Deutsche Glaubensbewegung werpt haar masker af Amnestie in het Derde Rijk Dagamodo bezet Het nieuws van heden GODL OOZEN-BEWEGING IN LIQUIDATIE? A UFBRUCH PUBLICEERT HET „STRIJDPROGRAM" DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers ZATERDAG 25 APRIL 1936 Ochtendblad Ook de vergrijpen tegen de kanselparagraaf vallen er onder Alleen echter minder ernstige gevallen Het Weer Polen en Hongarije Hindoes slaags met Muzelmannen Aanvallers van Blum veroordeeld Wat doet de Gestapo? Geïnterneerden ont snapt uit Britsch kamp De onlusten in Palestina Alarmtoestand in Spanje opgeheven Nieuwe Duitsche lucht schepen Mandaatsgebïeden De opsporing van den gezant te Kairo &UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per V'eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19916 BERLIJN, 24 April. (D. N. B.) 1 Mei-oproep van Goebbels Tegenstrijdige berichten ilÉrJ Politieke besprekingen tusschen Goemboes en Koscialkowski gisteren begonnen P °gingen om moskeeën in brand te steken te Poona De Duitsche Geloofsbeweging is nu eigenlijk een bond van strijdende godloochenaars JIIIlL flltil Een groep Belgische scholieren brengt thans een bezoek aan Engeland. Da ontvangst te Londen Italianen verklaren dat geen enkel gevecht ten Zuiden van Dessie is geleverd Het 194ste legerbericht Volgens een Arabischen leider zijn ze geen uitingen van anti-semietisme Gevluchte revolutionnairen keeren terug Uw oordeel Aantal Lagerhuisleden vormt een groep ter bescherming van de belangen dezer landen De kosten geschat op 20.000 pond sterling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Rijkskanselier Hitier heeft een wet betreffende amnestiebepalingen on derteekend. Volgens deze wet wordt srnnestie verleend: --•* 1. in de gevallen, waarin de dader zich beeft laten verleiden door te grooten ijver 41 den strijd voor- het nationaal-socialisme. Uitgesloten zijn de opzettelijke handelingen, 4ie den dood van een mensch hebben veroor- 2aakt of waaruit een minderwaardige geest breekt. 2. Voor politieke criticasters. Hieronder vallen de delicten volgens par. 134 a en b van het wetboek van strafrecht (openlijke 1*®leedigingen van het Rijk, de partij en haar organen, de vlaggen enz. ALS VER GRIJPEN TEGEN DE ZOOGENAAMDE Ranselparagraaf: staatsvijan- Belijke uitlatingen door GEES TELIJKEN). Voor dit soort delicten wordt slechts am- r'5«üe verleend bij lichtere gevallen, d.i. aan 4eSenen die slechts tot een geldboete of een '^'iheidsstraf van niet meer dan 6 maanden Vetoordeeld zijn of bij de nog loopende pro tsen veroordeeld zullen worden. Bo- "eddien wordt in deze gevallen niet zonder eer amnestie verleend. De straffen worden ^Ütgescholden onder voorwaarde, dat de da- <'-r niet binnen een tijdruimte van drie jaar de voorwaardelijk verleende amnestie een Vatbaar feit pleegt. 3- Voor de zoogenaamde kleine overtredin gen, öt. Berlijn, 24 April. (D.N.B.). Rijksminister Goebbels heeft een oproep tot het volk -°hcht, waarin hij zegt dat de eerste Mei dit een bijzonder feestelijke beteekenis heeft friet het oog op de vorderingen, die het Duit se volk gemaakt heeft op den moeilijken weg ah reorganisatie en versterking van het Rijk. be sociale volkswelvaart is op breede basis Qrganiseerdde „Führer" heeft door het leg- van garnizoenen in het Rijnland de volle ^Uvereiniteit over Duitsch gebied hersteld. x°P den eersten Mei wordt weder tot iederen "iiitscher de vermaning gericht: „heb eerbied °°r den arbeid en achting voor den arbeider." be minister roept de bevolking op, op 1 Mei - vlaggen uit te steken en de huizen met -l°en te versieren. Verwachting: Matige, later wellicht toe- nemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken s wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. p Verdere vooruitzichten: aanvankelijk j= weinig of geen regen en iets zachter^ Onze Rom. correspondent schrijft ons: Zooals reeds gemeld werd, is het April-num- mer van Bezboznik, het orgaan van de Sovjet-Russische Godloozenbeweging, totnu- toe niet verschenen. Naar de „Reichspost" meidde, zou het blad voortaan niet meer ge publiceerd worden, en deze stopzetting zou eenerzijds verband houden met financieele moeilijkheden, die op hun beurt een gevolg zou den zijn van het verloopen der beweging, an derzijds met de neiging der Russische politiek, in de huidige omstandigheden een zekere, al thans uiterlijke matiging aan den dag te leg gen op religieus gebied. Deze neiging kan eenerzijds voortkomen uit de steeds voortschrijdende militariseering' der Sovjet-republiek, die bij de recruteering en de militaire vorming' van haar soldaten uit den boerenstand rekening moet houden met de tra- ditioneele elementen. Zoo zijn sommige unifor men en voorrechten uit den tsarentijd in eere hersteld, en door de Sovjet-radio kan men weer nationale volksliederen uit de verschillen de deelen van het Sovjetrijk hooren, die reeds „afgeschaft" schenen. Het schijnt nu, dat de militaire autoriteiten ook op matiging van de Godloozen-propaganda hebben aangedrongen. Anderzijds echter vormt zulk een matiging een tactischen zet in de huidige internationale politiek. Niet alleen streeft Rusland heden naar nauwe bondgenootschappen met verschillende christelijke landen, maar het internationale communisme zoekt naar de vorming van een anti-fascistisch front, waarin men de katho lieke arbeiders der democratische landen gaar ne als medestrijders zou begroeten. Op grond van dergelijke motieven zou een matiging van de godloozenpropaganda begrij pelijk zijn, en sommige berichten spraken dan ook reeds van een ontbinding hunner organisa tie. In Vaticaansche kringen zijn deze berichten echter zeer sceptisch opgenomen, Men wijst erop, dat een ander orgaan der anti-godsdien stige propaganda, de „Antireligiosnik", ook deze maand nog regelmatig verschenen is en geener lei teeken wijziging toont in opzet of methode van de felle propaganda tegen eiken gods dienst. Ook op het Praagsche vrijdenkers- en gcdloozencongres van 11 tot 13 April laatst leden gehouden, speelde de Russische godloo zenbeweging als zoodanig een leidende rol. De huidige tactiek der communistische pro paganda sprak echter duidelijk uit de reso lutie van dit congres, die gewaagt van gedach- tenvrijheid en democratische rechten en pro testeert tegen elke vervolging van de indivi- dueele overtuiging, zoodat ook de christenen blijkbaar op de deelneming van dit congres kunnen rekenen. In deze democratische geba ren van den staat der proletarische dictatuur, die de eerste dictatuur in Europa was, spreekt allerduidelijkst de tactische bedoeling, om voor deel te trekken uit het verzet tegen de diverse fascismes. Het Oostenrijksche BoncLsleger heelt te Weenen een groote parade gehouden. De Bondspresident inspecteert de troepen Boedapest, 24 April (d.n.b.) De politieke esprekingen tusschen den Foolschen minister- ®resident Koscialkowski en den Hongaarschen ÏJ-etnier Goemboes zijn vanmorgen begonnen. Hongaarsche minister van Buitenlandsche $alcen, Von Kanya, de Poolsche gezant te r*°edapest en de Hongaarsche gezant te War- üc)iau namen daaraan deel. Allereerst zijn een Jj'Ueveringsverdrag en een protocol betreffende j bevordering van het economisch verkeer üsschen beide landen geteekend. °ver den inhoud der politieke besprekingen j°tden geen officieele mededeelingen verstrekt, diplomatieke kringen bestaat de indruk, dat grondige bespreking van den geheelen in- ,erbationalen toestand noodzakelijk is. Men ermoedt, dat ook de kwestie der Hongaarsche Poolsche minderheden in Tsjecho-Slowa- 'Je behandeld zal worden. Be Hongaarsche ministers van Handel en Ahdbouw en de beide staatssecretarissen van minister-president hebben het Grootkruis de orde van „Polonia Restituta" ontvangen. Bombay, 24 April. (Reuter). Te Poona is groote vechtpartij ontstaan tusschen Mu- 'el'hannen en Hindoes, waarbij veertig perso- gewond zijn. Ook een politie-officier is ern- llS gekwetst. jBe twist begon over muziek, welke voor den Jdddoe-tempei gespeeld werd. De Muzelmannen ?adden daar bezwaar tegen en zoo begon er een ^Oordenstrijd, waaromheen zich een menigte ah ongeveer vijfduizend Muzelmannen en Hin- Qes verzamelfie, die ten slotte aan het vechten Jdegen. Driehonderd politieagenten hadden hun ddhden vol om de vechtenden te scheiden en menigte te verspreiden. Op het middaguur r!aren zij de situatie meester, maar later ont boden er opnieuw ongeregeldheden en werden «•gingen gedaan om tempels en moskeeën in and te steken. Er zouden daarop troepen ge iden zijn, die in de stad patrouilleeren. PARIJS, 24 April. (Reuter.) Het gerecht heeft de aanvallers van Leon Blum, Courtois en An- durand, veroordeeld tot respectievelijk drie maanden en veertien dagen gevangenisstraf. Zooals bekend hebben zij den socialisten leider Leon Blum, het kamerlid Monnet en diens echtgenoote, mishandeld op den dag van de begrafenis van het lid van de Action Fran- caise, Jacques Bainville. Courtois en Andurand zijn beiden eveneens lid van de Action Fran- qaise. (Van onzen Beriijnschen correspondent) Zooals bereids gemeld werd, heeft na graaf Ernst zu Reventlow, ook prof. Hauer de „Deutsche Glaubensbewegung" verla ten. Vrij algemeen neemt men aan, dat het plotselinge heengaan, zoowel van den algemeenen leider dezer beweging, Hauer, als van zijn adjudant, Reventlow, er op duidt, dat de „Deutsche Glaubensbewe gung" niet langer in de gratie is bij de regeering. Hier en daar echter staat men op het standpunt, dat, zoo de regeering of ficieel al weinig sympathie koestert voor de beweging, verschillende hooge regeerings- personen haar officieus toch zeer goed ge zind zijn. Intusschen heeft de crisis, welke de „Deut sche Glaubensbewegung" op het oogenblik doormaakt, niet alleen de hoogste leiders zijn heengegaan, doch ook het aantal uitge treden aanhangers is zoo groot, dat het een open vraag lijkt of de beweging binnen afzien- baren tijd nog eenige beteekenis hebben zal; in zoo verre verhelderend gewerkt, dat men ten minste voortaan weet wat men er aan heeft. Het masker van religieuze strevingen soms naïevelijk zelfs voor christelijk religieus aan- geziene sti'evingen, is der beweging afge rukt. Degenen, die vonden, dat de „Duitsche Christenen" niet ver genoeg gingen in hun aanpassing van'het Christendom bij de nat.o- naal-socialistische „Weltanschauung", maar die aan den anderen kant ook niets uitstaande wil den hebben met het nieuw-heidendom der „Nordische Bewegung", weten thans, dat zij bij de „Deutsche Glaubensbewegung" precies het zelfde zullen vinden als bij de „Deutsche Got- tesglaube" van Ludendorff, namelijk onver- zoenlijken haat tegen elk begrip van christe lijke levenshouding en levensopvatting. Wanneer wij goed geïnformeerd zijn, heeft de „Deutsche Glaubensbewegung" trouwens reeds pogingen in het werk gesteld om tot een sa- Si mengaan met Ludendorff en zijn aanhang te komen. Voorloopig zonder succes. De vroegere Generaal-Kwartiermeester zou eischen, dat de „Deutsche Glaubensbewegung" zich op genade of ongenade overgeeft aan de beweging, waar aan hij zijn naam gegeven heeft en waarvan zijn tweede vrouw, dr. Mathilde Ludendorff, de grootste profetes is. Hoè men zich een eventueel samengaan van „Glaubensbewegung" en „Gottesglaube" intusschen voorstelt, is niet heelemaal duidelijk. Ludendorff en zijn omge ving immers vormen ongetwijfeld een soort van oppositie in het Derde Rijk. De „Deutschgiaü- bigen" daarentegen willen in den regel natio- naal-socialistischer zijn dan Hitier zelf en be- hooren goeddeels tot die categorie van partij leden, welke niet onaardig als de „Hunderd- zehnprozentigen" wordt aangeduid. Doch vat de haat tegen den godsdienst vereent, kan het gezonde verstand maar zelden scheiden. Het uittreden van Hauer en Reventlow en de verklaringen, welke zij daaromtrent afleg den, wezen er reeds op, dat de radicale vleugel in de „Deutsche Glaubensbewegung" definitief heeft gezegevierd. Een „strijdprogram", dat het laatste nummer der „Aufbruch" het meer intellectueele orgaan der beweging, welke ook nog een als populair bedoelde „Reichswart" uitgeeft, toont dit ten overvloede nog eens extra duidelijk aan. Dit strijdprogram valt in deze vier punten samen te vatten: Ten eerste. De „Deutsche Glaubensbewe gung" wijst het in den vervolge onherroe pelijk van de hand om als een afzonderlijke godsdienstige beweging naast de politieke beweging beschouwd te worden. Integendeel acht zij de politieke beweging zelve de eeni ge oirbare godsdienstige beweging onder het Duitsche volk. En zij zal dan ook nog meer en nog krach tiger dan tot nu toe het geval was in dezen zin ijveren en werken. Daarom denkt men er ook niet aan om nieuwe leiders te kiezefi. „Wij ken nen als heel het Duitsche volk slechts één Lei der: den „Führer" en Kanselier van het Derde Rijk, Adolf Hitler." Ten tweede. De strijd tegen het Christendom, dat „iets wezensvreemds in het Duitsche volk" is, zal nog meedoogenloozer en fanatischer ge streden worden dan voorheen het geval was. „Waar de onbuigzame wil om dit doel allen moeilijkheden ten spijt te bereiken, ontbreekt, en vooral waar dit doel niet wordt nagestreefd, daar is geen sprake van strijd en daar speelt men sléchts in n'uttelooze zelfgenoegzaamheid met het woord „strijd". En zooiets maakt dit goede Duitsche woord hetwelk geheiligd werd door het bloedoffer van al de Duitschers die voor Duitschlands eenheid en vrijheid stier ven, tot een schande." Ten derde. Met den „positieven opbouw" wil de Duitsche Geloofsbeweging wachten tot het Christendom in Duitschland volkomen uitge roeid is. „Eerst wanneer geheel ons volk om zijn eigen bestwil bevrijd is van de gedachten- wereld eener wezensvreemde godsdienstige leer, zal de mogelijkheid bestaan van een nieuwe» toestand te scheppen." Om deze „verlossing" te bewerirstelligen zal er in de toekomst meer dan tot nu toe het geval was, gebruik worden ge maakt van alle middelen der „critiek". Ten vierde. Hauer en Reventlow waren maar droomers en fantasten. Tegen alle „dwepers" en „positieven" met deze laatsten zijn de aanvankelijk vrij talrijke aanhangers der „Deutsche Glaubensbewegung" bedoeld die, zij het ook op niet-kerkelijken grondslag, een po sitief Christendom nastreefden; zal voortaan „meteen aan meedoogenloosheid grenzende onverdraagzaamheid" worden opgetreden. Zij worden onherroepelijk uit de beweging verwij derd. Dit „strijdprogram" het hoeft geen be toog is het program eener vereeniging van strijdende godloochenaars. Ondanks alle belijdenissen van trouw aan Hitier en zijn beweging, neemt de „Deutsche Glau bensbewegung" openlijk stelling tegen het program van den „Führer" voor zoover als dit een staat op positief christelijke basis belooft. Zal de Gestapo nu ook deze actie belemmeren en bijna onmogelijk maken, zooals zij ten opzichte van Ludendorff's ii „..«.Gottesglaube" deed? GORAHEI, 24 April. (Reuter). Naar hier wordt medegedeeld, heeft het leger van generaal Graziani Da gamodo bezet. Dagamodo ligt 80 K.M. ten Westen van Sasa Baneh. Door het Italiaansche hoofdkwartier in het Zuiden wordt medegedeeld, dat het 221ste legioen zwarthemden, samengesteld uit Ita lianen, in den vreemde gevestigd, in de voor ste liniën is aangekomen, nadat .de mannen een afstand van 700 kilometer over buiten gewoon slechte wegen hadden afgelegd. Her haaldelijk hadden zij auto's, die in de mod der of in het water waren blijven steken, moe ten opsleepen. In tegenstelling met de berichten van Abessinische zijde verklaren de Italiaan sche militaire autoriteiten, dat geen enkel gevecht ten Zuiden van Dessie heeft plaats gehad. Tot nu toe hebben de troepen van maarschalk Badoglio nog slechts een open ruimte voor zich. 31 Italiaansche inlandsche soldaten, die ge ïnterneerd waren in een kamp in Kenya zijn Woensdag j.l. hieruit ontsnapt. Naar vernomen wordt trachten zij de grens te bereiken, en alles wordt gedaan om dit te verhinderen. Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het Noordelijk front heeft een colonne Erythree- sche troepen, die van Dessie vertrokken was, zonder tegenstand te ontmoeten Worra Ilee bezet. Aan het Somalifront wordt onze op- marsch in alle sectoren voortgezet. In het dal van de Faf zijn God Adde en Gab-Rehor be zet. De luchtmacht heeft de verdedigingswer ken van den vijand langs de linie Sasa Baneh BoellaleDagamodo gebombardeerd. PARIJS, 24 April. De leider der Arabische beweging in Palestina, Fakri Bey, heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger van Havas te Jaffa naar aanleiding van de recente onlusten in het land. Fakri Bey zeide, dat de onlusten het gevolg zijn van een politiek misverstand en geen uiting van anti-semietisme beteekenen. Het Arabische volk wil vreedzaam in zijn land leven en zal zijn onafhankelijkheid weten te verdedigen. De Arabieren hebben alle reden om aan te nemen, dat de mandaatregeering onder in vloed der joden handelt. Zij vreezen, dat zij over steeds minder land zullen beschikken. Engeland zal de sympathie van het Arabi sche volk moeten winnen, anders zullen de Arabieren niet langer het Britsche rijk steu nen. De burgemeester van Tel Aviv, met wien de Havas-vertegenwoordiger eveneens een onder houd had, verklaarde, dat de joden daarheen gekomen zijn om hun oude vaderland te her stellen. Zij doen niemand kwaad en hebben onbewoonde streken in bezit genomen, welke zij door hun arbeid vruchtbaar hebben ge maakt. De burgemeester betreurde het, dat degenen, die de verantwoordelijkheid voor de onlusten dragen, niet gestraft worden. MADRID, 24 April. De Spaansche mi nisterraad heeft in zijn zitting van heden besloten, met het oog op de verkiezing der compromissario's, die a.s. Zondag plaats vindt, den alarmtoestand en de preventieve censuur op de pers in het geheele land op te heffen. De alarmtoestand werd in Fe bruari afgekondigd, kort voor de regeering- Azana aan de macht kwam. Volgens berichten in de Madrileensche pers zullen hedenavond 121 Spaansche vluchtelin gen. die na de October-revolutie naar Sovjet- Rusland zijn gevlucht, terugkeeren. De inter nationale roode hulp organiseert een feestelijke ontvangst Voor deze „slachtoffers van de fas cistische regeering van Spanje", waaraan ook de gemeenteraad van Madrid zal deelnemen. BERLIJN, 24 April. (Havas.) Naar vernomen wordt zal een nieuwe Zeppelin, de L Z 131 wor den gebouwd, terwijl de L Z 130 juist op stapel is gezet. Wanneer deze beide luchtschepen ge- t reed zullen zijn, zal Duitschland over vier luchtschepen beschikken. Amnestie in het Derde Rijk; ook de lichtere vergrijpen tegen de zoogenaamde Kanselpara graaf vallen er onder. Leger van Graziani bezet Dagamodo, 80 K.M. ten W van Sasa Baneh. Alarmtoestand in Spanje opgeheven. De regeering heeft afwijzend beschikt op het verzoek der N.V. Glasfabriek Leerdam, het ver lies der vennootschap voor 's Rijks rekening te nemen. Ernstige treinvertraging tusschen Amsterdam en Het Gooi. Wegens moord, in een tram te Rotterdam ge pleegd, is vijftien jaar gevangenisstraf tegen den dader geëischt. Door storing in de electriciteitsfabriek te Lei den kregen Vrijdag 33 gemeenten korten tijd slechts gedeeltelijke stroomvoorziening. New Yorksche Beurs: Opening vrijwel onver anderd, daarna eenige reactie. Laat uw oordeel altijd volkomen verantwoord zijn voor u zelf. Niet elk oordeel behoeft uitgesproken of neer geschreven doch wanneer ge daartoe overgaat moet niet alleen volkomen rechtvaardigheid maar ook wijs be leid dit oordeel dragen. Een oordeel kan bezonken zijn en toch vrij snél gevormd. Maar men moet met zijn oordeel gereed zijn al vorens het te uiten. En ge moet niet afgaan op losse indrukken van ande ren of ik dacht's van derden, maar ge moet door eigen waarneming uw oor deel kunnen verdedigen of door ge loofwaardige getuigenissen op welke uw oordeel steunt. Soms is het noodig snel en onverwacht een oordeel te vellen doch hoe snel ook: steeds zij het bezonken door het groote verant woordelijkheidsgevoel waarmede het gevormd en geopenbaard wordt. LONDEN, 24 April. (Reuter). Een aantal con servatieve Lagerhuisleden heeft een groep tot bescherming van de belangen van de mandaats- landen gevormd. Maandag as. zal deze groep voor de eerste maal in het Lagerhuis bijeen komen en een bestuur kiezen; vermoedelijk zal de oud-minister van Koloniën Amery voorzitter worden. Het doel van deze groep is, van de Britsche regeering de verzekering te verkrijgen, dat de mandaatsgebieden onder volledige souvereini- teit van de mandaatsregeeringen staan en dat de regeering deze gebieden niet zal afstaan. De oprichters van deze groep zijn van oor deel, dat het eenige gebied onder Britsch man daat, dat zou kunnen dienen voor Europeesche emigratie, Palestina is. Zij, die thans van oor deel zijn, dat moet worden toegegeven aan de Duitsche vraag om koloniën, zullen de eersten zijn om zich te verzetten tegen het komen van Palestina onder nationaal-socialistisch bewind. LONDEN, 24 April De Daily Telegraph meldt uit Kaïro, dat 50 toestellen van de Royal Air Force drie dagen lang hebben deelgenomen aan de opsporing' van den Duitschen gezant te Kaïro, baron von Stoher, die gedurende vijf dagen vermist werd. Ook hebben veel man schappen van het automobielcorps gepatrouil leerd. De kosten van het onderzoek bedragen naar schatting 20.000 pond. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 762 Vorige stand: 761.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1