STADSNIEUWS Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen 1 Wie dezen zomer den Geïllustreerden Reisgids Minister Slingenberg bezoekt Kennemerland Sport en spel WERKVERSCHAFFINGEN BEZICHTIGD De nieuwe macht van Goering De toestand van Koning Foead I CENTRAAL REISADRES mmmnmnnmmmmiiimiimmmmiiiiimimmnmiraimniniininiiimiiimiiiiiiiiiiiiig DINSDAG 28 APRIL 1936 Nieuwe spoorweg- puzzle BloemendacdAmsterdam 71/2 ct. goedkooper dan Haarlem Amsterdam VRAGEN AAN DEN MINISTER Over „De Nieuwe Melkweg" APOSTOLAAT TER ZEE Eerste officieele crewdag te IJmuiden TWEE autobotsingen Op de Amsterdamsche vaart Nog een botsing De Zomerpostzegel VOOR ZALEN TE HUUR ROSEHAGHE R.K. LYCEUM TE HAARLEM Gecommitteerden bij het eind examen H. B. S. A. Een Reclame-etalageschool W oningbouwvereeniging „St. Bavo" Steunfonds personeel Provinciale Bedrijven Gevonden voorwerpen en dieren voornemens is, een reisje te maken vrage aan het N.Z. VOORBURGWAL 67-73, AMSTERDAM, aan, welke voor belangstellenden gratis verkrijgbaar is en hun behulp zaam zal zijn bij het vormen van reisplannen. - HAARL. R.K. DAMBOND R. K. Damclub Amicitia (Noord wijkerhout) R. K. Damclub „St. Bavo" Officieele ingebruikstelling van de havenwerken te Beverwijk Nuttig werk verricht De minister aan het woord Te Castricum en Egmond In zekeren zin thans economisch dictator van Duitschland De oorlog in Abessinië Gebruiken de Abessiniërs dum-d um-kogels KRUISER „DE RUYTER" VAART PROEF De Graf Zeppelin weer boven ons land De inbraak te Haarlem Chauffeur weer op vrije voeten KAPELAAN A. H. BEYER t SCHIP WILDE NIET VAN STAPEL LOOPEN Ir. Feber geen Kamerlid meer NIEUWE HAARLEMSCHE EJiiiiiiiiiiiniiiwimiiiiwmuHiiuiiiiHiiuiiiiiiiniiiiniiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillilliilinilimillllllllllllllllllimig 1 Men heeft het Bureau van de Kamer van Koophandel te Haarlem gewezen op een merk waardige prijsverhouding voor het reizen pei spoor van Haarlem naar Amsterdam en van Bloemendaal naar de hoofdstad. Gebleken i? nJ„ dat er een mogelijkheid bestaat om zeven en een halve cent goedkooper te reizen als men de moeite neemt om vanuit Bloemendaal te vertrekken en dus in plaats van 19 K.M. 21 af te leggen. De Bloemendalers treffen het dus al heel gunstig en zijn ongetwijfeld troetelkindjes van de Ned. Spoorwegen. De Kamer heeft inlichtingen gevraagd bij den Haarlemschen stationschef en is te weten gekomen, hoe de vork in den steel zit: 1. bestaan 10 rittenboekjes Haarlem- Amsterdam voor 4.50 (tien enkele reiskaar ten ook in omgekeerde richting). 2. Er bestaan 5 retourkaarten-boekjes Haar lem—Amsterdam tegen 3.25 (5 gewone dag- re tourkaarten) 3. Er bestaan 10 rittenboekjes naar stations en halten HaarlemBeverwijk, Haarlem— IJmuiden (10 enkele reiskaarten echter samen tegen den prijs van 5 eendaagsche retourkaar- ten). 4. Er bestaan 10 rittenboekjes Bloemendaal— Amsterdam C.S. of W.P. tegen 3.75 (10 enkele reiskaarten ook in omgekeerde richting bruik baar). Hieruit volgt, dat men met 10 rittenboekjes goedkooper kan reizen van Bloemendaal naar Amsterdam (enkele reis), dan van Haarlem haar Amsterdam. Enkele reis BloemendaalAmsterdam kost 37Vi cent en HaarlemAmsterdam 45 ct. Het Bureau der Kamer heeft aan de directie der Spoorwegen geschreven, dat deze toestand onhoudbaar is en dat ten spoedigste zullen moeten worden uitgegeven 10 rittenboekjes te gen gereduceerden prijs op het traject Haar lemAmsterdam, zooals die bestaan op Haar lemIJmuiden en BloemendaalAmsterdam. Antwoord hierop is nog niet ontvangen. Het Eerste Kamerlid de heer De la Bella (S.D.A.P.) heeft aan den Minister van Land bouw en Visscherij eenige vragen gesteld naar aanleiding' van het feit dat de N.V. Zuivelhan del „De nieuwe Melkweg" te Haarlem een overeenkomst met twee Haarlemsche coöpera ties heeft ten einde te komen tot een econo mischer en goedkoopere melkdistributie. Hij vraagt of het juist is, dat de Minister aan het verleenen van bezorgersvergunningen o.a. de voorwaarde heeft verbonden dat do „Nieuwe Melkweg" geen vroegere klanten van de bij haar in dienst genomen bezorgers zal bedienen, die niet zijn leden van de bovenge noemde coöperaties, en dat zij zich houdt aan den door de Vereeniging van den Haarlem schen Melkhandel bekend gemaakten straat- prijs. Voorts vraagt hij of de Minister het juist acht, dat dientengevolge de belangen van een groot deel van de Haarlemsche verbruikers ernstig' worden geschaad, omdat de melkprijs aanmerkelijk hooger blijft dan noodzakelijk tv, terwijl daardoor ook het toenemen van het melkverbruik wordt tegengehouden en, zoo neen, of de Minister bereid is de voorwaarden alsriog zoodanig te wijzigen, dat de nagestreef de melkprijsverlaging tot stand kan komen. Het jongste Havendistrict van het „Aposto laat ter Zee", n.l. IJmuiden-Haarlem-Velsen. heeft Zondag j.l. den eersten officieelen en te vens uitstekend geslaagden crewdag gehouden, waarvan we tot onze spijt in verband met den overvloed van copie, slechts een kort verslag kunnen opnemen. Na een lunch in het clubhuis te IJmuiden, waarvan de Ned. driekleur woei, en waar de Haarlemmers op hartelijke wijze met de IJmuidensche crewleden kennis maakten, werd een excursie gemaakt naar het Hoogovenbe- drijf te IJmuiden. Onderweg werden „krasse" verhalen gedaan over het scheepsbezoek. Met de Franschen, zoo werd er verteld, kan men 't spoedig klaarspelen. Zij kennen meestal wel het „Apostolaat de la mer". Met dien En- gelschman die op stroom ligt, moet je weer anders te werk gaan. Je roept „ahoy," „ahoy", en dan komt zoo'n soort piccolo in een klein bootje je van den wal halen. Daar zijn niet zoo veel katholieken aan boord, maar mees tentijds hebben ze toch al wel eens kennis ge maakt met het „Apostleship of the Sea" in de eene of andere havenplaats. Op die Italiaan- sche boot daar, nou, beste kerels zijn het, maar ze liggen meestal heerlijk te pitten als je bfj hun kooi komt. Het is nog een heele toer ze uit hun „nest" te trekken en ze aan het verstand te brengen, dat er nog zoo iets als een kerk is en pastoor de Moei, de haven aalmoezenier, niet met de H. Mis kan wach ten. totdat de heeren keurig geschoren en „op gedoft" gereed zijn. Gearriveerd op het terrein van de Hoog ovens, stond daar. door de goede zorgen van Ir. A. H. Ingen Housz, een der directieleden, de heer^ Rozemeijer, klaar om het groepje van 26 excursisten van voorlichting te dienen. Op buitengewoon heldere en overzichtelijke wijze legde hij den gang van zaken in het reusachtige bedrijf uit en was onvermoeid in het beant woorden van vragen. De excursie was hoogst interessant en leer zaam en de heer Rozemeijer werd dan ook har telijk voor zijn leiding bedankt. Aan de thee daarna in het Clubhuis, gaf de general Crew-captain, Herman Post uit Nij megen, een prachtig overzicht van den door de crews te verrichten arbeid. Het voornaamste werk van de crew is het uitdragen van de zeemansgedachte. De zeeman, aldus spr., is geen man van ruwe zeden, waarvoor men moet oppassen. Met vele pakkende voorbeelden zette de heer Post op de hem eigene overtuigende wijze uiteen, welk een opbouwend werk door de Crews kan en moet worden gedaan, daarbij erop wijzend dat hiervoor natuurlijk geld noodig is. De penningmeester van het Havendistrict, deed dan een boekje open over den meer dan treurigen toestand van de kas van het dis trict. Spr. wees erop dat het niet zoo moeilijk is gelden voor het Apostolaat in te zamelen in dien men maar eerst zelf begrijpt de behoefte van een zeeman tijdens zijn verblijf in een vreemde haven, aan een aangenaam en rus tig home, dat hem het gemis van de huise lijke sfeer in verre landen minder scherp doet gevoelen. Met een opwekkend woord tot alle medewer kenden en na dank gebracht te hebben voor hetgeen reeds bereikt is, werd deze bijeen komst, die ongetwijfeld rijke vruchten voor het Apostolaat heeft opgeleverd en den hand tus- schen de leden onderling nauwer heeft aan gehaald, gesloten. I Op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Vinkebrug heeft een ernstige autobotsing plaats gehad. In de richting Haarlem reed een woonwagen, welke achterop gereden werd door een luxe auto. Toen deze den woonwagen wilde passeeren, na derde uit de richting Haarlem met een snelheid van ongeveer 80 K.M. per uur een luxe auto. Door de werkzaamheden tot verbreeding van den Rijksweg is deze ter plaatse tijdelijk aan zienlijk smaller en kunnen thans geen drie voertuigen naast elkaar rijden. Dit had tot gevolg, dat beide auto's met el kaar in botsing kwamen, waarbij wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Beide auto's werden echter zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Ter hoogte van de openbare school te Half weg had later nog een tweede aanrijding plaats. Een luxe auto, uit Amsterdam, kwam bij het passeeren in botsing met een achterstuk van een grooten vrachtauto. Bij deze botsing werd de luxe auto zwaar beschadigd, terwijl de vrachtauto slechts geringe schade opliep. Men schrijft ons: Voor den verkoop van de Zomerpostzegels te Haarlem heeft zich onder voorzitterschap van den heer G. D. Gratama een Comité gevormd om dezen verkoop zoo groot mogelijk te maken Als Comité-leden hebben verder zitting geno men de dames: mej. C. Heerkens Thijssen, mevr. F. J. Ozingav. Dusseldorp, mevr. R. J. Pfaff—Reudies en de heeren Dr. A. A. G. Land, G. W. Pauw Jr., Dr. S. J. van Slooten en G. van Waard. Bovendien werd in verband met de groote sociale belangen, welke gemoeid zijn bij ver koop der Zomerzegels, n.l. voor noodlijdende beeldende kunstenaars, onvermogende tuber- culose-paticnten en onvolwaardige arbeids krachten, een Comité van aanbeveling ge vormd. Het Comité staat onder voorzitterschap van den heer C. Maarschalk v. Egmond en Rinn>-- gom, burgemeester van Haarlem. HOOFMANSTR. 12, TEL. 14728 Om den verkoop te stimuleeren zullen even als voor den verkoop der kinderzegels de be kende tentjes worden geplaatst in de hallen der postkantoren te Haarlem. Een flink aantal dames en heeren gaf zich reeds op als ver koopster of verkooper in deze tentjes, teneinde het publiek op vlugge en aangename wijze te bedienen. Uitbreiding van dit aantal verkoopsters en verkoopers is echter noodzakelijk, opdat nie mand te lang of te dikwijls zou moeten zitting nemen. Het Comité voor den verkoop der Zo merzegels doet daarom een ernstig beroep op allen, die eenige ochtenden of middagen wil len wijden aan hun minderbedeelde medemen- schen. Secretaris van het Comité: de heer G. van Waard, Ged. Oude Gracht 41, telefoon 11604. Op voordracht van het bestuur zijn door Z. Excellentie den Minister van Onderwijs, Dij schrijven van 6 April j.l. benoemd tot Gecom mitteerden bij het eindexamen H.B.S.A. de na volgende heeren: Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, lid van de 1ste Kamer; H. v. d. Weyer, In specteur van het L. O.;' Mr. A. J. L. Liesker, Griffier bij het Kantongerecht; J. M. B. van Vlijmen, Directeur van de Boldootfabrieken. De heer H. Pilger te Santpoort verzocht de medewerking der Kamer van Koophandel voor het oprichten van een reclame- en etalage school te Haarlem. De Commissie van Winkel bedrijf is van meening. dat er voor de Kamer alle aanleiding bestaat om het tot stand ko men van bedoeld instituut te bevorderen. Zij adviseert de vergaderzaal der Kamer aan het Nassauplein beschikbaar te stellen den gehee- len Maandag en des Donderdagsavonds. Zij behoudt zich daarbij voor eventueel een ander lokaal aan te wijzen. In de vergadering van de Woningbouwver- eeniging „St. Bavo" is medegedeeld, dat du huren van de woningen van deze vereeniging aan de Vinkestraat zijn verlaagd. De Vereeniging „Steunfonds voor personeel der Bedrijven van de Provincie Noordholland" herdacht dezer dagen haar koperen jubileum in Hotel Roozendaal te Overveen. De heer J. Horsmeier Jr. huldigde het bestuur op zeer hartelijke wijze namens de kascommlssle en de heer D. J. Wirtz namens de leden, waarop de voorzitter, de heer C. C. van Ees, die bij accla matie herkozen werd, zijn dank betuigde. De directeur der Provinciale Bedrijven, de heer J. v. Oldenborgh, en de leden haddei bloemstukken ingezonden. De secretaris, de heer D. J. Poptie, bracht zijn jaarverslag uit. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestr. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Handschoenen en cinturen, Pol.bur. Smedestr.; boot, Ruijg, Z.-Buitenspaarne 114 rd.; duiven, v. d. Hoek. L. Poellaan 15b; flesschen melk, Giesberts, Slè,chthuisstr. 27 zw.; gebit, De Vos, L. Wijngaardstr. 30; Heerenarmbandhorloge, v. Oei, Kloosterstr. 131; hondje, v. Wijk, Klaren- beekstr. 52 rd.; regenjas, Pol.bur. Smedestr.; re genjas, De Vries, Spaarnhovenstr. 5; toegangs- .V.V.VJV.VV.'.V.V.'A "AVAW.WAV.V. I kaarten van zangkoor, v. d. Linden, terrein fa. Figee, Noorder Buitenspaarne; alpinomuts, Timmers, Kritzingerstr. 1; moer van handwagen, v .Beek, Adr. Loosjesstr. 32; zakmes, Grosze, Veenburgplein 29, muts, De Koning', Dr. Leijds- straat 22, handenpenning, Fluitsma, Zaanenlaan 23; idem, Jansen de Vogel, Leegwaterstr. 21; portem. met lnh„ Fransen, le Zuidpoldrstr. 95; pakj, inh. lap stof, Zoes, N. Kruisstr. 152 zw.; penning, v. d. Kamp, Slaperdijk 30; portem. met inhoud, Uilenberg, Neptunusstr. 52 rd.; idem idem, Plukker, Oost-Indiëstr. 136; idem idem, IJzerman, Gierstr. 40 rd.; idem idem, Hendriks, Amsterd. Vaart 226; parapluie, Bos, Tetterode- straat 107; rijwielplaatje, Steggink, Luzacstr. 15; idem, Matzinger, Leidsche Vaart 550; gouden ring, Vermeulen, Ted. van Brkhoutstr. 37; auto sleutels, Schweitzer, Borskistr. 5; schroeven draaier, v. Dekker, Rijksstraatweg 308; dames- tasch met inhoud, Verdam, Spiegelstr. 7; vulpen houder, Willemsen, Joh. Vermeerstr. 2, te Heem stede;; Vogel, Ovewelde, Atjehstr. 7; zak met turf, de Veluwe, Leidsche Vaart 258; zakje met zijde, Leijh, Pieter Kiesstr. 50 rood; zak, inhh. koffie en suiker, SDruijt, Kampersingel 64. Zaterdagmiddag ji. gaf de heer B. H. Ste vens voor bovengenoemde vereeniging een si- multaan-seance in huize „St.Bavo" te Noord- wijkerhout. Ditmaal werd ook door een aantal verpleegden aan deze seance deelgenomen. Zeer duidelijk kwam tot uiting wat bij ijve rige studie kan worden bereikt. Zij gaven al thans den simultaanspeler een zwaren strijd. Na drie uren spelen had de heer Stevens van de vier en dertig partijen er acht en twintig gewonnen, drie verloren en drie remise ge maakt. Voorwaar een keurige prestatie. Voor de tweede klasse werden de volgendê partijen beëindigd; L. Booms—J. Wullems 1—1, S. v. d. EemL. Booms 2—0, G. Hesselman—F. Broekman 2—0. L. Booms—W. v. d. Peil 0—2, S. v. d. Eem—F. Broekman 0—2, J. Wullems— W. v. d. Peil 2—0, W. PrinsL. Booms 11, S. v. d. EemS. Diependaal 02, W. v. d. Peil S. v. d. Eem 02, C PrinsF. Broekman 20, J. Wullems—P. Warmerdam 0—2, S. v. d. Eem G. Hesselman 0—2, C. Prins—W. v. d. Peil 20, L. BoomsS. Diependaal 02, L. Booms G. Hesselman 0—2, W v. d. PeilP. War merdam 0—2, J. Meijer—S. v. d. Eem 2—0. Gistermorgen heeft de Minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, de bijna geheel in werkverschaffing aangelegde havenwerken en Industrieterreinen benevens den nieuwen ver keersweg en nieuwe brug over de Wijkervaart officieel in gebruik gesteld. De plechtigheid werd door talrijke genoodig- den bijgewoond, waaronder wij opmerkten o.a. het gemeentebestuur van Beverwijk, leden van de provinciale commissie van advies voor de werkverschaffing en werkverruiming met haar voorzitter, mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten, vertegenwoordigers van den rijks- en provincialen waterstaat, de Kamer van Koop handel te Haarlem, het bestuur van het waterschap De Meerweiden, de Ned. Heidemaat- maatschappij en tal van afgevaardigden van plaatselijke vereenigingen. Voorts waren aanwezig de burgemeesters van Velsen en Heemskerk, mr. M. Kwint en W. Vreugde, de raadsleden, de heer N. Tervoort, wethouder van Wijk en Duin en anderen. Om kwart voor tien uur arriveerde de Minister op het terrein, waar de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, een begroe tingswoord sprak. De burgemeester herinnerde er vervolgens aan, dat in September 1932 een begin is ge maakt met de nu voltooide werken. De nieuwe weg met betonnen brug werd gelegd ter verbinding van den rijksweg te Velsen-Noord met den Westermeerweg en tot ontsluiting van de industrieterreinen en havenwerken ter weers zijden van de Pijp. Daarnevens is een zwaaihaven gemaakt door verbreeding van den bef taanden smallen vaar weg tot tachtig meter. Aan de zuidzijde is deze over een lengte van 320 meter voorzien van betonnen kademuren en van bestrate kaden en loswallen. Het overige gedeelte van de Pijp is over een lengte van ruim één kilometer ver breed van 24 tot 40 meter. Tevens zijn de daar los gelegen industrieterreinen opgehoogd en bouwrijp gemaakt. Al deze werken zijn in werk verschaffing uitgevoerd met uitschakeling zoo veel mogelijk van machines. Gedurende drie en een half jaar konden ge middeld tachtig werklooze arbeiders uit onze gemeente aan deze objecten arbeid vinden. Hoofdmotief bij het ter hand nemen van al deze kostbare werken is geweest het verschaffen van werk, waarbij uiteraard de vraag of zij ook economisch verantwoord waren, niet over het hoofd is gezien. Hetgeen thans is voltooid, vormt evenwel slechts een gedeelte zij het een zeer groot gedeelte van de plannen, waarmede wordt beoogd aan het Beverwijk van straks een be hoorlijk ingericht haven- en industriegebied te verzekeren. Nog een belangrijk onderdeel wacht reeds lang op uitvoering, namelijk de verbet'fring van het zijkanaal A als toegang tot de haven «n meer in het bijzonder de vervanging van de in dat kanaal sedert 1893 aangelegde zeer nauwe inundatiessluis door een nieuw kunstwerk, dat aan de moderne eischen van het scheepvaart verkeer voldoet. Het gemeentebestuur heeft hieromtrent bereids met den Minister van Defensie overeenstemming bereikt. Een desbe treffend plan is al geruimen tijd aanhangig bij het Werkfonds 1934. Het is echter tot onze groote teleurstelling, aldus spreker, onverwacht opgehouden, in verband met de voorbereiding van den nieuwen rijksweg met tunnel onder het Noordzeekanaal. Eerst na de vervanging van de inundatiesluis zullen haven- en industrieterreinen geheel zijn ontsloten en zullen de nu voltooide werken vol ledig effect verkrijgen. Met gerechtvaardigde voldoening kunnen de genen, die eenig aandeel hebben gehad in deze werken er het oog op laten rusten. Dan dacht spr. allereerst aan het overgroote deel van hen, die door de tijdsomstandigheden getroffen hier geruimen tijd konden worden tewerk gesteld en wier belangen den doorslag hebben gegeven bij het ter hand nemen van deze kostbare objecten. Vervolgens brengt de burgemeester dank aan alle instanties, die aan deze werken hun mede werking hebben verleend. Tenslotte hoopte spr., dat de ingebruikneming van de voltooide wer ken een stap voorwaarts moge zijn in de in- dustrieele geschiedenis van Midden Kennemer land en dat de economische kracht van deze streek er door moge worden verhoogd. De burgemeester noodigde vervolgens den minister uit door het doorknippen van het lint den nieuwen weg, de brug en de havenwerken ten openbare nutte te willen openen. Alvorens hieraan gevolg te geven, verklaarde de minister te begrijpen, dat dit een belang rijke dag is in de geschiedenis van Beverwijk, haar omgeving en haar industrie. Het is van belang, dat in dezen tijd gelegenheid bestaat om zulke belangrijke werken tot stand te brengen en daardoor de economische mogelijkheden te verbeteren. De regeering is de eerste, die zulks met groote voldoening ziet. Het gemeentebe stuur heeft met den aanleg' van deze werken een bijdrage willen leveren om de economische kracht van ons volk te verbeteren. Het is de regeering bekend, dat deze haven meer betee- kenis heeft dan voor Beverwijk alleen. Men moet er in dezen tijd voor waken niet onder den druk der moeilijke omstandigheden in te slapen, maar er voor zorgen paraat te zijn, wan neer straks de tijd verbetert. In dit kader zag de minister deze werken. Wanneer daarbij komt, dat een groot aantal werkloozen arbeid kon vinden van nuttige beteekenis, dan kan men dankbaar zijn voor de totstandkoming van deze werken, waarmede de minister de ge meente en geheel Kennemerland van harte ge luk wenschte. Hierna verrichtte de minister de openings ceremoniën, waarna een lange file auto's voor de eerste maal den nieuwen weg bereed. Nadat het gezelschap de werken had bezichtigd, ver trok de minister naar Castricum. Hedenmorgen heeft de minister van Sociale Zaken mr. Slingenberg eveneens een bezoek ge bracht aan Castricum en Egmond, waar de wer ken, welke door de N. V. Noordhollandsche Ont- ginnings-maatschappij worden uitgevoerd op de provinciale landgoederen, welke onder beheer staan van het provinciale waterleidingbedrijf in Noord-Holland, in oogenschouw werden geno men. In Johanna's Hof werd door de heeren van Oldenburgh en Vogelensang een uiteenzetting gegeven van de werken, welke zullen worden uitgevoerd en waarvan de voornaamste zijn het maken van een zandweg van ongeveer 40 K. M. lengte door de duinen en het aanleggen van ruim 200 H. A. bosch. Verder zullen eenige kleinere werken worden uitgevoerd, zooals het blootleggen van de fundamenten van het voor malige slot op Egmond aan den - Hoef, waar vermoedelijk een nieuw raadhuis zal verrijzen. Voor deze werken zal een bedrag van onge veer f 580.000 verloond worden, terwijl de ver schillende bijkomende werken worden geraamd op f 160.000. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 27 April. (Havas) Betreffende de nieuwe functies van Goering kan op gemerkt worden, dat deze hem ii* zekeren zin tot economisch dictator van Duitsch land maken. De benoeming van Goering beperkt de be voegdheden van dr. Schacht boven wien een controleerend, coördoneerend en beslissend or gaan geplaatst wordt. Goering zal nu na den raad te hebben in gewonnen der betrokken diensten in laat ste instantie beslissingen kunnen nemen betreffende het economische leven van Duitschland. Zelfs zal Goering controle kunne nuitoefenen op den minister van oorlog, maarschalk von Blomberg. De laatste weken is het probleem van eco nomie en oorlog benevens van de economische mobilisatie verscheidene malen op den voor grond der besprekingen getreden. De benoe ming van Goering vormt zeker een principieele maatregel in verband hiermede. Voortaan zal Goering uiteindelijk beslissen tiver de industrieele ravatailleering en de orga nisatie der Duitsche productie, waarnaast Schacht niet meer dan een technisch raads man en uitvoerder zal zijn. De nieuwe economische dictator zal de coör dinatie moeten regelen van de werkzaamheid der verschillende ministeries en zal aus ver antwoordelijk zijn voor de voorziening van Duitschland van voedingsmiddelen, hetgeen te meer van belang is, daar den laatsten tijd ern stige verschillen van meening bestonden op dit gebied tusschen Schacht en Darre. Voorts zal Goering nu uit hoofde van zijn nieuwe functie een directen invloed uitoefenen op de begroo- tingsuitgaven, waarover hij in zekeren zin con troleur zal zijn. Zijn persoonlijk gezag, het vertrouwen van Hitler en het prestige, waarover hij in de natio naal-socialistische partij beschikt, zullen Goe ring in staat stellen de pijnlijke maatregelen op te leggen, waarop het recente artikel in de „Deutsche Volkswirt" geïnspireerd door Schacht, duidelijke toespelingen maakte. Het is wellicht in dit opzicht, dat de be noeming geschied is in volledige overeenstem ming met de verlangens van dr. Schacht, die op deze wijze door Goering gedekt 3t>u worden bij de uitvoering van een strenge deflatie-poli- tiek, welke zware offers voor het derde rijk met zich mee zou brengen, die Schacht niet met voldoende gezag' zelf zou kunnen opleg gen. ROME, 27 April. (Stefani-anp). De minister van koloniën heeft de volgende telegrammen ontvangen, waaruit blijkt, dat de Abessiniërs voortgaan met het gebruiken van dum-dum- kogels. Maarschalk Badoglio seint: „Bij de inten dance zijn tot nu toe omstreeks 2000 dum- dum-kogels ingeleverd, waarvan een deel in Engeland werd vervaardigd, terwijl de rest niet verpakt was. Verder werden eenige honderden looden kogels gevonden. Hieruit blijkt, dat bijna alle wapens zijn voorzien van. dum-dum- kogels. De vice-gouverneur van Somaliland, de Rubeis, telegrafeert: „Het bureau tot documen tatie van Abessinische wreedheden heeft ge constateerd, dat van de 160 gewonden, die onlangs naar Mogadisco werden gebracht, 120 waren getroffen door dum-dum-kogels. Men is thans bezig hiervan foto's te maken. Deze ge tuigenissen en verdere documenten zullen naar het secretariaat van den Volkenbond worden feezonden." ADDIS ABEBA, 27 April (Reuter A.N.P.) Volgens een officieel communique zijn aan het Zuidelijk front, nabij Sassa Baneh vier Italiaan- sche vliegtuigen door geweervuur der Abessi niërs neergehaald. In het communiqué wordt voorts medegedeeld, dat ook twee tanks door anti-tankgeschut zijn vernield. Maandagmorgen is de kruiser „De Ruyter" een niet-officieelen proeftocht begonnen, die on geveer zeven weken zal duren. Het hoofddoel van dezen tocht is, de kracht van de motoren te beproeven, ten einde een herhaling van het op "de „Sumatra" gebeurde KAIRO, 27 April (Reuter). Het overlijden van koning Foead kan van oogenblik tot oogenblik verwacht worden. De koning heeft het bewustzijn reeds verloren. Toen de koning zich ervan bewust werd. dat zijn einde naderde, ontbood hij zijn kinderen bij zich en nam hartelijk afscheid van hen. Ver volgens omhelsde hij de koningin. Ofschoon men te Kairo den geheelen dag het einde van den koning verwachtte, waren des avonds de krachten des konings nog niet uitgeput. Personen, die in nauw contact staan met paleiskringen verklaren, dat de weerstand, dien de koning aan de ernstige ziekte biedt, bijna bovenmenschelijk is te noemen, KAIRO, 27 April (Reuter). De constitutio- neele toestand,"' des lands bij den dood des konings is zeer verward. Volgens de grondwet van 1923 zal het parlement binnen tien dagen na den dood des konings bijeenkomen. Zoo het huis van afgevaardigden ontbonden is, zal de oude kamer opnieuw bijeenkomen, totdat de nieuwe kamer zal zijn verkozen. De kamerver kiezingen zullen den 2en Mei plaats vinden en het is bijna onmogelijk dat de nieuw-ge- kozen kamer voor den 25en Mei bijeen zal kun nen komen. Naar men meent heeft koning Foead in 1922 drie regenten benoemd wier namen geheim worden gehouden en in een verzegelde enveloppe worden bewaard. Deze drie namen zouden zijn: Fakry Pasja, thans gezant te Parijs, Nessim Pasja, oud-minister-president en Mohamed Taher F'asja. Het Duitsche luchtschip L. Z. 127 „Graf Zeppelin", dat vannnacht te 00.12 Keulen passeerde op de heenreis naar Zuid-Ame- rika, vloog te 00.48 boven de Nederlandsche grens bij Roermond, om Zuidelijk van Eind hoven en Tilburg koers te zetten via Roo- sendala en Bergen-op-Zoom haar Vlissin- gen, vanwaar het in Zuid-Westelijke rich ting over het Kanaal zijn weg vervolgdd. Hedennacht te 1 uur 14 minuten kwam de „Graf Zeppelin" boven Eindhoven. Het lucht schip beschreef een grooten boog om de stad en vloog daarna over het vliegveld Welschap, waarvan de landingslichten waren ontstoken. Vele honderden toeschouwers waren hier heen gestroomd, om het luchtschip te aanschouwen. De mist, die ongeveer te middernacht kwam opzetten, benam het uitzicht bijna geheel, zoo dat men alleen het sterke zoeklicht, dat het luchtschip naar beneden richtte, te zien kreeg. De „Graf Zeppelin" vervolgde zijn weg in de richting Tilburg. i De chauffeur M. B„ die de vier inbrekers, die dezer dagen te Haarlem hebben ingebroken, had vervoerd en, verdiacht van medeplichtigheid, in arrest was gesteld, is Maandag op aandringen van mr. Is. Coopman op vrije voeten gesteld, daar niet gebleken is, dat hij met het doel van den tocht bekend was. Maandagnamiddag is in de pastorie te Wins- sen (Maas en Waal) overleden de weleerw. heer A. H. Beyer, kapelaan aan de St. Catherina- kerk te 's-Hertogenbosch. Kapelaan Deyer was sinds eenigen tijd, nadat hem een auto-ongeluk had getroffen, lijdende en vertoefde voor zijn gezondheid bij zijn broe der, pastoor Beyer, te Winssen. De thans ontslapene werd in 1891 te Beunir.- gen bij Nijmegen geboren en ontving in 1918 de H. Priesterwijding'. Van 19181920 was hij kapelaan te Someren (N.-B.) en sinds 1920 kapelaan aan de St. Ca- therinakerk te 's-Hertogenbo«ch, waar hij zich vooral verdienstelijk maakte voor de ka tholieke jeugdbeweging, voor de reclasseering en als aalmoezenier in de gevangenis. Den laat sten tijd was hij ernstig ziek en heeft meer malen in stervensgevaar verkeerd als gevolg van de door hem bij het auto-ongeval opge- loopen ernstige schedelbreuk. Zaterdagmiddag zou het nieuwe vooi de Shell gebouwde tankschip „Erinna" van stapel loo- pen op de werf van „de Schelde" te Vlissingen. De gebruikelijke plechtigheden werden door mevr. Wefers Bettinkvan Wely verricht, doch toen het eenmaal zoover was, weigerde de Erinna te vertrekken. Daar de autoriteiten niet konden wachten, tot de Erinna haar glij vlucht van twee millimeter per uur had vol tooid, zijn zij tenslotte onverrichterzake naar huis getogen. Het schip is opnieuw op hulpblokken gezet; nieuwe sleden worden er onder aangebracht. Een onderzoek naar de oorzaak van de weige ring wordt ingesteld. Het zal waarschijnlijk nog dagen duren, voor de Erinna in haar element Is. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. Naar wij vernemen is ir. L. J. M. Feber met ingang van gisteren afgetreden als lid van de Tweede kamer der Staten Generaal..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4