STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen j De oorlog in Oost- Afrika m De instorting in de Cunerakerk ONZE SPOORWEGEN EN BARTJENS wwwwfWBiwiinuwwiiwwHHHiHWiiHWiiHiwflBWiHHHBWHwmnmntnimiiimHiniiiiiiE iuioiiiinHiiiiinninmniiiniuuiiiuuiiuiiuiiiuiimtuiuuiuiiiiiiiuiuiuiiiuiinniiiiiiiiuiiniiiiniiiiniiini? ZATERDAG 2 MEI 1936 miHiiiHiiimniiiniiiHiiiiniiiiiiimirniwfflwiimiinminnniinminniinmniniiiiiiiiniiniiinniiinmnimiig BloemendaalAmsterdam blijft goedkooper dan Haarlem Amsterdam FEEST VAN DE BRANDWEER De eigen film èn een toe passelijke revue DE VERKEERSEXAMENS 1725 candid at en HEVIGE BINNENBRAND Stagnatie in een Sporthuis DIERENBEUL VOOR DEN RECHTER Zes weken gevangenisstraf R.K.S.V. „TEYLINGEN" TE SASSENHEIM Afd. wandelsport Jubileum v. Waard (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Italianen achtervolgen het vluch tende leger van Ras Nassiboe Het weer is slecht Dr. Eckener geëerd Hij ontvangt de Engelsche gouden luchtvaart-medaille SIR HENRY'S SCHENKING Gekozen in overleg met prof. Martin Nederlandsche zeeman ontvangt per radio medisch, advies Een onderscheiding LUXOR-THEATER Het meisje uit de onder wereld Maureen O'Sullivan in „Het meisje uit de onderwereld" Luxor Theater REMBRANDT-THEATER Shirley Temple in „Krullekopje" PALACE-BIOSKOOP Squibshet bloemenmeisje van Piccadilly FRANS HALSTHEATER Michaël Strogoff gepro longeerd Steunpilaren, die men juist wilde versterken, bezweken Groote verwoesting aangericht Scène uit „Squits, het bloemenmeisje van Piccadilly" Cinema Palace NA EEN SCHIETONGEVAL Zaak thans in hooger beroep NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiniiira Deze week meldden wij, dat de Kamer van Koophandel te Haarlem aan de Nederland,sehe Spoorwegen een brief schreef, waarin gewezen werd op de omstandigheid, dat men door ge bruik te maken van tienrittenboekjes goedkoo per kan reizen van Bloemenhaal naar Amster dam (enkele reis) dan van Haarlem naar Amsterdam. Enkele reis BloemendaalAmster dam kost 0.37y, en HaarlemAmsterdam f 0.45. Voor een traject van 21 K.M. lang wordt in dit geval 0.075 minder betaald dan voor een van 19 K.M. De Kamer noemde dit verschil in prijs niet te handhadven en meende, dat dit op het pu bliek een verkeerden indruk maakte. Zij vroeg dan ook het invoeren van dagretours tegen ge- reduceerden prijs op HaarlemAmsterdam. De chef van Dienst der Exploitatie van de Ned Spoorwegen heeft nu het volgende ant woord gezonden: Naar aanleiding van uw schrijven hebben wij de eer uwe Kamer mede te deelen, dat omstandigheden, zooals door haar aangehaald zich zullen voordoen, indien het betreft twee dicht bij elkaar gelegen stations, zooals Bloe mendaal en Haarlem. Wij kunnen daarin echter geen aanleiding vinden 10-rittenbcekjes HaarlemAmsterdam verkrijgbaar te stellen, omdat wij daarvan niet een verkeerstoeneming verwachten, voldoende om de tariefsverlaging, welke in deze boekjes ligt opgesloten, goed te maken. Het Bureau der Kamer acht de zaak van zooveel belang, dat het de geheele briefwisse ling aan de leden gezonden heeft. Vanavond gaat de Haarlemsche Brandweer, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van commandant v. d. Broek, feestvieren in het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond. Het programma is zeer aantrekkelijk en het is dan ook maar te hopen, dat ditmaal niet alle „goeie" (de brandweer is om te blusschen nietwaar, dus „goeie") dingen in drieën zullen gebeurenDonderdag een flink vuurtje op de Raaks, Vrijdag een gevaarlijk brandje in de Hoogstraat en Zaterdag.... weest extra voor zichtig vandaag, Haarlemmers, uit eerbied voor den onvolprezen commandant met zijn dap pere mannen!! De suggestieve omslag geeft twee musicee- rende brandweerlieden is vol ornaat, met als onderschrift: geen vuur, geen water en geen slang. Alleen muziek, revue en zang! De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Daudy zal een openingswoord spreken, dan zal de #onder-commandant een brandcauserie houden en tot slot van het officieele gedeelte zullen de dames Dien Stap-Daudey, Cary Bys- ter, mevr. L. Vemout-v. d. Berg en G. Spaan musiceeren. Dan volgt de première van de film van en voor Haarlems Vrijwillige Brandweer, onder den titel: „Alarm!" Het draaiboek en de foto grafie zijn van H. de Lugt Jr., regie Jan van Dommelen, film-foto's W. L. H. Nagel. We zijn er nog lang niet, want de Haarlem sche auteur Henk Bakker schreef en regisseerde de water-en-vuur-revue in 2 bedrijven en 20 tafreelen. „In vuur en vlam!" De Stedemaagd, Neptunus, Loutje, Kenau Hasselaar, Jupiter, St. Bavo, Jetje en wie al niet treden er in op. Zelfs brandweerlieden zullen ten tooneele verschijnen naast danseresjes. Het 17e tafreel heet „Van Puffelen verslaat 'n brandje!" We houden ons hart vast (voor de brandweer!) want.... maar daarover straks, als het feest geweest is. Naar wij vernemen zullen 1725 candidaten deelnemen aan de practische verkeersexamens voor de jeugd, die 14 dagen zullen duren. Maandag 4 Mei, des morgens om half ne gen, wordt begonnen op het Rozenhagenplein. De candidaten zijn verdeeld over 60 scholen en over 30 groepen. Iedere groep telt 37 tot 87 leerlingen uit de hoogste klassen der lagere school, uit de beide klassen der Centrale Scho len voor 7e en 8e leerjaar en uit de eerste klassen der scholen voor U.L.O. Vrijdagavond om kwart over zeven werd brand gemeld in perceel no. 2 van de Hoog straat, waar gevestigd is het Sporthuis van den heer Te Nuyl. De eigenaar was in zijn winkel een paar klanten aan het helpen, toen hij door een ruitje aan de achterzijde plotseling vonken zag, die vanuit de zolderverdieping op het bin nenplaatsje vielen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die, ofschoon zij spoedig arriveerde, niet kon verhinderen, dat de geheele zolder uitbrandde. Hoog sloegen vlammen en dikke rookwolken uit het bran dende dak, zoodat er in korten tijd een groote menigte nieuwsgierigen op de been was, die door de politie op een eerbiedigen afstand werd gehouden. De winkelier kon nog juist het grootste ge deelte van zijn winkelinventaris en een kleiner gedeelte van zijn huisraad bij buren in veilig heid brengen. Weldra lekten uit de plafonds fijne straaltjes lauw bluschwater en was de trap naar de bovenverdieping in een minia tuur-waterval herschapen. Na korten tijd was de brandweer het vuur in zooverre meester, dat er geen gevaar meer bestond voor de belendende huizen en ook de schade in den winkel op de benedenverdieping beperkt bleef tot de verwoestingen, aangericht door het gestadig neerdruppelende bluschwa ter. Nog geruimen tijd bleven de brandweer lieden op den door enkele half verkoolde bal ken en een topgeveltje nog juist gemarkeerden zolder bezig met de laatste resten smeulend hout en half verkoold beddengoed en meubi lair naar buiten te werpen: het steeds variee- rende schouwspel, dat de aandacht der nieuws gierigen blijft boeien, ook als het groote mate riaal reeds lang weer is ingerukt. Naar de oorzaak van dezen brand, den twee den flinken brand, die binnen 24 uur de Haar lemsche brandweer in touw bracht, wordt nog een onderzoek ingesteld. De bewoner verklaarde aan de politie, dat een ketel water, staande op een petroleum- vergasser overkookte, toen hij beneden in den winkel klanten hielp. Hij hoorde later een knetterend geluid en toen hij ging kijken stond de geheele bovenverdieping in brand. De politie onderzoekt het geval nog. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmorgen stond voor den Haarlem schen politierechter terecht een bewoner van de Drossestraat te Haarlem, verdacht van dierenmishandeling. Op 27 Maart des avonds omstreeks kwart voor 9 had verdachte op het plaatsje van zijn woning, een hondje op onmenschelijk wreede wijze afgemaakt, door het met een ijzeren staaf op den kop te slaan. Het dier had daarbij zoo vreeselijk gejankt, dat omwonenden de politie hadden gehaald. Aan een agent, die zich aan verdachte'? wo ning vervoegde, gaf verdachte eerst een ont wijkend antwoord. Later erkende hij, dat hij een hondje had afgemaakt. De agent nam het cadaver, als mede een paar Ijzeren staven in beslag. Een dierenarts als getuige-deskundige gehoord gaf een opsomming van een serie weerzinwekkende verwondingen aan den kop van het beestje, door slagen met ijzeren staven toegebracht. Verdachte vertelde, dat hij het hondje juist gekocht had van zekeren A„ die het kwijt wilde, voor een kwartje. Toen de koop een maal gesloten was, had hij er al spijt van en wilde er direct weer vanaf, want hij had reeds een hond. Eerst werd voorgesteld het dier voor een gul den in het asyl te laten afmaken, doch ver dachte vond tenslotte, dat hij dien gulden beter in zijn zak kon houden en zelf het dier afmaken. De vroegere eigenaar van het hondje, A., gaf een geheel andere lezing van het geval. Deze vertelde, dat hij bij verdachte in de voorkamer had gezeten. Omdat het hondje nogal lastig was, had hij verdachte aangera den het beest naar het plaatsje te brengen bij diens eigen hond, dan zou het wel kalmee- ren. Verd. had daarop met het hondje de kamer verlaten^ maar eenige oogenblikken later had hij gejank gehoord en was naer het plaatsje gesneld. Er zou volgens getuige in het geheel niet afgesproken zijn het hondje af te maken. De officier van Justitie eischte 6 weken gevangenisstraf. H.ij vond de handelingen van verdachte grenzenloos wreed. Het was geheel niet noodig geweest op deze wijze een dier af te maken, welks leven niet langer gewenscht werd. In Haarlem bestaat gelegenheid de die ren pijnloos te doen afmaken; voor onvermo- genden kost dit niets. Getuige A. was, volgens den officier, mo reel even schuldig als verdachte, maar hem was niets te bewijzen Stellig moet hij er meer van hebben geweten dan hij ter terechtzitting voorgeeft. De politierechter veroordeelde den verdachte conform den eisch. Nog slechts een week en bovengenoemde ver- eeniging organiseert haar tweeden marsch. De route voor dezen marsch is als volgt: Start: K.S.A.-gebouw te Sassenheim, recht tegenover de tramhalte, vervolgens Hoofdstraat, Teylingerlaan, Loosterweg, recht door hetbosch Keukenhof, de Zandweg, linksaf langs de hou ten rasters tot aan het bordje Veenenburg Hil- legom, rechtsaf de Veenenburgerlaan, Locster- weg 2, Loosterweg 1, Margrietenlaan, Zilkerweg, halverwegen dezen weg rust in het café Zomer - zorg van den heer Okkerse, na de rust Zilker weg, Heerenweg, Dorpstraat door Noordwijker- hout, Havenstraat, Kerkstraat, 's Gravendam- scheweg', het Soldaatje Teylingerlaan, Hoofd straat en dan vervolgens weer terug naar de finish, het K.S.A.-gebouw. Er is een mooie beker geschonken door den heer Maartense uit Leiden en deze wordt voor de grootste groep beschikbaar gesteld, ook heeft den zeereerw. heer De Haan eenige mooie prij zen beschikbaar gesteld. Wij raden u allen aan om alsnog op dezen marsch in te schrijven aan het volgende adres: W. P. v. d. Berg, Bergamolaan 15, Voorhout. Wij herinneren nog eens aan het 25-jarig jubileum van den heer G. van Waard, admi nistrateur van de Haarlemsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Maandag 4 Mei zal er vanaf 14.30 uur gelegen heid zijn den jubilaris geluk te wenschen in hotel Lion d'Or. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen van hunne belangstelling willen doen blijken. ROME, 1 Mei (Reuter). Het 200ste Itali- aansche legerbericht luidt 'als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: het leger van Dedjas Nassiboe, dat bij Sasa Baneh is verslagen vlucht langs den karavaanweg van Djijiga. De voorhoeden van onze drie colonnes hebben gisterochtend, 30 April, na een vol maakte synchronische beweging vereenigd. Da- gaboer bezet. De achtervolging wordt voort gezet onder ongunstige weersomstandigheden, de rivieren wassen nog steeds. De vijand heeft meer dan 5000 man verloren. Het opruimingswerk op het slagveld, hoewel nog niet beëindigd, leverde reeds 2500 geweren, eenige dozijnen mitrailleurs en vijf kanonnen op. Onze verliezen sedert 14 April, het begin van den grooten slag, tot 30 April bedragen een vijftigtal officieren gesneuveld en gewond en 1800 minderen, waarvan 1400 vrijwilligers uit Lybië en Somaliland, gesneuveld of gewond. De actie van onze automobiel-detachemen ten, zoowel militaire als civiele en van pon tonniers en genie is boven allen lof verheven en droeg veel bij tot de overwinning. Ook de luchtmacht droeg effectief bij in het gevecht en verzorgde ravitailleering van de troepen en de verbinding tusschen de verschil lende colonnes. Aan het Noordelijk front hebben onze troe pen Debra Sina bezet, alsmede den Termaberpas. Een andere colonne passeerde een doorwaad bare plaats van de Gadula op ongeveer 100 K.M. van Addis Abeba. In de omgeving van Debra Tabor hebben vele stamhoofden hun onderwerping aangeboden. De luchtmacht gaat voort de marcheerende colonnes te ravitailleeren en voert verkennings vluchten uit. Een vliegtuig heeft boven het vliegveld van Addis Abeba gevlogen. Het werd hevig met mitrailleurvuur bestookt, dat van de omgeving van het veld en uit het centrum van de stad kwam. Het toestel werd op verschei dene plaatsen getroffen, doch kon naar zijn basis terugkeeren. LONDEN 1 Mei (Reuter). Op voorstel van de Koninklijke luchtvaart maatschappij werd de Engelsche gouden luchtvaart-medaille aan dr. Eckener verleend, wegens diens arbeid op het gebied der bestuurbare luchtschepen. Omtrent de schenking van Sir Henry Deter- ding aan het Mauritshuis en aan het museum Boymans, vernemen wij nog nader, dat Sir Henry deze schilderijen in overleg met prof. Martin, directeur van het Mauritshuis uit zijn uitgelezen collectie Hollandsche en Fransche kabinetskunst heeft gekozen, toen de directeur van het Mauritshuis een bezoek bracht aan Sir Henry's buitengoed in Ascot. Twee der schilderijen zijn door prof. Martin mede naar Nederland genomen, de overige zijn reeds verzonden en zullen zeer binnenkort te bestemder plaatse aankomen. De Daily Herald meldt, dat geneesheeren van het ziekenhuis te Weston-super-mare (Somer setshire) zijn opgebeld door het radio-station te Burnham-on-Sea, waar men een radiogram had opgevangen van het stoomschip Amster dam van de K. N. S. M. In dit radiogram werd advies gevraagd voor de behandeling van een der opvarenden, wiens oog niet in orde was. De dokters wisten raad. Zij vertelden, op welke wijze de pijn zou kunnen worden gestild door gebruik te maken van wonderolie. Het radiostation zond deze medische instructie uit. In hoeverre de raad is opgevolgd, weet men in het ziekenhuis niet. iiihiiiiiiiiiiiiiihui Naur wij vernemen is aan het Frans Hals theater te Haarlem de wisselbeker toegekend, beschikbaar gesteld voor het theater, dat het grootste bedrag heeft ontvangen bij de Paasch- collecte ten bate van de stichting Bio-vacantie- oord, vergeleken bij de vorige Paaschcollecte. De lieftallige Maureen O'Sullivan die we al in eenige wildernis-verhalen als heldin ontmoet hebben is in deze metro-film een meisje uit de onderwereld, d.w.z. een keurig gekleed en ge soigneerd schat je, dat in handen van een even keurig gekleede, maar het zevende gebod-niet kennende, boevenbende is gevallen. De jury heeft haar wegens moord ter dood veroordeeld en op weg naar de gevangenis wordt ze door de allesopofferende bende ge red.... niet, omdat die wel weet, dat ze den moord niet begaan heeft, maar omdat de lief tallige op de hoogte is van de rustplaats van een bundeltje effecten ter waarde van een kwart millioen. De politie-auto krijgt een aanrijding met een vrachtwagen. Maureen komt er levend af, neemt de beenen en springt bij een heer in een auto, dien ze in het gerechtsgebouw toevallig heeft zien knipoogen. Dan beginnen de avontu ren, want de bende aat het er niet bij zitten en de knipoogende gentleman denkt er niet aan zijn uit den hemel gevallen geluk terug te ge ven in boevenhanden. Het loopt bijna mis, als de officier van justitie conclusies trekt, die hij wel moet trekken, maar die toch verkeerd zijn, wat iedere toeschouwer direct zal moeten er kennen. Er spelen niet veel keien in deze film. Naast Maureen speelt Joel Mac Crea den knipoogenden redder; Lewis Stone kon van zijn kleine rol letje als officier van justitie niet veel maken. De regisseur George B. Seitz heeft onbe twistbaar goed werk geleverd, want hij heeft het klaar gespeeld om van een scenario, waar van aan alle kanten de onwaarschijnlijkheid afdruipt, een spannend geheel te maken; het publiek volgt de snel-opeenvolgende gebeurte nissen, zoo nu en dan met ingehouden adem en het komt of niet of pas op straat tot de conclusie, dat de geschiedenis toch eigenlijk wat al te fantastisch is. De regisseur draagt deze productie dan ook met eere! Naast het wereldnieuws brengt het voorpro gramma een twee-acter, waarin Thelma Todd en haar laatste partnerin een goochelaar assis- teeren en een klucht met „Our gang", het gees tige kindergroepje met nieuwe vermakelijke avonturen. Een programma voor volwassenen We twijfelen er geen oogenblik aan of het publiek zal deze week weer storm loopen naar het theater aan de Groote Markt, waar Shirley Temple optreedt in de Fox-film „Curley Top" als het kleine weesje met den zonnigen lach en de onbezorgde levensvreugde. De geschie denis, waarin men haar in deze film een rol laat spelen is eenvoudig en spoedig verteld. Door een auto-ongeluk, haar vader en moe der, beiden tooneelspelers, overkomen, is Shirley (Elisabeth) met haar veel oudere zus Mary Blair, terecht gekomen in een weeshuis. Een der schatrijke regenten, de jonge ongetrouwde millionnair Mr. Morgan vind bij een be zoek de kleine krullebol zóó schattig, dat hij besluit, haar, zonder dat hij zichzelf als hun weldoener bekend maakt, te adopteeren. Op verzoek van de blonde krullebol moet hij ech ter haar oudere zuster op den koop toe in huis nemen, benevens de eend en de ponny „Spunky", die in het weeshuis haar lievelingsdieren zijn. Voor beide weesjes is het een droom. De jonge millionnair krijgt Mary Blair lief, doch een mededinger is hem juist even te vlug af, en raakt verloofd met de beschermelinge van zijn vriend, Mr. Morgan, omdat Mary een brokstuk van een gesprek van den millionnair met zijn tante verkeerd heeft begrepen. Maar krulle kopje is ten slotte half onbewust de oorzaak dat haar groote zus na een zeer korte ver loving de toegenegenheid leert kennen, welke Mr. Morgan voor haar heeft, en tot groot ver maak van de kleine is de zaak dan ook in een oogwenk beklonken. Het optreden van 's werelds lievelinge in deze rolprent is, meer nog dan in de film Har- tedief, een aanleiding tot voortdurende vroo- lijkheid. Shirley Temple is gewoon onweer staanbaar, wanneer ze met haar eend en haar pony ten tooneele verschijnt, wanneer ze de heele eetzaal van het weeshuis door haar lui mige voordrachten vermaakt de Amerikaan- sche songs zijn, helaas, hier en daar wel heel weinig geestig en zelfs gebrekkig "vertaald wanneer ze den oudsten regent imiteert, of wan neer ze op het podium de vier leeftijden van de vrouw bezingt, overal vroolijkheid zaaiend en levensvreugde. Oók in de harten der bezoe kers, die zich onafgebroken kostelijk blijken te vermaken. Een aansporing om onze lezers on der de rijen harer ontelbare bewonderaars te scharen is natuurlijk volkomen overbodig. Ter gelegenheid van deze Haarlemsche pre mière heeft de directie een prijsvraag voor de jeugd uitgeschreven. Wie het aardigste ge dichtje of den besten slagzin maakt op Shirley Temple, heeft kans op een der drie groote Shirley poppen, op een d.er drie prachtige Rochelle Hudson, John Boles en Shirley Temple in „Krulle kopje" Rem brandt Theater Meccano-doozen of op een der zes rondvluch ten per K.L.M. boven Amsterdam. We twijfelen er niet aan of er zullen stapels gedichten bin nen komen bij de directie van het Rembrandt Theater, want het zien van deze ook voor de jeugd zoo kostelijk amusante film, zal de jongeren vindingrijk maken en inspireeren tot rake karakteriseering. Ook het bij programma met Buster Keaton in een van zijn koddigste creaties als horloge maker-acrobaat en met een zeer fraaie na tuurfilm uit Onze West, naast uitstekende journaals uit binnen- en buitenland maakt deze week het programma tot een attractie, welke we iedereen kunnen aanraden te gaan genieten. Betty Balfour is zeker een der lievelingetjes van het bioscooppubliek en dus zal ze als „Squibo" ook wel weer volle zalen trekken. De film is niet nieuw, we hebben haar jaren en jaren geleden al als zwijgende film gezien. Dat ze nu met het gesproken woord, maar vooral ook door de aardige liedjes gewonnen heeft, hoeft zeker niet gezegd te worden. Betty's liedje: „Have you ever had a feeling you are flying?" sloeg in en heel de zaal neuriet mee. En dan die andere song met dans. „The Lon- donola!" Waarlijk op de liedjes èn ook op het spel van Betty drijft deze film. Maar mede op dat van haar tegenspeler Stanley Holloway, als de politieagent met wien Squibs ten slotte, als ze door het winnen van de sweepstake rijk geworden is, trouwt. Zijn „Policeman's song" is ook een van de aardige wijsjes uit deze aan „songs" zoo rijke film, die overigens door de uitmonstering eveneens wel zal trekken. „Squibs is een film, waarmee iedereen, van welken leeftijd hij of zij ook is, zich zal kunnen vermaken en dat is zeker tegenwooordig wel een aanbeveling. En als daar dan nog bij komt, dat ook de handeling aantrekkelijk is, dan lijkt ons het succes verzekerd. Het voorprogramma geeft allereerst de drie journaals, waarin we o.a. zien (in het Fox- nieuws) de speciale opnamen van de Cup-final: ArsenalSheffield, een wedstrijd waarop niet gefotografeerd mocht worden, waarom de kieken uit een boven het veld cirkelende vliegmachine werden gemaakt. Voorts geeft het programma nog een aardige film: „Nog iets van uw dienst?" en een dwaze Vitaphone-film: „De radiohoogeschool", Michaël Strogoff, de koerier van den Czaar, vertoont zijn heldendaden en beleeft zijn avonturen, gebaseerd op het bekende boek van Jules Verne, nog weer een week lang in het Frans Halstheater. Deze film, welke uitmunt in fantasie, in een goede behandeling van het ge geven, in tragiek en romantiek, evenals in veld slagen, is een neusje van den zalm voor hen die beu zijn van overdiepzinnige rolprenten en so ciety drama's, en van ouderwetsche, wij zouden haast zeggen echte jongensachtige heldengeschie denissen houden, welke noch in opzet, noch in ontwikkeling uit den tijd behoeven te zijn. Ook al kent men het boek niet, dan is de gang van zaken in de film toch goed te volgen en kent men het boek wel, dan is de film niettemin in teressant genoeg, omdat zij het boek nu niet be paald precies op den voet volgt en het gegeven op eigen wijze bewerkt. Het bijprogramma is eveneens aardig en in teressant. Het Paramount journaal heeft tal van sportgebeurtenissen in beeld gebracht, voorts de politiek in Spanj ene Frankrijk en den nieuwen Keverauto met den motor achterin. De muzikale voorfilm, die nu en dan schoone zang en muziek te genieten geeft, is eveneens geprolongeerd en tenslotte lest best heeft Popeye, de zeeman, weer een reeks buitengewoon geestige avonturen te „verwerken" in een teekenfilm, welke, als het kan, haar voorgangers in het soort haast over treft! Omtrent de instorting, welke Vrijdagmiddag heeft plaats gehad in de Cunera-kerk te Rhe- nen, kan nog het volgende worden gemeld: Bij de restauratie-werkzaamheden, die ge schiedden onder leiding van den architect W. Kromhout uit Voorburg, was men gekomen tot herstellingen aan pijlers en gewelf. Na den brand, welke het vorig jaar het dak van de kerk verwoestte, heeft men een betonnen be- zoldering aangebracht, welke dus op de pilaren steunt. Nu werd onlangs ontdekt, dat een der pilaren in het schip van de kerk, ter rechterzijde van het preekgestoelte, niet geheel gaaf was. De pilaar werd „ontbolsterd" en bleek toen over langs kleine scheurtjes te hebben. De opzichter van de restauratie-wërkzaam- heden, de heer H. Hendriks, achtte herstel hiervan dringend noodzakelijk. Hij ontdekte n.l„ dat er werking in den pilaar zat. Kleint; stukjes gruis kwamen af en toe naar beneden, terwijl de scheuren ook grooter werden. Op vier meter hoogte was de pilaar bijna ge heel „voos" waarschijnlijk heeft hier vroeger een vier-armige kaarsenkroon gezeten, die la ter verwijderd is, waarna de daardoor ontstane gaten niet op voldoende wijze gestopt zijn. De heer Hendriks achtte het daarom geraden, den pilaar voorloopig in ijzeren wartels te vatten, om zoodoende de instorting te voorkomen en dan later de gaten met beton en cement op te vullen. Helaas was de toestand van den pilaar reeds zoo slecht, dat Vrijdagmiddag de scheuren zienderoogen verbreedden. Het afvallende gruis werd talrijker, zoodat de opzichter het raad zaam achtte om de werkzaamheden voorloopig te staken. Een deur in de kerk, die geregeld gesloten is, heeft men veiligheidshalve opengemaakt, op dat wanneer het neervallend puin den uitweg door den gewonen uitgang mocht versperren, van deze deur gebruik zou kunnen worden ge maakt. Deze maatregel is niet overbodig ge bleken. Nauwelijks hadden de werklieden de kerk ver laten en had opzichter Hendriks nog even den pilaar in oogenschouw genomen, of met een donderend geraas, dat ver in den omtrek was te hooren, stortten pijler en gewelf in. Had Hendriks de kerk een seconde later ver laten, dan had hij ons Vrijdagavond het relaas van de instorting niet meer kunnen vertellen. De verwoesting in de kerk was ontzettend Meters hoog lagen brokken steen. De ge heele vloer was bedekt met gruis. Van den ingestorten pilaar stond nog slechts een stompje van één meter hoogte overeind. Ontstellend is ook, dat de preekstoel, welke zich terzijde van den ingestorten pilaar bevond, nagenoeg geheel verwoest is. Met dit fraaie preekgestoelte, dat dateert uit het jaar 1676 en altijd een der bezienswaardig heden van de kerk was, is wel een zeer kostbaar stuk verloren gegaan. Het is nu verder nog de vraag of het bij deze eene instorting blijft. De betonnen zol dering, die boven het gewelf is aangebracht, steunt nu op een pilaar minder. Zal deze zol dering het uithouden, totdat een nieuwe pilaar is aangebracht? Veiligheidshalve heeft men de eerste dagen een ieder den toegang tot het kerkgebouw ont zegd. De trilling, die de overgebleven pilaren en wanden beroert en nieuwe instortingen kan veroorzaken, moet eerst tot rust komen. Daar na kan men de schade overzien en nagaan, wat er nog gerestaureerd kan worden. Natuurlijk was de verslagenheid bij allen, die bij de restauratiewerkzaamheden geïnteresseerd zijn, groot. De burgemeester van Rhenen, de heer G. C. A. d'Aumale baron van Harden- broek, heeft zich altijd buitengewoon beijverd om geld voor de restauratie bijeen te brengen. Na dezen slag zal die arbeid! wel dubbel moei lijk zijn. Men heeft onmiddellijk het Rijksbureau voor Monumentenzorg gewaarschuwd. De architect, de heer Kromhout, die ongeveer een half uur vóór de instorting naar Den Haag was vertrok ken, heeft voor zijn vertrek nog eenige aanwij zingen gegeven omtrent het bevestigen van de wartels om den verzwakten pilaar. Het is niet te hopen, dat de restauratie van deze historische kerk door technische of door financieele omstandigheden moet worden stop gezet. Tijdens een militaire oefening in Juli 1931 te Laren richtte de soldaat Van der P. uit baldadigheid een geweer, waarvan hij meende, dat het niet geladen was, op zijn dienstmakker T. Hij haalde den trekker over en tot zijn schrik trof ten lading los kruit T.zoodanig, dat deze ernstig werd gewond. De familie van T. stelde een vordering tot schadevergoeding in, primair tegen den Staat, en voor het geval deze niet veroordeeld zou worden, tegen de fa milie van den dader. In eerste instantie heeft daarop de Haagsche rechtbank de vordering tegen den Staat toege wezen. In hooger beroep zijn thans voor het ge rechtshof te 's Gravenhage de pleidooien in deze zaak gehouden, waarbij voor den Staat werd gepleit door mr. Wolterbeek Muller, voor de eischende partij door mr. Paets en voor de familie Van der P. door mr. van Opstal. Het hof zal 4 Juni arrest wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4