m J*i de éEmte, De verkiezingen in Frankrijk M PRAAG, WEENEN EN BUDAPEST! GENEESHEER, GENEES UZELF GRONINGSCH-DRENTSCHE KATHOLIEKENDAG f 115.- PRIJS V00RL00PIGE DIAGNOSE MARINE-PERSONEEL IN NED.-INDIË Kerkelijk Leven EEN REIS VAN ZON, BLOEMEN EN MUZIEK! MAANDAG 27 APRIL 1936 N.S.B. en moraal LOHENGRIN MINISTER SLINGENBERG NAAR ZWIJNDRECHT pastoor p. van dorp t De oprichter van „De Bazuin" te 's Gravenhage overleden AFSCHEID VAN PASTOOR LUCASSEN Z. H. Exc. Mgr. de Jong spreekt bij de viering van het vierde lustrum AANMELDING MET SPOED! VAN 16 TOT EN MET 29 MEI CENTRAAL REIS-ADRES DER „VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS" Défilé voor Mgr. de Jong Toespraak van den Aartsbisschop BUITENLANDSCH OVERZICHT Portret van Z. H. Exc. mgr. dr. J. Mangers, bisschop van Noorwegen, naar een schilder stuk geheel belangeloos uitgevoerd door Jan Oosterman, gedurende het verblijf van mgr. in het Olavhuis te Bussum, ter behartiging van de belangen zijner noodlijdende missie Reactie op Duitschland en Spanje Voorloopig nog aangehouden we gens personeeltehort en on- zekeren politieken toestand Ook dr. Veeneklaas had hachelijk avontuur Van alles beroofd, moest hij loo pend zestig kilometer afleggen ,Bollenzondag" naar Amerika HET BOUWCONFLICT TE APELDOORN De werkgevers treden tot lande lijke C.A.O. toe Homoeopathie Zeer geslaagde radio-uitzending door de Phohi Als ergens in Nederland malversaties aan het licht komen, is de N. S. B. er als de kippen bij, om zoo'n feit uit te buiten ten nadeele van het „demo-liberale" systeem. Alsof dat systeem niet in vele ge vallen de oorzaak is, dat naar buiten treedt, wat in een dictatuurstaat onder den sluier van afgedwongen stilzwijgen zou verbor gen blijven. Men heeft momenteel het geval van den burgemeester van Hardenberg, die bij de verduisteringen van den ontvanger aldaar een zeer onverkwikkelijke houding heet te hebben aangenomen. Wij weten er het fijne niet van. Maar dat deze burgemeester dezer dagen eervol en met dank voor de bewezen diensten ontslagen is, heeft ook op ons een pijnlijken indruk gemaakt. Beweerd wordt, dat Minister de Wilde's houding tegenover dezen burgemeester beïnvloed zou zijn door 's burgemeesters broeder, het Christelijk- Historisch Kamerlid Weitkamp. „Volk en Vaderland" slaat natuurlijk munt uit het geval. „Was het niet de Chris- telijk-Historische leider, de heer de Geer, die zoo treffend over de huidige „Kelde ring der moraal" heeft gesproken?" smaalt de redactie. „Volk en Vaderland" deed echter beter te zwijgen. Want ten eerste is ook dit feit Weer een bewijs, hoe noodzakelijk het is, den democratischen staatsvorm met zijn openbaarheid, zijn diverse verantwoor dingsplichten en zijn vrijheid van mee- hingsuiting te handhaven. In een dictatuur- staat zou men de kans niet krijgen, om zich te uiten. Daar heeft men de pers zóó vol komen in zijn macht, dat b.v. in Duitsch- land de naam van een wereldvermaard man als den Zeppelinbouwer dr. Hugo Eckener niet meer in de bladen voorkomt, omdat hij niet geestdriftig genoeg is over de heeren in Berlijn. Men kan dus nagaan, wat de Duitsche pers zou mogen publiceeren, als één van die heeren te Berlijn eens tegen het Wetboek van Strafrecht zondigde! Hier te lande evenwel heeft de sociaal-democra tische pers al eenigen tijd geleden het eigenaardige optreden in het Hardenberg- sche geval scherp gegispt. Maar ten tweede: zou de N. S. B. niet eens naar zichzelf kijken? Zij had indertijd op haar candidatenlijst in Limburg een man, die een zwaar delict op zijn register had. En wat lezen wij thans in de bladen? De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt: Er is opstandigheid in de Nationaal So cialistische Beweging te Malang. Een veer tigtal leden is daar uit de beweging getreden. Een der grieven was, dat de kringleider dictatoriaal optrad en op besloten kringver gaderingen den leden, die iets aan te mer ken hadden, den mond snoerde, door hun het woord te ontnemen, of hen te schorsen. Dit zou volgens hen niet overeenkomstig de door den heer Mussert gegeven bevelen zijn. De voornaamste grief, vooral van het be tere deel der leden was, volgens het Soer. Hbl., echter, dat in den laatsten tijd men schen in de N. S. B. werden toegelaten van niet onbesproken gedrag, o.m. de admini strateur van Soember Bopong (dat is de man, die verdacht wordt van een ongeloof lijke reeks moorden en andere zware mis drijven Red. N. R. C.), alsmede de administrateur der onderneming in het Malangsche, die kortgeleden een financieele bébaele onderging. Tegen aanneming en vooral tegen het maken van dezen laatste tot groepsleider van den kring Dampit werd door verschillende leden ernstig gewaar schuwd. Desniettemin werd deze admini strateur toch tot groepsleider benoemd. Na het bekend worden van de malversaties werd hij voorts niet geschorst, doch in de gele genheid gesteld om als lid te bedanken, terwijl een gepensionneerd ambtenaar van politie met 20 jaar eervollen dienst wel ge schorst werd, toen hij weigerde diverse func ties te accepteeren. De ontevredenen hebben thans gedaan, Wat men in zulke gevallen pleegt te doen, n.l. een motie aangenomen en getelegra feerd aan den gewestelijken leider in In- dië. „Het woord is thans aan de zoo hoog mo- reele „Nederlander"smaalde „Volken Vaderland" naar aanleiding van het Har- denbergsche geval. Men moet met zulke wantoestanden in de eigen partij den Pharizaeïschen moed maar hebben! Bij de opvoeringen van „Lohengrin", die op 7 en 9 Mei as. door de Wagnervereeniging onder leiding' van Erich Kleiber in den Stadsschouw burg te Amsterdam wordei} gegeven, zullen de hoofdrollen, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, worden vervuld door Marcel Wittrisch, Tiana Lemnitz, Walter Grossman, Ivar Andre- sen, Marta Fuchs en Frits Krenn. Daarnaast zullen ook een aantal jonge Nederlandscne krachten, allen leerlingen van de operaklasse aan het Amsterdamsch Conservatorium, mede werking verleenen. Zooals men zich zal herin neren, werd deze operaklasse, met steun der Wagnervereeniging, ter gelegenheid van haar vijftigjarig jubileum, opgericht. De namen dezer Nederlandsche solisten zijn: Greet Koeman, Eline Hemrica, Bep Peelen en Judith Toff (Edelknapen der Elsa) alsmede Willem Schans man, Frans Vroons, Johan Lammen en Willem van Santé (brabantische Edle). De minister van Sociale Zaken, mr. Slingen- berg, zal Woensdag a.s., in gezelschap van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing den heer Meyer de Vries, eenige werkverschaffingen bezoeken in de gemeente Zwijndrecht, o.m. de restauratie van woningen in die gemeente en de uitbreiding van de begraafplaats. Voorts zullen eenige terreinen bezocht worden in de omgeving van Sliedrecht en Dordrecht, welke wellicht in de toekomst nieuwe objecten voor werkverschaf fing kunnen worden. De minister en de heer Meyer de Vries zul len worden rondgeleid door den inspecteur voor de werkverschaffing in Zuid-Holland (Zuidelijk deel), den heer Jansen Manenschijn, burge meester van Zwijndrecht. Op 55-jarigen leeftijd is in het R. K. Zieken huis te 's-Gravenhage overleden pastoor P. van Dorp, sedert 26 Mei 1930 pastoor der parochie van O. L. V. van Lourdes te Scheveningen. Pastoor van Dorp, die bekend was als schrij ver van apologetische geschriften, werd op 15 Augustus 1905 tot priester gewijd en kort daar na benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen. In 1908 vertrok hij als kapelaan naar Amster dam (de Posthoorn), waar hij ongeveer elf ja ren werkzaam was. Vooral in de hoofdstad heeft hij naast zijn parochiewerk veel op apologetisch gebied gearbeid, en richtte hij „De Bazuin" op, ter bestrijding van de vele neutrale wijkblaad- jes. In 1919 vertrok hij als kapelaan naar Dor drecht (St. Bonifacius), om in 1925 op te treden als pastoor te Rhoon. Na de ontslagaanvrage van pastoor W. F. Roozen werd de thans ontslapene aangesteld als diens opvolger te Scheveningen. Een onge neeslijke ziekte noopte hem tegen 1 April j.l. ontslag aan te vragen. In de parochiekerk van de H.H. Engelbewaar ders te Den Haag, is Zondag onder alle H.H. Missen een schrijven voorgelezen van pastoor F. A. M. Lucassen, waarin hij na een 23-jarig pastoraat, wegens gezondheidsredenen, afscheid van zijn parochianen neemt. Hij dankt daarin allen, die hem van de oprichting der parochie af met zooveel toewijding hebben gesteund, inzon derheid de schoolbesturen en de corporatiën en verzoekt hun zijn opvolger met dezelfde welwil lendheid tegemoet te treden. Des avonds werd een plechtig Lof gecelebreerd. De autoriteiten tijdens de middagvergadering op den Groningsch-Drentschen Katholiekendag Mgr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht Geheel links, Z. H. Exc. Onder geweldig groote belangstelling is Zon dag te Groningen het vierde lustrum v. d. Gro ningsch-Drentschen Katholiekendag gevierd. De algemeene intentie van dezen dag was: Voor Vrede en Rechtvaardigheid onder de Volkeren. Des morgens werd een plechtige H. Mis op gedragen door pastoor Kemper in de H. Hart- kerk, met assistentie van beide kapelaans. Er werden des morgens drie sectie-vergade ringen gehouden. Voor de Vrouwensectie sprak pater Aug. de Hart O.F.M. uit Drachten over „Maria's zegepraal". Voor de sectie jeugd sprak Mgr. Frencken, directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Breda, over „Spel, training en Aposto laat in dienst der Katholieke Actie". De grond van alle katholieke actie is volgens spr. gelegen in de verbintenis, welke wij heb- ■ben met Christus. Christus' leven, gevoed in ons door de Eucharistie, doorstroomt onze aderen en van dit leven moeten wij anderen Veertiendaagsche reis per luxe-auto-car naar „Waar het hart van Europa klopt" (alles inbegr.) verhoogd met 5.voor administratie. Prospectus per omgaand op aanvrage. „'T KASTEEL VAN AEMSTEL", N.Z. Voorburgwal 65-73, Telefoon 46878, AMSTERDAM mede laten leven, ook hen, die misschien dit leven niet hebben. Spr. deed een beroep op de scholen en ook op onze regeering, om te zorgen dat niet alles verloren gaat. Het wordt hoog tijd dat de re- geering zich van deze taak bewust wordt. Of moeten we misschien wachten, aldus vroeg spr., tot men ons een jeugdbeweging dicteert en we een nieuwen schoolstrijd krijgen? Voor de sectie der Mannenorganisaties sprak mr. H. P. Marchant over: „De Kinderen der Kerk beproefd". De oud-minister wees in zijn rede erop, dat de kinderen van Gods Kerk het niet gemak kelijk hebben. Spr. schetst uitvoerig, hoe men in Duitschland tracht de Kerk terug te drin gen en haar allen invloed te ontnemen op het dagelijksche leven. Ook de Nederlandsche „lei der" wil een concordaat met den Paus, maar nergens anders om, dan om de Kerk terug te dringen en in een hoek te duwen. De regen was niet in staat het enthousiasme van de 1200 jongeren te dooven, die des mid dags met ontplooide vaandels door Groningen straten trokken. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong nam voor het gebouw van de Harmonie het défilé af. De wis- selprijs werd gewonnen door de R. K. Gym- nastiekvereeniging „Athene". De groote benedenzaal van de Harmonie was te klein om alle belangstellenden, voor de mid dagvergadering te herbergen. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong werd met luid applaus begroet. Daarna opende de voorzitter van den Katho liekendag de heer P. Koeken de vergadering met een inleiding, waarna de. secretaresse, mej Chr. Reinhart, melding maakte van het zen den van een telegram aan H. M. de Koningin. Kapelaan H. Drost uit Rotterdam sprak daar na over: „De Paus op de bres voor wereld vrede en rechtvaardigheid". Er heerscht thans een gewapende vrede, die geen waarborg is voor den werkelijken vrede, die trouwens niet bestaat, zoolang de menschen den Plaatsbekleeder van Christus niet erken nen. De Paus is de band, die de menschheid bindt met God. Iedere Katholieke Actie is een vredesactie, en zoo is de Paus de grootste vredesvorst, omdat hij de Katholieke Actie bevordert en tracht den Christengeest weer te brengen onder de menschen. Spr. ging na wat de Paus reeds gedaan heeft om den wereldvrede aan te moedigen en besloot: als overal de sym bolen hangen van Geloof in God, Vertrouwen op God, en Liefde tot God, dan zal boven den wereldgloed stralen Christus' groet „Pax Vobis". De vereenigde Kerkzangers voerden hierna Wanneer in het dictatoriaal geregeerde Duitschland een verkiezing wordt ge houden over een vraagstuk, waarover nagenoeg alle Duitschers het zoo niet van na ture dan toch gedwongen eens moeten zijn, wordt er heel wat meer tam-tam tijdens de z.g.n. verkiezingscampagne gemaakt dan in het demo-liberale, niet bijster straf gedisciplineerde Frankrijk, wanneer dit een nieuwe volksverte genwoordiging heeft te kiezen. In Duitschland bereikt men met alle mogelijke nationaal-so- cialistische kunst en vliegwerk, dat vrijwel ge heel het volk ter stembus tijgt om aan de tot een demonstratieve formaliteit geworden verkie zingen deel te nemen. In Frankrijk echter blijft ongeveer 16 pCt. der vrije stemgerechtigden van de stembus weg: een geringer percentage dus dan dat van hen, die, volgens den correspondent van de „Prager Presse", in Duitschland het durf den bestaan blanco te stemmen en dientenge volge zonderlingerwijze tot de vóórstemmers werden gerekend. Deze vergelijking valt dus voor Frankrijk heel wat gunstiger uit dan hun, die gaarne' het politieke verrottingsproces in Frankrijk zoo zwart mogelijk willen afschil deren om het bruine politieke systeem in Duitschland door contrastwerking voordeeliger te laten uitkomen, aangenaam kan zijn. De verkiezingscampagne in Frankrijk is merk waardig kalm verloopen en de eerste verkie zingsronde heeft zich door een zelfde merk waardige kalmte gekenmerkt. De laatste ver kiezingsredevoering, uitgesproken voor de radio door den premier Albert Sarraut, die zich bo ven de partijen stelde en vooral wees op de na tionale belangen, kan hiertoe hebben bijgedra gen, maar zeker is, dat de Fransche kiezers meer dan vroeger blijk hebben gegeven te begrijpen, dat er vandaag den dag belangrijker dingen op het spel staan dan partij-interesses en per soonlijke ambities. De verwachting dat het Volksfront, dat een veel beter georganiseerde eenheid vormt dan de rechtsche groepen, reeds aanstonds een duidelijk zichtbaar succes zou we ten te boeken, is niet bewaarheid geworden, integendeel. Zoowel de angst voor het verdrag- schendende, steeds militaristischer wordende Duitschland als het jammerlijke voorbeeld van het naar links steeds dieper afglijdende Span je hebben blijkbaar'bezinning bevorderend ge werkt en de gematigde en rechtsche partijen be gunstigd. eer dan een voorloopige diagnose kan deze algemeene opmerking echter nog niet zijn, want de herstemmingen, welke den volgenden Zondag moeten worden gehou den, zijn talrijk en kunnen, gezien de afspraak, welke de linksche partijen hebben gemaakt om elkander niet te blijven beconcurreeren, dit aspect nog aanzienlijk wijzigen, te meer daar de rechtsche partijen het niet tot zulk een bin dende afspraak hebben weten te brengen. Het laat zich echter aanzien, dat er geen opzien barende verschuivingen naar links op til zijn. De overvloed van candidaten, 4807 voor 618 parle mentszetels, heeft bewezen, dat de bijna tot een scheldwoord geworden titel van „député" nog altijd door een bijna angstwekkend groot aan tal Franschen wordt begeerd. Tengevolge van dit groot aantal candidaten, die elkander trachtten te verdringen, hebben minder candidaten dan vroeger bij de eerste stemming een volstrekte meerderheid weten te behalen. Voor de herstemming is het behalen van de relatieve meerderheid der uitgebrachte stemmen echter voldoende. De republikeinen hebben tot nu toe de grootste winst behaald, n.l. 10 zetels. Zij hebben zich reeds van 57 ze tels weten te verzekeren. De positie der onaf- hankelijken en der links-republikeinen is on veranderd gebleven, terwijl de „democrates po pulates", de onafhankelijke radicalen, de ra- dicaal-sooialisten, de onafhankelijke socialis ten, de socialistische unie, en de Blumisten, allen grootere of geringere verliezen hebben geleden. Een persoonlijk échec is den oud staatsminister Edouard Herriot, den vrijwel permanenten burgemeester van Lyon, in zijn district te beurt gevallen. Voor 't eerst in zijn lange politieke loonbaan moet zijn candidatuur in herstemming komen. Zijn meer naar links georiënteerde partijgenoot en tegenstander, de huidige voorzitter der radicaal-socialistische partij Daladier is echter direct gekozen. Zij. die zich door zitting te nemen in de regeering- Laval in de oogen van links min of meer hebben gecompromitteerd, moeten daar thans de schade van ondervinden, want de rechtsche partijen hebben eigen candidaten en steunen die liever dan aanhangers van een partij, die zich heeft aangesloten bij het Volksfront, ook al is deze aansluiting tegen den zin dier aan hangers tot stand gekomen. Indien de voorteekenen van thans niet be driegen, dan zal het negatieve resultaat van de Fransche verkiezingen, dat een afzakken van Frankrijk naar de regionen, waarin het bolsjewisme pleegt te gedijen, is voorkomen, belangrijker zijn dan het positieve, dat er alles vrijwel bij het oude zal blijven. BATAVIA 27 April (Aneta Kemdienst). Aneta herneemt uit officieeüe bron, dat de onlangs genomen maatregelen om marineper soneel, dat daarvoor in aanmerking' kwam, ge leidelijk weer te laten thuisvaren, voorloopig moeten worden opgeschort, zulks in verband met een ernstig personeeltekort, zoomede met het oog or den nog altijd onzekeren politieken toestand. uit het Te Deum van Jan Nieland, waarna Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong een toespraak hield. Het verheugt mij, aldus Z. H. Exc., dat ik dezen 20sten Katholiekendag heb mogen bij wonen en getuige heb mogen zijn van het bloeiende katholicisme van stad en land. Gij vormt hier een kleine minderheid, doch ik ben getroffen door uw enthousiasme. Met een bijna satanische woede wordt heden de Katholieke Kerk vervolgd en het schijnt of de machten der hel zijn losgebroken. Weest hierom echter niet ontmoedigd. Dikwijls in de afgeloopen 19 eeuwen scheen het, dat de Kerk ten onder zou gaan, doch eveneens heeft Chris tus gezegd, dat de poorten der hel Haar niet zullen overweldigen. Ook deze crisis zal de Kerk te boven komen. Er woedt in ons land gelukkig geen kerk vervolging, maar de moderne geest en de ma laise bieden een vruchtbaren grond voor de planten, die het leven willen buiten Christus om. Daarom, staat onwrikbaar in het geloof, weest trouw aan de leiding van Paus en Bis schoppen. De kostbare schat dien wij in ons geloof be zitten waarborgt ons niet alleen een eeuwige zaligheid, maar ook een gelukkig leven. Christendom alleen kan de maatschappij in stand houden en sluit men dit uit dan is het zeker dat de maatschappij ten gronde gaat Zoekt daarom uw kracht in het geloof en bijzonder in het H. Sacrament des Altaars. Draagt uw katholicisme uit, legt door uw daden getuigenis af van uw Roomsch zijn. Christus gaf ons een nieuw en groot gebod, dat van de naastenliefde. Nu velen armoede lijden, is het plicht, deze hulpbehoevenden bij te staan. Om, wanneer we kunnen, practisch te helpen de werkloosheid uit de wereld te bannen. De toestand is ernstig, zelfs zoo, dat niet- katholieken niet weten, waar een uitweg te zoeken, niet wetend hoe de wereld moet worden geholpen. Bidden wij, dat de wereld Christus weer zal erkennen, en laten wij door ons leven en onze daden zien, dat de Katholieke Kerk de ware Kerk is. Ons geloof is de overwinning van de wereld. Dan behoeven wij niet bang te zijn, want dan zal Christus weer heerschen over de wereld, zooals hij dat zoolang gedaan heeft. Het slotwoord werd gesproken door den H. E. heer Deken L. I. Buve, die dank zei voor alle medewerking. Hierna werd de vergadering gesloten, waarna in de Parochiekerk van den H. Martinus een Pontificaal Lof werd gecelebreerd. Reeds is gemeld, dat dr. Veeneklaas, lid van de Roode Kruis Ambulance in Abessinië, door roovers van alles is beroofd. De „Courant" ver neemt daar nog de volgende bijzonderheden over uit een particuliere berichtgeving van den beroofden dokter: Toen de morgen aanbrak begon ons avon tuur, dat ons beiden bijna het leven heeft ge kost. Bij deze wederwaardigheden ben ik dr. Van Schelven al spoedig kwijtgeraakt. 's Morgens klonken eerst enkele geweerscho ten en wij stopten de karavaan weer. Daarop scheen men gewacht te hebben en ineens begon het lieve leven. Van alle kanten werd nu geschoten, wij zagen uit de boschjes gestalten op ons afkomen, onze eigen troep sloeg onder het geroep: „roovers, roovers" op de vlucht. Het was een grenzenlooze verwarring, van dr. Van Schelven zag ik niets meer; eens klaps was ik omringd door roovers, die met ge weren waren gewapend. Een hunner zette mij het geweer op de borst, den vinger aan den trekker. Op dat oogenblik begreep ik, dat het met mij afgeloopen was. Ik wist niet anders te doen dan alles te geven wat ik bij mij had, doch daarmede waren de zwarte roovers nog niet tevreden. Zij plunderden mij; alles, wat ik in mijn bezit had, moest ik overgeven, ten slotte trokken zij mij kleeren en schoeisel uit. Alleen een broekje mocht ik aanhouden. Zoo ging het eenigen tijd voort. Aldoor be dreigde men mij met het geweer. Er ontstond echter spoedig twist onder de roovers over de voorwerpen, die zij mij hadden afgenomen. Zij waren eerst aan het beraadslagen en daarna aan het ruziemaken over de vraag wie al de prachtige dingen van den blanken man in zijn bezit zou krijgen. De een na den ander mengde zich er in, zoo stond ik weldra alleen en maakte van de gelegenheid gebruik om te ontvluchten. Ik verschool mij in een boschje, maar het gaf niet veel. Enkele oogenblikken later merk ten de roovers, dat ik er vandoor was gegaan, zij vonden mij en hadden mij opnieuw weer in hun macht. Ondertusschen maakte ik mij ook. groote zor gen over dr. Van Schelven, van wien ik niets meer gezien had. Gezien mijn ervaringen kon ik niet erg optimistisch over zijn lot zijn. De roovers gingen na mjj opnieuw gepakt te hebben, weer aan het praten. Zij beraadslaag den er thans blijkbaar over wat zij met den vreemden blanken man moesten doen. Toen zij mij allen even den rug toekeerden, dacht ik: „Nu is mijn kans gekomen." Heel voorzichtig sloop ik weg en het gelukte mij inderdaad in een boschje te raken. Hier wist ik mij beter te verstoppen dan de eerste maal. Ik heb er een ellendigen dag doorgebracht. Voortdurend hoorde ik de roovers naar mij zoe ken. Ik vernam de geluiden die mij schrik aanjaagden. Zoo verstreek de dag vol angst en vreeze. Zonder kleeren lag ik daar tusschen de takken, mij tegen den grond gedrukt houdend; soms passeerden de roovers mij rakelings. Eerst toen de nacht aangebroken was durfde ik mij te verplaatsen. Het was een nacht vol maanlicht, ik bedekte mijn lichaam met takken en struiken, om zoo doende mijn blanke huidskleur niet te zeer te doen opvallen. Zoo ben ik verder geslopen. Uren en uren ben ik in den nacht verder geloopen. De maan ging schuil. Het werd pikdonker en met bloote voeten ging ik verder, eenmaal kwam ik in eeft doorn struik terecht, een anderen keer schoot ik plot- seling in een ravijn. Ik tuimelde voorover, een: eb doodelijke schrik beving mij, zeker tien meter ben ik gevallen, hier en daar eenig vel achter latend. Zoo ben ik dien nacht en de volgende dagen een zestig kilometer barrevoets en bijna ge heel naakt doorgeloopen. Na vier en twintig uur kwam ik bij een rivier, waar ik tenminste wat kon drinken. Verder ging het weer; ten slotte doemde er een soldatenkamp voor mij op. Nu was het grootste leed geleden. Ik ben naar een dorp gebracht, waar ik den troep van v. d. Does weervond. Hier hoorde ik, dat dr. van Schelven zoek was. Toen de keizer dit ver nam, heeft hij een expeditie uitgestuurd. De troepen hebben echter niet v. Schelven, maar wel mijn eenigszins gehavend fototoestel gevon den. In Addis Abeba heb ik nieuwe kleeren ge kocht ën me weer opnieuw uitgerust. Mijn dag boek ben ik in mijn hachelijk avontuur ook kwijtgeraakt. De afdeeling Apeldoorn van de Chr. aanne mers- en bouwvakpatroonsorganisatie heeft als nog besloten toe te treden tot het landelijk col lectief contract. De arbeidersorganisaties hebben dientengevolge besloten bij de leden dezer ver- eeniging niet in staking te gaan. Heden zou nu alleen worden gestaakt bij de leden der afdee ling Apeldoorn van den Alg. Ned. Aannemers- en Patroonsbond en bü de ongeorganiseerde werkgevers. Den 17den Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Vereeniging tot bevordering der homoeopathie in Nederland werd opgericht. Dit feit zal Woensdag 17 Juni e.k. in een buitengewone vergadering, te Utrecht te hou den, worden herdacht. Een zeer geslaagde radio-uitzending is Zon dagmiddag gegeven door de Phohi van 16.50 tot 17.05. Deze uitzending, welke nabij een bloembol- lenveld in Heemstede gegeven werd, geschiedde op een golflengte van 16.88 en 19.71 meter door de Phohi-zenders P. H. I. en P. C. J„ zij was in het bijzonder bedoeld voor Amerika. Door de zorgfen van dezen Nederlandschen om roep werden de indrukken, welke de Moefende bloembollenvelden op een Amerikaan, die daar toe opdracht had ontvangen van de Amerikaan- sche omroepmaatschappü, maakten, naar Ame rika uitgezonden. Het ooggetuige-verslag werd op bijzondere vlotte wijze in de Engelsche taal verzorgd door den heer Cesar Searching, den Europeeschen directeur van Columbia Broad casting System; een en ander werd in Amerika op de „net works" deze maatschappij gezet, waardoor tallooze Amerikaansche radio-stations van Noord tot Zuid en van Oost tot West eveneens dit Nederlandsche kwartiertje weder uitgezonden. Aan de uitzending was een bezichtiging van een deel der bloembollenstreek voorafgegaan, waarbij de heer Voors, algemeen secretaris van de vereeniging Bloembollencultuur als gids was opgetreden. Tijdens dezen tocht had de heer Searching er zijn ooggetuige-impressies verza meld. Het programma, dat geheel per telefoonlijn naar de zenders te Huizen en te Eindhoven door gegeven werd, ving aan fen eindigde ook met carillonspel van de Groote St. Bavokerk te Haarlem. Het mannenkoor Caecilia, onder lei ding van Nico Hoogerwerff, zong een tweetal Nederlandsche liederen: Mijn Nederland en Woudeenzaamheid. De reporter gaf een enthousiast en duidelijk overzicht van hetgeen hij in het „very beautiful Holland" en speciaal in de bollenstreek gezifen had, en waarvoor hij een en al bewondering had. Hij dankte met een paar woorden in het Neder- landsch de mannen voor hun zang. Een 12-jarig meisje sprak daarna eenige woorden in het En- gelsch voor de microfoon. Zij bood den heer Searching een bouquet fraaie tulpten aan. Deze speciale werelduitzending uit Nederland kan als een treffend voorbeeld beschouwd wor den van de wereldprogramma's, die de Phohi bezig is te organiseeren, teneinde de aandacht van het buitenland op ons vaderland te vestigen. De uitzending kwam naar de omroeper in Amerika mededeelde, keihard door I 04. Z&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5