De staking in de Wieringermeer wSttËÜÏ (DE 4e SEPTEMBER) tege® J.A.V.A. TEAMSTERDAM WERKLOOSHEID DAALT NIEUWE ONDERZEEËRS MARIA ONZE MIDDELARES naast JEZUS ONZE MIDDELAAR Buma en Bioscoopbond DINSDAG 28 APRIL 1936 Prijs De stakers tot driemaal toe uit Medemblik verwijderd Minister overlegt met burgemeesters Uitgesloten Verschenen de brochure: Drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel" DE K. P. M. BESTELT EEN SCHIP Met I Juni een luchtvaart- garnizoen in de hoofdstad ORDENING IN DE STEEN- INDUSTRIE Advies van minister wordt voorbereid ZOMERDIENST DER NED. SPOORWEGEN Met de Oiseau Bleu Amsterdam Parijs v.v. in één dag De cijfers van het eerste kwartaal CONTINGENTEERING VAN GLASWERK Verhooging van invoerrechten bepleit K. J. M. V. IN HET BISDOM BREDA Diocesane jaarvergadering te Roosendaal Regeeringsorder aan Wilton Feijenoord NED. SCHEEPSBOUW MIJ. Verlies f 270.000 over 1935 WATELER-VREDESPRIJS Geen audiëntie Iets bijzonders voor de Meimaand: door Prof. C. FRIETH0FF, O.P. N.V. PAUL BRAND'S UITGEVERSBEDRIJF - HILVERSUM GROOTE BRAND TE ROTTERDAM Loods geheel uitgebrand HET AUTO-ONGELUK BIJ DUISBURG Een der gewonden overleden AANVARING IN SLUIS Engelsch schip krijgt lichte schade f 2000 GESTOLEN Inbraak in zuivelfabriek IN ZIJN STRAF BERUST De beslaglegging op de recette bij Asta te Den Haag UIT DE STAATSCOURANT Defensie Onderscheidingen Eervol ontslag P. T. T.-dienst DOOR PETER BARON Medemblik. dat dank zij de door B. en W. genomen maatregelen, geen zijner werklooze arbeiders zag deelnemen aan de staking in de centrale werkverschaffing in de Wierin germeer, werd Maandag tot drie maal toe bezocht door groote groepen stakers van elders, die blijkbaar van plan waren de ge plaatsten bij de Medemblikker werkver schaffing tot staking over te halen. Maandag drong reeds vroeg in den morgen een honderdtal stakers uit Wieringten in de stad door. Zij werden door een kleine politiemacht, onder leiding van den burgemeester, den heer P- J. C. Peters, uit de stad verwijderd, zonder dat zij er in geslaagd waren tot de gemeentelijke werkverschaffing door te dringen. De stakers togen daarna de Wieringermeer in, waar zij samenschoolden voor den toegang van een van de werkverschaffingsobjecten. De burgemeester van Medemblik, die hen in zijn auto, vergezeld van een tweetal politieman nen was gevolgd, gelastte hun zich in de rich ting van Wieringen te verwijderen, waaraan zij voldeden. Een uur later verscheen een tweede groep sta kers, eveneens uit Wieringen afkomstig. Zij wer den opgevangen door een tweetal politiemannen, die de stakers sommeerden terug te keeren. Toen hieraan niet werd voldaan, deelde de po litie enkele gevoelige klappen uit, waarop de stakers rechtsomkeert maakten. Weer een paar uur later verschenen er plot seling een 150-tal Hoornsche stakers per rijwiel, die van Hoorn naar Enkhuizen waren gefietst en van daar naar Medemblik. Hun werd door den burgemeester toegestaan langs den koristen weg zijn stad door te trekken in de richting Hoorn. Toen zij daarna de Wieringermeer wilden ingaan, werd hun zulks door den burgemeester belet. Zij trokken daarop af in de richting Hoorn. Eenige Medemblikker steuntrekkenden, die werden aangetroffen onder de vreemde sta kers en blijkbaar als gidsen fungeerden, werden door den burgemeester op staanden voet uit de steunregeling geschorst. Verwacht wordt, dat heden de vreemde stakers opnieuw zulïen trachten Medemblik binnen te trekken. Maandagmiddag om vier uur had te Alkmaar een bespreking plaats tusschen mr. M. Slingen- berg, minister van Sociale Zaken en de burge meesters van Medemblik, Hoorn en Wieringen, de heeren Peters, Leemhorst en Kolff. Voorts namen daaraan deel de heeren Meyer de Vries, hoofd-inspecteur van de Werkverschaf fing in algemeenen dienst en Kikkert, Rijks inspecteur van de Werkverschaffing in het district Medemblik. Besproken werd de toestand in genoemde ge meenten en speciaal in Wieringen De door den heer Peters, burgemeester van Medemblik, genomen maatregelen konden de goedkeuring van den Minister wegdragen, Staande de conferentie werden maatrege len genomen om een tiental marechaus sees ter beschikking van den heer Peters te stellen, waarmede deze de bewaking van de geheele Wieringermeer dus ook van de niet bij Medemblik behoorende gemeen ten op zich zou kunnen nemen. Besproken werden nog de ten aanzien van de stakers te nemen maatregelen. Zij worden, zooals reeds gemeld, voor onbe- paalden tijd van de werkverschaffing uitgeslo ten en ontvangen in dien tijd een minimum ondersteuning in natura, waarvan de omvang in onderling overleg werd vastgesteld. Een populaire handleiding betref fende de maatregelen, welke men treffen moet om brandgevaar te beperken en brand te bestrijden. In opdr. der V.K.P. samengesteld door F. DEMELINNE, Expert. - 16 pag. afgehaald f 0.10 franco per post f0.12 Verkrijgb. bij den Boekhandel en den Uitgever V. Z. VOORBURGWAL 65-73 - AMSTERDAM POSTREKENING No. 22884 Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Paketvaart Maatschappij aan de scheepsbouw- werf van Gebr. Pot te Bolnes opdracht ver strekt voor den bouw van een motorvracht- en Passagiersschip. Het schip, dat 950 ton zal meten, zal worden uitgerust met een Werkspoor-motoreninstallatie. De voornaamste afmetingen van het schip zijn 57 x 10,06 x 4,60 Meter. De reeds geruimen tijd geleden aange- gekondigde overplaatsing van een ge deelte der militaire Luchtvaartafdee- ling van Soesterberg naar de Amster- damsche vlieghaven Schiphol zal defi nitief per 1 Juni a.s. geschieden. Hoe wel aanvankelijk van een tijdelijke de tacheering sprake was, staat het thans vast, dat tot definitieve overplaatsing zal worden overgegaan, en wel van de zoogenaamde „JAVA", de jachtvlieg- tuigafdeeling. Deze bestaat uit de meest ervaren en gerou tineerde militaire vliegers van de L. V. A., zulks met het oog op de veiligheid in de luehc 'Doven het drukke Schiphol, waar jongere en minder ervaren vliegers, die regelmatig oefen- vluchten moeten maken, misschien wel eens moeilijkheden voor het normale burger-lucht- verkeer zouden kunnen veroorzaken. De naar Amsterdam overgaande jachtvlieg- tuig-afdeeling beschikt over 20 a 25 jachtvlieg- cuigen en bestaat uit 40 a 50 man personeel. Zij staat onder commando van den bekenden In- dië-vlieger kapiteinvlieger H. van Weerden Poelman. Naar wij vernemen, is de commissie ex arti kel 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten met betrekking tot de steen industrie bezig aan de voorbereiding van een desbetreffend advies aan den minister van Handel, Nijverheid, en Scheepvaart. De fabri kanten in de baksteenindustrie en die in de kalkzandsteenindustrie hebben plannen tot or dening in hun bedrijven aanhangig gemaakt. Of genoemde commissie over deze plannen twee afzonderlijke rapporten zal uitbrengen, dan wel of zij, de plannen in onderling verband be schouwende, haar advies in een enkel rapport zal samenvatten, staat op dit oogenblik nog niet vast. De commissie heeft in drie a vier zittingen de belanghebbenden gehoord, voor en tegenstanders, ook vertegenwoordigers van werknemersorganisaties en bestudeert nu het zeer uitgebreide, schriftelijke materiaal, dat te harer beschikking is gesteld. Zij streeft ernaar, zoo spoedig mogelijk aan den minister advies uit te brengen. Het nieuwe spoorboekje, dat de Zomerdienst regeling van de Ned. Spoorwegen bevat, zal volgens de „Telegraaf" o.m. de volgende wijzi gingen bevatten: Wat betreft de Duitsche verbindingen werd de Rheingoldtrein op het Duitsche traject ge wijzigd van F. F. D. in F. D.-trein, waardoor de toeslag op dien trein op het Duitsche par cours tot op de helft verminderd werd. De verbindingen over Roosendaal zijn belang rijk gewijzigd. Er komt een nieuwe Pullman treinverbinding le en 2e klas Amsterdam C.S. Parijs en terug. Deze trein heet l'Oiseau Bleu en rijdt thans tusschen Antwerpen C.S. en Parijs v.v. Het wordt nu mogelijk per trein op één dag naar Parijs en terug te reizen met een opont houd te Parijs van bijna i'A uur. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt, per beroepsklasse, de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van Maart 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbe middeling in Nederland ingeschreven werkzoe kenden. Aantal werkloozen op het einde van Maart Febr. Jan. 1936 1938 1936 Aardewerk, enz. 11.777 13.258 13.252 w.o. steenfabr. 9.496 10.658 10.558 Diamantindustrie 2.631 2.693 2.785 Drukkersbedrijf, enz. 3.341 3,253 3.665 Bouwbedr., enz. 83.683 95.339 98.365 Houtbew., enz. 12.863 13.614 13.994 Kleeding, enz. 5.886 6.760 7.219 Leder, enz. 3.481 3.378 3.418 Oer, turf 6.283 8.885 9.097 w.o. mijnwerkers 1.820 1.857 1.997 Metaalnijverheid 50.165 50.815 51.388 Papier 1.961 1.791 1.812 Textielnijverheid 10.975 11.075 10.862 Voed.- en genotmiddelen 14.490 14.493 14.634 Landb.bedr. 60.891 74.899 79.517 Visscherij 3.442 3.477 .3.393 Handel 14.226 14.394 14.260 Verkeer 47.286 47.792 47.553 Vrije beroepen (vnl. kant.bedienden) 14.814 15.175 15.619 Huisel. diensten 10.447 11.378 10.961 Ongeschoolde fabr. e.a. arbeiders 65.385 67.978 68.165 Zonder voorkeur (geen handarbd.) 2.972 2.948 3.820 Ov. beroepsklassen 2.047 2.068 2.111 Totaal 429.046 465.463 475.890 Bfj het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van huis houdelijk glaswerk wenschte een der leden van de Eerste Kamer, naar aanleiding van de toe gepaste contingenteering van huishoudelijk glas werk, wederom te wijzen op de wenschelijkheid van gedeeltelijke vervanging van contingentee ring' door verhooging van invoerrechten. Waar het buitenland den uitvoer naar Neder land op allerlei wijze, b.v. door uitvoerpremies en verkoop der producten verre beneden den voor het eigen land vastgestelden prijs stimu leert, daar dient, zoo merkte het hier aan het woord zijnde lid op, vooral door verhooging van invoerrechten, van specifiek karakter, een betere verhouding krachtig te worden bevorderd. Uiteraard zal ook dan contingenteering niet achterwege kunnen blijven, omdat, ondanks verhooging van invoerrechten, in het bijzonder ten gevolge van de lage loonkosten in sommige landen, het buitenlandsch fabrikaat niettemin nog tegen zoo lagen prijs zal worden aangeboden, dat, zonder contingenteering, de invoer toch een veel te grooten omvang zou aannemien. De hoo- gere invoerrechten zullen evenwel naast de op levering van directe voordeelen voor 's Lands schatkist voor de binnenlandsche industrie de mogelijkheid scheppen, om den strijd tegen het buitenlandsche product met wat meer kans van slagen voort te zetten. Daarenboven zal zoo, naar het oordeel van het lid, hier aan het woord, een einde worden gemaakt aan de bevoordeeling van een aantal handelaren, die ook in de basis jaren reeds in hoofdzaak buitenlandsche waren aankochten, boven die handelshuizen, welke vroeger steeds in de eerste plaats Nederlandsche producten verhandelden en thans door het ge mis aan consenten in een uiterst ongunstige positie verkeeren. Zondag werd te Roosendaal de tweede alge- meene jaarvergadering gehouden, in de groote zaal van den Kath. Kring aldaar, van de Dio cesane Kath. Jonge Middenstand-Vereeniging in het Bisdom Breda, welke o.m. werd bijge woond door den Nationaal Verbondsmoderator, Rector L. Beune, uit Leiden. De vergadering was voorafgegaan door een plechtige gezongen H. Mis in de nieuwe Maria kapel van Maria-gaard, opgedragen door mo derator v. Campen. Het financieel verslag van den penning meester sloot met een batig saldo van 36.20J4 aan kasgeld en ƒ33.87 als voordeelig slot op de giro-rekening. De begrooting voor 1936 werd op een totaal van ƒ685 vastgesteld. Bij de periodieke verkiezingen werd de Dio cesane voorzitter, de heer A. Voets, uit Don gen, met 176 van de 201 uitgebrachte stemmen herkozen. Als bestuurslid werd herkozen het aftredende bestuurslid P. Rampaart, uit Roo sendaal, terwijl in de plaats van het aftredend lid A. Beckers, uit Ginneken, gekozen werd de heer H. v. Roosmalen, uit Oosterhout. In de des namiddags gehouden feestvergade- ring trad als spreker op Rector L. Beune, uit Leiden, die een enthousiaste rede hield over de roeping der K.J.M.V. in den Katholieken le vensstijl. Na deze redevoering, welke met groote aan dacht werd gevolgd, werd door de afdeeling Breda het leekenspel „Het Duivelsbruggetje", van Henri Ghéon opgevoerd. De dag werd besloten met het tooneclspel „De groote reis", eveneens van Henri Ghéon. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft De Regeering bij de werf Wiiton-Feijenoord te Schiedam wederom twee onderzeebooten besteld. Het zullen de K 19 en de K 20 zijn. Op deze werf wordt ook het geschut voor het flottielje-vaartuig, dat te Amsterdam op stapel staat, vervaardigd. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Scheepsbouw Mpij. over 1935 ontleenen wij het volgende De financieele resultaten over het jaar 1935 zijn helaas weder ongunstiger dan die over 1934, gedeeltelijk als gevolg van te geringe be zetting onzer werkplaatsen. Wel is er thans meer werk op de meeste groo te werven, dank zij de grootere vraag naar schepen, waardoor de algemeene onkosten in een betere verhouding tot de productie komen, doch bijna alle contracten zijn verlieslatend, van welk verlies de Regeering een gedeelte voor haar rekening neemt. Voor meer gecompliceerde vaartuigen, als passagiersschepen, zijn de Hollandsche prijzen, berekend zonder eenige winst, ongeveer gelijk aan die der buitenlandsche werven, waarin dan echter winst berekend is: voor eenvoudiger schepen is de Nederlandsche scheepsbouw- industrie nog meer gehandicapt. Meermalen is gebleken, dat het aantal man uren, waarin Hollandsche werven een schip kunnen bouwen, gelijk of lager is dan dat van goede buitenlandsche werven, waardoor het dubbel te betreuren valt, dat Nederland ais scheepbouwende natie zich meer en meer op den achtergrond ziet dringen door landen, die op dit gebied vroeger slechts een onbeteekenen- de positie innamen. Ondanks de betere, maar toch nog onvoldoen de bezetting der werven, zien wij de toekomst met groote zorg tegemoet. De exploitatie-rekening laat helaas een ver lies van ƒ270.957.22, welk cijfer door de ge kweekte rente teruggebracht wordt tot 261.476.75. Hierbij zijn, evenmin als vorig jaar, afschrijvingen op de bezittingen in rekening gebracht. Voorgesteld wordt een bedrag van 5.241.18 af te boeken van het Uitbreidings- en Vernieu wingsfonds, waarmede dit fonds geheel uit geput is, en het restant van het verlies ad ƒ256.235.47 over te brengen op nieuwe reke ning. De Wateler-vredesprijs voor 1936, ten bedra ge van f 25.000, is toegekend aan de Academie voor Int. Recht te 's-Gravénhage, wegens de diensten, door deze instelling aan de zaak des vredes bewezen door hare werkzaamheid, sinds 1923, op den grondslag van internationale sa menwerking in het belang van de ontwikke ling van het internationale recht en van de rechtsgedaehte als richtsnoer voor de staten gemeenschap. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 1 Mei a.s. niet plaats hebben. Prijs ingenaaid 116 blz... f 1.15 Dit boek is een magistrale behandeling van het Middelaarschap van Maria tusschen Christus en de menschen. Wie het gelezen heeft zal zich bevestigd weten in zijn liefde tot de Moeder Gods en mocht hij Haar nog niet kennen of erkennen, dan kan dit tractaat ertoe bijdragen, dat hij tot het inzicht komt. Van harte aanbevolen. Mededeelingen Orgaan v. d. Kath. Jong. Werk. Ver. VERKRIJGBAAR BIJ DEN BOEKHANDEL en bij den Uitgever: Een van de twee: je drinkt je evertraan, of je moet tante kussen. (Wisconsin Octopus). Omstreeks kwart voor twaalf Maandagmor gen is op den Grientweg bij den Sluisjesdijk te Rotterdam een groote loods afgebrand. In dit geheel met olie gedrenkte materiaal de loods ligt op het voormalige terrein van het petroleum-etablissement van de Shell en de A.P.C., waarvan de tanks echter al eenigen tijd geleden naar de Petroleumhaven zijn overge bracht, ook deze loods was voor de sloop be stemd vond het vuur gretig voedsel. Eenige arbeiders waren bezig op het dak van de loods, die ongeveer 100 bij 120 Meter meet en gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van steen is opgetrokken, met sloopwerk. Andere arbeiders waren werkzaam met snijbranders aan een ketel in de loods. Hierbij is een vonk in de olieresten van den ketel terecht gekomen en dadelijk daarop stond de loc/ls in lichter laaie. De arbeiders moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken, hetgeen hun zonder onge lukken is gelukt. Een aantal leege terpentijn-vaten en ook eenige zuurstofcylinders konden nog in veilig heid worden gebracht. De drijvende motorspuit „Havendienst 6" en de drijvende stoomspuit „Havendienst 4" werk ten ieder met drie stralen en de vaste straal- pijp van de rivierzijde. Aan de landzijde werkten een drietal slangenwagens en een motorspuit. In totaal werd de brand bestreden met 15 stralen. De loods, welke op beurspolis verzekerd was, is echter vrijwel geheel plat gebrand. Naar wij vernemen, is Zondagavond in het ziekenhuis te Duisburg (Did.) aan de gevolgen van een noodlottig auto-ongeval overleden mr. S. G. de Jong uit Apeldoorn. Zooals men zich zal herinneren, kwam in den vroegen ochtend van 18 April een auto, be stuurd door den heer de W. uit Apeldoorn, op den terugweg van Duisburg te slippen. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur, waarna de auto tegen een boom botste. De heer De W. werd licht gewond, ter wijl de beide andere inzittenden, de heer van O. uit Amsterdam en de heer de Jong uit Apeldoorn, zwaar gewond werden. Alle drie wer den in het ziekenhuis te Duisburg opgenomen. De heer De W. heeft in de afgeloopen week het ziekenhuis verlaten, waar de heer Van O. thans nog verpleegd wordt. De heer De Jong was in sportkringen in het oosten van het land een bekende persoonlijk heid. Het Maandag van Gothenburg te Amsterdam aangekomen Zweedsche s.s. „Burgundia" is bij het binnenvaren in de sluis te IJmuiden uit het roer geloopen, waardoor het 't achterschip van de eveneens binnenkomende Engelsche ,,Ra- vonia" raakte. De „Ravonia" bekwam lichte schade, terwijl de „Burgundia" onbeschadigd bleef. Toen de directeur van de zuivelfabriek te St. Michielsgestel Zondagmiddag de ronde deed in de fabriek, kwam hij tot de ontdekking, dat de brandkast in het kantoor geforceerd was. Hij waarschuwde de politie. Bij onder zoek bleek, dat de daders vermoedelijk in den nacht van Zaterdg op Zondag zich door een achterdeur toegang tot de fabriek hebben ver schaft en door het inslaan van een ruit het kantoor zijn binnengekomen. Er wordt een bedrag van f 2000 vermist: van de daders heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden. De gewezen ontvanger der gemeente Ambt- Hardenberg, die door de Almelosche Recht bank wegens gepleegde malversaties tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld met aftrek van preventief, zal in dit vonnis berusten en niet in hooger beroep gaan. Maandagmiddag is in kort geding voor den president van de Haagsche rechtbank ophef fing gevraagd van het beslag, dat namens het Bureau voor Muziekauteursrecht (Buma) is ge legd op 1/3 deel van de recette van het Asta- theater te Den Haag, teneinde zich op deze wijze betaling te verzekeren van de volgens dit bureau ook voor muziek in geluidfilms ver schuldigde auteursrechten. Het betreft hier de vertooning van de UFA- film „Savoy Hotel" voor welke film de muziek is vervaardigd door den componist Gronostay. Mr. Karsten, voor den Bioscoopbond pleitend, betoogde, dat Gronostay destijds, toen hij de opdracht voor het maken der muziek ontving, gelijktijdig zijn auteursrecht daarover bij akte aan de UFA heeft overgedragen. Nu betoogt Buma wel, dat G., die behoort tot de Oosten- rijksche auteursrechtorganisatie, door dat lid maatschap het auteursrecht voor al zijn reeds gemaakte werken en voor alle in de toekomst te maken composities aan die organisatie heeft overgedragen, maar volgens een arrest van den Hoogen Raad is overdracht van auteursrecht op muziek, welke nog niet vervaardigd is, niet rechtsgeldig. Voor het Buma werd gepleit door den direc teur, mr. Wiessing, die uitvoerig uiteenzette, dat Buma wel degelijk het recht heeft, ten deze op te treden, als trustee onder meer van alle bij de Oostenrijksche auteursrechtorgani satie aangesloten componisten. Pleiter ontken de, dat Gronostay bij de genoemde akte zijn auteursrechten aan de UFA heeft overge dragen. De president zal op Maandag 4 Mei uitspraak doen. Bij Kon, Besl. van 24 April zijn bevorderd: met ingang van den datum van dit besluit: a. tot kapitein-luitenant ter zee, de luite nant ter zee der le klasse D. C. H. Hetterschij, b. tot luitenant ter zee der le klasse, de lui tenant ter zee der 2e klasse D. J. van Door- ninck Azn. Met ingang van 4 Mei: tot kapitein der ma riniers, de le luitenant der mariniers P. J. van Gijn, met ingang van 8 Mei: tot officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse, de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse A. J. Romijn. Met ingang van 17 Mei: tot officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse, de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. B. Berck. Bij K.B. van 23 April 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden (bij bevordering), de kolonel der artillerie jhr. K. F. Quarles van Ufford, com mandant van de tweede artilleriebrigade, voor zitter van de Kon. Militaire Sportvereeniglng. Bij K. B. van 3 April 1936 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. W. van Stuijvenberg, predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. Bij K. B. van 22 April 1936 is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. J. R. Callenbach, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam. Bij K. B. van 22 April 1936 is de gouden eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan A. P. van Riel, hoofd klerk bij de gemeentelijke lichtbedrijven, water leiding en radio-distributie te Breda. Bij K. B. van 22 April 1936 is toegekend de aan de Orde vaii Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan A. Roemers, huis knecht bij mevrouw de douairière van Limburg Stirum te Heerenveen. Bij K. B. van 24 April 1936 is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau J. Elias, lid van de firma J. Elias te Eindhoven. Bij K. B. is aan G. Reiber te Heerlen-met ingang van 1 Juni 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-afdeelingschef bij de Staatsmijnen in Limburg, met dankbetuiging voor de door hem aan de Staatsmijnen bewezen diensten. Bij K. B. is te rekenen van 1 April 1936 af op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan A. O. L. Strijkers, als als chef-radiotelegrafist- observator in vasten dienst bij den berichten dienst voor de luchtvaart te Rotterdam. Bij K. B. van 23 April 1936 is aan den com mies bij den P.T.T.-dienst C. W. Fruyt van Hertog, met ingang van 1 Mei 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan den commies bij den P.T.T.-dienst J. Prins is met ingang van 26 April 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T. en T. is met ingang van 1 Mei 1936 aan gewezen als beheerder van het bijP.-, T.- en T.« kantoor te Rotterdam Van Alkemadestraat de commies bij den P.-.T.- en T.-dienst H. Kuylenburg. 10 Mandeville en Bryce, die 't zelfde probeerden, hadden ook hetzelfde resultaat, en eerst ruim twee minuten nadat het schot gevallen was, ver lichtte de lantaarn van den inspecteur de kamer met een witten lichtstraal. Mandeville en Wes ton ontstaken eveneens de hunne en een eigen aardig schouwspel vertoonde zich. Niemand, be halve Weston, had zich bewogen. Guest, die bij de deur stond, hield een nog rookend pistool in zijn vuist, terwijl zijn ver- Warde blikken op Venning's stoel gericht waren hn langs zijn arm een fijn bloedstraaltje liep. Venning lag achterover in een komische hou ding, zijn hoofd hing op zij, zijn ledematen wa- ren slap, en op het wit van zijn overhemd ver spreidde zich een steeds grooter wordende roode vlek. Mandeville was nu de eerste, die zich ver roerde. Met 'n onverstaanbaar gemompel sprong hij naar den stoel, waarin de jood lag, boog zich over hem, om zich plotseling weer op te richten met een wit kaartje in zijn hand, dat hij bii Vennings voeten van dten vloer had opgeraapt. Snel legde hij daarna zijn hand op het hart van jood en trok ze eensklaps terug, toen Ven- hings zijn oogen opsloeg. De jood spande zich hog in om op dit oogenblik van zijn doodsstrijd te preken, maar hij mompelde slechts flauw en onsamenhangend. Zijn slappe lippen deden nog een armzalige poging en toen zonk zijn hoofd voorover. De inspanning was te groot geweest. Mandeville die zwijgend knikte, toen hij de vragfende oogen van Hubert Chatterton zag, week terug en verzocht Weston hem te helpen het lichaam van den jood naar de andere kamer over te brengen. Toen de deur achter hem gesloten werd, keer de zich Chatterton juist op tijd om om dé in zwijm vallende Myra in zijn armen op te vangen. „Weston, stel je in verbinding met de begra fenisonderneming en bel een ambulance op, be val Bryce. „Mandeville, wil je voor kaarsen zorgten?" De kaarsen werden gebracht en Bryce plaat ste zich mét zijn rug naar de deur en nam het bevel over de heele situatie, aangezien Guest niet tot handelen in staat bleek. „Niemand verlaat deze kamer tot ik hiertoe verlof geef," vervolgde Bryce op gebiedenden toon. „Ik moet u verzoeken u te laten fouilleeren." Hij wenkte Mandeville naar voren te komen en bleef zwijgend staan wachten, terwijl de politie- chïrurg, te beginnen met Wally Chatterton, zijn handen vluchtig over hun kleeren liet strijken. Het laatste werd Myra gevisiteerd, die weer bij kennis gekomen was. Het resultaat was een teleurstelling. Op Man deville en Weston werden pistolen gevonden, en eveneens op inspecteur Bryce. Niemand van de anderen droeg wapens, uitgezonderd Guest, die nog altijd zijn pistool vasthield. Bryce keek naar het pistool van zijn collega en een glimlachje kwam om zijn lippen. „Dat vereischt een kleine verklaring, Guest," zeide hij boosaardig. „De flikkering kwam uit uw richting, en er ontbreekt één kogel." Alle aanwezigen keken naar Guest, Die gecon centreerde aandacht scheen den afdeelings-in- specteur tot zich zelf te brengen, en terwijl hij met zijn hand over zijn oogen streek, vermande hij zich. ,,'t Is jammer, ouwe jongen," mompelde hij met een tevergeefs gemaakten glimlach. „Dit maal geen vangst." Het ironische „niet?" van Bryce negeerend, ging hij verder met zijn ver klaring. „Zoodra de lichter, uitgingen, trok ik mijn wapen. U allen hoorde dat onderdrukte ge steun? Goed. Dat kwam van mij. Ook meende ik van achter Venning's stoel eenig geluid te ver nemen. Opeens schoot ik. Dat was het schot, dat ge allen gehoord hebt." „Nogal een gewaagd stukje, niet?" spotte Bryce. „Je had best een van ons kunnen tref fen." „Ik vuurde! Niet jij," was het antwoord. „Ik wist waar elkeen zich bevond, maar toen ik schoot, trof mij een kogel In mijn handgewricht; daardoor raakte mijn schot buiten doel. Waar schijnlijk zul je mijn kogel gedeponeerd vinden in het paneel boven de plaats, waar Venning zat. En ook zul je bevinden, dat de kogel, die in Vfenning's borst zit van hetzelfde kaliber is, als de kogel, die op dat oogenblik mijn gewricht zoo leelijk toetakelde." Mandeville kwam naar voren en bood een zak doek aan, welkeh Guest aannamen en om zijn handgewricht wikkelde. Bryce keek nog wel een beetje achterdochtig naar Guest. „Natuurlijk," sprak hij in het alge meen, „ik kan ongelijk hebben, maar ik was van meening, dat ik slechts één schot hoorde vallen." Guest glimlachte geduldig. „Je had gelijk, hoor. Je hoorde maar één schot. Zet het als je blieft uit je hersens, dat ik op Venning geschoten heb, hé?! Heb je van je levten wel eens van een geruischloos Maxim- pistool gehoord? Ja? Welnu, dat is de verkla ring." „Goed," stemde Bryce in, „maar behalve dan toch het ontbreken van een vuurstraal van die „geruischlooze." Guest fronste zijn wenkbrau wen. „Dat is mij een even groot raadsel als jou," zei hij. „Maar het is niet onmogelijk om diten straal te dooven. Dat is van te voren in orde ge maakt met een stalen kopschild, vermoed ik." Op dat oogenblik uitte Weston, die het paneel aan het onderzoeken was op de plaats waar de kogel van Guest moest zijn ingedrongen, een lui den kreet, en hij haastte zich met den kogel, dien hij met zijn mes uit den wand had opge diept, naar Bryce. Deze was van hetzelfde kali ber als de resteeriende vijf kogels in de revolver van Guest. Verondersteld, dat ook de kogel In het ge wricht van Guest en die in Venning's borst van hetzelfde kaliber waren, dan zou alles opgehel derd zijn. „Laten wij een onderzoek beginnen, Weston," beval Bryce, en geholpen door Guest begon hii de kamer aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. Toen Weston terugkeerde, speurde Bryce rond om de sofa. „Stuur Mitchell hierheen," luidde het, „en dfen sergeant, die met het cordon belast is." Bryce keek naar zijn collega-inspecteur. „De ouwe zal den boel op stelten zetten," meende hij. „Niets aan te doen," bromde Guest. „Ons treft geen verwijt. Ik kan niet in het donker zien, en jij evenmin, 't Geval is hopeloos. Niemand was van plaats veranderd, toen de lantaarns werden aangestoken. Neem bijvoorbeeld Hubert Chatter ton. Hij kon zich niet verroerd hebben, zonder dat Myra, die tegenover hem zat, het gehoord had. Evenmin kon zij zich bewegen om dezelfde reden. „Dat is waar", gaf Bryce voorzichtig toe. „Noch Mandeville, noch ik konden dat schot af gevuurd hebben. Want kogels die van ons kwa men, zouden den buitenkant van zijn .schouders geraakt hebben en niet zijn borst." In gepeins rimpelde zich zijn voorhoofd. „Tusschen twee haakjes, wie draaide 't licht uit?" „Ik weet het niet," mompelde Guest. Hij, die de schoten loste, denk ik „De Moordenaar." Het is toch wel een beetje twijfelachtig, dat hij op Venning schoot en tegelijk mijn schot beant woordde. Een verduiveld goed schutter bij zulk licht." Hij kwam weer terug op zijn eerste onderwerp. „Dit is dus aangaande Weston en mij. Ik heb .mijn aandeel erin verklaard." Bryce knikte. „Ik blijf borg voor Weston," sprak hij. „Hij heeft alleen geloopen om de lamp in te schakelen." Op dat oogenblik kwam Weston binnen in ge zelschap van een mager man in civiel, die een scherp geteekend gelaat had, benevens nog een grooten man, met een nek als van een stier fen een rood gekleurd gelaat, die de uniform droeg van een sergeant van de politie. „Zoo juist een schot gehoord? vroeg Bryce giftig aan die twee. Beiden knikten met eerbiedige instemming. „Verliet iemand het huis, sergeant?" „Neen mijnheer." Ook de stierennek schudde nadrukkelijk het hoofd. „Niemand op het dak, Mitchell?' „Neen, mijnheer." De man met het hoekige gelaat zei het eveneens met nadruk. „Dank je. Dat is alles," zei Bryce kortaf, ter wijl hij hen wegzond. „Ik zou wel eens willen we ten, wat er met Leslie Wace gaande is," ver volgde hij. „We komen alles te weten, zoodra Randall rapport uitbrengt," mompelde Guest, die zich van den haard verwijderde teneinde (ten schrijf lessenaar, die bij den muur stond, eens goed op te nemen. Een half uur lang onderwijl werd het lijk van Venning naar de begraafplaats getranspor teerd zochten zij tevergeefs. „Blijft er nog iemand uit dezen kring onder bewaking?" vroeg Bryce. „Alleen vannacht," antwoordde Guest. „Mor gen zal de chef hen wel laten gaan. Er bestaat geen klaarblijkelijke reden om hen vast te hou den." i Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3