STADSNIEUWS Kap. Th. Stroust Haarlem, 27 April MAANDAG 27 APRIL 1936 Dr. Hentzen O.F.M. geïnstalleerd Tot pastoor H. Hartparochie. Zijn voorganger herdacht Pastoor Reynenberg herdacht Tot pastoor Hentzen UITBREIDING ONDANKS CRI SIS EN MALAISE Een mooie dag voor Huize Martha Kindervoeding Eerste Hulpver. „Snelverband" 25-JARIG BESTAAN DER ST. BAVOSCHOOL Zilveren jubileum P. B. van Eerdenburg R.K. ORATORilUMVEREENI- GING Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers woont de uitvoering van 3 Mei a.s. bij JUBILEUM J. C. TIMMERMAN Veertig jaar in gemeentedienst VIERING JULIANADAG Chronologisch overzicht In het Centrum In Haarlem-Noord In Haarlem-Oost BURGERLIJKE STAND Uitvaart en begrafenis onder over groote belangstelling Lijkrede Deken Sondaal De lijkrede BRAND BIJ „DE GERUISCH LOOZE WEG" Nachtelijk onheil aan den B ennebroeker d ijk Veertigjarig jubileum „Charivarius" ernstig ziek WILSKRACHT—VOLENDAM Beslissingswedstrijd Zondag a.s. op het V.V.A.-terrein UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE AGENDA Bioscopen 28 April Bioscopen SANTPOORT VELSEN In de parochiekerk van het Allerh. Hart aan den Kleverparkweg te Haarlem is Zondagavond onder overgroote belangstelling van de paro chianen en anderen, de nieuwe pastoor der pa rochie, prof. Dr. Cassianus Hentzen O. F. M.. door den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, geïnstalleerd. Mede waren aan wezig de familie van den nieuwen pastoor en de geestelijkheid van de St. Antoniusparochie. Pastoor Hentzen werd bij zijn binnentreden in de kerk voorafgegaan door een langen stoet van priesters, misdienaars, welpen en bruidjes. Nadat de gebruikelijke installatiehandelingen waren verricht, celebreerde pastoor Hentzen een plechtig lof met assistentie van pater Wij nand Sluys O. F. M. als diaken, pater J. Ruy- senaars O. F. M. als subdiaken en pater J. Dekkers O. F. M., kapelaan der parochie, als ceremoniarius. Onder het lof hield Deken Sondaal een in drukwekkende toespraak, waarin hij wees op de merkwaardigheid, dat de installatieplechtigheid valt op den Zondag, waarvan het Evangelie de parabel van den Goeden Herder tot inhoud heeft. Geen mensch kan schooner, meesterlijker en fijner de taak van den priester teekenen dan dit door God geïnspireerde Evangelie. Spr. herdacht dan eerst den overleden her der der parochie, pastoor J. P. Reynenberg O. F. M., die geen woord van lof of waardeering by zijn begrafenis wenschte, maar dien wij toch met zoo'n groote dankbaarheid moeten gedenken, gedachtig het bybelwoord; „God zond ons Oversten, die ons het Woord Gods heb ben verkondigd en bij hun uitgang uit het le ven een voorbeeld nalieten. Volgt Hen na!" Pastoor Reynenberg is inderdaad een goede herder geweest en al was hy wel eens aan een onstuimigen Elias, een vurigen Petrus en 'n voor niets en niemand terugdeinzenden Paulus gelijk, toch moeten wij erkennen; Hy is ons in alles een voorbeeld geweest. Voor u vooral, die hem gekend hebt, paro chianen van de St. Antonius- en H. Hartpa rochies! Wat heeft de priester gearbeid met zijn krachtige, onstuimige geloofsovertuiging en een liefde tot den evenmensch getoond, door o.a. voor verlaten kinderen te zorgen en zij, die zwak waren in het geloof, weer sterk te maken. Hem dus mogen wy niet vergeten! La ten wy voor hem bidden bij het H. Sacrament, waarvoor hy op den laatsten avond van zijn le ven nog gebeden heeft, opdat, mocht hy Gods barmhartigheid nog behoeven, God hem van daag nog de eeuwige rust en het eeuwige Licht moge schenken. Des te blijder ook kunnen wij dan den nieuwen herder begroeten. Tot den nieuwen pastoor zeide spr.: „Gij hebt dit amht, niet gezocht. Voor IJ geldt Gods Woord: „Ik heb U uitgekozen". Gij beoefende de wysheid en de wetenschap om oplossing te brengen in de sociale vraagstukken tusschen werkgever en werknemer. Gij hebt daarvoor ja renlang gezwoegd en U, wars van allen eigen baat, groote verdiensten verworven voor het Kath. Onderwijs in alle opzichten. En nu zijt ge uitgekozen en aangesteld tot herder van de ze parochie. Wat zou ik u anders kunnen toewenschen, dan dat Uw pastoraat van deze mooie, kleine en fijne parochie gezegend en langdurig zij? Uw voorgangers hebben hier slechts zoo kort mo gen werken. Zoo dikwijls heeft de parochie af scheid van haar harder moeten nemen. Veel te vroeg riep God hen tot zich. Moge Uw pasto raat rijken zegen verkrygen en van langen duur zijn! Spr. wekte den nieuwen herder op: Maak uw leven tot een voorbeeld voor allen, opdat ge sterk zyt in het geloof en onberispelijk in het leven, werk, strijd en lyd voor hen, die God U volgens Uw ambt heeft toevertrouwd. Gy parochianen, aldus vervolgde spr., moet uw pastoor kennen, liefhebben en gehoorzamen. Maar waarom zou ik u aanmoedigen uw her der te beminnen? Zijt ge hem niet hartelijk tegemoet getreden door uw groote opkomst in deze kerk? Hebt gij niet het heerlijkste wat ge bezit, uw kinderen, afgestaan by deze plech tigheid? Gy hebt als het ware tot uw nieuwen pastoor gezegd: wees onze herder, wy zullen uwe trouwe schapen zijn. O, wat zou Gods Kerk over de geheele wereld de stormen, die haar beuken, kunnen doorstaan, hoezeer ze ook woe den, indien alle Katholieken maar trouw ble ven aan de leiding van hun priesters! Priesters en volk vermogen tezamen alles. De priester is immers een andere Christus. Uw nieuwe pastoor, door Gods hand hier ge plant, is weggerukt uit zijn werk, dat hem lief was, om voor u een goede herder te zijn. Maar dan moet gy beloven trouwe schapen te zijn, die den herder kennen en volgen. Spr. spoorde de parochianen krachtig aan, ook veel te bidden, opdat het in deze, door God zoo gezegende parochie één schaapstal en één herder worde. Zoovelen hier zyn den waren schaapstal nog niet ingegaan. Zij zyt be voorrechte parochianen, want uw parochie is toegewijd aan het Goddelijk Hart. Doe dat Hart een Heilig geweld aan, opdat God uw nieuwen herder zegene in zyn arbeid, aan u en uw kinderen de genade verleene altyd trouw te blijven aan uwe priesters, en het hier één schaapstal en één herder moge worden," zoo besloot spr. Het zangkoor der krk voerde op, over het al gemeen voortreffelijke wijze, onder leiding van den directeur, den heer P. Broersen, de Litur gische gezangen uit. Organist was de heer Otts. Ned. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft. Tevens ontvingen deze dames als persoonlijken prijs ieder een zilveren theelepeltje. De heertenploeg onder leiding van den heer J. H. van Zandvoort en samengesteld uit de heeren J. Schotman, J. A. Sleeman, C. A. Steenken en J. H. van Wunnik verwierf in de afdeeling Ju nioren den 7en prijs, een zilveren medaille, uit geloofd door de Voetbal- en Athletiekvereeniging „D. H. C." te Delft. De Haarlemsche kleuren werden hier op waar dige wyze hooggehouden. Stond de Donderdag al in het teeken der feestvreugde wegens de jubilea, die dien dag werden gevierd, Zaterdag jJ. was het wéér een heuglijke dag voor de Marthavereeniging, afd. Haarlem der Nederl. R. K. Centrale Ver. tot Bescherming van Meisjes. Dien dag werd n.l. in Huize Martha, het pension voor werkende en studeerende dames aan den Koninginneweg, het nieuwe gedeelte plechtig ingezegend en de intronisatie van het H. Hart hernieuwd. Dat er in dezen beruchten kwaden tijd nog aan uitbreiding moest worden gedacht, is wel een bewijs, dat de inwonende dames in Huize Martha niet alleen een uitstekend pension vinden, maar ook en op de eerste plaats huise lijkheid en gezelligheid, die het huis pas tot een waar tehuis maken! 's Middags om drie uur kwamen het bestuur en de genoodigden in de feesteiyk versierde kamers van het pension bij elkaar. Mevrouw Droog, de presidente van de vereeni- ging, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den Hoogeerw. Heer Plebaan Filbry, die de plechtigheden zou verrichten; den Weleerw. Heer kapelaan van Diest, geestelijk adviseur der vereeniging; de presidente van den R. K. Vrouwenbond afd. Haarlem; architect Holt en last but not least mej. Veeger, de direc trice van de R. K. Huishoudschool, met wie de vereeniging al jarenlang zoo prettig samenwerkt. Spreekster wees er met voldoening op, dat Huize Martha in de jaren dat het bestaat, volkomen aan haar doel heeft beantwoord, zóó zelfs, dat uitbreiding noodig bleek. En dat deze uitbreiding tot stand is gekomen, dankt de vereeniging hoofdzakelijk aan mevr. Wiegant, haar penningmeesteresse, die het in overleg met den heer Holt heeft aangedurfd om den nieuw bouw tot stand te brengen. Mevr. Droog bracht beiden den dank over van het bestuur en wijdde ook enkele woorden aan de nagedachtenis van mej. Thijsen z.g., die indertijd de huizen en den grond aan de vereeniging legateerde, en voor wie een gedenkteeken was aangebracht, dat straks zou worden onthuld. Ten slotte sprak de presidente nog een bijzon der woord van dank tot mej. H. Meester, de directrice en haar trouwe assistente mej'. B. Mudde, die de echt gezellige en huiselijke sfeer in Huize Martha zoo uitstekend weten te schep pen en te bewaren. Hierna onthulde mevr. Droog het gedenk teeken ter nagedachtenis aan mej. Thijsen, waarop de plechtige inzegening van het nieuwe gedeelte door Plebaan Filbry plaats vond. Het slot van het officieele gedeelte werd ge vormd door de hernieuwing van de intronisatie van het H. Hart, waarbij de Hoogeerw. Heer Filbry speciaal het woord richtte tot de inwo nende dames. Hij wees er op, dat deze toewü- ding aan het H. Hart geen doode letter moest blijven, maar dat vooral de goede geest van onderlinge liefde in het huis levendig moest worden gehouden. Na een gezellige thee werd het heele huis, dat, waar men ook komt, overal een prettigen, van goeden smaak en huiselijkheid getuigenden indruk maakt, door de aanwezigen bezichtigd. De grootste belangstelling ging daarbij van zelfsprekend uit naar het nieuwe gedeelte, dat met zijn ruime en modern ingerichte vertrek ken wel een bijzonder fleurigen indruk maakt. De kamers hebben centrale verwarming en vaste, ingebouwde waschtafels; er zyn een ruim fietsenhok, een flinke kofferbergplaats, en nog vele andere dingen meer, die er het hunne toe bijdragen om het comfort in huis te verhoogen. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1143 porties; Overtonstraat 1175 straat 751 porties; Eemstraat 1028 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. Aan de Zaterdag te Delft gehouden Natio nale wedstrijden in het verleenen van Eerste Hulp by Ongelukken werd door bovengenoemde vereeniging met 2 ploegen deelgenomen. De damesploeg bestaande uit de dames: C. J. Assendelft, A. Bloemendaal, J. J. de Boer—Schie- ring, en P. C. A. de Groot met als leidster mej. B. E. Kroonsberg wist in de afdeeling Senioren beslag te leggen op den Isten prijs, een zilveren beker, beschikbaar gesteld door de Directie der Tegelijk met het zilveren jubileum van de Sint Bavoschool aan de Westergracht op 1 Mei as., zal de heer P. B. van Eerdenburg den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als onderwijzer aan de nieuwe school verbonden werd. Het vorig jaar vierde de heer van Eerden burg zijn zilveren onderwijzersjubileum, by wel ke gelegenheid hy in intiemen kring op harte lijke wijze gehuldigd werd. Tengevolge van de ziekte van den hoogeerw. Plebaan Westerwoudt werd besloten een feestelijker viering uit te stellen tot den dag, waarop de heer van Eer- denburg zijn zilveren feest als onder-wijzer aan de Sint Bavoschool zou vieren. Vyf-en-twin- tig jaar was de jubilaris aan de Sint Bavoschool verbonden, het laatste jaar als hoofd van de schooi, nadat hy in Augustus van het vorig jaar den heer N. Kraakman als zoodanig was opge volgd. Reeds lange jaren is hy ook aan de R. K. Handelsavondschool verbonden, terwijl hy tot voor kort les gaf aan het R. K. Lyceum aan den Zylweg. Op Vrijdag 1 Mei zal op den jubeldag van de parochieschool en den feestdag van den sym pathieken hoofdonderwijzer in de Kathedraal een H. Mis worden opgedragen, waarbij de leer lingen van de school en ongetwyfeld ook vele ouders en belangstellenden tegenwoordig zullen zijn. Om half 11 in den morgen zal de heer van Eerdenburg in het gymnastieklocaal van de school recipieeren. Velen zullen van de gelegenheid gebruik wil len maken om dezen verdienstelijken jubilaris, die zich in 25 jaren in Haarlem, tal van vrien den wist te verwerven, de hand te drukken. siering. Na de officieele ontvangst, waarby behalve het personeel van de afdeeling ook talrijke ambtenaren van de_ secretarie aan wezig waren, nam de chef, dé heer W. Fehres, het woord. Hij stelde den heer Timmerman ten voorbeeld aan allen, omdat deze veertig jaren van plichtsbetrachting en nauwgezetheid achter den rug heeft. Spr. boód bloemen aan en een Parker pen en potlood. Referendaris H. A. van Abs bood namens de 8ste afdeeling met een korte toespraak een rookstel aan. De jubilaris dankte ontroerd voor deze on verwachte hulde. Bloemstukken waren nog binnengekomen van het Nat. Verbond van Gemeenteambtena ren, van talrijke vrienden en kennissen en ook van den ouden rijwielbewaarder!! Om elf uur werd de heer Timmerman ten stadhuize ontvangen en door den burgemees ter toegesproken. Het gouden horloge mocht hy daarbij incasseeren. Vanmiddag recipieerde de jubilaris in zijn woning aan de Jansstraat. Het spreekt vanzelf, dat het er druk liep en dat menige vriendenhand gedrukt werd. By het cadeau, geschonken door de afd. Burgerlijke Stand en Bevolking, behoorde ook een keurig gecalligrapheerde opdracht, vervaar digd door den heer Luitingh, ambtenaar van de afdeeling. Wij hebben- in ons nummer van j.l. Zaterdag interessante bijzonderheden medegedeeld over de eerstvolgende uitvoering, welke de R.K. Oratoriumvereeniging zal geven, de eerste die staan zal onder leiding van den nieuwen diri gent, den heer Ed. van Beinum. Deze uitvoering van 5 Mei zal nog een zeer bijzonder karakter dragen door de tegenwoor digheid van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Onze nieuwe Bisschop zal hier voor het eerst by niet-kerkelijke plechtigheden in het open baar in Zijn Bisschoppelijke Residentie ver schijnen. Het is te hopen en te verwachten, dat Mgr. dan omstuwd zal zijn niet alleen door een groot aantal geestelijken en wereldlijke auto riteiten, maar ook honderden Haarlemmers den nieuwen bisschop hun betuiging van kin derlijke liefde en eerbied zullen komen bren gen. Moge het in al den eenvoud, die betracht zal worden, een grootsche hulde worden van Haarlems katholieken! Zooals wij Zaterdag reeds aankondigden, be looft de feestuitvoering zelve een avond van waar en verheven kunstgenot te worden. De leiding is in handen van den nieuwen dirigent, den heer Eduard van Beinum. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, voorzitter van het Comité van Katholieke Actie, zal het wel komstwoord tot Monseigneur richten. Medewerking zullen verleenen: het volledig Utrechtsch Stedelijk Orkest en de solisten To van der Sluys (sopraan) en Laurens Bogtman (bas). Uitgevoerd zullen worden: Het „Halleluja" uit de Messias van Handel; de Cantate van J. S. Bach: „Selig ist'der Mann"; het Stab at, Mater" en „Te Deum" van Verdi. Tijdens de pauze zullen Monseigneur en de speciale genoodigden zich begeven naar de bovenzaal. Vandaag herdenkt de heer J. C. Timmer man den dag, waarop hy vóór veertig jaar in dienst der gemeente Haarlem trad. De jubi laris begon zyn loopbaan als tijdelijk klerk ter secretarie en is momenteel commies en waar nemend chef der afdeeling Burgerlyke Stand, Bevolking en Verkiezingen De heer Timmerman is voor velen een be kende, omdat hy het was die de akten van ondertrouw passeerde en dus talrijken jonge menschen den weg opende naar een hemel- sche, hoewel wereldlijke echtverbintenis. Om half negen werd de jubilaris van zyn huis gehaald en met zijn familie per auto naar zijn kantoor gebracht. De dienst van Hout en Plantsoenen zorgde voor een smaakvolle ver- Verschenen is de officieele feestgids voer de viering van Julianadag. Het chronologisch overzicht is als volgt: 78 uur: Muzikale Reveille door 2 muziek corpsen. 910 uur: Carillonbespeling. 1112.30 uur. Concert op de Groote Markt. 1112 uur: Muzikale wandeling van 2 mu ziekcorpsen door de binnenstad. 2.30—4.30 uur: Concert op de Groote Markt. 22.30 uur: Opmarsch der schoolkinderen naar de N. Groenmarkt. 2.305 uur: Specialiteitenvoorstelling voor de kinderen op de Nieuwe Groenmarkt. 23 uur: Muzikale wandeling van 2 muziek corpsen door de binnenstad. 4.30—6 uur: Concert op de Groote Markt. 67.30 uur: Concert op de Groote Markt. 811 uur: Concert op de Groote Markt. 911 uur: Lichtstoet door de binnenstad. 8.1510.30 uur: Concert van „Zang en Vriend schap" in de Gem. Concertzaal. 22.30 uur: Opmarsch der kinderen naar het Pretoriaplein. 2.304.30 uur: Tooneelopvoering voor de kin deren in de Parochieschool aan het Pretoria- plein. 7.309 uur: Lichtstoet van Jeugdvereni gingen. 910 uur: Concert op het Roerdompplein. 99.30 uur: Opmarsch der kinderen naar de Rembrandt-bioscoop. 9.3011.30 uur: Bioscoopvoorstelling voor de kinderen. 1.452 uur: Opmarsch der Wielrenners naar de Pladellastraat. 24.30 uur: Rywielsprintwedstrijden in de Pladellastraat en Kruistochtstraat. 512 uur: Balchampêtre aan de Zomervaart. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m. zyn verschillende vermakelyk- heden en ververschingskramen opengesteld op de Nassaulaan, Botermarkt, Wilsonplein, Pre toriaplein en Zomervaart. Voorts zal des avonds van 712 uur de Julianaboom aan het Kennemerplein feestelijk verlicht zijn. Geboren: 24 April. J. A. v. DisSmelt, z. 25 April J. v. DykBoogaard, d. G. Aarts—Nowak, z. A. M. J. Bosmade Kleyn, d. 26 April C. W. DonkerKuiper, d. W. Jansende Jongh, z. G. A. HoremanJol, d. J. de VriesKlopstra, z M. J. W. Beerkens—v. Liemt, z. J. M. L. Kloos terv. d. Eed, z. 27 April. L. MensKarman, z. J. HasterBruyn, z. Overleden: 26 April. J. Bos, 72 jaar, Santpoor- terstraat. 26 April. G. C., 18 d., z. van J. F. Laatsch, Stuyvesantstraat. H. J. v. d. Weegh— Nieuwpoort, 32 jaar, Schoterweg. A. A. Heister kamp, 76 jaar, Zijlweg. L. J. Hirs, 43 jaar, Ka- merlingh Onnesstraat. Vandaag was het voor de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans en den H. Dominicus aan net Spaarne een dag van zwaren rouw. Een dér kapelaans der parochie, de weleerw. heer Th. M. Strous, een jong priester nog, doch die zich reeds bijzondere verdiensten had verwor ven voor de jeugdbeweging der parochie, werd vandaag uitgedragen. Nadat gisteravond in de parochiekerk de zie lenvespers waren gezongen door pastoor C. S. Uyterwaal uit Apeldoorn met assistentie van ka pelaan J. A. van Kleef uit Amsterdam en ka pelaan J. B. L. Simon uit Rotterdam, als diaken en sub-diaken, en de parochie-kapelaans J. van Houten en G. van Dijk als cantores, werden hedenmorgen de Lauden gezongen door pastoor De Vlieger met dezelfde assistentie, waarna de plechtige Requiemmis werd opgedragen door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, met assistentie van de kapelaans v. Houten als diaken, v. Dijk als sub-diaken en H. W. Haselaar, oud-kapelaan der parochie, als ceremoniarius. Zeer talrijk waren degenen, die den over ledene by de Uitvaart en begrafenis de laatste eer kwamen bewijzen. Het kerkgebouw was tot in de hoeken bezet en onder de aanwezigen merkten wij o.a. op Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-generaal, Mgr. Th. W. Pichot, vi- caris-igensraal, Regent N. L. A. Ammerlaan van „Hageveld", vele heeren geestelijken en paters en talrijke leden van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie der parochie in uniform, alsmede vertegenwoordigsters van de Mariacongregatie van de parochie te Loos duinen, waaraan kapelaan Strous vroeger ver bonden geweest is. Na de H. Mis hield Deken Sondaal de lijk rede. Wy staan hier, aldus spr., aan de lyk- baar van een jongen krachtigen priester, in wiens ziel vele idealen leefden, die een fris- schen geest bezat en alles wilde doorvorschen, maar boven alles de zaak van zijn Goddelijken Meester lief had. Op het kleine erf, waarop God hem liet werken, heeft hij slechts kort kunnen arbeiden. De jeugd vooral had de lief de van zyn priesterhart. Kapelaan Strous was een man met een kinderziel en daarom zoo aantrekkelijk voor iedereen. Hij was een man met een sterk karakter en met een krachtige hand en toch zacht als een moeder. Een vriend van ieder, van priesters, die de jaren reeds tellen, en van de jeugd, die blij de toe komst inziet. Priester was hij door Gods Ge nade geworden en inderdaad was kapelaan Strous priester. Zijn priesterschap heeft hij beleefd zooals een priester dat moet doen. Ook al verschilde zijn jeugdig oordeel wel eens met dat van rijpere menschen, boven alles uit straalde zijn liefde voor Jezus en Zijn Kerk. Wij hebben dagen en weken lang gebeden dat God ons zyn leven zou sparen, maar Gods wegen zijn onnaspeurlijk en voor Zyn beslis singen moeten wij buigen. Tot de familie, die door het heengaan van hun priesterbroer en priesterzoon de kroon van het hoofd is geval len, zeide spr.: Hij is gestorven als een pries ter. Gij hebt zijn heengaan zoo schoon gedra gen. Ook al hebben uw lippen gebeden: God, haal my liever dan hem, toch hebt ge erkend, dat God hem meer heeft liefgehad. Wat zal ik tot troost zeggen, aldus spr., tot u, medebroeders en jonge priesters, zoo talrijk van heinde en verre uit het bisdom gekomen om hem hier de laatste eer te komen bewij zen. Het leven van kapelaan Strous is goed geweest. Hij heeft alles gegeven wat hij geven kon. In hem verliezen we een priester met een edel hart. En gy, parochianen van de Spaarneparochie wie van u had kunnen denken dat deze slanke, krachtige man in enkele dagen gesloopt zou worden, dat hy zou sterven aan een ziekte, waaraan jong, niemand sterft? Gij zoudt hem nog zoo gaarne aan het altaar zien, zyn stem hooren op den preekstoel. Kapelaan Strous heeft liefgehad, het beste wat ge bezit, uw kinderen. Daarvoor heeft hy geleefd en ge werkt, daarvoor was hem nooit iets te veel. Menigmaal had spr. hem des ochtends ver moeid gezien, omdat hy in het belang van zijn groote jongens tot diep in den avond had gewerkt. Voor u is hij dan ook onvergetelijk, aldus spr. Voor ieder zij zyn sterfbed een les.' Alles W3rd in het werk gesteld om hem te redden. Hoeveel keer is er niet tot God gebeden opdat God ook tot hem zou zeggen: Jongeling, ik zeg u. sta op. Hij heeft wekenlang op het ziekbed gestreden, inderdaad, gastreden tus schen dood en leven. Hij was jong en wilde nog zoo graag leven. Wij priesters, zullen het nooit vergeten hoe hij vol overgave aan Gods wil stierf, hoe hij het kruis aanzag, het kruisje aan zyn lippen bracht en zeide: „Fiat, als God het wil." Als hij het beeldje van O. L. Vrouw beschouwde, bad hy tot God: „Als ik dan toch moet schei den uit dit leven, laat my dan Jezus, tot Uw Moeder komen, opdat ik verkrijge moge den palm der overwinning." Wij hebben veel voor u gebeden, kapelaan Strous, aldus spr., tot de lieve Moeder Maria en tot Jezus, opdat Deze u een plaats moge geven bij de Heiligen en Zaligen in den hemel. Laten wy, priesters en leeken, tezamen nog eens innig bidden, zoo spoorde spr. aan. Gods oerdeel is streng, voor allen, maar strenger nog voor den priester. Zal Hy, Die in Zyn Engelen vlekken ziet, geen vlekken zien in Zijn priesters? Laten wy daarom allen tezamen bidden voor zijn zielerust, opdat hy de eeuwige rust moge verwerven, besloot Deken Sondaal, waarna hij vijf „Onze Vaders" bad. Na de Absoute in de kerk, werd het stoffe lijk overschot uitgedragen, voorafgegaan door trommelslagers van „De Spaarnebazuin," die de rouwtrom roffelden en geüniformde leden van de Mannelijke Jeugdbeweging met saam gebonden vlaggen en vaandels. De lijkstoet, welke onder enorme belangstel ling naar het kerkhof „St. Barbara" langs Spaarne, Damstraat, Jansstraat, Jansweg en Schoterweg trok, werd voorafgegaan door „De Spaarnebazuin," in uniform, met omfloerst vaandel en treurmuziek ten gehoore brengend, terwijl de lijkwagen werd gevolgd door de ge- uniformde, Parochieele Mannelijke Jeugdbewe ging met saamgebonden vlaggen en vaandels, en de St. Josephgezellen met het bestuur. Op het kerkhof „St. Barbara", waar eveneens een zeer groot aantal personen de begrafenis by- woonde, werd de absoute verricht door pastoor Uyterwaal met assistentie van de kapelaans v. Houten en v. Dyk. Het zangkoor der parochie kerk zong de liturgische gezangen. Voor een laatste afscheid schaarden de leden van de Jeugdbeweging zich rondom het graf, waar de gebruikelijke vijf Onze Vaders werden gebeden. De Spaarneparochie heeft haar over leden priester een waardige en buitengewoon treffende Uitvaart en begrafenis bereid, een indrukwekkende hulde aan de nagedachtenis van den harden werker voor de Jeugdbeweging, i kapelaan Strousl Zondagavond om even elf uur werd de Heem- steedsche brandweer gewaarschuwd dat het restaurant van de Heemsteedsche Sportparken in brand zou staan. Direct rukte de brandweer uit met motorspuit en ladderwagen, doch op de Sportparklaan aangekomen, bleek aan een hevig vuur en zware rookwolken dat er w'sl van een grooten brand sprake was, maar aan den over kant der Ringvaart, dus in de Haarlemmermeer. Er bestaat een wederzijdsche overeenkomst tusschen de Haarlemmermeer en Heemstede om in geval van brand elkander te helpen, dus waren de wagens spoedig gekeerd, om enkele mfnuten later aan het terrein van den brand te zijn, n.l. aan de terreinen der maatschappij van Koud Beturn „De Geruischlooze Weg", waar bleek dat een ketel, inhoudende 4000 L. teer, in volle vlam stond. Hoewel de brandweer over voldoende water beschikte, was spuiten toch niet mogelijk, daar dit juist een verspreiding van het vuur ten ge volge zou hebben. Doch naast den heibrandenden vuurgloed stond een zeer kostbare menginstallatie, die indien deze schade zou beloopen, het bedrijf noodge dwongen eenigen tijd stilgelegd zou moeten worden. Hierbij kwam dat naast deze brandende massa nog een twéede teerketel stond, hoewel van kleinere afmeting. Voordat de brandweer aanwezig was, had het personeel der Geruischlooze de verschillende drijfriemen der menginstallatie afgenomen, meer kon zij niet doen door de geweldige hitte. Het eerste werk der brandweer was, het dak boven de machines, dat reeds brandde, te ver wijderen met brandhaken, om te voorkomen dat ook de tweede ïeerketel vlam zou vatten, terwijl zy zich verder bepaalde tot het nathouden der kostbare machine. Toen tenslotte de vuurzee iets verminderde wist men door zeilen over het vuur te werpen die met twee stralen werden natgehouden, het vuur te dooven, Wat tenslotte tegen één uur in den nacht gelukte. Voor zoover men kan nagaan zal de kostbare meng-machine geen noemenswaardige schade gekregen hebben, terwyl ook de kleinere teer ketel niets geleden heeft. Pas om kwart over twaalf hoorde de politie in Hoofddorp van den brand, zoodat zij eerst om kwart voor één met de motorspuit verscheen. Om één uur rukte de Heemsteedsche brand weer in, en bleef die van de Haarlemmermeer nog even wacht houden. Op het terrein der brand waren aanwezig de burgemeester van Heemstede, Jhr. H. W. v. Doorn, en de staf der brandweer. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit den schoorsteen daar de ketel in den vooravond werd aangemaakt om de teer heet te maken vcor het gebruik. Verzekering dekt de schade. Daar de tweeae ketel gespaard gebleven is, hoopt men binnen enkele dagen het bedrijf voort te kunnen zetten. Vandaag herdenkt de spoorwegman J. G. Knape, schaver eerste klas aan de W.P.C. te Haarlem den dag, dat hij voor veertig jaren zyn werkkring begon by de Maatschappij. De bekende Haarlemmer, dr. G. Nolst Tre- nité, meer bekend als dichter onder den naam „Charivarius," is ernstig ongesteld. Naar wij vernamen, waren de behandelende geneesheeren hedenmorgen over den toestand van den zieke niet ontevreden. Naar wij vernemen is het thans defini tief, dat de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van West I tusschen Wils kracht en Volendam Zondag a.. op het V. V. A.-terrein in Amsterdam-Noord wordt gespeeld. Begrafenis J. W. H. Holgen -r- Zaterdagmid dag is het stoffelijk overschot van wylen den heer J. W. H. Holgen, vroeger procuratiehou der der Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee, op de algemeene begraafplaats aan den Bergweg ter aarde besteld. Hierbij waren aanwezig, behalve familie van den over ledene, verschillende afdeelingschefs van de fabriek, met wie hij vroeger had samengewerkt en eenige leden van het personeel. In de aula werd het woord gevoerd door den heer ir. F. C. Dufour, directeur der Haarlem sche Machinefabriek, namens commissarissen en den heer P. J. van Zwieten, onder-directeur der fabriek. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. G. J. Duijvendak, Evangelisch Luthersch pre dikant te Haarlem. Hierna had de beaarding plaats. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, sprak de predikant het „Onze Vader" uit, waarmee de plechtigheid was géëindigd. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. Bij de behandeling der ingekomen stukken wordt om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een adres van den Bond van Luxe Ver huur en Taxi-Ondernemers om voorschriften vast te stellen ter verzekering van een juiste ordening in het taxi-bedrijf in de gemeente. Naar aanleiding van de vraag van den heer Biesheuvel in de vorige raadsvergadering om er by het P.E.N. op aan te dringen in verband met den verlaagden rente-standaard ook het rentepercentage voor de huurberekèning van het electriciteitsnet te verminderen, deelt de Voorzitter mede, dat vSn genoemd bedrijf be richt is ontvangen, dat thans geen aanleiding bestaat dit percentage te herzien. Het bestuur van de Vereeniging „Onderling Belang," afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, heeft verzocht het sluitingsuur in deze gemeente te bepalen op 's nachts 12 uur. Daar de burgemeester in vorige jaren gedurende de zomermaanden reeds eenige faciliteiten aan deze categorie in gezetenen heeft verleend en zich bereid ver klaard heeft zulks ook in dit jaar te doen, vinden B. en W. geen aanleiding het bestaan de sluitingsuur, dat in het algemeen voldoen de kan worden geacht, te wijzigen, waarom zy den raad voorstellen het verzoek in handen van den burgemeester te stellen ter afdoening, i De heer Tabak kan zich met dit voorstel Gebouw >,St. Bavo" Melkhandel „De Landbouw", 8 uur; „Haarlems Zanggenot", 8 uur; Cursus kleermakers 8 uur; Best. Retraite club 8 uur; Kernvergadering half 9; R.K. Be volkingsbureau 8 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zn. Overveen: Tentoonstelling, 105 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Tentoonstelling van muziekwerken en boeken over muziek, 8 uur. Rembrandt-theater: Annabella in „Eerloos", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Hans Albers in „Savoy Hotel 217", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Frans Halstheater: Michael Strogoff", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo"Comité Herwonnen Le venskracht, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Kap pers, 9 uur Rechtskundig bureau, 8 uur Overheidspersoneel, 8 uur Arbeid Adelt, 8 uur Afdracht Grafischen Bond, 8 uur. Gem. Concertzaal Concert Mannenkoor „Caecilia" en Haarlems Salon Orkest, half 9. Toonzalen fa. Boskamp en Zn., Overveen Tentoonstelling', 105 uur. Gebouw Kamer van Koophandel Kamer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. Rembrandt-theater Annabella in „Eer loos." 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Hans Albers in „Savoy Hotel 217," 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Michaël Strogoff," 2.30, 7 en 9.15 uur. vereenigen, doch verzoekt om, behalve de maanden Juli en Augustus, er ook de maand Juni bij te betrekken, zulks in verband met de Pinksterdagen en de groote drukte in deze maand. De Voorzitter deelt mede voornemens te zijn afwijking' te verleenen tot des nachts 12 uur en wel gedurende de maand Juli op Zondag en in Augustus voor alle dagen. Mocht in de maand Juni de noodzakelijkheid blijken dan is spreker hiertoe niet ongenegen, hoewel hij zulks in het algemeen niet noodzakelijk vindt. De heer Biesheuvel verzet zich tegen verlen ging' van het sluitingsuur op den Zondag, en doet terzake een voorstel, welk voorstel wordt verworpen met 2 tegen 9 stemmen. Voor stem de ook de heer Polderman. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur der R.K. school te Houtrakpoi- der heeft verzocht uit de gemeentekas de be- noodigde gelden te ontvangen voor het plaat sen van een schutting ter afscheiding' van het terrein der school van den openbaren weg. Ten aanzien van dit verzoek deelen B. en W. mede, dat op deze plaats eerst een steenen afschei ding gestaan heeft, welke in het najaar van 1935 is omgewaaid; dat deze afscheiding vol gens het goedgekeurde bouwplan een dikte van 22 c.M. zou moeten hebben en voorzien zou moeten zijn van conterforts, terwijl deze in afwijking' daarvan is gebouwd ter dikte van slechts 11 c.M. zonder voldoende versterking; dat het omwaaien niettemin had kunnen wor den voorkomen, wanneer tijdig de noodig" maatregelen waren genomen om dezen reeds lagen tijd wankel staanden muur te verster ken en derhalve niet alleen een gevolg is van onvoldoende constructie, doch ook van onvol doende onderhoud; dat deze kosten dan ook bestreden behooren te woren uit de verooeding voor onderhoud, waarom het college voorstelt het verzoek van het schoolbestuur af te wijzen. De heer Tabak vraagt wie de oorzaak is van de in het voorstel genoemde onvoldoende constructie, terwyl de heer Vink vraagt of het toezicht bij den bouw der school zoo slecht is geweest, dat het mogelyk was een muur te bouwen in plaats van op 22 c.M. op 11 cM dikte. De gemeente heeft toch een opzichter- heeft die zich dan niet behoorlijk van zyn taak gekweten? In antwoord hierop deelt de Voorzitter mede, dat voor dezen bouw een aparte architect is aangesteld, welke door de gemeente is betaald De gemeente-opzichter behoefde dus alleen maar nu en dan eens te gaan kijken en niec met een duimstok rond te loopen. Met de stem van den heer van Duy'nhoven tegen wordt het voorstel van B en W aan genomen. revue Van "Vox Humana" Zondagavond w<»ren wy m de gelegenheid de revue van Vox Humana" by te wonen en dat dit tot een onver deeld genoegen geworden is, is het compliment c!at ons vooraan in de pen zat! De revue is geheel geïnspireerd door den voor zitter der vereeniging j. w. L. Westerhoven, de muzikale illustratie is door den directeur J. Biands gecreëeerd, de medewerkenden waren al len leden der vereeniging en - last not least - 't leden der vereeniging en last not least het schitterende décor voor de 18 tafereelen, was geheel het belangeloos werk van den penning meester W. Th. Gerrets. Ook de talrijke fraai uitgevoerde costumes waren door de dames leden zelf vervaardigd. Dit alles droeg ertoe by, dat met bescheiden financieeie middelen toch de opzet van deze revue kon worden ten uit voer gebracht. Dit wat de revue-achter-de-schermen betreft. De opvoering zelf stond op een zeer beschaafd peil en behoort werkelijk tot het allerbeste wat wy ooit op het gebied van de dilettanten-revue aanschouwd en gehoord hebben. Wie meent dat dit compliment louter de ge bruikelijke „dooddoener" is voor verslagen van gebeurtenissen als deze, ga de scène van de „Vox-stralen" maar eens bijwonen! Dit voor beeld is slechts een greep voor den vust weg, maar met evenveel lof zouden we kunnen noe men den „Bioscoop-portier", de „Kellnerscene" of één van de koren der girls, bijv. het „Mel- lona-lied." Het gulle applaus waarmede de tafereelen steeds vanuit de stampvolle zaal beloond wer den, was wel het beste bewijs, dat het succes van den heer Westerhoven en zyn volgelingen volkomen was. A.s. Zondag zal de revue voor het laatst „gaan". Dat ze ook in een andere be- teekenis van het woord „gaan" zal, staat we) vast! Wat deze revue betreft kan Vox Humana met recht „de zorgen op zy" zetten! v. S. Oranjevereeniging. De Oranjevereeniging Driehuis houdt op den verjaardag van Prinses Juliana des avonds haar jaarvergadering in 't Huis te Velsen. De burgemeester, Mr. M. M. Kwint, zal een korte rede uitspreken. Er moeten twee nieuwe bestuursleden gekozen worden, wegens het bedanken van den heer C. Schuit man en het vertrek van den heer P. van 't Kaar, terwijl aan de beurt van aftreding zijn de heeren E. J. Polderman, J. Dam en S. Mook. Na de pauze zal de conferencier Willy Albert met een vroolyk programma optreden. Des middags is er in hetzelfde gebouw feest voor de kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2