Nog slechts 100 K.M. van Addis Abeba Plaatselijke protectie De Volkenbond faalde niet De controle op deviezen in Polen HETN.C.C. VERDWIJNT DE VRAGENLIJST VOOR DUITSCHLAND RAS NASSIBOE VECHT OM ELKEN METER GROND De verkiezingen in Frankrijk Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bii vooruitbetaling DONDERDAG 30 APRIL 1936 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19924 De Abessinische kwestie in het Hoogerhuis besproken Italië in steeds meer moeilijkheden Een nota van Danzig aan de Poolsche regeering Lindbergh bestormd door journalisten Hij vertrekt naar onbekende bestemming Het zure gezicht van Duitschland Goede moppen op de regeering grenzen aan verraad Werkcomité voor het laatst bijeen Nieuwe ambassadeur van Japan te Londen Britsche ministers meenen, dat sommige vragen irriteerend zouden kunnen zijn Heeft Dr. Goebbels bakzeil gehaald? De naam van dr. Eckener mag weer genoemd worden De Oostenrijksche troepenverplaatsingen Het betreft uitsluitend normale oefeningen Graziani zou zelfs al zijn reserves in het vuur brengen om den tegenstand te breken Abessinië's positie is niet hopeloos Het Weer H ring. H immuunimmuunminiiiiniiiil Regeering koestert er principieele bezwaren tegen Een circulaire van minister de Wilde De communisten begeeren geen minister-portefeuilles Langzaam aan 'Toestand van kardinaal Lépicier nog zorgwekkend Een streng vonnis in de Phoenix-affaire Sovjet-piloot vermist HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 29 April (Reuter). In antwoord op een vraag van lord Davies in het Hoogerhuis om een commissie, gelijk aan de commissie- Lytton, om een onderzoek in te stellen in Abes- sinië, zeide lord Stanhope, dat, hoewel de Vol kenbond heeft gefaald in de poging den oorlog te voorkomen door middel van de sancties, de oorlog nog niet geëindigd is. De Italianen bevinden zich in steeds groo- ter moeilijkheden, naarmate zij zich verder van hun basis verwijderen. Italië ziet zich ge noodzaakt zich groote uitgaven te getroosten voor het behoud van zijn krachten in Abes- sinië en nu het bij de keel wordt gegrepen door de huidige sancties is het belachelijk te zeggen, dat de Volkenbond heeft gefaald. Lord Stanhope is er van overtuigd, dat in dien de sancties warden volgehouden, Italië zich in een positie zal bevinden, welke erger zal zijn, dan wanneer het nooit oorlog zou heb ben gevoerd, dan zal dit ertoe hebben bijge dragen, dat andere landen zullen inzien, dat het van geen nut is oorlog te gaan voeren. DANZIG, 29 April (D.N3.). De president van den senaat van Danzig heeft den ver tegenwoordiger van de Poolsche republiek, dr. Papee, een nota overhandigd, waarin wordt gesproken over de gevolgen van de Poolsche deviezen-controle voor de belangen van Danzig. Oa. wordt gezegd, dat de Poolsche devièzen- regeling een controle van den goederenlnvoer naar Polen omvat. De president van den senaat verwacht, dat evenals Danzig overeenkomstig het protocol van 11 October 1935 geen maat regelen neemt, die den invoer van Poolsche goederen in Danzig zou kunnen schaden, ook de nieuwe regeling in Polen geen gevaar zal opleveren voor den handel van Danzig. Hij verwacht verder, dat evenals Danzig maatregelen heeft genomen voor het fcetalings- verkeer middels de bank van Danzig, ook Polen soortgelijke maatregelen zal nemen. Verder wordt uiting gegeven aan de verwach ting, dat de tot 25 April ontstane vorderingen van Danzig in Polen, welke op het oogenblik geblokkeerd zijn, zullen worden afgewikkeld. De president van den senaat, Greiser, ver klaart verder, dat Danzig bereid is het zloty- verkeer in Danzig te handhaven, voor zoover dit in overeenstemming is met de Poolsche de- viezenbepalingen en het belang van Polen dit eischt, doch dit kan alleen geschieden onder voorwaarde, dat de Danziger gulden weer of ficieel op de beurs van Warschau wordt geno teerd. Tenslotte wordt verklaard, dat de regeering van Danzig thans het oogenblik gekomen acht het vroeger geldende douane-systeem weer in te stellen, n.l. dat de douane-rechten worden vol daan in Danziger gulden en niet langer in zloty, aangezien deze munt thans schaarsch wordt. Op de effectenbeurs te Warschau is sedert de invoering der deviezenregeling een stijging der effecten met vaste rente en der aandeelen waar te nemen. Vooral de staatsleenihgen en bijna alle aandeelen zijn sterk opgeloopen. BOULOGNE, 29 April (Reuter). Het echt paar Lindbergh is heden te Wimereux aange komen. Zij werden herkend toen zij op den boulevard wandelden en onmiddellijk werden zij omringd door journalisten. Lindbergh verzocht hun niet aan te dringen en begaf zich snel naar zijn hotel terug. In den avond vertrok het echtpaar per auto naar onbekende bestemming. LONDEN, 29 April. De Times meldt uit Ber lijn, dat een inwoner van Aken, die een boekje met „De duizend beste moppen" over het nieu we Duitschland en zijn regeering samenstelde, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te heb ben 25.000 mark te zullen verdienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoopen. De rechtbank was echter van meening, dat een dergelijk optreden aan verraad grensde. Kolonel Vojciech Fydo, de nieuwe Poolsche militaire attaché in België Het Nationaal Crisiscomité deelt medé: Woensdag is de laatste vergadering ge houden van het werkcomité van het N. C. C. Het dagelijksch bestuur is thans belast met de liquidatie der stichting, waarna rekening en verantwoording zal moeten worden afge legd aan het algemeen comité, welks goed keuring ter décharge van het bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. 7 der stichtingsakte zal t.z.t. het saldo der rekening, hetwelk uit den aard der zaak gering zal zijn, aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken worden overgedragen, teneinde daaraan een bestem ming te geven zooveel mogelijk beantwoor dend aan het doel der stichting. TOKIO, 29 April. (A.N.P.) Sjigeroe Yosjida, de nieuwe Japansche ambassadeur te Londen, zal 21 Mei over de Vereenigde Staten naar Engeland vertrekken. LONDEN, 29 April. (Reuter) De Britsche regeering hoopt binnenkort met de Duitsche regeering in contact te treden, teneinde, zoo- als te Genève op 10 April is besloten, eenige punten Van het Duitsche memorandum van 31 Maart en de vorige memoranda op te helde ren, verklaarde minister-president Baldwin in het Lagerhuis. Hedenochtend vergaderde de ministerraad onder voorzitterschap van Baldwin. Macdonald, die uit het ziekenhuis is ontslagen, woonde deze bijeenkomst bij. Eden legde de vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd, aan zijn collega's voor. Naar vernomen wordt, zouden enkele minis ters van oordeel zijn, dat de vorm, waarin de vragen zijn gegoten, Duitschland zou kunnen irriteeren. Daar de ministerraad zijn taak niet heeft kunnen beëindigen, zal morgen opnieuw een zitting worden gehouden. BERLIJN, 29 April (Havas). De Duitsche pers heeft een beslissing van Dr. Goebbels ontvan gen, dat de naam van dr. Eckener weer mag worden genoemd. Een reden voor dit toesluit wordt niet opgegeven. LONDEN, 29 April. (Reuter.) De Oostenrijk sche legatie alhier heeft officieel bericht uit Weenen ontvangen, dat het niet waar is, dat de troepenverplaatsingen in Oostenrijk geschie den op grond van geruchten omtrent concen tratie van Duitsche troepen aan de grens. Het betreft hier slechts normale oefeningen. -y. ,1 Dinsdagnacht sprong in een der hoofdstraten van Brussel een waterlei dingbuis. Het vernielde wegdek Minister van Zeeland heeft vergezeld van minister Beek (rechts) een be zoek gebracht bij den president der Poolsche republiek ROME, 29 April (Reuter). De Erythre- aansche colonne van generaal Pirzio Biroli bevindt zich thans op 100 K.M. afstand van Addis Abeba. De colonne rukt op langs den autoweg, welke Dessie verbindt met de hoofdstad. De troepen hebben thans het dorp Embertera bereikt. Een andere colonne, welke 3000 wagens telt, rukt langs 'n langeren, doch veiligeren weg op en bereikte Macfoed, op een 40-tal K.M. van Ankober. De voorhoede van deze colonne werd door Abessiniërs aangevallen, de aanvallers werden evenwel op de vlucht geslagen. Terwijl volgens de meening van Italiaan- sche kringen de strijd aan het Noordelijk front aan het einde van deze weèk of in het begin van de volgende week ten einde zal loopen, tracht ras Nassiboe de vesting Har- rar met haar omgeving tot iederen prijs te behouden. Het is niet onmogelijk, dat Nassiboe niet op de hoogte is van de nederlaag, die het leger corps van den Negus aan het Noordelijk front heeft geleden. Men is er te Asmara van over tuigd, dat het lot van Nassiboe, zelfs indien hij zich nog eenigen tijd zou kunnen handhaven, zal zijn bezegeld op het oogenblik, waarop de troepen van het Noordelijk front Addis Abeba innemen. Graziani brengt al zijn reserves in het vuur om het laatste Abessinische leger, dat nog Verwachting: Zwakke tot matigen Noor- dclijke tot Noord-Westelijken wind, ge- ïE deeltelijk bewolkt, droog weer, weinig ver- =1 andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, mede namens de mi nisters van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken aan Burgemeesters en Wethouders der onderscheidene gemeenten een cir culaire gericht, betreffende plaatse lijke protectie. In deze circulaire schrijft de minister, dat de werkloosheid, waarmede nagenoeg alle gemeen ten hebben te kampen, er toe geleid heeft, dat het meer en meer gewoonte is geworden, in bestekken voor aanbesteding van werken de voorwaarde te stellen, dat de bij de uitvoering benoodigde materialen van in de gemeente wonende han delaren of fabrikanten moeten worden betrok ken, of dat het werk met plaatselijke arbeids krachten moet worden uitgevoerd. Ook komt het voor, dat bij het plaatsen van orders de mededinging wordt beperkt tot in de gemeente gevestigde ondernemingen. Tegen het stellen van voorwaarden van dezen aard bestaat in beginsel bij de Re geering bedenking. In de eerste plaats oefenen deze voorwaarden ontegenzeglijk invloed uit op de prijzen van de uit te voeren werken of de te leveren arti kelen, omdat eventueele goedkoopere aanbiedin gen van buiten de gemeente gevestigde onder nemingen buiten mededinging worden gelaten. In de tweede plaats vloeit uit een en ander voort een storend ingrijpen in de normale ver houdingen op de arbeidsmarkt en in het be drijfsleven in het algemeen. Het algemeen eco nomisch verkeer, dat zich zooveel mogelijk vrij moet kunnen bewegen, wordt daardoor belem merd. Voorts zullen bedoelde voorwaarden kunnen leiden tot een niet gewenschten trek van ten plattelande gevestigde arbeiders naar de groo- tere gemeenten. Een andere vorm van te enge opvatting van te dienen belangen doet zich voor in de geval len, waarin de gemeenten uitgaven doen, ten einde werklooze arbeiders in de gelegenheid te stellen elders werk te verrichten, dat zij zonder bijdrage (b.v. in de vervoerkosten) niet zouden aanvaarden. Voorts is het voorgekomen, dat een gemeente een plaatselijke onderneming subsidieerde, ten einde dit bedrijf in staat te stellen een order uit te voeren, welke order zonder subsidie, tengevolge van binnenlandsche of buitenland- sche concurrentie, aan het bedrijf zou zijn ont gaan. Het is naar de meening der regee- .ring duidelijk, dat zoodanig streven naar „plaatselijke protectie" niet in overeenstemming moet worden ge acht met het algemeen landsbelang. Maatregelen daartegen dienen dan ook getroffen te worden. In verband hiermede zal de re geering in voorkomende gevallen moeten overwegen, of besluiten van gemeentebesturen, waarin elementen van plaatselijk-protectionistischen aard, als bovenbedoeld, voorkomen, onaangetast kunnen blijven, behalve in de gevallen, dat vooraf op dit punt de instemming der regeering is verkregen. Ter voorkoming van onzekerheid te dezer zake geeft de minister in overweging dat, al vorens tot vaststelling van sen dergelijk besluit wordt overgegaan, het desbetreffend ontwerp aan den minister wordt toegezonden. Het oordeel der regeering zal op korten ter mijn worden kenbaar gemaakt, zoodat vertra ging niet behoeft te worden gevreesd. krachtigen tegenstand biedt, zoo snel mogelijk te vernietigen. De gouverneur van de bank van Abessinië, die op het oogenblik in Engeland vertoeft in verband met de Britsche leening aan Abessinië, verklaarde dat volgens de laatste berichten de toestand wel verontrustend is voor Abessinië, doch men moet dit niet overdrijven. Men moet zich niet voorstellen, dat Abessinië den strijd zal opgeven, als de Italianen de hoofdstad heb ben bezet. De regeering zal dan naar een vei liger plaats Worden overgebracht. Tenslotte wees de gouverneur er nog op, dat den weg naar den Soedan in ieder geval open blijft voor den toevoer van wapenen en andere voorraden. Naar Abessinische meening schijnt uit de oorlogsberichten van het Zuidelijk front te kunnen worden opgemaakt, dat het tweede offensief der Italianen, dat op 24 April werd ingezet, evenals het eerste in hoofdzaak mis lukt is en slechts hier en daar tot een ge deeltelijk succes heeft geleid. Gedurende de laatste dagen hebben in het gebied van Sasa Baneh bloedige, verbitterde ge vechten plaats gehad, waarbij eenige duizenden Italianen zouden zijn gesneuveld. De kracht der Abessinische troepen aan dit front is, naar hier verklaard wordt, in geen enkel opzicht ver minderd. Zelfs indien de Italianen erin zou den slagen, Daggahboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedigingslinie der Abes siniërs stuiten. De Italianen zouden zooveel mogelijk tanks, vliegtuigen, gemotoriseerde afdeelingen en ca valerie in den strijd hebben gebracht. Toch zouden de vorderingen in verhouding tot het gebruikte materiaal buitengewoon gering zijn. Berichten, volgens welke in de Abessinische binnenlandsche politiek een strijd om de macht zou worden gevoerd, worden te Addis Abeba ge dementeerd. Over het oprukken der Italianen aan het Noordehjk front zijn, naar men hier verklaart, geen duidelijke gegevens te verkrijgen. Vandaag heeft de Italiaansche luchtmacht tot tweemaal tot een bezoek aan de hoofdstad gebracht; het schijnt hier verkenningstochten te betreffen. LONDEN, 29 April. (Reuter). In het Lager huis is heden de Abessinische kwestie bespro ken. Een van de leden deed een vraag over de wapenzendingen, welke te Djiboeti blijven liggen. Eden antwoordde, dat de Franschen twee klei nere zendingen uit Duitschland niet hebben doorgelaten, doch tussehen de Britsche en Fran- sche regeering is nooit een woord hierover ge wisseld. AJACCIO, 29 April (Reuter). De links-repu blikein Chiappe, voorzitter van den gemeente raad van Parijs, is tot kamerlid gekozen in zijn kiesdistrict Ajaccio Calvi. Ernest Lafont, oud-minister onafhankelijk socialist, heeft zich bij de herstemming terug getrokken. Het communistische kamerlid Maurice Thorez, verklaarde in de wandelgangen van de kamer, «)at de communistische partij geenszins voornemens is minister-porte feuilles te aanvaarden. De communisten, zelfs indien zij met 60 man in de kamer komen, zooals Thorez hoopt, zullen de regeering steunen, indien deze meer links gericht is dan de huidige en het programma wil aannemen, dat door het Volksfront is op gesteld. Het bestuur der radicaal-socialistische partij is heden opnieuw bijeengekomen om de houding der rad.-soe. candidaten in het departement Seine te bespreken. In 12 gevallen hebben can didaten zich, in overeenstemming met de af spraken. teruggetrokken ten gunste van com munisten, in een geval ten gunste van een so cialist. In vijf districten worden de rad.-soc. candidaten gehandhaafd. Hier en daar hebben de rad.-soc. candidaten geweigerd afstand van hun kansen te doen. Zoo handhaaft de afgevaardigde van Reims, Auger, zijn candidatuur, terwijl hij uit de partij is getreden, ook de afgevaardigde Meyer uit Le Havre heeft zich niet teruggetrokken. Nog slechts 100 K.M. van Addis Abeba; Abes sinië's positie niet hopeloos. De vragenlijst voor Duitschland in den Brit- schen ministerraad. De verkiezingen in Frankrijk. De toestand van Kardinaal Lépicier nog zorg wekkend. De deviezen-controle in Polen; nota van Danzig aan de Poolsche regeering. Demonstraties ter eere van den overleden en den nieuwen koning in Egypte. Wetsontwerp ingediend tot instelling van een Raad voor de Luchtvaart. Ministerieel rondschrijven betreffende plaatse lijke protectie. Het werkcomité vaa het Nationaal Crisiscomité voor het laatst bijeen geweest. Een Televisie-commissie ingesteld. Beiastingverhooging te 's Gravenhagc. Verslag der Kamercommissie over de wijziging van art. 29 Wetboek van Strafvordering (het verhoor van verdachten). Eerste steenlegging van het Nationaal Francis- caansch Derde Orde-huis te Wychen. Boschbrand onder Ossendrecht. New-Yorksche Beurs: Stemming weinig veran derd, slot op het laagste punt. „Langzaam aan dan breekt het lijn tje niet," is een gezegde uit de dagen van de trekschuit. Maar we leven in een heel anderen tijd, waarin snelheid eisch en plicht vaak is zoodat het „langzaam-aan" wel wat heel ouder- wetsch aandoet. En tochNatuur lijk moeten we ons instellen op onzen eigen tijd en als we niet zorgen mee te komen, dan geraken we hopeloos achterop. Verwacht dus geen raad om het maar kalm aan te doen. Maar tochtoch moeten we den zin van het oude gezegde in ons opnemen. En die zin is: wees voorzichtig, doe niets overijld en te haastig, zoodat de lijn breekt. Dan zijt ge verder van huis! Haastige spoed is zelden goed. Dat wil zeggen: ge moogt nooit door over haasting en overijling uw doel missen. Langzaam aanDat is geen aarze len of treuzelen, dat is juist den tijd goed gebruiken en snel gebruiken, omdat ge aldus zorgt zeker van uw zaak te zijn en niet nutteloos uw tijd te verdoen door den arbeid nog eens over te moeten doen. ROME, 29 April. (Eigen telegram). In den toestand van Kardinaal Lépi cier is een lichte verbetering ingetreden. Er blijft echter nog reden tot bezorgdheid. Naar verluidt, zal Z. H. de Paus op 23 Mei as. persoonlijk de inwijding verrichten van het nieuwe Palazzo Calisto van de pauselijke Con gregaties in de stadswijk Trastevere. Officeel is dit bericht echter nog niet bevestigd. WEENEN, 29 April. Vandaag heeft de behan deling van een aanklacht tegen een filiaalhou der der „Phoenix" plaats gehad. De man werd er van beschuldigd, de maatschappij voor 50.000 schilling te hebben opgelicht. Hij is veroordeeld tot 18 maanden zware kerkerstraf. IRKOETSK, 28 April (Stefani). Sedert zes dagen heeft men niets meer vernomen van den piloot Bessonof, die een vlucht maakt van Ir- koetsk naar Ceremokovo. Men vreest, dat het toestel tijdens een sneeuwstorm is verongelukt. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 768.2 Vorige stand 769.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1