De Italiaansche luchtmacht blijft actief 1 I Spanning te Jaffa neemt toe R.K. Verkenners thuis Het nieuws van heden ABESS1NIËRS MELDEN SUCCESSEN DE GRENSKWESTIES IN HET VERRE OOSTEN Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 24 APRIL 1936 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19914 Geruchten over troonsafstand van den Negus worden ten stel- ligste tegengesproken De Italiaansche verliezen De opmarsch aan het Zuidelijk front Groote brand in een goederen depot van den spoorweg Onlusten belemmeren het verkeer De herbewapening in Duitschland Volgens Churchill is de laatste jaren 20.000 millioen R.M. uitgegeven 3000 vredespostduiven Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Donderdagavond 6 uur arriveer den zij te Nijmegen De parade op Hitler's verjaardag Vier jongens onder een tank geraakt Oostenrijks Bondspresident Miklas onderhield zich na de parade, die te Weenen is gehouden, met de aanwezige buitenlandsche officieren Is na het onderhoud van Joerenev met Arita een regeling aanstaande? Storm en koude te Weenen Generaal-overste Goering heeft aan de Duitsche luchtmacht nieuwe vaan dels uitgereikt Rede van Tatarescoe Hij bepleit een politiek van ver zoening jegens minderheden Anti-Joodsche excessen in Algiers Algerijnen aangespoord tegen over de Joden Hitleriaansche methodes te gebruiken De zoutindustrie in Mand sjoekwo Hevige aardbeving in Kwantoeng Verscheidene dorpen verwoest Shirley Temple krijgt ÏOOO pond per week Gisteren zeven jaar geworden Oorlogsgedenkteeken te Parijs geschonden Passiespel te Parijs Nieuwe Duitsche gezant bij Flandin SCHUSCHNIGG TE WEENEN TERUG WEENEN, 23 April. (Reuter.) Bondskanse lier Schuschnigg is, komende van Milaan, he denmorgen te Weenen gearriveerd, Waardeering Zoek niet altijd en niet allereerst waardeering in bijval en vleiende woorden. Een stugge handdruk kan méér waardeering omvatten dan een vriendelijk gezicht en een zoete mond. Waardeering kan bovendien óók lig gen in bestrijding. Wanneer men uw werk onbelangrijk vindt zal men er licht met een goedig gezegde en be leefden blik langs gaan. Maar wan neer uw arbeid opvalt, de aandacht trekt zoodat het waard wordt bevon den aandachtig te worden beschouwd, ja, dan zal allicht critiek betreffende opvatting of details loskomen doch dan houdt zulk een critiek als vanzelf waardeering in. Zie daarom in be strijding, in critiek niet dadelijk een miskenning integendeel, zie er in de erkenning dat uw persoon en uw arbeid wat rvaard zijn. En waardeer aldus op uw beurt self zulk een be strijding. SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag 4) Jim Mollison over de Imp. Airways „Wij worden over alle linies door de K.L.M. geslagen OPENBARE VIJAND No. 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers** zie de rubriek. ROME, 23 April. (Reuter). Hoe wel in het legerbericht wordt ge meld, dat niets bijzonders plaats had aan het Noordelijk front, blijft toch de luchtmacht actief. Voort durend wordt de weg Dessie-Addis Abeba gesurveilleerd, evenals de andere wegen, welke naar de hoofd stad leiden. Nabij Worra Ilu is een detachement van het Abessinische leger door Italiaansche vliegtuigen beschoten; ook ten Zuiden van Duba en de vlakte van Santara zijn Abessinische afdeelingen beschoten en gebombardeerd. Volgens Abessinische berichten hebben de Italianen ten Westen van Noegeli he vige-aanvallen gedaan, die echter bij Doe- kan werden afgeslagen. Eenige honderden Italianen zouden gedood of gewond zijn De toestand aan het Noordelijk front is vol- Sens Abessinisclhe mededeelingen nog steeds onveranderd. De reorganisatie van het Abessi- hische leger vordert dagelijks. Ook hier zou den krachtige Italiaansche aanvallen nabij Sjolameda, ongeveer 40 kilometer ten Zuiden van. Dessie, zijn afgeslagen. In het Zuiden worden de Italiaansche be wegingen sterk door het slechte weer gehin derd. - v De Britsche ambulance is van plan een voor uitgeschoven post naar het Noorden van Debre Berhan te zenden voor de verzorging van dé gewonden in den grooten slag, die naar men Zegt te Sjolameda woedt. Geruchten omtrent troonsafstand van den Negus zijn in de hoogste kringen te Addis Abeba opnieuw met stelligheid tegengesproken. De Abessinische regeering heeft definitief be sloten, Addis Abeba niet te verlaten. Volgens Italiaansche mededeelingen hebben de troepen het Amerikaansche hospitaal te Dessie, dat verwoest zou zijn, ongeschonden gevonden, -zoodat men het heeft ingericht als Zetel van het commando van een inheemsche divisie. Detachementen van de divisie „Sabaudia" zijn te Dessie aangekomen. Daarbij bevindt Zich ook de gouverneur van Rome Bottai. Heden is de tiende verliezenlijst van de troe pen in Oost-Afrika gepubliceerd over het tijd vak 31 Mastrt—15 April. Aan het Eritrea-front sneuvelden 19 offi- eieren, vijf onderofficieren, 63 minderen en 2 zwarthemden. Aan het Somalifront sneuvel den een officier, een onderofficier en 32 min deren In den slag' bij Wadara op 8 April. In dezelfde periode overleden vijf officieren, zes onderofficieren, 69 minderen en 34 zwarthem- den tengevolge van ongelukken en ziekten. Het totaal van de verliezen van 1 Ja nuari tot 15 April 1936 bedraagt 1891, Onderstaatssecretaris lord Cranbome heeft 'h het Lagerhuis verklaard, dat uit een onder hoek is gebleken, dat de bewering, als zouden Britsche firma's aan de Abessinische regeering De blinde en half verlamde Pater Bernardus van da Capucijnen te Hijssel woonde een godsdienstoefening bij, welke voor de vereeniging van blinden te Parijs werd gehouden dum-dum-kogels voor oorlogsdoeleinden hebben geleverd, volkomen ongemotiveerd is. Rijkskanselier Hitier heeft heden den Duit- schen gezant te Addis Abeba, dr. Kircholtes ontvangen. De Britsche torpedojagers „Vainquisher", „Wolfhound" en „Walpole" zijn vanuit Gibral tar naar Engeland vertrokken. Morgen zullen drie andere jagers het anker lichten. De Abessiniërs verspreiden een zeer ver rassend bericht, volgens hetwelk de Galla- stammen, die zich bij den opmarsch naar Dessie bij de Italiaansche voorhoede had den aangesloten, thans weer gemeene zaak met de Abessiniërs maken. Zij zouden de Italianen in en rond Dessie aanvallen. De Italianen melden, dat hun opmarsch aan het Zuidelijk front over een afstand van 400 kilometer voortduurt. Generaal Graziani volgt de opmarcheerende afdeelingen per vlieg tuig of per auto. De vijand is door de luchtmacht gedwongen, zijn gewone tactiek van nachtelijke marschen en verschuilen in het woud, op te geven. De vliegtuigen laten den Abessinischen autokaravanen, die gedurende de laatste zware regens waren blijven steken en thans verder trekken, geen rust. Een der meest geslaagde luchtbombardemen ten is dat van Onarreh ten Oosten van Dag- gaboer geweest, waar een enorm benzinedepot in de lucht is gevlogen. HAIFA, 23 April. (Reuter) Vandaag, den twee den dag van de algemeene staking is de span ning te Jaffa weer toegenomen. Er hadden ver schillende betoogingen plaats, die alle door de politie uiteen werden gejaagd. In het goederendepot van het station is een zware brand uitgebroken. De aangerichte schade wordt op eenige duizenden geraamd. Het is nog niet bekend of de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Het verkeer tusschen Tel Aviv en Jaffa is vrijwel verbroken. De Mohammedanen zetten hun aanvallen op particuliere auto's voort, o.a. hebben zij een auto met levensmiddelen in brand gestoken. Ook strooiden zij spijkers op den weg om het verkeer te verhinderen. Te Lydda werden de te velde staande ge wassen in brand gestoken. Te Hebron, waar in 1929 ernstige onlusten hebben plaats gehad, hebben de autoriteiten de bevolking naar Je rusalem geëvacueerd. Te Caiiffa hebben de Arabieren een alge meene staking afgekondigd. Overal worden Ara bieren gearresteerd, die de Joden willen dwin gen hun winkels of zaken te sluiten. Ook te Jerusalem hebben verscheidene in cidenten plaats gehad. LONDEN, 23 April. (Reuter) In een rede op den laatsten dag' van de debatten over de begrooting' verklaarde Churchill, dat de kos ten van de bewapening van Duitschland se dert het aan de macht komen van Hitier zijn gestegen tot 20.000 millioen rijksmark. Hij verklaarde verder, dat Europa ofwel zal komen tot een verzoening ofwel tot een ca tastrophe. Hij is derhalve van meening, dat Engeland sterk moet zijn en niets anders moet zoeken dan den vrede. NEW YORK, 23 April. Gisterochtend zijn te Washington 3000 postduiven opgelaten met vredesboodschappen voor alle deelen der Ver- eenigde Staten. Twee koppels hebben meer dan 2000 mijlen moeten afleggen, omdat zij de boodschap moes ten overbrengen naar het Westelijkste deel van den staat Montana. Een half millioen studenten aan de universi teiten en hoogescholen hebben een een-dag staking gehouden „tegen den oorlog". De vre desboodschap was van de Amerikaansche ar beidersfederatie afkomstig. Zij werd gister avond voorgelezen in Carnegie-hall, ter eere van het bezoek van den Britschen volksverte genwoordiger Lansbury, den leider der labour- oppositje in bet Lagerhuis. Verwachting: Zwakke tot matigen, Ia- ter toenemende Zuid-Westelijke tot Wes- telijken wind, toenemende bewolking, la- 5 E= ter wellicht eenige regen, koude ochtend, iets zachter overdag. =j Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend en iets zachter. Donderdagavond zes uur is met een uur ver traging de extra-trein met 500 Nederlandsche verkenners, die naar Rome geweest zijn, te Nijmegen aangekomen. Allen waren welgemoed en zeer tevreden over het verloop en de leiding van de reis. Een der deelnemers is te Rome moeten achterblijven wegens ziekte en wordt verpleegd bij de Kruisheeren te Rome. Op het station te Nijmegen was zeer veel belangstel ling, vooral uit verkennerskringen, uit alle deelen van het land. Ter begroeting waren mede aanwezig de districts-aalmoezenier, dr. de Gruyter uit Nijmegen, kapelaan Surinck en de districtscommissarissen Lombaers en Bax uit Nijmegen en Arnhem. Vooral de hoofdkwar tiermeester Van Leeuwen uit Den Haag werd hartelijk begroet. Er heersehte groot enthou siasme. De deelnemers uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, enz. vertrokken per extra Diesel- trein, welke te Nijmegen klaar stond, naar huis; die uit het Zuiden gingen per trein en extra autobussen. BERLIJN, 23 April. (D.N.B.) Tijdens de parade te Berlijn ter gelegenheid van den ver jaardag van den Führer zijn vier jongens tenge volge van het dringen onder een tank geraakt, welke na de parade naar de kazerne terugkeer de. Een van deze jongens is heden overleden. Maarschalk Von Blomberg liet een krans neer leggen op de kist. TOKIO, 23 April. (Reuter.) Naar Domei meldt, zijn de kansen op een oplossing der Japansch-Sovjet-Russische grensgeschillen aan zienlijk verbeterd na het onderhoud, dat de ambassadeur der Sovjet-Unie te Tokio, Joe renev, heeft gehad met Arita, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Joerenev heeft Arita er van op de hoogte gesteld, dat de Sovjet-regeering' bereid zou zijn rekening te houden met de Japansche wensehen aangaande een beperking der be voegdheden van de gemengde commissie, welke heiast is. met het afbakenen van de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo. Joerenev voegde hier evenwel aan toe, dat de WEENEN, 23 April. Sedert den morgen woedt in de Oostenrijksche hoofdstad een or kaan, die in kracht toeneemt en gepaard gaat met een sterke temperatuurdaling. In den middag bereikte de wind een snel heid van 100 K.M. per uur. BOEKAREST, 23 April. (D. N. B.) Minister president Tatarescoe heeft ter gelegenheid van de onthulling van een monument voor Doeca te Ploesti een rede gehouden, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met vragen van binnen- landsche en buitenlandsche politiek. Hij ves tigde onder meer de aandacht op de finan- cieele maatregelen der regeering en de be- teekenis daarvan voor de nationale defensie. Hij zeide, dat met het oog op de bewapening in de nabuurstaten ook in Roemenië maat regelen moeten worden genomen. Hij wees op het feit, dat de oppositie de maatregelen der regeering tracht te saboteeren en onrust in het land tracht te doen heerschen. Tegenover de methode der rechtsche partijen stelde hij het constructieve nationalisme der liberale partij. Ten aanzien van het vraagstuk der natio nale minderheden zeide de minister-president, dat het belang van den staat eischt, dat men jegens deze volksgroepen een politiek van ver zoening voert, waarbij de rechten op het ge bruik der moedertaal en de vrijheid van gods dienst gewaarborgd zijn. PARIJS. 23 April. (A.N.P.) De „Matin" meldt uit Algiers, dat zich gistermiddag' een groote menigte aldaar verzameld had voor het huis van den anti-joodschen candidaat, Coston, die op het balcon een voor de joden beleedigende plaat had aangebracht, waarop de Algerijnen werden aangespoord tegenover de joden Hitleriaansche methodes te gebruiken. Een groot aantal joden bevond zich tusschen de menigte. Het gedrang was zoo hevig, dat de politie de betoogers niet in bedwang kon hou den. Vier betoogers drongen het huis binnen. Er werd op hen geschoten, waarbij een hunner ernstig gewond werd. De man, die het schot ge lost had wérd gearresteerd, evenals drie perso nen, die zich in zijn gezelschap bevonden. In de stad heersehte des avonds een zenuw achtige stemming, welke verhoogd werd door het feit, dat mahschappen van de mobiele garde door de straten patrouilleerden. regeering der Sovjet-Unie de instelling wenscht van een tweede commissie, welke speciaal be last zou moeten worden met de grensquaesties. Arita antwoordde, dat Japan geen bezwaar zag in de uitbreiding tot twee commissies, doch dat men moet trachten een practischer oplossing na te streven. HSINGKING, 23 April. De regeering van Mandsjoekwo heeft medegedeeld, dat zy de organisatie van de zoutindustrie in het land heeft toevertrouwd aan een onderneming met een kapitaal van vijf millioen yen. De regee ring zelf heeft voor de helft van dat kapitaal ingeschreven. De onderneming bezit een mo nopolie voor de zoutindustrie. SJANGHAI, 23 Aprü. (D. N. B.) Uit Kanton wordt gemeld, dat het Zuid-Wes ten der provincie Kwantoeng vandaag door een ernstige aardbeving is geteisterd Ver scheidene dorpen zijn volkomen verwoest. Het aantal dooden zou zeer groot zijn. Duizenden bewoners zijn dakloos. LONDEN 23 April. De „Daily Telegraph" meldt uit Hollywood, dat Shirley Temple, de jeugdige filmactrice door de 20th Century Fox Cy. is geëngageerd tegen een salaris van onge veer 1.000 pond per week. Shirley viert van daag, Donderdag, haar zevenden verjaardag. Zij zal dit jaar in vier films moeten spelen. Voor iedere film zal zij 13.000 pond sterling ontvan gen, terwijl haar moeder eveneens een zeker bedrag zal toucheeren. Bij het laatste contract van Shirley werd haar een gage van 4000 pond per film toegekend. PARIJS, 23 April. Vanmiddag hebben on bekend gebleven personen het gedenkteeken voor de in den oorlog gevallenen, dat in het Faleis van Justitie staat, verminkt. Het zwaard, dat de gebeeldhouwde figuur in de hand droeg, is vernield, terwijl op het voetstuk de woor den „weg met Frankrijk" waren aangebracht. Bovendien was het gedenkteeken met verf be smeurd. PARIJS, 23 April. (Reuter). In Juni 1935 is met veel succes een passiespel opgevoerd op de trappen van de Notre Dame. Besloten is thans dit spel jaarlijks te herhalen. Het aan tal medespelenden bedraagt 600. Het tooneel wordt ingesloten door de hekken van de ka thedraal. Het is 40 meter lang en 17 meter breed, terwijl sommige coulissen een hoogte van 15 meter zullen hebben. Op de Place de Notre Dame is plaats ge maakt voor 12.000 toeschouwers. PARIJS, 23 April. Denieuwe Duitsche ambassadeur, graaf Welczek, heeft heden zijn eerste bezoek aan den minister van Buiten landsche Zaken, Flandin, gebracht. In den loop van de volgende week zal hij den president der republiek zijn geloofsbrieven overhandigen. Italiaansche luchtmacht blijft actief; Abes siniërs melden successen. Toenemende spanning te Jaffa. Hevige aardbeving in Kwantoeng. Tijdens de parade te Berlijn op Hitler's ver jaardag zijn vier jongens onder een tank ge raakt. De R. K. Verkenners zijn Donderdagavond 6 uur van hun reis naar Rome te Nijmegen ge arriveerd. Te Den Haag is de jaarvergadering gehouden van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. New-Yorksche Beurs: Scherpe koersdaling op de meeste afdeelingen. O MEDAN, 23 April (Aneta) Een vertegen woordiger van de „Deli-courant" had een in terview met den bekenden vlieger Jim Molli son,, die zijn critiek op de Imperial Airways na der bevestigde. De vlieger zeide o.m.: „Het is niet prettig dit te moeten erkennen, maar wij worden door de K.L.M. over alle linies geslagen." Hij achtte verder de Britsche Luchtvaart te langzaam, in vergelijking met de K.L.M. welke steeds een open oog heeft voor alles en steeds tijdig maatregelen treft, om sneller en beter te zijn. Op de opmerking van den interviewer, dat zijn critiek in Britsche kringen onaangename reactie zou veroorzaken, antwoordde hij een voudig: „Ik heb gelijk." Ten aanzien van zijn toekomst-plannen ver klaarde Jim Mollison, dat hij eerst te Londen een maand rust zou nemen, waarna hij met zijn eigen vliegtuig naar Kaapstad zal gaan. Hij zeide verder voornemens te zijn over eenigen tijd zijn wereldvlucht te maken. De Ritencongregatie heeft in haar zitting van 21 April de beslissing genomen over de heldhaftige deugdbeoefening van de Dienares Gods Maria Domenica Mazzareilo, medestich teres van de Congregatie van Maria Auxilia- trix. De Amerikaansche regeering heeft 5000 dollar belooning op het hoofd gesteld van Alvin Kar pis, „openbaren vijand nummer I", teneinde de opsporing van dezen gevaarlijken gangster aan te moedigen. Ij^M W U\U 11111111/ l Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 758 Vorige stand: 760.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1