Springconcours te Amersfoort. De spoorwegwerken rond Amsterdam. De 50ste officieele wedstrijd tegen België Zoekt gij betrouwbaar f fjTC R TI Plaats dan een „Omroeper" j I Personeel? I voor 80.000 gezinnen I Wilskracht of Volendam? NIEUW NEDERLANDSCH SUCCES TE WACHTEN ZATERDAG 2 MEI 1936 aiiiiinninniniiniinniinnniiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiinniiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiniiiiic Hoewel onze Zuiderburen hun ploeg met Raymond Braine hebben versterkt, is hun kans toch gering Wels' vijf en twintigste interland Ook nu krijgen de eerste klassers in de promotie-degradatie- wedstrijden weer een moeilijke taak Kampioenscompetitie staat stil TENNIS TE WIESBADEN Mej. Rollin Couquerque wint sUUilII(!IllII!!I!IillllIlllllllIII!IIIiIlil!UIIillllIIIIinil!niniilUilIIIIIIIiIlIIiIIiIIIlIHIII]ilI!lII!IIlIIIIIUIII!U!UIUIIlUU» De groote zege op België, slechts enkele weken geleden, ligt nog versch in het geheugen van de Ne- derlandsche voetballiefhebbers, die het onvoldane gevoel, dat deze ont moeting eigenlijk gaf, langzamer hand te boven zijn gekomen en thans weer afwachten, wat de Oranje-ploeg er morgen in België van terecht zal brengen. In België heeft men de Amstcrdamsche ne derlaag van 29 Maart heel erg gevoeld als een zwaren slag voor het prestige van het Belgische voetbal, dat tegenwoordig leelijk in den put zit. Men heeft hier begrepen, dat er verande ring moest komen, maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Langzaam aan zal men moeten beginnen met het kweeken van een nationale ploeg, die weer behoorlijke resul taten zal bereiken. Een vereeniging wordt in den regel beoor deeld naar de .prestaties van haar eerste elftal en de verrichtingen der nationale ploeg van een bepaald land worden over het algemeen als maatstaf genomen voor het spelpeil van dat land. Het is dan ook wel te begrijpen, dat men bij onze Zuiderburen alles in het werk stelt om verandering te brengen in den hul digen toestand, die voor het aanzien van het Belgische voetbal niet erg bevorderlijk is. Maar het probleem is niet zoo eenvoudig, dat het met een handomdraai kan worden opgelost. Het zal zeer veel tijd van voorbereiding vragen en ongetwijfeld zullen de Belgen nog heel wat teleurstellingen te slikken krijgen, voordat zij hun oude hoogte weer hebben bereikt. Ook in ons land zullen wij zeker op den duur een terugslag ondervinden van den toestand in België, want het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat een der belangrijkste gebeurte nissen van ons voetbalseizoen, de jaarlijksche wedstrijden tegen België hierdoor aan belang zal inboeten. Voor een groot deel zat de aantrekkelijkheid van deze ontmoetingen in het feit, dat men nooit van tevoren met eenige mogelijkheid kon zeggen, welke ploeg er zou winnen. Het waren met recht ontmoetingen, waar in het krachtsverschil geen rol speelde en de spasning was keer op keer zeer groot. De laatste jaren is hierin echter verande ring gekomen en de Nederlandsche ploeg heeft zich thans ontegenzeglijk den sterk ste getoond. En niet alleen de sterkste, maar het verschil is thans zoo groot, dat men wel van een klasse- verschil kan spreken. Men begrijpt natuurlijk wel, dat als deze toestand zou blijven voort duren, de aardigheid van de België-wedstrijden heelemaal zou verdwijnen. Voorloopig behoeven wij hiervoor echter nog niet bevreesd te zijn, want de belangstelling voor de ontmoeting morgen in het Heysel-stadion te Brussel blijkt weer buitengewoon groot te zijn. Tienduizenden landgenooten trekken opnieuw over de grens om de Oranje-ploeg aan te moedigen en niet alleen uit onze zuidelijke provinciën, maar ook uit het Noorden des lands gaan weer de extra- treinen en autobussen naar de Belgische hoofd stad. Vooral nu het in eigen land zoo moeilijk is om kaarten voor een interlandwedstrijd te krijgen, maken velen van de gelegenheid ge bruik om de Nederlandsche ploeg in België aan het werk te zien. Natuurlijk zijn de verwachtingen ook nu weer hoog gespannen en in het Neder landsche kamp is men, zooals heel begrij- pelijk is, optimistisch gestemd. Zeker, men heeft zich in België ernstig voorbereid op dezen wedstrijd, waarin voor onze Zuider buren, die den Zaterdag daarna tegen En geland in het veld komen, veel op het spel staat. De naam van het Belgische voetbal is lee lijk in de verdrukking gekomen en dit zal bij een nieuwe nederlaag, waaraan onze Zuider buren echter moeilijk zullen kunnen ontkomen, nog meer het geval zijn. Men heeft thans zijn hoop gevestigd op Raymond Braine van Sparta uit Praag, maar Woensdag een week geleden, heeft deze prof, toen hij te Den Haag bij de Roode Duivels tegen de Zwaluwen meespeelde, maar een matigen indruk gemaakt en het is de vraag, of hij in het milieu waarin hij mor gen uitkomt, zijn krachten wel ten volle zal kunnen ontplooien. Een vrijwel officieus Bel gisch elftal met een Raymond Braine kon het in ieder geval tegen een Nederlandsche B-ploeg zelfs nog niet tot een overwinning brengen en werd met 32 geklopt, een resultaat, dat ook nu weer niet nagelaten heeft, in België indruk te maken. In het Belgische elftal van morgen zijn vijf spelers gekozen, die ook op 29 Maart j.l. te Amsterdam van de partij waren, n.l. Isenborghs, Capelle, Dalem, Smellinckx en Paverick. Er zijn twee debutanten in de ploeg, n.l. de linkshalf De Winter en de rechtsbuiten Fievez. Zij heb ben in den Zondag j.l. gespeelden wedstrijd van het Belgische B-elftal tegen Luxemburg, dien de Belgen met 3-2 wonnen, niet onverdien stelijk gespeeld en hieraan zullen zij hun keuze pillllllllll!il!IIIHIIillllillllilllfllllilllllllilllilllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll!lllllllll| Nederland WEBER (AGOVV) B. PAAUWE (Feyenoord) WELS DROK (Unitas) (RFC) Scheidsrechter VAN MALE (Feyenoord) CALDENHOVE (DWS) ANDERIESSEN VAN HEEL (Ajax) (Feyenoord) BAKHUYS SMIT VAN NELLEN (HBS) (Haarlem) (DHC) JEWELL (Engeland) ISENBORGHS RAYMOND BRAINE CAPELLE LAMOOT FIéVEZ |1 (Beerschot) (Sparta-Praag) (Standard) (Daring) (Vorst) DE WINTER STIJNEN DALEM (Charleroi) (Charleroi) (Standard) SMELLINCKX PAVERICK (Union St. Gilloise) (Antwerp) BADJOU (Daring) België Het IVCB-programma voor morgen is niet groot, maar wel zeer belangrijk en het *.s thans waarschijnlijk, dat ook de laatste kampioen bekend zal worden, want Wilskracht en Volen dam zullen in een beslissingswedstrijd op het VVA-terrein in Amscerdam-Noord moeten uit maken, welke club West I zal vertegenwoor digen in het toumooi om het landskampioen schap. Na een spannenden wedloop zijn beide clubs gelijk geëindigd en uit de resultaten, die zij in de competitie hebben bereikt, blijkt wel, dat zij elkaar niets hebben toegegeven. Zelfs de doelcijfers zijn bijkans gelijk. Wilskracht 18 12 2 4 26 58 —28 Volendam 18 12 2 4 26 5429 Wie morgen de gelukkige zal zijn, valt met geen mogelijkheid te voorspellen. Beide tegen standers zullen elkaar niet veel ontloopen en wij verwachten een open strijd, die ongetwij feld een spannend verloop zal hebben en groote belangstelling zal trekken. De promotie-degradatie-competitie wordt in Zuid I voortgezet met de ontmoeting Hoens broek—WVV. In Zuid II ontvangt Gennep Schijndel, dat op een goed begin kan terug zien, maar dat neemt toch niet weg, dat wij de thuisclub morgen o.i. lang niet kansloos ach ten. Mevo—Lachapelle weid inmiddels uitgesteld. In het Oosten moet De Zweef, wiens lot reeds aan een zijden draad hangt, in Wijchen bij Eendracht op bezoek. De eerste klassers vechten hier voor hun laatste kans, want een nederlaag beteekent voor de club uit Nijverdal practisch degradatie. Losser ontvangt de Lo- bitsche Boys, die na hun fraaie zege van Zon dag j.l. ook nu weer een goede kans maken. In West I begint de strijd om een plaats in de eerste klasse met den wedstrijd in Culem- borg tusschen Fortitudo en RKAV, twee oud- eerste klassers, die na eenige jaren in de twee de klasse te hebben doorgebracht, weer een poging doen om hun oude plaats te veroveren. Hoe de krachtsverhouding zal zijn, is heel moei lijk te zeggen, maar in de gegeven omstandig heden wil het ons voorkomen, dat de papieren van de Amsterdammers, die over een sterke ploeg beschikken, niet slecht staan. DEM is Zondag j.l. in West II niet fortuin lijk begonnen, want de Beverwijkers kregen in hun eersten wedstrijd een nederlaag te slikken. Zij behoeven den moed nog niet op te geven, maar dan zullen zij morgen toch dienen te winne van DSS, iets wat echter heel moeilijk zal zijn, want de kansen van de Haarlemsche club, die reeds gunstig staan, zouden door een nieuw succes geweldig stijgen DSS heeft een prachtkans en zal zich deze Biet gemakkelijk laten ontnemen. Een fraaie sprong van een der deelnemers aan de uithoudings- Droeven op den tweeden dag der Voorjaars-military der Kon. Militaire Sportvereeniging te Amersfoort In den nacht van Zondag op Maandag a.s. zal de eerste rolbascule-spoorbrug over de Oosterdoksluis te Amsterdam in gebruik worden gesteld, waarmede in de uitvoering der spoorwegwerken tusschen Centraal- en Muiderpoortstation een belangrijke phase bereikt is dan ook wel te danken hebben. Of zij echter thans ook zullen voldoen, moet worden betwij feld. De voorhoede blijft heel moeilijk te be- oordeelen en vooral de rechtervleugel is een vraagteeken. Raymond Braine heeft men nu niet middenvoor, maar linksbinnen geplaatst en Capelle bezet de middenvoorplaats, die hem wel toevertrouwd is. Isenborghs heeft zich in Den Haag goed geweerd, evenals de rechtsbin nen Lamoot en deze spelers zullen zich hun plaats wel waard toonen. Individueel zijn de vijf aanvallers ongetwijfeld goede spelers, maar of zij ook in dit verband zullen voldoen, moet worden afgewacht. In de middenlinie zijn Da lem en Stjjnen oude bekenden, die al dikwijls tegen Nederland hebben gespeeld en de backs Smellinckx en Paverick zijn de allerbeste ach terspelers, waarover België kan beschikken. Het Nederlandsche elftal is, na de fraaie successen in de laatste wedstrijden, op den doelverdediger na, ongewijzigd gebleven, hetgeen niemand zal bevreemden. De ver dediging van het nationale doel is toever trouwd aan den Rotterdammer van Male, die vroeger reeds eenige malen in het Ne- derlandsch elftal heeft gespeeld en toen wel geen bijzonder betrouwbaren indruk heeft achtergelaten, maar den laatsten tijd in uitstekenden vorm is. Onze spelers kunnen in ieder geval den strijd met vertrouwen tegemoet zien. Zij dienen hun tegenstanders niet te onderschatten maar als de onzen eenigszins op dreef zijn, ligt een nieuwe zege binnen hun bereik. In dubbel opzicht is het morgen in Brussel een jubileum-wedstrijd. Het is n.l. sinds de jaar lijks terugkeerende ontmoetingen tegen België in 1905 een aanvang namen, de vijftigste offi cieele wedstrijd tusschen de ploegen van beide landen en bovendien speelt de rechtsbuiten van ons nationaal elftal, Wels, morgen zijn vijf en twintigsten interland. Hij is de negende speler, die dit jubileum kan vieren. Denis, van der Meu- len en van Heel hebben n.l. meer dan vijftig wedstrijden op hun naam staan, terwijl daar naast vijf andere spelers: De Korver, W. Tap. v. Kol, Anderiessen en van Run meer dan vijf en twintig maal de Nederlandsche kleuren hiel pen verdedigen. De stand van de tot dusver gespeelde offi cieele wedstrijden is: Nederland 49 26 9 14 61 12985 België 49 14 9 26 37 85—129 Met de niet-officieele wedstrijden mee is de stand: Nederland 55 29 9 17 67 139—98 België 55 17 9 29 43 98—139 Als reserves voor dezen wedstrijd, die door den Engelschen scheidsrechter Jewell wordt geleid zijn aangewezen: België: Braet (C. S. Brugeois), Joacim (Char leroi), Meuldermans (Beenschot), Claessens (Union St. Gilloise), Voorhoof (Liersche Sport kring) en Franckx (Lyra). Nederland: Vermijmeren (N. A. C.), van Run (P. S. V.), Breitner (Hermes-D. V. S.), Pellikaan (Longa) en dfen Hoed (M. V. V.) Deze wedstrijd, waarvan voor de A.V.R.O.- microfoon weer een verslag wordt gegeven, vangt aan om half vier (2.50 uur Nederlandsche tijd). Donderdag is te Wiesbaden een internationaal tennis-tournooi begonnen, waaraan ook wordt deelgenomen door onze landgenoot» mej. Rollin Couquerque. Zij won in de eerste ronde van de Silezisehe speelster mej. L. von Strenger met 6—1, 6—2. Minister dr. ir. H.C.J.H. Ge- lissen woonde Vrijdagmiddag de algemeene vergadering bij der Ka mervan Koop handel en Fa brieken voor Amsterdam Diplomaten-receptie bij Adolf Hitler. De Belgische gezant Vicomte Jacques Davignen verlaat de Rijkskanselarij na de audiëntie Een auto ramde Vrijdagnacht het tramhuisje op het Spui te Amsterdam, dat gedeeltelijk vernield werd. Het herstellingswerk Het paedalogisch instituut en orthopaedische inrichting te Nijmegen werd Vrijdag door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen officieel ingewijd. De zegening der zalen Onze uitstekende voorhoededie de Belgen vermoedelijk weer voor lastige problemen zal stellen t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8