Slingenberg te Beverwijk. De proefvaart van den kruiser „De Ruyter". KINDERJURKEN Zoekt gij betrouwbaar I if» IF I Plaats dan een „Omroeper Personeel? VF m VF«mJ_iir \-FMV voor 80.000 gezinnen DAALMANS Co. Hoe kunnen we zelf soezen bakken? i DINSDAG 28 APRIL 1936 DE LOGEERKAMER Itniiinmifflniinmimmmnnninmfflimmmimimimmimimnnnnnnmiimnmnmnfflmnmnmniim'i afiiimiiiniiufiiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiTiiiiniiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMiiiiiittiifn Geschilderd in diep-groen of oranje, zul len zij zeker opvallen en gewaardeerd wor den. Verder vergeten we niet een plankje of laag kastje naast het bed, een lampje en een paar goede boeken. Hierbij gaat *n teekening voor enkele kleine aanwijzingen. ANEMOON Voor het bakken van soezen, die voor allerlei doeleinden zijn te gebruiken, hebben we een zgn. „kookdeeg" noodig. Het grondrecept daarvoor Is: 1 d.L. vloeistof (men kan hiervoor zoowel water als melk gebruiken) 2 eieren, >/2 ons bloem en 'n snufje zout. Van deze ingrediënten maakt men een deeg op de volgende manier: Men laat de vloeistof aan de kook ko men met de boter en het zout. Kookt ze, dan voegt men er terstond ineens de bloem bij en men roert zeer vlug, zoodat zich geen klontertjes vormen. Na enkele oogenblikken laat dan het deeg als een bal los van de pan. Men neemt ze dan onmid dellijk van het vuur en blijft nog 'n tijdje roeren. Dan roert men er, een voor een, de heele eieren door. Elk ei moet geheel en al in het deeg zijn opgenomen eer men er een volgend bijvoegt. Men krijgt aldus een vrij stevig deeg, waarvan allerlei feestelijke lekkernijen zijn te maken, waarbij men echter vooral moet letten op enkele kleinigheden. Vooreerst mag de oven, waarin men bakt gedurende de eerste tien minuten slechts matig heet zijn, zoodat het deeg gelegen heid krijgt om uit te rijzen eer er nog eeni- ge korst wordt gevormd. Ook mag de oven gedurende de eerste tien vijftien minuten niet geopend worden, daar het deeg dan zou neerslaan. Van het soezendeeg kan men kleine en grootere soesjes bakken, die na het afkoe len worden opengeknipt en gevuld met slagroom, crème au beurre, met het een of andere smaakje of met banketbakkersroom enz. We geven hieronder eerst het recept van roomsoezen. Roomsoezen: Voor het deeg heeft men b« 4 eieren noodig: 1 ons bloem, 1 ons boter, 4 cLL. wa ter en 'n weinig zout. Men brengt het water aan de kook met boter en zout, voegt er, als het kookt, in eens alle bloem bij en roert zeer vlug tot het deeg als een bal loslaat van de pan. Men neemt de pan van het vuur en blijft nog even roeren, waarna men de eieren, een voor een, flink door het deeg roert. Met twee lepels vormt men van dit deeg een passenden achtergrond te vormen voor iedere kleur. Een heel zachtgroene achtergrond kan een bijzonder rustige sfeer geven en vooral gecombineerd met diep groen, crème en oranje. Effen crème b.v. kunt U gebruiken voor de hoes om het ledikant; 't meest voldoet voor de logeerkamer het divanbed met een hoog hoofdbord. Een hoog hoofdbord noem ik speciaal, omdat dit juist zoo goed aandoet indien het overtrokken is met een hoes. Voor de gordijnen neemt U een crème ondergrond met strepen of figuren van groen en oran je. Een enkele noot van oranje zal over het algemeen dit schema verlevendigen, zooals voor een lampje een toiletstel, een vaasje enz. De hoesbekleeding om 't hoofd bord maakt U afknoopbaar, zoodat het ledikant weer in het eenvoudige kan her schapen worden, wat misschien door mannelijke gasten meer gewaardeerd wordt. De hoes kan een geborduurd bloemen- motief hebben, de kleuren afgewisseld licht en donker, mauve, oranje, diep geel en rood, blad en takken groen. 1) borduurt met grof borduur ka toen; het geheel maakt een bijzonder aardig effect. Het opteekenen der bloemen is niet las tig, daar zij bijna alle uit cirkeltjes be staan, regelmatig en onregelmatig aan een tak geplaatst. Wanneer U zich nog meer moeite wilt geven, dan zijn de motieven ook geschikt om geborduurd te worden op de korte crème overgordijnen. U kiest een lichte beige grondbedekking. Op de logeerkamer behoort een kast, liefst een die afgesloten kan worden, of, indien niet aanwezig, een ruimte afgesloten met een gordijn. U zorgt verder voor vol doende enkele en dubbele kleerhangers. langwerpige of ronde porties, die men, ver uit elkaar, op een bakblik plaatst, dat men tevoren met een weinig boter heeft be streken. In een matig warmen oven bakt men de soezen héél licht van kleur gaar, in ongeveer 25 minuten. Gedurende de eer ste 10 a 15 minuten mag de ovendeur vol strekt niet geopend worden. Als de soezen stevig aanvoelen, neemt men ze van het bakblik en laat ze afkoelen. Een der zijkanten wordt dan met *n schaar open geknipt, waarna men de soe zen vult met slagroom of met banketbak kersroom. Tot slot worden ze dik met poe dersuiker bestrooid ofwel met glazuur be streken. Banketbakkersroom voor de vulling der soezen. Benoodigd: 1 L. melk, 6 eierdooiers, lons bloem, 1 ons suiker en 1 stokje vanille. Men laat de vanille langen tijd trekken in de melk. De eierdooiers worden met de suiker en de gezeefde bloem tot een gladde massa geroerd, waarbij men zooveel van de melk voegt als noodig is om een dikke eenigszins vloeibare pap te maken. Als de melk kookt, roert men er de eiermassa doorheen en men laat de vla nog even doorkoken, waarna men het vanillestokje verwijdert. Men laat de vla afkoelen in een platte schaal. Den bovenkant ervan bestrijkt men met 'n weinig boter om het vormen van 'n vliesje te voorkomen. Ook kan men tot dit doel telkens weer roeren tot de vla ia afgekoeld. Pas als ze door en door koud is, kan men de soezen ermee vullen. A. K^-P« Bijgaand plaatje laat drie aardige prac- tische zomerjurkjes zien voor kleine meisjes. Fig. 736 is een jurkje voor kinderen van 3 tot 6 jaar. Dit modelletje leent zich uitstekend voor stijf linnen of organdie. Op de schouders zijn *n paar plooitjes gestikt. Het voorstuk en de dub bele mouwvolants zijn met een bloemen- kransje versierd. Ook het ronde kraagje is met zijde omgefestonneerd en met 'n smal koordje met kwastjes afgewerkt. Fig. 737. Dit eenvoudige jurkje voor meis jes van 8 tot 12 jaar heeft een ronde hals pas, die tot over de schouders doorloopt. Hierbij sluiten de wijde pofmouwtjes aan. Aan het klokkende voorpand is de ceintuur bevestigd, die van achteren wordt vastge- stikt. Het model is verkrijgbaar in boven wijdte 68 en 72. Fig. 738 bestaat uit een blousje, versierd met plisséestrookjes en een geplooid rokje, verbonden door een breed heupstuk. Het bolerootje kunnen we van elk willekeurig lapje, dat we misschien nog in de lappen mand hebben, maken, want er is maar 'n klein stukje stof voor noodig. Dit model is verkrijgbaar in bovenwijdte 64 en 68. Over het algemeen nemen we als maat voor de stof tweemaal de lengte van de jurk. POLA OP VERZOEK Eenvoudige gebreide jumper met lange mouwen voor meisjes van ongeveer vijf jaar Voorpand. Men zet 88 st. op en breit 29 toeren 1 r., 1 aver. In den 30sten toer maakt men de openingen voor 2 zakjes aldus: 8 st. 1 r., 1 aver, breien, 24 st. afkanten voor het eerste zakje, 24 st. 1 r. 1 aver., 24 st. afkanten voor het tweede zakje en 8 st. 1 r. 1 aver. Nu breit men eerst den achterkant van de zakjes. Voor elk zakje worden 24 st. op gezet en 28 toeren in tricotst. gebreid (r. aan den rechter en aver, aan den linker kant)). De jumper wordt nu verder ook gebreid in tricotst. Men begint aan den rechter kant van het werk, breit eerst 8 st. r., dan de 24 st. van het eerste zakje, vervolgens 24 r., 24 st. van het tweede zakje en tot slot de overgebleven 8 st. alles r. Men breit nu recht door verder in tricotst., tot het werk 25 cM. lang is. Men eindigt met 'n aver, toer en begint nu aan de arms gaten. Van de armsgaten worden aan het begin van de eerstvolgende 2 toeren 5 st. afge- kant. Verder breit men, om den anderen toer, aan weerskanten van de naald 2 st. samen, tot men nog 68 st. overhoudt. Dan 9 toeren breien zonder minderen. Nu begint de hals. Men breit 28 st., kant 12 st. af en breit de overige 28 st. Aan den kant van den hals breit men nu in el- ken toer 2 st. samen, tot men 8 st. gemin derd heeft. In den 9den toer niet minde ren, in den lOden toer weer 1 st. minde ren. Men breit nu 7 toeren zonder minde ren en schuint dan den schouder af, door in den r. toer, aan den kant van het arms gat, 7 st. op de naald over te laten, het werk om te keeren en terug te breien. In den daaropvolgenden toer laat men 14 st. op de naald staan bij het armsgat en breit terug. Men breit dan 1 toer over alle st. en kant den schouder af. Den tweeden schouder breit men op de zelfde manier, maar men laat hier natuur lijk in de aver, toeren de steken voor het af schuinen van den schouder op de naald over. De rug. Men zet 88 st. op en breit 30 toeren 1 r. 1 aver, voor den boord. Verder in tricotst. precies als bij 't voorpand tot de armgaten even lang zijn als bij het voor pand. Men eindigt met een aver, toer en laat dan achtereenvolgens, aan weerskan ten van de naald, eerst 7, dan 14 en tot slot 19 st. over. Men breit 1 toer over alle st. Afkanten. De rechter schouder wordt dan dichtgenaaid. Voor de halsafwerking neemt men 48 st. op langs de halsopening van het voorpand en 30 st. bij de halsopening van den rug. Hierop breit men 6 toeren l r. 1 aver. Afkanten. De mouwen. 20 st. opzetten en in tricot st. breien, waarbij men, aan het einde van eiken toer 2 st. bij opzet tot men 60 st. op de naald heeft. Dan mindert men verder, in eiken 8sten toer, 1 st. aan weerskanten van de naald tot er nog 46 st. overblijven. 17 toeren breien zonder minderen. In den daaropvolgenden toer breit men tel kens: 8 st. breien, 2 st. samenbr. Laatste 6 st. r. Voor de manchetten breit men dan nog 15 c.M. 1 r. 1 aver. Afkanten. Men zoomt nu de zakjes aan de achter kanten netjes vast, naait het tweede schoudemaadje een klein eindje dicht en naait de mouwen aan. Dan strijkt men *t werk aan den linkerkant onder een voch- tigen doek en naait de mouw- en zijnaden dicht. De linkerschoudernaad sluit men met een paar knoopen en lusjes. DORA Wanneer U de logeerkamer aan trekkelijk wilt maken, houdt haar dan vooral in lichte zomersche tinten. De meeste logée's zullen voor hun pleizier een paar dagen bij U komen en het is een onderdeel van een prettige va- cantie, 's morgens te ontwaken in een ge zellige, kamer. Crème muren, dat weet U reeds, doen aangenaam aanen hebben het voordeel DEKENS en SPREIEN Minister Slingenberg heeft Maandag de in werkverschaffing uitgevoerde havenwerken en industrie-terreinen te Beverwijk in gebruik gesteld en de nieuwe verbindingsweg van den Wij- kerstraatweg te Velsen-Noord naar de haven alsmede de nieuwe brug naar de Slachthuisstraat officieel voor het verkeer geopend De nieuwe kruiser .De Ruyter" is Maandag naar de Noordzee vertrokken om van^def Goudk'usf^West daar gedurende een week proef te varen. De kruiser op de Maas Afrika) in het Volkenkundig Missiemuseum te Tilburg Het carillon In den Zuider- of St Pan- crastoren te Enkhuizen, een der oudste carillons van ons land, wordt gerestau reerd. De oude klokken worden ge demonteerd Op het oude terrein der American Petroleum Cy. aan den Sluisjesdijk te Rotterdam Is Maandag een groote loods door feilen brand geheel vernield. Een overzicht ven de ruïne De voorbereiding der tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat 1936", die Donderdag in de Apollohal te Amsterdam geopend wordt, is in vollen gang - een zaak van vertrouwen, Daalmans Gouda. Ga ermee naar een le klas wasserij, die ze U krimpvrij, zacht en als nieuw terug brengt. KONINKLIJKE WASSERIJ GOUDA AMSTERDAM DEN HAAG Showroom, Telefoon 772330 Jac. Obrechtstr. 15 ROTTERDAM Telefoon No. 93894 Telefoon No. 56821

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8