal het eenvoudiger zijn om die ianden op te sommen, welke Zaterdag niet te Wembley zullen zijn, dan die, waarvan offi cials, belangstellenden, persvertegenwoordigers of radio-reporters hun natie komen presenteeren. Het Wembley-beeld is echter al zoo overbekend, dat wij geen schildering zullen geven van de voorbereidingen, doch ons naar den kamp spoe den, waar deze laatste week een 220-volts span ning heerscht. Theoretisch is Sheffield United als verliezer gedoodverfd. Hoe wakker de United zich ook heeft gedra gen en welke fraaie cijfers de eere-lijst sieren, wij herinneren o.m. aan overwinningen op Leeds United, Tottenham Hotspur, Preston North End e.a. toch zullen de capaciteiten, noch de tactische opzet aan die van de groote Arsenal kunnen reiken. Doch er is een maar, zelfs een zeer groote maar, die al zoo veelvuldig hoopvolle verwachtingen insloeg en voor een sensatie zorgde, welke de geheele voetbal-ge meenschap deed sidderen. Wij houden zegt David Steele, de United-trainer onze ploeg gewoon in Sheffield. Elke speler leeft zijn eigen gewone leven, wat z.i. bevorderlijker is voor het elftal, dan een ongewone vacantie in een badplaats. Wij trainen gewoon, niet te buiten sporig en zullen slechts den vechtlust geleidelijk toespitsen. Doch deze vechtlust zal Zaterdag zoo hevig in elk onzer spelers branden, dat het Arsenal versteld zal doen staan en elk theore tisch plan in de war sturen. Ook captain Hooper is vol strijdlust en gaf de uitdrukkelijke ver zekering, dat alle spelers bij elke training een parig in koor jubelen: „Wij zijn niet bang!" De Arsenal-ploeg heeft Maandag al Londen verlaten. Men moet ergens in de contreien van Brigh ton huisvesten en daar rustig wandelen en wat golf spelen. Tom Whittaker, de trainer, twijfelt zelfs niet aan een overwinning, zoozeer is hij, als zijn spelers, doordrongen van een nieuwen Cup-triomf, al onderschatten zij hun tegen standers geenszins. Zenuwen hebben wij niet, zegt Whittaker. Wembley is voor mijn ploeg even gewoon als een morgenwandeling. Zes spelers stonden er al eerder en hun kalmte zal de vijf anderen tot een even groote rust inspireeren. Manager mr. Allison heeft een verbod uitge vaardigd om deze week zelfs over uitstel te spreken. Pas Zaterdagmorgen, voordat men naar Wembley vertrekt, zal hij de ploeg zijn strategisch plan ontvouwen, een plan zoo doel treffend als men nimmer op de Britsche grounds aanschouwde en waardoor Sheffield United geheel zal worden verrast. Tot slot zullen wij de elftallen publiceeren in de formatie, zooals zij Zaterdag hopen te star ten, eventueele wijzigingen door onverwachte ziekte of anderszins voorbehouden; Arsenal: d. Wilson; ai Male, Hapgood; m. Crayston, Roberts, Copping; v. Hulme, Bowden, Dl-ake, James, Bastin. Sheffield United: d. Smith; a. Hooper, Wil kinson; m. Jackson, Johnson, Mc. Pherson; v. Barton, Barclay, Dodds, Pickering, Bird. Wij staan dus opnieuw aan den vooravond van dezen klassieken strijd, die behalve in En geland zeker in de geheele voetbalminnende wereld de aandacht trekt. Ook nu zal de Cup zijn traditie van onberekenbaarheid wel hand haven, zooals hij dit al zestig seizoenen hier voor heeft gedaan! En daarop zal het 61ste seizoen geen uitzon dering maken.... Dinsdagavond heeft de marechaussee te Heusden gearresteerd J. P. S. uit Eethen, ver dacht van verduistering, gepleegd ten nadeele an de diaconie der Ned. Herv. Kerk, waarvan ij penningmeester was. De verdachte, die in het dorp het volle vertrouwen genoot, is in de marechausseekazerne te Heusden ingesloten en zal op transport worden gesteld naar het Huis van' Bewaring te 's-Hertogenbosch, DESSIE, 22 April. Het agentschap Stefani meldt: Vliegtuigen, die den weg Dessie-Addis Abeba exploreerden, hebben gisteren op zestig kilometer ten zuiden van Dessie, tusschen Worra. Iloe en Djiaffarje een groote colonne Abessiniërs aangevallen. Door middel van het neerwerpen van bom men en met mitrailleurvuur wisten zij de co lonne uiteen te drijven en zware verliezen toe te brengen. Vanmorgen hebben de luchtstrijd krachten de resten der colonne weer opge spoord en wederom gebombardeerd. Deze vlieg tuigen hebben voorts ten zuiden van Doba en op de vlakte van Santara een groote afdeeiing Abessiniërs verrast en verslagen. Dit waren nog strijders van het leger van den Negus, dat bij het Asjangi-meer een nederlaag leed. De vliegtuigen, die alle verbindingswegen ten zuiden van Dessie beheerschen, sporen voort durend de overblijvende deelen van het leger van den Negus op en maken het hun onmo gelijk zich bij den Negus te voegen. De Keizerin van Abessinië heeft een beroep op de wereldpers gedaan, waarin zij o.a. het volgende verklaarde: „Wij vechten tegen een verschrikkelijke overmacht, doch zijn nog steeds onverslagen. Nog steeds is het tijd voor hen, die de rechtvaardigheid wenschen, een actie te ondernemen om een einde te maken aan den meest onrechtvaardigen oorlog. Vele maanden voor den oorlog' heeft Italië troepen, materiaal en munitie, en ook gifgas naar de aan Abes sinië grenzende gebieden overgebracht, terwijl Abessinië door het embargo dat de mogendhe den hadden opgelegd, het recht werd ontzegd zich voor eigen verdediging te wapenen. Toch was de vijand slechts in staat onze linies te doorbreken en voordeelen te behalen door de toevlucht te nemen tot het gebruik van de meest duivelsche aanvalsmiddelen als bijtende en giftige gassen. Zelfs het tegenwoordige lijden van ons zonder middelen van verdediging zijnd volk wekt nog geen medelijden op. Het tot een aanfluiting maken van plechtig aangegane ver dragen behoorde een actie tengevolge te heb ben van alle andere bij de overeenkomst be trokken partijen, want welke garantie bestaat er, dat een dergelijke verschrikking niet ook spoedig over de steden van Europa kan ko men. Slechts een collectieve overeenkomst kan een aanval als waarvan wij thans het slacht offer zijn voorkomen. Uitstel van actie op dit beslissend oogenblik verschaft den vijand voor deel." Tot slot deed de keizerin speciaal een beroep op Frankrijk en Groot-Brittannië om Abessi nië te redden. MOGADISCIO, 22 April. (Reuter) De ltali aansche troepen in Ogaden hebben thans de volgende stellingen bereikt: De voornaamste troepen der Lybische colon ne bevinden zich in de buurt van Doekoen, 15 K.M. ten Noord-Oosten van Alfoed. De gemo toriseerde colonne van generaal Veme staat op enkele kilometers voorbij Sagag. Deze vooruit geschoven troepen bevinden zich op ruim 45 K.M. van hun aanvalsdoel Dagganbo. De centrale colonne, die zich beweegt langs den karavaanweg van Sassa Baneh, bevindt zich op ongeveer 32 K.M. van Warandab, op een afstand, hemelsbreed, van ruim 120 K.M. van Sassa Baneh. De gevolgen van de over winning der Lybische colonne bij Djinagobo schijnen zich steeds meer te doen gevoelen. 3000 Abessiniërs zijn gesneuveld. De verliezen der Italianen bedroegen 1100 gewonden. Bij den op de Abessiniërs verover den buit bevond zich een auto, die toebehoord had aan den broer van Ras Desta. BELFAST, 22 April. De laatste dagen is het hier weer tot ongeregeldheden gekomen, die haar oorzaak hebben in de tegenstelling tusschen protestanten en katholieken. In een drukke straat losten vier mannen verscheidene schoten, welke echter niemand troffen. De daders konden onherkend ontkomen. later werd door gepantserde wagens gepatrouilleerd. In een andere wijk moest de politie met den gummistok tegen de menigte optreden, daar deze zich verzettetegen de arrestatie van een man. Twee agenten werden gewond. ROME, 22 April. Bij de kust van Calabrië is een Italiaansch militair watervliegtuig in zee gevallen. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Woensdagmorgen hebben brutale dieven op klaarlichten dag te Hilversum 'n ouden man van 5000 gld. beroofd. De 68-jarige B. van Keulen, een vrijgezel, woont reeds jaren alleen in een woning aan de Kleine Drift. Hij leefde rustig van zijn spaarcentjes, welke hij in een linnen kast in zijn woning bewaarde. De man ging hedenmorgen om half elf een boodschap doen en omdat hij in de buurt moest zijn, liet hij de deur van zijn huis open. Toen hij om elf uur terug kwam, bemerkte hij, dat de deur van de linnenkast was geforceerd. De man ont waarde tot zijn grooten schrik dat zijn geheele bezit, dat hij in een sigarenkistje bewaarde, was gestolen. In het kistje had hij vier biljet ten van f 1000 en tien van f 100. De gewaarschuwde politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het bleek dat het primitieve slot van de linnenkast op de gewone wijze was geforceerd. Verdere aanwijzingen werden niet gevonden. De dieven moeten van de situatie op de hoogte zijn geweest. De oude man was niet tegen diefstal of .berooving verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4