Op den kruiser „De Ruyter" /üdt U daoY- a feoigfi /tieten f I Instantine Pater Damiaan DE LES VAN DIMITROV Bij het heengaan van Ir. Feber EEN BONK MACHINES VERONTRUSTEND SUCCES? DINSDAG 28 APRIL 1936 Van 'de commandokamer hoog In den toren wordt het heele schip geleid Hersenpan van de vloot Centrede commando's De staking in de Wierin- germeer Actie van een aantal revo- lutionnairen BLOEIENDE BOOMEN HEMBRUGFÖNDS PRINSES JULIANA WINT EEN HOOFDPRIJS Zeeland bereidt zich voor om den held van Molokai bij het pas- seeren van de Schelde hulde te brengen Op Zondag 3 Mei Saluutschoten Spoorwegverkeer DAMNATION DE FAUST Frédéric Anspach ongesteld Kerkelijk leven BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM BU1TENLANDSCH OVERZICHT Goe ring's nieuwe functie In hem verliest de R.K. fractie haar eenigen Indischen specialist Dalende werkloosheids cijfers In de eerste helft van April Lijk opgehaald R.K. Universiteit Schiedam, 25 April. Even voorbij de reusachtige machinehallen Van Wilton-Fijenoord steken in strakke rust de grillige lijnen van den nieuwen kruiser uit het water langs den diepen kademuur op. Als kleine stippen bewegen zich allerlei menschen druk over de dekken van dit onbeweeglijke bizarre, lichtgrijze gevaarte. De laatste hand wordt aan den kruiser ge legd. Over de loopplank sjouwen matrozen met hun bagagezakken. De onderofficieren, die zich al eenigen tijd aan boord bevinden om het schip te leeren kennen eer het op proeftocht gaat, regelen en geven hier en daar instructies. Schilders en timmerlieden en loodgieters en electriciens loopen heen en weer en komen tel kens weer uit de duistere poorten, die naar het Inwendige voeren. Onder de sloepen staat een stilleven in verfpotten op den grond. Uit de kombuis slaat de geur van een vleeschgerecht met veel uien. En over al deze drukte heen steekt strak, héél hoog de commandotoren de lucht in en de breede ééne schoorsteen. Onder de voortreffelijke leiding van den com mandant kapitein A. C. van der Sande Lacoste, mochten wij een rondgang maken door het in wendige, van het vette der aarde, dat de kom-' buis biedt langs de kanonnen en de verblijven van manschappen en officieren tot de machine kamers toe. Het is een ingewikkeld mechanisme zoo'n schip. De constructeur moet met allerlei eischen rekening houden. Hij moet net zoolang ba- lanceeren tot hij de best-mogelijke com binatie heeft gevonden van bewapening, pantsering en brandstofvoorraad eenerzijds en snelheid anderzijds. Al wat van vitaal belang is moet veilig liggen onder de pant serplaten. De kruiser moet zich in oorlogs tijd kunnen verweren tegen andere schepen, tegen torpedo's en tegen luchtaanvallen. Bij dag zoowel als bij nacht. Hij moet snel ter plaatse kunnen zijn en gerulmen tijd op grooten afstand van huis kunnen agee- ren, vooral in den Indischen archipel. Dat eischt groote ruimten voor brandstof, muni tie en mondvoorraad. En vooral: de kruiser De Ruyter is bestemd om in tijd van oorlog te dienen als hersenpan van de vloot. De centrale bevelvoering zal van hieruit moeten plaats hebben. En aangezien een vlootvoogd met zijn staf bezwaarlijk zijn plannen kan uitwerken, zittend op een krukje, of liggend op zijn knieën, zooals op een onderzeeboot noodzakelijk zou zijn, moet er op den kruiser - het eenige schip, dat zich daartoe leent - 'n behoorlijke ruimte zijn voor den marine-staf, met een krachtige radio-installatie, die met meerdere stations tegelijk in contact kan tre den. Dat vraagt veel gewicht. Al deze eischen werden inderdaad in den kruiser „De Ruyter" uitgebalanceerd, zoodat een harmonisch geheel tot stand kwam. Men heeft er geen halven torpedojager en geen halven mijnenlegger van gemaakt doch een up-to-date kruiser. De normale snelheid, die hij kan berei ken. is 32 mijlen per uur. Zoo noodig is hij tot grootere snelheden in staat. Zijn bewape ning bestaat uit zeven kanonnen, waarvan de lange affuiten vinnig over de dekken kij ken, voorts uit een tiental zware en een achttal lichte mitrailleurs tegen luchtaanvallen en ten slotte uit enkele mijnkabelsnijders, die voor en opzij van den voorsteven de mijnkabels stuk- snijden. Voor de verkenningstaak van den kruiser dienen vier groote zoeklichten met spiegels van meer dan een meter doorsnee Waarmee een verblindend licht kan worden ge- Worpen op torpedobooten, die 's nachts aanval len en voorts twee watervliegtuigen, die met groote aluminium-kranen op de catapult kunnen Worden geplaatst die hen met een snelheid van 105 K.M. de lucht in schiet. Bescherming vindt het schip in zijn pantser, dat alle belang rijke deelen omsluit. Als een ondoordringbaar dek ligt het over het heele schip en als een mantel omsluit het de wanden tot enkele meters onder water en als een harnas omkleedt het den commandotoren. Al wat van vitaal belang is ligt onder dit pantser:'* de machinekamers, de olie-, munitie- en proviandruimten, de ver blijven van officieren en commandant, de radio-installatie, enfin, alles wat levens-nood- Zakeljjk is. Ter bescherming dient ook de ver deeling van den heelen kruiser in 24 compar timenten, die alle door waterdichte schotten Van elkander gescheiden zijn. Wordt het schip getroffen, dan zijn al deze schotten onmiddei lijk gesloten en loopt niet meer dan één com partiment vol water. Komt daardoor het schip scheef te liggen, dan kan men vanuit twee centrale pompkamers, die ook ieder afzonderlijk het heele schip kunnen bedienen, ófwel trachten het water weg te pompen, ófwel een ander com Partiment eveneens vol laten loopen, ófwel de olie in de tanks overpompen, net zoolang tot het evenwicht weer is hersteld. Tenslotte kan het schip zich nog geheel achter een rook gordijn verbergen. Het meest merkwaardige op den kruiser is echter de commando-installatie. Het heele schip wordt bestuurd en al zijn installaties worden bediend vanuit één punt: vanuit den pantserkoepel die boven in den toren is aangebracht. Deze hooge éénkamers- étage-woning is niets dan één bonk zenu wen: zij bevat het oog, het oor, de hersenen van den kruiser. Talrijke instrumenten dis- tribueeren van hieruit de commando's over het heele schip. Van hieruit, of beter van een zolderkamer hierboven wordt de afstand tot het vijandige schip bepaald en zijn snel heid en zijn richting. Deze gegevens gaan per draad naar een machinale reken-afdee- ling, van waaruit a la minute, of liever a la secunde de elevatie en de baksrichting der kanonnen aan de commandokamer wor den opgegeven. En met deze gegevens vuurt de commandant zelf alle kanonnen van het schip tegelijk af. Zoo valt men bij het doorwandelen van dit schip, van deze drijvende Moloch-machine, wer kelijk in de eene verrassing na de andere. Aan accommodatie voor de bemanning werd hier meer bereikt dan op eenig ander oorlogs schip. De hutten voor de officieren en onder officieren zijn alle even keurig, zonder hout, geheel met staal en aluminium ingericht. De „volksverblijven" zijn al even keurig bewoon baar. Hier hangen de jongens heerlijk, zoo frisch als mogelijk is in hun matten. Zij heb ben beschikking over een koelkast en een drink - waterkoeler en een schrijfkamer neen, zoo zouden wij op onze redactie willen zitten! Daar bij de huiselijke diensten, het wasschen van de kleeren en de kommaliewant, geschieden centraal. Dat neemt wel wat poëzie weg van op het dek ploeterende en plassende kerels twee dagen in de week, maar die tijd komt aan de oefeningen ten goede. En daarvoor is het leven op den kruiser. Niet voor de poëzie. En kom dan in de machinekamers. Kruip er in langs de diepe trap-kokers, die door het pantserdek recht naar beneden voeren. Ge weet niet wat ge allemaal ziet. De com mandant vertelt u, dat ieder van deze kamers correspondeert op één van de schroeven. Hij had u even goed kunnen vertellen, dat hij van hieruit het schip in de lucht kon doen springen ge zoudt het hebben ge loofd. Een heksenketel is er een gezellige huiskamer bij. Hier kruisen buizen van een meter doorsnee elkaar kris kras in al lerlei krommingen en velerlei richtingen. Dunne buizen van de vuurleiding, heele bos sen bij elkaar schieten tusschen de verwar ring der kolossen door. Overal glimmen koperen kranen en handles. Een warreling van wielen en knoppen is aangebracht op een breed schakelbord waarboven de sig- naalklok wijst. En zoo is het hier en in de radiokamer en in de lek- en pompkamers en in de electrische centrale. En overal gapen de luchtververschingskanalen met open mond platte buizen. Men loopt op een bodem van zwarte geribde staalplaten. Zoo is het ook in de kanonnenkoepels machinekamers op zichzelf, waar per lift uit de gepantserde ingewanden de kogels naar boven komen. Een ding is duidelijk: hier kunnen geen ongeoefende miliciens worden gebruikt. Deze kruiser kan alleen met beroepspersoneel werken. Met personeel, dat bovendien geruimen tijd op het schip zelf heeft geoefend en vertrouwd is geraakt met zijn in stallaties. Dat maakt het schip duur, ongetwijfeld, doch daar valt niets tegen te doen. Straks vaart het schip uit op proeftocht. Twee maanden zal het kruisen langs de kust van Schotland, waar het water dicht bij betrouw bare afstandsbakens toch voldoende diepte heeft om snelheidsproeven met de „De Ruyter" mogelijk te maken. Strak-bizar schip! De zoeklichten, ronde trommels in donkere hulzen, kijken als oogen over de werf hoog over het kruipend gewriemel van menschen heen. Omtrent de staking in de Wieringermeer vernemen wij het volgende: Het aantal arbeiders, dat te Wieringen het werk heeft neergelegd, bedroeg tot dusver onge veer 130. Een honderdtal werkloozen, dat door het rouleersysteem tijdelijk van plaatsing was uitgesloten, heeft zich bij de actie aangesloten, zoodat het- aantal stakers 230 bedraagt. Zij hebben, op een dertigtal na, geweigerd te stem pelen. Meer en meer blijkt, dat deze actie slechts door een veertigtal revolutionnaire elementen is doorgevoerd. Ook B. en W. van Enkhuizen hebben een circulaire aan de te werk gestelden gezonden, waarin dezen worden gewezen op de ernstige gevolgen, welke deelneming aan de staking voor hen zou hebben. Niemand van hen heeft zich bij de staking aangesloten. De A. N. W. B. meldt: Bangert (omgeving Hoorn): In de weken van 26 April9 Mei zullen de pruime- en pere- boomen in bloei zijn. Betuwe: in de omgeving van Eek en Wiel staan de pere-, kerse- en pruimeboomen in bloei. De appelboomen beginnen te kleuren en zullen, indien het warme weer aanhoudt, in vollen bloei staan. In de omgeving van Zaltbommel bloeien dé pere- en kerseboomen. De appelboomen zullen, indien het warme weer aanhoudt, ook hier spoedig in vollen bloei staan. Zuid-Limburg: aan het einde van deze week zullen de appelboomen in bloei staan. Zuid-Beveland: de pereboomen staan hier in bloei. Waarschijnlijk zullen de appelboomen deze week in bloei staan. Naar aanleiding van het feit, dat het Hem- brugfonds binnenkort zijn vijftienjarig be staan herdenkt, heeft zich uit het personeel van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug een comité gevormd, om dit te herdenken. Uit het voorloopig comité, waarvan het eere voorzitterschap aanvaard is door den directeur, den heer G. Houtwipper, is een dagelijksch bestuur gekozen. Bij de trekking voor de verloting der werk stukken van het Crisis-Comité te Almelo bleek, dat H. K. H. Prinses Juliana, die vorige week de tentoonstelling dezer werkstukken had be zocht en een aantal loten meenam, den hoofd prijs had gewonnen. Probeert hei toch eens mei insianfine. tl ztiff zierv; Insfan- tïne is werkelijk hel middel legen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk Prijs per doosje Stechfs 50 ets. stilt en voorkomt pijnen Te Tilburg hadden Maandag de inzegening en plechtige opening plaats van het Volkenkundig Missiemuseum door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen De laatste weken wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen, onder alge- meene warme belangstelling der geestelijkheid, een intense propa ganda gevoerd om de nagedachte nis van Pater Damiaan te huldigen, als zijn stoffelijk overschot aan boord van de „Mercator' op de Schelde voorbij komt zeilen. Een comité tot priesterhulde (waarin o.m. zitting hebben: de Hoogeerw. Heeren Deken Rops van Hulst en Deken de Meulemeester van Hontenisse; de Weleerw. heer Kapelaan Uitewilligen; de heer Lockefeer, lid van de Tweede Kamer; de Heer Holthuizen als se cretaris-penningmeester en enkele andere ijverige medewerkers) heeft getracht de dui zenden belangstellenden, die voorzeker Zondag 3 Mei naar de boorden van de Schelde zullen optrekken, zooveel mogelijk in Walsoorden te verzamelen tot een indrukwekkend eer- en huldebetoon, als de „Mercator" op ongeveer twintig meter van de kust daar zal passeeren. De parochieele jeugdvereenigingen en verschil lende andere organisaties hebben reeds haar medewerking toegezegd. Ook de studenten van het Missiehuis der Paters Maristen te Hulst zullen naar Walsoorden marcheeren. De jeugd bonden met hun vaandels verzamelen zich te Groenendijk en trekken vandaar om ruim 9 uur naar Walsoorden. De Koninklijke Harmo nie van Hulst, die onder haar bestuursleden nog een familielid telt van Pater Damiaan de Veuster, stelt er een eer in, zich naar Wals oorden te begeven, teneinde de hulde met haar muziek op te luisteren. Waarschijnlijk zullen ook nog andere muziekcorpsen aan dit eer betoon deelnemen, terwijl ongetwijfeld duizen den per fiets, met auto's en extra trams en bussen naar dat punt aan de Schelde zullen gaan. Een estafette van R. K. Verkenners zal over den slingerenden Schelde-dijk de na dering van de „Mercator" aankondigen, om half elf vermoedelijk. Alsdan beginnen de klokken in Groenendijk te luiden en zul len naar oud landelijk gebruik saluutscho ten donderen over het breede watervlak. Als de „Mercator", begeleid door tientallen bevlagde booten uit Ostende en Vlissingen, Antwerpen dicht genoeg is genaderd, zet de muziek het Belgische volkslied in, on middellijk gevolgd door het „Wilhelmus", waarna door alle aanwezigen het Da- miaanslied wordt gezongen (dat op het oogenblik druk wordt ingestudeerd). Ver volgens bidden allen eenige Weesgegroeten voor de Zaligverklaring van Pater Damiaan, en juist als de „Mercator" midden voor de volksmassa is, brengen de tallooze vaandels en banieren, geschaard langs den dijk, een vlaggengroet. Onder muziek en zang zal het grootsche vlootdéfilé langzaam uit 't gezicht verdwijnen in de richting van Ant werpen. Een waardig huldebetoon van de Neder landers aan dezen waarlijk internationa len held. In een vergadering van de aid. Deventer van den Vrijheidsbond heeft minister Van Lidth de Jeude in een rede o.m. medegedeeld, dat in de toekomst aanpassing van het spoor wegverkeer aan het motorverkeer wel nood zakelijk zal blijken. Het plan daarvoor zal hoogst waarschijnlijk nog dit jaar bekend ge maakt worden. De tenor Frédéric Anspach, welke door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst (afd. Den Haag) geëngageerd was voor de op voering van Berlioz' „Damnation de Faust" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Den Haag, heeft wegens keelontsteking moeten afzeggen. Het is de Maatschappij Toonkunst mogen gelukken in zijn plaats den bekenden Fran- schen tenor Edmond Chastenet van de Opéra National de Paris voor de uitvoeringen te en- gageeren. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Ankeveen den zeereei w. heer W. F. Pelgrim, tot pastoor te Kuinre den zeereerw. heer H. Th. J. Puntman en tot kape laan te Bussum (O. L. Vr. v. Alt. Bijstand) den weleerw. heer J. J. Kroon. By de eerste verkiezingsronde in Frankrijk nebben behalve de rechtsche en gematigde partijen, vooral de communisten succes we ten te boeken. Al laat het zich nog niet aanzien, dat de politieke machtsverhoudingen bij de her stemmingen een zoodanige wijziging zullen on dergaan, dat er van een triomf van het Volks front zal mogen worden gesproken, toch heeft het feit, dat in zoovele districten de communis ten direct een volstrekte meerderheid hebben behaald, een niet te miskennen onrust gewekt. Vooral de beurs een overgevoelige koortsther mometer heeft scherp gereageerd, en daar door te kennen gegeven niet het minste vertrouwen te hebben in een eventueel finan cieel en economisch beheer, uitgeoefend door links. Dit gebrek aan vertrouwen in een dergelijk beheer is volkomen gemotiveerd, want de marxistische economie is royaal in het uitgeven van geld en bij een uiteindelijke overwinning van het Volksfront kan het met den goudgeranden franc wel eens gedaan zijn. Niettemin wil het ons voorkomen, dat deze scherpe beursreactie grootere afmetingen heeft aangenomen dan op grond van de eerste uitslagen redelijk is, want de communisten hebben wel-is-waar 'n flinke winst behaald, nfaar deze winst is niet ten koste van de rechtsche en gematigde partijen, maar ten koste van hun medebroeders in het „front popu laire", de socialisten en de radicaal-socialisten, verkregen, zoodat de onderlinge machtsverhou ding tusschen links en rechts er nog niet noemenswaardig door wordt beïnvloed. De scherpe beursreactie zou dus wel eens slechts de met opzet een weinig aangedikte waarschuwing aan het adres der kiezers om straks bij de her stemmingen niet nog meer Moskou in de valsche kaart te spelen. Dat die kaart valsch is, heeft de beruchte Diniitrov, bekend uit het Rijksdag brandproces, op het laatste congres van de Kom intern te Moskou zelf openlijk en onbeschaamd toegegeven. Deze „hoogleeraar" in de revolutionnaire „we tenschap" heeft toen aan de communisten in het buitenland als hoofddoel aangegeven: bestrij ding van het fascisme en het nationaal-socialis- me door aansluiting te zoeken bij alle anti-fascis tische partijen, ook de burgerlijk democratische, om na in een dergelijk gemeenschappelijk an ti-fascistisch front overwonnen te hebben de medestanders van de Tweede Internationale en de „bourgeois" onder den voet te loopen en den rooden revolutiehaan van de Derde Internationa le victorie te laten kraaien. In Spanje, waar Be- la Kun, de bloedhond van de roode terreur in Hongarije, toezienden voogd speelt bij de angstwekkende ontwikkeling van den politieken toestand, plukken de communisten reeds de vruchten van het door Dimitrov gegeven onder richt. n Frankrijk hebben de communisten Dimi- trov's geraffineerd verraderlijke tactiek eveneens in practijk gebracht en daardoor bij de eerste verkiezingen zulk een succes geoogst. Zij hebben zich er zoo braaf en gematigd voor gedaan, dat de socialisten en een groot deel der radicaal-socialisten „con amore" en zonder ge wetensbezwaar met hen samen zijn gegaan uit angst voor fascisme en dictatuur', ofschoon in het democratische en republikeinsche Frankrijk deze „gevaren" toch niet direct dreigend geacht kunnen worden. Hoezeer de socialisten en de ra dicaal-socialisten zich in de Russische luren hebben laten leggen, heeft de uitslag van de eerste Kamerverkiezingen wel bewezen. De anti- beteekenis kunnen hebben van een ernstige enj fascistische kiezers hebben met een ietwat won derlijke redeneering een grooter aantal stemmen dan vroeger op de communistische candidaten uitgebracht. Zij hebben dat gedaan, omdat de communisten beschouwd worden als de meest actieve en principieele tegenstanders van alles wat maar naar fascisme zweemt, en een dicta tuur van het proletariaat in Frankrijk toch geen kans maakt. Zullen zij thans overtuigd worden van de lichtvaardigheid van hun handelwijze? „Een gewaarschuwd man telt voor twee", zegt een bekend Fransch spreekwoord. Welnu, de uit slag der eerste verkiezingen heeft zoowel de ze zonderling redeneerende kiezers als de radi caal-socialisten, die liever buiten het Volksfront waren gebleven, gewaarschuwd. Bij de herstem ming zal moeten blijken of de afspraak van het Volksfront gestand zal worden gedaan en de ra dicaal-socialistische of socialistische candida ten, die in de minderheid bleven tegenover de communistische, zullen worden teruggetrokken, en of de kiezers, zelfs indien de partijen zich aan de afspraak houden, zich daardoor zullen laten binden. Het eerste gewin der communisten zou wel eens kattengespin kunnen blijken, juist omdat het zoo buiten verwachting groot is geworden. Zelfs, wanneer het Volksfront bij de herstem mingen mocht zegevieren, Wedt dit geen garan tie voor de komende regeeringspolitiek van Frankrijk, want het Volksfront bestaat uit zeer ongelijksoortige deelen, die zich uitsluitend met het oog op de verkiezingen hebben verbonden. Dit alles in aanmerking nemend lijkt de toestand in Frankrijk ons nog niet zoo verontrustend als velen meenen te moeten gelooven. In Duitschland heeft de titel- en waardig- heidscumulator Hermann Goerjng er een nieuwe functie bij gekregen, waarvan de beteekenis nog niet geheel duidelijk is, maar waarvan een groote invloed kan uitgaan op de ontegenzeglijk gespannen verhoudingen in het Derde Rijk tusschen de rigoureuse herbe- wapenaars „a tort et a travers" en het econo misch en financieel gezond verstand. Het of- ficieele communiqué, waarbij aan Goering een nieuwe opdracht wordt gegeven, luidt als volgt: „Nu talrijke autoriteiten van staat en partij moeten samenwerken tot regeling van de quaesties van eerste behoeften en deviezen, heeft de Führer en Rijkskanselier den minister president van Pruisen belast met de studie en ordening van alle noodige maatregelen. Mi nister-president generaal Goering kan te dien einde alle autoriteiten van staat en partij hooren. Hij kan zich door de competente rijks ministers doen voorlichten en eventueel doen vertegenwoordigen." Zooals men weet, vergt de fantastisch snelle opvoering van de bewape ning en de legersterkte in Duitschland enorme financieele en economische offers, zoo groot, dat Schacht, de minister van economische za ken en president van de Rijksbank, reeds, her haaldelijk in woord en geschrift daartegen ge protesteerd heeft en gewezen heeft op de mo gelijk ruïneuze gevolgen. Daardoor is een scherpe controverse ontstaan tusschen Schacht en den niet-nationaal-socialistischen minister van financiën von Schwerin Krosigk eener zijds en de militaire en nationaal-socialistische „Draufganger" anderzijds. Het heet, dat dr. Hjalmar Schacht er verscheidene malen het bijltje bij heeft -willen neerleggen, maar dat Hitier hem niet wilde laten gaan, omdat dat in het buitenland een ongunstigen indruk zou maken en het vertrouwen in den economischen en financieelen toestand van het Rijk en in de reeds sterk geschokte kracht van de mark geheel zou ondermijnen. Sinds Hitler's verjaar dag, waarop aan den bevelhebber van het leger generaal von Fritsch en den bevelhebber van de vloot admiraal von Rahder bij wijze van onderscheiding de rang van rijksminister werd vérleend, is de positie van Schacht nog on aangenamer geworden. Heeft nu de benoeming van Goering tot super-controleur over alles, wat met de deviezen- en grondstoffenquaesties in verband staat, de beteekenis van een onder militaire voogdij plaatsen van dr. Schacht of heeft Goering deze nieuwe functie op verzoek van Schacht zelf, die immers een regeerings- commissaris voor de coördinatie en verzoening der tegenstrijdige militaire en economische en financieele belangen wenschte, gekregen, op dat Goering met zijn persoonlijk prestige Schacht's economische politiek tegen de aan vallen der kapitalen behoevende legerreorganisa- toren zou kunnen beschermen? Wij staan hier nog voor een raadsel, dat echter in de naaste toekomst wel zal worden opgelost. Naar aanleiding van ir. Feber's aftre den als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal schrijft men ons nader uit Den Haag: Het besluit van ir. Feber, om het lidmaat schap van de Tweede Kamer, dat hij ge durende een periode van drie en later weer gedurende een van acht jaar op hoogst ver dienstelijke wijze heeft waargenomen, neer te leggen, wekt bij den buitenstaander licht eenige verwondering. Zeker, er was reeds eerder sprake van, dat deze figuur de Ka mer zou verlaten, omdat de raadsfractie van den Haag bij zijn keuze tot wethouder als voorwaarde stelde, dat hij deze gehonoreer de overheidsfunctie niet zou vereenigen met die van Kamerlid. Men achtte dit een ongewenschten vorm van cumulatie. De heer Feber gaf deze toe zegging, doch daarmee kon de Kamerfrac tie geen genoegen nemen. De kwestie werd toen echter zoo geregeld, dat de heer Feber tot de verkiezingen van het volgend-jaar in de Kamer zou blijven, aangezien met hem de eenige Indische specialiteit uit de fractie zou verdwijnen en een plaatsvervan ger als zoodanig niet op de lijst voorkwam. Daarom wekt het wel eenige verwonde ring, dat de heer Feber eensklaps n u uit de Kamer treedt. De Indische begroo ting is wel is waar achter den rug, de bei de regeeringsreglementen eveneens. Maar er komt nóg zulk een begrooting, eer de ver kiezingen een nieuwen kolonialen deskun- in onze fractie kunnen brengen. Waarom dan n u dit aftreden? Ware hier geen uitstel mogelijk? Het is de Haagsche raadsfractie die hier een intransigente houding heeft aangeno men. Op aandrang van het partijbestuur heeft de heer Feber haar verzocht hem van zijn toezegging te ontheffen, waarop wei gerend werd beschikt. Zoo stond de heer Fe ber voor de keuze van één der beide func ties. Aangezien de arbeid als wethouder hem vooral den laatsten tijd persoonlijk meer voldoening schonk, heeft hij deze functie behouden. Nog pijnlijker wordt deze geheele kwestie als men de opvolging van den heer F. be schouwt. Na hem op de lijst staat onmid dellijk prof. mr. C. P. M. Romme te Amster dam. Deze echter gaf reeds eerder te kennen, dat hij er voor bedankt, ten tweeden ma.e als invaller de Kamer binnen te komen, zonder de zekerheid te bezitten, het volgend jaar den parlementairen arbeid te kunnen voortzetten. ,r>8 Volgt de heer van den Brule, een der vooraanstaande bestuurders van den Mid denstand te Rotterdam. Naast de heeren Lockefeer en Stumpel zal dus een derde man in onze fractie komen, die misschien den koffiehandel verstaat doch daar voor moet de eenige kenner van de kof fie cult uur, van de geheele belangrijke reeks Indische problemen, uit het parle mentaire leven verdwijnen. Met alle respect voor den heer v. d. Bru le en voor de belangen, die hij verdedigt, het heengaan van ir. Feber beteekent toch een verarming van onze fractie. De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 6 tot en met 11 April 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 537.200 (waarvan 74.900 landarbeiders) De werkloosheid onder deze verzekerden be droeg voor het geheel: in de week 6 tot en met 11 April 1936 29.6 pet.; in de vorige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 30.8 pet.; in de overeenkom stige verslagweek van 1935 28.0 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 6 tot en met 11 April 1936 3?.0 pet.; in de vorige verslagweek (23 tot en met 28 Maart 1936) 33.4 pet.; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.5 pet. By' 1062 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 11 April 1936 in totaal 438.097 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 413.581 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 419.066 werkloos, onder wie 400.027 mannen. Blijkens mededeeling van de afdeeling werk verschaffing en steunverleening van het de partement van sociale zaken, waren einde Fe bruari 1936 56.780 werldooze arbeiders ge plaatst bij een werkverschaffing. Bovendien waren 635 personen met financieelen steun van de overheid tewerkgesteld in het landbouw- en tuinbouwbedrijf. Laatstbedoeld aantal is niet be grepen onder het in een vorig bericht over het einde Februari 1936 als -werkloos opgegeven aantal personen. Uit de ringvaart nabij Oosthuizen is het lijk opgehaald van de sedert tweeden Paaschdag vermiste weduwe Hooiberg uit Purmerend. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Etude sur les tributalres d'églises dans le comte de Flandre du 9e au 14e siècle" en 17 stellingen, de heer P. O. Boer te Etten (N.-B.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5