Belangrijke besprekingen in het Engelsche Lagerhuis Bloedige botsing te Bilbao Het nieuws van heden Een gevecht ten Zuiden van Dessie De verkiezingen in Frankrijk De spanning in Palestina KARDINAAL LÉPICIER ERNSTIG ZIEK THEE- EN BIERRECHTEN GOEDGEKEURD De toestand van Koning Foead I DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 28 APRIL 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19920 De K. W. P. meldt een aanslag op Gil Robles, den leider der Katholieke partij Alle compromisarios thans gekozen De algemeene staking blijft onder bedreiging gehandhaafd De moeilijkheden in Mexico Katholiek protest tegen wetten van staten in strijd met de grondwet De nieuwe president van Venezuela een vijfling uit Auto-ongeval in Italië Men had de kleintjes graag op het eeuwfeest van Texas Drie kinderen gedood, vier anderen en een vrouw gewond Een vierling noodigt Een voorspelling van onlusten in Frankrijk De Komintern zou het uitbreken bepaald hebben op 3 of 4 Mei Versterking van de macht van Goering Oproep van een Abessinische prinses aan de vrouwen der geheele wereld en de wereldpers Een brief aan Herriot en diens antwoord De uitslag van de stemming bijna volledig bekend a De samenstelling van den Volkenbondsraad De wensch van China om in den raad vertegenwoordigd te zijn Het uitlekken der begrootings- posten in ernstig onderzoek genomen De kwestie van de mandaatsgebieden WEINIG HOOP OP BERGING DER „HERZOGIN CECILIE" Ons oordeelen .1 uijiaf jnwrirrr 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 27 April. (Reuter.) Uit Bilbao wordt gemeld, dat gisteren drie jongelieden onder invloed van sterken drank handge meen werden over een politieke kwestie. Een van hen, een monarchist, wondde zijn beide socialistische gezellen met revolver schoten, waarna het publiek ingreep en den monarchist doodsloeg met stokken en stoe len. Dit incident verwekte groote opwinding in de arbeiderswijken en tijdens den nacht werd het café, waar de fascisten geregeld vergaderen, overvallen en het meubilair vernield. De stormtroep van de politie greep in, doch werd met revolverschoten ontvangen. De politie beantwoordde het vuur. In deze schietpartij werden drie politieman nen gewond, waarvan een ernstig. Vier burgers werden ernstig en zes lichter gewond. Ver scheidene personen werden gearresteerd. De Katholieke Wereld-Post meldt uit Madrid: De communisten, die thans over heel Spanje een ware terreur uitoefenen, hebben een aanslag gepleegd op het leven van den leider der Katholieke Partij, mr. Gil Robles. Toen de voorzitter van de Accion Popular deelnam aan de begrafenis van een lid der Guardia Civil (Burgerwacht) werden vanuit een leegstaand huis plotseling een aantal scho ten op hem gelost, die echter geen doel troffen. Wel werden drie andere personen, die Gil Robles vergezelden, gedood, terwijl tal van andere personen, die in den lijkstoet meegingen, werden gewond. De Compromisarios, de vertrouwenslie den, die tezamen met de afgevaardigden den president moeten kiezen, zijn thans al len gekozen. Tweehonderd-drie-en-zestig ervan behoo- ren tot het volksfront en 54 tot de andere partijen. De nicht van den vroegeren dictator, Dolores Primo de Rivera, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat zij heeft geprotesteerd in de rechtszitting tegen 3 jeugdige fascisten, die vervolgd werden in verband met den aanslag op den socialistischen professor Jimenez de Asua. JERUSALEM, 27 April (Reuter). De toestand in Palestina blijft gespannen. De Joodsche han del schijnt zich te Jerusalem weer te herstellen, doch de algemeene staking wordt onder be dreiging gehandhaafd. De handel verlangt een betalings-moratorium. In de provincie is het nog zéér onrustig. De enkele automobielen, die hier rijden, zijn ge noodzaakt de hulp van de gewapende macht in te roepen om incidenten te vermijden. Tel Aviv blijft geheel afgescheiden van Jaffa. Toch willen de autoriteiten hier Donderdag a.s. de jaarmarkt van de Levant openen. Daar Tel Aviv geen haven heeft, wil men de goederen onder bescherming van de gewapende macht aanvoeren. MEXICO, 27 April De katholieken uit Tabasco, Chiapas, Sonora en Vera Cruz heb ben petitionnementen gericht tot president Cardenas, waarin zij de beschuldiging uiten, dat in strijd met de grondwet door deze staten wetten zijn uitgevaardigd, waardoor kerkver volging mogelijk is. 's GRAVENHAGE, 27 April. De Venezolaan- sche legatie deelt mede, dat de minister van binnenlandsche zaken van Venezuela bericht heeft, dat het nationale congres generaal Elea- zor Lopez-Contreras tot president van Vene zuela heeft gekozen voor de constitioneele pe riode 1936—1943. De eedsaflegging van den president en de overdracht der uitvoerende macht zullen 29 April a.s. plaats hebben. Bloedige botsing te Bilbao; de K.W.P. meldt een aanslag op Gil Robles. De verkiezingen in Frankrijk. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 764.2 Vorige stand: 766.1 Door het smelten van de sneeuw zijn vele rivieren in Westfalen sterk gewassen. De Lippe is huiten haar oevers getreden DALLAS (Texas), 27 April De gezusters Keyes uit Hollis (Oklahoma), de eenige vrou welijke vierling, welke in leven is, zal de vol gende maand op bezoek gaan bij den vijfling der familie Dionne te Callendar, om dezen uit te noodigen het eeuwfeest van Texas, dat dezen zomer zal worden gevierd, bij te wonen. De vierling studeert thans aan de Baylor- universiteit. Dezer dagen werden bij Londen leg er manoeuvres gehouden. Het inhalen der uitaeleade telefoonlijnen ROME, 27 April. (Reuter.) Uit Bergamo wordt gemeld, dat een auto, welke met groote snelheid door het plaatsje Causcoadda ging, recht op een groep kindere ninreed, waarvan drie werden gedood en vier gewond. Ook een vrouw werd ernstig gewond. De „Katholieke Wereld-Post" bericht uit Genève: Naar wij vernemen zal op 29 en 30 April a.s. in een stad in het Zuid-Westen van Frankrijk een vergadering worden gehouden, waaraan behalve den voorzitter van de Com munistische Partij in Frankrijk, de gedele geerden van de Komintern, die op 't oogen- blik in Tsjecho-Slowakije, dicht bij de Roe- meensche grens vertoeven en de voornaam ste kopstukken der Spaansche Communis ten zullen deelnemen. Op deze conferentie zal op de eerste plaats het resultaat der Fransche verkiezingen worden besproken terwijl tevens onderhandelingen zul len worden gevoerd om te komen tot een sa mensmelting van het Fransche en Spaansche Volksfront tegen de Fascistische stroomingen. De Komintern heeft order gegeven om te zorgen dat 1 Mei zoo kalm mogelijk zal verloopen. Maar van 3 Mei 's avonds of 4 Mei 's morgens zullen onlusten uitbreken in Frankrijk, speciaal in Marseille en in Rijssel, terwijl ook de Spaansche revolution- naire actie zal worden uitgebreid. BERLIJN, 27 April. (Havas) De macht van Goering wordt aanzienlijk versterkt. In een officieel communiqué wordt verklaard: „Nu talrijke autoriteiten van staat en partij moeten samenwerken tot regeling van de kwesties van eerste behoeften en deviezen, heeft de Fuehrer en Rijkskanselier den minister-president van Pruisen belast met de studie en ordening van alle noodige maatregelen. Minister-president generaal Goering kan te dien einde alle auto riteiten van staat en partij hooffen. Hij kan zich door de competente rijksministers doen voorlichten en eventueel doen vertegenwoor digen." DESSIE, 27 April (Stefani) Van Italiaan- sche zijde wordt medegedeeld, dat de voor hoede der gemotoriseerde Erythreesche colonnes, die langs den keizerlijken Weg op rukken, op ongeveer 100 kilometer ten Zui den van Dessie op een kleine groep Abes sinische soldaten is gestooten. De Abessiniërs werden op de vlucht gedre ven, zij moesten 14 dooden en gewonden ach terlaten. Aan Italiaansche zijde werden 3 As kari's gedood en tien gewond. In Abessinische kringen geeft men de vol gende voorstelling van de ontwikkeling aan het Zuidelijk front: Nadat de eerste Italiaansche offensieven van 14 tot 17 April waren afgeslagen met groote verliezen voor de aanvallers, hebben de Italia nen op 24 April een nieuw offensief in de rich ting Sasa Baneh ingezet. De aanval werd uit gevoerd door alle beschikbare troepen. Toch is het den vijand gedurende den slag, die thans drie dagen duurt, nog niet gelukt, Sasa Baneh en de stellingen ten Zuiden van die stad te bereiken. Op den 26sten hebben de Italiaansche vlieg tuigen talrijke brand- en andere bommen op de stad Goba laten vallen. De 17-jarige dochter van den Negus, prin ses Tshai, heeft tot de vrouwen der geheele wereld en de wereldpers een oproep ge richt, waarin zij er op aandringt, dat men Italië dwingt, de gifgasaanvallen op te ge ven en den oorlog te staken. Herriot heeft van prinses Tshai een brief ontvangen, waarin zij zich namens de Abessi nische vrouwen tot hem wendt, als vertegen woordiger van het symbool der betere mensch- heid, om zijn autoriteit aan te wenden tot het beëindigen van het gebruik van strijdgas, waar het mechanisme van Genève zoo langzaam werkt en de oorlog reeds lang duurt. Herriot heeft een antwoord-telegram gezonden aan de prinses van Abessinië, waarin hij haar de ontvangst van haar aandoenlijk schrijven meedeelt, dat zijn volle aandacht heeft en waarop hij de regeering van Frankrijk opmerkzaam heeft gemaakt. Mohamed Yaliio, de sultan van Aoessa, is in zijn gebied teruggekeerd en heeft den Ita- liaanschen militairen autoriteiten zijn onder werping aangeboden. ROME, 27 April (Reuter) Het gerucht, dat de vliegenier van den Negus, Drouillet, in Italië zou zijn geland, wordt niet bevestigd. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Verwachting; Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen regen, =j =j zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- H dering. IE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiirH PARIJS, 27 April (Reuter) Het ministerie van Binnenlandsche Za ken deelt het volgende mede: Van de 618 kiesdistricten is thans van 616 de uitslag bekend. 183 definitieve ifitslagen zijn gevallen, terwijl 433 herstemmingen noodig zijn. De stand van de uitslagen is thans: behouden gewonnen verloren zetels zetels zetels Communisten 6 3 0 Socialisten (SFIO) 21 2 6 Republikeinsch soc. 4 1 0 Onafh. socialisten 1 0 3 Rad. socialisten 23 2 7 Onafh. radicalen 11 2 3 Links republikeinen 33 5 5 Volksdemocraten 12 0 2 Republik. (URD) 40 11 2. Conservatieven 4 2 De resultaten van Ajaccio en Sartene ont breken nog. GENèVE, 27 April. Onder voorzitterschap van den Italiaanschen gedelegeerde Rocco heeft heden de commissie, die belast is met de bestudeering van de samenstelling van den Volkenbondsraad, vergaderd. Zij heeft den reeds voor geruimen tijd door China geuiten wensch, in den raad vertegenwoordigd te zijn, besproken. Ook de randstaten hebben verlan gens kenbaar gemaakt. Men heeft vastgesteld; dat een eventueele oplossing dezer Kwesties van voorloopigen aard zal zijn. Een defini tieve regeling zal eerst plaats hebben, wanneer de internationale toestand dat toelaat. LONDEN, 27 April (Reuter). Het Lager huis heeft heden met 242 tegen 118 stem men de nieuwe theebelasting goedgekeurd. De conservatief Smiles heeft nog een motie ingediend om de thee uit het rijk te belasten met 3 penny in plaats van 4, doch na de debat ten werd dit ontwerp weer ingetrokken. Het Lagerhuis heeft verder een resolutie aangenomen, waarbij de invoerrechten op bier, zooals deze in de begrooting zijn voor zien, worden goedgekeurd. De minister van Financiën, Neville Cham berlain, heeft in het Lagerhuis een korte ver klaring afgelegd over het voortijdig bekend worden van de tariefs- en belast-ingverhoogin- gen, waarin de nieuwe begrooting voorziet en over de verzekeringstransacties, die in verband daarmede hebben plaats gehad in eenige nog onbekende kringen. De minister deelde mede, dat een ondex-- zoek is ingesteld en dat hij persoonlijk In contact is getreden met den directeur-gene raal van Lloyds'. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Chamberlain heeft den directeur-generaal meegedeeld, dat hij volledige opheldering verlangt. Overigens staat nog niet vast, dat indiscreties ten aanzien van den inhoud van de ontwerp- begi'ooting zijn geschied. Een resolutie werd met 209 tegen 111 stem men aangenomen, waarbij de wet tot bescher ming van de sleutelindustrieën met tien jaar wordt verlengd. Baldwin vei-klaarde in antwoord op een vraag, dat de mogelijkheid bestaat dat de voorwaarden, onder welke de mandaten kunnen worden overgedragen, niet goed be grepen zijn. Hij wilde dxxs deze nogmaals uiteenzetten. Een overdracht van mandaat heeft tot nu toe nooit plaats gehad en zou alleen kunnen plaats hebben met toestemming van den staat, welke op het oogenblik het mandaat uitoefent en van den staat, die het mandaat zou krijgen, terwijl bovendien eenparige toestemming van den Volkenbondsraad wordt vereischt. De kwestie van een ovei-dracht van mandaat zal, indien deze zich voordoet, nauwkeurig moe ten worden onderzocht, het is niet een kwestie, waartoe gemakkelijk zal kunnen worden be sloten. Minister-president Baldwin verklaarde ver der, dat de Britsche regeering niet voornemens is een mandaat over te di'agen. Minister van Buitenlandsche Zaken Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat de Oosten- rijksche hei-bewapening op het oogenblik wordt bestudeerd en dat hij in het huidig stadium geen verklaring dienaangaande kan afleggen. Van conservatieve zijde, alsmede van oppo sitiezijde, werden Eden vi-agen gesteld over verscherping van de sancties. Eden antwoordde hierop, dat de sanctie-actie strikt collectief blijft en in samenwerking met de overige leden van den Volkenbond; ook maatregelen tot finan- cieelen steun aan Abessinië moeten door den Volkenbond worden genomen. Onder leiding van den oud-minister van Ko loniën, Amery, is een comité gevormd om te letten op de kwestie van de mandaten. VATICAANSTAD, 27 April. (Eigen tele gram) Onze Romefnsche coi-respondent meldt, dat Z. Em. Kard. Alessio Enrico Lépicier zwaar ziek is. Het ergste wordt gevreesd. In dit prachtig verblijf zal Lindbergh aan de Cóte d'Azur zijn intrek nemen KAIRO, 27 April. (Reuter) De toestand van Koning Fcead is, naar gemeld wordt, snel achteruitgaande. De leden van de koninklijke familie zijn aan het ziekbed geroepen. Ten paleize heerscht groote ongerustheid. Verscheidene prinsen en prinsessen van het Egyptische koningshuis zijn voortdurend in het paleis aanwezig, terwijl anderen in voortdurend contact zijn met de geneesheeren en hocge functionarissen van het hof. LONDEN, 27 April (Reuter) Lloyds meldt, dat volgens de verklaring van den kapitein van de sleepboot, die naar de „Herzogin Cecilie" is gezonden, de positie van het zeilschip hopeloos is. Belangrijke besprekingen in het Engelsche La gerhuis. Gevecht ten Zuiden van Dessie; een oproep aan de wereldpers en een brief aan Herriot van de 17-jarige dochter van den Negus. De spanning in Palestina; de algemeene sta king onder bedreiging gehandhaafd. Het deviezenverkeer in Polen. De RussischJapansc.he verhoudingen; een minnelijke regeling der grenskwestie verwacht. Stakende tewerkgestelden tot driemaal toe uit Medemblik verwijderd. De jachtvliegtuig-afdeeling wordt van Soester- berg naar Schiphol verplaatst. De samenstelling van het Belgische elftal, dat Zondag tegen de Oranjeploeg te Brussel zal uitkomen. New Yorksche Beurs; Stemming zwak; vrij scherpe koersdaling. O We zitten allemaal vol vooroordee- len en prijzen ons eigen oordeel aan als „het" oordeel. We staan allemaal zoo weinig open voor een afwijkend oordeel, voor de meening van ande ren in het algemeen. Zoo weinigen doen waarlijk moeite in den gedach- tengang van een ander te treden en diens beweegredenen te wikken en te wegen. We worden boos als anderen niet precies denken zooals wij en wanneer ons prijzend of lakend oor deel niet in zijn geheel wordt gedeeld, dan vallen we den ander heftig aan, soms 7log wel persoonlijk, we grijpen naar de pen en denken het met een polemiek te winnen. We maken ons zelf wijs pioniers van de waarheid te zijn, terwijl we zelf 't. slachtoffer zijn van onzen eigenwaan, van onze zelf ingenomenheid. Wanneer 'n ander eerlijk zijn eigen oordeel geeft, dat niet met het onze klopt, dan schrik ken wij so?ns niet terug voor een be- leediging. Het is opmerkelijk hoe eigenzinnig en verwaand de meesten zijn wanneer men van hun meening durft afwijkenWat meer soepel heid, wat meer zich indenken in de gedachte van anderen kan nooit kwaad!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1