Abessiniërs bieden verwoeden tegenstand De eerste ronde der Fransche verkiezingen Het nieuws van heden Opmarsch naar Addis Abeba Wapenen vormen uiterste sanctie BIJJERS DOCH OVERAL WORDEN ZIJ VERSLAGEN DE BAROMETER Geen ontwapening der Heimwehr DE VERKIEZINGEN VOOR DE „COMPROMISARIOS" GROOTE OPKOMST DER KIEZERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 27 APRIL 1936 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT postfpefk^^aa^f3.5^bijvoori^lbetaIii^ DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Weerniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiniü Te Dessie worden thans de laatste voorbereidingen getroffen voor den groot en sprong naar Addis Abeba Vliegtuig werpt strooibiljetten uit boven Addis Abeba Samuel Hoare minister van marine? TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19919 MOOI BEHANG DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Schepen in nood op den Atlantischen Oceaan Drouillet in Italië gedaald? RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Abessiniërs keeren van het front terug Bericht van de „Morning Post Men zal ze echter moeten gebrui ken om 't internationale recht te beschermen Rede van Lord Allen of Hurtwood Scherpe rede van Starhemberg Bloedige botsingen Successen van het Volksfront Groote brand in het Zwarte Woud Tachtig personen dakloos Belangrijke verschuivingen in de samenstelling der Kamer niet waarschijnlijk Herriot in herstemming De doodenwacht bij het stoffelijk overschot der bij het ongeluk met het nacht-postvliegtuig in België gedoode vliegers Incident te Marseille Opkomst in heel Spanje zeer gering Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 Kamers met ontbijt 3.Lunch en. diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en a la Carte Zalen voor partijen en vergaderingen. mCHltfC UA ADIEIICrUir rnilDAUT Hjrrsu-p. niLuivL nAAnLLmounc LuunAni i VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of j= betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. troepen hebben vergemakkelijkt. Drie dagen voor de bezetting hadden zij in den nacht een verrassenden aanval gepleegd op de keizerlijke wapen- en benzine-opslagplaatsen. De aanval slaagde en de voorraden werden in brand ge stoken en vernietigd. Reuter seint nog, dat de Abessiniërs trach ten ten Zuiden van Warra Hailoe een verde digingslinie te vormen, ten einde den muilezel- weg naar Addis Abeba te versperren. j= Hoogste barometerstand: Er 773.9 te La Corona. =jj EE Laagste barometerstandEE 755.9 te Reykjavik. EE H Zon op 4.39 - onder 7.18 - Licht op 7.48 =E EE Maan op v.m. 9.35 onder v.m. 1.02 EE EE Eerste kwartier 28 April EE Dan moet U bij BAKKER zijn. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Vakkundig personeel bescsikbaar Behangt U zelf? Wij snijden gratis randjes af Eerste ronde der verkiezingen in Frankrijk; waarschijnlijk zal in de samenstelling der Ka mer geen groote verschuiving plaats hebben. Abessiniërs bieden verwoeden tegenstand, doch worden overal door de Italianen teruggedre ven; in Dessie wordt alles gereed gemaakt voor den grooten sprong naar Addis Abeba. Geringe belangstelling der Spaansche kiezers voer fis verkiezing der „Compromisarios". De verdwenen vlieger Drouillet, luchtvaartdes- kundige van den Negus, zou met zijn vliegtuig in Italië gedaald zijn. Schepen in nood op den Atlantischen Oceaan. Dame bij vliegtuigongeval te Lembang gedood. Het vierde lustrum van den Groningsch-Drent- schen Katholiekendag, Zondag te Groningen gehouden. Het vuur heeft weer op verschillende plaatsen schade aangericht. Te Rotterdam een jongetje aan de gevolgen overleden. Jongen bij steekpartij te Brandwijk zwaar ge kwetst. Pastoor P. van Dorp te 's-Gravenhage over leden. Marine-personeel in Ned. Indië wordt voorloo- pig nog aangehouden. O ROME, 27 April (Reuter). Volgens me- dedeelingen uit welingelichte kringen zijn de te Dessie geconcentreerde troe pen vandaag overgegaan tot den op marsch naar het Zuiden. Een groote gemotoriseerde Italiaansche co lonne is uit Dessie in zuidelijke richting ver trokken. De colonne wordt voorafgegaan door Erythreesche afdeelingen, die reeds op 100 K.M. ten Zuiden van Dessie zijn aangekomen. NEW YORK, 27 April. (Reuter). De „Bre men" en de „Washington" en het Poolsche stoomschip „Pilsoedski" snellen het Britsche stoomschip „St. Quentin" te hulp, dat op 49° 08' noorderbreedte en 37° 25' westerlengte nood seinen heeft uitgezonden. De „Bremen" heeft draadloos gemeld, dat zij de „St. Quentin" tegen den middag denkt te bereiken. De radio kamer van de „St. Quentin" staat onder water en het stuurgerei is onklaar geraakt. Het vrachtschip „Rushpool" op weg van New Orleans naar Liverpool verkeert op 400 mijl ten zuidwesten van de „St. Quentin" eveneens in nood. Ook het Noorsche vrachtschip „Ivanhoe" ver keert op den Noordelijken Atlantischen Oceaan in nood en verzoekt hulp. ROME, 27 April (Reuter). De aviateur Drouii- let, de piloot van den Neges, die op de klandes# tiene wijze te Le Bourget is opgestegen, niette genstaande op zijn vliegtuig beslag was gelegd, zou in een plaatsje in Opper-Italië zijn gedaald. Met een kleine variatie Op wat Caesar zeggen kon, Roept de radiodistributie: ,,'k Kwam, ik gaf en overwon!" NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Stand op Maandag 1 uur n.m.; 7664) Vorige stand: 761 ROME, 26 April. (Reuter). In het 196ste Italiaansche legerbericht wordt gemeld, dat de troepen van generaal Graziani na hun overwin ning bij Djanagobo het offensief hebben voortgezet tegen de ver sterkte vijandelijke linie in den sec tor van Sasa Baneh. Op den linkervleugel van het Italiaansche front heeft een gemotoriseerde afdeeling on der leiding van generaal Verne op 23 April bij verrassing Daggamedo ingenomen. In den vroegen ochtend van den 24sten hebben aan zienlijke Abessinische strijdkrachten, die per auto waren aangevoerd uit Daggaboer, de Ita liaansche stellingen bij Daggamedo aangevallen. Het zeer verwoede gevecht zou volgens het Italiaansche communiqué met een volledige overwinning der Italianen geëindigd zijn. De gemotoriseerde afdeelingen der Italianen ach tervolgden den vijand, die zeer vele dooden, honderden geweren en groote hoeveelheden munitie achterliet. De Italiaansche verliezen bedroegen voor zoover tot nog toe bekend is, 22 dooden en een vijftigtal gewonden der in- heemsche troepen. In het centrum heeft een colonne, onder be vel van generaal Frusci, samengesteld uit in- heemsche troepen en grootendeels bestaande uit vrijwilligers, o.a. Arabieren en Somali's, na een snellen opmarsch in den ochtend van den 24sten een hevigen aanval gedaan op de sterke vijandelijke stellingen bij Hamanlei. Het gevecht duurde den geheelen dag en werd den 25sten April door de Italianen hervat, die een bajonet- aanval deden en de Abessiniërs verdreven uit de grotten van het Faf-dal, waarbij meer dan duizend Abessiniërs zouden zijn gedood, en Ha manlei ten slotte kon worden bezet. Tijdens den 24sten en den 25sten April bedroegen de Ita liaansche verliezen 10 officieren en 12 soldaten, die werden gedood. 10 officieren en 9 soldaten, die werden gewond en verder 600 inheemsche soldaten gedood of gewond. In het bijzonder wordt melding gemaakt van het heldhaftige optreden van het zesde bataillon Arabieren en Somali's. Op den rechtervleugel wist generaal Agostini na een heftige verdediging door de Abessinische troepen deze uit hun posities bij Goenagado te verdrijven. Bij verkenningsvluchten en eenige bombardementen door Italiaansche vliegtuigen werden zeven vliegtuigen eenige malen door Abessinische kogels getroffen en twee piloten werden gewond, van wie één, volgens het Ita liaansche communiqué, door 'n dum-dumkogel. Te Dessie, het nieuwe hoofdkwartier der Italianen aan het Noordelijk front, worden alle voorbereidingen getroffen voor den laatsten grooten sprong naar Addis Abeba. Blanke en inheemsche troepen, zoowel als de luchtstrijdkrachten worden geconcentreerd. Langs den weg van Makalle naar Dessie davert het gerucht van een onafgebroken file vracht auto's. Zij trekt naar Badoglio's nieuwe cen trum, hoog beladen met munitie en levens middelen. Vele der auto's komen regelrecht van Massaua, dat op duizend kilometer afstand ge legen is. Zij rijden langs wegen, die voor kort nog wilde, schier onbegaanbare paden waren, maar die in de afgeloopen veertien dagen door Italiaansche arbeiders in samenwerking met soldaten voor het autoverkeer geschikt zijn ge maakt. Drieduizend vrachtauto's zijn in de laatste dagen in de stad aangekomen en Dessie gelijkt op het oogenblik dan ook een reusachtig wa genpark. De colonne zal spoedig de stad weer verlaten. Doch dan in Zuidelijke richting: in de richting Addis Abeba. Sommige oorlogscorrespondenten, geatta cheerd bij het Noordelijk leger der Italianen nemen aan, dat men zonder twijfel om streeks medio Mei op het einde der vijan delijkheden kan rekenen. Reeds twee dagen houdt de ononderbroken stroom van Abessinische soldaten naar de hoofdstad aan, zoo seint de correspondent van het D. N. B. Zij hebben behoord tot de groote legers van ras Moeloegeta en dedjasmatsj Ma- konnen. Doch hun bevelhebbers hebben de overmacht der Italianen moeten erkennen en in haveloozen toestand komen zij thans bij kleine groepen, van zes, acht of tien man, aan. De meesten hunner zijn gewond. Velen hebben hun wapenen in den strijd verloren. Een aan tal hunner heeft een marsch van zevenhon derd kilometer achter den rug en verkeert in volkomen uitgeputten toestand. Men schat het aantal vluchtelingen, dat de laatste dagen in de hoofdstad arriveerde, op twee tot vier dui zend man. Erger nog dan de strijd tegen de Italianen was de eindelooze terugtocht, zoo verklaren zij. Bovendien werden zij bestookt door de vijan dige Galla-stammen, die hen, telkens wanneer zij tegen de Italianen streden, in den rug aan vielen en hun legerplaatsen plunderden. De Galla's zijn het, volgens deze verhalen van teruggekeerde Abessinische krijgers, geweest, die de bezetting van Dessie door de Italiaansche Vanmorgen heeft een Italiaansch vliegtuig tien minuten lang boven de hoofdstad gevlogen en strooibiljetten uitgeworpen. In deze biljetten, welke door maarschalk Badoglio onderteekend zijn, wordt de be volking van de provincie Sjoa, waarin de hoofdstad gelegen is, aangeraden geen wan orde uit te lokken en niet de wegen te ver- LONDEN, 27 April. (Reuter). De „Morning Post" meldt, dat aan Sir Samuel Hoare het ambt van eersten Lord der Admiraliteit is aangebo den, in opvolging van Lord Monsell. Hoare zou het ambt hebben aangenomen. De vervanging zal over enkele weken geschieden. Patrouilles, samengesteld uit Arabische of Joodsche ruiters onder leiding van En- gelsche officieren rijden om de orde te handhaven door de steden van Palestina LONDEN, 26 April. (D. N. B.) Te Man chester heeft vandaag Lord Allen of Hurt wood een redevoering uitgesproken. On danks alle bestaande gevaren, zoo zeide spreker, bestaat er ook thans een weerga- looze gelegenheid tot het vestigen van den vrede. Baldwin heeft de klacht geuit, dat het En- gelsche volk het collectieve systeem niet onder oogen wil zien. Dat is zoo. Dit nu moet dus thans geschieden. Al vormen de wapenen ook de uiterste sanctie, men moet toch het volk laten weten, dat men ze zal gebruiken om het internationale recht te beschermen. Dat zal geenszins alle oorlogen in wereldoorlogen veranderen. Het komt er veeleer op neer, dat iedere aan valler .in de toekomst weten zal, dat hij reke ning zal moeten houden met de vereenigde strijdkrachten van aile Volkenbondsleden en dat dientengevolge geen aanvallen meer ge pleegd zullen worden. Daartoe moet men ech ter geheel Europa als het ware in een gezin samenvatten. Ieder Europeesch volk moet er in toestemmen, dat het slechts collectief bin nen het kader van Europa zal optreden. Re gionale pacten daarentegen zullen tot niets leiden. Wanneer alle naties het recht moeten eerbiedigen moeten deze naties eerst gelijk zijn voor het recht, d.w.z. dat men zoo spoedig mo gelijk al datgene uit den weg moet ruimen, wat van de juridische tradities van Versailles overgebleven is. Wanneer de rechtsgelijkheid is toegestaan en het nieuwe recht verzekerd is, moet de Britsche regeering het probleem vah de hervorming van den status quo, der econo mische samenwerking en der bewapeningsver mindering, tezamen met alle volken, ter hand nemen. WEENEN, 26 April. (D.N.B.) In een Heim wehr vergadering te Horn heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Bahrenfels, ver klaard, dat men de Heimwehr noodig had, zoo lang het militieleger niet was opgebouwd. In tegenstelling hiermede zette Starhemberg on middellijk in het begin van zijn redevoering uiteen, dat de Heimwehr er niet aan denkt te ontwapenen. Er zal ook in de toekomst een gewapende Heimwehr bestaan. Slechts over zijn lijk gaat de ontwapening: van de Heimwehr. Zeer scherp keerde Starhemberg zich tegen het streven den klassenstrijd en de partijcor ruptie weer te doen opleven. Hij waarschuwde alle politici die dergelijke doeleinden nastreef den, hoe hooggeplaatst zij ook mogen zijn. De Heimwehr is bereid met allen mee te gaan, die den Dollfusskoers willen volgen. Voorts eischte Starhemberg opnieuw een grondige zuivering van het openbare leven van onbetrouwbare per sonen. Wat de militie betreft, zeide hij, dat deze weliswaar niet gepolitiseerd mocht wor den, maar dat zij het uitvoerend orgaan vorm de van het Vaderlandsche Front en in zooverre ook politiek was. Schuschnigg kan zich verla ten op de trouw van de Heimwehr, maar de Bondskanselier moet de Heimwehr ook gebrui ken tegen zijn zoogenaamde vrienden, want anders kan het op een goeden dag gebeuren, dat hij door hen op zij geschoven wordt. Sprekende op een Vaderlandsche bijeenkomst te Baden Baden verklaarde Bondskanselier dr. Schuschnigg zich gelukkig te prijzen, dat Oostenrijk niet gemengd wordt in de groote in ternationale conflicten. „In het binnenland evenwel is de horizon door wolken verduisterd. Het schijnt, dat een algemeene aanval wordt voorbereid met het doel de grondslagen van Oostenrijk te schok ken. Wij zouden er met een tegenaanval op kunnen antwoorden. Deze zou de gezindheid in geheel Oostenrijk kunnen opklaren. Het prijs geven van de autoritaire leiding zou gelijk staan met het afzien van den door Dollfuss aangegeven koers." nielen of zich tegen den Italiaanschen op marsch te verzetten. Indien de bewoners gehoorzamen, zoo wordt verder gezegd, zul len hun leven en bezittingen gespaard wor den, zoo niet dan zal de Italiaansche lucht macht hen dooden en hun haardsteden wegvagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zjjn op verschillende plaatsen in Spanje bloedige aanslagen gepleegd. In het raadhuis van Arganda ontplofte een bom, kort nadat de gemeenteraad bijeen was gekomen. In het gebouw werd groote schade aangericht, een lid van den raad werd gedood, twee raadsleden werden zwaar en twee licht gewond. Te Madrid werd een bakker, toen hij zijn woning verliet, uit een hinderlaag neergescho ten. De vermoorde was van Portugeesche na tionaliteit en lid van de Katholieke Volksactie. Zijn begeleider, een Cubaan, liep ernstige schot wonden op. Te Sevilla werd een leeraar van de handels school overvallen en neergeschoten. Bij de verkiezingen voor de „Compromisa rios" heeft het Volksfront de overwinning be haald te Sevilla, Toledo, Valladolid, Zamora, Saragossa en Las Palmas. Te Madrid heeft het Volksfront 13 zetels verworven. De republikeinsche conservatieven behaalden vier zetels. Blijkens de uit verschil lende deelen des* lands ontvangen verkiezings uitslagen heeft het Volksfront de overwinning behaald te Albaceta, Avila, Cordova, Castellon, Guenca, Guadaljara, Huelva, Huesco, Leon, Malaga, Murcia, Oviedo, Santander en Ceuta. SCHOENAU (Zwarte Woud), 26 April In het plaatsje Tunau is Zondagmiddag door on bekende oorzaak een brand uitgebroken. die zoo hevig om zich heen greep, dat vier dubbele en vier enkele woningen, een herberg en het schoolgebouw geheel in de asch werden gelegd. Tachtig personen werden door dezen brand dakloos. Vrijwel niets is gered. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. PARIJS, 26 April. (Reuter). De heden gehouden verkiezingen zullen waarschijnlijk voor de na- oorlogsche periode een record heb ben gevestigd, wat de opkomst der kiezers betreft, althans wat Parijs en omgeving aangaat. In de meeste burger- en arbeiderswijken moest iedere kiezer gemiddeld 25 minu ten wachten, alvorens hij zijn stem kon uitbrengen. De eerste uren na de sluiting der stembus sen te Parijs verliepen kalm. Tegen 7 uur des avonds verdrong zich een groote menigte voor de diverse dagblad-gebouwen, waar met licht beelden en luidsprekers de uitslagen, naar ge lang deze binnenkwamen, werden bekend ge maakt. De nu en dan hevige regenbuien ver mochten de menigte niet te verdrijven. De uitslagen werden rustig door het publiek be sproken. Ook te Bordeaux werdén in het cen trum der stad, waar een groote drukte heersch- te, de uitslagen door middel van luidsprekers bekend gemaakt. Ofschoon nu en dan kreten weerklonken bij de publicatie der resultaten, deden zich geen incidenten voor. Om half een heerschte wederom rust in de stad. Blijkens de tot nu toe bekende uitslagen is Herriot te Lyon nog niet gekozen en zal de volgende week herstemming noodig zijn. Te Orange (Vaucluse) is de radicaal-socia listische oud-premier Daladier gekozen. Ook de radicaal-socialistische minister van Handel, Bonnet, is herkozen. Voor den radicaal- socialistischen minister van Nationale Opvoeding Guernut zal opnieuw gestemd moeten worden, evenals voor oud-minister Fabry (links-repu blikein). Te Avallon (Yonne) is de minister van Bui- tenlandsche Zaken Flandin (links-republikein) gekozen. De minister van Arbeid Frossard (on- afh. socialist) is eveneens gekozen. Oud-mi nister Frot (soc. unie) is te Montargis her kozen. Maandagmorgen waren van bijna alle dis tricten de resultaten op het ministerie van Binnenlandsche Zaken binnengekomen. In 179 kieskringen kon een definitief resultaat wor den geboekt, in 432 kieskringen daarentegen moet herstemming plaats vinden. De 179 ge kozenen zijn over de verschillende politieke groepen als volgt verdeeld: Onafhankelijken 10 Republikeinen 57 Volksdemocraten 8 Links-republikeinen 23 Onafh. radicalen 19 Rad. socialisten 21 Onafh. socialisten 3 Socialistische Unie 5 Socialisten (S.F.I.O.) 23 Communisten en dissidenten 10 De uitslagen in 7 kiesdistricten ontbreken nog. Omstreeks tien uur Zondagavond reed een auto met vier personen langs den Boulevard Na tional te Marseille dwars door een groepje jongelui, die zich in de richting van het cen trum der stad begaven. Om nog onbekende redenen werden plotseling uit het groepje jon gelui eenige schoten op den auto gelost. Een der inzittenden werd gedood, terwijl een twee de, die gewond was, naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, MADRID, 26 April. (Reuter) Heden wer den de verkiezingen gehouden voor de „Compromisarios", die tezamen met de af gevaardigden den president der republiek moeten aanwijzen. De opkomst der kiezers was zeer gering, zelfs in de arbeiderswijken. Naar schatting heeft nog geen 40 procent der kiezers hun stem uitgebracht. De Poolsche minister-president Koscialkowski heeft te Boedapest een krans gelegd op het gedenkteeken voor de gevallenen in den wereldoorlog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1