Julianadag in Haarlem en Omstreken PRIMA VISCH-CONSERVEN: Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Wat de tonq streelt Prinsessedag in Den Haag UITSTEKEND GESLAAGD Felle brand aan de Raaks PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 Begrafenis van koning Foead haarlemsche armenraad |imnnnniimnnini!nnniiiiiimimin!i!iiniiminmnnmnniiiini!niiiiiin!iniiii!iini!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!g auiDuiinninuniiiitnuiuiniuiiiuuiuiiiiuiuiuiuiuiüiiiHiiuiiiiiuuuuiiiuiinniiiiiimiiinifliniuiiiiiiiusi VRIJDAG 1 MEI 1936 amiiiiiiimniiiniiiiiiiH!imiiiiiinmiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiimiiii[iini»iiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiHiniinnitt^ STADSNIEUWS Vroolijke kindervoorstellingen en spannende wielerwedstrijden Drukke ééndagsvlinders Incident De wielerwedstrijden in Haarlem-Oost Aerdenhout-Bentveld Onjuiste berichten TINMOLENS Nadere technische bijzonderheden Z'N VERLOOFDE BESTOLEN Een fantast voor de Haarlemsche Rechtbank De achterzaal van Cabaret „La Gaité" geheel uitgebrand VREUGDE IN ALKEMADE EN HAARLEMMERMEER De voormalige spoorbrug te Oude Wetering voor het verkeer in gebruik genomen Een voorbeeld AMSTERDAMSCHE BANK Het jaarverslag over 1935 Kreeft, Zalm, Paling, Tonijn, Makreel, Sardellen, Sild, Sardines, Haring, Rolmops, Pilchards, enz. enz. Lage prijzen. Fijne BISMARCK-HAR1NGEN zonder graat, merk v/d Sluys, per groot blik slechts21 cent Tabakveiling Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BEVERWIJKS SECRETARIS GERIDDERD Indrukwekkend schouwspel PASTOOR P. VAN DORP t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Samenspraak gisöeren tusschen een groot moeder en haar kleinkind: „En Marietje, ben je al naar de Haarlemsche kermis geweest?" „Kermis, grootmoeder? Dat heet Juliana dag!" En inderdaad, Julianadag had men ditmaal uitgemeten op een overvloed van ontspanning en vermaak. Nog zoo slecht niet gezien, onge twijfeld, in dezen tijd, waarin velen wel eens een verfrissching, een gelegenheid noodig heb ben om de zorgen-van-den-dag' te vergeten, hoewel dit natuurlijk niet specifiek voor Ju lianadag behoeft te gelden! De vereeniging „Koninginnedag" moet roeien met de riemen die ze heeft en ze heeft de eindstreep gehaald: Julianadag is uitstekend geslaagd! Mocht er algemeen des morgens nog niet dé stemming inzitten, de Haarlemmers zijn wat matineus en kwamen eerst tegen den middag en den avond goed los. De blinkende eendagsvlinders, de talrijke vermakelijkhe den op verschillende plaatsen in onze stad hadden veel te doen en waren voortdurend omzoomd door een dichte haag van belang stellenden, groote zoowel als kleine van de ronddraaiende, immer gilgrage jongelui opslor pende slang op het Nassauplein, de imposante rutschbanen en zweefmolens en K XVII-imita- ties tot de veel geconsulteerde toekomstauto maten en de traditioneele schiet-, vlieg- en snoepstands toe. Vooral des avonds was het gezellig in de stad. Op de groote Markt was de muziektent een steeds sproeiende bron van muziek. Van 11 uur af concerteerden er ach tereenvolgens het Haarlemsch Fanfarecorps „Kunstgenot", directeur Henri Schulpzand, de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, direc teur B. Peters (welk corps het plotseling zon der dirigent moest stellen en toen toonde dat het zonder hem óók goed ging!), het Spaam- damsch Fanfarecorps „Kunstkring", directeur P. Wit, dan weer „Kunstgenot" en tenslotte de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo", di recteur H. Hofmeester. Velen hebben des mid dags en des avonds met aandacht de muziek beluisterd. De muziekvereeniging „De Spaamebazuin", directeur L. Habraken, het Johez Jeugdcorps, directeur J. Meng, de reeds genoemde corpsen „Kunstkring" en ..Kunstgenot" hebben voorts door middel van muzikale wandelingen in ver schillende wijken van de binnenstad vroolijke muziek verspreid. Van 9 uur des avonds af zijn deze vier corp sen twee aan twee de binnenstad doorgetrok ken, daarbij fantastisch verlicht door fakkels, hetgeen in de plaats kwam van de, wegens ge brek aan deelname, afgelaste lichtstoet. Hoe wel een verkleind nummer dus, was het tocli een inslaand slot! Het actieve Centrumcomité van „Koninginne dag", welke vereeniging weer heel wat te orga- niseeren heeft gehad en deswege ieders lof en steun verdient had ditmaal weer een aller aardigste attractie voor de kinderen bedacht n.l. een „Komische Specialiteitenvoorstellin.g" Op de Nieuwe Groenmarkt zeldzaam ge schikt plein voor dergelijke voorstellingen! was een podium opgeslagen en daarop vertoon den en vertelden de leden van het Variété Bouwmeester hun gymnastische toeren en hun grappen en grollen. Wat hebben de kinderen zich buitengewoon vermaakt! Vooral door den uitgedosten clown, die den jongleur wilde na doen en borden en taarten in stukken liet vallen maar tenslotte toch heel handig het glas ranja en de guldens wist te incasseeren. Met voile aandacht werden de verrichtingen aan rekken en op het slappe koord gadegeslagen. Kortom, het is voor de aanwezige jeugd een uiterst ge noeglijke middag geweest. Het „Johez Jeugd corps" en „De Spaarnebazuin" de muziek corpsen hebben, evenals de politie, een enorm drukken dag gehad! luisterden de voorstel ling met muziek op en hebben den op- en af- marsch der rood (en goed) gemutste en van vlaggetjes voorziene kinderen resp. van en naar de Busken Huetschool en de Infanterie- kazerne met muziek begeleid. Bij den opmarsch werd ook de verleden jaar geplante Juliana- boom gepasseerd, welke met vlaggen omgeven was en des avonds door middel van lampions aardig' verlicht, terwijl ook de bloeiende oranje tulpen een frissche omlijsting vormden. Bij de voorstelling op de Nieuwe Groen markt deed zich een, hoewel de voorstelling niet storend incident voor, toen een oudere dame een zenuwtoeval kreeg en bewusteloos ir elkaar zakte. Na dat haar door aanwezige le den van den Ongevallendienst (die het overi gens niet druk heeft gehad) de eerste hulp was verleend werd zij per ziekenauto naar haar woning' te Santpoort overgebracht. In de Pladellastraat en Kruistochtstraat wa ren van 24 uur groote wielerwedstrijden ge organiseerd doo den Oranjebond „Prinses Ju liana", waaraan meereden de renners van de rennersvereenigingen „De Kampioen" er. „Achilles." Waren de wedstrijden het vorig jaar op den Zijlweg, dit jaar ging men 't zoeken in het Oosten, en koos de straklijnige en mooi bestrate wegen als de Pladellastraat en de Kruistocht straat uit. Om ongeveer kwart vóór twee vertrokken een 70-tal renners van de Amsterdamsche Poort, voorafgegaan door de Eerste Haar lemsche Muziekkapel, onder leiding van den heer A. Pennaats, naar dé startplaats, waar zij werden genummerd. Een talrijk publiek stond reeds op de met touwen afgezette trottoirs, ter wijl de politie handen vol werk had met de regeling van het verkeer. Het bestuur van den Oranjebond en ver schillende particulieren hadden schitterende prijzen beschikbaar gesteld en toen de wed- Strijden dan ook om 2' uur begonnen, kon men zien hoe de renners zich inspanden om deze ooViti rror» Als vreemdeling temidden van de renners zijnde voelden wij ons spoedig al aardig thuis in de wielersport, vooral wat de juiste termen betreft. Ook ontdekten wij enthousiaste jon gens van verschillenden leeftijd, die zich met de renners-attributen hadden uitgerust als val helm, trui, enz. Er werden sprintwedstrijden in klassen over 300 meter gehouden. De winnaars waren: van de kleine finale ju nioren, G. Bakker; van de groote finale junio ren, Koelemeyer; finale A klasse D. Fabel; finale B klasse D. Drost; finale C klasse J. Bos, De groote finale van alle winnaars, zoowel van de A, B en C klasse als van de juniores, ter bepaling van den algemeenen winnaar, werd gewonnen door D. Fabel. Dat deze wielerwedstrijden zoo goed verloo- pen zijn is op de eerste plaats te danken aan het bestuur van den Oranjebond „Prinses Ju liana" die al zijn krachten inspant om het pu bliek zoo aangenaam bezig te houden. Een woord van hulde ook aan den algemeenen wedstrijd leider, de wedstrijd-commissie en aan de ren ners van beide vereenigingen, die de belang'- stelling van feestvierend Haarlem zeker wel verdiend hadden! Des avonds om 8 uur vond onder groote be langstelling in café Hommels aan de Zom er vaart de prijsuitreiking plaats, waar nog ver schillende sprekers het woord voerden. De groote balvloer van 120 M2 aan de Zo- mervaart had het vooral in den avond zeer druk. Hij werd verlicht met schijnwerpers in veschillende kleuren, terwijl dansmuziek door een reusachtige luidspreker-installatie ten ge- hoore werd gebracht. Gok de verschillende attracties als: draai molen, fietsmolen, cake-walk, wald-idylle kun nen op een goeden dag terug zien. De Koninginnedagvieringen van de Aerden- hout-Bentveldsche Oranje-Vereeniging hebben langzamerhand een zekere beroemdheid gekre gen Maar de vereeniging occupeert zich de laatste jaren ook met de viering van Prinses Juliana's verjaardag, hoewel r.c heel wat be scheidener schaal. Gisteravond bepaalden de feestelijkheden zich tot een optocht met mu ziek en lampions door de Aerdenhoutschei drever.. Leek 't er aanvankelijk op, dat de deelname niet groot zou zijn, al wandelende sloten zich voortdurend meerderen bij den stoet aan, zoo- dat 't aantal deelnemers nog vrij groot werd. Niet minder talrijk waren de „ongeorganiseer den", die maar „onverlicht" meeliepen, genie tend van de muziek en van de prettige wan deling door de ontluikende natuur. Maar niet alleen voor de jeugd was deze avondwandeling een aardige attractie, ook voor de grooten die meeliepen en voor hen, die, langs de wegen staande,den lichtstoet aan zich lieten voorbij trekken, was 't een welkome afwisseling in de gewoonlijke Aerdenhoutsche avondstilte. Het bestuur van den Armenraad verzoekt ons mede te deelen, dat de berichten, welke in de Haarlemsche bladen zijn verschenen omtrent een verplaatsing van de bureaux van den Ar menraad naar het gebouw van Maatschappe lijk Hulpbetoon, niet juist zijn. Er is in dezen zin nog niets beslist. (Wij teekenen hierbij aan, dat deze mede- deeling door ons niet geschied is. R/ed. N. H. Crt.) Wij lezen in „Stork-Conrad-nieuws" het vol gende over de op Werf Conrad te Haarlem ge bouwde tinmolens: Onder de producten, welke in den loop der jaren zijn afgeleverd door de Werf Conrad, ne men baggerwerktuigen, welke worden gebruikt in het alluviaal tinwinningbedrijf, zooals dit wordt uitgeoefend in Malakka en Siam en op de eilanden Banka, Billiton en Singkep, een belangrijke plaats in. Van deze werktuigen, kortweg „tinmolens" genoemd, zijn door de Werf Conrad thans totaal 52 stuks uitgevoerd, het meerendeel werkende in Malakka en Siam, terwijl er in N.O.-Indië negen in bedrijf zijn, én wel zes op Billiton, één op Banka en twee op Singkep. Thans is op de werf te Haarlem de grootste tinmolen ter wereld in aanbouw, voor rekening van de N.V. Mijnbouw Billiton. Deze tinmolens bestaan in hoofdzaak uit twee deelen: een baggerwerktuig met emmerketting en een z.g. waschinrichting, waarin uit den op- gebaggerden ertshoudenden grond het erts wordt afgezonderd, terwijl de waardelooze grond, bestaande uit zand, klei en steenbrok- ken, aan de achterzijde over boord wordt ge stort. Als regel werken deze werktuigen drijvend in een z.g. paddock of vijver van betrekkelijk ge ring oppervlak. Deze vijver wordt aan de voor zijde van het werktuig steeds verder land waarts ingegraven, terwijl hij aan de achter zijde weder door den uitgewasschen en over boord gestorten grond gedempt wordt, zoodat de tinmolen zich dus met vijver en al door het te bewerken terrein beweegt. Daar het alluviale tinerts zich als regel op het diluvium, meestal bestaande uit verweerden rotsgrond of zeer zware klei, Jieeft afgezet, en het uit den aard der zaak van belang is vooral de onderste ertslagen te bereiken, moet de emmerketting berekend zijn op zeer zwaren grond en groote slijtage. Deze eisch heeft er na jaren van ervaring toe geleid de emmers uit één stuk mangaanstaal met breed oplegvlak te construeeren en de zeer zware verbindingsbou ten uit ehroomnikkelstaal uit te voeren. De onder- en boventuimelaars worden met het oog op deze eischen natuurlijk ook van bijzonder zware constructie en van speciaal voor dit doel geëigend materiaal uitgevoerd. Het opgebrachte materiaal wordt door de emmers in de waschinrichting' gestort, waar het wordt gesorteerd en uitgewasschen. Het sorteeren geschiedt door middel van een draaienden zeeftrommel (cribleur), een cylinder van geperforeerd plaatijzer met grooten dia meter en lengte, waarin het materiaal, onder toevoeging van water onder druk, gescheiden wordt, zoodat de fijnere deelen, als tinerts, zand en kleideeltjes, door de perforaties met het water meegevoerd worden, terwijl de gro vere deelen aan 't achtereinde uit den cribleur in een langsscheepsche goot storten en daarin afgevoerd worden. De fijnere deelen, welke dus het tinerts be vatten, worden naar de eigenlijke waschinrich ting gevoerd, waar het zwarë tinerts van de lichtere zand- en kleideelen afgezonderd wordt. Voor deze waschinrichting zijn in hoofdzaak twee typen in gebruik: het tafel- en het jig- type. Bij toepassing van het eerste type wordt gebruik gemaakt van een stél hellende tafels (eigenlijk breede goten), waardoor het uit den cribleur komende mengsel van water, trnerts en zand stroomt. Het zwaardere tinerts wordt hier door dwarslatten (riffles genaamd) opge houden, terwijl de lichtere deelen met den stroom worden meegevoerd en achter den mo len worden gestort. In den laatsten tijd wordt evenwel in de meeste gevallen het „jig"-systeem toegepast; dit is ook bij den grooten, voor de N.V. Mijnbouw Billiton in aanbouw zijnden tinmolen het ge val. Een „jig" is een waschapparaat, waarin het tinerts van het zand wordt afgezonderd door een op- en neergaande beweging van het mengsel van water en ertshoudenden grond, welk mengsel over de jigs wordt geleid. De op en neergaande beweging wordt verkregen dcor middel van door excentrieken aangedreven zui gers, werkend in onder de baan van het erts aangebrachte open cylinders. Het materiaal wordt over een groot aantal jigs verdeeld. De zware tinertsdeelen bezinken en worden aan de jigs afgetapt, terwijl de lich tere deelen met den stroom worden afgevoerd. De in aanbouw zijnde tinmolen is berekend op een grondverzet van 3 millioen M3. per jaar. Twee maanden geleden bevatten de kranten het verhaal van den Haarlemmer, die voor meer dan f 900.zijn verloofde bestolen had. Het meisje had dén man in vertrouwen ver teld, dat zij zuinig geweest was en wat geld had weten over te sparen. Het geld bewaarde zij thuis in een koffer. Het meisje ging we gens omstandigheden ergens anders wonen, maar de koffer met geld bleef in de ouderlijke woning achter. Na korten tijd bemerkte zij, dat haar verloofde zeer royaal met geld omsprong. Hij huurde auto's, maakte groote verteringen en gaf zelfs eens een feestje, dat ongetwijfeld een goot gat in zijn portemonnaie moest slaan. Als het meisje hem vroeg, hoe het kwam, dat hij zich zulke groote uitgaven kon veroorloven, zei hij steeds, dat dat zijn zaken waren en dat hij geld genoeg had. Een enkele maal liet hij een spaarbankboekje zien, dat later een volko men fictief bedrag' bleek te bevatten. Terwijl het meisje nog geen kwaad vermoed de, kreeg de politie, wie de groote uitgaven van den jongeman waren opgevallen, argwaan. Tijdens het volgende onderzoek bemerkte het meisje pas, dat uit den koffer bijna al het geld verdwenen was, f 800.aan bankpapier en f 130.aan zilvergeld. Slechts enkele zilver stukken waren in den koffer achtergebleven. Den laatsten tijd had haar verloofde haar steeds verhinderd naar huis te gaan en had daarvoor allerlei voorwendsels gezocht. In dien tijd was hij in 't bezit geweest van 'n huissleu tel van de ouderlijke woning van het meisje, om daar, zoo dikwijls het noodig mocht zijn, een onderdak te vinden. Donderdagmorgen diende de zaak voor de Haarlemsche rechtbank. Het meisje vertelde omstandig, hoe zij den diefstal ontdekt had, terwijl uitvoerige proces-verbalen de duidelijke bewijzen leverden, dat de verdachte zich in derdaad aan den laffen diefstal had schuldig- gemaakt. De verdachte ontkende echter. Bij het poli tieverhoor en aan den rechter-commissaris had hij den diefstal toegegeven; nu dischte hij een langdurig verhaal op, hoe hij aan het geld was gekomen en in welke gunstige financieele om standigheden hij verkeerde. Gevoegd bij de in lichtingen, die verdachte aan zijn raadsman had verschaft, werd zijn verhaal tot een on waarschijnlijk samenraapsel van verdichtselen, dat tamelijk wel overeenkwam met het rapport van dén psychiater, dr. Klein, die verklaarde, dat de verdachte een fantast en een psycho- paath was, die zelf op den duur aan zijn ver halen ging' gelooven. De Officier van Justitie betreurde het, dat de rechtbank verdachte wegens dén ingevoer de n bezuinigingsmaatregel niet ter beschikking van de regeering' kan stellen. Hij was van meening, dat de maatschappij in ieder geval tegen dezen gevaarlijken fantast moet worden beschermd en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. De raadsman van verdachte, mr. J. G. Bet- tink, wees op de absolute onbetrouwbaarheid van verdachte, zelfs waar hij bekent, den dief stal te hebben gepleegd. Hij vroeg vrijspraak. subs, de clementie van de rechtbank, daar als er niet alleen wordt gelet op de beveiliging der maatschappij een gevangenisstraf van twee jaren toch wel zeer hoog zou zijn. Voor het verduisteren van een reservewiel van een auto, dien verdachte gehuurd had, eischte de Officier van Justitie nog' een ge vangenisstraf van een maand. Uitspraak Donderdag 14 Mei. Te 12.30 uur is hedennacht een felle brand uitgebroken in de feestzaal van cabaret „La Gaité" aan de Raaks te Haarlem. Om 12 uur was de inrichting gesloten en de eigenaar, de heer v. A., had zich reeds in zijn woonhuis teruggetrokken. Buren en feestgan gers, die van de Julianakermis terugkwamen, ontdekten den brand en waarschuwden de be woners. Spoedig was de brandweer met groot materiaal aanwezig. De brand moet ontstaan zijn op of nabij het tooneel, en in een oogwenk stond de geheele zaal, gevuld met draperieën, !os behang en lichte meubelen, in lichte laaie. Weldra sprongen de ruiten en sloegen de vlammen naar buiten. De brand liet zich dan ook zeer ernstig aanzien. Toen echter de brandweer met een groot aantal slangen water gaf, was het ergste leed spoedig geleden, en was het de nablussching, welke het meeste werk gaf. Te ruim 1 uur was men den brand meester. Op het drukke punt en juist na het sluiten van de kermis, verwekte de brand groote be langstelling van de zijde van het publiek. De oorzaak van den brand is nog onbekend, niet onmogelijk is het bekende achteloos weg geworpen eindje sigaret ook hier weder de schuldige. De zaal is geheel uitgebrand, het gebouw zelf bekwam weinig schade, welke door ver zekering wordt gedekt. Donderdagmiddag vond onder enorme be langstelling van de zijde van het publiek de officieele openstelling plaats van de voormalige spoorbrug te Oude Wetering, welke de verbin ding vormt tusschen Oude Wetering en Haar lemmermeer. Van bijna alle woningen wap perde de driekleur, eensdeels ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana, anderdeels oiii uiting te geven aan de groote vreugde wegens de openstelling van deze brug. De talrijke aanwezige autoriteiten werden welkom geheeten door den voorzitter van het comité van actie, den heer ir. A. O. van Rijs- dijk. directeur van de N.V. Krachtvoederfabriek „Muskator." De burgemeester van Alkemade, de heer J. W. Peek, hierna het woord voerende, gaf een overzicht van de voorgeschiedenis en sprak woorden van erkentelijkheid tot H. M. de Ko ningin, wegens haar interventie in dezen bij de Nederlandsche Spoorwegen en den Haarlem mermeerpolder, terwijl hij tevens de aangena me samenwerking tusschen de besturen van Haarlemmermeer en Alkemade memoreerde en hulde bracht aan alle zakenlieden en particu lieren, die door financieele bijdragen hun me dewerking hadden verleend. Vervolgens voerde het woord de burgemees ter van Haarlemmermeer, de heer mr. A. Slob. Door het dochtertje van ir. Van Rijsdijk werd hierna het lint, dat den doorgang afsloot, on der luid gejuich doorgeknipt, waarmede de brug officieel voor het publiek opengesteld was. Zondag 3 Mei a.s. zal het 25 jaar zijn. dat mej. G. P. de Zwart huishoudster is bij de Fam. Tijsse, Wagenweg 11. Gelegenheid tot felicitee- ren bestaat van twee tot vier uur. Aan het jaarverslag van de Amsterdamsche Bank over 1935 is het volgende ontleend: De resultaten over het afgeloopen jaar ont- loopen in eindcijfer niet die van 1934. De rentestand was hooger dan in het vorige boek jaar. Hij begunstigde het saldo der rente rekening, belemmerde echter de emissiemarkt en deed de vraag naar beleggingsfondsen da len. Dientengevolge vloeide ons minder aan provisie toe dan in 1934. Ten laste van de winst- en verliesrekening verhoogden wij de algemeene debiteurenreser ve met f 2.500.000.— en schreven wij f 237.462.04 op onroerende goederen af. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 5 pet. en f 500.000.in het reservefonds te stort,en. De rekening wissels toont een winst van f 2.430.169.15, nadat te haren laste de interest rekening werd gecrediteerd voor 4 pet. rente over het bedrag, gemiddeld belegd in buiten- landsche wissels, goud, bankbiljetten, lossingen en coupons. De verliezen op marken, ontvangen door inning van Duitsche vorderingen, zijn ten laste van deze rekening gebracht. Tegoed bij banken en bankiers op nostro- rekeningen f 34.930.454.73. Een aanzienlijk gedeelte van dit bedrag is voor rekening en risico van derden in het bui tenland uitgezet. Onder den post Prolongatiën is begrepen de tegenpost van het onder het passief der balans voorkomende bedrag van f 5.730.000.voor re kening van derden onder onze aansprakelijk heid op prolongatie gegeven. De post vorderingen in rekening-courant, gedekt door onderpand van fondsen f 24.100.966 vertegenwoordigt het bedrag aan vorderingen, dat door fondsen is gedekt. Deelneming in andere ondernemingen en vorderingen op ondernemingen, waarin is deelgenomen: f 4.350.717.72. Ten laste van de winst op dit hoofd is ge bracht 4 pet. rente over het bedrag, waarvoor ons bezit aan aandeelen in 1935 gemiddeld te boek stond Het daarna resteerende verliessaldo ad f 115.140.34 is in mindering gebracht van de winst op Fondsen, Zoolang de voorraad strekt. Alleen bij: ONS DEVIES IS: KWALITEIT WINT DEN STRIJD Het bedrag Consortiale rekeningen ad f 590.084.06 vertegenwoordigt het totaal, waar voor de voor eigen rekening gedane stortingen, na afschrijvingen, op 31 December 1.1. in onze boeken voorkwamen. De winst op syndicaten bedraagt, na belas ting van 4 pet. rente over de boekwaarde der gestorte bedragen en na afschrijvingen f 43.409.51. Onroerende goederen: f 4.000.000. Diverse debiteuren: f 100.467.697.90. Evenals in vorige jaren hebben wij het be drag van de diverse debiteuren verminderd met de algemeene debiteurenreserve. De huidige toestanden maken het nauw keurig waardeeren van vele debiteuren uiterst moeilijk. Wij meenen echter voldoende voorzie ningen te hebben getroffen. Van onze debiteuren is ca. f 51.000.000. door onderpand van goederen, borgtochten, hy potheken of op andere wijze gedekt. Onze voorschotten in verschillende vreemde muntsoorten bedragen, omgerekend tegen de koersen per 31 December 1.1. f 2.097.278.51. Tegen het koersrisico zijn wij gedekt. Kapitaal: f 55.010.000. De Raad van Commissarissen besloot in het afgeloopen jaar tot onderhandsche uitgifte a pari van f 10.000.— preferente aandeelen, niet deelende in de winst over 1935. Reservefonds: f 47.000.000. Diverse crediteuren: f 68.315.782.73. De interestrekening sluit met een batig sal do van f 7.378.672.04.. De provisierekening sluit met een bate van f 3.127.110.70. De algemeene onkosten bedroegen f 5.798.384.29 tegen f 5.986.788.45 in 1934. Voor gratificatie aan het personeel is onder dit hoofd gereserveerd f 183.000. In het pensioen- en ondersteuningsfonds voor de beambten werd een bedrag van f 478.781.82 gestort. Het fonds bedroeg per uit. DecemDer 1935 f 13.819.606.62. De winst- en verliesrekening wijst een zui vere winst aan van f 3.868.588.48. De statuten vorderen, dat van dit bedrag 'n som van f 144.828.79 in het reservê^ids worde gestort, doch vrijheid wordt gelaten, deze som te verhoogen. Wij geven in overweging van deze bevoegdheid gebruik te maken en het voor dit fonds te bestemmen bedrag te bepalen op f 500.000.—. AMSTERDAM, 30 April. Tabak. In de heden gehouden derde Sumatra-inschrijving waren ter markt 15895 pakken. Onder het aanbod waren 6 Zandblad- en 6 dito uitschotpartijen n.l. 623 pakken Deli Mij/K/1 goedsoortig karakter, ge deeltelijk valig en helder, zachtbladdig, doch met vrij veel onfrissche sorteeringen: die 346 pakken Deli Mij/K/1A (uitschot) waren even eens gedeeltelijk valig en helder, deels bont en miskleurig en ook met vele duffe sorteeringen. De 296 pakken Deli Mïj/PB/1 waren veel beter in qualiteit dan de K, maar kleuren waren ge deeltelijk vaal en hadden een roodachtigen on dergrond. De 185 pakken uitschot van dit hoofdmerk (K/IA) doorgaans bont en variabel. De 474 pak ken Deli Mij/TB/1 hadden een aardig Zandblad- karakter, gedeeltelijk valig en helder en meeren- deels overgaande tot het roodachtige. De 209 pakken uitschot (TB/IA) waren veel geringer met vele bonte en roodbruine merken. Van de 349 pakken Senembah Mij/K/1 had een gedeelte een Zandbladtype. doch andere sorteeringen gingen meer tot het gladde genre over. De tabak was zacht met gedeeltelijk vale. heldere en rood achtige sorteeringen, terwijl hier en daar nogal onfrisch voorkwam. De 190 pakken K/IA (uit schot) hadden meerendeels gedekte kleuren, terwjjl enkele sorteeringen nogal bont waren, ook hierin kwamen vele duffe merken voor. De 317 pakken Deli Ba Mij/1 waren goedsoortig be hoorlijk Zandblad. met gedeeltelijk vale en hel dere kleuren, doch overwegend roodachtig. De 90 pakken Deli Ba Mij/II (uitschot) waren zeer ge ring, zoetig met overwegend roode en bonte kleuren. De 313 pakken Deli Ba Mij/Padang Tjermin/1 hadden weinig Zandbladkarakter met eenige vale merken, doch overwegend helder tot helderrood. De 140 pakken uitschot van dit hoofdmerk (II) waren doorgaans roodachtig tot bont, met slechts eenige vale sorteeringen. Voorts waren ter markt 10 Voetbladladingen en hierin zat een keurcollectie voor Amerika, zoowel wat qualiteit als kleur betreft. Eén zeer mooie qualiteitspartij was de 525 pakken Deli Mij/AB/2 doorgaans helder en deels valig en zandbladaardig; ook de 931 pakken Deli Mij/P/2 zijn uitstekend geschikt aanbod voor Amerika maar minder in qualiteit dan de AB en ook min der zandbladaardig. De 373 pakken Senembah Mij/2 en 463 pakken dito/SB/2 zijn beide licht soortig, dunbladaig met doorloopend vale en heldere kleuren: jammer, dat hierin eenige gaat jes in de volbladsorteeringen zaten, veroorzaakt door insecten: eerstgenoemde partij is echter wat qualiteit betreft beter dan de SB/2. De 330 pakken TTR/Langkat/2 zijn iets zoetig, wel lichtsoortig met deels valige, heldere en matte kleuren, terwijl eenige sorteeringen nogal bont 'n„.e? ..druk" vertoonen, overigens matig in qualiteit. De 325 pakken SM/Sumatra/A/2 hadden een lichtsoortig en bladdig karakter met doorgaans goede kleuren en voor SM een zeer goeden brand. De 750 pakken Deli Ba Mij/TH/2 waren gedeeltelijk zandblad-aardig met deels vale, hel der en helderroode kleuren en stug of kort in brand. De 154 pakken Holl. Sum. Tab. Mi.j/B/2 hadden middelmatige tot roode kleuren met ge ringe qualiteit. Ook de derde afladingen gaven vele dekbladsorteeringen te zien tot de beste behoorden wel de 999 pakken Deli Mij/QM/3, terwijl de drie partijen dcr Senembah lichtsoor tig en bladdig warén met vele deksorteeringen en ook wellicht nog geschikte Amerikanen. De 4de en 5de afladingen bestonden meerendeels uit cmbladpartijen met nogal vele onrijpe en va riabele sorteeringen. Door de Deli Ba Mij. werden vóór de inschrij ving onderhands verkocht de 2 aan de markt zijnde Zandblad met hunne uitschotpartijen, sa men 840 pakken tot 200 c.. waarvan reeds mel ding gemaakt is. De inschrijving opende reeds zeer vast, de 969 pakken Zandblad Deli Mij/K/1 en IA gingen aan den Ncderl. handel tot 260 ets., tax. 168% c.. de 525 pakken Deli Mij/AB/2. de mooiste Voetblad- lading, werd gecombineerd gekocht door Ameri- kaansche fabrikanten en de Zweedsche Regie tot 373 c. bij een tax. van 201% of ruim 85 pCt. daarboven een derde en vierde lading, n.l. 281 pakken Senembah Mij/S/3 en 389 pakken dito/ K/4 werden samen verkocht tot 100 c. met resp. taxatie van 66 en 48% c. en zoo bleef de willige stemming, de geheele inschrijving dcor, voor alle afladingen ten volle gehandhaafd. De kooplust was levendig, vooral de Nederl. groothandel was overwegend kooper. ook Ame rika was willig gestemd en nam ongeveer 2000 pakken uit de markt De Pransche Regie was slechts matig in de markt en kocht ongeveer een paar honderd pakken. Ook van Duitsche zijde bestond eenige kooplust en werden 156 pakken Deli Mij/KB/Langkat 4 en 5, de rest van de Senembah/2door Duitsche fabrikanten ge kocht, terwijl een 80 pakken Deli Mij/M&K/ Langkat/5 uitgekocht werden tot 32 ets. De Nederl. grootfabrikanten kochten groote posten uit de Zandbladladingen Deli Mij/K/1 en Deli Mij/PB/1. Overigens was vóór de inschrijving reeds vrij veel vastgelegd bij den handel. De tus- schenhandel was overigens van matige betee- kenis. De inschrijving lag over het geheel op een hooger niveau dan vorige inschrijving. Duizenden belangstellenden hadden zich Don derdagavond op en rondom het Malieveld te 'sGravenhage verzameld, om het vuurwerk, dat het Haagsch Comité voor volksfeesten ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses Ju liana deed afsteken, bij te wonen. Vóór den aanvang was het veld door schijn werpers verlicht en deed een muziekwagen van den gemeentelijken telefoondienst vroolijke wijsjes hooren. De politie had uitgebreide en afdoende ordemaatregelen getroffen. De hoofd commissaris, de heer Van der Mey, was per soonlijk aanwezig. Op het afgezette gedeelte van het vele had den zich vele civiele en militaire autoriteiten verzameld. Onder hen bevonden zich: de bur gemeester van Den Haag, mr. De Monchy, wethouder Snoeck Henkemans en verschillen de gemeenteraadsleden; luitenant-generaal Reynders, chef van den generalen staf, vice- aömiraa! De Graaff. chef van den Marinestaf, en luitenant-generaal jhr. Röell, gouverneur der residentie. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen precies kwart vóór tien de auto van Prinses Juliana, gevolgd door een tweeden hofauto. hét véld ópreed De Prin ses was vergezeld van de Prinses von Er- bach en eenige leden van de hofhouding. De voorzitter van het Haagsch Comité voor volksfeesten, generaal-majoor b.d. J. C. Wag ner, heette de Prinses welkom en wenschte Haar namens het Comité geluk met Haar geboortedag, waarna mejuffrouw J. du Buissou, dochter van een der Comité-leden, de Prinses bloemen aanbood. Het vuurwerk nam vervolgens een aanvang. Het werd blijkens de instemming van het talrijke publiek zeer gewaardeerd. Vooral toen de hoofdletter J, in Oranje-diamantlich- ten, omringd door brillantvuurwerk en geflan keerd door brillantvuurbommen, vertoond werd, juichte het publiek. Ook de slotdecoratie, be staande uit de woorden „Leve onze Prinses", viel zeer in den smaak. Zoowel bij de aankomst als bij het vertrek van de Prinses zongen de duizenden belang stellenden uit volle borst het volkslied. Na haar vertrek trokken de meesten de bin nenstad in, waar tot laat in den nacht veel vertier was. Donderdagavond heeft de gemeenteraad van Beverwijk afscheid genomen van den secreta ris dier gemeente den heer J. W. A. C. van Loenen, die na een ruim veertigjarige ambts vervulling met ingang van 1 Mei den gemeente dienst met pensioen verlaat. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, schet ste in een rede de groote verdiensten van den heer Van Loenen, wiens arbeid de aandacht heeft getrokken in heel den lande, en deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd, hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het afscheid werd door tal van genoodigden bijgewoond. CAIRO, 30 April (Reuter). De begrafenis van koning Foead, die hedenmorgen heeft plaats gehad, was een indrukwekkend en ontroerend schouwspel. Het stoffelijk overschot werd op een affuit, getrokken door 6 zwarte paarden, plechtig van het Abdin-paleis naar de moskee van El Rifai vervoerd, onder een doodsche stil te, die voor Egypte iets ongewoons is. In den rouwstoet liepen verschillende prin sen mede, o. a. prins Mohamed Ali, voorts de Britsche Hooge Commissaris, de leden van het diplomatieke corps, detachementen van het Britsche leger en vloot, de minister-president en de leden van het Egyptische kabinet. De kist was bedekt met de Egyptische vlag, waarop het zwaard en de decoraties van den koning waren gelegd. De daken zagen zwart van de toeschouwers. LONDEN, 30 April. (Reuter). Koning Fa- roek van Egypte, die vanmiddag naar Cairo zal vertrekken, heeft koning Edward in het Buckingham Paleis bezocht, en een onderhoud van een half uur met hem gehad. Nadat de Lauden gistermorgen om half tien waren gezongen, waarbij pastoor W. F. Roo- zen van Bovenkerk als agens fungeerde, had om tien uur in de ksik van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen de plechtuitvaart dienst plaats voor pastoor P. van Dorp. Zeer vele parochianen waren daarbij aan wezig, om hun ontslapen herder de laatste eer te brengen. In het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen Mgr. Jos. Postma, Kolonel J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier, deken J. Kuys uit Schagen, pastoor N. M. Möller uit Rot terdam, pastoor Th. P. J. M. Hofman van Dui- vendrecht, pastoor F. A. Burwinkel uit Kethel, pastoor A. Collignon uit Rotterdam, rector J. F. Bots, pater Ambrosius O. M. Cap. uit Rot terdam, benevens vele geestelijken uit Den Haag. De H. Requiemmis werd opgedragen door deker. J. M. v. d. Tuyn met assistentie van de kapelaans der parothie J. Witkamp en J- v. d. Ven en j^ter Rogerius O. M. Cap. De lijkrede werd gehouden door pater J. Ver hagen, naar aanleiding van het woord van St. Paulus: „Ik heb den goeden strijd gestreden". De absoute werd verricht door deken J. M. v. d. Tuyn, die ook op het K-K. kerkhof aan de Kerkhoflaan de laatste plechtigheden ver richtte met assistentie van de kapelaans der parochie. Onder de aanwezigen op het kerkhof merk ten wij o.m. op het kerk- en armbestuur, de besturen van verschillende parochieele vereeni gingen, den burgemeester van Papendrecht, den heer P. van Rees, een deputatie van den Vrij- willigen Landstorm, gewest Zuid-Holland en een van de plaatselijke Landstormcommissies.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3