De relletjes in Palestina De opmarsch naar Addis Abeba Dreigt een Putsch in Oostenrijk? Het nieuws van heden WAAROM BRANDT DE JOODSCHE WIJK? DE BAROMETER DOOR GOED WEER BEGUNSTIGD Radio-Distributie - Haarlem VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 29 APRIL 1936 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad Aanleiding tot de excessen kan zelfs de minste, ook indivi- dueele, strubbeling zijn In Tel Aviv hebben de Arabieren talrijke huizen van Joden verwoest en in brand Londen vreest dat Hitier den Anschluss wil verwezen lijken vóór het einde van den oorlog in Oost-Afrika Oostenrijksche troepen naar de grens MOOI BEHANG DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Adèle Sandrock ernstig gewond Bij een val over een opgerold tapijt Schuld is er aan beide zijden! Italiaansche colonne bevindt zich momenteel halverwege tusschen Dessie en de hoofdstad Zal Addis Abeba nog verdedigd worden? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiny= BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE TWEE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19923 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. in de groote steden, in Jeruzalem, Haifa en Jaffa en heeft men zelfs een eigen Joodsche stad gebouwd, Tel Aviv, met ongeveer 60.000 in woners. En zoo men aan deze leiders over hun eigenaardig gedrag van het in handen spelen van den Palestijnschen bodem aan de Joden een verklaring vraagt, dan antwoorden zij wij zouden zeggen laconiek, zij noemen het schrander „Nadat de Joden zullen gebouwd hebben en alles perfect in orde gemaakt zullen hebben en duizenden ponden zullen testeed hebben, jagen wij hen er uit!" Alhoewel enkele Arabieren op deze wijze hun zakken met het Joodsche goud terdege gevuld hebben, heeft de groote massa der Arabische bevolking, waaronder vele vroegere grondbe zitters, in een minimum van tijd geholpen door de afwezigheid van zuinigheid en vooruit zien, twee eigenschappen die de Arabische na tuur nu eenmaal mist de enkele tientallen ponden, ontvangen voor hun enkele vierkan te meters grond, reeds opgebruikt. De Arabi sche middenstand in de steden is verdrongen door den geïmmigreerden Joodschen winkelstand en op deze manier is de Arabische bevolking verarmd en als natuurlijk gevolg van deze ver arming ook verbitterd geworden, niet zoozeer op den Jood als Jood, dan wel op den Jood als bezitter van de welvaart van het land. Die ver arming wordt op heden na vijftien jaren van Joodsche kolonisatie, die bezitter is van de helft van het bebouwbare land en tevens van de industrie en de economie, door eiken Arabier, door den landbouwer en door den middenstan der, terdege gevoeld. De verbittering heeft haar tweede oorzaak in een stelselmatig kweeken van ontevredenheid onder de Arabische bevolking tegen de Jood sche immigratie door de Arabische pers, die voorgelezen door den onderwijzer van het dorp aan de analfabeten tot in de kleinste hoeken van Palestina met haar beperkte oplage door dringt. Deze pers, beheerd door particuliere Ara bische ondernemers van dagblad- en drukkers- bedrijven, kan zich financieel slechts staande houden, zoo zij met haar Arabische lezers en adverteerders categorisch stelling neemt tegen de Joodsche immigratie. In deze pers kan men dagelijks lezen behalve hoofdartikelen van anti- Joodsche strekking, het aantal aangekomen immigranten, het aantal vierkante meters, dooi de Joden opgekocht, de publieke werken, in de kolonies, waar het officieel heet: door de regeering uitgevoerd, welke dan zijn werken op economisch, wegenaanleg, sanitair of hy giënisch gebied, waterleiding, bouw van laza retten en klinieken, waarvoor de gemeentebe sturen van de Arabische dorpen de noodige gelden niet bezitten. Bij deze algemeene verarming en aange kweekte verbittering moet men dan nog voegen twee stokpaardjes, die specifiek oostersch zijn en daar dan nog in den graad van fanatisme bereden worden en daarom genoemd kunnen worden nationaal fanatisme en religieus fana tisme. Nationaal fanatisme is in Palestina inge voerd vooral vanuit Engelsch-Indië, waar de voortdurende wrijving tusschen de inlandsche bevolking en de Engelsche regeering ook in Palestina voelen de Arabieren zich in hun aspiraties naar onafhankelijkheid gekneveld door dezelfde Engelsche regeering olie is op de wonden van de nationale verdrukking van de broeders in Palestina. Een Joodsche staat in Palestina druischt geheel in tegen dit groote verlangen naar onafhankelijkheid. De Arabie ren voelen, dat zij in de naaste toekomst geen enkelen meter grond meer zullen bezitten, en, al kunnen zij ook in Palestina gevestigd blijven, dan toch niets meer zullen zijn dan de slaven en knechten van de Joodsche heerschers. Ofschoon dit Arabisch nationalisme, in ver- eeniging met Egypte en Syrië, vooral gedurende de laatste jaren sterk ontwikkeld is, is het religieuze fanatisme nog gevaarlijker en leidt het dan ook tot nog grootere uitspattingen. In Palestina telt men onder de Arabische bevol king 600.000 Mohammedanen. Twee ideeën zijn dezen Mohammedanen vanaf hun prilste jeugd door hun nog fanatieker Mohammedaansche ouders ingegoten; op de eerste plaats de idee van den heiligen oorlog, van den godsdienst oorlog, welke één der zes „zuilen" zooals het in den Koran heet een der zes grondbegin selen van de Mohammedaansche leer uitmaakt. Tot dezen godsdienstoorlog, die desnoods ge voerd moet worden tegen een ieder, die gevaar lijk is voor een vrije uitoefening, ook indivi- dueele uitoefening van den Mohammedaanschen godsdienst, is elke Mohammedaan op straffe niet in den hemel te komen verplicht, mits deze plicht hem niet verhinderd wordt door oor zaken buiten hem gelegen, in casu, door de overheerschende physieke macht van een man- daatmogendheid. Zoo Engeland morgen aan den dag Palestina aan zich zelf zou overlaten, dan moeten de Joden niet alleen vreezen voor deze godsdienstoorlogsidee, maar ook de eigen Arabische christenen. De tweede idee, die het godsdienstfanatisme van den Arabischen Pa- lestijner ten grondslag ligt, is, dat Jeruzalem, en daarom ook Palestina, het heilig land is van den profeet, omdat Mohammed op een nacht door den aartsengel vanuit Mekka naar Palestina vervoerd is. In het oog van de ge- heele Mohammedaansche wereld, die ongeveer 300 millioen zielen telt, zijn daarom de Arabie ren in Palestina verplicht het land tegen elke invasie te verdedigen, en zeker tegen een in vasie van Joden, die en dit vergeet de Ara bische wereld niet den profeet genoodzaakt hebben in het begin van zijn prediking de hei lige stad Mekka te verlaten en naar Medina te vluchten, om welke reden zelfs in het heilige boek van den Koran de profeet meermalen niet al te vriendelijke woorden over de Joden doet hooren. Overgiet dit alles nog met de mentaliteit van een analfabetische massa, wie het strijden in de aderen zit en die den cultus van bloedwraak nog beoefent, dan is het niet te verwonderen, dat de Joden zich steeds op alles voorbereid moeten houden. Een gematigder optreden van de zijde der Joden zou veel kunnen bijdragen tot de pacifi catie van de twee volksgroepen. In hün gelds- macht en door hun steeds aangroeiende poli tieke macht voelen zij de grieven der Arabieren niet aan; ook zij worden in hun werk geleid door een fanatisme, dat zich richt op de ver krijging van een onafhankelijk Joodsch natio naal vaderland, van waaruit de Joodsche po litiek over de geheele wereld beter zal kun nen geleid worden in de banen en tot het doel, hetwelk zij zich voorstelt. De Palestijnsche Jood, zich wetend in een andermans land, voelt zich bedreigd en is den Arabischen Palestijner niet toegetreden als vriend, maar is hem gaan beschouwen als zijn vijand. De Joden zullen echter zooveel moge lijk opstootjes als in deze dagen vermijden, daar zij, nu zij den opbouw van hun land nog niet voltooid hebben, behoefte hebben aan rust en vrede. Niettegenstaande dit zijn zij in het ge heim toch wel zoo bewapend, dat in geval van nood, zooals in deze dagen, ieder zich met een vuurwapen kan verdedigen. gestoken LONDEN, 29 April. (Havas). De verdeeldheid, die tüsschen Bonds kanselier Schuschnigg en den vice- kanselier prins Starhemberg is ont staan, heeft volgens de „Morning Post" nieuwe ongerustheid omtrent den toestand in Oostenrijk veroor zaakt. Te Londen en Parijs houdt men rekening met een nieuwen „Putsch" der nationaal-socialisten in de^nabije toekomst. Hitier zal misschien den Anschluss willen verwezenlijken alvorens aan den oorlog in Abes- sinië een einde is gekomen en Mussolini zijn troepen naar Europa kan doen terugkeeren. Deze vrees in de bedoelde kringen is een gevolg van den indruk, dien de berichten van zekere Britsche persoonlijkheden uit de Oos tenrijksche hoofdstad gemaakt hebben. Volgens de „Manchester Guardian" lijdt het geen twijfel, dat Duitschland zeer groote risico's op zich zou nemen, door zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk te mengen, doch volgens het blad is de toestand in Oostenrijk niet ge heel ongunstig voor een dergelijk optreden te achten. Reuter meldt nog uit "Weenen, dat naar aanleiding van de Duitsche activiteit aan de Oostenrijksche grens troepen uit de garnizoe nen van Weenen en het Oosten des lands naar de Duitsche grens zijn gedirigeerd. WEENEN, 29 April. (Reuter). Sir Austen Chamberlain heeft hedenmorgen de terugreis naar Londen aanvaard. De Weensche correspondent van de „Times' schrijft, dat Chamberlain op zijn reis door Midden-Europa heeft vastgesteld, dat de bin nenlandsche toestand in Oostenrijk stabieler is dan het van verre scheen. Hij heeft er zich rekenschap van kunnen geven, dat zich in Midden-Europa problemen voordoen, die moei lijker zijn dan vrijwel overal elders, doch be houdens een algemeene omwenteling zullen zij door tijd en geduld worden opgelost. Volgens de „Daily Telegraph" schijnt Cham berlain van meening te zijn, dat, indien Duitschland den Oostenrijkers toestaat, Oos tenrijk te regeeren zooals zij willen, hoogst vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oos tenrijk en Duitschland mogelijk zouden moe ten zijn. Naar het schijnt deelt Chamberlain niet de ongerustheid, die in sommige kringen tot uiting is gekomen over de vriendschap tus schen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie. BERLIJN, 29 April. (Reuter). De berichten omtrent de verplaatsing van Oostenrijksche troepen naar de Duitsche grens worden, naar een ambtenaar van de Wilhelmstrasse aan Reu ter verklaarde, misleidend geacht. Deze ge ruchten, zeide hij, hebben reeds sedert eenigen tijd de ronde gedaan. Wat Duitschland be treft, zijn de geruchten absoluut bezijden de waarheid. Het is volkomen natuurlijk, dat on ze troepen in de Beiersche Alpen manoeuvres houden. Het zijn alpinisten-troepen en deze moeten daar ter plaatse hun oefeningen hou den. Ik heb, aldus de zegsman, door bemidde ling van den minister van Oorlog inlichtingen ingewonnen, en naar ik verneem, heeft er in de Duitsche garnizoenen in Zuid-Oost Beieren geen enkele wijziging plaats gehad. Het lijkt volkomen natuurlijk, dat in de Oostenrijksche garnizoenen wijzigingen plaats vinden, nu Oostenrijk den militairen dienstplicht weer heeft ingevoerd. Dan moet U bij BAKKER zijn. EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Vakkundig personeelJbeschikbaar Behangt U zelf? Wij snijden gratis randjes af Italiaansche colonne halverwege tusschen Des- sie en Addis Abeba. Dreigt een nieuwe Putsch in Oostenrijk? Faroek tot koning van Egypte geproclameerd. Nadere uiteenzetting van de directie der glas fabriek Leerdam over de ontstane moeilijk heden. Dr. F. M. Wibaut op 76-jarigen leeftijd te Am sterdam overleden. BERLIJN, 28 April. Onze landgenoote Adèle Sandrock, de bekende en populaire filmactrice, heeft gisteravond in haar Ber- lijnsche woning een ernstigen val gemaakt en daarbij haar rechter heupbeen gebro ken, aldus meldt de „Telegraaf". Toen de bejaarde mevrouw Sandrock tegen half elf, voordat zij ging slapen, haar badkamer opzocht, viel zij over een opgerold tapijt, dat den volgenden ochtend geklopt zou worden. Zij was niet in staat op te staan noch de bel ie bereiken. Het huispersoneel, dat reeds naar bed was, hoorde haar niet roepen, zoodat me vrouw Sandrock den geheelen nacht op den tegelvloer van de badkamer, steunend van de pijn en nauwelijks bij machte zich te verroe ren, laat staan zich voort te bewegen, bleef liggen. Pas vanochtend, toen het dienstmeisje opstond, werd mevrouw Sandrock ontdekt. Ne gen uur lang had zij zonder eenige hulp op den grond liggend doorgebracht. Onmiddellijk werd professor Sauerbruch geroepen, die mevrouw Sandrock dadelijk naar een ziekenhuis liet brengen. Hij liet löntgenopnamen maken en moest constateeren, dat mevrouw Sandrock het rechterheupbeen had gebroken. Door zoo'n dunnen, looden kabel, Die aan elke dakgoot zit, Stroomen storing-vrije klanken Naar.... een distributielid. NIEUWE GRACHT 5 HAARLEM Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 769.1 Vorige stand: 768.9 (Speciale correspondentie) Zoo verluidt van niet officieeie zijde, dat toch in ieder geval nog wel een 10.900 soldaten voor Addis Abeba gereed liggen, wier tegenstand de Italianen eerst zullen moeten breken. De spanning in Palestina duurt voort. Engelsche troepen mar cheer en dagelijks door de straten van Jerusalem ADDIS ABEBA, 28 April. (Reu ter-A. N. P.). Terwijl in de Abessi- nische hoofdstad slechts weinig of geen nieuws te verkrijgen is over den Italiaanschen opmarsch uit Dessie, noch over den aard van de militaire plannen van den Negus, wiens verblijfplaats nog steeds vol komen onbekend wordt gehouden, geeft men hier vrijelijk uiting aan de verbittering en algemeene ver ontwaardiging over de pamfletten, die Badoglio door zijn vliegtuigen heeft doen uitstrooien en waarin hij de Sjoa-bevolking met uitroeiing bedreigt, zoo zij mocht trachten den opmarsch der Italianen te be lemmeren. Men interpreteert hier den inhoud der pam fletten aldus, dat Badoglio er bij eenig verzet van den kant der bevolking niet voor zal te rugschrikken de weerlooze Sjoa-stammen door middel van gasbombardementen uit de lucht volkomen te vernietigen. De Abessinische propaganda-organisatie in Addis Abeba heeft in de hoop de moreele uit werking van dit dreigement te neutraliseeren, van haar kant vlugschriften in eenige duizen den exemplaren doen drukken en in Addis Abeba en langs de naar de stad leidende we gen doen verspreiden. In dit vlugschrift wordt er op gewezen, dat de Italianen, wanneer zij het land zullen bezetten, de mannen eerst van hun geweren en daarna van het leven zullen berooven. Ook de akkers en weiden zullen wor den afgenomen en aan de eigen mannen van Italië worden gegeven. Het is beter, zoo ein digt het vlugschrift, in den slag als een leeuw te sterven, dan als een schaap door de Italia nen te worden geslacht. „Onderwerpt u nim mer. Laat ons den indringer van ons heilig land bestrijden. De Leeuw van Juda heeft dui zend jaren zegevierend gestreden. Wanneer wij schouder aan schouder staan als mannen, zal dit wederom geschieden." vraagd, waarom zij niet meer tegen de Italia nen vochten. Hierop hebben zij geantwoord: „Wij keeren terug, omdat de regeering ons dit heeft bevolen, maar wij zijn bereid naar het front terug te keeren, wanneer het bevel daar toe zal worden gegeven. Wij zullen nooit dul den, dat de vijand in het bezit blijft van ons gebied." Omtrent den Italiaanschen opmarsch naar Addis Abeba meldt de correspondent van Reuter-A. N. P. uit Dessie, dat deze opmarsch door goed weer wordt begunstigd. De gemotoriseerde colonne, bestaande uit 3000 vrachtwagens, elk bemand met 16 sol daten, infanteristen, zwarthemden en As kari's, bevond zich hedenmiddag op onge veer 87 mijlen ten Zuiden van Dessie, d. w. z. iets minder dan halverwege van Ad dis Abeba, dat hemelsbreed 150 mijl van Dessie verwijderd is. Een tweede Italiaan sche colonne heeft de rivier Wacit be reikt. Er zijn vrijwel geen gegevens te verkrijgen over den strijd in de omgeving van het Tsana- meer, waaruit geconcludeerd zou kunnen wor den, dat hier niet veel vorderingen worden gemaakt. Niet-officieel verluidt te Asmara, dat kort geleden vijf Italiaansche vrachtauto's door Abessinische soldaten aangevallen en vernield zijn te Takoel Damia op 20 mijl ten Noorden van Gondar. Ras Ayele, die in dit gebied ope reert, schijnt dus met guerilla-taktiek succes te hebben en de Italianen te remmen, hetgeen wellicht van belang geacht kan worden in ver band met het feit, dat de Negus zelf met zijn troepen in Westelijke richting vertrokken is. Kringen in Asmara toonen zich hooglijk vol daan over de welgeslaagde vlucht van twee watervliegtuigen van Massaoea naar het Tsa- nameer en terug, maar weigeren hierover eenig verder commentaar te leveren. SYRACUSE, 29 April (Stefani). Een deta chement van het 75ste regiment infanterie is naar Oost-Afrika vertrokken. Een groote me nigte juichte den troep, bij het vertrek enthou siast toe. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Noord-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 774,8 te Valentia. Laagste barometerstand: 746.4 te Isafjord. H Zon op 4.35 - onder 7.21 - Licht op 7.51 Maan op n.m. 0.01 onder v.m. 1.47 Volle Maan 6 Mei 5ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Eenige weken geleden is er op den weg van Dzanien naar Naplous, een beruchten roo- versweg, een Jood door Arabische roovers overvallen en zelfs om het leven gebracht. Dit is niet de oorzaak van de hedendaagsche rel letjes in Palestina, maar is wel de aanleiding geweest, dat de gemoederen, die zich sedert 1927 niet meer hebben kunnen luchten, zich nu weer eens ontlasten van allen vermeenden haat en v/rok, die tusschen de twee broedervolken, de Arabieren en Joden, bestaan. Ter inlichting voor den lezer: sedert Enge land in 1922 het mandaat over Palestina op zich heeft genomen, heeft het daarbij van den Volkenbond ook de stilzwijgende opdracht ge kregen het land tot beschaving en ontwikke ling te brengen en daarenboven nog de uitdruk kelijke opdracht de vorming van een Joodsch „National Home" sterk te bevorderen. Enge land heeft verklaard deze opdracht te zullen vervullen, zoowel in woorden en dit wel het duidelijkst op 2 November 1925 door de be roemde Balfourverklaring, waardoor Londen officieel erkende, dat het doel van het En- gelsch beleid in Palestina de stichting van een Joodsch „National Home" is als in daden, door toe te laten, dat de Zionistische Vereeni- ging in samenwerking met de plaatselijke re geering vrij en onafhankelijk de stichting van een Joodsche samenleving ten uitvoer kan bren gen. En zoo hebben gedurende de laatste vijf tien jaren de havens van Palestina, Jaffa en Haifa, 400.000 Joden zien immigreeren op een Arabische bevolking van 650.000 zielen, is een derde gedeelte der landerijen van Arabische eigenaars welk gedeelte zeker op de helft mag geschat worden van het bebouwbare land van Palestina door aankoop overgegaan tot grondbezit van de Zionisten, zijn er opgericht Joftdsche scholen, lagere, middelbare en zelfs één universiteit, Joodsche hospitalen, mach tige Joodsche industrieën voor electriciteitsvoor- ziening (Tiberias), voor chemicaliën (Doode Zee) en voor andere takken. De Zionistische vereeniging, die de geheele verzorging heeft voor de immigratie der Joden, heeft haar eigen jaarlijksche begrooting voor onderwijszaken, volksgezondheid, publieke werken, landbouw, handel en nijverheid, welke begrooting officieel vermeld en opgenomen wordt in de jaarlijksche regeeringsbegrooting. Men zou haast kunnen spreken van een staat in een staat, zoo het feit niet bestond, dat vooraanstaande Joden reeds zitting hebben in de hooge regeeringscolleges en als ambtenaren en niet op de geringste posten in de bureaux van de regeering dienst doen, zoodat het raderwerk van die twee staten in elkaar grijpt tot één massieve constructie, welke de Engelsche regeering „ontwikkeling van Palestina" noemt en de Zionisten „ontwikke ling van een Joodsch Palestina". Deze opbouw heeft zich ontwikkeld te midden van de oor spronkelijke Arabische bevolking van Palestina, 650.000 inwoners groot, waarvan 99 pet. anal fabeet en de helft van het laatste procent waan wijs is. Blijft nog een half procent over en dit wordt gevormd door de kopstukken van de Arabische bevolking, Zij zijn de stichters van de Arabische partijen van de laatste jaren, vooral van de Nationale Arabische Partij en over deze zoo straks een enkel woord. Het eerste verschijnsel van de Joodsche im migratie, waarmede de Arabieren te maken hadden, was de op- en verkoop van landerijen. Het Is nooit de bedoeling geweest van de Zio nistische vereeniging kris en kras landerijen te koopen, doch de oogen waren gericht op groote vlakten en uitgestrektheden, waarop zuiver Joodsche kolonies, zonder de onmiddellijke na bijheid van Arabische medebewoners, konden gesticht worden. Dus, daar ieder stukje land zijn Arabischen eigenaar had, moesten er on derhandelingen gevoerd worden met vereeni- gingen van Arabische grondeigenaars, om die uitgestrektheden te kunnen bemachtigen. Om op deze wijze den verkoop van landerijen aan de Joden mogelijk te maken, heeft dat enkele halve procent van intellectueelen, die de kopstukken zijn van de Arabische bevolking, in de hand ge had en heeft dit nog in de hand de Arabie ren zullen het moeten bekennen en dit alles niet zonder voor hun werk persoonlijke geldelijke voordeelen te genieten. Later is men er toe overgegaan ook Jodenwijken te stichten "Wat de verdediging van de hoofdstad be treft, daarover kan het volgende gemeld wor den. Aan den eenen kant wil men het ka rakter van open stad volkomen voor Addis Abeba bewaren en brengt men daarom de ge wonde en uitgeputte krijgslieden, die naar de hoofdstad zijn teruggekeerd, onder in kampe menten buiten de stad, waar zij goed verzorgd worden. Aan den anderen kant schijnt het wel, dat men niet voornemens is de stad zon der slag of stoot in handen van den vijand te laten vallen. Voorts verneemt de correspondent van Reu ter-A. N. P., dat een zeer groot aantal ge wonden bijeen gebracht is te Debra Birham, op 25 K.M. afstand ten Noord-Oosten van Ankober en op 135 K.M. van Addis Abeba, Er is een beroep gedaan op de Britsche ambulance, vrachtwagens ter beschikking te stellen ter evacueering van deze gewonden. Het is onbe kend, of deze soldaten hun verwondingen heb ben opgeloopen in nieuwe gevechten met de Italianen, waarover dan geen berichten zou den zijn ontvangen, dan wel of het hier gaat om uit het Noorden terugtrekkende troepen. De correspondent van Reuter-A. N. P. heeft naar Addis Abeba teruggekeerden soldaten ge- Te Berlijn heeft een huiseigenaar uit ivraak tegen zijn huurders een groote gas- explosie veroorzaakt, ivaardoor dertien menschen werden gewond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1