DE JODEN IN DUITSCHLAND TlatlonaA ïlaÈimduml, Italië fier op zijn praestaties m lïAiirm erv xiiip - VEEL GELEDENDOCH NIET GESLAGEN DE NEGUS OP ZIJN POST Kerkelijk Leven VRIJDAG 1 MEI 1936 De haat tegen het jodendom is groot, niettemin blijft de jood populair Joodsche invloed is nog altijd sterk X Conflict voorkomen In de stroocarton-industrie Zomerpostzegels Thans aan alle postkantoren en hulppostkantoren verkrijgbaar 9S BUITENLANDSCH OVERZICHT Het einde nadert ELECT RIF IC AT IE NED. SPOORWEGEN Minister geeft zijn goedkeuring aan uitbreiding TEGEN DEN OORLOG Een schrijven van den R.K. Vredesbond NIEUWE COMMISSARIS VOOR RIJNVAART Mr. Verschuur aanvaardt zijn functie NEDERLANDSCHE CLUB TE BRUSSEL De dertigste verjaardag gevierd GEEN EIEREN UIT DE MARKT Regeering zou van haar voor nemen hebben afgezien VAN HET HOF Vertrek van de Koningin naar Het Loo Hofrouw DE KRUISBANIER Herdenkingsnummer van Jhr. Ruys de Beerenbrouck Bossche priester promoveert Tot doctor in de Bijbelsche wetenscha ppen AUDIËNTIES TWEEDE BEDEVAART NAAR HET H. LAND TUSSCHEN BOMMEN EN ROOVERS Een boek van dr. v. Schelven over zijn wedervaren in Abessinië VERJAARDAG DER PRINSES Gelukwensch uit Indië De viering in Indië OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten GRAALUITVOERING TE BERLIJN Pater Dito met „Rietvink" naar Praag vertrokken (Van onzen Berlijnschen correspondent) Door bemiddeling van den Duitschen te lefoondienst welke er# ongeveer even luxueuze tarieven op nahoudt als de Duitsche spoorwegen, maar die in ruil daar voor dan ook uitstekend voor zijn klanten zorgt, ontvingen wij dezer dagen het nieuwe Berlijn- sche telefoonboek dat de afmetingen heeft van een deel van een of andere encyclopaedie. Wij zaten er zoo wat in te bladeren toen onze blik plots viel op den naam Cohn die in het Duitsch denzelfden klank heeft als bij ons te lande de naam Cohen. Hoeveel Cohens hebben er te Berlijn nog een tele foon? Wij wilden ze eerst eens tellen, doch toen wij constateerden dat er slechts twee- en-een-half maal zooveel telefonisch ver bonden Müllers waren als Cohens, heb ben wij daar liever van afgezien. Wij hebben het oude telefoonboek naast zijn opvolger gelegd en eens gekeken naar de Po lakken en naar al die andere namen welke erg Poolsch of Russisch aandoen, welke op „berg" eindigen en welke zijn afgeleid van steden namen. En toen bleek, ons dat het nieuwe Ber- lijnsche telefoonboek al heel weinig als een document kan gelden van den triomf der Ariërs over het niet-Ariërdom. Hoe staat het nu eigenlijk met de joden in Duitschland? Het is de vraag die men dozij nen malen hoort, niet alleen wanneer men als Nederlander-in-Duitschland eens naar het va derland overkomt, doch ook in Duitschland zelf, waar „men" er van overtuigd is dat een buitenlandsche journalist heel wat meer moet Weten dan men in zijn lijfblad te lezen krijgt. In „Am heiligen Quelle Deutscher Kraft", het officieel orgaan zijner „Deutsche Gottesglaube"- beweging, schreef generaal Ludendorff in het begin van deze maand dat in het Derde Rijk de vrije Germaan en Ariër er dikwijls beroer der aan toe is dan de buiten de Duitsche volks gemeenschap gesloten jood. Een beetje sterk uitgedrukt lijkt dit wel. Maar niettemin is het een feit dat er, sinds de zoogenaamde jodenwetten van Neurenberg een feit zijn en de voorloopige bepalingen van de wet op het rijksburgerschap gepubliceerd Werden, voor de Duitsche joden ontegenzeg lijk betere tijden aangebroken zijn. Natuurlijk kan men moeilijk beweren dat de zaak in orde is, omdat er op het oogenblik. Seen sprake meer zijn kan van jodenvervol ging. Er bestaat niet de minste twijfel aan of de ongetelde duizenden joden die in de we reld van theater en film, muziek, litteratuur eh van de kunst in het algemeen, een be staan vonden, en die niet ver genoeg boven iiet middelmatige uitstaken om zich in den vreemde een nieuwe positie op te bouwen, smartelijk moeilijke tijden doormaken. De veer man-duizend joodsche notarissen die" per 1 Ja nuari 1936 hun functie verloren, alsmede de joodsche rechters, ambtenaren en waardig heidsbekleders van allerlei aard die op den ■iongsten Nieuwjaarsdag „op straat" kwamen, zi.in ook weinig te benijden, daar alleen de °bd-strijders onder hen hun salaris behielden, te'wijl alle anderen gepensionneerd werden, 0015 ai was hun aantal dienstjaren zoo gering tet het toegekende pensioen minder bedroeg ten Zjj ais werkloozen aan steun ontvangen z°uden. Daar tegenover staat echter dat de taaiheid Van het joodsche ras zich nergens zoo duide- Ük demonstreert als in Duitschland. De wa tehuizen hebben niet alleen alle stormen ge- "'otseerd, doch floreeren zelfs weer zooals vier, vÜf jaren geleden. Hermann Tietz heeft zijn Magazijnen omgedoopt in „Hertie" en op het mrectie-kantoor van Wertheim zitten thans al- te'iaal Ariërs, die overigens ook sterk afhan kelijk zijn van hun goeddeels niet-arische aan deelhouders. Aan den anderen kant is de N. S. «ago volgens den naam een soort han- telsbediendenbond, doch in werkelijkheid een Middenstandsorganisatie welke uitsluitend den tefijd tegen eiken joodschen invloed in den handel ten doel had door de regeering °htbonden, omdat zij sinds het tot stand ko llen der jodenwetten geen reden van bestaan Meer had. Het is, wanneer men mag afgaan op wat teor menschen die het weten kunnen, verteld ^ordt, volkomen normaal dat handelsreizigers ®h industrieelen bü de thans arische leiding kan vroeger joodsche ondernemingen het met geen mogelijkheid tot een bestelling of een Contract kunnen brengen. Zij moeten daarvoor haar den vroegeren joodschen directeur die Ml „stil leeft" en zich „geheel uit de zaak heeft teuggetrokken", en wanneer deze de hem ge- ane voorstellen gunstig ontvangt, dan is de Meuwe (arische) directie plotseling in alle teziehten bereid om haar handteekening on- ter een contract te plaatsen. En deze toestanden vindt men niet alleen li kleinere bedrijven, docjh volgens recente tethullingen in de partijpers schijnt het zelfs hogelijk te wezen dat een concern als dat van tremens, hetwelk over de geheele wereld drie- hotiderd-vijftig-duizend man personeel telt, lch aan dergelijke practijken schuldig maakt, h dat een hooggeplaatst partijlid vierkant uit 'Jh leidende positie wordt ontslagen, omdat li er verzet tegen aanteekende. in de industrieën waar de joden vóór de jteachtübernahme" de baas speelden, is alles 11 het oude gebleven. Onlangs werd het re- kpi gepubliceerd van een onderzoek tiat en- le nationaal-socialisten ingesteld hadden naar lev. aanwezigheid van arische fabrikanten en ei'anciers van allerlei producten, vooral van 6 textielnijverheid. De antwoorden van de te°Sste nationaal-socialistische oeconomische "teinties klonken voortdurend hetzelfde: „In en die branche is ons geen arische fabri- jtet, geen arische leverancier bekend." Som- k "e joodsche firma's vermelden onder hun tecfho°fd „brutaal" de opdrachten welke zij he Matste jaren van de landelijke of stede lijk 0Verheid ontvingen, ondanks dat derge- lee °Pdrachten eigenlijk heelemaal niet ver- hd mogen worden, ari n P°pulaire figuur is voorts de joodsche gebleven. Welke kwaal men zich ook per- <3a tert, wanneer men naar den dokter gaat, fech lt0mt men VJ-ijwel steeds bij een jood te- z. t- Meisjes en jonge vrouwen moeten, als 2Mh door een joodschen dokter laten be handelen, een schriftelijke „permissie" kunnen overleggen dat haar vader of haar man van deze behandeling op de hoogte is en er in toestemt. De joodsche arts onderwerpt zich flegmatiek aan dezen maatregel. Hij heeft gedrukte for mulieren bij de hand waarop slechts de naam van de patiënte ingevuld hoeft te worden en waaronder pa of manlief slechts zijn handtee kening heeft te zetten om den Caesar te ge ven wat des Caesars is. Heeft de dokter zijn werk gedaan, dan krijgt men of hij jood is of niet, even goed de rekening toegezonden door de „centrale kas" welke zich met de inning van alle artsen-honoraria belast. Toen wij ter gelegenheid van de Messe in het begin der vorige maand te Leipzig wa ren, vonden wij twee joodsche restaurants waar de zoo gesmade en genate David-ster op groote schilden uithing en waar men „kosjer" eten kon, ondanks dat het ritueel slachten in Duitschland eigenlijk verboden is. Plakkaten op de vensters van winkels en magazijnen als .Arisches Geschaft" of „Deut scher Kaufmann" vindt men alleen nog in de provincie en dan ook daar vrij zeldzaam. Overigens is de waarde dezer plakkaten be duidend kleiner geworden, sinds er dingen kun nen gebeuren als de ver-ariseering van de Ber- lijnsche Berlitz-school. Deze stond en naar men zegt: staat onder de directie van een jood die getrouwd is met een niet-joodsche vrouw. De joodsche directeur heeft zich thans uit de zaak teruggetrokken en zijn vrouw volg de hem op als directrice. Sedertdien is de Ber- lijnsche Berlitz-school natuurlijk een „Arisches Geschaft". Degenen die van de jodenwetten profiteeren, Zijn de dienstmeisjes, althans voor zoo ver zij den aanvalligen leeftijd van vijf-en-veertig be reikt hebben. Zooals bekend, mag volgens de jodenwetten een arische vrouw beneden dezen leeftijd niet als dienstbode, huishoudster, werk ster, kinderjuffrouw, secretaresse of wat dan ook in den dienst van een jood treden. Alleen te Berlijn raakten er door dezen maatregel op Nieuwjaarsdag ongeveer twintig-duizend vrou wen en meisjes zonder betrekking die door het „Arbeitsfront" op allerlei manieren, ten deele zelfs in kampen, onder dak gebracht moesten worden. Thans treft men onder de rubriek „Hausangestellten" in de advertentie-kolom men der dagbladen heele series vragen en aan biedingen betreffende vijf-en-veertig-jarige ge dienstigen aan. Wanneer men een dienstmeisje heeft dat vijf-en-veertig wordt, dan staat het vrijwel vast dat ze een maand voor haar ver jaardag „opzegt", daar de „Juden" al gauw tien tot vijftien mark meer betalep. De haat tegen de joden is groot in Duitsch land en wordt bewust levendig gehouden. De beruchte „Stürmer"-kastjes waarin op alle straathoeken het hitsblad van Julius Streicher te lezen hing, veranderen geleidelijk van be stemming. De vlammende leuzen als „de jo den zijn ons ongeluk" en „wie met de joden heult pleegt verraad jegens zijn volk" zijn rood overschilderd en aan de „Stürmer" wordt, waar het blad nog niet heelemaal verdwenen is, slechts een bescheiden plaatsje ingeruimd naast de officieele organen van de S. S„ de S. A. en de Hitler-jugend. Maar aan den anderen kant laat de partijpers geen gelegenheid voor bijgaan om een jood die op een of andere manier zijn boekje te buiten is gegaan, nog eens een extra-trap achterna te geven. Dat hierbij sterk veralgemeend wordt, spreekt van zelf. Vooral vonnissen wegens „Rassenschan de" zijn in den regel een aanleiding tot het leveren van een schandaalreportage, waarvan menige Amerikaansche sensatie krant nog iets zou kunnen leeren. Maar de haat tegen de joden moge nog zoo groot zijn, de jood heeft niettemin niet opgehouden populair te zijn in Duitschland. Laten wij de tientallen „Witze" rusten waar in de gladde zoon der natie zijn oer-Germaan- schen en onbesproken-arischen medemenschen te slim af is, dan blijven er nog dozijnen als waar en historisch vertelde verhalen over welke op zijn minst bewijzen dat de groote massa er niet aan twijfelt of de jood „mazzelt" ook wel weer door zijn huidige „pech" heen. Zoo is men er van overtuigd dat de eenige in Duitschland die zich niets van de deviezen- bepalingen aantrekt, de jood is. Men spreekt van groote centrales in Polen, Tsjecho-Slo- wakije en België waar allerlei buitenlandsehe effecten vervalscht worden. De jood koopt voor een prik honderd-duizend mark van die effec ten op, gaat er mee naar Duitschland, laat in zijn pas aanteekenen dat hij voor een ton „Vfertpapieren'' heeft ingevoerd, «n als hij weer naar het buitenland gaat, dan neemt hij voor honderd-duizend mark echte effecten mee. Hij mag ze dan uitvoeren, omdat hij voor een zelfde bedrag heeft ingevoerd. Natuurlijk steekt in hetgeen hij uitvoert, zijn vermogen dat hij, als emigrant, nog volgens een nood verordening uit den tijd van Brüning, anders voor een kwart zou moeten afstaan aan de schatkist, terwijl de rest als Sperrmarken zou „invriezen". Is hem de affaire met de valsche effecten te gevaarlijk, dan volgt hij den „legalen" weg. Hij sluit een kolossaal hooge levensverzekering en stort zijn heele vermogen als voorloopige betaling van premie. Met de polis gaat hij naar het buitenland, waar hij zonder veel moeite tachtig procent en soms nog meer van het gestorte bedrag als leening kan opnemen. Na tuurlijk beteekent dit een verlies van ongeveer twintig procent. Doch daar staat tegenover dat hij zijn marken in goud krijgt uitbetaald. Had hij zijn bankpapier over de grens gesmokkeld, dan leed hij een verlies van beduidend meer dan dertig procent. Het is in dit verband dat men. vooral den naam veel hoort noemen van de levensverze keringsmaatschappij „Phönix" wier centrale te Weenen geheel in joodsche handen was en die op zoo daverende wijze in moeilijkheden kwam. Ook verhalen van deze soort doen de ronde: Een jood besluit van Keulen naar Parijs te vertrekken. Hij verdeelt zijn bezit, rond vijftig duizend mark, onder een aantal kennissen. Vanuit Parijs geeft hij opdracht aan het partij orgaan „Westdeutsche Beobachter" om een ad vertentie te plaatsen, waarin een filiaal-leider gevraagd wordt, en. hem de eventueele sollici taties na te zenden. Al zijn Keulsche kennissen reflecteeren op de advertentie en stoppen de hun toevertrouwde duizend-mark-biljetten in de sollicitatiebrieven. De advertentie-afdeeling der „West-deutsche Beobachter" maakt er een pakje van dat ze naar Parijs stuurt. De „De- visenübermachung" aan de grens denkt er niet aan om een zending van de „Westdeutsche Be obachter" open te breken en het geld bereikt ongestoord de Fransche hoofdstad. Of dit allemaal voor honderd procent waar is? Wij zouden er niet graag voor borg staan, al werd het ons ook nog zoo „als historisch" verteld. Wij trachten alleen maar de stemming weer te geven. De joden hebben in Duitschland veel te lij den gehad, maar geslagen zijn ze nog niet. Mgr. N. Stam, Apostolisch-Vicaris van Kisumu, Tit. Bisschop van Cedie (epis- copus Cediensis) voor het eerst gefoto grafeerd in bisschopsgewaad Het collectief contract voor de stroocarton- industrie in de provincie Groningen, omvattende veertien ondernemingen, dat heden, 1 Mei, af loopt, is, na langdurige en moeizame bespre kingen op het laatste oogenblik door den rijks bemiddelaar, den heer P. J. Bloemers, ongewij zigd verlengd tot 1 September 1937. Ook de week vacantie met doorbetaling van loon is be houden gebleven. Het Comité voor de Zomerpostzegels, (waar van de opbrengst bestemd is voor cultureele en sociale doeleinden) neeft een pakkende reclame plaat laten vervaardigen die overal wordt ver spreidt om belangstelling en medewerking los te slaan voor het schoone doel. Handen strekken zich krampachtig uit om hulp. Vanaf 1 Mei zijn de postzegels aan alle post kantoren en hulppostkantoren verkrijgbaar. In het landelijk comité van aanbeveling heb ben zitting genomen een aantal ministers, de Commissarissen der Koningin, enkele burgemees ters en andere vooraanstaande personen in den lande. m De laatste loodjes wegen het zwaarst. Ook het overmachtige, overzelfbewuste Italië moet dat in Abessinië ondervinden. Hoe- vele malen hebben de Italiaansche legerberichten geen melding gemaakt van de totale vernieti ging van Abessinische legerscharen? Zóó vaak, dat men zich met verbazing moet afvragen, te gen wie en wat de Italianen nog eigenlijk vech ten. Tegen een handvol ongeordende half ont wapende radelooze vluchtelingen? Maar dan zijn de vorderingen, welke de Italiaansche colonnes aan het Noordelijk front de laatste weken heb- ken hebben gemaakt, hoe groot deze ook mo gen zijn, in werkelijkheid beschamend miniem. Met een achteraf ietwat potsierlijke voortva rendheid en grootspraak werd indertijd van Italiaansche zijde met veel ophef aangekondigd, dat Addis Abeba op 21 April, den Fascistischen feestdag, zou worden bezet en dat aan Generaal Graziani de „eer" gelaten zou worden de Abes sinische hoofdstad binnen te rukken. De in on ze gewesten liefelijke Meimaand is aangebroken, en nog steeds zetelt de Abessinische regeering in Addis Abeba, terwijl de Negus, wiens verblijf plaats tijden lang onbekend is geweest, dezen laatsten post persoonlijk heeft betrokken. Nu echter de tot nu toe ongeslagen Abessinische veldheer Ras Nassiboe bij Sasa Baneh onder den overweldigenden druk van heel het oorlogsappa raat, en alle reserves, waarover generaal Gra ziani beschikte, heeft moeten zwichten, zal het niet lang meer kunnen duren, of ook de Abessi nische hoofdstad zal den triomfalen intocht der christelijke beschavers beleven. Dan zal den Ne gus geen andere keus meer overblijven, dan zich met zijn laatste getrouwen naar het Westen te rug te trekken en zijn zwarte huid zoo duur mo gelijk te verkoopen of zich op genade of onge nade over te geven aan den veroveraar. Met rassche schreden nadert de zwarte en bloedige tragedie haar einde, een einde, dat voor het ze gevierende Italië echter nog een uiterst moeilijk begin kan worden van een eindeloozen en uit- puttenden pacificatie-arbeid. Italië zwelt van trots. Het meent een praesta- tie geleverd te hebben, waartoe geen ander land ter wereld in staat geacht kan worden. En misschien heeft het op dit laatste punt vol komen gelijk. Japan heeft wel-is-waar in strijd met het Volkenbondspact en het Kelloggpact een niet-verklaarden oorlog gevoerd tegen zijn me debondslid China, maar het heeft toch niet als Italië met gifgassen gewerkt. Italië mag er groot op gaan met inspanning van alle krachten een volgens zijn eigen zeggen, volkomen barbaarsch en achterlijk land en stumperig uitgeruste le gers van halve wilden te hebben geknecht ten koste van ontzaglijke offers aan goed en bloed. Het mag er groot op gaan met vervaarlijke zwermen bommenwerpers, waartegen de Abes- siniërs zich onmogelijk afdoende konden ver dedigen, met gifgassen en brandbommen, met tanks en alle mogelijke hypermoderne technisch volmaakte vernietigingswapenen deze „zege! te hebben behaald op een in zich verdeeld pri mitief volk, waar verraad een nog geduchtere vijand is gebleken dan de Italianen. Wij van onzen kant kunnen daarvoor toch niet zoo'n groote bewondering hebben, ook al erkennen wij ten volle, dat het terrein en het klimaat voor de Italianen groote moeilijkheden hebben opgeleverd. Het terrein en het klimaat zijn de eenige betrouwbare bondgenooten geweest van den Negus, die zijn land liever onder toezicht van den Volkenbond wilde laten beschaven dan door veroveraars, die de door hem afgekeurde en veroordeelde individueele wreedheden zijner slecht luisterende onderdanen prachtig gedis ciplineerd overtroefden met een door het op perbevel bevolen oorlogs-systeem. De groote Volkenbondsmogendheden en Genève zelf heb ben den om hulp schreienden Negus practiseh in den steek gelaten. Immers de onvoldoende gebleken sancties tegen Italië hebben niet het effect gehad, dat men ervan zeide te verhopen. Het eene oogenblik heeft Italië hoonend ge lachen om deze nuttelooze slappe sancties en het andere oogenblik heeft het zich tot een paroxisme van woede en verontwaardiging op gewonden over deze zelfde sancties, welke het dan een schande en een misdaad van het be schaafd Europa noemde. Het zou Engelands bedoeling zijn geweest door de Volkenbondssancties tegen Italië Duitschland aan het harde verstand te bren gen, dat eenzijdige verdragsschendingen en agressies niet langer straffeloos worden geto lereerd, maar Duitschland heeft nu duidelijker dan ooit ervaren, dat het evenmin als Musso lini ernstig rekening behoeft te houden met de wetten der internationale samenleving. Het lot van Abessinië is een les voor alle kleine mogendheden, welke zichzelf niet afdoende kunnen verdedigen tegen den machthonger der grooten, voor allen, die zich nc^g illusies maak ten over de doelmatigheid van den Volkenbond in zijn huidigen vorm als verzoenings- en vredesapparaat. De minister van Waterstaat heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de uitbreiding der electricificatie bij de Ned. Spoorwegen In een schrijven van prof. mr. J. B. Kors O.P. en A. Boudens, voorzitter en secretaris van den R.K. Vredesbond in Nederland, betuigt de R.K. Vredesbond in Nederland temidden van de beroeringen van dezeh tijd, zijn trouw aar. de vredesidee van Paus Benedictus XV z.g„ waarbij in plaats van de materieele macht der wapenen de moreele macht van het recht werd gesteld. Hij protesteert tegen de immer meer verruwende strijdwijzen en wekt alle geloofs- genooten op, krachtiger dan ooit te ijveren voor moreele en materieele ontwapening, doch vooral om God te bidden, dat Hij den geesel van den oorlog van ons verwijderd houde en dat Hij aan Zijn dienaren de noodige wijsheid geve om bij de tegenwoordige ingewikkelde vraag stukken de juiste leiding te kunnen schen ken. Donderdagavond heeft mr. T. J. Verschuur zijn nieuwe taak als commissaris voor de Rijn vaart aanvaard op een vergadering, die te Rot terdam door de Ned. Particuliere Rijnvaart centrale werd gehouden. Mr. Verschuur gaf daarbij een uiteenzetting van de taak, zooals hij zich die had gesteld. Hij drong er bij de Rijnvaartschippers op aan, zich in een front te vereenigen. Op deze wijze hebben zij hun eigen lot in handen; de re geering, die zeker niet van plan is, den schip pers hun taak uit handen te nemen, kan dan haar steun daar verleenen. waar die noodig is. De taak van mr. Verschuur zal dan zijn blij vend contact te houden met de schippers, en zoo als middelaar tusschen regeering en par ticuliere schippers op te treden. Het gebrek aan eenheid is volgens spr. oor zaak, dat de vrachtprijzen onvoldoende zijn. Spr. wees op het Duitsche Vertriebsverband, en drong nogmaals op eenheid onder de schippersorga- nisaties aan, waardoor een betere samenwer king met de Duitsche en Belgische schippers mogelijk wordt. De Nederlandsche Club te Brussel heeft haar dertigjarig bestaan herdacht aan een door tal rijke genoodigden bijgewoond diner in de ruime zalen van hotel „Metropole". De feestdisch werd voorgezeten door den voorzitter der club, den heer Valckenier de Greve, die een heildronk uitbracht op de beide koningshuizen, waarna de volksliederen wer den gespeeld. Hij begroette in hartelijke bewoordingen den Nederlandschen gezant, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en diens echt- genoote, evenals den oud-gezant jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, die voor deze gelegenheid uit Den Haag was overgekomen. Voorts richtte de voorzitter hartelijke woor den van welkom tot de eereleden en bracht hij een humoristisch getint verslag uit van de werkzaamheden der vereeniging. Vervolgens werden nog verschillende tafel reden gehouden, o.a. door den Nederlandschen gezant. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, heeft de regeering met het oog op de huidige marktprijzen besloten voor- loopig af te zien van haar voornemen om in het belang van de eierenprijzen 40 millioen eieren uit de markt te nemen. Omtrent de wijze, waarop thans de vervan ging van blikvleesch zal worden geregeld, staat nog niets vast. Het geldcontingent voor den uitvoer van eieren naar Duitschland is voor de maand Mei 10 pet. hooger dan over April 1936. H. M. de Koningin is voornemens aanstaan den Maandag des ochtends per auto naar Het Loo te vertrekken. Op weg naar Het Loo zal H. M. te Baam een kort bezoek brengen aan de tentoonstelling van kunstwerken ten bate van de vereeniging „Kunst in Nood". H. M. zal omstreeks 12 uur van Baam naar Het Loo doorrijden. Wegens het overlijden van koning Fouad van Egypte zal het Hof den rouw aannemen. Deze rouw gaat in 2 Mei en zal bestaan in een week halven rouw en een week lichten rouw. „De Kruisbanier," het propagandablad voor de R. K. Drankbestrijding in Nederland, is thans verschenen met een nummer, dat geheel gewijd is aan de nagedachtenis van Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Het bevat artikelen van de hand van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, en verder van vele bekende figuren in de drankbestrijderswe reld. Naar de Msb. verneemt, is de weleerw. heer W. C. M. Grossouw, priester van het Bossche bisdom aan het Pauselijk Bij bel-instituut te Rome, magna cum laude gepromoveerd tot doctor in de Bijbelsche wetenschappen. De weleerw. heer Grossouw werd 14 Juni 1930 priester gewijd. De promotie is door prachtige examens voor afgegaan. De titel van het proefschrift luidt: „De Koptische vertalingen der kleine profeten, bijdrage tot de studie der Septuaginta". Bij de plechtigheid waren aanwezig Z. Em. Kardinaal Bisleti, prefect van de congregatie der seminaries en studiën, de vader en zuster van den promovendus, mgr. dr. B. Eras, pro curator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome en rector van het Nederlandsch col lege met de studenten, de Hoogeerw. Pater dr. B. Kuhlmann O. P., socius van den magis ter-Generaal der Dominicanen, dr. P. Rutten, procurator-generaal der Kruisheeren en vele andere Nederlanders. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag géén audiëntie verlee nen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag audiëntie verleenen. Op verlangen van verschillende pelgrims, die de Bedevaart naar het H. Land, georganiseerd met Paschen, niet hebben kunnen meemaken, heeft de directie der Nationale Bedevaart naar het H. Land besloten dit jaar een tweede recht- streeksche Bedevaart naar het. H. Land in te lasschen. Zie verder advertentie in dit blad. Dr. van Schelven, die bij den overval van roo- vers op de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis in Abessinië ernstig werd gewond en van al zijn bezittingen beroofd, legt de laatste hand aan een boek over zijn wedervaren in het woeste land van den Negus. Dit boek, waarin Dr. van Schelven verhaalt van al het lief en leed, dat onze landgenooten in Abessinië hebben doorgemaakt, zal binnenkort, onder den titel: „Tusschen bommen en roovers; met de Nederlandsche Ambulance in Abessinië" bij Scheltens en Giltay te Amsterdam het licht zien. BUITENZORG, 1 Mei (Aneta) De Gou verneur-Generaal zond gisteren aan H.KH. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar ver jaardag, mede namens de ingezetenen van Ned.-Indië, een telegram met eerbiedige geluk- wenschen. BATAVIA, 1 Mei. (Aneta) Alhoewel tenge volge van de zware regens en daardoor drassig heid van de exercitie-terreinen, op diverse plaatsen de parades moesten worden afgelast, werd toch de geboortedag van Prinses Juliana op de meest opgewekte wijze geviero. De hoofdstad was vroolijk met vlaggen ge tooid, verschillende feestelijkheden waren er, waarvan het kinderbloemencorso in den plan ten- en dierentuin wel het meest geslaagde mocht heeten. Op verschillende plaatsen werd des avonds vuurwerk ontstoken; de batterij van de artillerie loste de gebruikelijke saluutscho ten op het Koningsplein. Op de vergadering van het dagelijksch be stuur van de Ned.-Indische Roode Kruisorga nisatie werd aan dr. P. Peverelli, lid van het Centraal Comité van het Ned.-Indische Roode Kruis en hoofd van den gemeentelijken ge zondheidsdienst te Batavia, de hem verleende Roode Kruis-onderscheiding uitgereikt, hem door de Prinses op haar geboortedag toege kend. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 12 April tot en met 18 April 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D resp. f 3.70 en f 3.20 per 100 kg. zal bedragen. Verder wordt nog bekend gemaakt, dat de genen, met wie een zgn. B-contract werd af gesloten, vanaf 1 Mei a.s. in de gelegenheid zullen worden gesteld om 50 pet. van de ge contracteerde groene erwten, welke voldoen aan de kwaliteitsklasse B, te denatureeren. In aansluiting op de mededeeling over de Graaluitvoering te Berlijn vernemen wij nader, dat Het Kruiskoor opgevoerd zal worden, het zelfde spel, dat de Graal in 1931 opgevoerd heeft in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Voor de opvoering van as. Zondag is dit spel echter omgewerkt, zoodat het nu niet alleen een sta tisch koor, maar tevens een bewegingsspel ge worden is. Het spel, dat om twee uur begint, zal worden bijgewoond behalve door den bisschop van Ber lijn, Z. H. Exc. Mgr. Graaf von Preysingh, ook door vele prominente figuren uit de Duitsche hoofdstad. Met het vliegtuig .Rietvink" van de Blauwe Donau Lucht Express der K. L. M., waarmede ook de Oostenrijksche en Hongaarsche journa listen naar hun vaderland terugkeerden, vertrok hedenmorgen Pater J. Dito O.P., die met den heer P. Speet Nederland zal vertegenwoordigen op het Intern. Katholiek Radio Congres te Praag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5