t Hoe de Abessinische tegen stand ineenstortte Itaiianen reeds te Addis Abeba? Groote opdracht aan Beijnes Goering's nieuwe functie 1 Mei-dag in het Derde Rijk DE ROL DER GIFGASSEN Duitsch vliegtuig verongelukt m Het nieuws van heden DE BAROMETER VEF-EENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi[ vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 1 MEI 1936 Avondblad TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19927 Men gelooft thans, dat het einde onafwendbaar naderende is Lot van de hoofdstad schijnt bezegeld Elf personen om het leven gekomen Heeft Schacht ontslag gevraagd? Een spionnage-wet in Tsjecho-Slowakije Ook de wet op de landsverdedi ging aangenomen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj De Haarlemsche fabriek mag 74 motorrijtuigen leveren aan de Nederlandsche Spoorwegen Voor twee jaar werk LONDEN, 1 Mei. (Reuter). Volgens een te Londen uit Italiaansche bron ontvangen bericht, dat evenwel nog niet is bevestigd, is hedenmorgen een Italiaansche afdeeling grenadiers en zwarthemden, gesteund door artillerie en genie, Addis Abeba binnen gerukt. Schacht afwezig Cycloon teistert de Ver. Staten Eenige dooden; groote materieele schade Ook Burma door cycloon geteisterd Japan en Rusland DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Redevoeringen van Hitier en Goebbels tot de jeugd „Jeugd moet offers brengen" Kalme 1 Mei-dag te Parijs De marine-begrooting van Amerika De hoogste, die in vredestijd ooit is ingediend Contra-spionnagedienst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingex. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 1 Mei (Reuter). Een gemotoriseerde Italiaansche colon ne is Ankober gepasseerd. Ka de inname van Sasa Baneh is de op- marsch van de colonne van generaal Prusci gestaakt in verband met de hevige regens, welke het verkeer met auto's onmogelijk ma ken. De pontonniers zijn er thans evenwel in geslaagd een brug te slaan, welke een draag kracht heeft van tien ton, zoodat de opmarsch naar Dagaboer kan worden voortgezet. De mannen stonden bij het slaan van deze brug tot het middel in het water. Ook de opmarsch van de Lybische brigade van generaal Nasi moest wegens den regen worden gestaakt. Ook hier slaagde de genie er in bruggen te slaan, zoodat de opmarsch naar Dagaboer, waarheen ook generaal Agos- tini met zijn afdeeling trekt, kon worden voort gezet. Niettegenstaande het slechte weer is het moreel van de Italiaansche en inlandsche troepen uitstekend en wedijveren de mannen in zelfverloochening. ADDIS ABEBA, 30 April. (Reuter-ANP) Welke rol het gebruik van gifgassen door de Italianen heeft gespeeld in de laatste phase van den Abessinischen oorlog blijkt wel uit de verhalen, die gewonde overle venden van den slag bij Mai Tsjio over de nederlaag van de keizerlijke garde vertel len. De speciale correspondent van Reuter-A. N. P. heeft enkele van deze krijgers, die juist van het front naar Addis Abeba waren terug gekeerd, gesproken. Een hunner zeide: „Den eersten dag van onzen aanval braken wij door de vijandelijke linies heen en dreven den vijand terug. Den volgenden dag wisten wij den Ita lianen nog verdere nederlagen en zware ver liezen toe te brengen. Den derden dag echter werd de lucht plotseling verduisterd door hon derden vliegtuigen, die bommen naar beneden wierpen met een zeer verstikkend, blauw gas. Al onze mannen, die geen gasmask^s hadden kwamen bijna terstond om het leven. Duizen den soldaten stierven en slechts een paar, die over gasmaskers beschikten, ontsnapten aan den dood". De slag bij Ma Tsjio, op enkele mijlen ten Zuiden van den Amba Aladzji, is op 31 Maart j.l. geleverd. De Negus had toen persoonlijk de leiding over een troepenmacht van 20.000 krijgslieden. Hij leed een zware nederlaag, met Verliezen, die door de Italianen geschat wer den op 7000 dooden. Maarschalk Badoglio meld de in zijn legerbericht over dezen slag: „Onze lucht-strijdkrachten namen stoutmoedig en doelmatig deel aan den strijd." De nederlaag van Mai Tsjio beteekende de ineenstorting van den Abessinischen weerstand in het Noorden en leidde tot den snellen Italiaanschen op marsch naar Dessie. De correspondent van Reuter-ANP in Addis Abeba heeft ook nog een onderhoud gehad met den Britschen Roode Kruis-arts, dr. Melley. die het volgende verhaalde over het ontsnappen der Roode Kruis-eenheid bij Debra Birham aan de Italianen: „Wij waren bezig met het inrichten van stations in afwachting van gewonden, toen °ns plotseling de waarschuwing bereikte, dat de Italianen den top van den berg Tarmadoer hadden bezet en dat de kleine Abessinische af deeling zich reeds had moeten terugtrekken uit die belangrijke stelling. Praktisch bevond zich dus niets meer tusschen de Italianen en onze ambulance. Wij zetten onmiddellijk onze eigen Wachtposten uit om ons te waarschuwen, in geval de Italianen naderden. Daarop pakten wij haastig onze spullen bijeen, waarvan echter veel moest worden achtergelaten en keerden terug naar de hoofdstad. lederen dag vlogen Italiaansche vliegtuigen over ons heen. Eens vloog een ontzaglijke drie-motorige bommen werper zoo laag over het kamp, dat de vleu gels bijna in aanraking kwamen met de pun- ten van de tenten. Wij lagen zoo plat als wij maar konden tegen den grond gedrukt en ver- Wachtten ieder oogenblik doorzeefd te worden ■het machinegeweerkogels, maar gelukkig vuur- öe het vliegtuig bij dit bezoek niet." Wat den val van den berg Tarmadoer be treft verneemt de correspondent van Reuter- ANp nog, dat eenige duizenden Abessinische krijgers derwaarts waren gezonden om den Italiaanschen opmarsch te stuiten, doch dat heze krijgslieden door gebrek aan levensmid delen hun bestemming niet konden bereiken. 2°o kwam het, dat slechts weinig meer dan 3°0 man de sterkte van Tarmadoer bezet hiel den onder bevel van den Zweedschen kapitein Ramm, die zich uiteraard tegenover de onme telijke Italiaansche overmacht gedwongen zag t®rug te trekken. De berg Tarmadoer be- heerscht Debra Birham op 70 mijl van Addis Abeba, dat weer een strategisch punt vormt, Van waar uit twee wegen naar de hoofdstad Worden beheerscht. Het lot van Addis Abeba is thans dus wel bezegeld. Nog zijn vandaag in allerijl alle beschik bare manschappen uit de hoofdstad naar de bergen tusschen de stad en Debra Bir ham gezonden voor een laatste poging tot stuiten van den Italiaanschen opmarsch, maar ook deze weerstand op de bergen, die de laatste kans bieden, zal wel niet veel meer uitrichten, vooral niet, nu ook de „Hindenburg-linie" van het Zuiden door Graziani is genomen. De Negus, die vandaag verrassenderwijze in Addis Abeba is aangekomen, verklaarde: „Het gros van ons leger is intact. Wij hebben met levendige voldoening geconstateerd, dat met enkele uitzonderingen ons volk achter ons staat. Zelfs de bezetting van Addis Abeba zou nog niet de overgave van ons rijk beteekenen. Wij zullen tot het laatste kunnen strijden" het valt echter te vreezen, dat dit einde inder daad onafwendbaar naderende is. MüNCHEN, 1 Mei (A. N. P.) Het is nu pas bekend geworden, dat tijdens nachtelijke manoeuvres, welke op 25 April in de buurt van Tilm zijn gehouden een groote bommen werper is verongelukt. Elf personen zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Omtrent het ongeluk, dat reeds in den vroe gen morgen tijdens lucht-manoeuvres heeft plaats gevonden, zijn in de pers geen mededee lingen verschenen. Ook de namen van da slachtoffers worden geheim gehouden aldus meldt de „Daily Tel." Vernomen wordt evenwel, dat zich onder de dooden drie officieren der rijksweer bevinden, twee ambtenaren van net Duitsche ministerie van Luchtvaart, de chef van politie te Augsburg en zijn assistent, benevens twee hooggeplaatste leden der nationaal-socia- listische partij. Het verongelukte toestel een nieuw type met drie motoren was op gestegen'van het vliegveld te Augsburg. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. Men ge looft, dat een der motoren is ontploft, waardoor het toestel van een hoogte van drieduizend me ter is neergestort. Alle details worden echter strikt geheimge houden en aan de menschen, die in de omgeving wonen van de plek waar het toestel is terecht gekomen, is opdracht gegeven, geenerlei inlich tingen te verstrekken. BERLIJN, 1 Mei. (Havas). Het gerucht gaat hier, dat Schacht zijn ontslag aan Hitier zou hebben aangeboden. Hitier zou dit niet hebben aanvaard. Van welingelichte, doch niet-officieele zijde, wordt dit bericht tegengesproken. PRAAG, 30 April. (D.NB.) In een korte zit ting heeft heden het huis van afgevaardigden met groote meerderheid de spionnagewet en de wet öp de landsverdediging aangenomen. Het huis was dicht bezet en bijna alle ministers met den minister-president aan het hoofd wa ren aanwezig. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, EE weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 771.8 te Yarmouth Laagste barometerstand: EE 749.1 te Isaf jord 1Ë Zon op 4.31 - onder 7.24 - Licht op 7.54 Maan op n.m. 2.20 onder v.m. 2.20 Volle Maan 6 Mei iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V., te Haar lem, deelt ons mede, dat haar thans door de Ned. Spoorwegen te Utrecht defini tief de levering is opgedragen van 74 motorrijtuigen, bestemd voor de nieuw te electrificeeren trajecten. Deze opdracht, waarvan de aanneem- som ongeveer 3.5 millioen gulden be draagt, is de grootste welke ooit als één bestelling aan deze onderneming is ver strekt. Zij verschaft aan het bedrijf voor twee jaar werk. Het mag zeker opgemerkt worden, dat de Ned. Spoorwegen allen lof verdienen voor 't initiatief, dat zij in deze nemen; een groot deel van de Nederlandsche industrie is betrokken bij de bestellin gen, die hieruit voortvloeien. De moskee te El Rifai, welke koning Foead van Egypte tijdens zijn leven had laten bouwen en waarin thans zijn stoffelijk overschot is bijgezet LONDEN, 1 Mei. (Reuter). De Abessinische legatie te Londen verklaart te hebben verno men, dat de Italianen Addis Abeba zijn bin nengerukt, doch verklaart tevens, dat dit be richt nog niet werd bevestigd. Het vorig bericht, dat de legatie heeft ont vangen luidde, dat de Italianen tot op onge veer 100 K.M. van de hoofdstad waren gena derd en dat zij nog een drietal dagen noodig zouden hebben om de stad te bereiken. De Italiaansche legatie te Londen wist nog niets van een bezetting van Addis Abeba en noemde dit bericht voorbarig. ROME, 1 Mei. (Reuter). De minister van Pers en Propaganda kon het bericht van de inname van Addis Abeba door de Ita lianen niet bevestigen. De woordvoerder van het ministerie noemde het bericht valsch en voorbarig. 1 Voortdurend komen Abessinische stamhoofden aan Starace, die met zijn colonne de omgeving van het Tsana-meer bezet houdt, hun onderwerping aanbieden Wilhelm Keppler beraadslaagt in aanwezigheid van Goering met Duitsche export-industrie leiders BERLUN 1 Mei (Havas). Wilhelm Keppler, de vertrouwensman van Hitier voor economische problemen heeft gisteren de leiders van de Duit sche export-industrie bijeengeroepen. Goering was in uitoefening van zijn nieuwe functie bij de beraadslagingen aanwezig, terwijl Schacht, wiens mee- ningsverschillen met Keppler bekend zijn, de vergadering niet bijwoonde. De beraadslagingen hadden betrekking op het probleem van den buitenlandschen handel, met name op de „dumping-bijdrage" welke geheven zal moeten worden van de geheele Duitsche in dustrie ter bevordering van den verkoop van Duitsche goederen in het buitenland. Het vorig jaar had de industrie reeds 127 millioen mark moeten opbrengen, waartoe zij echter niet in staat was. Dit jaar nu overwegen regeerings- kringen een hernieuwing der „milliarden-dum- ping", waartoe de industrie zes honderd millioen zal moeten opbrengen, terwijl landbouw, handel en bankwezen minstens 400.000.000 zouden moeten bijdragen. In de vergadering van gisteren hebben de in- dustrieelen een levendige oppositie tegen dit re- geeringsplan te kenndh gegeven. Zij verklaarden dat deze heffing de industrie zoo zware lasten zal opleggen, dat de export op een substantieel verlies zal neerkomen. Voorts verzekert men, dat in- den loop der be sprekingen een zeer krachtige neiging ten gun ste van devaluatie van de mark naar voren kwam. Volgens industrieele kringen n.l. zou de valuatie de economische moeilijkheden van het oogenblik gelijkelijk over de geheele natie ver- deelen. De besprekingen van Donderdag hebben geen enkel resultaat opgeleverd. In economische kringen is men van meening, dat over een tien tal dagen de kwestie wederom aan de orde zal worden gesteld. In kringen, die in nauw contact staan met dr. Schacht blijft men intusschen volstrekt vij andig staan tegenover iederen devaluatie-maat regel. Na de besprekingen van gisteren doen dan ook in economische kringen te Berlijn ge ruchten de ronde volgens welke de positie van Schacht zeer bedreigd zou zijn. Schacht zou, zoo zegt men, Woensdag een bespreking gehad hebben met Goering over principieele zaken. Velen zijn thans van mee ning, dat de „Schacht-crisis" in een ver scherpte phase is getreden. Het lijdt geen twijfel dat de „Schacht-crisis" veel verder gaat dan den persoon van den president van de rijksbank. Het gaat om de geheele écono mie van het nationaal-socialistische regime. Naar men weet, heeft de geheimzinnigheid, waarmede het besluit inzake de distribute der deviezen en grondstoffen is opgegeven, aanvan kelijk aanleiding gegeven tot de veronderstel ling, dat de benoeming van generaal Goering tot vice-kanselier onmiddellijk aanstaande was. Wjj schreven, aldus de Berl. corr. der N. R. C., dat deze benoeming blijkbaar nog den tijd had en gingen daarbij dus uit van de vrij al gemeen aanvaarde veronderstelling, dat het er op den duur toch wel tóe zal komen. Nu heeft echter de Berlijnsche correspondent van de Weensche Neue Freie Presse (een van de wei nige in het Duitsch verschijnende buitenland- sche bladen, welke hier nog toegelaten zijn), de heer von Heydebreck, die goede betrekkingen heeft tot partij-autoriteiten, in zijn blad ge zegd, dat deze veronderstelling reeds als ver ouderd moet worden beschouwd en dat de heer Goering niet tot vice-kanselier, maar direct nu, doch belangrijk later. De correspondent heeft dit bericht natuurlijk moeten dementee ren, maar zijn mededeeling blijft interessant. Men bedenke, dat op 31 Januari 1937 de be kende termijn van 4 jaar om is en dit kan worden beschouwd als een geschikte gelegen heid om, waarschijnlijk weer na een volks stemming, de constitutie van het derde rijk, die tot dusver een veelal incidenteel en voor- loopig karakter draagt, op vasteren grondslag te zetten. Dit voorloopig schuilt ook in de dubbele func tie van Adolf Hitler als leider en rijkskanse lier en het zou dus op zichzelf niet ondenk baar zijn, dat Hitier de functie van rijkskanse lier overdraagt en een titel aanneemt, waar door zijn positie van staatshoofd duidelijker wordt uitgedrukt dan door het woord leider het geval is. s NEW YORK, 1 Mei. (Reuter). Noord westelijk Iowa en het Zuid-Westen van Minnesota is door een cycloon geteisterd. Vijf personen kwamen om het leven, een vijftal werd gewond. De materieele scha de wordt op verscheidene millioenen ge schat. Over een lengte van 60 K.M. bij een breedte van 400 meter werden alle huizen en boerde rijen vernield en verscheidene bruggen stort ten in. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend, aangezien de verbindingen met enkele steden en dorpen werdeh verbroken. RANGOON, 1 Met (Reuter). De kust van Burma en Arakan is door een cycloon geteisterd. Naar tot nu toe wordt gemeld, hebben een honderdtal personen hierbij het leven verloren. TOKIO, 1 Mei. (Reuter). In uitwisseling van de Japansche officieren, die kort geleden naar Sovjet-Rusland zijn gegaan, zullen enkele of ficieren van de Sovjet-Unie gestationneerd worden bij de Japansche luchtvaart en de zware artillerie. E>e Sovjet-Russische ambassadeur te Tokio, Joerenef, die den rang van luitenant heeft, zal worden ingedeeld bij een escadrille bommen werpers te Heijo gedurende de maand Mei. De pers wijst op de beteekenis van deze uit wisseling in verband met de huidige betrekkin gen tusschen Japan en de Sovjet-Unie. Er gaan geruchten, dat de Italianen reeds Addis Abeba zijn binnengerukt. Heeft Schacht ontslag gevraagd? Bommenwerper bij Ulm verongelukt; II dooden. Cycloon teistert Iowa en Minnesota en de kust van Burma. De 1 Mei-dag in het Derde Rijk; redevoeringen van Hitier en Goebbels; 1 Mei-dag heeft kalm verloop in Frankrijk. De Minister van Waterstaat heeft goedgekeurd de uitbreiding der electrificatie bij de Nederl. Spoorwegen. Conflict in de stroocarton-industrie voorkomen. Belangrijke opdracht aan de fa. Beijnes voor rekening der Ned. Spoorwegen. BERLIJN, 1 Mei (D. N. B.) De nationale feestdag van het Derde Rijk werd hedenochtend geopend met een jeugddemonstratie in het poststadion te Berlijn, waar na de openings rede van Baldur von Schirach, dr. Goebbels het woord voerde. Hij zeide o.a. dat de jeugd heden wil toonen den zin van den arbeid in den nationaal-socialistischen staat te begrijpen. De jeugd heeft 't gemakkelijker dan de thans vol wassenen, die moesten strijden voor hun we- reldbeschouwing. Na de rede van Goebbels arriveerde Adolf Hitler in het stadion, die eveneens een toe spraak hield. Hij zeide o.a. dat de grondge dachte van het nieuwe rijk is, dat het Duitsche volk één volk is, zoodat slechts een. onverdeelde leiding noodzakelijk is. Bij de verkiezingen van enkele weken geleden is de eenheid van het volk gebleken en de jeugd is thans getuige v*n ,r„ het Duitsche Rijk. De jeugfJmoet offers brengen, offers van per soonlijke vrijheid, van vrijen tijd. van kleine genoegens van het leven. Van de Duitsche jeugd wordt geëischt, dat zij karaktersterk wordt, afwijst wat schadelijk is en bovendien, dat zij hard is; een generatie van moederkindjes en verwende kinderen kan op het oogenblik niet worden gebruikt. Wat thans noodig is, zijn jongens en meisjes, die later eenmaal sterke mannen en dappere vrouwen kunnen zijn. „Voor alles eischen wij, dat jullie de op gave aanvaardt van de wording van het Duit sche volk. dat jullie samensmelt tot een een heid, welke de waarde van den enkeling meet naar zijn verdienste voor de gemeenschap." De Fuehrer sloot zijn rede met een ..Sieg Heil" op het Duitsche volk en het Duitsche Rijk. PARIJS, 1 Mei (Reuter). De eerste Mei is even kalm begonnen als alle andere dagen en niets laat voorzien, dat deze rust zal wor den verstoord. In den ochtend schijnen alle openbare diensten normaal te verloopen, de taxi's zouden staken, doch vele rijden toch. In den middag zullen een aantal vergaderin gen worden gehouden. WASHINGTON, 30 April. (Reuter). De be- grootingscommissie van het huis van afgevaar digden heeft de marine-begrooting tot een be drag van 531.068.707 dollars goedgekeurd. Dit beteekent een record voor een in vredestijd in gediende oegrooting. Marine-officieren hebben in de zitting van de begrootingscommissie van het Huis van Afge vaardigden als hun meening uitgesproken, dat voldoende middelen beschikbaar moeten worden gesteld voor een behoorlijken inlichtingendienst bij de zeemacht, teneinde voor de vloot „onge- wenschte werkzaamheden" tegen te kunnen gaan. (i^l MMmumillllllllMU !,rt i r Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 769.9 .Vorige stand: 768.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1